Superman

Báječné dobrodružství, které spojilo herecké a tvůrčí talenty tak, jak to dokáže jen velký film, se stalo kasovním a oscarovým triumfem. Jeho kvalita se ještě zvýšila, když se režisér Richard Donner ke svému snímku v roce 2000 vrátil a zařadil do něj osm minut filmu. Užijte si více Kryptonské rady, letmých pohledů na hvězdy předchozích Supermanových inkarnací, více Jor-Ela, zdůrazňujícího synovo poslání na Zemi, a prodloužené scény v úkrytu Lexe Luthora. Christopher Reeve (Superman/Clark Kent), Marlon Brando (Jor-El), Gene Hackman (Luthor) a Margot Kidder (Lois Lane) podávají nezapomenutelné výkony. Vypadá to na noc jako stvořenou k létání. (Magic Box)

WolfR

Filmová superhrdinská klasika, která má své kouzlo, ikdyž si myslím, že v dnešní době už má méně fanoušků než kdysi. Fantasy, skoro až pohádkový příběh o muži s ocele: Supermanovi, který se narodil na planetě Krypton, ale ta zanikla. Ovšem ještě předtím ho jeho otec poslal na Zemi. Tam se stal superhrdinou, co ochraňuje lidstvo před zlem. Příběh je samozřejmě perfektní a efekty jsou na rok 1978 celkem slušné. Dále pak Christopher Reeve se snad pro roli Supermana narodil. Žádný jiný herec tuto postavu už nikdy nevystihnul tak dobře jako on. Navíc má proti sobě prostě geniálního záporáka Lexe Luthora alias Oscarový a výborný Gene Hackman a ještě jsou zde i další výborní herci. Film navíc obsahuje vcelku slušnou akci a perfektní dialogy a k tomu hraje výborná superhrdinská hudba Johna Williamse. 4 hvězdy. PS: Film je takový naivní a chtěl ukázat dokonalého superhrdinu, kterého nezastaví nic! Prostě komiksovka, ikdyž vyjmečná. ()

majo25

Po rokoch som si pripomenul klasiku žánru a neľutujem. Vynikajúce efekty na tú dobu, výborná hudba, skvelé scény. Samozrejme musíme trochu prižmúriť oči technickým veciach (napr. lietanie). Hodnotenie: 80% ()

angel74

Ač jsem založením romantička, tak tomuhle filmu jsem nikdy nepřišla na chuť. A nebude to jenom kvůli těm trikovým pasážím, které působí značně archaicky... (50%) ()

zorro

Jo Superman nezapomenutelný zážitek z dětství. Jednoho dne v neděli jsem šel, možná jako pěti letý s otcem do kina, že půjdeme na Western ale oni však v kině promítali Supermana a když sem se otce ptal, jestli je to kovbojka tak mi odpověděl „neboj to je skoro stejný”. ()

daEmoNickY odpad!

Pomooc teplej zid v plastence! To je prece Nadclovek (tm), Hlas Bozi. ( nebo neco v tom smyslu ) Aha. Pomooc //////////// Borec co ma plastenku, upnute latexove tricko, hada na prsou, natuzene vlasy a zhavy pohled? A vzdycky dostane co chce, protoze je nejsikovnejsi hossik na svete? Jeho druhe ja je brylaty emo novinar? Je hodny a citlivy? Nemluvi zzenstilym hlasem? Bravo, Superman se spolu s gootickym pareckem Batman & Robin postarali o zrovnopravneni gayu. No a nejspis aji frustrovanejch lesbicek, kdyz si vzpomenu na Lojs Lejnovou. /////////////// Nemusis se uz bat. Chlapec muze mit rad druhe chlapce a nemusi se stydet. Ani nevadi kdyz ti padaji cerne vlasky pres oko. ...... Kam ze na to ty decka chodi? ///////////////// Film je typicka zidovska propaganda. Ani na potreti jim to s tim spasitelem nevyslo .!? ()

Radiq

Tak řekněme si to na rovinu. Je to starej a blbej, ohranej film. Ale odstartoval něco, co se dá nazvat vstupem komixu do filmu. Najde se tam samozřejmě hromada nesmyslů. Nevim, kdo mu najednou ušil ten supermanní obleček. Záporáci z vesmíru uvěznení v jakymsi zrcadlu, taky pěkně exkrementální nápad, jakože nápad na hovno, i když je to jenom chystačka na dvojku... Superman strašnej klaďas, kterej dycky když mluvil, tak většinou jenom Kálel. Chch, ale sundávat kocourky ze stromu, to mu jde. Lois už tenkrát byla lejnová. Pozemskej záporák Hekmen aka Lex Luthor docela ušel, ale ta jeho genialita byla trošičku přehnaná... stejně trapny, jako oživení Lois otočením rotace Země. ()

Courtemanche

Jediný z těch Super M, Bat M, Spider M, začínajících a vracejících se na 15 tisíc plus jedna způsobů, který jsem někdy dávno opravdu sledoval zaujatě. 3,5/5 ()

dr.fish

Po letech jsem si dohnal handicap a viděl dosud neviděného Supermana. Jelikož na tento typ filmů moc netrpím, nijak zásadně mne to nezasáhlo. 60% ()

fantoci

Superman z roku 1978 je dnes již klasickým filmem. Filmem plným naivity a zvláštních efektů. Někde jsem četl, že všichni tito hrdinové (Superman, Batman, Spiderman a další mani) vznikli jako důsledek strachu z druhé světové války. Americké publikum potřebuje hrdiny, pokuď možno neprůstřelné, kteří jej ochrání před nebezpečenstvím všeho druhu. Film je odpočinkovou záležitostí. Ale ty dialogy. Někdy při nich trpím. ()

Doudis19

Dnes už pořádně zastaralé dílo s perfektním Genem Hackmanem, ošklivou Lois Lane a kupou úsměvných speciálních efektů. Navíc, ač v super hrdinských filmech se toho dá odpustit mnoho, tak umožnit Kal-elovi vracet čas, to už je přece jen příliš. ()

Motinski

Tak konečne som sa dostal aj ja k tejto klasike ktorá má veľmi dlho obchádzala. Superman je film ktorý nešetrí stopáž a ajtak ubehne rýchlo. Má výbornú hudbu a Gena Hackmana, ale ničím moc nevybočuje z priemerných vôd. No a vizuálom rýchlo zostarol. Ďalšie diely už majú slabšie hodnotenia takže ma nelákaju, ale týmto nič nepokazíte. ()

filmmovier

Krásná podívaná a asi nejklasičtější adaptade komiksu vůbec. I triky jsou na dobu vzniku vážně solidní a samozřejmostí je skvělý soundtrack. ()

Mrkvič

Po letech jsem se na Supermana díval a nakonec jsem jen užasle sledoval tu genialitu. Ze začátku jsem sice cítil silné rozpaky nad trapností scén. Jenže potom se objevil Christopher Reeve a jeho kouzlo celý film dokonale zlomilo. Jen díky němu odpouštím postavě její nadlidskost a nezranitelnost. Právě Reeve a i některé scény vykreslují Supermana lidštěji než většinu lidské populace. Kontrast naivity, upřímnosti atd s vlastnostma nadčlověka dělá z filmu nestárnoucí kousek. ()

Mirokukii

Po té co jsem slyšel Williamsův hudební motiv, jsem věděl, že to tohle prostě musím vidět. Pomalému, rozvláčnému úvodu zdatně kraluje Marlon Brando, který vybízí svým přístupem k větší vážnosti, a celkové osudovosti (vlastně i po celý film) malého super hrdiny. Ten své hledání, ikdyž děj stále něják neplyne, zbytečně neprotahuje a co skoro má na sobě kombinézu s plášťěnkou. Dře v Daily Planet a zbožňuje svoji kolegyni Lois. A to je příběh na té správné vlně velkého fantazy dobrodružství a začíná velká zábava, kdy se hrdina snáží spoluobčanům pomáhat co to dá. Já překvapen tím jak se snaží Superman hláškovat: "Když lítám, nepiju." atd. PS: Geniální Hackman-úžasný. ()

A.L.E.S.

Podle mě je Superman společně s Batmanem klasika mezi komiksy. Film jako takový asi nemá moc smysl hodnotit, protože se shoduje s většinou zdejších příspěvků. Tu a tam se mi zasteskne a pustím si aspoň nějaké sekvence. Nejvíce mě fascinují scény s převlékáním. Kent se rozběhne a vyletí Superman. Úchvatný je i skok z okna redakce. A čím víc se na něj dívám, tím víc se mi líbí a vzhledem k roku výroby si zaslouží obdiv i triky. Že se nejedná o žádné béčko, je vidět hned v titulcích. Pokud to bude možné, půjdu na něj do kina už jen kvůli zvukovým efektům letících písmen a fantastické Williamsově hudbě. Četl jsem různé názory na postavu Clarka Kenta, který se mění v Supermana jen tím, že se převleče a sundá brýle. To ale není chyba filmů ani seriálů. Jestliže Shuster a Siegel takto hloupě uvažovali, je potřeba to vyčítat jim. I mně trochu vadí, že jsou lidi až neuvěřitelně slepí a podobu mezi přitroublým novinářem Kentem a skvělým Supermanem nevidí. Postupem doby ale docházím k teorii, že Shuster a Siegel předpokládali, že takový trouba jako Kent nemůže být Superman, protože by tím pádem překročil svůj stín. V každém případě u mě od doby prvního zhlédnutí platí rovnice Superman = Christopher Reeve = John Williams. ()

Zemřel Richard Donner

14.06.2021

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina