Impérium - Mafie v Atlantic City (TV seriál)

Boardwalk Empire

Drama / Historický / Krimi

USA, 2010 - 2014, 52 h 34 min (Minutáž: 56x60 min)

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill, Vincent Piazza, Wrenn Schmidt, Martin Klebba, Shea Whigham, Michael Kenneth Williams, Blaise Corrigan, Michael Stuhlbarg, Anthony Laciura, James Schram, Harry L. Seddon, George Aloi, James P. Anderson, Dan Marshall, Emily Meade, Mark Lotito, Gretchen Mol, David Schallipp, Matthew Schallipp, Paul Sparks, Greg Antonacci, Danny Burstein, Dana Ivey, Joseph Sikora, Molly Parker, Tracy Middendorf, Christopher McDonald, Ben Livingston, Charlie Cox, Jack Huston, William Forsythe, Ted Rooney, Kevin O'Rourke, Julianne Nicholson, Mark Povinelli, Heather Chase, Bill Camp, John Cenatiempo, Max Casella, Bobby Cannavale, Billy Magnussen, James Cromwell, Stephen Root, Arron Shiver, Dominic Chianese, Christina Jackson, Peter McRobbie, Terence Winter, Ashlie Atkinson, Emma Kenney, Scott Jaeck, Suzanne Savoy, Francesca Scorsese, Ron Livingston, Jeffrey Wright, Meg Steedle, Randall Newsome, Ned Luke, Amy Warren, Patricia Arquette, Michael Badalucco, Tony Curran, Robert Clohessy, Margot Bingham, Nick Robinson, Josie Gallina, Lucy Gallina, Brian Geraghty, Fredric Lehne, Domenick Lombardozzi, Vincenzo Amato, Anatol Yusef, Louis Gossett Jr., Jenna Gavigan, Nick Sandow, Emily Dorsch, T.J. Linnard, Malcolm Madera, Lauren A. Kennedy, Stephen Badalamenti, Heather Lind, Kathleen Wilce, Craig DiFrancia, Jonathan Dwyer, Booch O'Connell, Carolina Santos Read, Oona Mekas, Jordan Gelber, Gene Jones, Demosthenes Chrysan, Rick Crom, Ed Moran, Virginia Kull, John Rue, Enid Graham, Rhonda Ayers, Eric Ladin, Noah Unger, Shannon Garland, Wayne Duvall, Remy Bennett, Erik LaRay Harvey, Ben Rosenfield, Laine Rettmer, Ben Van Bergen, Evie Paller, Frank Crudele, Ian Hart, Jared Brito, Alex Webb, Robert C. Kirk, Alex Cranmer, Jennifer Ferrin, Natalie Wachen, Boris McGiver, Michael Zegen, Matt Letscher, Nolan Lyons, Olivia Nikkanen, Shae D'lyn, Georgia Ximenes Lifsher, Joe Caniano, Marc Pickering, Paul Calderon, Louis Cancelmi, Maya Kazan, Madeleine Rose Yen, Robert Langdon Lloyd, Patrick Carroll, Margo Seibert, Jonathan Weisbrod, Tommy Nelson, E.J. Carroll, Skai Jackson, Glenn Fleshler, Travis Tope, Marko Caka, Doris McCarthy, Natalie Paul, John Keating, Charlie Plummer, Kerry O'Malley, Tom Morrissey, Ed Heavey, Jeb Kreager, Scott Sowers, Christiane Seidel, Jeremy Bobb, Morgan Spector, Naomi McDougall Jones, Daniel Raymont, Jon DeVries, Peter Appel, Erin Dilly, Michael Siberry, Louis Vanaria, Michael Countryman, David Vadim, Gregory Bastien, Daniel J. Watts, Samantha Buck, Lisa Joyce, Erica Fae, John Buscemi, Oakes Fegley, Derrick Simmons, Irungu Mutu, Remy Auberjonois, Steve Witting, Brendan Burke, Mike Houston, Richard Easton, Sean Cullen, Stephen Hill, Vincent Giordano, John Ellison Conlee, Paul Fitzgerald, Richard Bekins, Salvatore Inzerillo, Pernell Walker, Reg Rogers, Adam Scarimbolo, Dagmara Dominczyk, Ryan Johnson, Joyce Van Patten, Carl Burrows, Jim True-Frost, Onata Aprile, Patch Darragh, Donald Paul, Megan Ferguson, Edoardo Ballerini, Dan Daily, Katie Henney, Kenneth Tigar, Chris Mulkey, Geoff Pierson, David Aaron Baker, Bill Sage, John Bolton, Marceline Hugot, Katy Boyer, Gabriel Olds, Patrick Kennedy, Frank Deal, Katherine Waterston, Richard Barlow, Will Janowitz, KC Wright, Peter Francis James, Andrew Howard, David Campbell, Drena De Niro, Tom Kemp, Miranda Plant, Scott Drummond, Happy Anderson, Chase Coleman, Grace Van Patten, Ian Blackman, Justin Swain, Clayton Dean Smith, John Leonard Thompson, Charlie Romanelli, Tommy Nohilly, Tom Aldredge, Bill Buell, Susan Blommaert, Estelle Bajou, Pierce Cravens, Brian Tyree Henry, Romina Schwedler, Nicky Julius, Josh Caras, Grace Rex, DeWanda Wise, Brian Haley, Kiva Dawson, Steven Hauck, Terrence Clowe, Owen Campbell, Nadia Alexander, Cliff Moylan, Joel Brady, Raymond McAnally, Stephen DeRosa, Ivo Nandi, Rae Gray, Henry Stram, Jennifer Suter, Raymond Mamrak, Bo Dietl, Vic Noto, Tim Ransom, Emma Holzer, Eric Michael Roy, Christina Wright, Mary B. McCann, Rebecca Luker, Joe Tippett, Andy Schneeflock, Byron Jennings, John C. Vennema, Christopher McCann, Matt Hobby, Jo Armeniox, Prudence Wright Holmes, Danielle Davenport, Victor Verhaeghe, Gino Cafarelli

,,…A ON VZAL BOCHNÍKY A RYBY, ZHLÉDNUL NA SVÉ PODDANÉ A PRAVIL: SEREM NA TO A JDEM KŠEFTOVAT S WHISKEY.....“/// Atlantic City – to není fantaskní svět dětských knížek. Tohle je opravdové místo s opravdovými lidmi. Všechny ty věci oné doby – prohibice, náboženství, Al Capone, ženy který nekoušou (jedině že by jste chtěli), parta vysoce postavených chlápků, která je na prohibici připravena, ale hlavně ,,NUCKY“, pokladník, kterej si žije jako faraón, rozdává milé úsměvy, se všemi si plácá po zádech a má problémy, který přesahují světové finance - STEVE, TY SEŠ PŘESNĚ TEN PARCHANT stvořenej pro tuhle roli!!!! Filmařina, pocta starým mafiánským filmům (?). Seriál je vyprávěn ,,po staru“, žádný flashbacky, šílený postavy, zběsilý tempo. Je vidět velká snaha o historickou věrohodnost, ale kromě nahých žen moc líbivých obrázků nečekejte. KAŽDÝ SE MUSÍME ROZHODNOUT, S KOLIKA HŘÍCHY DOKÁŽEME ŽÍT! A právě to poklidný tempo vyprávění mi často lezlo na nervy. S tímhle hříchem já klidně přežiju (alespoň doufám, protože úspěch přináší nepřátele!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci vidět liliputí box. 2.) Chystám se s Iry prozpívat (nebo problít) svátek sv. Patrika. 3.) Zajímá mě ,,péčko“ z roku 1920. 4.) Jsem účetní a přemejšlím, jestli můžu bejt mafián. 5.) Jsem z V(ěcí)V(eřejných) a přemýšlím, jak ukončit akci ,,Pryč s dinosaury“. /// 2. SÉRIE: MOŽNÁ MI BŮH DÁVÁ DRUHOU ŠANCI....... /// Situace v Atlantic City se mění – štěňatům narostly tesáky.....jenže: MOC SI NEMŮŽEŠ JEN TAK VZÍT. MUSÍ TI JI NĚKDO DÁT! Kompaktní a dějově ucelenej seriál, kterej je místy (trochu) vo ničem, ale ví, co chce říct. Další válka za hromadu peněz má pomalejší rozjezd, ale o to víc zajímavější dojezd. Snad proto říkám: ,,stejně dobrý jako 1. série (navíc solidně rozehraná ta další...). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Můj dech je cítit po whiskey a tabáku. (A mám rád striptérky...) 2.) Jak to tenkrát bylo při boxerským souboji století Demsey vs. Carpentier. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 3. SÉRIE: ,,TOHLE JE MOJE MĚSTO!“..... /// Obyčejní lidé se problémům vyhýbají. Výjimeční lidé je obrátí ve svou výhodu. A někteří lidé se neokrádaj! Víc prostoru pro ty ,,dřív vzadu“, paní Thomsonová jako dáma s jasnými cíli (to se ji to frajeří s Nuckyho prachama…), ale hlavně dobrej padouch Gyp, úchylnej sráč, kterej jako jedinej dokáže kapku rozvířit tuhle nudnější sérii. Zdá se mi, že buď nemaj co vyprávět a zbytečně nafukujou děj (co má jinak znamenat ta sedmá epizoda věnovaná Velikonocům?) a nebo si myslej, že pomalým a nudným tempem (byť plným mafiánů) vytvoříš dobrej mafiánskej film. A Nuckymu se stále nedaří…. Poslední 2 díly naštěstí napravujou reputaci. S HOLÝM ZADKEM ZJISTÍŠ, CO OPRAVDU POTŘEBUJEŠ! Takže Al Capone. Konečně, už jsem myslel, že na něj nedojde! (a já nechám ty 4*!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistil jsem, že spíš než na Iry, jsem na Italy. 2.) Ještě furt nechápu, že největší gangsteři seděj na ministerstvech. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// 4. SÉRIE: VE JMÉNU RASY... /// V Atlantic City zavládl mír. Aspoň by se tak mohlo zdát. Kšeftu s chlastem se daří, ale čím dál víc hlasitěji si o slovo říká heroin. Přestává se šukat v postelích, John Edgar Hoover začíná slízávat smetanu, Frank Capone sehrál svoji závěrečnou volební etudu a Alphonsovi začíná mrdat čím dál víc. Svině jsou pěkný svině, někteří, jenž na začátku měli všechno, nemaj nic. Hold 20tý léta století páry… Nebo je to něčím jiným? ZVEDÁM HODNOCENÍ NA 5* (hvězd)! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nejlepší zábavu jsem vždycky našel v Cotton Clubu. 2.) Rád chlastám (vobčas šňupnu) a baví mě historie. 3.) Thx za titule ,,hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 5.SÉRIE JINÍ PSI, STEJNÁ KOŘIST. /// Flashbacky z dětství Enocha “Nuckyho” Thompsona pomáhají pochopit jeho cestu na vrchol. Díky Al Caponemu se to trochu prokrvuje. Sice k tomu, aby se něco dělo, potřebujou dvě časový roviny, ale furt to baví. Nenápadně se schyluje k souboji, ve kterým dojde i na rodinný záležitosti. Je to víc osobní, zřejmě proto, že tahle série je poslední. Takže SBOHEM ENOCHU THOMPSONE, budeš mi chybět! A proto jdu na maximum! (s hodnocením vole!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zavést „Volsteadův zákon“. 2.) Thx za titule „hectic“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(28.3.2011)

Provizorní hodnocení po první epizodě. Formálně samozřejmě dokonalé (co jiného taky od Scorseseho čekat), žánrově mě to však míjí dost velkým obloukem. Takže přesně jak jsem čekal. Mile mě ovšem překvapily občasné mírně humorné vložky. Šanci tomu ještě dám, ale nemyslím si, že by měl Boardwalk Empire šanci nějak výrazně mě zaujmout.(24.9.2010)

Doba prohibice a zlatá éra sílícího organizovaného zločinu jsou sice ve filmu a televizi důkladně zmapované, HBO ale dokazuje, že návraty ke zdánlivě provařené látce mohou být maximálně úspěšné, pokud se to zkrátka umí. Pro mě se z Impéria nakonec vyklubalo jedno z nejpříjemnějších seriálových překvapení posledních let. Steve Buscemi je charismatický šéf zločineckého klanu, nikoliv jednorozměrný, ale hodně složitý lidský charakter. Paz de la Huerta je správná mafiánská rajda a postava sympatické Kelly Macdonald je zajímavě rozkročena mezi dvěma světy a postavena před řadu těžkých rozhodnutí. Dílo z podobného prostředí můžete natočit buď ve stylu Neúplatných jako souboj kladných hrdinů s padouchy, nebo jako komplexní obrázek společnosti, který ukazuje fungování zločinu ve všech jeho podobách a patrech. Impérium je to druhé a výborným způsobem ukazuje, jak byl zločin pevně ukotvený v tehdejší sociální struktuře Spojených států. Můžete sledovat korupční praktiky politických špiček, stejně jako drobné pouliční zlodějíčky, děvky v bordelech a pěšáky na hrubou práci. Tady nejsou ani tak kladné a záporné postavy, jako spíš lidé s rozdílnými zájmy v různých odstínech šedi. Celkový dojem: 95 %.(23.10.2013)

Zacalo to velmi zaujimavo, Scorseseho rezia prvej casti samozrejme nesklamala, ale vsetkych 12 casti ako celok ma nedokazal nadchnut tak, ako by som si zelal. Vyprava je velmi dobra, ale prilis vela kecania a malo akcie, co je asi na serial normalne, ale s Madison som sa zhodol, ze by sme privitali predsa len viac akcie, ako trebars na styl NEPODPLATITELNI (1987) od Briana De Palmy, trosku viac nahanaciek mafianov a agentov po uliciach uzasnej vypravy. Avsak najlepsi bol Steve Buscemi a jeho dvojita osobnost diplomatickeho spravania sa v ociach verejnosti a zaroven spinavych a vrazednych obchodoch mafianskym sposobom, cim sa u mna Buscemi este viac zaradil medzi mojich oblubenych hercov, medzi ktorych sa mi ale do topky zatial nezmestil, ktovie, mozno raz niekoho z topky niekedy vytlaci. Michael Pitt ako bezcitny vrah poznaceny vojnou, Stephen Graham ako Al Capone alebo aj nesympaticky agent Nelson sa mi do uloh celkom hodili, takze som spokojny tak na 80%. V tomto seriali nie je asi ani jedna kladna postava, mozno az na Kelly Macdonald :-) ________ Steve Buscemi - (Enoch 'Nucky' Thompson) +++ Kelly Macdonald - (Margaret Schroeder) +++ Michael Pitt - (James 'Jimmy' Darmody) +++ Michael Shannon - (Agent Nelson Van Alden) +++ Shea Whigham - (Elias 'Eli' Thompson) +++ Aleksa Palladino - (Angela Darmody) +++ William Hill - (Ward Boss O'Neill) +++ Michael Stuhlbarg - (Arnold Rothstein) +++ Stephen Graham - (Al Capone) +++ Vincent Piazza - (Lucky Luciano) +++ Produkcia: Martin Scorsese, Mark Wahlberg +++(10.6.2011)

Plnotučný mafiánsky seroš, v ktorom Scorsese stretáva Buscemiho a dáva tak vzniknúť niečomu, čo na poli seriálov vlastne nemá obdoby. Alkoholový barón, Al Capone, skorumpovaný a prehnitý svet Atlantic City a Shannonov démonický prohibičný federálny agent. 1. séria: 85% // 2. séria: 100% // V tretej sezóne je to trochu komplikovanejšie, scenáristom miestami dochádza para a ruka v ruke s tým ide nejaká tá nelogickosť či prekombinovanosť, no nakoniec je to stále veľmi slušné. Druhá séria zostáva najlepšou. 3. séria: 90% //(10.9.2013)

• - V epizodě "Paris Green" (1x11) pronese Van Alden, poté, co utopí agenta Sebsa: "Thou hast fulfilled the judgment of the wicked!", je to citát z bible - konkrétně z Knihy Jóbovy. Jób 36:17. (Kilroy2)

• - Seriál byl v roce 2011 nominován na cenu BAFTA v kategorii Mezinárodní snímek. (Lenny.M)

• - Stephen Graham je ve skutečnosti o 16 let starší než postava Al Capona, kterou představuje. . (PhilN)