Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Aberforth

Najprv začnem tým čo mi vo filme vadilo, síce je to banalita, ale to lietajúce čudo si mohli odpustiť. Z konca som bol nie že sklamaný, ale mohlo to zostať tak ako sa to zo začiatku javilo. Idem ďalej..To čo dokázal Nolan je neuveriteľné, toto nieje komiksový batman, toto je neskutočne silná krimi-detektívka. Zo začiatku som sa obával postavy Banea, predsa len Jokera neprekoná nikto, no ja musím povedať, že on to dokázal, vzbudzoval vo mne akúsi nevoľnosť, strach a rešpekt, nieje to len tupá kopa svalov ako hovoria všetci, je to tyran, tyran ktorý má štýl. Ďalšie herecké výkony nieje potrebné spomínať. Hans Zimmer mixuje neskutočnú hudbu, ktorá tomu dodáva ten správny šmrnc a vyvoláva v nás strach, tú hudbu som si skutočne užil. Anne Hathaway je kočka s neskutočnou postavou, takže je aj na čo pozerať a to čo som očakával, to som aj dostal, možno ešte aj viac. Atmosféra v kine by sa dala krájať, večerná premiéra filmu, zakončená krásnym potleskom bola skvelá, ľudia ani nedýchali niektorý plakali, iní mali len otvorené ústa a ja som si to nesmierne užíval. Nakoniec už len spomeniem, že Nolanovho Batmana sprevádzajú isté nehody, na ktoré som musel počas filmu myslieť. Čo dodať? Bolo toho na Bruce Wayna trochu dosť, ale ako hovorí komisár Gordon : "He can take it... because he's not a hero... he's a silent guardian, a watchful protector... .a Dark Knight..." ()

P1tr

Vzhledem k tomu, že snímek mohl překvapit snad jedině tehdy, pokud by ho Nolan posral, se jedná "pouze" o kvalitní letní biják, který dokáže díky novým postavám a s nimi spojenými dějovými zákrutami udržet po celou, téměř tříhodinovou stopáž svižné tempo. Jenže díky spoustě nových, důležitých postav se načne hodně témat, která by si zasloužila větší prostor a díky snaze všechny nějakým způsobem uzavřít způsobuje právě ono závratné tempo občasné zmatky a zbytečnou zkratkovitost, která způsobuje nádech povrchnosti. Stále nicméně jde o kvalitní završení trilogie, které ovšem postrádá zapamatováníhodné momenty, které vám utkvějí v paměti. Film funguje jako celek, ale v jednotlivostech ztrácí. ()

greath

Už jednotka dvíhala laťku príliš vysoko, každy cítil, že to nie je iba obyčajný komiks, bolo z neho cítiť krimi a dialógy boli napísané na vysokej úrovni. Niekto bude dvojku považovať za to najlepšie z celej série, Joker naozaj urobil poriadny chaos a urobil túto sériu nezabudnuteľnou. Málokomu sa však podarí udržať tak rozbehnutú sériu a doviesť ju do úspešného konca. Nolanovi sa to nielen že podarilo, ale myslím, že ju završil epicky. Nič nepokazil, akurát pridal celej sérií to čo jej chýbalo.  Všetko do seba zapadá. Užívajte si film ako poslednú časť trilógie, dajte šancu novým postavám a celú trilógiu budete mať dlho v srdci ako najlepšiu komiksovú trilógiu všetkých čias ako ja. ()

DeathTheKid

Možná jsem trochu zklamaný, protože Temný rytíř byl skutečně špica a proto jsem čekal možná i něco podobného. Nakonec by to byla asi i chyba a Nolal udělal co se dalo. Řekněme, že začátek byl dost pozvolný, mimo akce Banea. Nástup Batmana na scénu byl skoro perfektní nebýt toho trilionu policejních aut za Batmanem. Postava Banea je víc než dobře propracovaná a zahraná. Bane působí jako (a to hlavně) hora svalů, ale má i mozek a taky zajímavý hlas. Ale HLAVNÍ záporák tady byl jako třetí kolo u vozu + ten skon. To byl trapas a nechápu, proč to Nolan nenechal přetočit. Zatím 4* ()

Styxos

Temného rytíře sice to nepřekonalo, ale všechny tři díly fungují jako dokonale fungující mechanický stroj, který se ani jednou nezadrhne. Nolan natočil ten nejakčnější a nejemocionálnější díl, který sérii zakončuje se vší parádou a noblesou. ()

Linkyc

Z jednodenním odstupem jsem si uvědomil, že konec byl vlastně trochu jiný, než jsem pochopil v podvečer mého návratu z promítání. Už za to si TDKR zaslouží plný počet a trilogii o netopýřím muži tak řadím mezi TOP filmy (beru jako drama) co jsem zatím viděl. Pokud Warneři uskuteční v následujíchích dekádách restart série, odmítám to považovat za stejně kvalitní dílo jako Batmana od Ch. Nolana. Jsem paličák a tohle mi nikdo nevymluví ani heverem ! ()

Madlene

Tak úplně nevím, jestli jsme všichni byli na stejném filmu... Ano, je to pěkné, ano, je to i akční... Ano, Tom Hardy je hora svalů a překvapivě - Batman opět útočí ze všech sil. Ale jeho "temný hlas" už trochu vyčpěl a kabát od číňanů je malinko prokousnanej od molů odborně zvaných kýč. (POZOR SPOILER) - trochu pitomoučká kočičí žena a klišovitá líbačka v nejdůležitější scéně, ubohé rozuzlení alá Popelka na téma, kdo to vlastně ten Batman je, a potom absolutně trapný Alfréd plačící nad hrobem Bruce... jako třešinka na dortu se tam poflakuje zadělaný kvásek na Robina... díky, ale to stačilo na videu a krásné scény bitev a urputných bojů to bohužel nemají šanci ani v nejmenším dotáhnout. Někdy se i mistr tesař prostě utne, což se stalo Nolanovi. Oslavné rádoby intoušovské ódy na "skvělý film" bez špetky nadhledu tomu moc nepřidávají... ()

Hanzisko

Megalomanská podívaná, která si v žádném případě nezaslouží srovnávání s Temným rytířem. Každý film je úplně o něčem jiném. V podstatě to, co chybělo v Temném rytíři je tady, ale to samé se dá říct i naopak.. Ve srovnání záporáků pořád vede Ledger, ale Hardy je taky neskutečnej borec. Asi není moc věcí, které bych mohl vytknout. Film nepostrádá napětí, slušnou zápletku ani perfektní triky a že to bude nabité akcí muselo být každému jasné už předem. Pro mě to bylo jen utvrzení v tom, že Nolan je momentálním králem filmu. Jsem zvědavý jestli někdo někdy bude schopný překonat jeho Batmanovskou trilogii. ()

Hollohlaway

Silně jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, možná poupravím, až to uvidím ještě jednou. Je to silné, úderné, pochmurně laděné. Psychologická stránka filmu je vykroucená na doraz, dialogy jsou depresivně vážné...To by mi až tak nevadilo, je to temný film, žádná Dáda Patrasová. Ale neustálé překrývání do různých rovin a pohledů jsem často opravdu nestíhal, a například padouch Bane mi přišel místy vysloveně nepochopitelný. Jeho motivace, krom obyčejné krutosti, mi za celou dobu unikala. Revoluce zatracenců byla sice dostatečně asociační s dneškem, ovšem trochu nelogická. Scéna se závěrečným bojem policistů mně vysloveně rozesmála, a konec byl téměř nekonečný. Na druhou stranu herecky výborně Bale a i příjemné potěšení Anne Hathaway, v drsnější roli obstála se ctí, a navíc upnutá kombinéza jí vážně sekne. Triky na tradičně vysoké úrovni, hudba Hanse Zimmera dostatečně hymnická, možná až příliš. To rozhodně neznamená, že se mi to nelíbilo, jen mám trochu rozpačité pocity. ()

Liflaen

Epické vyvrcholení .. Co k tomu dodat. Snad jen to, že doufám v to aby nebyl další díl Batmana. Prosím Nolane nechte to už být. Batman měl možná už skončit v minulém díle, kterému se tento nevyrovná. Jsem toho fanda, takže se mi samozřejmě DKR líbil, ale ten konec ... Batman konečně na odpočinku proč ne .., ale proč tam zase cpát "Robina", který už se plíží do komnat Bruce W. ?? Pane Nolan, netočte NIC jako Robin etc. Už to nechte být. Batman je totiž jen jeden !! Dark Knight vede !! Rises je slabší odvar. ()

ZinedineCR7

Obsahuje SPOLIERE...Ako celok sa mi to páčilo veľmi. Sú tam však detaily, ktoré mi proste vadili. Bane nesklamal a jeho hlas bol úžasný. Ale scéna kde bol naposledy...to malo čo znamenať? Postava, ktorá ma okolo seba zaujímavú auru, pôsobí neuveriteľné neohrozene, divák si k nemu vytvorí vzťah a ako zločinec mu imponuje, skončí takto? Toto Nolan veľmi nedomyslel a zbúchal to len tak ledabolo. Opäť sa rozhodujem medzi 4 a 5, ale prilepším, kedže sa jedná o jednu z najlepšich serii. Ale veľmi dúfam, že si od Batmana dajú pokoj aspoň do roku 2020 a nebude sa to zbytočne siliť. ()

Ludivitto

Je to velký film. Inteligentní blockbuster s úžasnou hudbou a působivou kamerou. Bane je boží. Catwoman taky. Ale! Mám na jazyku mírnou pachuť hollywoodu a patosu. Batman Begins byl o začátku, komorní atmosféře a novém pojetí Batmana. Dark Knight o rozhodnutích, geniálních padouších a obětování se. Poslední díl nejsem schopný zařadit. Je to holt hollywoodský blockbuster, který je navíc bohužel poměrně předvídatelný, cheezy a vlastně nejvíce komiksový z celé "trilogie" - ale v takovém tom teenage Marvel stylu (vtipy, velké scény..). Asi jsem měl až přehnaná očekávání. Mimochodem: IMAX verze je fakt obří, ale hrozně mi vadilo přepínání mezi "formáty" a občasné rozmazání obrazu. Přesto na to půjdu ještě jednou. ()

koog

A jak si tam tak v té Florencii seděli, slzička mi skoro ukápla. Famózní zážitek, který snad jen na chviličku ztratil tempo, když Bruce nemohl být Batmanem. Anne Hathaway mě hodně příjemně překvapila a Joseph Gordon-Levitt se mi jako spasitel a budoucí Robin velice líbil. Nolan s ním má čuch :) Tak si budu doufat, že to třeba nebyl jeho poslední Batman... 'A hero can be anyone. Even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a little boy's shoulder to let him know that the world hadn't ended.' ()

spikey1

kdo chtěl víc nemá nic... tedy ono to tedy špatně nedopadlo. Jen.... být dokonalejší než dokonalost (Dark Knight) se prostě nedá ani když se jmenujete Nolan a dokonalost jste přivedli na světlo. ()

deckardx

Epické zakončení trilogie. Jasně, asi to nepřekonalo Temného rytíře, ale osobitý styl Nolana dodává Batmanovi šťávu, kterou se může pyšnit málokterý film. Tento díl určitě neni dokonalý, ani neni lepší než předchozí díl, ale člověk je schopen každou chybičku odpustit, když dostane to, co očekává. Modlím se, aby se nenašel nikdo, kdo by chtěl byť jenom nepřímo navázát na (dle mě) skvělé ukončení příběhu o Temném rytíři. ()

Wbcko

EPIC! Naprosto vynikající a více než důstojné zakončení trilogie. Velkolepé a působivé. Hans filmu opět dodal takový hudební podklad nad kterém kdyby běžela popelka, tak by běhal mráz po zádech, Bat Waynův hlas je opět jemný téměř jako průmyslové bourací kladivo a slyšet někdy Banův hlas ve spaní, káknu si dřív než bych se stačil probrat. Prostě jedna velká paráda a až na pár amerikanismů v podobě občas až přehnaně sentimentálního Alfreda a scén typu : " ze zad ti kouká žebro, zarazím ti ho zpátky pěstí, a pak se zavěs za tyhle šňůry ať jsi ráno ready pěstí" asi nemám co vytknout. Celkový zážitek jen podtrhlo monstrózní IMAX plátno - lístek na Batmana v tomto podniku rozhodně doporučuji. ()

Masrii

Jako velký fanoušek všech filmů Christophera Nolana jsem tuto závěrečnou část trilogie o Batmanovi očekával s velkým nadšením již dlouhou dobu. Proto mě překvapilo a zároveň naštvalo, když jsem po premiéře a prvních dnech promítání viděl ne moc dobré ohlasy. Po chvilce přemýšlení jsem se ale do kina zašel podívat a zjistil, že neměli pravdu. Film mě svou atmosférou donutil nehybně sedět od začátku do konce. Na místo Jokera v tomto díle nastoupil Bane (Tom Hardy, pro mě známý spíše z filmu Warrior), který se zdál být opravdu těžký oříšek. Nicméně i on, stejně jako další záporácí není neporazitelný a má svou Achillovu patu - masku. K zástupcům dobra se kromě Batmana (jako vždy perfektní Ch. Bale) a komisaře Gordona přidal i sympatický policista Joseph Gordon-Levitt a nakonec i krásná ale nevyzpytatelná Catwoman ("Nikdy neokrádej nikoho, komu neutečeš!"). Jako vždy o zániku města rozhodovaly vteřinky, ale přece jen se znovu objevil alespoň z poloviny happy-end. Slabší než druhý díl, ale přesto velmi dobrý. 90% ()

JančiBači

Posledný Batmanovský film od Nolana ktorý uzatvára celú trilógiu.Prekonanie Temného rytiera sa síce nekoná ale aj napriek tomu si film drží svoju úroveň a ponúka nám kvalitný zážitok.Najviac sa mi páčil Tom Hardy ako Bane. Je jedno že mu nebolo poriadne vidieť tvár (až na jednu scénu), on hral aj svojim mohutným hlasom.Samozrejme film nie je bezchybný, ale fanúškovia série určite odpustia a ja sa radím medzi nich.Výhrady mám akurát k Anne Hathaway, ktorá síce je pekná ale na úlohu sa maximálne nehodí a vôbec som jej Catwoman neuveril.Takže sexi Michelle Pfeifer u mňa naďalej zostáva najlepšou Catwoman akú nám filmový svet doposiaľ ponúkol. ()

luksky

Pro mě určitě nejslabší kousek trilogie..zdlouhavě, předvidatelné..ale určitě stojí zato zhlédnout :-) ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)