Život a doba soudce A. K.

• angličtina The Life and Time of Judge A.K.
Česko, (2014–2017), 24 h 11 min (Minutáž: 52–57 min)

Scénář:

Zdeněk Zapletal

David Švehlík, Daniela Kolářová, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Marek Daniel, Andrea Buršová, Igor Bareš, Ivana Uhlířová, Jaroslav Plesl, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Soudce je člověk, před kterého předstupují lidé se svými problémy a od kterého očekávají jejich řešení. Soudce je člověk, kterému soudní spory vstupují do soukromí a stávají se součástí jeho života, vědomí, konání i snů. Není lehké žít s cizími záležitostmi a den za dnem hledat unikající pravdu, nezbytnou pro spravedlivé rozhodnutí. I soudce má soukromí a snaží se v něm žít podle vlastních představ, ale ani tady pojmy jako láska, čest nebo pravda nelze jednoznačně definovat. Soudce Adam Klos se snaží pochopit nejen své případy, ale i sám sebe. Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. (Česká televize)

vladous odpad!

Jenom bych opakoval to,co zcela jasně vyjádřila Jonatána, totální selhání.A to nejen po odborné stránce (jak může matka připravovat dítě na styk,když dítě je v péči otce a právo realizovat tento styk má právě matka).Chudá je celá dramaturgie, dynamika děje, což podtrhují i nudné dialogy.Doufal jsem,že se bude jednat o podobný model jako Příběhy 1. oddělení.Marně ()

Tomik010

První díl rozhodně zaujal. Líbí se mi ty vnitřní komentáře hlavního hrdiny i celkově způsob snímání jednotlivých postav. Ve srovnání s vcerejsimi Vinaři, je i pět hvězd nedostatečné ohodnocení ;-) ()

CentriFUGA

První dojem a první díl vypadá dobře, na mě se to nese v trochu pomalejším tempu, ale to asi k tomu soudnímu procesu, který se takhle táhne i v reálu, patří. Za mě příjemné herecké obsazení a i je dobré dozvědět se něco ze zákulisí soudů, kam moc lidí přístup nemá. Celkově je lepší se těmto budovám vyhýbat. Osobně se mi líbí svěření hlavní úlohy Davidu Švehlíkovi, který se mě líbí i třeba v kriminálce Anděl, kde podává také přesvědčivý důkaz o tom, že je dobrý herec. I přesto, že děj je trochu chmurnější (viz třeba sebevražda matky v 1.díle), tak mne velmi pobavily "průpovídky" D. Švehlíka, který přemýšlí o tom co lidé řeknou a nebo jak to řeknou a co to vlastně znamená ... a přemýšlí nahlas jen pro diváka - myslím, že takovýto detail člověka vtáhne poměrně silně do děje, protože každý z nás si občas v suchu říká, že tenhle plácá blbiny a proč dělá to a proč se chová takto, apod... Za mě 4**** a už se těším na příští díl. ()

len.tilka

"A pak si začnem vykat a říkat křestními jmény." Vypadá to fakt hodně dobře, Švehlík je v poslední době konečně správná hlavní postava, která doopravdy má na to, aby celý seriál vedla. Ta napjatost, vážnost a depresivita co z toho sálá je ještě podtrhována ztrátou jakékoliv mimiky většiny herců a dělá z toho fakt zajímavej počin. ()

P_Soar

Sedláčkova monotónní režie je místy až iritující...je to skutečný mistr stereotypu;-). Vadí mi i neschopnost náznaku a snaha všechno dopovědět v komentářích. Herci tak nemají pořádný prostor k vyjádření. Sedláčkův režijní styl je natolik literární, že mi občas vrtá hlavou, proč se raději než filmovým režisérem nestal spisovatelem. Zachraňují to úsečné, trefné, a občas i vtipné glosy hlavního hrdiny a alespoň nějaké téma. ()

pleva

Prostředí soudu neznám a beru jej jako kulisu, stejně jako třeba psycholožku. Vše tvoří jen rámec pro hlavního představitele (nesnáším termín hrdina). Myslím že minimalismus D.Š. je skvělý. Odcizení rodičů a jejich "palácové" bydlení mi přijde přehnané, ale beru to jako divadlo. Škoda, že tátu A.K. nehraje A.Š. , ale ten hraje chlapáka na Primě. To není výtka panu Bartoškovi, je pořád stejný a vždy dobrý (soudce hraje dost často) Slabý výkon jsem viděl jediný. David Suchařípa prostě není ani herec a bohužel ani neherec. A Jitka Č. mi tady jako psycholožka nesedí. Hodnotit ale odbornou stránku by bylo nefér, protože tohle není soudnička a navíc bych pak nemohl vidět minutu filmu ze zdravotnictví, aniž bych psal eseje o blbosti scenaristů a odborných senilních poradců. ()

lineker

Nechám tomu ještě čas, ale první díl byl pozitivním překvapením. Rukopis Sedláčka, Špačka a Bohdana Slámy je zřejmý. Profil člověka ve vysokém společenském postavení, překonávající nejen pracovní, ale i osobní životní překážky. Baví mně interní glosy, baví mně jak se s rolí vypořádal David Švehlík a baví mně i chladný až neosobní přístup k příběhu. Po šesti dílech za čtyři hvězdy. Každé vybočení ze stereotypů české seriálové tvorby je třeba kvitovat....po dokončení série mohu pouze potvrdit výše napsané a hodnocení nechat na nastavené úrovni. ČT patří dík. ()

modrafixa

Tak první díl mi vyrazil dech, studuju už tři roky práva a tak trefný popis mých spolužáků a povahy jejich rodičů mě opravdu překvapil. Jak jsou všichni hyperkorektní, ale hlavně se nenechaj dojímat nějakou smrtí. A to slovíčkaření, které vám ve škole naroubujou do hlavy a vám pak připadá každá druhá formulace "přinejmenším nejednoznačná." No jo a byly tam chyby a samozřejmě už ti z prvních lavic přispěchali na ně upozornit v komentářích, protože se na to "prostě nedalo dívat, když tam byl neaktuální odkaz na zákon o rodině". Jo jo, zatim moc pěknej seriál. ()

legenda2

Po prvom diely mám zmiešané pocity. Na jednej strane sympatické postavy a dobrý scénar, na druhej strane vykrádanie nápadov z iných seriálov (Terapia) a reality show (Súdna sieň). Autori nič nové a nič zaujímavé nepriniesli, seriál je však pozerateľný, príjemný a pohodový na dlhé jesenné/zimné večeri, hoci zápletka je triviálna. ()

allthistime

Jako člověk z branže se vždy musím smát nesmyslům typu "námitka" apod, nicméně když pominu malichernosti, tak to vcelku odpovídá realitě. Švehlíkovi jako by byla role ušitá na míru, příběh jako takový vypadá zatím velmi nadějně. ()

Mrs.Christie

Zatím mě to nijak zvlášť neuchvátilo, ale úplně špatné to není. Některým vadí faktické právní nedostatky, čemuž rozumím i když právní pojmy moc neovládám, mě taky běhá mráz po zádech, když zahlédnu růžovou zahradu a jiné lékařské seriály. ()

Lichtenborg

přes všechny ostatní komentáře,které jsem k tomuto seriálu četl,uděluji 5 hvězd,protože tento seriál mě prostě baví.Výborný David Švehlík,dobře a uvěřitelně napsaný scénář,prostě na českou televizi překvapivě dobrý seriál.Oceňuji i dobrý humor,který je po špetkách dávkovaný hláškami hlavního hrdiny. ()

elery

Vytyčit si ambiciosní programová okénka, ale pak je muset plnit hlava nehlava, je pro Českou televizi, respektive pro výrobce programové náplně, jak vidno na tomto případě, prakticky nesplnitelný úkol. Pokud záměr naplníte velmi dobře, například Příběhy prvního oddělení, máte laťku tak vysoko, že už na ni nedosáhnete. S každým dalším seriálem zákonitě jdete níž a níž. Život a doba soudce A. K. je toho smutným dokladem... Možná by se tento chudý příbuzný nikdy nedočkal schválení k realizaci. Ale nelítostný požerák programového pondělního okna od osmi žádá stále něco nového. Procházejí laciné příběhy, nedomyšlené vývody, režie pokulhávající i za chabým scénářem s berličkami hloupých vnitřních hlasů, A jak to odmění ten, jemuž je to určeno? Nevelkým zájmem. Česká televize někdy umí, ale má zřejmě v rozhodujících pozicích velmi málo kvalitních lidí, kteří jsou schopni průběžně udržovat standardní tvorbu. ()

kreyson13

Ve srovnání s ostatními seriály Novy a Primy je tohle celkem koukatelný. Sice by se pan soudce nemusel brát až tak moc smrtelně vážně, ale zase to chvílema napravuje sarkasmem, takže jo. ()

Peregrina

líbí se mi "soudní" děj, ne děj okolo soukromého života hlavního hrdiny...příjde mi to značně přestřelené..a ač Švehlíka opravdu "můžu", v taláru i bez taláru mi v tomhle seriálu příjde spíš jako úspěšný uspavač hadů :-) ()

lenticer

Čvančarová jako psychiatrička je úděsná. Znuděná a nafrněná bez špetky empatie a ten vůl jí balí. Nejspíš mu připomíná jeho odtažitou matku. Kolářová má příšernou paruku. Zatím mi tam nikdo není sympatický, samí studený čumáci. Kámoš policajt by mohl být větší ranař. Švehlík vypadá v taláru věrohodně, ale žádný případ ho zatím nedostal do kolen. Tak doufám, že to ještě přijde (místo toho honění se za vlastním stínem). ()

Medinka

Je to spíš na tři hvězdy, ale mě vždycky tak potěší, když se na nějaký současný český seriál dá dívat, že tu čtvrtou dám. Občas vtipné prupovídky, případy u kterých vás zajímá, jak budou rozsouzeny a i ta soukromá linka je pochopitelná. Odpady tady nechápu - co potom dávají Ulicím, Ordinacím, Počátkům...? PS: Jediný, co mě štve je Čvančarová, taková terapeutka by každýho dostala do blázince :-D ()

Kosir

Je to divný, že tenhle výrazně schématický seriál mě tak bere. O nic v něm vlastně nejde, napětí minimum, rokování nic moc vynalézavé, pořád stejná konfigurace vztahů i dialogů, rozpletku lze tušit od druhého dílu, přesto se málem nemohu dočkat pondělka. Budu se (doufám) dál dívat a uvidím, zda to bude stát i na konci za rozsáhlejší blemt. * Původní nadšení postupně vyprchávalo, ale dorazil mě definitivně teprve ten poslední díl. Nechal všechno votevřený, jako by mělo dojít k ještě dalším sériím. Ty bych ale nevydejchal. * No vida, a vydejchal jsem. Dokonce změnil hodnocení! ()

Lonelybiker

Seriál, na který se dá docela koukat, je originální a místy vtipný. Jsem ale zvědavý, až někdo konečně dá D.švehlíkovi roli, při které bude muset začít vyjadřovat emoce. Zatím jsem ho tak neviděl a furt tedy nevím, jestli je to dobrý herec. ()