Život a doba soudce A. K.

• angličtina The Life and Time of Judge A.K.
Česko, (2014–2017), 24 h 11 min (Minutáž: 52–57 min)

Scénář:

Zdeněk Zapletal

David Švehlík, Daniela Kolářová, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Marek Daniel, Andrea Buršová, Igor Bareš, Ivana Uhlířová, Jaroslav Plesl, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Soudce je člověk, před kterého předstupují lidé se svými problémy a od kterého očekávají jejich řešení. Soudce je člověk, kterému soudní spory vstupují do soukromí a stávají se součástí jeho života, vědomí, konání i snů. Není lehké žít s cizími záležitostmi a den za dnem hledat unikající pravdu, nezbytnou pro spravedlivé rozhodnutí. I soudce má soukromí a snaží se v něm žít podle vlastních představ, ale ani tady pojmy jako láska, čest nebo pravda nelze jednoznačně definovat. Soudce Adam Klos se snaží pochopit nejen své případy, ale i sám sebe. Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. (Česká televize)

holka218

Tento seriál je skvost mezi ostatním českým seriálovým odpadem. Netvrdím, že seriál je úplně bez chyby a že v něm není něco navíc. Rozhodně ale patří ke špičce českých seriálů a je lepší než 99% jiných českých seriálů. Protože přiznejme si, že seriály vznikající u nás jsou většinou děsné slátaniny a s prominutím sračky. Proto je úžasné, když vznikne něco úplně jiného, koukatelného a co nemá 3000 dílů. David Švehlík je v roli Adama Klose, jakožto introvertního, melancholického, nešťastného a paradoxně nerozhodného soudce úžasný. Myslím, že byl skvělou volbou. Seriál je ozvláštněn Adamovými myšlenkami. Ty jsou zajímavé, občas dost složité, ale některé jeho myšlenkové komentáře k případům jsou vtipné. To celý, poměrně ponurý seriál odlehčí. Případy jsou zajímavé. Osobně soudnímu prostředí moc nerozumím, takže tam chyby prostě nevidím i když tam asi jsou. To je mi ale fuk. První série mi přijde o něco lepší. Je více zaměřená na život soudce, jeho myšlenky a pocity. Případy se zabývá o něco méně. Je vidět pouze to, co se děje v soudní síni. S čím mám problém je dosti nesympatická Laura. Pořád jen Laura, Laura a opět Laura. I když je pravda, že její důležitost v příběhu je asi velká. Konec první série je dost otevřený a některé věci nejsou vyřešené ani ve řadě druhé. Druhá série je naopak více zaměřená na případy. Ukazuje nejen to, co děje v soudní síni ale i to, co se opravdu stalo a tím pádem jestli rozhodnutí opravdu odpovídá skutečnostem. Případy jsou zajímavější. Na život Klose je zaměřená méně a věnuje je hodně lidem v jeho okolí. Pár postav je dost otravných. I přes pár nedostatků je to jeden z nejlepších českých seriálů. ()

a0001

Prvá séria občiansko právneho súdu je dejovo výhradne o súdnych sporoch, neponúka nám pohľad mimo súdnu sieň, okrem strohého pohľadu do súkromného života sudcu, ktorý odkrýva skôr nudný život bez akýchkoľvek zaujímavostí. Pozitívne však hodnotím nápadité podanie súdnych sporov z bežného života osudov ľudí s dokonale hodnotiacou mysľou Adama Klosa, hlavne počas reprodukcie vnútorného hlasu. Druhá séria trestného súdu nám interpretuje aj samotné zobrazenie trestných činov pred súdnym konaním, dej je teda komplexnejším, rozmanitejším a pútavo zaujímavejším. Z môjho pohľadu veľmi originálny seriál s kvalitným spracovaním. ()

VLADEK

1. díl - 50% za snahu o seriál ze soudního prostředí. Zatím za nejslabším článkem považuji hlavního představitele. ()

petr.al

Pro mě jako laika a bohužel nikoli jako erudovanou odbornici Jonatánu (viz. její jedno hvězdová recenze) byla epizoda ,,Osamělost" příjemným čerstvým závanem z převážně podprůměrné tvorby České televize. Jelikož má mozková kapacita není a nebude dostačující pro studium práva, jsem oproštěn od všech hnidopišských poznámek typu, jak se kdo oslovuje v jednací síni nebo zda soudce uvedl odpovídající paragraf. Po filmařské stránce není co vytknout a přestože kolem žalobců a žalovaných nepobíhá žádná ztřeštěná Ally McBeal domnívám se, že je na co se koukat. Prvnímu dílu dávám za 3,5 + něco navíc za Davida Švehlíka...mám ho rád, kluka jednoho zádumčivého. P.S. Tuhle poznámku mně poslal jeden filmový fanoušek v reakci na chytrolínu Jonatánu: od JiriMusil Dobrý večer, rád bych Vás upozornil, že Jonatána není žádná erudovaná odbornice, protože NOZ nebyl v době natáčení ještě účinný, ale jen platný a řízení ve věci nezletilé lze zahájit i na návrh - sporné řízení - pokud můžete, zveřejněte to prosím na stránce filmu - já nemohu, protože nemám zhodnoceno 200 filmů. S uctivým pozdravem Jiří Musil v.r. ()

mrsin

Zatím spokojenost a velmi milé překvapení (i když Sedláček zárukou jakéstakés kvality přeci jen byl). Je to příjemně chladné, scénář je na české poměry až nezvykle inteligentní a humor, který se objevuje jen sporadicky, většinou černý nebo aspoň řádně načernalý - přesně tak, jak to mám rád. Trochu jsem se bál Čvančarové v roli psycholožky, ale zatím se zdá, že neoprávněně. Uvidíme, jak se to vyvine dál, ale vypadá to, že by mohlo jít v české kotlině po delší době zase o silně nadprůměrné dílko. ()

LencaN

1. díl - Nuda. Studené jako psí čumák ze všech stran. Podle popisku prvního dílu jsem čekala pořádný pilotní díl a ono houbelec. Skoro nic se tam nestalo. Akorát mi lezly na nervy neustálé myšlenkové pochody pana soudce a Jitka Čvančarová jako psycholožka mi taky nesedla. Řemeslně jako všechny ostatní seriály, na kterých se podílí ČT. # # # 2.díl - Neeee, proč mají filmaři nutkání mučit diváky? Je to taková NUDA. To si rovnou můžu pustit nějaký záznam soudního jednání XY a jsem na tom stejně. To o čem by to mělo být - o tom, kdo jde po soudci - je tam minimálně. Ano, sice to ukazuje, že člověk, který má v rukou životy jiných a nekompromisně o nich rozhoduje, je také jenom člověk, má svoje starosti a může být mimo soudní síň jako pes se sklopenýma ušima. Ale to není námět na celý seriál, to je strašně málo. ()

trigan

Takže máme tu Terapii v podání ČT. Měl jsem pocit, že ten první díl trvá dvě hodiny. Dvě hvězdy za snahu herců udělat z mizerného scénáře něco koukatelné. ()

jenprodnes

Po prvním díle to na mě působí v kontextu ostatní (nové) české seriálové produkce vysoce nadprůměrně, akorát přemýšlím, ta píča, čvančarová, to je fakt herečka? nechápu... ()

EddieIron

První díl: Nadšení!!! Právě proto, že je to velmi neosobní....A protože si i ostatní díly udržely vysokou kvalitu, tak za pět. ()

Fenri

Brr, teda viděl jsem půldíl a slyšel jsem půluchem další, ale strašný. Vtipně (v tom špatném slova smyslu) cynický a znuděný voiceovery, kterýma se seriál snaží o to, aby se v něm aspoň něco dělo, jsou běsný, k tomu herci, kteří jen prkenně předříkávají neobratné repliky. Mně to stačilo. ()

pan_ponozka

Pfůůůf, no teda pěkně. Mladej Švehlík nám ještě všem vytře zraky, uvidíte. Já dávám velmi spokojené 4 hvězdy. Vnitřní dialogy jsou příjemné, morální rozpolcenost pochopitelná. Hudební podkreslení je super a sestříhané je to mnohem líp, než celá druhá řada Terapie. Nesedí mi tam Čvančarová, která svoji postavu vyloženě hraje, kdežto Švehlíkovi ji věřím. O to víc mu fandím, když její terapii cupuje na kousky. Good, těším se. EDIT: už vím, co mě na tom seriálu irituje. Je to ten pitomý název a nevhodný cover. Přísný Švehlík s knihou na pozadí s mraky. omg ()

Fuksinka

Po druhém dílu musím konstatovat, že jsem dost spokojená. Herci hodně dobří, Švehlík perfektní. Pomalejší tempo mi vyhovuje, je to aspoň něco trošku jiného. Vnitřní sarkastické monology jsou zábavné, trefné a vyvolávají ten správný úšklebek na mé tváři. Myslím, že scénárista odhadli přesně míru zpruzeného cynika, který neví, co se sebou, aniž by příliš tlačili na pilu. Kauzy jsou naprosto obyčejné a pro spoustu lidí zvyklou na kriminálky možná nezajímavé. Mě však baví. Ono kolikrát obyčejný život je větší drama než Expendables. Hlavně aby to moc nezeSlámovatělo. Spoiler!! Po shlédnutí posledního dílu: Aha takže hrdina je na tom samém místě, co byl na začátku. To dost ohrané klišé našich filmů poslední doby. ()

Aidina

Vždycky jsem přemýšlela, co si asi tak soudci musí myslet, když se dívají na dvě rozhádané strany... Komentáře Davida Švehlíka jsou vtipné a k věci, občas přesně popíše daný stav, který pak ale elegantně obalí do nějakého toho paragrafu a zákona. ...Je toto vůbec možné pane soudce?.. Tak to si piš, že ano, tady má lež svůj domov..." ()

fafejt001

Zatím to vypadá slibně . Davidovi je to psané na tělo , to je jasné . Je bez emocí , chladnější , místy dobře jízlivý a to je jen k dobru věci . V případu o dítě je vidět , že nikomu v podstatě nejde o dítě , ale o penízky . Jako ze života . Případ loutka trochu odlehčil danou tématiku , ale první díl se vydařil na čtyři hvězdy . Nebo ne ??? Jsem zvědav co přinesou další večery . Po dlooouuuuhéé době jsem zvědav na Tv seriál ... Věřil jsem , že jsou nějaké ty televizní vlaštovky , což je příjemné a povzbudivé . Jo a Kde to studoval ten pan Zapletal ??? J e vidět , že něco o tom ví . Braavoooo . I když v životě je to určitě více emotivní a méně strojené . Teda myslím , si to . Ovšem jako TV seriál velmi uspokojivé . Jen tak dál , klucííí . Aj holky . To je samosebou . . . . Těšit se je kráááásnéééé . . . .TOŽ TAK . ()

kolly13

Po přibližně polovině dílů hodnotím velice kladně. Obsazení Švěhlíka je trefné - na první pohled studený a přechytralý "čumák", který ale při bližším pohledu má city, bojuje s osamělostí, vztahem k rodičům a samotnou soudcování. Což jej staví do lidské verze moderního muže. Některé díly jsou slabší, některé drží (pro mne) vysoký standard a důvod, proč se budu dívat dále. ()

rey17

Tři hvězdy jen proto, že jde o český seriál v zajímavém obsazení. Nejslabší stránkou je scénář a režie... ()

easer07

No, co na to říct, není to špatné, ale ani mě nijak nepovzbudilo. Ty příběhy žalobců jsou výborné i výborně zahrané ! Ovšem strašně dlouhou dobu se natáčí v soudní síni a skoro celých 60 minut se dívám na Adamův kyselý obličej, občas řekne nějaký vtip, který stejně není pro mě vtipný. Takže prozatím hodnotím dvěmi hvězdičkami, ještě jsem neviděl všechny díly, možná se to zlepší. Supr, měním na 4 hvězdy, mé očekávání bylo naplněno. ()