Superman

Báječné dobrodružství, které spojilo herecké a tvůrčí talenty tak, jak to dokáže jen velký film, se stalo kasovním a oscarovým triumfem. Jeho kvalita se ještě zvýšila, když se režisér Richard Donner ke svému snímku v roce 2000 vrátil a zařadil do něj osm minut filmu. Užijte si více Kryptonské rady, letmých pohledů na hvězdy předchozích Supermanových inkarnací, více Jor-Ela, zdůrazňujícího synovo poslání na Zemi, a prodloužené scény v úkrytu Lexe Luthora. Christopher Reeve (Superman/Clark Kent), Marlon Brando (Jor-El), Gene Hackman (Luthor) a Margot Kidder (Lois Lane) podávají nezapomenutelné výkony. Vypadá to na noc jako stvořenou k létání. (Magic Box)

_DAVE_

Bez ohledu na to jak je to stare to byla docela katastrofa, hlavne to finale. Mam pocit ze jediny opravdovy drstnak tam byl Hackman. ()

Playman

Tenhle film společně s druhým dílem patří k záležitostem, díky kterým jsem Supermana v dětství miloval (stejně jako Batmana, díky skvostnému dílu od Tima Burtona), jenže Superman byl přeci jenom lepší, bral jsem ho jako svého hrdinu, jako svůj idol. Navíc Gene Hackman je v roli Lexe Luthora naprosto dokonalý. Víc k tomu snad rozepisovat nebudu, protože hodnotit film ke kterému mám takovýto vztah by nebylo ani moc objektivní, takže dávám prostě 5* a nazdar =) PS: Komiks jsem nikdy nečetl. ()

noriaki

Tenhle film neskutečně zestárl. Tím nemyslím efekty, ale scénář a psychologii postav. Srovnávat 35 let starý film s Nolanovým Temným rytířem není vůbec fér, jenže co naplat, je vidět jak moc byli tehdejší superhrdinové papírové charaktery. Největší kritiku u mě otupil lehký přesah do parodie. Když jsem byl mladší, tak mi výkon Christophera Reevea úplně unikl, takže ho musím zpětně docenit alespoň zpětně. Naopak Marlon Brando zahrál mdle a nevýrazně ()

neoBlast

[Speciální edice] Mario Puzo (autor mé nejoblíbenější knihy ever), John Williams, Marlon Brando, Gene Hackman, Richard Donner - vyjmenovat těchto pět jmen by mělo vyvolat přirozený wow efekt či alespoň nastartovat silnou erekci nejen filmovému fanouškovi. Pravděpodobně v jakékoliv jiné reinkarnaci by z toho bylo zásadní dílo historie. Ale já tomuhle výslednému patvaru prostě nevěřím ani nos mezi kryptonskýma očima - film působí ultralacině, stupidně a děj má více děr než produkt francouzského zemědělce vyrábějícího sýr typu ementál. Ne kluci, tohle vám nežeru, jenom se u toho děsně nudím. Neodpad za dobrý casting s Margot Kidder, a že Williams vždy odvede dobrou práci. Mimochodem kameraman Geoffrey Unsworth má kredit za 2011: Vesmírnou odyseu - asi na té fámě, že si Kubrick vlastně točil ty své filmy sám přece jenom něco bude. 30 % ()

dANo

Komiksová záležitosť, ktorá patrí medzi klasiky... Na plné hodnotenie odo mňa to ale nie je - nie som fanda. ;o) ()

Kubaso

Jeden z mála opravdu povedených komiksových filmů. Hodně mu pomohl Gene Hackman jako jeden z nejlepších padouchů všech dob (překonal ho až Jack Nicholson - no hádejte, kde...). Úžasně epicky vystavěný příběh s chvílemi neuvěřitelně krásnými záběry a dokonalou hudbou Johna Williamse. Všechno je to kýč jak prase, ale přece jenom je to pohádka a narozdíl od "Hvězdných válek" se tvůrci nebáli občas použít i lehce ironickou nadsázku namísto infantilního humoru. I z nostalogie nemůžu dát míň než 5 bodů. ()

Krysa SPK

Krásná pohádka se vším, co k pohádce patří. John Williams se svou hudbou opět okouzluje mé srdce, Gene Hackman je padouch jak se patří a Christopher Reeve ? To JE prostě Superman a Supermanem pro mě navždy zůstane. "This country is safe again, Superman, thanks to you." "No, sir. Don´t thank me, warden. We´re all part oft the same team." :) ()

VanTom

Stále půvabná klasika si dala řádnou práci se zevrubným vykreslením původu Clarka Kenta a prvních jeho akcí jako Supermana, kdy trpělivě nevynechala snad žádný milník. Kromě propracovaného scénáře, jisté režie a dnes již roztomilých triků ji v tom podpořily výborné, živé postavy i velká míra nadsázky a vtipu. Protože toho ale chtěla stihnout příliš, tak závěrečné spuštění ďábelského Luthorova "pozemkového" plánu již hodně "hrr" chvátalo, k tomu efektově zestárlo a z hlediska dějové logiky ještě dostalo pořádně na frak. Také ji stálo 5. hvězdičku. ()

Sany33

Príbeh a aj celková zápletka idú postupne podľa často využívanej šablóny. Príde ku konfrontácii dobra a zla, záchranca sveta je na kolenách a zlosyn mu ako bonus prezradí celý svoj diabolský plán. Riešenie sa síce trošku zamotá, ale nakoniec sa všetko podarí. Všetko by bolo v poriadku, ak by riešenie záverečnej tragédie nebolo ako päsť na oko. Poprieť fyziku, logiku, ale aj zdravý scenáristický rozum, sa tu podarilo vrchovato. Nebudem nič prezrádzať, keďže každý si zaslúži zažiť svoj osobný facepalm. Na koľko sa ale do dnešnej doby jedná o jeden z najlepších filmoch o superhrdinovi v červených slipoch tak to prežijeme iba s prevrátenými očami. 75% ()

Ravi

Výborný, ale dnes již trochu překonaný film o Supermanovi. Dobře nastavené charaktery i děj. 80% = 4/5 ()

Kosmik 1

Je to naivní pohádka, ale má své kouzlo. Opět film mého mládí, nelze hodnotit jinak. Škoda jen, že ty triky už působí příliš zastarale, ono i ve své době byly dost chabé. Ale to na hodnocení nemůže nic změnit. :-) ()

JohnSmith

Donnerova klasika v mnohém předčí současné filmy, zvlášť ty o Supermanovi. I když je poměrně dlouhý, tak má spád, je vtipný a plný akce. Triky jsou samozřejmě takové jaké se na konci sedmdesátých let dělaly a člověk se nad nimi lehce pousměje. Pro Reevea to byla jedna z prvních větších rolí a zvládl ji znamenitě. Hvězdou je však úžasný záporák Gene Hackman. ()

mkubalikova

Bohužel Superman není můj oblíbený superhrdina - kreslený, televizní, ani filmový. Promiň, Clarku, není v tom nic osobního, Marvel mám radši. Hudba již klasická, Reeve k sežrání, Hackman nahání hrůzu. Klasika komiksového žánru. 80% ()

Autogram

Dnes máme vo filmoch celé mraky superhrdinov. No superman je len jeden, a bol prvý. Teda prvý pre mňa, a pritom som ho doteraz nemal ohodnoteného. Dôvod som mal len jeden, že som si na film po desaťročiach vôbec nepamätal. Svedčí to hlavne o tom, že film nepatri k nezabudnuteľným kúskom. Ale aj tak patri k výborným kúskom, ktoré vo svojej dobe urobili dieru do sveta a aj dnes sú pozerateľné bez problémov. Superman a aj celý film stelesňuje odveké ľudské túžby, ako túžbu lietať, byť nezničiteľný, konať dobro alebo iba byť výnimočný. A rovnako aj z opačnej strany, byť milovaný niekým výnimočným a možno tiež mať pocit, že niekde hore nad nami lieta niekto, kto nás chráni. A vždy aj zachráni, aj keby mal kvôli tomu porušiť vlastné pravidlá, a trebárs aj vrátiť čas. –––– Tato planeta do třicet dní exploduje. Ne li dříve. –––– Hustota jeho molekulární struktury mu tam dá silu. Bude rychlý a prakticky nezranitelný. –––– Ne, ďekuji. Když lítám, nikdy nepiju. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 7.100 a dokonca jubileum. Komentár s číslom 1000, pri ktorom som myslel že zavesim komentovanie na klinec, aj tak ich pri starších filmoch málokto číta. A zvlášť tie moje, síce si to len myslim ale aj tak, asi budem pokračovať do dalšiej cifry. A dosť už o číslach. Ide o asi najstarší komiksový film aký som kedy videl. Supermanovské filmy som pozeral iba tie novšie. Ale aj tento sa dal kľudne pozrieť. Efekty síce zastarané ale na tie roky parádne zvládnutá komiksovka, ktorá ale mohla byť aspoň o niečo kratšia. 4* ()

Zemřel Richard Donner

14.06.2021

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina