Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Zagi20

Tož kde začít? Očekávání byla velká, těšil sem se na zakončení velkolepé ságy o Batmanovi. A to jsem taky dostal. Ale ta očekávání přesto nebyla naplněna. A přitom tomu prakticky není co vytknout, skvělý záporák, spousta nových a výtečných postav, jako obvykle parádní soundtrack a už celkem klasická Nolanovská akce. I toho Teal´ca sem se nakonec dočkal, sice jenom na asi 15 vteřin ale prostě byl tam :). Pro mě osobně ale nejlepším filmem v téhle sérii zůstane Dark knight. A to pouze a jedině díky postavě Jokera. Dark knight rises má všechno, všechno aby se vyrovnal dvojce, jen ten Joker tam chybí. Bohužel. ()

Mr.Dogman

Ne, mě nezasáhla vlna "hysterie" po premiéře Temného rytíře v roce 2008 - film se mi zdál dobrý, ale ne mimořádný či dokonce jeden z nejlepších filmů všech dob a bla. Ne, mě nezasáhla ani vlna hysterie před uvedením třetího pokračování. A to je dobře, protože jsem nic nečekal a dostal jsem toho sakra, hodně, moc. Tak moc hodně, že mi téměř celý film okupovala husí kůže - a když říkám téměř celý film, tak opravdu téměř celý 164 minutový film! Nejvíce pak při scéně na fotbalovém hřišti s Banovým proslovem. Zimmer, Nolan, Hathaway a Gordon-Levitt - pro mě 4 největší špičky, osoby, které udělali nejlepší práci. Ale ono ti všichni ostatní měli taky setsakramentský podíl, to ne že ne. Jediná věc, která v tak geniálním snímku bije do očí je plot twist na konci filmu (**spoiler** když odhaléme pravý osud Mirandy **spoiler**), ten působil lacině a navíc. Jinak ale tleskám a říkám, že tohle jsem nečekal. ()

Myrreczech

Epičtější zakončení série jsem si snad ani nemohl představit. Co se hloubky příběhu týče, je třetí díl slabší než Temný rytíř, ale dohání to mnohem kvalitnější akcí a podle mě lépe vytvořeným chaosem, který Bane nastolil. Co se samotného Banea týče je velice kvalitní náhradou za Jokera, který je sice stále kvalitnější záporák, ale na Baneovi musím vyzdvihnout jeho ultimátní hlas. Samozřejmě fenomenální soundtrack od Hanse Zimmera všechno dokonale podtrhuje. Vím, že IMAX určitě nadšení umocnil, uvidíme až si netopýřího muže pustím doma, ale jinak zatím jednoznačně film roku. ()

MiGi87

Nevidím to tak krutě jako bratranec Spoock. Byl jsem na tom včera a ačkoli to není taková legenda jako jednička, tak to bylo pořád špičkové pokoukání, zase mě ovlivnila atmosféra v kině, kde jsme tentokrát byli tři, klídek, pohoda, nohy nahoře a byť to mělo dvě a půl hodiny, nudit jsem se nezačal. Super. ()

Ichabod

Závěr trilogie se bohužel více než cokoliv jiného snaží poukázat na to, že to je "opravdový konec", výsledek je díky tomu roztahanější než by bylo zdrávo, jako fandu mne tohle ale euforie nezbavuje až do posledních několika nedůvěryhodných a vyměklých momentů. Taky zamrzí občas nedokonalosti scénáře jako výroba neutronové bomby za pět minut, nebo léčba poškozené pátěře za dva měsíce. Nicméně stále je to založeno na komiksu a Baleovo Batmanovi nelze nefandit, jeho comeback do města mne dojal. Zamrzí absence Heath Ledgera, kterého v sérii nikdo nenahradí, ale Tom Hardy je pro mne mnohem děsivější záporák a asi možná nejdrsnější co jsem zatím viděl (kdyby Expendables měli proti sobě Hardyho šli by všichni akční hrdinové do důchodu dobrovolně dřív). Úvodní scéna v letadle mi absolutně vyrazila dech. Hardy přehrává všechny ostatní snad s výjimkou Michaela Cainea.Za mne je to slabších pět, než posledně, ale jsem za nový díl rád. ()

blackJag

Ve všech směrech vyhovující zakončení trilogie. Nolanův Batman je od začátku spíše kriminální ságou, než komiksovým filmem (nejkomiksovějším je hned BATMAN ZAČÍNÁ), s hlubinným tlakem na civilnost a alespoň zdánlivou návazností k realitě všedních dní. Výběr herců, technické parametry, hudba, to vše je precizní, přesto je tu pár aspektů scénáře, které si Nolan nepohlídal (možný spoiler): když Alfréd lká nad Wayneovým návratem do Batmanova kostýmu, mluví o současném domě nad jeskyní jako o místě, kde se staral o malého Bruce (z toho ale na konci jedničky zůstaly jen ohrabky), když Bane láme vaz Daggettovi, ten si u toho křičí jak na lesy (přitom už jen podle Baneova úchopu těžko by Daggett trylkoval jak kanárek, i kdyby mu jen mačkal kebuli) a na závěr, Alfréd je u Wayneova hrobu hodně rozrušený, což vůbec nekoresponduje s jeho reakcí v kavárně. Také snaha o odvádění brutálnějších výpadů (smrt některých postav) mimo divákovo zorné pole byla už hodně okatá a otravná. Na takto vedeném filmu nemá dítě stejně co dělat (nemůže ho bavit), tak proč na něj brát ohled? 85% ()

JoseBenes

Musím napsat komentář. Normálně bych zůstal u pěti hvězd, ale trilogie končí a já jenom matně vzpomínám na předchozí dva filmy. První, se kterým všechno začalo a byl kvalitně proveden restart umírající značky, a druhý, po němž se o Batmana začala zajímat i široká veřejnost. Třetí nabízí maximálně epické zakončení, ve kterém snad poprvé/podruhé (The Dark Knight) Nolan nabízí přehlednou efektní akci, která byla vždy velkým Nolanovým deficitem - buď byla nepřehledná nebo nedostatečně cool. Emoce se daří ždímat pomocí Zimmera, Anne Hathaway si už nepíše Deník princezny a je z ní neuvěřitelně sexy femme fatale, o Banovi jsem měl od začátku pochybnosti, že se nedokáže přiblížit Jokerovi...zbytečně. Hlas, síla a jeho démoničnost z něho dělají dostatečně charismatického záporáka. Jedinou chybou se mi zdál závěrečný příběhový twist, ale to už s konečným hodnocením neudělá nic. Prostě jsem celý film hltal plátno a to je maximum, které režisér může dosáhnout. Díky. ()

Lukyn007

I když závěr trilogie oproti druhému dílu malinko pokulhává, stejně je to epické jak bejk. Čekal jsem, že více prostoru dostane Selina Kyle (Anne Hathaway), ale další postavy jako Bane a detektiv Blake mi to vynahradili. Se závěrem jsem naprosto spokojený, i když se dal trochu předvídat. ()

Ravi

Je to z gruntu něco jiného, než Joker-man-show, ale přesně to, co divák od završení trilogie chce a potřebuje. 100% nášup ve všech směrech a pokud jste měli pocit, že Joker obrátil pravidla "vzhůru kozama", koukněte se, co přichystá Bane. Temný rytíř vskutku povstane, a to jako Fénix z popela až k vrcholu. Příběhová linie hlavního hrdiny je perfektní. Není co dodávat. ()

Bad Guy

Skvělé zakončení trilogie. Zakomponování Anne Hathaway velice dobré a její výkon nadmíru dobrý. Snímek ukáže u překvapivé okamžiky na konci filmu, které se jen těžko dali čekat. Christopher Nolan je pánem svého řemesla a proto je zaslouženě uznáván. Potvrdil to i tento snímek. Vyvrcholení celé trilogie dopadlo excelentně. Filmová neokoukaná epická událost, kterou si nesmíte nechat ujít! 90% ()

Dreadd

Téměř stoprocentní konec jedné z nejlepších filmových a určitě nejlepší komiksové trilogie, jaká se kdy na plátnech objevila, je více než důstojný. Překonat nebo se alespoň vyrovnat Temnému rytíři, ať už po stránce scénáristické nebo ve ztvárnění hlavního záporného hrdiny nevypadalo příliš reálně, jenomže režisérovou jedinou současnou konkurencí je Christopher Nolan a i tohohle chlapíka se mu daří neustále překonávat. Samozřejmě nechci připisovat kredit pouze jemu, stejný podíl na úspěchu má i celý jeho tvůrčí tým od skladatele, zvukařů, kameramanů až po herce, ale přeci jen Nolan je velmi výrazná vůdčí osobnost. Přestože jeho filmy se dají označit jako studiové blockbustery, stále si jeho produkce zachovává jakousi nezávislost. Klidně studiu odmítne natočit film ve 3D i obsazení záporáka nebo Robina, když potřebuje obrátit kamion, radši než aby použil počítačovou grafiku, utratí víc peněz a vymyslí jak by to šlo natočit, předem oznámí, že on odvypráví trilogii a tím končí, přestože by se série mohla ještě nastavit o pár dílů, ale to on nechce. A studio mu to toleruje, protože jim za to hodí na stůl obrovský balík peněz. Zřejmě jediný ústupek udělal v závěru, kdy chystal půdu pro případné pokračování, kdyby se studiu náhodou nechtělo restartovat a nějakou chvíli mi vrtalo hlavou, zda mu tyto berličky odpustit či nikoliv. Ale ať už to bude restart nebo čtvrtý díl, bude to bez Nolana a nejspíš beze všeho co dělalo tohoto Batmana tak málo komiksově a karikaturně stylizovaného jako byl dříve a co z něj dělalo Temného rytíře. S Nolanem se pravděpodobně můžeme rozloučit i s velkou částí ansámblu, který s ním nejspíš bude pracovat na dalším projektu. Christian Bale se zapsal jako sedmý a nejlepší filmový představitel komiksového superhrdiny. Obsazení Toma Hardyho do role Banea bylo neskutečně prozíravé, nečekal bych, že se Jokerovi (jakkoliv je těžké tyhle dvě postavy srovnávat, protože jeden je šílenec šířící pouze chaos, druhý dost inteligentní hora svalů a snaží se Batmana skutečně zlomit) vůbec někdo přiblíží, ale Hardy na sobě hodně zapracoval a svým vzhledem, bojovými schopnostmi a hlasovým projevem působí skutečně majestátně. Dalším velkým překvapením byla Anne Hathaway, která nejenom dobře hraje, ale hlavně skvěle vypadá, i s třetím křížkem na krku je kouzelnější než kdykoliv předtím. Ale ať už vezmeme neskutečně emotivní scény Michaela Cainea či kohokoliv jiného z obsazení, byly by to pouze věty plné superlativ a pění ód. A v neposlední řadě je tu Hans Zimmer, jeden z nejlepších současných filmových skladatelů. Dobře navázal na své původní hudební motivy a zajímavá témata vytvořil i pro nové postavy. A mimochodem bych chtěl poděkovat i zaměstnancům kina, že tentokrát nerozsvítili po celou dobu závěrečných titulků a já mohl naprosto nerušeně sedět a vychutnat si všechno až do úplného konce. ()

drackula

Myslím, že tento film nieje nutné príliš rozoberať. Jednoducho sa musí vidieť. Každopádne skvelé vyvrcholenie trilógie. Človeka až mrzí, že je koniec. 100 % ()

vyfuk

Musím souhlasit s POMO. Opravdu tomu něco chybí. Převrat v postoji Mirandy mě zasáhl spíše takovým kýčovitým způsobem. Na konci filmu jsem nepochopil fakt, jestli Bruce opravdu zemřel a nebo šlo o Alfrédovu představu? Spíš asi šlo o představu. No, taky mě Baneova smrt přišla až moc primitivní. To že byl na začátku Bruce ukazován jako stará troska připomínající hraběte Drákulu s cholerou a obrnou, mě dostalo do takového stavu druhořadého filmu. Chápu, že Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Morgan Freeman a Christopher Nolan dělali co mohli, ale na mě to prostě nějak působilo protikladnějc. Samozřejmě, že předchozí dva díly mě natolik oslnili, že jsem čekal víc, ale moje rozhodnutí je takové jaké je. Jelikož jsem se nemohl dočkat a film viděl již s titulkami a v angličtině, přišlo mi, že se Hardyův hlas na padoucha moc nehodí, spíše na nějakého dědka. Příběh se opět dostane do fáze zkázy Gothamu, ale přišlo mě, že za doby Jokera to mělo větší efekt a genialitu. Hodně dlouho jsem se rozmýšlel jak film ohodnotím, pět mě přišlo moc a čtyři málo. Jelikož jde o závěr série, rozhodl jsem se pro čtyři (ale nadprůměrně) a pro čestné místo v kategorii Nejlepší filmy (v mém statusu). Je mi i líto, že se musím s Batmanem rozloučit, ale také mě příjde jako naprostá kravina, to že jen co padla poslední klapka, jen co zaschl inkoust na scénáři, už se chystá jiný Batman. Bez pohyb - ten Nolanův je nejlepší, zapsal a zapíše se do historie a jednou dofám, že to budou moje děti a možná i vnuci, kteří budou Batmana obdivovat... Ještě jenom chci dodat, že i když byl Hardy ve své roli úžasný, ale hlas se nehodil... po shlédnutí české verze musím říct... "CHVALTE HLAS TOMA HARDYHO." O rok později... Trochu jsem se rozhodl přehodnotit. Na některých zásadách si stále trvám, ale zakončení série mě natokec dostalo. I když mně příjde jako hyenismus hned po skončení série připravovat nového Batmana, i tak se na něj trochu těším. Těším se na nové příběhy i padouchy, protože Batman je můj neojoblíbenější superhrdina. Jinak jsem se nyní těšil na Justice League, ale zase nic. Pohybuji, že jakýkoliv Batman by mohl být lepší než ten Nolanův, i tak se těším na Tučňáka nebo Hádankáře. Poslední chvíle filmu mě zavalili krásnými vzpomínkami na celou trilogii, a slzami. Temný rytíř je ale stále lepší... mohlo by se to trochu rovnat jedničce, ale stále trvám na tom, že je to nejhorší díl z celé trilogie, ale "nejhorší" je až moc silné slovo. Je to úžasné. ()

MI-380

Komiksové veledílo, kterému nic nechybí, možná naopak trochu přebývá: tím mám na mysli patos hrdinů a exhibicionismus hlavního padoucha, což se objevuje ve většině Nolanových filmů, které jsou jinak napínavé, atmosférické, velkolepé, promyšlené, výborně zahrané, skoro dokonalé. 85% (o 3% méně, než je aktuální průměr 17983 uživatelů přede mnou). ()

V.Silver

Upřímně - po prvních dvou dílech jsem opravdu s napětím čekal, jak se Nolan vypořádá s grand finále celé trilogie. Musím říct, že více než důstojně. Celou dobu jsem napjatě sledoval, líbila se mi jak psychologie postav, tak i ten obří kus filmařiny, který Nolan odvedl. Pravda, od Banea jsem čekal trochu lepší výkon, tak nějak úplně nechápu, proč všichni glorifikují výkon Toma Hardyho, když se mohl omezit celou dobu jenom na výraz očí a hlas, který ani nezněl jako ten jeho... to pro mě bylo snad jediné zklamání. Jinak 90%! ()

Mr.KarlAdler

Až po třetí (tentokrát DVD) projekci jsem se odhodlal sepsat komentář k filmu, který mohl být tím úplně nejlepším, co letos dorazilo do kin, ale nakonec v mých očích nedokázal tohoto potenciálu využít maximálně. Chtě nechtě musím konstatovat, že Nolan doslova převálcoval Gotham, ale zkorigovat u toho sebe sama se mu nepodařilo. A přitom to začalo tak slibně. Nově příchozí problémy dávají Batmanovi novou motivaci, aby se vrátil ke svému poslání. A že se mu to ze začátku daří stylově. Navíc mu je Selena Kyle zdatnou konkurentkou a vše má tak nějak logický spád. Hlavní záporák jen vyčkává, aby zlomil Batmana až na „své půdě“, proč ne? Co se velikosti plánů týče, má Bane nejlepší pozici ze všech tří padouchů trilogie, disponuje největším počtem stoupenců (a výbušnin). Využívá naivity občanů, policie a Batmana, i přesto je však jen tupou silou bez charismatu – škoda. V průběhu se však vše začíná ve složitém ději trochu ztrácet. Kde je ta systematičnost a moment překvapení z předchozího Temného rytíře? Spousta rychlých závěrů, národního cítění a sentimentu celkově filmu, abych tak řekl, ubírají. Divák nestačí být ohromený tíživostí situace, protože díky všemožným postavám a zvratům, snad ani nemá kdy. Abych ale opodstatnil svoje hodnocení, musím vyzvednout fantastickou hudbu Hanse Zimmera, skvělé efekty, nadupanost a pocit vzrušení v některých pasážích, doslova výtečný zvuk a k tomu výkony stálic Bale, Oldman a Caine. ()

Puyi

Jo, třetí díl úžasný, stejně jako předešlé dva, i když dějově je tento jasně nejlepší Akce, herci (hodně se mi zamlouval Joseph, který by pro mě více méně neznámá tvář), postavy... Vše skvělé, vše tak, jak jsem si představoval. Ten, kdo mě opravdu ale nejvíce zajímal na tomto snímku, byl padouch. A to v podání Toma Hardyho a jeho srovnání s minulým padouchem, Jokerem Heatha Ledgera. Asi snad všem bylo jasné, že Hardy, ač se snažil určitě sebevíc, nemohl Heatha překonat, protože on, on byl prostě nepřekonatelný a osobně jeho herecký výkon považuji za asi vůbec ten nejlepší, co jsem měl možnost vidět, ale i přesto si Hardy zaslouží velkou pochvalu za to, jak při tomto srovnání obstál. A rozhodně Beneovi nelze upřít několik skvělých hlášek, zvláště ve scéně, kde dává Batmanovi na frak. Film jsem si nakonec oblíbil více, než jeho dva předchůdce, pro mě má, z nich, nejlepší a nejzajímavější děj, žánr je mi velmi blízký (to samozřejmě) a má na scéně spoustu mých oblíbenců. Oblíbenec Nolan také opět předvedl vše co umí a v mé žebříčku se šplhá výš a výš. Skvělé. ()

KarKulA

Mám z toho dosti smíšené pocity a nemohu lhát, že občasná až příliš dramatická nota a pořádná dávka patosu ve mě vyvolávaly lehce rozporuplné pocity, stejně jako pro mě byly překvapením vsuvky, které až příliš přímočaře asociovaly něco z historie našich francouzských spoluobčanů (Ah ca ira), a protože nechyběl ani Velký teror, postrádala jsem snad už jenom popravu krále (ale třeba tam někde bylo zašifrované a já to jenom minula). Nicméně konec mi to vše vynahradil a jako z celku, který je po filmařské stránce samozřejmě kvalitně odvedený, jsem z toho ve výsledku měla stále ještě dobrý pocit a byla tak nějak spokojená - i když úplné nadšení nebo nějaká zvláštní euforie se rozhodně nekonala.xxxxxxxxx 25/10/2014 Včera jsem tento kousek zhlédla s odstupem času v televizi a mohu jenom říci že z něj mám ještě rozpoluplnější pocity nežli dříve - Batman bez Batmana - nemohu si pomoci, ale hlavní postava tam pro sebe opravdu příliš prostoru neměla. ()

Kurikmoon

Na moje prekvapenie ma to opäť míňa. Vizuálne zaujímavé, akčné, s nádielkou zvratov... Ale! Nejako to išlo mimo mňa. Vhupslo ma to s pribúdzajúcimi minútami do stavu apatickosti podobne ako predchádzajúca časť. Ale herci boli dobrí. A rovnako i hudba. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)