Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

Lynn

Nejnovější Batman je mistrovským počinem v subžánru komiksových adaptací a velmi dobrým filmem v porovnání s veškerou ostatní produkcí. Ano - má výborné herce a už teď (bohužel) legendárního Jokera, ano - hudební podbarvení je neskutečně mrazivé, ano - akční scény dechberoucí, ano - scénář jiskří vtipem a nápady (Alfréd, vyloupení banky, tužka, odchod z nemocnice). Pak je tu ale několik ALE: 1) lepší je první polovina filmu, ve které se "pouze" rozdávají karty. Ta druhá je díky různým dějovým kličkám mnohem méně přehledná. 2) zlomová scéna Batmanova dilematu láska x autorita spravedlnosti mi nepřijde tolik věrohodná (jak by asi měla a jak by taky bylo potřeba) - v té akční rychlosti, již si žánr žádá, není prostor pro zaváhání, pro pochyby, pro ono dilema... 3) celé to drama by mohlo být mnohem vypjatější a drásavější s určitým přeskupením postav (což by se ovšem neobešlo bez odchýlení od původní předlohy): úplné vypuštění postavy Harveyho Denta - cestu krvavé pomsty nastoupí doposud "v pozadí" stojící poručík Gordon Brown, když přijde o rodinu (protože Batman vybral to druhé rukojmí). Finální "nelítostný souboj" mezi jediným poctivým poldou ve městě a jeho (teď už) bývalým spojencem...ta katarze! Takže ano, Temný rytíř je výborný film, ale nadhodnocovat jej slovy *geniální* či *dokonalý* skutečně nelze. --- P.S. Po přečtení některých komentářů mě napadla ještě jedna celkem zajímavá myšlenka; Nolanovi se opravdu daří redefinovat ságu, a na konci snímku vidíme proměnu hrdiny v antihrdinu - jen škoda, že nevidíme Batmana porušit svou zásadu - byl by to nejen Přerod, ale také vynikající výchozí bod do dalšího dílu... ()

TheDarKnig

Nolan mě totálne dostal. Znovu. Ještě doteď si oblizuju rty a mlaskám, vzpominaje pritom na nejintezivnejsi filmovy zazitek, jaky sem kdy mel :-) Ledger zahrál roli, která se nesmazatelně zapsala do kinematografie. Opravdu, víc realnějšího padoucha sem nikdy neviděl. Hlášek hromada, vsechny inteligentni a nekdy velmi pravdive.. proti Ledgerovi ostatní trochu zaostávají, přesto jsou skvělí, Bale se pro tuto roli narodil, sice chrapti vic nez Eastwood, ale neni to rozhodne tak spatne, jak nekteri tvrdi.. a k batmanove drsne image to perfektne sedi Jediné co se mi trochu nezdálo byl přehnaný vzhled Two Facea/Harveyho Denta, a ani ne tak uplne ten vzhled, ale jak rychle s nim mohl opustit nemocnici.. nicmene Nolanovi verim, urcite to mesice studoval :-) 2 a půl hodiny uběhlo jak voda, což se stává jen u velmi vyjímečných filmů. A taky tento film muzu vidat dokolecka dokola znovu a znovu a nikdy neomrzi.. Pro mne (a nejen) kultovni film Pokud tenhle film nedostane oscara, tak už žádný jiný. (2 oscari, pchéé, chodte se s tim Slumdogem vycpat.) Why So Serious? Let's put a smile on that face! ()

sportovec

Konstatování, že toto pojetí druhého dílu nejnovějšího filmového zpodobnění populárního amerického comicsu svůj žánr viditelně přesahuje, má své oprávnění. BATMAN je dokonale zpozemštěn: jeho výstroj, pohyby, všechno, co se ho týká a dotváří jeho osobitost, je odvozeno - alespoň pro forma - ze soudobé vědy. Město Gotham, symbolizující USA, je bouřlivými ději, jež ho prostupují, dokonale ochromeno. Vzpomeneme-li na velké bouře hnutí proti vietnamské válce, černé pantery i občasné pozdější zprávy o dění ve velkých afroamerických centrech v USA, nabýváme pocitu, že to, co se děje na plátně, není daleko od skutečnosti. Skutečnosti, která je známa ze šedesátých let i amerických měst bližší i vzdálenější minulosti a současnosti. A v mnohém ukazuje i do budoucna, v němž může být ne výjimkou, ale pravidlem litr benzínu za 70-80 Kč, jistota prekariarizované práce a strmých či naopak opravdu povlovných přechodů směrem k plné zaměstnanosti i pádu do zoufalství bídy. Jistěže: Fikce zůstává i v tomto případě fikcí. Ale je to fikce, která mrazí. Pádem obou věží Světového obchodního centra před 11 lety; to je jen jeden příklad za mnohé. Batman je zkrátka v tomto ztvárnění postavou současnosti a budoucnosti zároveň. Tváře, z které nás, uvidíme-li ji z očí do očí, mrazí. Tento utopický mráz je ale současně i nadějí. Pro nás všechny. ()

TeeAge

|| Scenár: Christopher Nolan, Jonathan Nolan / Story by David S. Goyer, Christopher Nolan / Characters by Bob Kane, Bill Finger | Hudba: Hans Zimmer, James Newton Howard | Produkcia: Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Legendary Pictures, Syncopy Films | Rozpočet: 185 miliónov $ | Tržby: 1,004,558,444 $ || Asi najdokonalejšia syntéza deja a hudby v kinematografii. 106% | Videno v Družba Košice, 18.8.2008 | Ten film je tak komplexný, že v človeku dozrieva z neho plynúca dokonalosť každou jednou projekciou. U mňa sú len 2 dôvody, prečo ten film nie je najlepším filmom absolútne. 1. IMAX zábery sú tak neskutočne úžasné, farebne nenahraditeľné a dynamické, že ním mal byť natočený celý film. (to by bol ale neustál ani 185m rozpočet.) 2. Nolan obetoval emočnú gradáciu na oltári tempa a dynamiky filmu. Každá slzuchtivá scéna je ustrihnutá ešte pred katarziou. Nedá sa však povedať, či je to dobre alebo zle, každopádne keby to bolo inak, už by to nebol The Dark Knight. 108% | 29.9.2014, Blu-Ray, 42"LED, THX 220W, EN Dolby TrueHD 1505kbps | Heath Ledger je žiariacou ikonou celého projektu. Po dokumentárnom filme "I am Heath Ledger" sme sa konečne potvrdili v domnienke, že jeho problémy so spánkom neboli spôsobené prípravou a natáčaním postavy Jokera. Bol to širokospektrálnejší problém. Každopádne, je mi mimo iné veľmi ľúto, že si nemohol užiť tú poctu, ktorú mu celý svet dáva, a dávať bude - pretože si ju nesmierne zaslúži. | Blu-Ray, THX, 3.6.2018 | ()

Aluska88

Tak jsem konečně zhlédla ten Nolanův velkolepý majstrštyk. Chápu stejně tak dobře ty, kteří tento film zbožňují a uctívají, a kteří ho vynesli až na TOP vrchol zdejšího hodnocení, a na druhé straně ty, kteří ho považují za nadhodnocený, a kteří patří mezi zbylých deset procent. Konečně můžu říci, že Heath Ledger je zde ve své velké, finální roli skutečně úžasný. Jedná se tak o jeho derniéru, kdy ve chvíli, kdy se uzavře červená opona, by diváci měli povstat a věnovat mu dlouhotrvající "standing ovation." Zasloužil by si je. Nejen za tento výkon, ale vůbec za celou svou kariéru, kdy se musel přes role sladkých hošíků a středověkých fešáků prokousat až ke kvalitním a silným rolí, kdy ho celý herecký svět začal konečně brát na vědomí. Těžko říct, jak by byl tento film a Heathův výkon hodnocen, nebýt jeho zbytečného "odchodu." Co si budeme nalhávat, Hollywood je i tak pokrytecký a v tomto případě mi přijde, že jedné talentované osobnosti začali vzdávat ten největší hold, až když on sám toho svědkem být nemohl. Rozhodně si velké uznání zasloužil už mnohem dříve. Temný rytíř je výborným dílem, především vizuálně značně opojným. Obsazení prvotřídní, jen mi do tohoto monstrózního spektáklu s nespornými kvalitami nějak nezapadal "béčkař" Eric Roberts:) Já se na film dívala s dabingem a snad každý, kdo se na něj díval také uzná, že pochybně dětinský a jaksi infantilně zábavně znějící hlas Martina Sobotky se absolutně nemůže byť jen přiblížit originálnímu znění, v němž zní Jokerův hlas drsněji, děsivěji a celkově je naprosto fascinující. Kupříkladu, když jsem slyšela ono slavné "Why so serious?" v českém překladu, nevěřila jsem, co slyším, prý "Proč se nesměješ?" Kidding?:) ()

genetique

Vedel som, že to nebude dlho trvať, kým nejaký film konečne predbehne gigantov ako 'The Godfather' alebo 'The Shawshank Redemption', ale že to bude akčný (!) film spracovaný na základe comicsu, na to by som nevsadil ani mincu Harveyho Denta. Perfektná jazda, v ktorej každá minúta ma maximálny zmysel, nič nie je navyše a dve a pol hodiny plných superlatívov boli pri odchode z kina málo asi každému. Strohá osnova maximálnej spokojnosti pozostáva najmä z akcie, príbehu, absolútne vynechanie nudiacej sa časti a každá postava je presiaknutá skvelými hereckými výkonmi (absolutórium si naozaj zaslúži fenomenálny Ledger - geniálne, šialene zahrané). K tomu ešte nespočetne veľa originálnych nápadov, od humorných hlášok, cez akčné sekvencie až po morbídne tromfy. Takže Nolan prerýpal IMDb Top250 s ďalším filmom (už štvrtý) a zaslúžene sa aspoň na chvíľu usadil až na jej vrchole. A i keď mojou topkou film nepohol, zaslúžené plné hodnotenie. 100%. ()

TheRaven

Proč sakra každej píše tak dlouhý komenty. Tak i já jsem se na konec vydal na nejnovějšího Batmana do kina, abych tu slávu viděl v pořádný kvalitě hned na poprvé. Efekty a všechno kolem naprosto vynikající. Nové Batmanovi vychytávky opravdu promyšlené a úchvatné. Samotný Batman už méně zajímavý, ale to, že byl Joker zajímavější postavou už zřejmě netřeba psát. Film opravdu nenechává ani na chvilku vydechnout, jak zde někdo napsal, "rozjede se rychle a stále přidává" Možná ale přidává až moc a později začíná ztrácet na přehlednosti a divák už vůbec nemá čas vychutnávat si detaily. Toť asi vše, stejně bych tu jen psal, co už napsali jiní, stačí, když si to urovnám v mozku jen pro sebe. Rozpačité nadšení z kina už teď, po slabé hodince ochladlo a s čistým svědomím dávám celkem pěkné 4 hvězdičky. Ale jak říkám, nic speciálního. P.S. Jsem asi sám, ale Bataman začiná mě zaujal o krapátko víc. Zajímavý koment: hirnlego ()

Madison

Bola som zanietenou ctiteľkou štúdiových Batmanov v obrazovo romantickom Burtonom poňatí, ale vzdávam hold Nolanovi za to, že dokázal túto legendárnu komiksovskú figúrku povýšiť nad súčasné braky a dodať jej v zbesilom a šialenom tempe (brutálne rýchle strihy a svižný dej) prirodzený a uveriteľný rozmer. Ba viac. Vo významnom načrtnutí politického i morálneho aspektu - zaoberajúcim sa klasickými etickými princípmi dobra a spravodlivosti - vystupuje na povrch filmársky najprecítenejšia a obsahovo najhlbšia komiksovka všetkých čias. Zatiaľ čo v Batman begins sa Nolan rozbiehal, v Temnom rytierovi sa pohral aj s tým najnepodstatnejším detailom, tvoriacim rámec absolútnej vizuálnej i scenáristickej dokonalosti. V neľútostnom podsvetí Gothamu - ktoré nekompromisne strháva ľudí do tmy utkanej z korupcie a zločinu - vládne Heath Ledger čoby absurdný Joker, predvádzajúci jeden z najfamóznejších hereckých výkonov (áno, prekonal aj samotného Jacka Nicholsona). Vďaka výdatnej porcii scenáristických uzlov a bizarných nápadov (charakterizujúcich Jokerovo šialenstvo), vďaka elegantným trikom, monštróznej hudbe a šlapajúcim strihom, Nolan rozplieta krutú anarchiu a lá jedno z najväčších filmových fantasy dobrodružstiev vôbec, ktoré mi pripomína, prečo nikdy neprestanem milovať filmový svet. ()

StarsFan

Výborný film Temný rytíř bezpochyb je. Jenže na to, abych ho mohla ověnčit plným počtem hvězd, nedejbože ho řadit k nejlepším filmům všech dob, mi celou dobu něco chybělo. Možná něco, co by z Temného rytíře činilo "komiks na plátně" (asi jsem moc posedlá vizualitou Franka Millera), možná to byla překomplikovanost děje, možná fakt, že scény s Batmanem mě nebavily zdaleka tolik jako ty s vedlejšími postavami, možná za to může až příliš velké očekávání a určitě za tím bude nedostatek emocí. Kdyby nic jiného, i několik hodin po projekci mě stále napadá, že kdyby Nolan pár vedlejších linií vyhodil, občas zvolnil tempo a hlavní děj zabral více z hloubky, rozhodně by mi to nevadilo. Ty čtyři hvězdičky jsou tak hlavně za čtveřici Heath Ledger & Gary Oldman & Aaron Eckhart & Hans Zimmer, u které se ale taky nemůžu zbavit dojmu, že je výkon prvního jmenovaného lehce přeceňovaný. Mnohem zajímavější mi tak nakonec přišla linie prokurátora házejícího si mincí či zatvrzelého policisty chránícího svou rodinu. Dodatek 25. července 2010: Nedá mi to a rozhodla jsem se jít s hodnocením ještě níž. Temný rytíř je po boku Shawshanku jedním z nejpřeceňovanějších filmů všech dob. ()

Hakha

V mých očích nejlepší filmové zpracování Batmana vůbec, které každým zhlédnutím zraje jak víno. Velké plus při prvním zhlédnutí je fakt, že dění ve filmu je těžko odhadnutelné a dechberoucí… Film se pro mě stal srdcovou záležitostí už i kvůli dunivému soundtracku, vzhledu Two Face a také díky geniálnímu anarchistickému záporákovy, kterého parádně ztvárnil Heath Ledger… ()

zelvopyr

Nevím proč bych měl hledat muchy (nějaké byly, a v tomto mi macho-batman přijde horší než skvěle pochybující Keatonův...)... tak proč nedat 5x*, když u jiných hledám polehčující okolnosti, abych dal stejně. (jo a skoro jsem vyprskl smíchy, když o té ošklivé tetě, hlavní hrdince, říkali, jak je krásná) ()

Eliott

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec a to asi především díky skvělému scénáři, bezkonkurenční kameře a pravděpodobně nejlépe zvoleným záporákem v historii filmu (Heath Ledger), který za svou precizní práci doslova položil život. Jelikož nemám ani jednu výtku, tak se bezpochyby jedná o nejlepší DC film v historii. PS: Zbožňuji celou trilogii, ale tento díl jsem symbolicky zvolil do své top desítky nejlepších. 100% ()

ScreamJay

Co je chladnější než led? Srdce bez citu! Co je tvrdší než kámen? Hlava bez rozumu! Co je horší než zlo? Srdce bez citu a hlava bez rozumu!. A teď stojíte v temnotě, obehnáni ostnatým ocelovým drátem vlastních pochybností, vlastních předsudků, odrážejíce se v očích démonů odsouzených bez přítomnosti životadárných slunečních paprsků. Před vámi klečí, ve vší pokoře, zranitelnosti všechna lidská naděje a rve si křídla, peruť po peruti, peří se mísí s pulzující krví. Všude jen frigidní čerň, žádné srdeční odezvy, žádný hořko-sladký pach lidských slz, jen jízlivý smích…..HA HA HA HA HA…..Tohle už dávno není barvitě pitoreskní vyprávění ani přetažená neonová show, tohle už dávno není adrenalinová akční řež, už žádná laciná klišé, kýčovité patosy a pokusy vdechnout obrázkům více života. Christopher Nolan se svou audiovisuální, civilní, psychologicky a emocionálně chladnou podobou Batmana v Batman Begins (2005) postavil před diváky zásadně odlišný pohled na komikové adaptace posledních let. Se vší hloubkou niterných poselství atakujících základní lidské vnímání dobra a zla, jakou si dvojitou tváří. A The Dark Knight? Jako by měl tři tváře. V jedné (té na první pohled patrné) - skvělé technické zpracování, výborný scénář se spoustu dějových zvratů, surovou podmanivost nesplašenou v nepřehlednou změť akčních sekvencí. V druhé (té, co ji nevidíte, ale vnímáte) - duel mezi morálkou dobra a nezřízeností, spekulativností zla, esej na téma hodnoty naděje v kontrastu se zlovůlí a krutostí dnešního zkaženého světa. A ve třetí (té, která ve vás zůstává po odchodu z kina) - duše, anima vdechnutá postavám, monologům a dialogům, patrná v každém segmentu, každém okénku a povyšující celé tohle snažení do kategorie filmů vnímaných všemi smysly. Heath Ledger možná nepodal přímo oscarový výkon, možná globálně nedojde patřičného docenění, ale jedno je jisté Kus sama sebe nenechal vymizet kamsi do prázdna věčnosti, ale pečlivě, nespoutaně a uvěřitelně zanechal jej právě tady, právě v nás. Jeho jízlivý a cynický Joker, zvoucí se agentem chaosu, bude už asi na věky patřit k doslova démonickým, ikonickým zpodobněním. Skvělý byl i Aaron Eckhart, nezklamal Gary Oldman a pobavil věčný béčkář Eric Roberts. Pomyslnou korunu všemu nasadil odlidštěný, těžkopádný a svazující hudební doprovod dvojice Hans Zimmer & James Newton Howard, jenž umocnil tu kryogenicko-psychologickou hru zákeřné kočky s rafinovanou myší. Hit roku? Možná! Film, který ve mně zanechal více než jen jednotvárnou stopu, víc než pouhý prožitek? Určitě! Není zbabělé netoužit po křídlech, když nevidíte nebe, avšak zbabělé je nevěřit v nebe, pokud máte křídla! [9/10] ()

Hellboy

Naprosto bombastický film, který mě ani malinko nezklamal, ačkoliv moje očekávání byla nehorázně velká, naopak, ještě je předčil! Jsem rád, že existuje Temný rytíř, dokazuje totiž, že lze natočit výborný comicsový film (což mě jako comicsového sběratele velmi těší.) Temný rytíř skutečně je ještě lepší než Batman začíná! Nezapomenutelný zážitek, u kterého jsem si dětsky přál, aby nikdy neskončil. Škoda jen, že muj oblíbený mentor, Morgan Freeman, dostal tak málo prostoru :) Kdyby existovala možnost lepšího ohodnocení, než je 5*****, udělil bych je Temnému rytíři. Nestačí, než říct - běžte se na to sami podívat do kina (opravdu, do kina). Slova nestačí. Akční film, který dokáže smést veškerou konkurenci pod stůl, dokonalým scénářem, geniálním herectvím hlavních představitelů, šíleně hutnou, temnou atmosférou a neuvěřitelnými akčními scénami, které nikdy nedovolí filmu ani na chvilku zvolnit vražedné tempo. První polovina jenom naznačuje, co všechno přijde, protože konec je neskutečně našlápnutej a "tam, kde by tenhle typ filmu obvykle končil, tak tam se Nolan teprve rozjíždí." Bravo! ()

3DD!3

Skvělé. Komiksová verze NELÍTOSNÉHO SOUBOJE okořeněná zmalovaným cvokem v podání dechberoucího Heatha Ledgera. Bratři Nolanové vzali mytologii temného rytíře a pohráli si s ní tak, že to snad nemá obdoby. Psychologie postav, jejich chování, reakce a to vše zasazené do příběhu o boji mezi naprostou anarchií se značně pokrouceným dobrem. Osobně se přiznám, že jsem před filmem nebyl nadšený ze zapracování Eckhartova Harveyho Denta do dílu, který měl patřit hlavně Jokerovi, ale o to více mě proměna státního návladního uchvátila (hlavně motiv byl pro mě velkým překvapením). Scény s házením mincí byli atmosférické až mrazily v zádech. Taky jsem měl radost, že Christian Bale předvedl i trochu akce mimo batmanův kostým (jízda v Lamborghini) a potěšil mě větší rozsah role Garyho Oldmana. TEMNÝ RYTÍŘ je chytrý letní blockbuster, který by mohl nastolit novou vlnu komiksových filmů. A to je dobře. "A já si myslel, že moje vtipy jsou špatné." ()

hellstruck

Chápu, že tenhle film je lehce nadhodnocen kvůli Heathovi, který zde sehrál nejlepšího filmového Jokera. Veškeré scény se mu podařilo ukrást pro sebe. Taková škoda nadějného a mladého života... Přestože zde figuruje tak silný záporák (rozhodně charismatičtější a lepší než v jedničce), příběhově bohužel za jedničkou naopak zaostává. Batman begins nám trochu ukázal náhled do Batmanovy duše, do Batmanovy minulosti. Tady se furt řeší nějaká politika (ty scény jsem upřímně ani tolik nevnímala) a... co se tam vlastně řešilo? Hm. Přesto se jedná o druhého nejlepšího Batmana, jen jsem trochu postrádala tu hloubku a pořádnou kostru příběhu. Ale budu trochu pokrytec, svědomí mi prostě nedovolí dát jen 4, když si vzpomenu na Jokera a především jeho improvizovanou scénu. Ta mi zůstane v hlavě asi nadosmrti. Takže dávám 5, ale s odřenýma ušima! "Let's put a smile on that face!" ()

Le_Chuck

Tu už to začína vrieť dámy a páni. Bruce dostáva do ringu to najluxusnejšie z celej trilógie. Má to 152 minút a človek má pocit, že Jokera je málo, Denta je málo a film má hodinu a štvrť. The legend is born. 90% ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý