Impérium - Mafie v Atlantic City

(seriál)
  • USA Boardwalk Empire
Trailer 18
Drama / Historický / Krimi
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Trailer 18

Superpero

Něco jako Sopranovi za dob prohibice. Veskrze profesionální práce po všech filmařských stránkách a občas je to opravdu drsná podívaná. Po skončení první sezóny mě napadli právě Sopranovi, kde také nedocházelo k nějakému epickému završení, jen někdo někoho oddělal a život šel dál. V boardwalku je ale největším lákadlem právě ta doba. Klobouky, dlouhý kabáty a pašování chlastu :) Buscemiho postava je dobrá, takovej ten všehoschopnej obchodník - mafián, ale mě nejvíc asi utkvěl Jimmy s těma odpuzujícíma vlasama a kulhavou nohou. Je takovej správně deprimovanej a mohl by se všelijak vyvinout. Určitě budu Boardwalk dál sledovat, pokud nám HBO nabídne další série. //// 2. série furt dobrý./// 3. série prozatím nejlepší. Fakt nářez. Gyp Rosetti byl naprosto vynikající psychopadouch. 4. série slabší. 5. série - důstojné rozloučení. Završení linie s mladým Nuckym mělo nejvíc emocí z celého seriálu. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Po prvom diely spokojnosť, tvorcovia sa snažia isť dobovo z rokom 1920+, má to atmosféru, aj keď mi to príde už dejovo moc obohrané s podobnými filmami, až schématicky moc vtiaravé k divákovi, som zvedavý čo povedia a ponúknu ďalšie časti. /80%/ ()

Renton

Creator: Terence Winter .. Po celé porci 12 dílů neskutečná spokojenost. Atmosferická, stylová, drsná i zábavná seriálová záležitost s vynikajícím obsazením. Scénář navíc nikde vyloženě nezklamal - snad jen při přítomnosti legendárních jmen mafie jako Al Capone, Lucky Luciano atpod. jsem čekal jejich ještě větší využití a propojenost (ale to třeba přijde později, zvláště Al by mohl povyrůst do svého formátu..) a ustát jde i pozvolné vypravěčské tempo - takže nevidím problém i s označením "televizní událost roku." 90%. ()

J*A*S*M

Provizorní hodnocení po první epizodě. Formálně samozřejmě dokonalé (co jiného taky od Scorseseho čekat), žánrově mě to však míjí dost velkým obloukem. Takže přesně jak jsem čekal. Mile mě ovšem překvapily občasné mírně humorné vložky. Šanci tomu ještě dám, ale nemyslím si, že by měl Boardwalk Empire šanci nějak výrazně mě zaujmout. ()

Radek99

Naprostý audiovizuální skvost. Produkce HBO je neuvěřitelně našlápnutá a Boardwalk Empire je jen dalším důkazem tohoto nepopiratelného faktu. Začíná to u toho, že jejich seriály mají jednoznačně nejlepší úvodní znělky (Nucky Thompson na břehu oceánu alkoholu je opravdu stylový) napříč seriálovým spektrem, je v tom zahrnuta neskutečně precizní a sofistikovaná výprava (20. léta minulého století skutečně se vším všudy, soustředíme-li se na detaily, máme tu další, dosud nepoznanou rovinu...navíc to má celou takovou tu originální patinu...20. léta 20. století jsou prostě svou atmosférou nezaměnitelná...), úchvatná mizanscéna, skvělé herecké obsazení (Steve Buscemi ztvárňuje svého charismatického ,,loutkáře" skutečně bravurně...), výborně napsané charaktery (skvělá je postava Jimmyho i jeho znetvořeného komplice...navíc zajímavý fakt, že tvůrci se nebojí postavy nechat zemřít - a migrace je tu skutečně až neobvykle velká) a atraktivní prostředí, hloubka i děj... A jako třešnička na dortu sám velký Marty Scorsese... Seriálová produkce HBO převzala už definitivně od hollywoodského filmu roli hybatele umělecké progrese, to, co si filmové produkce kvůli obavě ze ztráty nedovolí, produkce HBO (a jiných velkých amerických televizí) klidně riskne a dává tvůrcům absolutně volné ruce, což má pak logický efekt na poli umělecké kvality...Boardwalk Empire je toho nesporným důkazem... PS: Enoch, biblický Kainův syn, založil první starozákonní město Enoch. Série 1: 90%, série 2: 95%, série 3: 95%, série 4: 90%, série 5: 60% ()

• 8. epizoda první série nese název „Hold Me In Paradise“ a odkazuje na báseň, kterou napsal Warren Harding a věnoval ji Anne Britton. (Kilroy2)
  • V závěrečné scéně poslední epizody prochází studenti z Princetonu kolem hlavní postavy Nuckyho (Steve Buscemi). Je to odkaz na Jimmyho Darmodyho (Michael Pitt), který studoval na téže škole. Odkaz zde není náhodou, v následující scéně je totiž podpořen a vysvětlen. (P. J. D.)
  • Hlavní postava, Enoch "Nucky" Thompson (Steve Buscemi), je založena na reálné historické osobnosti, politikovi Enochu L. Johnsonovi, který v období 1911-1941 skutečně ovládal Atlantic City. Jednalo se o svobodomyslného člověka, který prohlašoval, že pokud by lidé skutečně chtěli prohibici a nechtěli alkoholové večírky a noční kluby, nebyla by po nich žádná poptávka. To, že po nich v Atlantic City poptávka byla enormní, podle něj dokazovalo, že lidé je prostě chtějí. Johnson byl odsouzen na 10 let. Po odsezení 4 let pracoval pro místní naftovou společnost a vinařství. Něco takového je u jeho filmové postavy Thomsona jen těžko představitelné. (insurgentes)

Související novinky

Sylvester Stallone míří do televize

Sylvester Stallone míří do televize

07.12.2021

Herec Sylvester Stallone, jehož Rocky v roce 1976 vyhrál Oscara, a který má za sebou role v komiksových blockbusterech Strážci Galaxie Vol. 2 a Sebevražedný oddíl a čerstvě dotočil i čtvrté…

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se…

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane…

Boardwalk Empire čeká film?

Boardwalk Empire čeká film?

03.01.2015

U HBO začínají mít zálusk na převádění seriálů na velké plátno. Sex ve městě se dočkal dvou filmů, letos v červnu zkusí štěstí Vincentův svět a již několikrát jsme slyšeli úvahy o tom, že by…