Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový název)
Rodinný / Komedie / Drama
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (více)

Série(6) / Epizody(115)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiální text distributora)

Kovaja

Mám rád filmy a seriály z doby komunismu a to z důvodu toho že sem tu dobu nezažil.Proto vítám každou snahu filmařů nám mladým tuhle dobu přiblížit.A navíc když v tomhle seriálu hraje takový výčet skvělých herců je to jedině dobře.Čt nezklamala!!!! ()

Paity

Velmi příjemné překvapení, které asi nepřekvapilo závěrečnými epizodami, které pro změnu stály za velikou vyliž kapsu. Neuvěřitelný smysl pro detail všech ve štábu a hlavně rekvizitářů mě však přesvědčil o tom, že se tu skutečně někdo pokoušel odvést bezchybnou práci a myslím, že tito lidé mohou být spokojeni. Seriál se vlastně prokousává obdobím 60., 70. a 80. let a člověk měl při sledování pocit, že skutečně v té době je. Nechyběly ani maličkosti typu, jaké vtipy se tehdy říkaly, co se kupovalo v obchodech apod. Proto nemohu jinak a dávám skoro plný počet. P.S.: Mimochodem. Poklonu si v seriálu zaslouží hlavně trio Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová a Nina Divíšková, kteří potvrdili, že se právem řadí k naší herecké špičce. ()

irigi

Velice zajímavá sonda do doby nedávno minulé, která není černobílá a IMHO docela dobře vyvažuje optimistické pasáže s úskalími boje proti nástrahám režimu. (Soudě podle prvních pěti dílů.) ()

Bohemák

Všichni se snaží, ale je to svým způsobem trapas: nejsme v Hollywoodu, abychom dokázali herce přesvědčivě nalíčit a nechat ty samé postavy takřka beze změny projít desetiletími. Zvláště poslední série působí jenom jako vypichování určitých historických událostí, takže zcela zmizela nějaká přirozená a zajímavá linie příběhu. Seriál je určen jen těm, kteří hodlají přikyvovat ve stylu "jo, to já všechno pamatuju", případně milovníkům telenovelových "vztahů" či dost trapných fórků. Když už se kradou formáty po Evropě, lítají kvůli tomu želoby, proč ne od něčeho opravdu zajímavého?! ()

Kanca

Stejně jako každý dlouhotrvající seriál, měl i tento několik špatných dílů, možná sérií,ale díky Bohu jeho kvalita se opět zvedá a nynější díly ze Sametové revoluce mě vážně baví. Navíc je to pro mě i dost poučné, protože, kdo z mladší generace může říct, že se ve škole v dějepise dostal dál než ke 2. světové válce? Asi nikdo! Takže díky za tento seriál s tak skvělým hereckým obsazením! I když ještě jedna menší výtka...Proč v seriálu rapidně stárnou jen ženy a jejich muži vypadají stále jako na začátku, akorát jim narostl knír, nebo pejzy a nebo zkrátili sestřih? Vypadá to pak trochu komicky :) ()

Sayko

Výborný český historický seriál. Sice jsem v popisovaných dobách nežil, ale i tak si každý díl užívám a po filmové stránce ho mohu jen doporučit. ()

javirgo

Vyprávění o časech minulých prostřednictvím rodiny Dvořákových je po seriálech J.Dietla zatím to nejlepší, co nám TV v současné době nabídla. Seriál je vhodný v podstatě pro všechny generace. Pro nás starší je to připomenutí doby ve které jsme žili, pro ty mladší, kteří tuto dobu nepamatují je to poučení a nahlédnutí do života v době socialismu. Nejlepší část seriálu je podle mého ta, kde se děj odehrává do okupace v srpnu1968. Tuto neslavnou část našich dějin zde tvůrci zpracovali skvěle. Výborné jsou v seriálu především herecké výkony Niny Divíškové a Svatopluka Skopala, naopak slabší je zde Andrea Kerestešová . Ještě malá poznámka. Velice mě překvapilo a potěšilo, když jsem v diskuzích na ceskatelevize.cz zjistila, že tento seriál sleduje s nadšením i dost našich krajanů nejen z Evropy, ale i ze zámoří. ()

kwoky

Takové české Zoufalé manželky stylizované do doby, kterou neznám a nikdy nechci vrátit. Po pěti dílech jsem nadšený. ()

Drirr

Naprosto nesouhlasím s odpadovými hodnoceními. Sice jsem viděl jen pár dílů, ale rozhodně jde o to mírně lepší, co může český seriál v posledních letech nabídnout. A to jak hereckými výkony, režií i scénářem. Některé díly jsou velmi vtipné a celkově jde o příjemné nenáročné retro. 54,4 % ()

Rejže

Lepší průměr... za to, že to nedotáhli na nekonečný seriál... a to je dobře. Ale pár dílů stačí, není to seriál, který nutí dívat se dál a dál... ()

peetriss

Pseudopopulární hra na nostalgickou notu v té nejnešťastnější formě. Načančaná výprava plná retro hračiček sama o sobě nestačí k utáhnutí jinak prázdného seriálu, který postrádá konzistentní děj a není ani líčením osudů postav vystavených prostředí komunistického režimu. Prolínání dokumentárními záběry nefunguje a už vůbec není Vyprávěj zábavou. Z mého pohledu jeden z nejzbytečnějších seriálů z produkce České televize. ()

prezdivaka

Viděl jsem sice asi jen deset epizod, ale na to se prostě nedá koukat. Představa, že bych tím měl strávit asi 120 večerů? Více než dva roky týden co týden? Ke všemu tím ČT tak zaplevelela vysílací čas, že už více než deset let stále běží Vyprávěj. Je to zoufale nepřirozené v asi 60% času a nelíbí se mi ani ta barevnost. Já v těch letech žil a socialistické Československo bylo šedivé, po ulicích nejezdily nablýskané Felicie. Polovina města byla pod lešením. Není to ani vtipné ani dramatické. Je to plytké a upachtěné. Slabé dvě hvězdy. ()

sona123

Určitě zajímavé jsou dobové kostýmy, muzika a obecně reálie. Mnohem méně zajímavé jsou pak samotné postavy, vztahy mezi nimi a herecké výkony. Nicméně hodnotím po odvysílání jednoho dílu, třeba se to obrátí k lepšímu. Zatím mi to přijde jako Rebelové, ale v mnohem, mnohem slabším kabátu. ()

KatRi

Myšlenka vytvořit seriál, který by sledoval osudy pouze jedné rodiny a scénář by nebyl podřízen tolik hercům měnícím se před kamerou jako na běžicím páse, se mi dost zamlouvala. Období, kdy se děj odehrává, také nabízí spoustu námětů. Ani hlavní linka, kdy se dva potkají na vysoké, vlítnou do toho, tak se vezmou, není seriálově překombinovaná.Jenže... pak přichází to zjednodušení, které z Vyprávěj dělá neuvěřitelnou frašku (např. doktorandi i studenti chodí na stejné přednášky, jezdí na vodu, ač se nesnáší, Karlova malá sestra Zuzanka, která vypadá stejně pět let, nové cedule ulic během okupace). A když jediným kladem, kterým se představitel hlavní mužské role může pyšnit, je vzhled, musí se nutně dostavit nuda. A nezachrání to ani skvělá postava Niny Divíškové, sympatická maminka-babička Veronika Freimanová či sem tam vtipné situace (hodnocení prvních šesti dílů). Každopádně díl o okupaci by měl vidět každý, kdo chce tento seriál hodnotit, bude si moci říct - aspoň něco se tvůrcům tohoto seriálu povedlo, a docela hodně. ()

Charon11

Seriál se snaží být "svědectvím doby". Střídavě se to daří a méně daří. Asi bude mít více diváků ve starší generaci, která i přes určitou schematičnost, prvoplánovitost, ambice já nevím na co všechno, se vrací v době. Je to takový „návrat do minulosti“. Kdo nebyl v pořadníku na Škodovku, nesháněl bony na džíny, nezažil síťovku, veřejné schůze KSČ, výuku marxismu-leninismu na VŠ, vojenskou katedru, remosku, pivo za 1,70 Kč, problémy n pracovišti či ve škole díky emigraci v rodině atd. atd. to bude těžko chápat. Kdo z mladých si všimne záběrů u řezníka, kde jsou na pultě jen konzervy a maso pouze pod pultem? Pro ty co to zažili je to nostalgická místy hořká vzpomínka. Mladší generace neuvěří a kromě té vzpomínky v tom seriálu nic moc více není. ()

Vejrrr

Právě se vysílal díl s názvem Charta 77, je téměř konec druhé serie a až nyní se cítím na to napsat objektivní komentář. Cítíte ted drobný rozdíl s těmi, které seriál odsoudili po 20-ti minutách? :) Mám vám silný dojem, že by si zde přítomní "odpadkáři a jednohvězdičkáři" měli dát tu námahu a zamyslet se nad tím, jestli si to tenhle seriál zaslouží. Modrá barva mu nesluší ani trochu. Jistě, je to projekt do déletrvajícího horizontu a podle toho vypadal i rozjezd serie... Jemné seznamování s bývalým režimem prošpikováno hromadou vedlejších věcí, které samozřejmě nesly jistý nádech telenovely, ale ono by to bez toho vážně asi nešlo. Každopádně tahle vata, kterou jsem musel spořádat mi velice chutnala a třeba že jenom tím - vtipností a originalitou - jsem si Vyprávěj oblíbil... Ale jedná se o retro seriál a v tom je samozřejmě kouzlo největší... Odměnou za snahu tvůrců můžou být a jsou sposty lidí, které serál nadchl svou precizní dějovou výpravou, kulisami a skutečném myšlení lidí v komunismu. Například moje babička je seriálem nadšená už jen pro ty drobnosti, které jí připomínají, jaký skleničky před 40-ti lety byly k shnání nebo jaký svetry se nosily. Nejhlavnějším přínosem seriálu je ale bez pochyby zobrazení komunismu jako režimu potlačující lidská práva a svobodu, ukazování jeho hniloby a krutosti. Říkáte, že to není zas taková bomba..? Že to přece všichni vědí? Ale není to tak. Je strašně dobře, že vznikl a vznikají další projekty o hrůzách komunismu. Když se dneska zeptáte 15-ti letý holky co to byl komunismus, víte co odpoví? Že se stály dlouhý fronty na pomeranče! Proto je tohle všechno podstatný. Komunismus nebyl o nic lepší než nacismus... Každý ví, co to jsou koncentrační tábory... Ale když se zeptáte na něco podrobnější na téma gulagů... Spousta lidí nemá tucha. V tom to je. Stinná stránka komunismu byla po celou dobu tak utajovaná, že široká veřejnost nevěděla, v jakým režimu žije... A i to je v seriálu zřetelně vidět... Takže proto dávám pět hvězdiček. Projektů, které budou říkat pravdu o tom, na co mnoho lidí už zapomnělo (nebo to nikdy ani nevěděli) je pořád málo a nikdy nebude dost. Seriál je především komediální. To zas neříkám, že má vážnost na úrovni např. Zdivočelé země. Ale sranda je to přirozená a přirozeností geniální... Zkrátka skloubení humoru a krutosti (stále nedávné)doby , které se dloouho nikomu nepovedlo a dlouho se nepovede. ()

kuckaAFC

Do roku 1989 skvěle zachycená dobová atmosféra, příběh na seriál taky docela ujde. Po revoluci je to o ničem a blíží se úrovni Ulicí v růžové zahradě... 50% ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

03.10.2020

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj