Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Durgas

Nebudem sa nejako veľmi rozpisovať. Všetci títo Batmanovia, či starí či Nolanovi, na mňa pôsobia takou zvláštnou atmosférou, ktorá mi viac či menej vadí (áno aj v ospevovanom Temnom Rytierovi). A toto je prvý film, kde som toto niečo nenašiel. Takže z mojej strany veľká spokojnosť. Namakaný scenár, skvelý padouch, epické finále. Škoda tej trošky ľahko predvídateľného cliché. Veľmi solídne 4 * ()

LukyLago

Těžko hodnotit jako samotný díl na předchozí díly to rozhodně neztrácí a jako ukončení série to je naprosto v pořádku.Takže hodnotit stejně jako předchozí díly dávám 5. ()

danny_21

Završení Nolanovské Batmanovské trilogie jsem vyhlížel především s nadějemi ale taky i obavami. Obavami, kdy se Nolanova mašina zadrhne, protože jednou to prostě musí přijít. Povstavší se Temný rytíř je pořád ještě dost typicky Nolanovsky monstrózní a Zimmerovsky dunivý ( ten chlap je bůh ) ale ve srovnání s Temným rytířem klopýtající scénáristicky, slabě akční a zatraceně málo dynamický. Například celé to Waynovo kratičké povstání z prachu nemohoucnosti v místě odkud takřka není úniku mě otrávilo, aby mě to dorazilo při Scarecrovowě soudním řízení a soubojích nadržených policistů s holýma rukama proti anarchistům v těžké zbroji. Prostě tak nějak v polovině to začalo upadat ( u Nolana a u mě ) do nepředstavitelného průměru. Při vší účtě k Baneovi, Joker to nebyl, zbytek solidní, kdo ale opravdu překvapil byla Anne, křehounká to děva v kočičí masce. Určitě si to dám ještě jednou, nejlépe všechny 3 pohromadě, ale zatím jsem zklamán a jen 70 %. ()

Tamten

Polovinu filmu tvoří jakési psychologické drama, ve kterém Bruce Wane řeší, zda má znovu bojovat proti zločinu. Druhá polovina je pak klasický "komiksový" Batman likvidující zloduchy, obvzláště pak hlavního záporáka. Psychologické drama není příliš povedené, žádné emoce a dramata nikde nečiší a v porovnání s psychologickými orgiemi v podání Jokera v druhém dílu je toto spíše žalostné. Zato dlouhé. Komiksová stránka je pak standardní, nijak neurazí ale ani nenadchne. Navíc s psychologickou částí není moc propojena a působí to dojmem, jako by byly prostříhány dva různé filmy do sebe. Bohužel ani hlavní záporák není příliš zajímavý a výrazný. Celkově se tak jedná o nejslabší díl z dosavadních tří. ()

ppetrnosek

Celkově mi přijde třetí díl Nolanova veledíla trochu víc komiksový, což ničí myšlenku dvou předchozích dílů, kde hlavní myšlenkou bylo temno a zlo (zároveň filozoficky pojednané). Tady Nolan ale přidal pro mě tak trochu zbytečnou Catwoman, která sice svádí pohledem, ale napodesáté se její pohledy a přehnané hlášky stávají klišé a nyní po třetím shlédnutí filmu je už Hathaway opravdu otravná. Za vůbec velkou chybu scénáře považuju konečené zničení tak krásně zbudovaného charakteru Bana. To, že to byl nakonec tak trochu pouze obyčejný člověk a nebyl tou legendou, kterou se stal během času, bylo tedy obrovské zklamání a zrušení očekávaného temna, kterému nepomohl ani skvělý výkon Hardyho, který byl pro tuhle roli jako dělaný (Bronson). Na Baneův hlas jsem si po chvíli zvyknul a dokonce jsem ho i vnímal jako pozitivní věc. I přes všechny tyhle nedostatky ale Nolan dodal slibovanou dávku zábavy (stejně není lepší než The Dark Knight). Tohle on prostě umí, na konci jeho filmů mi totiž skoro vždycky naskočí husí kůže (že by to bylo Zimmerovou hudbou?). ()

radeckator

Na oddychovku za kterou bych Batmana považoval dost komplikované (skoro jako Počátek), netušil jsem, že při sledování na DVD a bohužel s přerušením se v dokoukání ztratím. Natočeno ovšem tradičně velkolepě. Tak Batman je Christopere zdárně za tebou a co tam máš dál? Jamese Bonda? ()

E lan

Kdy už Nolan udělá chybu?:-) Ne, toto je zase brilantní film, od kterého jsem hodně čekal a kupodivu mne vůbec nezklamal. Skvělý scénář, famózní herecké výkony, perfektní triky a podmanivá hudba. Radost sledovat od začátku do konce! ()

bakeero

Dark Knight byl sice lepší, ale to neznamená, že se nejedná o nadprůmernou podívanou a výborné završení trilogie. ()

Sykon

Strhující, byť místy trochu přestřelený, závěr Batmanovské ságy. Jak jsem (starého) Batmana nemusel, tato série mě přesvědčila o kvalitách tohoto hrdiny. ()

Oonika

Bylo to dobrý super, skvělý... jen některé věci a lidi mi moc nesedli, tak možná proto ubírám jednu hvězdičku... Natočené to bylo skvěle, konec mě taky dokázal překvapit... Jen přemýšlím, jestli to nebylo prostě trochu moc překombinované. Dřívější Batmani se mi asi líbili víc. ()

Doski

Výborný kinematografický zážitek. Epické zakončení skvělé trilogie, která posouvá komixové filmy zase o kus dál. Nolan borec. Batman borec. Bane výborný, ale na Jokera nemá. A tak dále a tak dále. Všechno skvělé a husté se opakuje i do třetice a popsal jsem to v komentáři k Temný rytíř. O malinko slabší než Temný rytíř.. asi o toho precizního Jokera. (Když se srovnává s Avengers, tak ve všech ohledech lepší.) (zhlédnuto v CinemaCity) 91% ()

Honzeechec

po tom průseru xmen: první třída, kterej sem tenhle víkend taky zkouknul koketuju i s pěti hvězdičkama. chudák vaughn, to je jak plivnutí do xichtu... takový snahy a co je to paltný - někdo umí, někdo ne a někdo neumí ani kopírovat. Kdo tomuhle dá jednu hvězdičku by neměl koukat na komixový filmy! ()

Luckyman

Skvelé finálne ukončenie batmanovskej trilógie! S priateľkou sme videli všetky diely Batmana a každý jeden sa nám páčil viac a viac. Nolan to zvládol na výbornú a ukázal (a opäť aj dokázal), že je pán režisér. Príjemných 145 minút ubehlo ako voda a vôbec sme sa nenudili. Zvraty nás neskutočne prekvapili a boli sme rozčarovaní rovnako ako Batman, že sme to zle odhadli. ()

0L0V0

Keď človek pozerá na filmy o Batmanovi ..asi najsilnejší zážitok ucíti práve od režiséra Christophera Nolanda. Nolan spracoval Batmana tak, čo žiaden iný režisér predtým, perfektnú kombináciu akcie, emócie, chaosu, strachu, paniky a hĺbky. Celá táto trilógia nám presvedčivo rozpráva príbeh o Bruce Waynea. Cez tieto filmy vidíme Bruce čeliť jeho vlastnú túžbu po pomste, jeho zraniteľnosť a nakoniec nás čaká obeta podobe zachrániť mesto Gotham. Na prví pocit dávam 4*. Keď som vychádzal z kina bol som sklamaný, ale z čoho ? užasne vygradovane finále alebo brutálnu nadupanu atmosféru ktorú film naberá a nedá vám vydýchnuť do konca? veď hudba hra až sa vám dostáva pod kožu a vy nedokážete poriadne sa nadýchať lebo napätie sa dá krájať? Nedokážem to vysvetliť ale film ma nezasiahol prvým zhliadnutím ako The Dark Knight. Veľkolepé finále ktoré som nečakal ,ale nebolo dostačujúci na to aby som bol viac nadšení ako pri dvojke. Po druhým zhliadnutí som tieto pocity nemal ale aj tak dávam na prvý dojem a ten mi tu jednu hviezdu uberá. ()

Lupes

Tak jsem po minulém díle cítil jisté obavy. Ale... Taková hrůza už to nebyla. Pochvalu zaslouží nápad implantovat francouzskou revoluci do dnešního "New Yorku" i motivy padouchů nápadně připomínající názory nechvalně známých Alkaidistů. Jen je to všechno nějak násilně slepené dohromady a přitažené za vlasy. Byť si to scénáristé zřejmě myslí, revoluční tribunál vám nevznikne tak, že pár lidí připoutáte k bombě... Apropo, neškodilo by vzít Nolana na stěnu a ukázat mu něco málo o jištění, Batman by pak vypadal méně jako trotl. Nicméně, už jsem si zvykl - záblesky reality v comicsu nelze hledat - a s tím se na to dá chvilku i dívat! Jednou. Maximálně. Možná. ()

Sweat55

No jo, jsem kretén. Naposledy jsem dal filmu tři hvězdičky, jenže jsem si pustil další projekci na mé ultra malé televizi a ten film se mi zase dostal do podvědomí, což myslim v dobrym slova smyslu. Hans Zimmer nasolil potřetí tak skvělou hudbu že kdybyste si jí pustili například U Haliny v kuchyni, byl by to ten nejvíc kurevsky epickej pořád o vaření (hned jak to dopíšu jdu otestovat). No a minule jsem já idiot psal něco o nelogických věcech nebo co. Tak na ty jsem se teď vůbec nesoustředil a film jsem si užil velice, ale velice dost!!! Takže tříhodinová balada o Batmanovy a jeho kumpánech si těch pět zaslouží. Fuck yeah! ()

Acrobat

„Som ten, ktorý som.“ Je určitá existencia nepokoja pri Nolanových výletoch do sveta psychologizácie aj tých komixových postáv. Hrátky Freuda s Jungom a ich pokusy nebezpečných metód narážajú v súčasnosti na nový prvok. Nebezpečenstvo pripustenia si, že som ten, ktorý vie a môže. Nemožno generalizovať vystúpenie falošného Jokera v USA pred premiérou „Banea“. Ale keď si ktokoľvek rozdelí Temného rytiera na slohy, state, časti, povedzme aj dizertačnej práce, zistí, že je až chorobne nákazlivý. To, čo sme pri Jokerovi spoločne odhaľovali bol nezáujem o veci, o chod, o osud, v geniálne rozumovej sfére. Tu ideme o 360 stupňov a vítame pozíciu holej sily. Nie detskej ako u Supermana, nie primitívnej ako u Hulka. Predstieraný flegmatizmus u Banea nie je dominantou, ale až chorobnou istotou vo veci ktoré robí. Nechcem byť sudca, ale som pánom nad situáciou. Nie je tu dobro, nerodí sa prvé. Máme totiž najprv absolútne zlo, v jeho priam prototypnej podobe, ktoré sa viaže kdesi na božstvá. A až tak ho vyvažujeme dobrom, aby všetci ľudia mali pocit, pri východe z kina, že Bane aj tak nevyhrá. Batmana opäť robí silnejším práve jeho protistrana, ktorá žne oprávnene najväčšie úspechy. Batman robí to čo musí, kdežto druhá strana, to čo chce. V Baneovi sa skrýva ďalšia obrovská rana do psychiky človeka. Ja sa sám som mal niekedy pocit, že fandím Baneovi, že tento chlap, muž, stvorenie mi pomôže otvoriť môj osud a spečatiť ho už tu. Na zemi. Všetko sa prírode deje silou, zákon džungle hovorí, že prežijú silnejší. Len tých foriem môže byť viac. Silnejší materiálne, peňažne, odbojovo, charakterne, kontaktne...Precíznosť, gradácia, postavy, herci, lokácie. To všetko sa vo vyvrcholení spája s dokonalosťou a potvrdzuje, že nie je lepšie spracovaný komix ako toto. Kladiem si otázku bez odpovede, že či mi vadí po 30-40 minútach ten čierny kostým. Že to nie je útok civilný, že nejde o boj dvoch ríš ako za studenej vojny. Že sa dá prežiť okamih, kedy vletí lietajúce čudo, zroluje motorka a vybehne muž v čiernom kostýme. No zrejme som nakazený fandením a chcem počuť tú vetu, že „maj oči otvorené!“ Ako prízemný človek pri osobných, pracovných, súdnych jednaniach nemám šancu spomenúť si na potrebu nolanového komixu. Liečenie nastáva až momentom potreby striasť denné príbehy ľudí s prosbou, aby som im pomohol s tou pre nich neprávosťou. V úlete s nohami na skrinke, čajom v ruke a čumením niekde do diaľky, na oblohu dávajúcu načas zbohom slnku. Nemám pocit, že som sa rozlúčil s ľuďmi, keď som sa lúčil, mŕtvych som taktiež nechal mŕtvym. Možno je človek silný tvor a len si neverí. Zo správ sa denne dozvedám, že na druhý deň tu povstane nový Bane. Lenže to znamená opustiť všetko. Silou na neprávosť, silou na nespravodlivosť, silou na pohŕdanie, silou na bohatstvo. Vyrezávanie sŕdc zo živých tiel, rímske chlieb a hry, storočná vojna, Sanctum officium, protireformácia, pražská defenestrácia, tridsaťročná vojna, revolúcia, Napoleon, svetové konflikty, studená vojna, arabská jar, ukrajina, teroristi, nastupujúca Orwellova forma riadenia kvôli mýtu akým je bezpečnosť. Výpočet môže po brainwashingu hodiť každý a všetko sa znásobí. Od bozkania nôh pápežovi až po potieranie princípu zodpovednosti za výkon verejnej funkcie. Bane vie na čo útočí, no nie je Martin Luther King jr. Chce spravodlivosť ale nečítal Ježišove slová. Jonathan vytvára pekelne nebezpečné postavy, ktoré prinútia všetkých konať na hranici zúfalstva o svoj život, existenciu, podstatu duchovenstva a čistotu duše. Všetci odchádzajú poškvrnený, no zocelený. Aj my (ja) by som chcel povstať. No tie bremená sú veľké a skutočnosť iná. Zatiaľ nedokážem povstať do doby Saeculum Obscurum. Po TDKR neostáva veľa smiechu a istôt. Zostáva rozlúčiť sa slovami našich babiek a prababie: „Dobre s nami a zle preč!“ () (méně) (více)

Wyrdas

Abych mohl hodnotit tento film, musel jsem ho vidět nejméně třikrát. Pořád nevím, co si o tom mám myslet. Nejdřív popíšu klady filmu. A to je strhující akce v druhé části filmu (miluju zejména tu, kde NY vybuchuje), fascinující hudbu Hanse Zimmera, perfektní efekty mistra Nolana a mistrný výběr herců. Jako film, který bych nehodnotil jakožto Batmanovskou ságu by si ode mě získal vysoké hodnocení, ale film těží z Batmana a tudíž za něj musí i držet odpovědnost. A tím se dostáváme k záporům. opět nám Batmanovskou atmosféru zničí absence pravého Gotham City a zprznění batmobilu. Znovu tu máme nelogické scény, které popírají (ba dokonce vyvracejí) příběh pravého Batmana. A když zhodnotím film jako takový, byl spíše točen pro tuctového efektufilního diváka. Efekty se nám snaží vynahradit absenci logických postupů i zprznění odkazu na legendu známou jako Batman. Co letadlo na začátku filmu? Kde je éro zavěšeno za větším letadlem, ale vítr na něj nemá žádný vliv. Letí vysokou rychlostí, ale letadlo visí kolmo dolů. Zajímavé. Nebo bomba na konci filmu? Do konce výbuchu zbývá 1:57 minut, pak následuje kecací scéna trvající přes 90 vteřin. Minutu po té, co měla bomba vybuchnout byla stále ještě nad NY (tedy parodií na Gotham City) a teprve po další minutě bomba konečně vybuchne. A v průběhu celého filmu se lidem (zejména pak policistům) mění zbraně v ruce. Chvilku nemají žádné, pak mají samopaly a v dalším okamžiku opět něco jiného. Divák ošálený efekty se směje, ale fanoušek pravého Batmana a logiky si trhá vlasy hrůzou. Abych to shrnul, tento snímek je pro mě velmi těžké zhodnotit, neboť takhle rozpolcené dojmy jsem snad ještě z filmu neměl. Proto se vydám zlatou střední cestou a dám tři hvězdy. Ty snad neurazí nikoho. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)