Teorie velkého třesku (TV seriál)

The Big Bang Theory

Teória veľkého tresku

The Big Bang Theory

Komedie / Romantický

USA, 2007 - 2019, 95 h 39 min (Minutáž: 18–22 min)

Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar, Melissa Rauch, Mayim Bialik, Kevin Sussman, Carol Ann Susi, John Ross Bowie, Aarti Mann, Sara Gilbert, Wil Wheaton, Kate Micucci, Mark Harelik, Pasha D. Lychnikoff, Laurie Metcalf, Margo Harshman, Brian Patrick Wade, Katie Leclerc, DJ Qualls, James Hong, Kimberly Kevon Williams, Riki Lindhome, Christine Baranski, Charlie Sheen, Summer Glau, Amanda Walsh, Courtney Henggeler, Jodi Lyn O'Keefe, Travis Schuldt, Matt Barr, Michael Trucco, Stan Lee, Ally Maki, Katee Sackhoff, Eliza Dushku, George Takei, Erin Allin O'Reilly, Steven Yeun, Emma Degerstedt, Sara Rue, Jessica Walter, LeVar Burton, Valerie Azlynn, Analeigh Tipton, Courtney Ford, Brent Spiner, Yeardley Smith, Stephen Hawking, Steve Paymer, Judy Greer, Marcus Folmar, Danica McKellar, Jen Drohan, Blake Berris, Howie Mandel, Josh Brener, Endre Hules, Brooke D'Orsay, Jeff Blum, William Stanford Davis, Buzz Aldrin, Laura Spencer, Ken Lerner, Brian George, Jesse Heiman, Christine Corpuz, James Earl Jones, Carrie Fisher, Bob Newhart, Eric Petersen, Regina King, Troy Winbush, Ira Flatow, Bill Nye, Kimberly Hebert Gregory, Sophie Oda, Brian Smith, Casey Sander, Barak Hardley, Neil deGrasse Tyson, Eric André, Briana Cuoco, Joshua Malina, Kevin Brief, Brian Posehn, Alex Ball, Octavia Spencer, Andrew W. Walker, Lewis Black, Elizabeth Bogush, Julio Oscar Mechoso, Keith Carradine, Ryan Cartwright, Jennifer Hale, Lance Barber, Rick Fox, Jim Turner, Josh Peck, Tania Raymonde, Tiffany Dupont, Stacey Travis, Meagen Fay, Dakin Matthews, Becky O'Donohue, Karl T. Wright, Matt Battaglia, Lanny Joon, Christopher Neiman, Brian Greene, Lexie Contursi, Aaron Takahashi, Billy Bob Thornton, Stephen Root, Paul Willson, Michael Hyatt, Sammy Sheik, Kevin Smith, Jan Hoag, Andy Mackenzie, Michael Rapaport, Stephen Merchant, Julie Michaels, Frank Maharajh, Joel Brooks, June Squibb, Alessandra Torresani, Whitney Avalon, Sara Erikson, Beau Casper Smart, Matt Bennett, Judd Hirsch, Katey Sagal, Jack McBrayer, Dean Norris, Sarayu Blue, Steve Wozniak, Elon Musk, Alice Amter, Josh Zuckerman, Brandon W. Jones, Michelle Arthur, Tucker Albrizzi, Jareb Dauplaise, Maria Canals-Barrera, Ellen DeGeneres, Oliver Muirhead, Christopher Lloyd, Michael Dempsey, Sierra Edwards, Charlotte Newhouse, Annie O'Donnell, Chuck Lorre, Bill Prady, Steven Molaro, Steve Holland, Crystal the Monkey, Peter Onorati, Leonard Nimoy, Ian Reed Kesler, John Shaffner, Todd Eric Andrews, Ayumi Iizuka, Meli Alexander, Mark Harmon, Susanna Thompson, Michael Weatherly, Ian Scott Rudolph, Ed Lieberman, Fernando Rivera, Rod Keller, Steve Valentine, Kaliko Kauahi, David Barrera, Tonja Kahlens, Robert Noble, Malcolm Foster Smith, Bill Murray, Noel De Souza, Jim Meskimen, Nathan Fillion, Angela Relucio, Max Adler, Stephanie Escajeda, Molly Morgan, Bruce Holman, Tate Ellington, Rena Strober, Kelli Goss, Phoebe Neidhardt, Katherine Von Till, Robert Clotworthy, Melissa Tang, Craig Welzbacher, Patrika Darbo, Megan Heyn, Elena Campbell-Martinez, Adam Nimoy, William Shatner, Wayne Wilderson, Jeff Witzke, Jane Kaczmarek, Adam West, Jim Holmes, Blake Anderson, Pamela Adlon, Vernée Watson-Johnson, April Bowlby, Joel Murray, Rachel Cannon, Christopher Douglas Reed, Alberto D'Fonseca, Susan Chuang, George Wyner, Eric Normington, Marissa Cuevas, Kara Luiz, Beth Behrs, Walton Goggins, Diamond White, Jadon Sand, Tiffany Daniels, Rachna Khatau, Bill Gates, Laura Cerón, Parvesh Cheena, Bob Stephenson, Peter MacNicol, James Maslow, Neil Gaiman, Lauren Lapkus, Mark Berry, Jerry O'Connell, Ellie Reed, Kathy Bates, Mark Hamill, Teller, Brooke Baumer, Nicole J. Butler, Phil Abrams, Ciara Renée, Kikey Castillo, Rati Gupta, Robert Wuhl, Eddie Shin, Alison Martin, Maribeth Monroe
  • Tom Riddle

Milí tvůrci TBBT, předem tohoto dopisu bych Vám rád složil poklonu. Povedlo se Vám povětsinou myslící lidi s relativně dobrým vkusem přesvědčit, že je tenhle seriál originální, převratný, a dokonce inteligentní! Já mám ale poměrně nakoukáno, a tak vím, že není vůbec originální, ani špetku převratný, ba dokonce ani inteligentní. Je ale velice chytrý ve svém konceptu. Umíte v tom chodit, umíte dát lidem to, co chtějí. A pravdou je, že oni většinou nechtějí inteligentní humor, chtějí humor, co v nich vyvolá pocit, že jsou inteligentní oni. A Vy to moc dobře víte. Vidíte, jaký úspěch mají u diváků skutečně inteligentní seriály jako 30 Rock či Arrested Development. A Vy nechcete dopadnout stejně, skončit pro malou sledovanost. Dokázali jste hloupé grimasy a jednoduché, neoriginální, opakující se a předvídatelné pointy zahalit hávem hlášek o vědě, komiksech, vesmíru a dalších věcech, které musejí nepochybně značit inteligenci. Humorně o inteligentech cestou, které rozumíme... "To přece musí znamenat, že jsme taky inteligenti! Jsme bílé vrány a tenhle seriál je takových nádherných, inteligentních, bílých vran plný, konečně něco originálního a převratného!" pokyvuje hlavou nenáročný, avšak svéhlavý divák. Co je opravdu působivé, dokázali jste beze zbytku vykrást Frasiera, který na stejném principu fungoval už před dvaceti lety, kdy to ještě docela originální bylo, a neukradli jste jenom onen princip, ale i všechno ostatní. Jemně neurotického roztomilého génia Nilese jste obrali o smysl a pochopení pro vztahy, a zůstal Sheldon. Nabručeného průměrného otce Martina jste odbarvili, omladili, a nechali ho podstoupit změnu pohlaví, a zrodila se sexbomba Penny, která je stejně jako Martin katalyzátorem konfrontace mezi světem inteligentů a průměrných lidí. Z nikdy neviděné Maris, Nilesovy kostnaté a zábavně protivné manželky, jste udělali nikdy neviděnou a vždycky protivnou Howardovu matku. Nejpůsobivější je ale fakt, že si nic z toho drtivá většina diváků neuvědomuje. A ti, co ano? Těm to obvykle nevadí. Taky jsem býval jedním z nich, a Velký třesk byl pro mě příjemnou oddychovkou. Časy se ale mění, a z fanouškovské základny seriálu se stala obluda s milionem hlav, která dokáže svými nesmyslnými argumenty z těch ostatních vyždímat veškerou radost ze sledování, a nekonečně a dokonale je znechutit. To přesně se stalo mně, a upřímně doufám, že nejsem sám. Přesto musím zdůraznit, není to Vaše vina, odvedli jste vynikající práci. Opili jste stamiliony lidí jedním rohlíkem. Bravo.(30.4.2008)

Geekové s extra vysokým IQ a anomálním chováním jsou ideálním objektem pro sitcomovou zkratku i nadsázku a Teorie velkého třesku to jen potvrzuje. Po hodně dlouhé době opět skutečně hodně vtipný nový sitcom... Ta hyperbola v jednání a charakteru postav je skutečně originální (Sheldon - autistické rysy, Wolowitz - dokonalý prototyp elitářského slizáka z mamahotelu, Rajesh - v přítomnosti opačného pohlaví ukázkový nekňuba, Leonard - esence sympatického geeka vs. Penny - ,,blondýna"...). To prostě musí fungovat... :-D Asi nejvtipnější seriál, který jsem měl možnost vidět. Bazinga! ,,No, abych parafrázoval Shakespeara: Je lepší milovat a ztratit, než každou noc zůstávat doma a stahovat stále nestydatější pornografii." Série 1: 100%, série 2: 100%, série 3: 90%, série 4: 100%, série 5: 100%, série 6: 100%, série 7: 90%, série 8: 90%, série 9: 90%(23.1.2009)

Zo začiatku som tento seriál nemal rád. Postavy mi boli nesympatické a celkovo humor mi nepripadal veľmi vtipný. Čím viac dielov som však videl, tým viac som si obľúbil postupne všetky postavy, ich životy, až som sa nakoniec stal na Teórii veľkého tresku tak trochu závislý. Dr. Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D. je jednoznačne najlepší, no nezaostávajú za ním ani Leonard, Raj, Penny, Howard a Howardova mama :). Jediné, čo mi na novších dieloch prekáža je postava Amy, ktorú považujem za nevydarený pokus vytvoriť ženskú verziu Sheldona. Pre ešte lepší zážitok odporúčam vyhnúť sa dabovanej verzii.(28.12.2011)

Nejdřív velký třesk, pak dinosauři, pak dlouho nic, pak Přátelé, pak zase dlouho nic a nyní druhý Velký třesk. Nejde o výsledek jakéhosi pekelného urychlovače jaderných částic, nýbrž dvojice plodných sitcomových autorů (pod většinu epizod jsou podepsáni Bill Prady a Chuck Lorre). Pokud bych se někdy odvážil jen naznačit, že mám rád fyziku, pak jedině v podobě, v jaké ji prezentuje tahle čtveřice nerdů, jež jsou chytří stejně jako jsou bezradní tváří tvář opačnému pohlaví (a teď nemíním nutně přímo „pohlaví“). Jenom zlomek vtipů rotuje okolo teorií, jejichž neznalost vás staví do pozice Penny. Navíc máte stejně jako Penny možnost neznámý pojem vygooglit, pozřít něco vědění a pro příště učinit blbcem někoho jiného. Jestli The Big Bang Theory považuji po první sérii za druhý nejlepší americký hraný komediální seriál (což není až tak moc kritérií, jak bych se mohlo jevit), hlavně zásluhou smrtící koncentrace vtipů a - narozdíl od IT Crowd - věrohodné sociální impotence Leonarda, Sheldona, Rajeshe a Howarda. Nerad si to přiznávám, ale ten škodolibý smích občas patřil osobě před obrazovkou. Apendix: Moci si do další série vybrat mezi menším množstvím vtipů s propracovanějším vývojem charakterů a jejich vztahů a větším množstvím vtipů se stejně zakrnělou "progresivní" složkou, beru variantu 10. Zrovna u tohoto seriálu se chci hlavně bavit. Apendix 2: Zjišťuji, že mou nejoblíbenější postavou je Koothrappali. Nic moc neříká, ale když už něco řekne, většinou jde o nejtrefnější hlášku epizody. Apendix 3: Po páté sérii si od TBBT zřejmě na chvíli odpočinu. Vtipy se příliš často stáčejí k různým tělesným potěchám a "drbací" dívčí rovina, třebaže z marketingového hlediska pochopitelná, mi do seriálu od nerdů pro nerdy vůbec nesedí. Hlášek pro nejzasvěcenější ubylo a ze Sheldonova chování už tvůrci také nedokážou vytěžit situace vtipné bez toho, aby museli zacházet do extrému. Stále více z toho zkrátka čpí neškodný mainstream, byť nadále platí, že není vtipnějšího seriálu, který by vám toho ozřejmil tolik ze života geeků. 90% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Eddard, M.a.t.t., Milwa(30.1.2009)

• dobytek

Nevim, jestli jsem divnej, nebo naopak málo divnej, ale tento seriál mě vůbec nebaví. Před lety jsem viděl pár dílů z těch prvních sérií a ten "humor" mi připadal jako strašná křeč, kde je ten umělej smích v podstatě holá nutnost, protože jinak by divák asi ty vtipy vůbec neodhalil. V poslední době jsem se zkusil podívat i na nějaký ty novější díly, jestli se to třeba nezlepšilo, a řek bych, že si to drží pořád stejně zoufalou úroveň. To už fakt radši Přátelé. To si aspoň nehraje na nic "inteligentního".(26.10.2018)

• - V 1. díle 8. série Howard (Simon Helberg) říká, že je Stuartovi (Kevin Sussman) 30 let, přitom jeho představitel Kevin Sussman měl v den natáčení této epizody 43 let. (Michael02)

• - V 15. epizóde 1. série sa Raj pýta Sheldonovej sestry Missy či pozná niekoho z Indie. Ona povie, že doktora Pattela, na čo Raj povie „Starý dobrý Pattel.“. Poukazoval na to, že Mary Cooper, matka Sheldona a Missy, už doktora Pattela spomenula, v 4. epizóde 1. série. (Ranewen)

• - V listopadu 2014 se Kevin Sussman ošklivě zranil při jízdě na kole. Zlomil si nohu, proto musel být přepsán scénář k několika epizodám 8. série (2014). Když pak nastoupil zpět na natáčení, měl stále sádru. Tu skrýval zpravidla za pultem obchodu s komiksy. (Bioscop)