Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál)

• Západní Německo

Täter unbekannt - Sternstunden der Kriminalistik

Dobrodružstvá kriminalistiky

Krimi / Drama / Dobrodružný / Historický

Československo / Západní Německo / Francie, 1989–1993, 21 h 36 min (Minutáž: 49–52 min)

Karel Svoboda

Boris Rösner, Petr Kostka, Ladislav Mrkvička, Ondřej Havelka, Vlasta Fabianová, Nelly Gaierová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Luděk Munzar, Ivan Trojan, Lubomír Lipský st., Viktor Preiss, Dušan Blaškovič, Pavel Rímský, Miloš Vávra, Jozef Husár, Martin Růžek, Simona Stašová, Rudolf Hrušínský ml., Jan Teplý st., Petr Čtvrtníček, Jaroslav Rava, Valerie Kaplanová, Rudolf Stärz, Václav Knop, Blažena Holišová, Kamil Halbich, Marcela Peňázová, Steva Maršálek, Ivan Řezáč, Jaroslava Tichá, Michal Dlouhý, Josef Vinklář, Jana Gýrová, Horst Frank, Gabriela Wilhelmová, René Přibil, Vendula Křížová, Radoslav Brzobohatý, Miroslav Moravec, Barbora Srncová, Marek Vašut, Ladislav Potměšil, Jaroslava Obermaierová, Miroslav Táborský, Tomáš Töpfer, Jiří Klem, Stanislav Tříska, Jan Bonaventura, Klaus J. Behrendt, Jaroslava Adamová, Pavel Skřípal, Valérie Zawadská, Ladislav Trojan, Jiří Schmitzer, Petr Pelzer, Pavol Mikulík, Zdeněk Řehoř, Josef Langmiler, Viktor Maurer, Tereza Pergnerová, Jan Vágner, Kamil Prachař, Marek Eben, Jiří Wohanka, Jiřina Jelenská, Bronislav Poloczek, Karel Heřmánek, Jiří Holý, Václav Postránecký, Taťjana Medvecká, Bohumil Švarc st., Otto Lackovič, Dáša Neblechová, Antonín Hardt, Josef Štefl, Pavel Pípal, Marie Marešová, Vítězslav Jirsák, Rudolf Pellar, Jan Novotný, Zdeněk Dolanský, Andrej Hryc, Karel Urbánek, Gustav Opočenský, Petr Oliva, Miloslav Mejzlík, Vladimír Kratina, Vojtěch Ron, Bohumil Vávra, Vladimír Krška, Jan Schmid, Hugo Kaminský, Gaston Šubert, Tomáš Jirman, Karel Bělohradský, Rudolf Jelínek, Adolf Filip, Ladislav Kazda, Emil Konečný, Zdeněk Mucha, Alexej Pyško, Ilja Racek, Jiří Bartoška, Jaroslav Satoranský, Jiří Štěpnička, Jana Šulcová, Josef Větrovec, Oldřich Vlach, Václav Vydra nejml., Otakar Brousek ml., Jaroslav Kepka, Bořivoj Navrátil, Milan Sandhaus, Ivan Vyskočil, František Švihlík, Peter Aczel, Petr Hübner, Pavel Nový, Svatopluk Beneš, František Kovár, Radovan Lukavský, Věra Vlčková, Gustav Bubník, Jana Dolanská, Zdeněk Martínek, Václav Neužil st., Otakar Brousek st., Soběslav Sejk, Josef Somr, Pavel Zedníček, Vlastimil Brodský, Petr Čepek, Hana Maciuchová, Lukáš Vaculík, Vladimír Dlouhý, Petr Hanus, Vlastimil Hašek, Jakub Marek, Jaroslav Mareš, Rudolf Vodrážka, Stella Zázvorková, Vladimír Brabec, Jürgen Heinrich, Vladimír Javorský, Ľubomír Paulovič, Leoš Suchařípa, Jiří Adamíra, Barbara Lukešová, Jiří Ornest, Zdeněk Ornest, Petr Svoboda, Marcel Vašinka, Petr Haničinec, František Hanus, Klára Jandová, David Prachař, Martin Stropnický, Alois Švehlík, Dana Syslová, Apolena Veldová, Jana Andresíková, Naďa Konvalinková, Lubomír Kostelka, Ladislav Lakomý, Ladislav Županič, Stanislav Fišer, Miloš Hlavica, Věra Kubánková, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda ml., Katja Riemann, Jan Skopeček, Petr Vaněk, Vlastimil Venclík, Josef Bek, Eugen Jegorov, Dalimil Klapka, Ulrich Matschoss, Karel Pospíšil, Miluše Šplechtová, Evelyna Steimarová, Karel Chromík, Petra Lustigová, Ondřej Vetchý, Peter Bongartz, Eduard Cupák, Věra Galatíková, Milan Klásek, Jan Přeučil, Daniel Rous, Regina Řandová, Miroslav Doležal, Zuzana Geislerová, Jan Hartl, Václav Helšus, Nina Jiránková, Svatopluk Skopal, Pavel Trávníček, Miroslav Vladyka, Matěj Hádek, Jindřich Khain, Hellmut Lange, František Michálek, Libuše Geprtová, Miroslav Nohýnek, Zuzana Stivínová, Lucie Zedníčková, Jaroslav Dufek, Leopold Haverl, Jan Hraběta, Jiří Kodet, Jiří Langmajer, David Matásek, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Michal Dočolomanský, Karel Engel, Radan Rusev, Josef Šebek, Jiří Bábek, Jiří Knot, Miroslav Kopečný, Siegfried Lowitz, Karel Smyczek, František Dominik Staněk, Jana Švandová, Pavel Vondruška, Rudolf Pechan, Marie Spurná, Jaroslav Konečný, Marcela Martínková, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Zoro Laurinc st., Josef Karlík, Jiří Sedláček, Ludvík Pozník, Zdeněk David, Antonín Bubeník, Igor Smržík, Jan Schánilec, Anke Sevenich, Vlastimil Fišar, Jiří Samek, Antonín Navrátil, Jaroslav Choc, Jiří Klepl, Vladimír Huber, Ladislav Brothánek, Michal Hofbauer, Josef Stárek, Jiří Bruder, Zdeněk Srstka, Zuzana Fišárková, Daniela Píchová, Eva Trunečková, Karel Brožek, Zbyšek Olšovský, Luboš Veselý, Ota Sklenčka, Jiří Vala, Daniel Netušil, Ivan Richter, Alexej Gsöllhofer, Carmen Mayerová, Alena Konopíková, Jiří Schmiedt, Oldřich Velen, Robert Vrchota, Milan Riehs, Václav Mareš, Blanka Lormanová, Jitka Smutná, Vladimír Bičík, Stanislav Junek, Stanislav Bruder, Leoš Kaltofen, Miroslav Vrba, Vladimír Salač, Jan Čenský, Josef Fiala, Růžena Lysenková, Jaroslav Pfleger, Jiří Untermüller, Jan Faltýnek, Eda Pavlíček, Viktor Vrabec, Miroslav Suchý, Werner Possardt, Vilém Udatný, Vladimír Kettner, Jana Preissová, Petr Štěpánek, Barbora Hrzánová, Miroslav Saic, Zdeněk Žák, Zlata Adamovská, Helmut Zierl, Miroslava Pleštilová, Štefan Kvietik, Bronislav Križan, Josef Haukvic st., Josef Velda, Miloš Horanský, Mojmír Heger, Erik Pardus, Oldřich Slavík, Valentina Thielová, Libuše Švormová, Jaroslav Vágner, Svatopluk Matyáš, Miroslav Dubský, Pavel Vangeli, Jana Šedová, Jindřich Hrdý, Jan Sedliský, Miroslav Hanuš, Karel Hábl, Jiří Mikota, Jiří Ptáčník, Marta Richterová, Jiří Smutný, Milan Mach, Zdeněk Hess, Miloslav Homola, Jaroslav Skála, Miroslav Krejča, Evžen Illín, Jiří Havel, Bohuslav Ličman, Rudolf Kubík, Mirko Musil, Ivan Havlíček, Jiří Patočka, Jiří Pomeje, Vida Skalská-Neuwirthová, Petr Meissel, Zdeněk Blažek, Antonín Brtoun, Roman Hemala, Zdeněk Podhůrský, Jaroslav Toť, Jan Dejmek, Karel Habart, Vladimír Kudla, Viktor Nejedlý ml., Jan Víšek, Jan Kotva, Eliška Kuchařová, Vít Pešina, Martin Velda, Ivo Helikar, Petr Drozda, Zdeněk Hruška, Zdeněk Pecháček, Miroslav Kolář, Jaroslav Someš, Jiří Zapletal, Sabina Laurinová, Vlasta Peterková, Karel Polišenský, Jaromír Meduna, Václav Rašilov, Saša Rašilov nejml., Ivana Milbachová, Jan Růžička, Emma Černá, Jaroslava Zimová, Miroslav Walter, Vladimír Svoboda, Petr Vacek, Jana Robenková, Igor Šimeg, Jaroslav Vlach, Vladimír Drha, Antonín Trnka, Ivan Gübel, Ilja Prachař, Olina Švarcová, Alena Knotková, Martin Hub, Michal Herz, Oliver Stritzel, Oskar Hák, Stanislav Hájek, Jiří Pleskot, Ladislav Krečmer, Vladimír Švabík, Ivan G'Vera, Petr Skarke, Vladimír Pospíšil, Hana Bauerová, Josef Bulík, Jiří Růžička ml., Vladimír Bejval, Despina Pajanou, Sandra Milčinská, Susanne Bentzien, Martin Ťapák, Hans Korte, František Staněk, Peer Augustinski, Adam Macháček, Barbora Macháčková, Martin Semmelrogge, Ralf Richter, Antonín Moskalyk, Anna Konopíková, Milan Šimáček, Linda Kotisová, Jan Gross, Miroslav Šnajdr, Milan Hein, Josef Haukvic ml., Ivo Gübel, Čestmír Řanda st., Jan Zmeškal, Marek Eben (vyp.), Pavel Pelzer, Renata Bauerová, Jürgen Schornagel, Miloslav Čížek, Juraj Šajmovič, Marek Ťapák, Klaus Behrendt, Milan Šimáček, Jiří "Zip" Suchý

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

Tak tady máme třicetileté výročí natočení první řady tohoto seriálu, a i po těch letech je pořád na co se dívat. První série u mě jasně dominuje nad ostatními řadami, ty už nepřinesly tak dokonalou souhru mezi vyšetřováním a vědeckým pokrokem, v čem byly ale srovnatelné, to bylo obsazení jednotlivých epizod a s tím související herecké výkony. Uživateli nascendimu seriál připomínal knihu Století detektivů, a v tom se rozhodně nemýlil. Thorwaldova kniha mě svého času úplně fascinovala a první řada z ní naprosto jasně vychází, pozdější série už se knihou neinspirovaly a bylo to znát.(5.11.2019)

První série měla své zápory, kdybych chtěl, našel bych si je v každé epizodě, jenže mě se je příliš hledat nechtělo. Rok výroby 1989, styl tomu odpovídal, a přesto se mi celá první řada velice líbila. A když ji ještě srovnám se seriály, které se u nás točí dnes...(1.11.2019)

Třicet let stará záležitost, a pořád se mi na ni dívá stejně dobře, jako když šla v televizní premiéře. Za celou epizodu si tvůrci zasloužili lepší čtyři hvězdičky, protože měla slušné tempo i akci a líbil se mi vlastně celý způsob zpracování Vidocqova příběhu. A pátý kousek jde za Borisem Rösnerem, který u mě strčil do kapsy všechny francouzské podoby Francoise Vidocqa a překonal ho až Vincent Cassel.(31.10.2019)

Proti prvnímu dílu byla druhá epizoda pojata úplně jiným způsobem, ale co chybělo na tempu a akci, to mi dokonale vynahradili pánové Viktor Preiss a Ladislav Frej, kteří si z celého soudního procesu udělali show pro dva účinkující. Velice dobře jsem se bavil.(31.10.2019)

Epizoda popisující bertillonáž se mi vždycky zdála být poněkud odlišnou. Už v knize mě tato pasáž příliš neoslovila, a ani televizní zpracování můj dojem nevylepšilo. Musím ale férově uznat, že chyba je jednoznačně na mé straně, protože jsem byl vždycky ujetý na vraždy, a tady jsem si nepřišel na své (místo jejich vyšetřování se měřilo). Taky jsem měl dojem, že to tvůrci celé tlačili do příliš humorné roviny.(31.10.2019)

Příběh čtvrté epizody byl velice dobrý, jeho zpracování se mi velmi líbilo, na rozdíl od předchozího dílu se tady neustále detektivovalo, takže jsem byl hodně spokojen, a přesto jsem pátý kousek nepřidal. Na rozdíl od evropských epizod mi vadili čeští herci v rolích Američanů. No, vadili... Když se na obrazovce poprvé objevil Steve, neubránil jsem se smíchu, a takhle mi to vydrželo až do konce. Pavel Zedníček ve stetsonu je prostě legrační.(31.10.2019)

Tady bylo krásně vidět, jak důležité je správné herecké obsazení. Zatímco Pavel Zedníček působil v předchozí epizodě jednoznačně směšně, Haně Maciuchové jsem anglickou majitelku panství bez problému věřil a Petr Čepek se pro bezcharakterní postavy snad narodil. Příběh navíc fungoval jako typická detektivka, takže nebyl důvod ke snižování hodnocení.(1.11.2019)

Šestá epizoda patří dlouhodobě k mým oblíbeným. Její děj se odehrává u nás (i když tenkrát to vlastně ještě bylo u nich), a přes veškerá humorná odlehčení jsem stále cítil tu nepříjemnou tísnivou atmosféru, která pátrání provázela. Přitom je zajímavé, že se kromě ovcí zrovna v tomto dílu neobjevila jediná mrtvola.(1.11.2019)

Nebýt obou neskutečně otravných oznamovatelek, hodnotil bych i tentokrát za pět hvězdiček, protože případ patří mezi ty velmi zajímavé a tvůrci ho zpracovali k mé spokojenosti. Proč ale zakomponovali do děje ty dva rušivé elementy, to jsem fakt nepochopil.(1.11.2019)

Výborně promyšlené finále první série. To, co zatím divák viděl v jednotlivých epizodách, se tady sešlo v jednom dílu a musím uznat, že se to tvůrcům seriálu povedlo. Zřejmě kvůli vlivu německých spolupracovníků se nástup nacistů k moci nikterak neprojevil, a KriPo se tak jevila jako běžná policejní složka (což z větší části i byla, ale...).(1.11.2019)

Druhá série následovala dva roky po natočení první řady, a přestože si zachovala značnou dávku kvality, vnímám ji přece jen jako o něco slabší počin. Všechno zachraňovaly obě poslední epizody, u kterých jsem se skvěle bavil, naproti tomu mě tři epizody z osmi potěšily jen velmi málo.(3.11.2019)

První epizoda druhé série nebyla špatná, pětihvězdičkové kvality u mě ale přece jen nedosahovala. Přesto jsem ten pátý kousek přihodil, protože mi tvůrci jako bonus přidali velmi názornou exkurzi ke kořenům denunciačních hnutí typu MeToo. To jsem musel ocenit.(2.11.2019)

Život v Anglii musel být svého času pěkně adrenalinovým zážitkem (dnes už zase asi taky), když člověk při odchodu z domu netušil, jestli nebude zakrátko namátkově obviněn z libovolného zločinu. Po dvou epizodách se každopádně nemůžu zbavit dojmu, že byla první řada přece jen lepší.(2.11.2019)

Tentokrát za slabší hodnocení nemůže umístění příběhu do Spojených států, protože se tu nevyskytoval legrační Steve, měl jsem ale dojem, že se tvůrci příliš nesoustředili na policejní práci, spíš to vypadalo tak, že se zaměřili na ohňostroje. Vyšetřovatel byl poděs a já jsem se příliš nebavil.(2.11.2019)

Čtvrtá epizoda mi sedla mnohem víc než předchozí rozpačitý díl. Pravda, manželé Emckeovi se chovali vskutku podivně, ale na druhou stranu potom, co jsem viděl německé komedie a německé porno, mě jejich jednání vlastně ani nepřekvapuje. Holt, jiný kraj...(2.11.2019)

Sovětská epizoda mě příliš nepotěšila, dopadla u mě podobně jako epizody americké. Herci sice poctivě nosili své rubašky, ale nějak jsem jim to celé nevěřil. Postup sovětských milicionářů mi přišel dost měkký, a i když byl příběh docela zajímavý, závěr vyzněl hrozně falešně.(3.11.2019)

S šestou epizodou jsem měl docela problém. Strašně mi vadilo, že ji tvůrci pojali jako komedii. Přitom je pravda, že jako komedie fungovala výborně, taky na to byla skvěle obsazená, jenže já od tohoto seriálu očekávám něco úplně jiného. Tady jsem měl dojem, že když jde o český díl, tak to musí být sranda jako ze Švejka.(3.11.2019)

Výborná epizoda, ve které se řeší who is who (což by profesor Fiedler z Vídně jistě přeložil jako vlak je vlak) a v níž se ukazuje, že není hrabě jako hrabě. Mě tedy to pátrání po skutečné identitě velice bavilo, navíc mě těšil studený pot na čelech pojišťováků, protože je nemám rád.(3.11.2019)

Jak už jsem napsal dříve, baví mě nejvíc epizody, v nichž se řeší vraždy (asi budu nějakej divnej), sedmý a osmý díl byly zřejmě výjimkami, které potvrzují pravidlo. Případ holandského malíře mě totiž z celé druhé série bavil nejvíce a docela mě štvalo, že si to musel odsedět. Tohle bylo svým způsobem vtipné a poučné.(3.11.2019)

Třetí řada seriálu měla podobně nevyrovnaný průběh jako druhá série, opět tady byly skvělé epizody, ale došlo i na díly citelně slabší, které se podepsaly na výsledném hodnocení. Na rozdíl od jiných záležitostí, ale rozhodně nepovažuji čas, který jsem u třetí řady strávil, za ztracený.(4.11.2019)

Úvodní díl třetí série byl poněkud nevýrazný, namísto pátrání se pouze fotili koně, takže ani třetí transatlantická epizoda u mě nezabodovala. Kdyby se v ději objevily ještě postavy představované Petrem Haničincem a Vladimírem Dlouhým, myslel bych si, že jde o bonusový díl Dobré Vody. Potěšilo jen zpovykané ucho, které si střihnul mladý Matěj Hádek:-)(4.11.2019)

Poprvé jsem mohl pochválit epizodu, jejíž děj je umístěn do USA, zároveň jde o jeden z nejlepších dílů celého seriálu. Scénář dílu byl výborně napsaný, viděl jsem přesvědčivé herecké výkony a příběh samotný mě velice zaujal. Tady jsem s hodnocením váhat nemusel.(4.11.2019)

Nešlo sice o klasické vyšetřování, přesto jsem si třetí epizodu užil. V sídle oběti to vypadalo jako v hnízdě zmijí, David Matásek s Václavem Vydrou se přetahovali o titul zmetka dílu, ale když se dva perou... Faktem je, že byl chudák Horand těmi nesympatickými postavami poněkud upozaděn, ale já jsem se dobře bavil.(4.11.2019)

Upřímně si myslím, že by ode mě měla epizoda dostat čtyři hvězdičky, protože vůbec nebyla špatná, jenže já jsem dal čistě na pocity, a takhle to dopadlo. Politiky tady bylo více než kriminalistiky a já jsem se několikrát přistihl při tom, že hloubám nad vzorem na zácloně, protože mě děj tak trochu nudil.(4.11.2019)

Finální epizoda třetí řady byla podstatně lepší než předchozí díl, pátrání po schopném padělateli mě velice bavilo, a hned první scéna mě dost zaskočila. Rok 1952 a Karel Marx? Naštěstí mě tvůrci ihned uvedli do obrazu, ale i tak jsem se pochechtával až do konce.(4.11.2019)

Závěrečná řada seriálu ode mě sice dostala pět hvězdiček, ale není to tak silné hodnocení jako v případě vynikající první série. Uvědomil jsem si, že jsem v jednotlivých epizodách nehodnotil vyšetřování případů, ale zaujaly mě spíše velmi dobře napsané příběhy. 5*-(5.11.2019)

Úvod čtvrté série přišel s velmi silným příběhem. Tvůrci mě potěšili tím, jak dokázali během devětačtyřiceti minut propracovat všechny tři postavy v rodině Erica Hopdaye. Ladislav Frej podal už tradičně skvělý výkon, toho tragéda, který vrší jedno špatné rozhodnutí na druhé, jsem mu naprosto věřil. Výborná epizoda.(4.11.2019)

Druhá epizoda ve mně zanechala smíšené dojmy, i když ty kladné převládly. Díl to byl velice akční, pořád se něco dělo a nuda v žádném případě nehrozila, na druhou stranu jsem měl dojem, že dialogy místy zaskřípaly a děj byl občas neuvěřitelný a nechtěně vtipný. Anetin výcvik byl fakt humorný, ale to nejlepší předvedli zdravotníci Pat a Mat- jejich akci s nosítky jsem si pustil opakovaně:-DDD(4.11.2019)

Tak to byl další kvalitní kousek. Tvůrcům se podařilo skvěle přiblížit atmosféru padesátých let minulého století, mocně k tomu přispěl kapitán "StB" ("Gestapo", "KGB"- vyberte si přezdívku podle nálady) Pioterek v podání Marka Vašuta. Pátrání po žháři vytvářelo jen pozadí pro střet ideologie s filosofickým pohledem na svět.(4.11.2019)

Sice se zase objevila snaha přiblížit divákovi na svou dobu přelomovou vědeckou metodu, díky níž bylo možno usvědčit pachatele zločinu, jenže se tvůrci opět mnohem více věnovali vztahům mezi vyšetřovateli, takže vědecká část zůstala poněkud upozaděna. To se v první sérii nestávalo.(5.11.2019)

Až mě překvapilo, jak jsem si finále čtvrté řady užil. O vyšetřování vlastně vůbec nešlo, ale příběh mě velice bavil, herecké výkony byly opět velmi kvalitní a Pavel Rímský tady dostal dostatek prostoru, to mě vždycky potěší.(5.11.2019)