Brutální Nikita (TV seriál)

• Kanada

La Femme Nikita

• slovenský

Brutálna Nikita

Nikita

Akční / Drama / Thriller

Kanada, 1997, 96x45 min

Sean Callery

Peta Wilson, Eugene Robert Glazer, Roy Dupuis, Matthew Ferguson, Jennifer Finnigan, Alberta Watson, Roman Podhora, Ted Atherton, Josh Holliday, Stephen Shellen, Juliet Landau, Bruce Payne, Michael Sarrazin, Sean Whalen, Christopher Cordell, Carlo Rota, Peter Mensah, Michelle Nolden, Aaron Ashmore, Kristin Booth, Doru Bandol, Simon MacCorkindale, Brian Poth, Raoul Max Trujillo, Michael A. Miranda, Robert Knepper, Vince Corazza, Sherry Miller, Michael Filipowich, Callum Keith Rennie, James Faulkner, Yvonne Sciò, Steve Byers, Ingrid Veninger, Shawn Roberts, Joanna Bacalso, Hrant Alianak, Arturo Fresolone, Sarah Gadon, David McIlwraith, Michael Cera, Rich Sommer, Gregory Hlady, Andrew Kraulis, Alan Van Sprang, Aidan Devine, Mark Lutz, Noah Reid, Douglas O'Keeffe, Tobin Bell, Adam Ant, Conrad Dunn, James Kidnie, A.C. Peterson, Gabriel Hogan, John Ralston, Kira Clavell, Stewart Bick, Don Francks, Mackenzie Gray, Ted Whittall, Kate Greenhouse, David Hemblen, Felicity Waterman, Ryan Scott Greene, George Buza, Salvatore Antonio, Peter Outerbridge, Cas Anvar, Kate Trotter, James McGowan, Robert Eaton, Denis Forest, Megan Fahlenbock, Kathryn Zenna, John Wildman, Kevin Jubinville, David Julian Hirsh, Adrian Hough, Andrew Gillies, Anais Granofsky, Stavroula Logothettis, Gene Mack, Gerry Mendicino, Jason Barbeck, Lindsay Collins, Michael Querin, David Collins, Tony Nappo, Janet Kidder, Mung-Ling Tsui, Von Flores, Vieslav Krystyan, James Binkley, Dominic Fung, Richard Clarkin, Lara Wickes, Chantal Quesnelle, Richard Waugh, Jane Moffat, Tommy Chang, Markus Parilo, Jean Yoon, Ted Ludzik, Steve Cumyn, James Downing, Michael Chan, Alex Poch-Goldin, Shane Daly, Martin Doyle, Leanne Adachi, Jody Racicot, Brioni Farrell, Johnie Chase, Billy Otis, Michael Rhoades

Scénografie:

Rocco Matteo

Kostýmy:

Laurie Drew

Na tuto exklusivní blondýnu budu vzpomínat opravdu dlouho. Její pravá stránka a obličej ženy zůstal vždy skryt pod tvrdou maskou agenta. Ta její šéfka, ta mě tak nějak prudila. Radši bych tam viděl muže. Líbil se mi, její muž s dlouhýma vlasama, byl hezký a uměl to sní. A taky ji chtěl do postele. Ale řeknite mi...Nikita je opravdu krásná a její chování vzbuzuje hlubokou touhu a dokáže rozproudit srdce napětím a vzrušením z něčeho nového a tajemného. To je můj názor. 5 nedám, protože hlubší poselství tak nějak chybělo.(24.10.2008)

Osobně nechápu takto nízké hodnocení, protože Nikita rozhodně nepatří na dno seriálové tvorby. Ve své době šlo o velice neotřelý seriál, který přinesl spoustu zvratů (což nakonec ve finále bylo ale jeho největší slabinou - aspoň pro mě - konec posledních sérií natolik převrátil předchozí díly, až to hezké nebylo). Pokud je ale o umělecké ztvárnění, jednotlivé osoby a akci, šlo ve své době o veliký nadprůměr. Za hlavní aktéry (ale i vedlejší) a poměrně osobní přístup 3,5*(19.4.2013)

Začátek seriálu byl hodně "cool", potom se bohužel začal topit v zápletkách a neustálé zvraty ve vztahu mezi Nikitou a tím studeným čumákem Michaelem jsem už nějak nestíhala. Nejvíc mě bavili postavy Šéf a Madeline - Šéfa bych dokonce označila za jednoho z nejlépe zahraných záporáků v televizní produkci..... Seriálu Nikita se nedá upřít určité kouzlo.(22.6.2012)

Ne, klidně mě cupujte, ale tohle je prostě kus mýho dětství a vnímám ho naprosto odděleně od Bessonova filmu, kterej jsem viděl až mnohem později. Navíc když jsem dlouho po jeho tv produkci viděl konečně i poslední sérii. Ano, dost zvratů jsou twisty pro twisty, ale postavy jsou hodně fajn a i ikonických momentů se najde dost. http://umenivyberu.cz/serialy/akcni-serialy/brutalni-nikita-aneb-5-serii-ze-sekce-jedna/(21.11.2015)

Pro mě dokonalá záležitost. V devadesátém osmém, kdy se vysílali akční seriály ve stylu "já hodnej polda, ty zlej terorista" přišla najednou bomba s našlapaným vizuální zpracováním, plná emocí, které z lidí doslova ždímala. Přišel seriál, kde ti "hodní" byli mnohem větší svině než většina soupeřů, kteří proti nim stáli a právě proto nad nimi vítězili. Byla báječné sledovat ženu, která ač nebyla naivní a hloupá, měla svoje ideály, svoje pravdila cti a fair play a jak jsou tyto její hodnoty stále více nabourávány nemilosrdnou Sekcí 1. Téměř každý díl sice končil dopadením zloducha, ale přitom zároveň nějakým způsobem špatně a někdo i tak, že člověk zůstal sedět s otevřenou pusou a říkal si to snad ne... Když si k tomu připočtu propracované hlavní postavy, skvělé vizuální zpracování, úžasné technické záležitosti (z nichž některé dnes pravda už působí poněku zastarale), schopnost vyjádřit většinu věcí pouhým pohledem, gestem, geniálně vybranou elektronickou hudbu a skvělé akce, nemůžu dát jinak než za pět. Pravda, později se přestalo bojovat proti terorismu a začaly spiklenecké zápletky ale Akta-X, ale mě to nevadilo, naopak! Pro mě větší bomba než nastavovaná kaše 24 hodin (každá série by vydala tak na jeden film) nebo srovnatelný Alias. EDIT: Po zkouknutí posledního dílu čtvrté série a následné páté řady musím hvězdičku sebrat. Na konci 4. řady se stane něco, co šmahem pošle do háje vývoj v předchozích třech sériích a pátá série, která se pokouší o kontinuální příběh plný zvratů je doslova utrpení sledovat. Z šestičlenné základní sestavy zbudou jen tři postavy a ty seriál neutáhnou... Takže seriál pro mě končí skvělým 4x21 - takhle měla Nikita skončit a byl bych spokojený.(20.9.2008)

• - V roce 2002 vyšel speciální soundtrack - "LA FEMME NIKITA: Music by Sean Callery", obsahující 16 instrumentálních skladeb, které v seriálu zazněly. (spygirl)

• - V roce 2001 byla na motivy seriálu vyvíjena videohra pro XBox. Projekt byl ale před dokončením zrušen. (Riker)

• - Nikita nosí mimo jiné transformovaný styl 70. let - samozřejmě opět převážně tmavé barvy, dovolena je ale i světlá. (spygirl)