Jessica Jones (TV seriál)

Marvel's Jessica Jones

A.K.A. Jessica Jones

(pracovní název)

Akční / Krimi / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015 - 2018, 22 h 35 min (Minutáž: 47–56 min)

Manuel Billeter

Krysten Ritter, Rachael Taylor, Eka Darville, David Tennant, Carrie-Anne Moss, Mike Colter, Wil Traval, Erin Moriarty, Michael Siberry, Rosario Dawson, Marko Caka, Susie Abromeit, Brian J. Carter, Mauricio Ovalle, Brett Azar, Monte Bezell, Justin Clarke, James Colby, Craig DiFrancia, Thomas Kopache, Mark Lotito, Leslie Lyles, Amanda Warren, Aaron Costa Ganis, Ricky Paull Goldin, Angel Pai, Mike Houston, Joseph Ragno, Robin Weigert, Clarke Peters, Jan Kutrzeba, Kett Turton, Jessica Hecht, Mary Looram, Catherine Blades, Deborah Hedwall, Ian Blackman, Kieran Mulcare, Colby Minifie, Elliot Santiago, Rebecca De Mornay, Patrick Richwood, James Freedson-Jackson, Miriam Shor, Michelle Hurd, Lia Yang, Vanessa Vander Pluym, Royce Johnson, Sonnie Brown, Elizabeth Cappuccino, Stan Lee, Owen Asztalos, Gabriel Sloyer, Cece King, Janet McTeer, Terry Chen, J.R. Ramirez, Ashlie Atkinson, James McCaffrey, Kevin Chacon, Da'Vinchi, Parisa Fitz-Henley, Hal Ozsan, Angel Desai, Jay Klaitz, John Ventimiglia, Christina Wright, Chris McGinn, Elden Henson, Ben Van Bergen, Leah Gibson, Victoria Cartagena, Victor Pagan, Callum Keith Rennie, Mel Johnson Jr., Mat Vairo, Renata Hinrichs, Justin Sintic, Emmy Harrington, Rob Morgan, Lane Napper, Jon Norman Schneider, Barbara Kingsley, Kathleen Doyle, Kobi Libii, DeShawn White, Mandela Bellamy, Evan Hall

Jak tu někdo poznamenal, hrozně se to táhne. Už ho máme, zase ne, už zas jo a pak zas nic. Hlavní hrdinka je zastydlá grungeová puberťačka s iksovkama a v křiváku, která má špatné svědomí. Takže hrozně pije, chodí doma takříkaje ve slipech a nátělníku a trousí kolem sebe drobky. Taky se tam dost souloží, na dětský seriál hrozně naostro, totiž hejbe se deka a myslím, že jsem zahlídl stehno. Ale to bylo asi při tom chození ve slipech. Vždycky mě fascinuje, jak se na tyhle věci dbá, a pak se tam strkají ruce do mixéru, jako by se nechumelilo. Zkrátka drsná noir škola podle návodu z Bravíčka. Na druhou stranu se na to pěkně kouká, protože jakožekomiksová kamera se záběry z podivných úhlů a většinou zpoza něčeho, přebarvená a doprovázená tou správnou hudbou tomu dává zajímavou atmosféru, která přebije i nevyváženost násilnických schopností hlavní hrdinky (a nejen jich, je tajemná jak třináctka, která ráno zjistila, že už není, co bývala, a hodlá svoje tajemství řádně prodat). Atakdáleatakpodobně, vlastně jsem chtěl tenhle komentář napsat takhle: „Dobrý den, prosím vás, nemáte špunty do uší?“. 2¾.(12.2.2016)

Season 1: 80% O třídu slabší, než Daredevil. Nečekejte moc akce a i ty akční scény jsou spíše jen takové menší šarvátky. Na druhou stranu Jessica má noir atmosféru, což znamená spíše velmi pomalé tempo, ale toho to chytne, tak si to užije. Je zde hodně přítomný ženský element, což je dáno jak převážně ženským obsazením, tak i v produkčním týmu. Není to na škodu, vymyká se to testosteronovým mužkým hrdinům. Ale přeci se pak těším spíše na Luke Cage, který už zde má hodně velkou roli a hlavně na druhou sérii Daredevil, který se vytasí s těžkým kalibrem v podobě Punishera. Nelze si nevšimout výrazného užití fialové barvy v různých scénách. Hlavně, když záporák Kilgrave AKA The Purple Man určuje stylizaci. (Stejně jako převažovala červená a žlutá v Daredevil). David Tennant se na to hodí. Škoda jen, že jeho konec je takový rychle odbytý.(5.12.2015)

1. série Jessica Jones je výsledkem druhého spojení gigantů se jmény Netflix a Marvel. A podobně jako u Daredevila to zafungovalo, i když úplně něčím jiným. Jessica je totiž opravdu hodně ženský seriál. Nechápejte mě špatně, ale není jen tím, že hlavní hrdinka je žena, která má nejlepší kamarádku a pracuje pro nejlepší právničku ve městě. Je to tím na jaká témata se zaměřuje. Atmosféra je také úplně jiná. Temná s kapkou noir, které tomu dodává suchý komentář hlavní hrdinky a rozhodně méně akce než se čekalo. Mě osobně v celé sérii chybělo trochu odlehčení a vtipu. Kromě Jessicy dostane solidní prostor k představení i Luke Cage a samozřejmě také záporák Kilgrave. Luke mi sedí a těším se i na jeho samostatnou sérii. Ale ten Kilgrave. Ne snad, že by ho Tennant hrál špatně, to určitě ne, ale ta postava mě trochu zklamala. Nejprve je totiž vykreslen jako nepřekonatelný chlápek, bodejť by ne, dokáže ovládat mysl ostatních. Ale pak se nechá několikrát! chytit a zajmout. To mi nepřijde moc nepřekonatelné a neporazitelné. Ještě zpátky k naší hlavní hrdince. Trochu jsem se bál, že mi tam Krysten Ritter nebude sedět, protože ji znám hlavně z komedií, ale opak byl pravdu. Její (super)hrdinku jsem jí věřil od začátku do konce a hlavně protože je vykreslená i se svými chybami, tak jsem si ji vcelku snadno oblíbil. Docela jsem zvědav na pokračování... 2. série Do druhé série se mi vůbec nechtělo a to hlavně potom, co jsem viděl první epizodu, která mě vůbec nebavila a tak jsem to na hodně dlouho odložil. Nakonec se však ukázalo, že to nebylo tak špatný, jak jsem si původně myslel a zhruba od třetí epizody mě to začalo docela bavit a byl jsem zvědav na to, jak se linka s "matkou" vyvine. Oproti první sérii mi ani trochu nechyběl Luke Cage a nepostrádal jsem ani Tennantova Kilgravea. Sérii jsem dokoukal a žádné velké zklamání z toho nevyšlo. Jessica prostě není můj klasický seriál a na to, abych ho viděl, se musí udělat nálada.(22.9.2016)

Opravdu velmi dívčí seriál. Témata jako znásilnění nebo emancipace hrají v Jessice Jones velmi důležitou roli, i když jde samozřejmě především o bitky a klasické chytání záporáka, který je obzvlášť vydařený. Kilgrave (slizký David Tennant) má schopnost ovlivňovat lidské touhy a co vám přikáže, to chcete splnit (usmát se na něj, přinést mu kafe, skočit z okna). Co se samotné Jessicy týče, ta svou super sílou moc nestrhne, ale Krysten Ritter se daří pomocí hromady chlastu a hory nepořádku získávat sympatie. Úvodní detektivní a špehovací pod-zápletky, představení Luka Cage posunují seriál skrze téměř noirovou atmosférou se špetkou hororu až do poměrně překvapivě akčního finále. Samozřejmě dostaneme i řádnou porci (zvrácené) romantiky. Propojovačky s Daredevilem potěší, začíná se nám to pěkně profilovat.(6.5.2016)

Season 1: Jessici jsem se vcelku bál. Že se u ní unudím. Žena s větší sílou, nic víc, nic míň. Nakonec jsem se bavil neskonale. nebylo to však jen kvůli této postavě, bylo to kvůli všem postavám, co se v seriálu vyskytly. Celkově to působí uceleně, různé detektivní příběhy jsou naoko propojené, vše je depresivní, uvěřitelné, nejsou tu žádné místa pro "probůh proč XXX", prostě to všechno funguje. Hlavní záporák - David Tennant, naprostý opak z Doctora Who, zde působí naprosto děsivě. Je to vtělení zla přímo. Neuvěřitelně napsaný scénář k této postavě, kterou David zahrál na jedničku s hvězdičkou. Pokud bych se na Jessicu někdy znovu podíval, bude právě kvůli Killgrave-ovi. Takové představení se jen tak nevidí. A to zakončení... Neskutečné :-) Trochu uspěchané, ale líbilo. Ano, bylo tam pár hluchých míst, pár nezajímavých postav, ale... Celkový pocit nehroženě: 85 %(22.3.2017)

• - V posledním, 13. díle 1, série, "AKA Smile" se objeví zdravotní sestra Claire Temple (Rosario Dawson), která je jednou z důležitých postav v seriálu Daredevil (od r. 2015). (alouch)

• - Soukromá detektivní kancelář „Alias Investigations“ je pojmenována po klubu „Alias“, který chtěl otevřít Jessicy bývalý přítel Stirling, jak je odhaleno v této epizodě. „Alias“ je také název komiksové řady, kterou se druhá série inspirovala. (NiWi)

• - Když chce Vido (Kevin Chacon) ukázat Jessice (Krysten Ritter) svoji figurku Captaina Americy, řekne, že ztratil jeho štít. Jedná se o narážku na Captain America: Občanská válka (2016), ve kterém se Cap vzdal svého štítu. (NiWi)