Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

Recenze uživatele Ryuuhei k tomuto seriálu (33)

DJ na odstřel (2017) (S04E04)

San Junipero čtvrté sezóny. Parádní romantika. Do postav jsem se dokázal naprosto vžít a taktéž pocítit tu úzkost žití v systému, který nedává jinou možnost, než prostřídat x partnerů a být tak po většinu času nuceně s někým, s kým si člověk absolutně nesedne. A nemožnost být s tím, s kým naopak jo. Sympatické ústřední duo, příběh, který dokáže překvapit a silně chytit za cukající sval a pro Černé zrcadlo samozřejmě typické vyvrbení. S tím jsem částečně počítal, ale ani tak mi nezkazilo celkový, naprosto skvělý dojem. 95% ()

Železná vůle (2017) (S04E05)

Říkal jsem si, proč je tato epizoda v modrých číslech. Teď už naprosto chápu. Není tu nic zvlášť zajímavého. Hrdinka akorát neustále zdrhá před plechovým zmetkem, který je z nevysvětlitelných důvodů proti lidstvu. Vlastně nic zde není vysvětleno - věci se zkrátka dějí. Že by post-apokalypsa? Ale proč zrovna takováto? Závěrečná pointa je sice vhodná k rolovární spodního rtu, ale jinak tam není nic. Taková černá ovce Černého zrcadla, možná i nejslabší epizoda vůbec. 45% ()

Černé muzeum (2017) (S04E06)

Skvělé zakončení tentokrát vysoce nadprůměrné série. Tři příběhy v jednom byly odvěžující - každý z nich měl něco do sebe, opět dával najevo týrání vykonávané na virtuálním vědomí a přinesl uspokojivou pointu. Po tom, co seriál předvedl minule, to byla hodně silná náprava a už teď se těším na další dávku dílů s novou sérií! 95% ()

Série 5 (2019) (S05)

Zklamání. Jak mě každá série dokázala nakonec velice překvapit a byť jeden díl z ní udělat neskonalý zážitek, tady ani není z čeho vybírat. První epizoda by bývala byla originální, jen mi přišlo hloupé, že by opravdu nějaká taková virtuální bojovka fungovala. Druhá epizoda - protahovaná, nezajímavá, snažící se o předem průhlednou pointu. A třetí? Úkrok od Bookerovských móresů, překlen k trochu sarkastické komedii, leč bych tento díl zrovna označil jako možná i ten nejlepší z celé slabé trojice. Čekal jsem, že mě série opět zvedne ze židle a nestalo se tak. Jestli to takhle půjde dál, je Černému zrcadlu, jaké jsme ho měli rádi, možná už konec a bude lepší jen vzpomínat na to dobré. ()

Striking Vipers (2019) (S05E01)

„Tak už mě ku**a polib, chlape!“ Pro začátek 5. sezóny ne zase tolik těžké drama, i když námět má originální a neotřelý. Dal by se popsat rčením „kamarád, taky rád“. Aneb když dochází k podvádění s kamarádem stejného pohlaví, který se ovšem vydává za neexistující ženskou postavu. Bizár? Ani ne. Kdo je zvyklý na extrémní ohýbání mysli, jaké má Black Mirror normálně ve zvyku, si trochu oddychne. Já si teda nemohu neodpustit poznámku, co je to kurňa za bojovku, ve které lze i... no, provádět úplně jiné věci v rozporu s tím pro jakou cílovku by měla být primárně určena? Ale dobrá, jde o systém představený v minulých sezónách, chápu zhruba princip, přijímám a díl považuju za přinejmenším fajnový. Těším se, co bude následovat v dalších! ()

Smithereens (2019) (S05E02)

Asi jsem to s tím nadšením z nové série přehnal... Protože na celém dílu byla nejzajímavější jinak absolutně nepodstatná linka s ženou, jejíž dcera spáchala sebevraždu. Zbytek? Ty jo, vždyť byl předvídatelný, neskutečně protahovaný a pointa? Nemyslíš, zaplatíš? Na to stačí několikavteřinová reklama. Fakt jsem zklamaný a jen doufám, že si aspoň poslední díl napraví už tak pochroumanou reputaci a možnost, že bude tato série vůbec tou nejslabší. ()

Rachel, Jack a Ashley Too (2019) (S05E03)

Odkdy Brooker píše komedie? Téměř absolutní úkrok od všeho, co dělalo Black Mirror Černým zrcadlem... Ale kupodivu zábavný, napínavý a občas i zajímavě hravý. Očekával jsem něco zcela jiného - psychologický thriller o důsledcích vlivu umělé inteligence na dospívající dívku. Ale dobrá, tohle mi stačilo k tomu, abych sérii neodsoudil jako naprostý výměšek. ()

Série 6 (2023) (S06)

Zklamání. Dovolím si říct, že snad i slabší, než pátá série, ze které mi aspoň některé díly utkvěly v hlavě. Tady mám pocit, že si za měsíc ani nevzpomenu, že jsem něco z Černého zrcadla vůbec viděl. Možná bude lepší, když další série vůbec nevznikne. Migruju k Love, Death and Robots, tam se mi dostává všeho, co bych si mohl od podobné antologie přát. ()

Joan je hrozná (2023) (S06E01)

Start nové série Černého zrcadla za mě maximálně tak průměrný, nikoliv závratný a zvlášť zajímavý. V podstatě sledujeme příběh o marném boji proti umělému generování seriálů. Moje teorie, čím tento díl ohne mysl, se nakonec ukázala být správnou. Takže na jedno zhlédnutí fajn, ale od zbytku série očekávám mnohem víc. ()

Loch Henry (2023) (S06E02)

Mnohem lepší a záživnější než Joan je hrozná, bavila mě postupná gradace a atmosféra, která by se zejména k závěru dala přímo krájet. Kromě toho ale děj opět nepřišel s ničím světoborným. ()

Beyond the Sea (2023) (S06E03)

Díkybohu epizoda přímo prokličkovala mezi klišé a všemi mými teoriemi, jak děj „určitě dopadne“ a „jak nová série Černého zrcadla nedokáže překvapit“ a naservírovala téma utopického vesmírného dramatu, které se odehrává na dvou místech zároveň. Chvíli jsem měl pocit, že sleduju samostatný film a do konce jsem byl zvědavý, jak vlastně dopadne. Spokojenost! Samozřejmě to mohla být jedna z těch epizod se šťastným koncem, i to tam částečně směřovalo, ale to by zase nebylo úplně ono. ()

Mazey Dayová (2023) (S06E04)

Brooker si ze mě snad dělá srandu... Díl absolutně bez pointy. Plus ta „Česká republika“ byla asi tak česká, jako americký venkov. ()

Démon 79 (2023) (S06E05)

Dopadlo to opět trochu jinak, než jsem si myslel a už jen za finální vyvrbení musím udělit body k dobru. Jak mě díl po většinu doby štval hlavně svou ukňouranou a uťáplou hrdinkou, našel jsem si k němu cestu a opět trochu jiný konec, než jsem očekával, mě víc než potěšil. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál