Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Zirael

Na začátek se musím přiznat, že tohle byl můj první Batman ze série s Christianem Balem, původně jsem filmu dala 5 hvězdiček, po té, co jsem si doplnila vzdělání o předchozí díl, jsem ho musela o jednu hvězdičku snížit. Je to parádní popkorn, to zase jo... ale co si budeme povídat, hlavní záporák tady není tak propracovaná a kompaktní postava jako byl Joker. Bane pro mě naprosto postrádal charisma, kladné body u mě má jen za tu stylovou koženou bundu, navíc se nakonec ukáže že je v podstatě jen poskok. Takže v tomto směru nic moc. Anna Hathaway mě nikterak nevadila, i když její postava nepatřila k těm neprokreslenějším. Film jako celek funguje dobře. Je to akční, zábavné a epické (co by to bylo za komentář batmana bez tohoto slova). Nicméně by to tak epické nebylo nebýt hudby Hanse Zimmera. Nakonec si říkám, že Batmana, jako komiksovou postavu možná přecejenon vezmu na milost. ()

veverysiak

Napadlo ma jediné slovo po zhliadnutí - impozantné, Nolan je jednoducho kúzelník ponurej fantasy epiky a aj keď sa to zdalo nemožné, posunul ušatého záchrancu Gothamu opäť do takmer nedosiahnuteľných výšin, pokiaľ by sa chcel pasovať so svojím mladším dieťaťom, zrejme by neuspel, ale natoľko neskúsený a naivný on nie je, preto si umiestnil príbeh do netradičných rovín, v ktorých - prekvapivo alebo nie? - obstál s bravúrou jemu vlastnou, ponechal si kopyrajtovské temno, spoľahlivý výber protagonistov, bezchybné efekty a ukážkovú hudbu, a odchádza z Gothamu ako kráľ, takže 95%. ()

májovec13

Srovnání s předchozím dílem se neubráníte, takže hned na úvod, Temný rytíř je lepší film, ale to neznamená, že jeho "povstalecká" verze je filmem, který si nezaslouží plný počet. Pořád jde o vynikající comics/akční/psychologický film, který pokračuje v nastoleném žánru. Jen totální chaos a šílenství v podání Jokera střídá totální zlo a absence slitování v podání Banea. Poselství filmu je podobné jako u předchozích dílů, co se změnilo, je větší důraz na akci a efekty a menší důraz na city. Z hereckého ansamble září tentokrát hlavně Bale, tradičně dobrý je Oldman i Caine. Mile mě překvapil Gordon-Levitt, který roste každým dílem. Na přízvuk Cotillard a hlavně Hardyho jsem si zvyknul až někdy v polovině filmu, ale co už...Celkově jde o dobré zakončení (ač tomu konec nenasvědčuje....) série, ačkoliv kdyby si dali Nolan a hlavně Bale říct a překousli účast jisté postavy v pokračování, vůbec bych se nezlobil... ()

Oggy007

Jako fanousek Batmana musim dat 5*, protoze film podstatne predcil ocekavani, ktera jsem do nej vkladal. Ano, jsou tu veci, ktere sly vymyslet lip, ktere nejsou domyslene, ale ani chvili jsem se v kine nenudil, a to je u filmu tohoto typu zaklad. Clovek nesmi zapomenout, ze se jedna o film na podkladu komiksu, takze spoustu veci lze odpustit a neresit, ze neco je vic nebo min nerealne. Skvele hodnotim zvladnuty konec, ktery byl nad ma ocekavani a uprimne se tesim na pokracovani (pokud prijde, a konec by tomu napovidal) ve forme Robina :-) ()

gpx

Napadají mě věci jako "z prdu kulička", "Gándhí v netopýřím obleku", "jak udělat z Batmana naivního blbečka" atd. Když k tomu přidám nekonečný sled nelogičností (scéna na burze a následný útěk, ochranka co mává pistolí místo aby z ní střílela, přihlašování do reaktoru, skok z místa na prostorné platformě, chození po ledu, společnost v díře a její chování, souboje kde lidé samovolně padají na zem, pneumatiky co přežijí zásah raketou, zranění-nezranění Batmana a jeho nesmyslné čučení na detonátor který má na dosah ruky, bezdůvodná smířenost se smrtí všech lidí kolem Bana atd.) Když to shrnu, poslednímu dílu Temného rytíře by pomohlo kdyby scénárista vzal tlustý fix a škrtnul postavu "kočičí ženy", trochu přepsal scénář, více zapojil Robina, vypustil z filmu americké hyper-emancipační prvky a řídil se pravidlem méně je někdy více (např. násilné dějové zvraty za každou cenu, které nedávají smysl). Možná by pak ale měli tvůrci na krku ministerstvo kultury pro nesplnění amerických normalizačních předpisů. ()

jsed

Bohuzial to na dvojku nemá... Tá sialená Jokerova nepredvídatelnost asi zostane neprekonaná. A nakoniec bol tým zlom Bane, alebo za vsetkým treba hladat zenu? ()

john986

trosku bych poupravil zarazeni filmu na psychologicky... akcni sceny tam skoro nebyly, od thrilleru nebo dramatu bych cekal, ze budu alespon sekundu napnutej a krimi taky moc nevim. Uprimne sem se musel nutit to dokoukat a nikomu tenhle nudnej zazitek, neskutecne plnej nesmyslnych dialogu, nedoporucuju. Nekolikrat sem se pristihl, ze se u nekterych mouder/blabolu zacinam usmivat a finale s rozuzlenim, kdo je dite Ra's al Ghula, me donutilo vyprsknout smichy :) tohle fakt prosim ne, to nekdo z tech lidi, co dali ***** mysleli vazne? navic scenar vylozene chabej a herecky vykony nekomentuju a ten nechutne predvidatelnej happy end!!! Batman zacina to nehorazne rozjel, Temny rytir latku podrzel, aby ju tenhle posledni dil (nepochybne se dockame Robina...) totalne sejmul. ()

Marchellonzo

Připadá mi dávno co jsem hodnotil Temného rytíře a psal o něm jak je složitý a komplexní. Přitom to bylo včera, tedy ve stejný den co jsem viděl posledního Batmana. Vzhledem k tomu, že jsem všechny tři díly zhlédl v krátkém časovém intervalu, můžu říct nejenom, že Temný rytíř povstal je geniální dílo, ale také že přidává na hodnotě předchozího dílu. Pochopil jsem věci, které nebyli v Temném rytíři tak zřejmé a přitom jsem se koukal na úchvatný epos(hlavně první dvě třetiny), který mě nechal zírat na obrazovku s otevřenou pusou. Něco tak promyšleného, stylového a hrozivého jsem nikdy neviděl. Tudíž plný počet nedávám jen za film, ale za celou trilogii, protože jako celek dává smysl a nepřestává mě udivovat. ()

odstin_modre odpad!

Pripadal sem si jak 30 let zpatky (a to je co rict brano v potaz, ze je mi 17), kdyz do lidi komari tlacili svy propagandysticky kecy o uzasne maticce rusi. Kurva tolik emerickejch vlajek sem uz dlouho nevidel. Pateticka sracka, pifacky hezky. Jo lidi zerte jim to a treba se z te ameriky poserte. ()

Fousek617

Hodnotil bych 9/10. DKR připomíná první díl kde se náš maskovaný hrdina hledal. Chápu proto zklamané ohlasy, ovšem po geniálním Dark Knightovi nemohlo přijít něco totožného, další šílený souboj bez pravidel s ,,Jokerem,, by byl totiž víc než cokoliv jiného kritizován za napodobování. Kam tedy jít ? Tam, kde Joker využíval chaosu, zapojuje Bane precizní plán a hrubou sílu při jeho provádění. Opět je to však velkolepá podívaná se silným příběhem a skvělou atmosférou i díky hudbě od fenomenálního Hanse Zimmera. Jelikož trojka především uzavírá trilogii, nelze se moc divit že i Nolan šáhne po několika sentimentálních klišé. Způsob jak Nolan DKR ukončil nebyl ideální ale osobně jsem za ,,Happy End,, rád. ()

MFA

Perfektní. Batmanovské nadšení ze mně od posledního filmu trochu vyprchalo a to je dobře, protože "posledí" Nolanův Batman mně velice příjemně překvapil a opět ohromil svou dokonalostí. Tenhle film je zkrátka tak udělaný, že ve mně vyvolával přesně ty emoce které autor zamýšlel: například to budování napětí a předvedení batmana ne jako tvrďáka který zvládne vše, ale jako hrdinu který má i slabší chvíle. Bane jako záporný hrdina se mi strašně líbil, a při tom když došlo k nevyhnutelnému souboji s Batmanem jsem byl opravdu nadšený jako už dlouho ne. Fascinuje mně také jak Nolan potlačil tu dětskou komixovost - například Cat woman je zde prostě jen šikovná zlodějka se škraboškou a v přiléhavém obleku. Viděno v Imaxu, což podtrhlo vinikající obrazovou stránku. Tomuhle filmu se myslím nedá moc vytknout i když nejste fanoušek. ()

Digmen

Christopher Nolan je borec. Víc už bych k jeho novému snímku "THE DARK KNIGHT RISES" nemusel říkat. Je to "jeho" závěrečný díl trilogie o Temném rytíři z Gothamu, alias Batmanovi, kterého stvořil pro DC Comics Frank Miller. Po výborném prvním dílu "Batman začíná" a jeho ještě lepším pokračování - "Temný rytíř" - nám servíruje vyvrcholení příběhu Bruce Wayna/Batmana. Nezaškodí jemný nástin příběhu, ve kterém po smrti Harveyho Denta (Twoface) je přijat zákon, který potlačuje vznik organizovaného zločinu v Gothamu. Batman, který na sebe vzal právě smrt Harveyho, je již několik let v úplně mimo, jelikož Bruce Wayne žije v ústraní. Z něj ho vyžene až nelítostný maskovaný terorista Bane, který se nazve svědomím Gothamu a začne prosazovat svůj vlastní zákon, za pomocí neutronové bomby, kterou vyhrožuje obyvatelům města. Do Bruceova života se ještě stačí vplížit tajemná zlodějka s nejasnými zájmy. Temný rytíř Batman tedy musí znova povstát z popela, aby situaci v Gothamu zachránil a chtě nechtě se musí postavit i samotnému Baneovi, se kterým je spojem možná víc, než chtěl. Jak to celé dopadne musíte shlédnout sami v kině. Jak tedy dopadl třetí díl ? V rámci série je to zřejmě nejslabší snímek, jenže na druhou stranu musím říct, že kdyby tak dopadla všechna pokračování, srdce filmových fanoušků by plesala blahem, protože je to setsakra nadprůměrný, ne-li výborný snímek. Obsazení je báječné a dočkáte se všech starých známých (kromě Jokera samozřejmě). Efekty jsou použity náramně a samotná atmosféra je opět neuvěřitelná. Hudba od Hanse Zimmera je neskutečná a hlavně díky jí tu máme jeden z nejatmosféričtějších soundracků letošního roku ! Kamera i střih je výborný a bez kompromisů. Někoho možná mírně odrazuje délka samotného filmu, protože to je bezmála trojhodinová podívaná. Ovšem mně samotnému to nijak nevadilo. Tento film společně s Avengers je naprostým letošním komiksovým megahitem a doporučuji ho všem bez rozdílu ! Povinnost je to pro fanoušky. Hodnocení: 85% ()

faktor_xx

Nebudem to tu rozpitvávať, keďže veľmi podobný názor majú aj ostatní kolegovia a komentátori....Pocity zhrniem do jednej vety - Famózne vyvrcholenie príbehu o Batmanovi s Nolanovskými prvkami, Zimmerovou teatrálnou hudbou, skvelým epickým vyvrcholením jednej z najlepších filmových ság (sekvencií / titulov / filmov), kvalitným hereckým obsadením, ktoré graduje (a pričom "dobré" postavy prekračujú prah svojho vrchola a "zlé" postavy vzbudzujú pocit prefíkanej inteligencie a strachu ešte niekoľko minút / hodín po záverečných titulkoch), dokonale prevedenými kamerovými resp. vizuálnymi a špeciálnymi efektami s minimálnym zásahom počítačovej grafiky a využitím IMAX-u, s minimom odchýlok a chybičiek (pravdepodobne z nepozornosti) a so svetom, ktorého som sa stal súčasťou už od prvej časti trilógie či už ako divák alebo ako "kritik" až po záver. Tak ako Gears of war považujem za najepickejšiu hru (i dej) v hernom svete, tak Nolanovského Batmana považujem za najepickejší film (i dej) vo svete filmovom. 95%. ()

Lancer

Velmi působivý film, kterému nemám moc co vytknout. Pěkné završení trilogie. Rozhodně ale není nějakým milníkem v dějinách kinematografie. ()

Raiden_cz

Pro mě největší zážitek jakej sem kdy v kině zažil. Filmu sice chvilku trvá než se rozjede ale za tu asi půlhodinku co se rozjíždí se vám vryje pod kůži a ještě dlouho pod ní zůstane. Navíc vše umocňuje Zimmerova hudba která filmu dodá atmosféru jakou jsem v žádném jiném filmu nezažil ()

onemanga

Masterpiece celé řady, od začátku do konce film který nepustí, nedovolí a nedá. Christopher Nolan je prostě talent, a to na všechno. Vyvedený casting, dobrý scnénář, triky za težké prachy, Anne Hatteway v LATEXU OMG!! Prostě paráda, jen jsem sakra na konci čekal že Bruce Wayne opravdu zemře, předá žezlo a svět se bude točit dál, mrzí mne že přežil a nebude další díl. A já těch 5 hvězd dám, byla to nejlepší trilogie posledních let. ()

ondraluky

Toto je potíž každého následujícího pokračování. Co vás zaujalo v předešlém díle, už vás znovu nezaujme. Myslím, že s každým pokračováním je Batman v podání Nolana slabší ( myslím tedy film, ne postava ). Pokud bych měl ale hodnotit celou sérii, potom nevím o žádné lepší trilogii. Konkurovat může ( u mne a v rámci žánru ) pouze Terminátor. ()

Jack_F.

Pořád velmi nadprůměrný film, ale oproti předchůdci děravější děj, logika(a sice budu stý v řadě..ale ti sirotci a jiné klišé,fuj)....a navíc emocionální vrchol byl taky v předešlém dílu. Né, že bych čekal moc od pokračování, ale jednoduše to přebít asi nešlo a mírné zklamání to je. Slabší 4*. ()

CabelkaB

Třetímu filmu Batmana s Christianem Balem musím ubrat jednu hvězdičku.... a to kvůli ne tak velké propracovanosti jak tomu bylo v předešlém filmu. Tím neříkám, že film je špatný. Celou dobu jsem se výborně bavila a čekala dychtivě na další scénu. Tuhle trilogii si můžu pouštět neustále dokola, ale Temný rytíř byl lepší. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)