Impérium - Mafie v Atlantic City (TV seriál)

Boardwalk Empire

Drama / Historický / Krimi

USA, 2010–2014, 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill, Vincent Piazza, Wrenn Schmidt, Martin Klebba, Shea Whigham, Michael Kenneth Williams, Blaise Corrigan, Michael Stuhlbarg, Anthony Laciura, James Schram, Harry L. Seddon, George Aloi, James P. Anderson, Dan Marshall, Emily Meade, Mark Lotito, Gretchen Mol, David Schallipp, Matthew Schallipp, Paul Sparks, Greg Antonacci, Danny Burstein, Dana Ivey, Joseph Sikora, Molly Parker, Tracy Middendorf, Christopher McDonald, Ben Livingston, Charlie Cox, Jack Huston, William Forsythe, Ted Rooney, Kevin O'Rourke, Julianne Nicholson, Mark Povinelli, Heather Chase, Bill Camp, John Cenatiempo, Max Casella, Bobby Cannavale, Billy Magnussen, James Cromwell, Stephen Root, Arron Shiver, Dominic Chianese, Christina Jackson, Peter McRobbie, Terence Winter, Ashlie Atkinson, Emma Kenney, Scott Jaeck, Suzanne Savoy, Francesca Scorsese, Ron Livingston, Jeffrey Wright, Meg Steedle, Randall Newsome, Ned Luke, Amy Warren, Patricia Arquette, Michael Badalucco, Tony Curran, Robert Clohessy, Margot Bingham, Nick Robinson, Josie Gallina, Lucy Gallina, Brian Geraghty, Fredric Lehne, Domenick Lombardozzi, Vincenzo Amato, Anatol Yusef, Louis Gossett Jr., Jenna Gavigan, Nick Sandow, Emily Dorsch, T.J. Linnard, Malcolm Madera, Lauren A. Kennedy, Stephen Badalamenti, Heather Lind, Kathleen Wilce, Craig DiFrancia, Jonathan Dwyer, Booch O'Connell, Carolina Santos Read, Oona Mekas, Jordan Gelber, Gene Jones, Demosthenes Chrysan, Rick Crom, Ed Moran, Virginia Kull, John Rue, Enid Graham, Rhonda Ayers, Eric Ladin, Noah Unger, Shannon Garland, Wayne Duvall, Remy Bennett, Erik LaRay Harvey, Ben Rosenfield, Laine Rettmer, Ben Van Bergen, Evie Paller, Frank Crudele, Ian Hart, Jared Brito, Alex Webb, Robert C. Kirk, Alex Cranmer, Jennifer Ferrin, Natalie Wachen, Boris McGiver, Michael Zegen, Matt Letscher, Nolan Lyons, Olivia Nikkanen, Shae D'lyn, Georgia Ximenes Lifsher, Joe Caniano, Marc Pickering, Paul Calderon, Louis Cancelmi, Maya Kazan, Madeleine Rose Yen, Robert Langdon Lloyd, Patrick Carroll, Margo Seibert, Jonathan Weisbrod, Tommy Nelson, E.J. Carroll, Skai Jackson, Glenn Fleshler, Travis Tope, Marko Caka, Doris McCarthy, Natalie Paul, John Keating, Charlie Plummer, Kerry O'Malley, Tom Morrissey, Ed Heavey, Jeb Kreager, Scott Sowers, Christiane Seidel, Jeremy Bobb, Morgan Spector, Naomi McDougall Jones, Daniel Raymont, Jon DeVries, Peter Appel, Erin Dilly, Michael Siberry, Louis Vanaria, Michael Countryman, David Vadim, Gregory Bastien, Daniel J. Watts, Samantha Buck, Lisa Joyce, Erica Fae, John Buscemi, Oakes Fegley, Derrick Simmons, Irungu Mutu, Remy Auberjonois, Steve Witting, Brendan Burke, Mike Houston, Richard Easton, Sean Cullen, Stephen Hill, Vincent Giordano, John Ellison Conlee, Paul Fitzgerald, Richard Bekins, Salvatore Inzerillo, Pernell Walker, Reg Rogers, Adam Scarimbolo, Dagmara Dominczyk, Ryan Johnson, Joyce Van Patten, Carl Burrows, Jim True-Frost, Onata Aprile, Patch Darragh, Donald Paul, Megan Ferguson, Edoardo Ballerini, Dan Daily, Katie Henney, Kenneth Tigar, Chris Mulkey, Geoff Pierson, David Aaron Baker, Bill Sage, John Bolton, Marceline Hugot, Katy Boyer, Gabriel Olds, Patrick Kennedy, Frank Deal, Katherine Waterston, Richard Barlow, Will Janowitz, KC Wright, Peter Francis James, Andrew Howard, David Campbell, Drena De Niro, Tom Kemp, Miranda Plant, Scott Drummond, Happy Anderson, Chase Coleman, Grace Van Patten, Ian Blackman, Justin Swain, Clayton Dean Smith, John Leonard Thompson, Charlie Romanelli, Tommy Nohilly, Tom Aldredge, Bill Buell, Susan Blommaert, Estelle Bajou, Pierce Cravens, Brian Tyree Henry, Romina Schwedler, Nicky Julius, Josh Caras, Grace Rex, DeWanda Wise, Brian Haley, Kiva Dawson, Steven Hauck, Terrence Clowe, Owen Campbell, Nadia Alexander, Cliff Moylan, Joel Brady, Raymond McAnally, Stephen DeRosa, Ivo Nandi, Rae Gray, Henry Stram, Jennifer Suter, Raymond Mamrak, Bo Dietl, Vic Noto, Tim Ransom, Emma Holzer, Eric Michael Roy, Christina Wright, Mary B. McCann, Rebecca Luker, Joe Tippett, Andy Schneeflock, Byron Jennings, John C. Vennema, Christopher McCann, Matt Hobby, Jo Armeniox, Prudence Wright Holmes, Danielle Davenport, Victor Verhaeghe, Gino Cafarelli, Rony Clanton, Bill Geary, Kristen Sieh, Anna Katarina, Samuel Platizky, Mary Grill, Emily Tyra, Jordan Lage, Roberta Colindrez, Brady Noon, Malachy Cleary, Richmond Hoxie, Jimmy Palumbo, Christopher Jon Gombos, John Mainieri, Franklin Ojeda Smith, Brian Donahue, Gregory Abbey, Truck Hudson, Christina Toth, Joel Marsh Garland, Joe Tuttle, Mark Havlis, Celestine Rae, Eden Marryshow, Michaela Sprague, Cynthia Silver, Edward James Hyland, Nneoma Nkuku, Ethan Herschenfeld, Helmar Augustus Cooper, Daniel O'Shea, Maria Shamkalian, Vivian Nixon, Clifton Samuels, Gary Littman, Erik Weiner, Michael Cumpsty, Justiin A. Davis, Sebastian Tillinger, Roe Hartrampf, Alejandro Santoni, Mark Borkowski, Giovanni Celentano, Jim Zunt, Allen Lewis Rickman, Shane Nepveu, Andrea Sooch, Nic Novicki

Plnokrevný mafiánský seriál z dob prohibice (produkovaný tím nejpovolanějším v daném žánru). O akci tu divák moc nezavadí, ale když už na ni dojde, je správně syrová, tvrdá, krvavá a výborně natočená. Mnohem více zde jde o vystižení doby a atmosféry USA 20. let (v tomhle ohledu nemám výhrad). Psychologie postav jde ve většině případů hodně do hloubky (líbí se mi postupný vývoj Jimmyho Darmodyho v chladnokrevného gangsterského badasse a zážitkem jsou pomalu všechny scény, v nichž vystupují agent Van Alden v podání M. Shannona nebo válečný veterán Richard Harrow) a pozvolna, ale o to pečlivěji vyprávěný děj obsahuje minimum hluchých míst, vaty a slepých odboček. Na druhou stranu mi ovšem chybělo více dokonalých (vtahujících) momentů, nečekaných uzemňujících zvratů, nebo prostě čehokoliv, co by u mě první sezónu BE povýšilo na opravdu výjimečnou seriálovou událost (nevzrušivé finále tyto mé dojmy bohužel jen a pouze potvrdilo). S01: 80 %; S02 (zatím): 70 - 80 %(26.10.2010)

Seriáloví fanatici lačnící po další adrenalinové dramatické jízdě čelem vzad! Impérium perfektně vystihuje již jeho pilot, v nemž Scorsese pohodlně usadí diváka do sedadla stařičkého Fordu, a neuspěchanou okružní jízdou mu ukazuje krásy a špínu Atlantic City - a jede se hodně pomalu. Seriál je tak spíše maximálně věrohodným dokumentem mapujícím "problematiku" prohibice, snad se ani nesnaží dávat si nějaké vyšší ambice. Má to kouzlo, dechberoucí atmosféru, a moc nenutí ke shlédnutí dalších a dalších částí... Jenomže možná proto je Boardwalk Empire tak jedinečný: vysněný svět fanoušků mafiánských příběhů, ke kterému si každý (ne)najde svou cestu a se slzou v oku si užívá řemeslně zpracovanou oddychovku.(24.12.2010)

Po nějaké době jsem se zase jednou vrátil k seriálům. U Boardwalk Empire mě nalákalo hlavně Scorseseho jméno, jež se skutečně stalo zárukou kvality. Pokud je tu něco vyloženě špatně, je to jen stala režisérů se Martymu až moc podobat, což někdy dost bije do očí a jistá sázka na jistotu co do vývoje postav i děje. Ty ovšem musejí být odpuštěny velké většině seriálů, protože co si budeme nalhávat, cílem jedné epizody je primárně nalákat na tu další. Vznikl každopádně výborný seriál s takřka filmovým vzhledem, který táhne silný dohled a Buscemi.(9.2.2011)

4,5*/5 Výborne napísané, dobovo štýlové, zaujímavé a takmer bez výnimky presvedčivé postavy. Je fajn, že dej sa nesústredil len na už mnohokrát recyklované mafiánske klišoidné "vyvražďovanie", ale ponúka viac sofistikovaný a hlbší pohľad do obdobia začiatku prohibície. Škoda, že sa viac nezapojil Martin Scorsese, ktorý to výborne rozbehol, no ostatní režiséri laťku určite nepodliezli. Tou hlavnou devízou je určite geniálny Steve Buscemi, ktorý si týmto definitívne vyslúžil miesto v mojej hereckej topke. Teším sa na ďalšie série...(21.1.2011)

Úžasné. Prostě úžasné. Charismatický Steve Buscemi je asi jediný důvod, proč tak arogantnímu parchantovi, jakým Nucky Thompson bezesporu je, fandit. Co se dá vytknout - sledování nepodstatných či méně podstatných linek v rámci druhé a třetí série (slečna Danzinger ve druhé, van Alden tak od půlky druhé, Gillian a pan Harrow od třetí série), které hrají v hlavní dějové linii okrajovou až žádnou roli. A to bude asi tak všechno. Skvělá výprava (třeba krásná promenáda v A.C.), nádherné kostýmy, bezvadné obsazení, krásná hudba. Postavy, které jsou krásně vykreslené a přitom posun jedné postavy netrvá celý jeden díl (ano, Ztraceni, na vás narážím)... 4. série - Nad čtyřkou panuje lehké zklamání. Série začala poměrně nezajímavě, bylo jasně patrné pokračující rozmělnění vyprávění mezi více postav, řadu z nich opět (více či méně) nevýznamných. Od půlky série nabíral Boardwalk na obrátkách a já se těšil na klasické vygradování, typické pro závěr každé série. Toto těšení však vyznělo do prázdna, neb závěr pro mne neměl patřičné grády... 5. série - Asi byla nutná, pro celkové zakončení děje, ale neduhy předchozích sérií jsou zde ještě patrnější (Gillian, Chalky, Narcisse,...) a žádný zásadní nosný příběh tu není. Retrospektiva působila spíše jako z nouze cnost. I přesto bylo fajn vrátit se na promenádu... 80% (1. série - 100%, 2. série - 100%, 3. série - 90%, 4. série - 70%, 5. série - 60%)(11.5.2013)

• - Původním záměrem bylo natočit pouze první sérii. Vzhledem k vysoké sledovanosti se ale tvůrci rozhodli v natáčení pokračovat. (Amroth666)

• - Město Atlantic City, které je hlavní destinací celého seriálu, je tvůrci vystavěno na reáliích z roku 1920. Přípravy na premiérový díl byly proto velmi náročné, např. režisér Martin Scorsese trval na tom, aby prkna na promenádě měla stejnou velikost jako skutečná promenáda na přelomu 19. století. (Linkyc)

• - Na billboardu v závěrečné scéně je číslo 39. Může se tak jednat o reální odkaz na rok 1939, kdy byl skutečným Nucky Thomson zavřen federálními agenty za daňové úniky. (P. J. D.)