Vražedné pobřeží

• Kanada Tropical Heat (více)
Kanada, (1991–1993), 54 h 32 min (Minutáž: 49–55 min)

Tvůrci:

Sam Egan

Rob Stewart, Carolyn Dunn, Ian Tracey, Ari Sorko-Ram, Pedro Armendáriz Jr., John David Bland, Eugene Clark, Al Waxman, Nicole de Boer, Garrick Hagon (více)

Série(3) / Epizody(66)

Edgar Allan Poe, zakladateľ detektívneho žánru, vytvoril vo svojich poviedkach dvojicu detektíva a jeho pomocníka, aj keď len preto, aby mohol múdrejší pátrač hlúpejšiemu priateľovi odhaliť svoje deduktívne schopnosti. Túto tradíciu utvrdil najmä Sir Arthur Conan Doyle, ale aj ďalší. A v televíznych seriáloch a sitcomoch to nie je inak. V kanadskom seriáli Vražedné pobrežie (Sweating Bullets, neskôr premenované na Tropical Heat) televízie CBS (tvorcom seriálu je Sam Egan) sa však tradičné rozdelenie úloh, t. j. múdrejší detektív a hlúpejší pomocník, nekoná. Respektíve, obaja spolupracovníci sú si rovnocennými partnermi a ich stret sa odohráva skôr vo sfére neustáleho boja pohlaví. Vražedné pobrežie síce vzniklo v rokoch 1991 - 1993, ale dodnes má svojich verných priaznivcov, a tak sa netreba čudovať, že sa často vyskytuje v programoch viacerých televízií. Treba súčasne pripomenúť, že viaceré epizódy sa nakrúcali koprodukčne s Mexikom či Izraelom. Celkom sa nakrútilo 66 epizód (v prvej sezóne celkom 9, v ostatných dvoch 57), v roku 2003 vo firme Artisan Home Entertainment zostrihali štyri z najobľúbenejších epizód Tohtoročný model, Smrť na pláži, Kohútia hra a Ona do dvoch celovečerných filmov Tropical Heat Vol. 1 & 2. Veď kto by sa s chuťou nepozrel na večne proti sebe stojacich Nicka Slaughtera a Sylviu Gerardovú, ktorých so šarmom a nadhľadom zahrali Rob Stewart a Carolyn Dunnová. Nick je bývalý agent protidrogovej jednotky DEA, ktorý odmietol kryť korupciu a drogové škandály siahajúce na najvyššie miesta, a radšej si založil neistú existenciu súkromného detektíva v krásnom letovisku. Ustavične sa zapletá s kráskami v ťažkostiach, jeho finančná situácia je často beznádejná. Jedného dňa ho navštívi sympatická a emancipovaná Silvie Girardová, ktorá praštila kariérou v cestovnej kancelárii a chce sa venovať niečomu inému. A hoci ju Nick najprv odmietne, neskôr ju priberie do partnerstva, a tak vytvoria nerozlučnú dvojicu. Pohodový Nick spolu so šikovnou a zvedavou Sylviou, ovládajúcou dokonale taje počítačov, riešia s prehľadom aj tie najzamotanejšie prípady. Nezostávajú dlžní nič zločincom, ale ani sami sebe. Inak to už ani nemôže byť. Aj keď sa časom vymenili viaceré postavy, či už ide o Johna Davida Blanda ako Iana Stewarta, alebo Pedra Armendáriza ako poručíka Carilla, ktorých nahradili Ian Tracey ako Spider Garvan a Ari Sorko-Ram ako seržant Gregory, treba jednoznačne konštatovať, že seriálu to na kvalite neubralo. Je totiž výbornou kombináciou akčného a komediálneho žánru, okorenený krásnou prírodou fiktívneho tropického pobrežia ostrova Key Mariah, ktoré je ako stvorené na častý výskyt nielen nádherne opálených dlhonohých krások v ťažkostiach, ale aj na nekonečné množstvo rôznych podvodníkov, defraudantov, zlodejov či vrahov. Nechajme Nicka a Sylviu nasadnúť do ich modrého Jeepu CJ7, aby sa mohli vybrať riešiť svoju prvú skutočnú zákazku... (oficiální text distributora)

mira007

Soukromý detektiv v barevné košili s detašovaným pracovištěm v baru na pláži na Havaji s nudnou rezatou Watsonem. Devadesátkovému divákovi stačilo málo - pár holek v bikinách, moře, sluníčko, jeden džíp a něco málo průměrného tv krimi. Začalo to znělkou, kterou si člověk zapamatoval a končilo s pocitem " už aby byly prázdniny". ()

jilda

Za mimořádně sympatické hlavní hrdiny a vtipné hlášky si ty 4* zaslouží, moc rád jsem se na to díval ()

muoaner

Koukám, že asi ne jako jediný z nostalgie a za ty rozhalené hawaiské košile, jeep, culík a hlavně sposty slečen v bikinách dávám 4* :D ()

dezert

Spolu s Odpadlíkem klasika mého televizního dětství. Je škoda, že se tenhle seriál už nevysílá. Na druhou stranu je to možná dobře, protože bych zjistil, že je to vlastně strašně špatný. A to mě trochu děsí. Důležitá věc na závěr: mám dojem, že tenhle seriál ve mně vzbudil touhu nosit tak frajerský košile, jako měl Nick Slaughter. Jen ten culík mi chybí. ()

RomeroIsGod

Kdo neznal Nicka Slaughtera, jako by nebyl. Klasika školních let. Kam se hrabe Chuck a jeho trapnej Walker se svejma slaboduchejma moralistickejma kecama. Nick to je jinej kádr. 70% ()

cupito

Pro mě osobně jeden z těch nejlepších seriálů (rovněž co se hudby v titulcích týče) a je mi naprosto jedno, že by jej někdo řadil mezi ty "béčka". Plážový milovník v pravé podobě a jeho detektivní asistentka s uhrančivým pohledem totiž i dnes potěší a pobaví mnohé milovníky akčních seriálů obohacených o lehký každodenní humor. ()

MIMI.kry

Seriál pro pamětníky. :) Většina diváků se asi shodne v tom, že nejlepšími atributy této oddechovky jsou moře, pláže, luxusní hotely, domy, dobové bary a krásní, mladí lidé. Je to taková Pobřežní hlídka s detektivními zápletkami. Výhodou této rekreační zábavy jsou vtipné hlášky, které nejsou prostoduché, což se o seriálu samotném říci nedá. Tropical Heat byl jedním z prvních polistopadových zahraničních seriálů, které jsem jako náctiletá viděla. V té době mi přišel moderní, s moderními interiéry, včetně in oblečení ženských postav a hlavně s exotickým prostředím, na které jsem nebyla zvyklá. Z nostalgie a kvůli autentickému kouzlu 90. let si dávám seriál do oblíbených. Ač jsem nikdy úplně všechny díly neviděla. Po čase se totiž nápady stále recyklují, hláškující detektiv a hlavně holkař Nick Slaughter, který po celou dobu seriálu nemá vážný vztah, postupně ztrácí svůj pověstný humor. Náměty jsou sice podobné, ale už nemají ten správný drive. Zhruba v polovině seriálu už začínají být některé epizody úmorné jako to tropické vedro. Detektiva se specifickým, někdy poněkud laxnějším přístupem ke své práci a hlavně k finanční stránce věci hrál Rob Stewart, jemuž tato role přinesla slávu. Díky ní se i seznámil se svojí manželkou. Dokonce bydlí na jednom místě, kde se seriál natáčel. Pro herce to byla osudová role, před ní byl jistou dobu nezaměstnaným povalečem, marně hledající správné zaměstnání. No, nyní se má podstatně lépe. Konec dobrý, všechno dobré. :) Tropical Heat je prostě takové sluníčkové. :) ()

petikacka

Tenkrát koloval vtip o tomto seriálu...Nosí to květovanou košili a běhá to po pláži...Ano, správně je to Nick Slaughter...Na tu dobu to byl náhodou vtipný seroš...Mě tenkrát fuck bavil...Za mě 75% ()

Chevees

Běhá to po pláži a nejde to zabít - co to je? Nick Slaughter... :) Jedna hvězdička za pohodáře Nicka který na všechno přije, druhá hvězdička za pěkný kočky v bikinách a třetí hvězdička z nostalgie... :) ()

Grafito

Vražedné pobřeží mělo něco do sebe.. hlavně asi to, že to byl jeden z prvních západních seriálů, co u nás běžel.. Nick Slaughter už je dneska klasickej hrdina.. takže to trochu vyvažuje naprostou podprůměrnost tohodle dílka.. ()

Hyger

Tenhle seriál je už dnes klasický. Koukal jsem na něj jako malý kluk a až před nedávnem jsem po intenzivním pátrání zjistil, že hlavní postavou je Nick Slaughter, takže potom už nebyl problém zjistit název seriálu. Sice se mi nestalo, že bych si z nostalgie nějaký díl pustil, ale titulní píseň ano, ta je skvělá a pohodová. ()

sirien

Ve skutečnosti to na 4* rozhodně nemá, takové slabší 3, jenže... jenže... jenže prostě i já u pár věcí propadám dětské nostalgii ()

Prolog

Na tomhle sem prostě vyrůstal. Míň jak 4 hvězdičky nemůžu dát a to nejen ze sentimentu. Nick Slaughter je prostě skvělej :D ()

kkarx

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, na kterém mě přitahovalo exotické prostředí, vtip a detektivní zápletky. Znělka byla taky úžasná a vychutnával jsem si ji vždy až do konce. Životní role Roba Stewarta, která mu třeba v Srbsku přinesla takovou popularitu, že Srbové nosili před volbou hlavy státu cedule s nápisem Nick Slaughter for president. p.s. na youtube je celá první série v originále ve velmi slušné kvalitě ()

Luk Skywalker

Seriál jsem kdysi viděl na Nově a tehdy mě velmi zaujal, s přibývajícími díly a časovým odstupem hodnotím jako nadprůměr, mnohdy zábavný. ()

Hapretor odpad!

Jedině chytlavá úvodní znělka. Jinak je to trapárna. Ten jeho culík bych mu ušmyk a poslal ho někam do háje. Protivná postava v protivném ději ztvárněná protivným hercem. Brr!!! ()