Brutální Nikita (TV seriál)

• Kanada

La Femme Nikita

• slovenský

Brutálna Nikita

Nikita

Akční / Drama / Thriller

Kanada, 1997, 96x45 min

Sean Callery

Peta Wilson, Eugene Robert Glazer, Roy Dupuis, Matthew Ferguson, Jennifer Finnigan, Alberta Watson, Roman Podhora, Ted Atherton, Josh Holliday, Stephen Shellen, Juliet Landau, Bruce Payne, Michael Sarrazin, Sean Whalen, Christopher Cordell, Carlo Rota, Peter Mensah, Michelle Nolden, Aaron Ashmore, Kristin Booth, Doru Bandol, Simon MacCorkindale, Brian Poth, Raoul Max Trujillo, Michael A. Miranda, Robert Knepper, Vince Corazza, Sherry Miller, Michael Filipowich, Callum Keith Rennie, James Faulkner, Yvonne Sciò, Steve Byers, Ingrid Veninger, Shawn Roberts, Joanna Bacalso, Hrant Alianak, Arturo Fresolone, Sarah Gadon, David McIlwraith, Michael Cera, Rich Sommer, Gregory Hlady, Andrew Kraulis, Alan Van Sprang, Aidan Devine, Mark Lutz, Noah Reid, Douglas O'Keeffe, Tobin Bell, Adam Ant, Conrad Dunn, James Kidnie, A.C. Peterson, Gabriel Hogan, John Ralston, Kira Clavell, Stewart Bick, Don Francks, Mackenzie Gray, Ted Whittall, Kate Greenhouse, David Hemblen, Felicity Waterman, Ryan Scott Greene, George Buza, Salvatore Antonio, Peter Outerbridge, Cas Anvar, Kate Trotter, James McGowan, Robert Eaton, Denis Forest, Megan Fahlenbock, Kathryn Zenna, John Wildman, Kevin Jubinville, David Julian Hirsh, Adrian Hough, Andrew Gillies, Anais Granofsky, Stavroula Logothettis, Gene Mack, Gerry Mendicino, Jason Barbeck, Lindsay Collins, Michael Querin, David Collins, Tony Nappo, Janet Kidder, Mung-Ling Tsui, Von Flores, Vieslav Krystyan, James Binkley, Dominic Fung, Richard Clarkin, Lara Wickes, Chantal Quesnelle, Richard Waugh, Jane Moffat, Tommy Chang, Markus Parilo, Jean Yoon, Ted Ludzik, Steve Cumyn, James Downing, Michael Chan, Alex Poch-Goldin, Shane Daly, Martin Doyle, Leanne Adachi, Jody Racicot

Kostýmy:

Laurie Drew

Nečakane dobré. Jeden z mála televíznych seriálov, ktorý vznikol na základe úspešného celovečerného filmu (v našom prípade samozrejme cenená kriminálka Luca Bessona), pričom samotný seriál ani zďaleka nie je taký zlý, ako by sme čakali. Atraktívny vizuálny vzhľad, zaujímavo chladná Peta Wilsonová v titulnej úlohe, zručne nakrútené akčné sekvencie a vynikajúci Roy Dupuis ako Michael.(23.12.2004)

Po skončení 4. série jsem tu měl obsáhlý koment, jak to scénáristi pohnojili, psal jsem něco o cestě z bodu A do bodu B vyplněné vatou, o slabých dílech, o tom, že první a druhá série jsou jen nesourodé klipy ze Sekce s prvoplánovitou zápletkou ždímající emoce, že třetí série nabrala na obrátkách, ale o co akčnější, o to hloupější zápletka (dvacet dílů snahy zlikvidovat intimní poměr dvou dlouholetých špičkových agentů i za cenu jejich ztráty) a otřesněji natočené akční scény, nemluvě o tom, že všem zamrzl na xichtech jeden neměnný výraz, o tom, že čtvrtá série je překombinovaná, nereálná, stejně jako spousta dalších dějových twistů, že konec naleptává logiku předchozích událostí, že si scénáristi zbytečně vytvářejí ubohé dementní berličky (nejdementnější sračka, co jsem kdy viděl, je díl 04/11, s dementním dějem, dementní hudbou, kdy klidně neváhají ve scénáři obětovat dva nejlepší agenty jako volavky (!), přičemž na konci klidně Operations řekne, že poslali děcka, protože i "abeyance" agenti byli moc drazí - co si o tom myslet ), že seriál měl skončit fatálně v půlce posledního dílu čtvrté série bez twistu na konci, že Michael je půlku doby manipulátor (byť z něj asi holkám vlhnou kalhotky), většinu seriálu nezmění výraz v obličeji a jako člověk se chová jen když mu vymažou mozek. Že jsou díly, u kterých jsem nevěděl, zda jsem nepřepnul na komediální stanici, že zabíjení je tu takové čisté, že snad ani nepůsobí jako nějaké zvěrstvo, spíš jako videohra, že jsou tu haldy logických i faktických nesmyslů, že neexistují neprůstřelné vesty, že třetí a čtvrtou sérii jen vedení donekonečna intrikuje proti lásce dvou agentů, až to začíná být ujeté ... To je všechno pravda. Ale i po skončení páté série musím nechat tři hvězdy. Scénáristi to nějak ustáli, byť řada otázek zůstala nevysvětlena, linií neuzavřena a vůbec bylo vidět, jak to narychlo uzavřeli, což je opravdu, opravdu škoda, poslední díly mají příliš rychlý spád. Není to nějaké dílo, nechci srovnávat s filmem, protože seriál je přeci jen něco jiného, dýchá z něho atmosféra 90. let, hudba je parádní, atmosféra bezvýchodnosti dobře zachycená a především - výběr hlavní představitelky byl geniální. Peta je přirozeně krásná žena, pro mne "nejženštější" ženská v seriálech vůbec, sportovní vytáhlá postava v náležitém oblečení (v seriálu vystřídá snad kompletní šatník předních světových značek) ještě vynikne a zdůrazňuje její přirozenou ženskost, role ji navíc předepíše vlastnosti jako jsou citlivost, lidskost, křehkost, láska, tvrdost, hrdost, obětavost, odvaha, důslednost, rozhodnost a emancipace, souhrn vlastností, které se u jednoho člověka najednou nikdy nevyskytují. A na začátku čtvrté série, kdy ztratí veškerou lidskost a pocity, působí skutečně hrozivě. V páté sérii, oblečená výhradně v kůži, je to už sebevědomá žena, tolik se odlišující od citlivky z prvních dílů. Já se klidně nechám manipulovat, holky mají Michaela, toho skrytého charismatického tajemného nepřístupného údajně skvělého, já mám Nikitu, dokonalou ženu, člověka, který je ochoten se obětovat, než by ustoupil ze svých zásad, než by zradil svoje přesvědčení, ženskou, co všechny ty deprivanty ze Sekce strčí hravě do kapsy.(5.1.2012)

V zásadě průměrný akční seriál, který těží zejména ze známé stejnojmenné předlohy. Na Petu Wilson se dívá celkem hezky, ale některé její kostýmy jsou spíš jak z módní přehlídky a moc se do tohoto prostředí nehodí. Větším problémem jsou postavy, které až na Nikitu a Michaela jsou strašně ploché a nerozvinuté. Seriálu také neprospívají neustálé útěky a návraty, nicméně je to zajímavý pohled na to, jak takovéto tajné organizace můžou asi fungovat. 40%(11.7.2010)

• Dever

Soundtrack Sean Callery: 1. New Life [1:14] ,2. Get Over It [2:56] ,3. Defection [3:17] ,4. Swinging Cages [2:16] ,5. Push the Button, Nikita [3:31] ,6. Saying Good-bye [5:19] ,7. Everything Happened So Fast [2:10] ,8. Bathtub for Two [1:36] ,9. Lab Nerds [3:51] ,10. Leaving Paris [2:40] ,11. Searching for Michael [2:33] ,12. Waterfront Shootout [2:13] ,13. Reunited [5:09] ,14. Nikita Contacting the Spirit World [1:21] ,15. Always Trust Your Father [3:45] ,16. Michael and Nikita's Love Theme [7:04],(9.5.2011)

Ne, klidně mě cupujte, ale tohle je prostě kus mýho dětství a vnímám ho naprosto odděleně od Bessonova filmu, kterej jsem viděl až mnohem později. Navíc když jsem dlouho po jeho tv produkci viděl konečně i poslední sérii. Ano, dost zvratů jsou twisty pro twisty, ale postavy jsou hodně fajn a i ikonických momentů se najde dost. http://umenivyberu.cz/serialy/akcni-serialy/brutalni-nikita-aneb-5-serii-ze-sekce-jedna/(21.11.2015)

• - Peta Wilson byla za roli Nikity dvakrát nominována na cenu Gemini Awards (kanadské televizní ocenění) a jednou na cenu Saturn Awards. (spygirl)

• - Inspirací pro kostýmy v seriálu byla hlavně móda evropských filmů, klasické italské oblečení a umělecké kresby a fotografie. (spygirl)

• - Samostatnou kapitolou byly sluneční brýle - pokud nepocházely od věhlasných módních návrhářů, pak si je navrhla sama Peta Wilson a její firma "PSYCHT". (spygirl)