Jelikož nám za půl roku vtrhne do kin nejnovější přírůstek do Supermanovského universa, považoval jsem za nutné provést rekapitulaci. Logicky jsem zvolil pořadí, ve kterém filmy vznikaly. Tento první díl by v dnešní době asi jen těžko uspěl. Roztáhnutý děj a málo akce. Naproti tomu s blížícím se koncem příběh excelentně graduje. Neocenitelné služby filmu odvádějí Marlon Brando a hlavně geniální Gene Hackman. Zde platí pravidlo, že záporák dělá film. Nevím jestli by totiž někdo z nás vydržel dvě a půl hodiny koukat na posledního žijícího skauta Clarka Kenta.(4.12.2012)

Sedmdesátkový mega mega film, který skloubil dohromady katastrofický, scifi a romantický žánr s trochou komedie. Vše v příměřeném měřítku. Vtipné scény s Luthorem a jeho komplicem jsou kouzelné. Trochu mě nudila ta část na Kryptonitu, ale chápu, že pro rozvedení příběhu to bylo nutné. Jinak perfektní pohádka, kterou vidět v roce vzniku, tak jdu v hodnocení ještě výš. 80%(11.10.2010)

V Americe prakticky nedotknutelná klasika, u nás poměrně známý film. Superman je určitě zajímavý snímek, který by se zároveň dal považovat za jakýsi milník, co se týče komiksů a filmu podle komiksů, má i povedený casting (Christopherovi například věříte jak Supermana, tak toho ňoumu Clarka Kenta) ale co se týče scénáře… Bohužel scénář je hodně děravý (např. beru, že Luthor má být neskutečně inteligentní člověk, ale když si vydedukuje jakou má Superman slabinu a že asteroid, který dopadl na Zem, musí určitě být zrovna z Kryptonu) a to sráží mé hodnocení. Nebudu spoilerovat, ale ten závěr si taky vlastně dost odporuje… nic. Zůstanu u toho, že je to fajn oddychovka, která by ale dneska asi už nefungovala. Naštěstí je tam přidaná taková ta nostalgická hodnota, když se koukáte na ty speciální efekty a když si vychutnáváte mladého Hackmana či Branda. A právě proto zůstávám u 75 %, s tím, že někdy za čas si tento film určitě zopakuju.(3.12.2013)

Komiksová legenda se na stříbrné plátno poprvé podívala už před více než 35 lety. To je pro mě neuvěřitelná doba. Z dnešního pohledu je technické provedení pro leckoho úsměvné, ovšem je se třeba pozastavit nad tím, že se něco takového vůbec povedlo. Christopheru Reevovi dle mého supermanovská role celkem sedla. Tehdy to zkrátka a dobře fungovalo...80%(15.6.2013)

Stačí výkřik "Děkujeme, Supermane!" a malému klukovi ve mě běhá mráz po zádech a tetelí se blahem. O scénách jako je pád Lois Lane z havarované helikoptéry nebo zoufalstvím šílený Superman letící obrátit směr otáčení Země a tím i tok času ani nemluvím.... Film, který si ze sebe umí vystřelit, ale zároveň udělal tlustou čáru za lacinými a infantilními komiksovkami a la šedesátkový BATMAN a od kterého se odpíchly všechny další velkorozpočtové komiksárny beroucí své hrdiny aspoň trochu vážně. Superepický příběh, superepická hudba, superakční scény, proměnlivá úroveň triků, nadhled a definitivně super obsazení a herecké výkony, hlavně Reeves a Kidder. A ultimátní romantika.(3.3.2003)

• - Producenti chceli v hlavnej úlohe hviezdu ako Robert Redford, ale režisér to zamietol so slovami: „Redfordovi by neuverili, že vie lietať“. (youtoo18)

• - Spoiler: V původně zvažovaném závěru měl Superman zachránit Kalifornii a jednu z jaderných střel hodit do vesmíru, kde by osvobodila Generála Zoda a jeho pomocníky. Otáčení zeměkoule bylo zamýšleno jako konec druhého dílu, kdy se Superman snaží o to, aby Lois zapomněla jeho tajnou identitu. (novoten)

• - Producenti si byli tak jisti úspěchem, že spolu se Supermanem natáčeli také Supermana 2 (1980) a připravovali i třetí pokračování Superman 3 (1983). (woody)