Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

0lie

Epické, překvapující, důstojné finále, kterému do dokonalosti chybí vypustit posledních deset minut pro případné pokračovatele..škoda málem to bylo za pět hvězdiček, ale i tak děkuji pane Nolan, díky vám si zas přeji pod stromečkem převlek netopýra :) ()

Eleanor05

Proč ty béčkové zvraty? Proč ty trapné americké projevy nacionalismu? Proč ty stupidní připomínkové scény z předchozích dvou dílů? Proč ten happily ever after ending? Proč ten hloupý, schématický děj, jak vystřižený z knížky o nejčastějších hollywoodských klišé? Proč ses, Chrisi Nolane, raději nedržel civilního děje výborné, uvěřitelné kriminálky, jaký známe z předchozího dílu? O_o ()

hroubek

Když, řeknu že Temný rytíř povstal byl jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku, tak nebudu přehánět. Ať už jsi si myslíte cokoliv o předchozích filmech režiséra Christophera Nolana jedno je fakt, že s každým dalším filmem překonává jisté hranice. I tady se mu to povedlo do jisté míry. Ale nejdřív to vezmu hezky od začátku. Po konci Temného rytíře snad každý fanoušek spekuloval co bude dál, a protože se vědělo, že Nolan chce natočit jen tři filmy, tak logicky muselo přijít epické vyvrcholení. Nedovedu si představit, jak velký tlak musel být vyvíjen na Nolana a to jak ze strany fanoušků, tak i studia. Všichni jsem doufali, že třetí část překoná vynikající dvojku a nebo se jí alespoň vyrovná ve všech ohledech. To se bohužel u mě nestalo. Přesto nemusím být smutný, protože výsledek je jen o trochu, horší než předchozí díl. Jeho největší síla a zároveň slabost je v tom, že se chce rozloučit s ochráncem Gothamu ve velkém stylu. Nolan tento film zasytil opravdu velkým počtem postav, kterým se nemůže rovnoměrně věnovat. Nejvíce to platí o ženských postavách. Hodně je na filmu vidět, že je krátký. Několikrát mě při sledování napadlo, že by to chtělo některé scény trochu prodloužit. Samotný film odstartuje příjemný prologem, který ukáže směr jaký film půjde. Pak se rozběhne příběh a divák nestačí skoro dýchat potom co vidí. První půlka je pomalejší a působí překombinovaně. Naopak druhá působí jistěji a ví co chce řící a ukázat a v každé scéně nás připravuje na epické vyvrcholení. Samotný konec je skoro geniální až na posledních pár minut. Technická stránka filmu je snad vymazlenější než Počátek. Všechny kulisy a město působí neuvěřitelně realisticky. Díky tomu se Vám atmosféra filmu dostane pod kůží mnohem snaž. Akční scény jsou parádní a to nemusí předvádět nějak ohromnou velkolepost. Mrazilo mě v zádech při prvním souboji Batmana s Banem a strašně moc jsem si ho užil a tento souboj je pak překoná v závěrečném duelu uprostřed města. Herci jsou parádní ať už jde o stálici Bale,Oldman, Freeman či Caine tak i o nováčky Anne Hathaway,Hardy, Gordon-Levitt či Marion Cotillard. Christoper Nolan natočil jedno z nejvelkolepějších zakončení, přesto si myslím, že film má pár chyb. I tak mohu říci už teď, že Temný rytíř povstal je jeden z nejlepší filmu tohoto roku. PS: S každou další projekcí, mě ten film baví čím dál více a dané chyby skoro nevnímám. ()

Nyck

Jsou lidé, kteří tu hodnotí tohoto Temného rytíře hůře než předešlého. Ale proč? Vždyť nemusí být jeden díl lepší jak druhý, to už se kolikrát nepovedlo. Stačí když v nastavené laťce dotvoří obraz celé trilogie. A kdo řekne, že se to nepovedlo, je kacíř... Nolanovi oblíbení herci (=luxusní obsazení, jaké se vidí málokdy), grandiózní hudba, již teď nezapomenutelné scény (americký fotbal) a zakončení ságy o Temném rytíři je na světě. SPOILER: Osobně si myslím, že by pokračování nebylo už stejně kvalitní, ačkoliv tomu lehce otevřený závěr nahrává. Nechal bych to být, ať si nezkazí jméno. Zároveň se domnívám, že film mohl skončit i smutně, ale to už je teď zbytečné...SPOILER ()

yeniczek

TDK mám stále a pořád za jasně dokonalý film 10/10.. TDKR už nemohl překvapit svojí precizností, protože dokonalý film čekali všichni a to tomu ubližuje nejvíce. Ale hlavně! Batman začíná má konečně smysl! 9/10 a pro delší koment si to musím nechat rozležet v hlavě... P.S. Takhle se uzavírá komiksová trilogie, i když druhý díl je předurčen k tomu být nejlepší! Ano, mluvím k tobě Same Raimi.. ()

Angelic-77

Naprosto famózní podívaná, ve které není zbytečná ani jedna z těch 164 minut, do kterých započítávám samozřejmě i závěrečné titulky, doprovázené výbornou hudbou Hanse Zimmera. Jasně nejlepší díl celé stávající batmanovské trilogie, není co vytknout, v sedadle jsem seděl napětím přikovaný od začátku až do konce. ()

Brain-D

100% a musím uznat, že tohle byl vrchol Hollywoodské produkce a závěr nejlepší trilogie, kterou jsem viděl.Tom Hardy jako Bane byl pro mě dokonce lepší než Jooker a to je sakramentsky, co říct. Nolan naprosto bez problému překonává jakéhokoliv režiséra téhle doby. ()

Fakipics

Vytratila se jistá kontroverzní témata, která mě už s principu mrzí. Film stál na svojí podstavcové genialitě tím, že je výřečný, ale spíš nezávislý způsobem. Už to nebyl Batman, který je srovnáván s thrillerem Insomnia. Nolan lpěl, že film musí mít velkolepé zakončení, což na mě působilo typem zbytečně tlačit na pilu(proto možná tolik neopodstatněných scén, pro které nebylo možné najít čas na detailní vysvětlení a není jich tam málo, určitě všichni si klademe otázky ohledně filmu, snad po druhém shlédnutí, člověk najde řešení) a tím spíš z toho vznikl velkolepý hit Inception. Bohužel jsem byl samozřejmě předvídatelně zklamaný. Emocionální napětí mi vadilo do přiměřené míry, zrovna toho jsem se bál nejvíc. Na některé scény jsem potřeboval kanárka v kleci, ale také se dá najít opodstatněná inverze, která se mi na filmu líbila víc, nežli v předchozích dílech a která rovněž danou situaci zachránila. Například konečně si Bruce Waine zamrdal. Ve starších komiksových adaptací to vždy jiskřilo mezi určitou ženskou a Brucem. Taky se zde více vtipkuje(charakter Morgana Freemana na mě působil neuvěřitelným charismatem). Nečekaný zásun do kořenů prvního dílu ve mě vyvolal smíšený pocit frustrace a napětí. Asi na mě lezla menstruace, kterou na konci ode mě chytil Michael Caine. Jinak silně precizní, důstojné zakončení trilogie, kterou budu sjíždět každý čtvrtek a úterý na důkaz mojí intolerance a opovržení vůči jiným trilogiím, které se můžou jít zakopat. Christian Bale a Anne Hathaway vytvořili nádherný pár. U jejich společného tance mi stál penis(kamera velmi emocionálně zachycovala jejich intenzivní pohledy za doprovodu výborného dialogu). Velkolepý Bane mě rozhodně neodpudil, šel z něho respekt a finální zakončení, přesně odpovídá komiksu, takže se dalo čekat, jak příběh dopadne, ale já si to během filmu neuvědomoval. Tupě jsem konzumoval veškerou atmosféru s otevřenou držkou. Gradující souboje a akční scény jsou skutečné požehnání pro novodobý film. Pan Nolan útočí a dobývá opět Hollywood(a já myslel, že jsem z toho vyrostl). Zimmer mi v palici hrál svižně, po skončení filmu celý zbytek večera. Někdy místy na mě působil monotonně oproti předchozím dílům, ale to ihned napravil Nolan nějakou strhující podívanou, ale co si budeme namlouvat. Bez něho by to nešlo a jeho umění tvoří ve filmu 70% atmosféry. Udělejte to jako já. Udělejte se! PS: Po druhém shlédnutí, jsem nenašel řešení na neopodstatněné scény, spíš mě to přestalo zajímat a nechal jsem se unést zábavou víc a víc a počítám s tím, že ohromení bude stoupat a povstávat znovu a znovu. ()

Timak

No, tak radim to asi na stejnou uroven jako Batman Begins. Bylo mi jasny, ze Nolan nemuze sam sebe prekonat, ale ze se az tak moc vrati k prvnimu filmu, to jsem necekal. Takze nejsem buuhvi jak nadseny, ale jako zaver to beru a musim uznat, ze Anne je opravdu kus a myslim, ze si tento film ukradla pro sebe. Doplněni: Po druhém shlédnutí musím uznat, ze ten film má opravdu cosi do sebe a že nejspíš lepší zakončení trilogie jsme si ani přát nemohli. Takže vřele doporučuji. Dnes jsem shlédnul celou trilogii a je to opravdu výjimečná série. A tento díl sám o sobě je také dokonalost sama. Prostě tato série nemá chybu, kdy snad jen vyčnívá nade všechno druhý díl. ()

Natabar

Nešel jsem na nového Batmana s nějakým extra natěšeným očekáváním (vlastně jsem nešel s žádným). Přesto nelze tento nový snímek hodnotit jinak, než - zklamání. 1) Více než půlku času se proplká. Tady ne, že by film ztrácel drive, on vysloveně drhne a často dokonce nudí. Třikrát sláva za každý spásný okamžik, kdy se v záběru objeví Anne Hathaway. 2) Je paradoxní, že je tu vlastně strašně málo Batmana. Většinu času si Bruce Wayne léčí své mindráky a na to se fakt nedá moc koukat. 3) Teprve když přijde na řadu akce (které je tu ovšem žalostně málo), si člověk vzpomene, že na rež. židli opravdu sedí Nolan. Summa summarum: Natočit tento film někdo jiný, pak ano, uznale kývnu hlavou, jakože slušný pokus. Nicméně jsme si od Nolana po Temném rytíři a Počátku zvykli na úplně jinou ligu. Ta se však opravdu tentokrát nedostavila. ()

sskrblik

Nolan zakončil svou epickou ( v dnešní době oblíbené slovo) sérii se svou tradiční režisérskou precizností. Jokera v podobě Heatha Ledgera bylo už předem jasné, že už nemá kdo a jak překonat. To se ani samozřejmě nestalo. Z Bayna jde strach díky mohutné postavě. Jeho samotný hlas byl pro mne nemalým překvapením. Neřeknu, že špatným, jen jsem čekal něco temnějšího. Rozsahem se Nolan snaží diváka šokovat a tak ukazuje totální devastaci Gothamu. Poměrně pochopitelný krok, který má za úkol překonat Jokerovu tyranii. Upřímně z ní jsem byl více vyděšený. Bezkonkurenčně nejlepší na celém filmu je dokonalá hudba. Atmosféra a děj je na druhém pořadí. Zkrátka Nolan si až příliš naběhl. Přesto pěkné 4/5... ()

Kicune

Konečně zase všechny zraky se upíraly na Batmana. A po dvojce, kde všichni jásali nad Jokerem, konečně všichni fandili netopýrovi. Jednoduše lepší zakončení trilogie prostě být nemohlo. A žádné pokračování není třeba. Nolan je i tak bůh. ()

Krysa SPK

Tak koukám do telefonu a špekuluju, co sem hodim ohledně posledního dílu batmanovské trilogie a nějako nemám slov. A asi to tak má být, vše ostatní by bylo jen rozmělňování podstaty tohoto veledíla světové kinematografie. ()

ravalah

Nolan natocil dustojne pokracovani, za ktere se vubec nemusi stydet. Vyborny Batman, ale Joker je Joker. Nejvetsi slabinu filmu vidim zaporaka. Nicmene dej, zvraty, postavy jsou zajimave a bavi. Nejsilnejsi strankou filmu je hudba, cili chudacci, co koukaji na TS a podobne humusy jsou ochuzeni o 30 procent sily filmu. 9/10 ()

dANo

Pán režisér Nolan uzavrel trilógiu o Temnom rytierovi takým štýlom, že ju podľa mňa na veľmi dlhú dobu usadil na 1. priečku, čo sa týka takéhoto nejakého "žánru". Moje očakávania boli vysoké, lebo predstava, že sa predošlé dve fantastické časti nejako uzavrú, ma lákala už dlhšiu dobu (v podstate odvtedy, čo som sa dozvedel, že to bude trilógia:). A povstanie Temného rytiera moje očakávania nielen naplnilo, ale aj predčilo... Oceňujem hlavne jednoduchšiu dejovú líniu, čo sa týka záporných postáv a záver bol jednoducho vymakaný! Ešte raz klobúk dole a už teraz sa teším na ďalšie filmové kúsky tohto skvelého režiséra. ()

MishKonn

100%. Může vůbec film být dokonalejší? Odpovědí je, že samozřejmě může. Ale už to půjde jen hodně těžko. Tento snímek je komplikovaný. Zašmodrchaný. Co je paradoxem a ironií je fakt, že i přes dlouhosáhlou stopáž je vidět, že Nolan by potřeboval spíš 200 a víc minut. Je to na škodu? Těžko říct, jedno je ale jisté - pokud jste napoprvé cítili rozčarování, zklamání, přehlcení, nelogičnost, nedoslovnost, spěch...je zde jen jedna rada - PODÍVEJTE SE NA FILM ZNOVU! A dávejte maximální pozor. Objeví se před vámi mistrovské dílo, zpletenec činů, scén a událostí, které do sebe zapadnou jako ozubená kolečka v mistrovském, seřízeném a dobře promazaném stroji. Pět koleček, která stojí za hodnocením každého mého filmu: *Režie (geniální, kamera, triky), *Scénář (spletitý a vynikající, excelentní dialogy), *Herecké výkony (brilantní, Christian Bale, Tom Hardy i přes masku představuje jednoho z nejděsivějších padouchů všech dob, ta animálnost a hrozivá, skrytá genialita!, Anne Hathaway - snad překvapení a rozčarování roku (nejraději bych se jí omluvil za to, jak jsem jí podceňoval)!, Michael Cane, Morgan Freeman, Gary Oldman!), *Hudba (výborná, osudová, epická, další plus za to, že nezapadá do klišé Hanse Zimmera!) a to jedno, nenápadné zlaté kolečko, onen *X-Factor filmu - my god, where do I start?! The Bat? Osudovost? Gradace? Geniální záporák? Christopher Nolan, I love you. Christian Bale, thank you for this role. A naopak. /// Po třech projekcích IMAX. ()

Slider

Nolan ťahá tretieho Batmana trochu proti prúdu súčasných blockubsterov (veľa rozprávania, málo strihov aj v akčných pasážiach, čo najmenej počítačovo animovaných efektov, žiadne 3D) za čo mu patrí veľká poklona, môže si to dnes ešte niekto s rozpočtom 250 miliónov dovoliť? Klasické béčkové prvky akčných filmov povyšuje na svoju úroveň a šikovne nimi "paroduje" holywoodsku šablónovitú tvorbu (hymna, vlajúca americká vlajka, bomba s odpočítavaním). Snáď nikto neverí tomu, že režisér jeho formátu a s jeho rozumom by ich využíval iba tak prvoplánovo na vyplnenie medzier. Dej sa aj napriek pomalšiemu rozjazdu tak ženie dopredu, že je nemožné všetko pochytať na prvýkrát, na druhý pokus ale jednotlivé časti skladačky do seba začínajú pekne zapadať a príbeh preto pôsobí oveľa premyslenejšie. Na rozdiel od Temného rytiera tu na seba nestrháva všetku pozornosť len jeden záporák, ostalo omnoho viacej priestoru pre všetky postavy a dej sa začína opäť krútiť okolo toho, po kom dostal film svoj názov. Bane je výborný a nijako veľmi nezaostáva za Jokerom, je to len úplne iný charakter a z Nolanovej strany veľmi rozumná voľba. Z Hardyho rastie veľký herec a je pozoruhodné, koľko emócií dokáže uhrať s trištvrťkou tváre pod maskou. Hathaway je cool, takže na tretí pokus sa konečne podarilo do Batmana obsadiť poriadnú ženskú herečku. Opäť sa tu dá nájsť zopár pekných myšlienok ("And this gives you power over me?") a pamätných scén (štadión), a koniec, aj keď nie klasicky nolanovský ma ohromne bavil a dvíhal zo stoličky. Celkový zážitok tak kazí len zopár menších logických kolapsov, ktoré ale práve pri Nolanovi môžu dosť zamrzieť. Temný rytier teda nakoniec ostal neprekonaný, no jeho návrat je aj tak vynikajúcim zakončením výnimočnej trilógie, ktorá nemá a pravdepodobne ani nikdy nebude mať na pôde komiksového filmu obdobu. Bravo!! ()

Aven

Druhý díl nepřekonán. Jím nastavená pomyslná laťka bohužel v mých očích snižuje hodnocení dílu třetího, neboť vrchol trilogie prostě přišel už s Jokerem. Nolanovi není moc co vytknout - děj je vystavěný kvalitně, herci jsou absolutně skvělí i atmosféra je přítomná, nicméně Temný rytíř povstal jede v klasických komiksových klišokolejích a to především v závěru - Bane je zlikvidován až moc jednoduše, ze zlodějky se stane dobračka a hlavní hrdina "překvapivě povstane z mrtvých". Přiznám se, že při scéně, kdy Batman říká, že lidu Gothamu ještě nedal všechno, jsem byl přesvědčen, že Nolan bude mít koule na to nechat Batmana umřít a vytvořit trilogii ve stylu Zrození - Vývoj - Smrt, pak by v mých očích šlo o plnohodnotný vrchol trilogie. ()

Unnamed

Z Nolanovy batmanské trilogie pro mě nejslabší z dílů a abych to odůvodnil, komentář bude muset obsahovat spoilery. Po druhém zhlédnutí jsem se ujistil, že hlavním důvodem je asi přílišná délka filmu - ono by to ani tak moc nevadilo, kdyby to bylo odůvodněné, ale po hodině a tři čtvrtě film ztrácí tempo a až ke konci popadá druhý dech. Jednoduše mi to připadalo přeplácané. Dalšími z důvodů jsou logické nesrovnalosti a podle všeho špatný střih v té slabší 45 minutovce (Batman se vrátí do Gothamu, osvobodí Luciuse od soudu, Mirandu tam nechá, v další scéně během několika málo minut se jej ptá, kde je Miranda; několik scén po sobě jsou prostříhany tak, že by měl být Batman na 2,3 místech zároveň - led, poklop od kanalizace, soud; finální bitva mezi policisty a Banovými kriminálníky - policisté kašlou na služební zbraně, raději si vezmou obušky a nabíhají na tlupu ozbrojenců se semi/auto zbraněmi, kteří sice střílejí naplno do davu, nějak tomu ale nechce neodpovídat počet padajících policistů). Zcela jsem taky nepochopil jak došlo k milostné scéně s Mirandou (trochu mi to k postavě Bruce Wayna nesedělo, když se ještě 3 vteřiny před tím díval na fotku mrtvé Rachel). Proč přes to všechno dávám 4*? Ty zbylé 2 hodiny filmu byly velmi dobré, hudba zněla z celé trilogie nejlépe, scény s Michaelem Cainem (Alfredem) byly nanejvýš dojemné, mělo to temný nádech a konec byl špičkový. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)