Miliardy (TV seriál)

Billions

USA, 2016 - 2019, 46 h 26 min (Minutáž: 54–60 min)

Eskmo

Paul Giamatti, Damian Lewis, Maggie Siff, Malin Åkerman, Toby Leonard Moore, Liz Celeste, Marko Caka, David Costabile, Jeffrey DeMunn, Terry Kinney, Glenn Fleshler, Stephen Kunken, Aly Mang, Michael Countryman, Nathan Darrow, Ruben Santiago-Hudson, Murphy Guyer, Ilfenesh Hadera, Kelly AuCoin, Zachary Unger, John Carroll Lynch, Anthony Edwards, James Le Gros, Noah Emmerich, Casey Siemaszko, Jerry O'Connell, Ben Shenkman, Neal Huff, Stephen Rowe, Arthur J. Nascarella, Deborah Rush, Melissa Errico, Robert LuPone, Jack Gore, Daniel Cosgrove, Angela Oh, Susan Misner, Louis Cancelmi, Dennis Boutsikaris, Jack Gilpin, John Ellison Conlee, Penn Jillette, Catherine A. Callahan, Alex Cranmer, Cadden Jones, Gregg Bello, Doris McCarthy, Scott Cohen, Tamara Tunie, Louisa Krause, Austin Pendleton, Jeremy Bobb, Kate Jennings Grant, John Henry Cox, Susan Kelechi Watson, Richard Toth, Bobby Kruger, Kerry Bishé, James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Robert Trujillo, Tom Kemp, Joanne Tucker, Rob Morrow, Jennifer Lafleur, Steven Pasquale, Harry Lennix, Adriane Lenox, Matthew Humphreys, Sal Rendino, Seth Barrish, Ian Blackman, Ezra Knight, Ben Lawson, Katie Maguire, Rich Chew, Victor Slezak, Ivan Martin, Kathryn Erbe, Ashley Blankenship, Glenn Fitzgerald, Edward Baker-Duly, Orlagh Cassidy, Clara Wong, Kate Arrington, Christopher Denham, Frank Harts, Danny Strong, Kevin Breznahan, James Wolk, Brian Distance, Alexandra Wilson, John Pirkis, David Paterson, Matt Servitto, Eric Bogosian, Allan Havey, Quinn Franzen, Ian Kahn, Ross Partridge, Steve Tisch, Liza J. Bennett, Dan Soder, Alessia Sushko, Sean Ringgold, Sara Sampaio, Robert Myers, Gary Wilmes, Asia Kate Dillon, Jessica Keenan Wynn, Walker Hare, Eva Kaminsky, Lexie Roth, Nick Apollo Forte, Sebastian Hedges Thomas, Condola Rashad, Clancy Brown, David Strathairn, Hari Dhillon, Tom Lipinski, Brian Wiles, Jade Wu, Clayton Dean Smith, Mike Birbiglia, Michael Kostroff, Siobhan Fallon Hogan, David Chang, Clifton Davis, Nolan Lyons, Shaunette Renée Wilson, Adam Wade McLaughlin, Mary O'Rourke, Michael Aronov, John Malkovich, Lev Gorn, Melanie Nicholls-King, Kevin Durant, David Krumholtz, Patti D'Arbanville, Maria Šarapovová, Brian Stokes Mitchell, Corbin Bernsen, Alex Moffat, Comfort Clinton, Sam Gilroy, Annapurna Sriram, Byron Jennings, Marc Kudisch, Richard Thomas, Melissa Navia, Ritchie Coster, Stephen Schnetzer, Mary-Louise Parker, Zina Wilde, Daniel K. Isaac, Sarah Stiles, Will Rogers, Ellen Adair, Marlene Ginader, Nicholas J. Coleman, Christopher Paul Richards, Faith Logan
  • Ben Nevis

Pilot nebyl vůbec špatný. Damian Lewis tu má podobnou roli, jako v Homelandu a další výborní herci slibují kvalitní podívanou. Je tu však velké ALE. Finančnictví a zákonům USA nerozumím, a tak jsem se místy ztrácela v kulometných dialozích. Zbyl jenom vágní dojem, že tu máme naboba a jeho nejspíš špinavé peníze, ambiciózní vládní představitelé a střet zájmů. Kdybych neměla co sledovat, určitě dám seriálu šanci. Pilot 90%(8.1.2016)

Na tento seriál som sa tešil v tomto novom roku najviac. Po videní 3 častí ho zatiaľ hodnotím veľmi kladne. Financie vs. zákon - 2 odlišné a predsa sa veľmi ovplyvňujúce inštitúcie. Ak si tento seriál udrží svoju kvalitu, myslím, že bude mať na to, aby patril medzi špičku seriálov celkom. Damian Lewis a Paul Giamatti dodávajú tomu seriálu šmrnc.(7.2.2016)

PRVNÍ SEZÓNA: Komu se líbilo The Big Short, bude z akcionářské konverzačky Billions zákonitě unešený. Giamatti ve své životní roli. PILOT mě zaujal zhruba od okamžiku, kdy jsem si uvědomil, že je Brody vážně už dávnou minulostí: skoro jako by ani nikdy nebyl. Tak dobrej je Lewis herec a tak snadno a rychle se bez problémů stává další novou seriálovou postavou. Něco mi holt už po první hoďce říká, že tyhle finančnické hádky s Giamattim budou opravdu stát za pozornost. Nadšení, a nejen opatrné. Páč Showtime.(8.1.2016)

Trpí to tolika problémy, až to pěkné není. Drobné chomáčky zbytečné vaty vyplňují nejednu z epizod, dialogy čas od času sklouzávají k otravné papírem šustící expoziční doslovnosti a teatrálním proslovům, množství přes koleno lámaných metafor je za čárou dobrého vkusu quality TV, prvoplánové laciné pokleslosti jsou jak z úplně jiného seriálu (a paradoxně ústřední sado-maso vztah zvládají nebývale vyspěle), Lewis se svou směšnou snahou o „jakože ňůjorkský“ přízvuk trhá uši a… A našlo by se toho jistě i více. Jenže vše z toho se stává nepodstatným v momentech, kdy si to sedne a soustředí se to na jádro pudla; tedy přechcávací hru v psychologické, právní, finanční i osobní rovině dvojice alfa psisek (basenji vs. pitbulteriér) z opačných stran barikády Wall Streetu, kdy se zcela smazávají hranice mezitím, kdo je v této hře kočka a kdo myš, kdo jin a kdo jang. A takové momenty naštěstí přeci jen převažují, navíc si to napravuje reputaci výtečnými finálnímu díly. Lewis po herecké stránce je sice dle očekávání pouhým sparing partnerem Giamattiho, ale nahrazuje to svým specifickým těžko definovatelným charisma, na kterém jeho postava „dobrotivého miliardáře a miláčka lidu, na kterém však něco krutě nehraje“ stojí a padá. Paradoxně tak největším zádrhelem celého seriálu jsou až partnerky ústředního dua. Åkermanová je vyloženě do počtu a scenáristi ji uměle za každou cenu cpou do centra dění, aby vytvořili zdání, že nějakou zásadnější roli má. To Maggie je na tom o poznání lépe. Její role je nepřiznanou hlavní hrdinkou celého seriálu, mnohavrstevnou a nosnou postavou tvořící spojující most i přinášející tenzi mezi ústřední duo. Jenže svou úlohu zvládá sotva obstojně a přitom by celý seriál jen a pouze těžil z jejího lepšího výkonu. Jakkoli to tedy v mnohém zůstalo dlužno svému „papírovému potenciálu“, tak když už se daří ho naplňovat, tak není problém tomu podlehnout a proč se netěšit na další sezóny. Druhá a třetí řada však šly až nebývale do sebe a napravují první poslední. Rázem je ty tam karikaturnost charakterů, zbytečnost manželek, epizody sloužící čistě jako vata či přes koleno lámané způsoby "jak ty dva dostat do jedné místnosti". Každý si tu jede svou linii a pěkně krůček po krůčku, popíchnutí po popíchnutí se neodvratně přibližují vzájemnému otevřenému střetu. Jde se až na naprostou dřeň jedinců, kteří chtějí (a hlavně potřebují) vyhrávat za každou cenu. I za cenu (sebe)zničení všeho a všech kolem sebe. | S1: 3/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | (27.4.2016)

Na Billions mě samozřejmě nalákala jména Lewise a Giamattiho. Když se přidal i ten první skvostný trailer, mé nadšení vystoupalo na vrchol. První díl dalece předčil veškerá očekávání a další epizody ani jednou nezaváhaly, kvalita se stále držela neskutečně vysoko a každý díl ve mně vyvolával jásot. Hodně se mi líbilo, že nešlo jen o duel dvou hlavních hrdinů, ale do děje významně zasáhly i jejich manželky a další postavy. Wendy mi ze všech postav přirostla k srdci nejvíc. Konečně silná ženská postava, která jedná logicky a není tu jen na okrasu, ale naopak určuje směr děje a vyrovná se svým mužským protějškům a nemá potřebu se nad ně povyšovat. Stejně tak i ostatní ženské postavy. Finanční téma nemusí nikoho děsit, spíše děj doplňuje a většina termínů není pro pochopení složitá, naopak ze strany diváka je zajímavé do této sféry proniknout. Zároveň je velkým plusem to, že nikdo není na první pohled záporákem nebo klaďasem, každý má své špatné stránky, ale zároveň vlastnosti, pro které ho budete milovat. Už od prvních vteřin seriál provokuje a do posledního dílu s tím nehodlá přestat. Za mě nejlepší novinka této sezóny a už netrpělivě vyhlížím druhou řadu.(3.7.2016)

• - Seriál se natáčel ve čtvrti, kde skutečně bydlí herec Paul Giamatti, který hrál Chucka Rhoadese. (tedvidek94)

• - V 4. epizóde 1. série sa objavila v malých cameo rolách trash metalová legenda Metallica. (Irktus)

• - Během rodinné dovolené, kterou trávil Damian Lewis v Irsku, někdo zavolal FBI, protože se domníval, že se jedná o skutečného majitele hedge fondu, který se skrývá před zákonem. (tedvidek94)