Teorie velkého třesku (TV seriál)

The Big Bang Theory

Teória veľkého tresku

The Big Bang Theory

Komedie

USA, 2007 - 2017, 79 h 21 min (Minutáž: 217x20 min)

Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar, Melissa Rauch, Mayim Bialik, Kevin Sussman, Carol Ann Susi, John Ross Bowie, Aarti Mann, Sara Gilbert, Wil Wheaton, Kate Micucci, Mark Harelik, Pasha D. Lychnikoff, Laurie Metcalf, Margo Harshman, Brian Patrick Wade, Katie Leclerc, DJ Qualls, James Hong, Kimberly Kevon Williams, Riki Lindhome, Christine Baranski, Charlie Sheen, Summer Glau, Amanda Walsh, Courtney Henggeler, Jodi Lyn O'Keefe, Travis Schuldt, Matt Barr, Michael Trucco, Stan Lee, Ally Maki, Katee Sackhoff, Eliza Dushku, George Takei, Erin Allin O´Reilly, Steven Yeun, Emma Degerstedt, Sara Rue, Jessica Walter, LeVar Burton, Valerie Azlynn, Analeigh Tipton, Courtney Ford, Brent Spiner, Yeardley Smith, Stephen Hawking, Steve Paymer, Judy Greer, Marcus Folmar, Danica McKellar, Jen Drohan, Blake Berris, Howie Mandel, Josh Brener, Endre Hules, Brooke D'Orsay, Jeff Blum, William Stanford Davis, Buzz Aldrin, Laura Spencer, Ken Lerner, Brian George, Jesse Heiman, Christine Corpuz, James Earl Jones, Carrie Fisher, Bob Newhart, Eric Petersen, Regina King, Troy Winbush, Ira Flatow, Bill Nye, Kimberly Hebert Gregory, Sophie Oda, Brian Smith, Casey Sander, Barak Hardley, Neil deGrasse Tyson, Eric André, Briana Cuoco, Joshua Malina, Kevin Brief, Brian Posehn, Alex Ball, Octavia Spencer, Andrew W. Walker, Lewis Black, Elizabeth Bogush, Julio Oscar Mechoso, Keith Carradine, Ryan Cartwright, Jennifer Hale, Lance Barber, Rick Fox, Jim Turner, Josh Peck, Tania Raymonde, Tiffany Dupont, Stacey Travis, Meagen Fay, Dakin Matthews, Becky O'Donohue, Karl T. Wright, Matt Battaglia, Lanny Joon, Christopher Neiman, Brian Greene, Lexie Contursi, Aaron Takahashi, Billy Bob Thornton, Stephen Root, Paul Willson, Michael Hyatt, Sammy Sheik, Kevin Smith, Jan Hoag, Andy Mackenzie, Michael Rapaport, Stephen Merchant, Julie Michaels, Frank Maharajh, Joel Brooks, June Squibb, Alessandra Torresani, Whitney Avalon, Sara Erikson, Beau Casper Smart, Matt Bennett, Judd Hirsch, Katey Sagal, Jack McBrayer, Dean Norris, Sarayu Blue, Steve Wozniak, Elon Musk, Alice Amter, Josh Zuckerman, Brandon W. Jones, Michelle Arthur, Tucker Albrizzi, Jareb Dauplaise, Maria Canals-Barrera, Ellen DeGeneres, Oliver Muirhead, Christopher Lloyd, Michael Dempsey, Sierra Edwards, Charlotte Newhouse, Annie O'Donnell, Chuck Lorre, Bill Prady, Steven Molaro, Steve Holland, Crystal the Monkey, Peter Onorati, Leonard Nimoy, Ian Reed Kesler, John Shaffner, Todd Eric Andrews, Ayumi Iizuka, Meli Alexander, Mark Harmon, Susanna Thompson, Michael Weatherly, Ian Scott Rudolph, Ed Lieberman, Fernando Rivera, Rod Keller, Steve Valentine, Kaliko Kauahi, David Barrera, Tonja Kahlens, Robert Noble, Malcolm Foster Smith, Bill Murray, Noel De Souza, Jim Meskimen, Nathan Fillion, Angela Relucio, Max Adler, Stephanie Escajeda, Molly Morgan, Bruce Holman, Tate Ellington, Rena Strober, Kelli Goss, Phoebe Neidhardt, Katherine Von Till, Robert Clotworthy, Melissa Tang, Craig Welzbacher, Patrika Darbo, Megan Heyn, Elena Campbell-Martinez, Adam Nimoy, William Shatner, Wayne Wilderson, Jeff Witzke, Jane Kaczmarek, Adam West, Jim Holmes, Blake Anderson, Pamela Adlon, Vernée Watson-Johnson, April Bowlby, Joel Murray, Rachel Cannon

To, že seriál vypráví o chytrých lidech, mu nezaručí, že bude i on sám o sobě chytrý. Problém Velkého třesku spočívá hlavně v tom, že jeho struktura z něj vyčnívá na sto honů daleko. Stále ty stejné zápletky, stále ty stejné situace. Skoro by se dalo říci, že Teorie velkého třesku je až lehce zaměnitelný sitcom. Vtip navíc často přichází na úkor rozvíjení skutečných postav, a tak je většina hrdinů pouhými figurkami, ke kterým si jen těžko vybuduji nějaký ten vztah. Ale i přesto mě tahle neřízená střela vědy a výzkumu baví, což je hlavně zásluhou Raje. I přes všechny výtky jsem s vyloženou radostí zhlédl obě řady seriálu, což taky o něčem svědčí. PS: A třetí série udělala ze svých postav definitivně lidi, a tak to má být.(22.5.2009)

Nejdřív velký třesk, pak dinosauři, pak dlouho nic, pak Přátelé, pak zase dlouho nic a nyní druhý Velký třesk. Nejde o výsledek jakéhosi pekelného urychlovače jaderných částic, nýbrž dvojice plodných sitcomových autorů (pod většinu epizod jsou podepsáni Bill Prady a Chuck Lorre). Pokud bych se někdy odvážil jen naznačit, že mám rád fyziku, pak jedině v podobě, v jaké ji prezentuje tahle čtveřice nerdů, jež jsou chytří stejně jako jsou bezradní tváří tvář opačnému pohlaví (a teď nemíním nutně přímo „pohlaví“). Jenom zlomek vtipů rotuje okolo teorií, jejichž neznalost vás staví do pozice Penny. Navíc máte stejně jako Penny možnost neznámý pojem vygooglit, pozřít něco vědění a pro příště učinit blbcem někoho jiného. Jestli The Big Bang Theory považuji po první sérii za druhý nejlepší americký hraný komediální seriál (což není až tak moc kritérií, jak bych se mohlo jevit), hlavně zásluhou smrtící koncentrace vtipů a - narozdíl od IT Crowd - věrohodné sociální impotence Leonarda, Sheldona, Rajeshe a Howarda. Nerad si to přiznávám, ale ten škodolibý smích občas patřil osobě před obrazovkou. Apendix: Moci si do další série vybrat mezi menším množstvím vtipů s propracovanějším vývojem charakterů a jejich vztahů a větším množstvím vtipů se stejně zakrnělou "progresivní" složkou, beru variantu 10. Zrovna u tohoto seriálu se chci hlavně bavit. Apendix 2: Zjišťuji, že mou nejoblíbenější postavou je Koothrappali. Nic moc neříká, ale když už něco řekne, většinou jde o nejtrefnější hlášku epizody. Apendix 3: Po páté sérii si od TBBT zřejmě na chvíli odpočinu. Vtipy se příliš často stáčejí k různým tělesným potěchám a "drbací" dívčí rovina, třebaže z marketingového hlediska pochopitelná, mi do seriálu od nerdů pro nerdy vůbec nesedí. Hlášek pro nejzasvěcenější ubylo a ze Sheldonova chování už tvůrci také nedokážou vytěžit situace vtipné bez toho, aby museli zacházet do extrému. Stále více z toho zkrátka čpí neškodný mainstream, byť nadále platí, že není vtipnějšího seriálu, který by vám toho ozřejmil tolik ze života geeků. 90% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Eddard, M.a.t.t., Milwa(30.1.2009)

Dlouho jsem ho ignoroval a dával přednost jen anglickým seriálům (It Crowd, Father Ted, Fawlty Towers) s tím, že těm se nemůže nic rovnat. Loni jsem během cesty do Brna v buse zhlédl jeden díl a říkal si, že to není tak špatné… A letos v lednu kouknul v češtině na 1.sérii…a pak hned na 2.,3.,4…a ono mě to bavilo stále…od 5.série jsem si to stáhnul v původním znění a chviličku trvalo než jsem si zvykl na originální hlasy postav…nyní bych ani jinak nekoukal (dabing v podstatě dělá z jednotlivých postav karikatury)… bavím se zatím u 7.série stále plně a ty starší anglické seriály jsou teď pro mě spíš nuda...Měli by se tady uvádět u seriálů jednotlivé série zvlášt, stejně jako například u britské Černé zmije, jednak kvůli hodnocení, kdy kvalita může kolísat, jednak kvůli tomu, že třeba Billy Bob Thornton má skvělou postavu až v 7.epizodě 8.série a přitom je zde uveden jako, že hrál v seriálu již v roce 2007.(22.5.2015)

Nesmělý, Otravný, Sebevědomý a Koktavý potkávají Nádhernou a začíná příjemný sitcom, kterému sudičky určily, aby se z něj postupem času stal až neuvěřitelný fenomén. Někdy šablonovitý a neoriginální, jindy upřímně vtipný, ale ve své podstatě dostatečně nenásilný na to, aby dokázal spoustu let adekvátně bavit. Dříve nebo později se ale každé téma vyčerpá a protože se tvůrci ke krokům, které by hlavní postavy posunuly o něco dál, odvažují jen jednou za několik sezón, tuhl mi u tohoto třesku úsměv už ve třetí sérii. Nečekanou záchranou jisté úrovně se tak pro celý seriál stal postupný příchod ženských vedlejších postav, nohy mu naopak čím dál víc podrážejí opakované vtipy (nesnesitelný running joke s Howardovou matkou) a rutina, se kterou jsou od určité doby sázeny Sheldonovy monology. Zkrátka a dobře si s touhle partou moc nevím rady. Díky zprvu fantastické (a posléze alespoň přiměřeně spolehlivé) Amy a tomu, jak dokáže Kaley Cuoco jako Penny stále všechny strčit se stoickým klidem do kapsy, se pořád občas pobavím. Na druhou stranu Leonard, Howard i Rajesh mi už pořádně dlouho přijdou jen jako figurky poctivě odříkávající očekávané repliky, nehledě na v pozdějších sezónách nepochopitelně protěžované kopyto Stuarta. Po šesti letech se čtvrtá hvězda, snad z nějaké nostalgie, ještě zuby nehty držela, od sedmé sezóny dál jde ale jen a pouze o mlácení prázdné slámy, takže dlouholetý soucit ztrácím. U seriálu ale zůstávám dál i během desáté série. Přímá úměra průměrnosti a nevtipnosti s rekordy sledovanosti mě fascinuje tím víc, čím méně ji chápu.(3.10.2008)

Kouzlo TBBT fungovalo přibližně do čtvrté série, časem však přešlo do dějového zmaru, kde všichni přešlapují na místě. Stokrát viděné situace a neustále opakované repliky se zákonitě musí přejíst i největšímu fanouškovi. Kdy tato dojná kráva konečně pojde, zůstává záhadou. 1. série: 75%, 2. série: 85%, 3. série: 70%, 4. série: 80%, 5. - 9. série: 60%.(20.5.2011)

• - V 7. epizodě 2. série s názvem „Polarizace kalhotkové všehochuti''  Leonard řekne o Penny: "You're officially one of us!"  a Howard sarkasticky odpoví:  "One of us, one of us", jedná se o odkaz na film Freaks (1932), kde je toto skandování jednou z částí přijímacího rituálu. (Baltazzar)

• - Píseň o hebkém koťátku skutečně existuje. Pochází z 19. století z Polska. (Karlsberger)

• - Penny o sobě řekne, že je narozena ve znamení Střelce; herečka Kaley Cuoco, která Penny hraje, taky je narozena ve znamení Střelce. (Dharter)