Reklama

Reklama

Endeavour

(seriál)
Trailer 1
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scénář:

Russell Lewis

Hrají:

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(36)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (84)

crackonosh 

všechny recenze uživatele

Nesmírně příjemný seriál s geniálním detektivem, který se teprve rozkoukává a který působí trochu jako autista a sociopat v jednom. Jednotlivé vraždy jsou strašlivě zašmodrchané a v drtivé většině případů nebudete až do konce ani tušit, která bije. Co Endeavour vystřeluje vysoko nad průměr, je Oxford, šedesátá léta, móda, dobří herci a hlavně opera. Cože, opera? Ano, Morse miluje opery, jeden díl je celý operní a i díky tomu patří mezi to nejlepší ze současných detektivek. ()

verlit 

všechny recenze uživatele

První dvě série vynikající. Skvělý hlavní hrdina, výborné (a místy mrazivé) zápletky, zajímavé vedlejší postavy, Oxford na pozadí, i ta opera se snese. Pro milovníky inspektora Morse povinné, pro ostatní doporučené. Jen neudělejte tu strašnou chybu a nekoukejte se na sérii 3! Netuším, jestli změnili scénáristu nebo se jen opil či zbláznil, to jsem nezkoumala. Nicméně ze dvou sérií velmi slušné krimi se stal absurdní paskvil, u kterého člověk netuší, jestli se má smát nebo plakat, ale co by měl především udělat, je včas vypnout televizi. Série 3 opravdu NE! ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Viděny čtyři série. Moc se mi tento seriál líbí. Ukazuje všední tvář 60. let, žádný swinging London, i ta psychedelie je tam pouze v jednom pokračování jako dobový jev. Mírně trhlý hrdina, který ovšem nezastiňuje ostatní postavy, každá má zde své místo a svůj vývoj. Jeden se opravdu těšil na to, jak se tyto vzájemné vztahy budou díl od dílu vyvíjet. Přesto ten seriál chyby má. Některým příběhům by spíše slušela viktoriánská doba než léta šedesátá. V 3. sérii zcela mizí linka možné korupce v policejním sboru, zrovna tak i Morseova známost (byť si myslím, že ta černošská sestra je úlitbou současnosti). Skvělé je zapojení hudby do jednotlivých dílů. A překvapivě je tady několik opravdu pěkných děvčat, což je u filmu z Británie nezvyklé. Snad bude mít seríál pokračování. ()

Aky 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Promyšlený a řemeslně precizně provedený seriál z Anglie 60-tých let. Dokonale vystavěné příběhy jednotlivých epizod zpravidla až do posledních minut skrývají závěrečné tajemství. Všechno je navíc skvěle zrežírované a zahrané, a to včetně oněch nepředimenzovaných vhledů do soukromí protagonistů. Opravdu příjemné zážitky. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V zásadě stále platí, co jsem napsal k pilotu. Nejsem příliš velkým fanouškem klasických detektivek, většinou bývají příliš odtržené od reality a když tak dám příležitost těm, které se co možná přibližují reálu jako naše Případy 1. oddělení. Zde jde o třídu vysoustruženou k dokonalosti po stránce formální. Jediná drobná výtka je, že vlastně samotné případy (nebo jejich rozuzlení) často nejsou tak zajímavé jako to časté nakoukávání do stylu života různých lidí. Hlavním tahounem jsou však pro mě postavy, především tedy ani ne tak Morse, ale detektiv inspektor Thursday. Když si v posledním díle první série nabíjí doma revolver, člověk mu vyloženě přeje, aby se mu dostalo zadostiučinění vyřídit si to s tou mafiánskou chátrou hezky od podlahy. A právě škoda toho, že zápletka pak uhne jinam, protože vedle toho náběhu na řež jsou všechny současné gangsterky jen večerníčky pro děti. Mimochodem třetí epizoda je zcela zjevně inspirovaná Fincherovým Se7en. Update po 2. sérii: Po dokoukání druhé sezóny. Musím zmínit, co mi na tom vadí, a to mnohdy velmi nerealistické motivy jednání nejen pachatelů, ale i jiných postav, snad nejvíc je to poznat ve třetí epizodě, kdy místního gigola nějak vůbec netankuje, že jedna z jeho známostí za druhou se odebírají do hrobu. Je to takový ten případ, kdy se lidi zastaví v čase, dokud je nedožene nějaká scéna z děje. Pokud o tom člověk nepřemýšlí, zůstává mu pořád takřka dokonalé prostředí, ale můj problém je právě to přemýšlení. Na druhou stranu geniální hláška: "Copak jste nikdy nepřemýšlel o tom, co přijde po smrti? - Dle mých zkušeností policie." Update po 3. sérii: Bohužel trend nepravděpodobných motivů a podivného chování pokračuje i nadále. Navíc nevím proč náhle mizí ze scény Morseova milá, když už měli tu potřebu ji tam v předchozí sérii přidat, a stejně tak podivné bylo loučení s Thursdayovou dcerou. Čím dál víc mám pocit, jako by se scénáristovi na začátku rozjely nápady a pak mu došla inspirace, než epizoda resp. celá řada skončí, tak to pak vždycky musí nějak uplichtit. Update po 4. sérii: Případům stále vytýkám ne moc uvěřitelná rozuzlení, není to tu ovšem tak tragické jako v minulé sérii. Osobní rovina je tu ovšem zajímavější, to je konec konců to hlavní, co mne u seriálu drží. Hlavní postavy a prostředí. Jen finále bylo tentokrát trochu podivné a useknuté víc než jindy. Ovšem můj favorit Thursday dal krásně po hubě tomu slizkému šamstrovi své dcery, to bylo zadostiučinění pro každého otce. Update po 5. sérii: Tak tohle ne. S politickou korektností to vždycky hodně koketovalo, ale takovou nálož jsem nečekal. Se seriálem končím. ()

Galerie (938)

Zajímavosti (3)

  • Stejně jako ve všech ostatních seriálech spojených s inspektorem Morsem (Inspector Morse, od r. 1987 a Vraždy v Oxfordu, od r. 2006 ) má i v tomto seriálu mnoho cameo záběrů autor předlohy Colin Dexter. Seriál dodržuje tuto tradici i po jeho smrti, a tak se autor a jeho fotografie objevují posmrtně dál i v nových dílech v různých článcích v použitých novinách, nástěnkách (například jako zaměstnanec měsíce), obrazech, bustách a dalších předmětech. (Quido)
  • Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)
  • V 7. minutě dává patolog detektivu Morsovi (Shaun Evans) cigaretové pouzdro, které u sebe měl utopený muž strávivší čtyři týdny ve vodě. Cigarety uvnitř jsou čisté a suché. (ladyViolet)

Reklama

Reklama