Jasná klasika od věčně hravého Richarda Donnera. Jeho tvorba patří do pokladnice filmové zábavy a Superman to jasně dokazuje (i první pokračování snese přísnější měřítko). Dnes už trošku úsměvné triky nemůžou pokazit skvělý zážitek, který ve mě film v dětství při první projekci vyvolal a jeho kouzlo nevyprchalo dodnes. Skvělé herecké obsazení, krásný příběh, chytlavá ústřední melodie a velký komiksový kult.(2.9.2013)

Jelikož nám za půl roku vtrhne do kin nejnovější přírůstek do Supermanovského universa, považoval jsem za nutné provést rekapitulaci. Logicky jsem zvolil pořadí, ve kterém filmy vznikaly. Tento první díl by v dnešní době asi jen těžko uspěl. Roztáhnutý děj a málo akce. Naproti tomu s blížícím se koncem příběh excelentně graduje. Neocenitelné služby filmu odvádějí Marlon Brando a hlavně geniální Gene Hackman. Zde platí pravidlo, že záporák dělá film. Nevím jestli by totiž někdo z nás vydržel dvě a půl hodiny koukat na posledního žijícího skauta Clarka Kenta.(4.12.2012)

Legendární film z doby, kdy byly v módě slipy přes kalhoty a Christopher Reeve si ještě nehrál na Josefa Váňu. Skvělý Gene, který má na hlavě méně vlasů než obvykle a nejdražší štěk v historii filmu (Brando se ještě nevyznačoval třetihorními proporcemi). Biják, který věkem hodně ztrácí, a poletování na špagátech před modrým pozadím působí dnes poněkud úsměvně. Tím se ovšem nedostává do podprůměru.(10.10.2011)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2452-superman/videa/(16.2.2009)

„Niekedy si myslím, že musí byť úžasné byť so mnou v jednej miestnosti.“ Tak pri SUPERMANOVI fakticky neviem a najradšej by som dal rovno 40%. Komiksy obecne MÁM rád, ale ten o mimozemšťanovi vo vypasovanom červenom spodnom prádle nie. Poznám rôzne filmové spracovania, pokračovania, seriály atď., ale táto postava ma nikdy nebavila, ani jej "univerzum". Preto je z mojej strany v roku 2009 ošemetné (ale mám na to právo) hodnotiť celovečernú britskú verziu z roku 1978 v réžii vtedy ešte tak úžasne univerzálneho Richarda Donnera (za sebou mal satanskú klasiku PRICHÁDZA SATAN! a pred sebou SMRTONOSNÉ ZBRANE a JASTRABIU ŽENU). Christopher Reeve sa predstavuje vo svojej najslávnejšej postave. K tomu spoľahlivý zlosyn Lex Luthor v pôvabnom podaní namysleného Genea Hackmana. Niektoré scény ma bavili, či už v dobrom (Marlon Brando, rozhovor nad sviečkami) alebo horšom (úsmevne zostarnutý romantický let vesmírnymi diaľavami alebo záverečný „prelet okolo Zeme“), ale celkovo ma táto "Matka komiksových filmov" nikdy nechytila za srdce (alebo za čo) nehovoriac. P.S. Scenár napísal Mario Puzo (KRSTNÝ OTEC)!(8.2.2009)

• - Kostýmy, které nosí Jor-El a další Kryptoňané, jsou pokryty materiálem, který vytváří nezvyklý fotografický efekt. Tvůrci s tímto nápadem přišli při testech zvláštních efektů. (novoten)

• - O roli Lois Lane se ucházela Anne Archer, nakonec postavu ztvárnila Margot Kidder. (Roman.Ticka)

• - Mladého Clarka Kenta hraje Jeff East. Ve finální verzi ho ale musel Christopher Reeve předabovat, protože oba mají naprosto odlišný hlasový projev. Samotný East není nikde ve filmu slyšet. (novoten)