Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

simbaslon

Zatím hodnotím prvních pár dílů s velkým nadšením, uvidíme jak se to dál vyvrbí. Skvělá mafiánská atmosféra, hudba i herci, hlavně představitel hlavní role Steve Buscemi. ()

Mistickzz

1.séria: 80%, 2.séria: 85%, 3.séria: 90%, 4.Seria: 90% Tak trochu sklamanie. Prvé časti ma veľmi pohltili, ale postupom času sa zo seriálu vytrácalo to kúzlo a ja som sa k nemu vracal čoraz menej. Škoda, pretože herci na čele so skvelými Buscemim a Pittom hrali ako o dušu, charaktery postáv boli detialne vykreslené a jedná sa o jeden z mojich naj žánrov. Druhá séria o dosť lepšia ako tá prvá, len ma mrzí strata mojej obľúbenej postavy Jimmyho Darmodiho. Tretia séria bola jednoznačne najlepšia, Nucky sa konečne vyvinul, Rosseti ako záporák neskutočný a celkovo oveľa viac akcie a napätia. Obával som sa absencie Jimmyho, ale nakoniec to ušlo aj bez neho. AL Capone by mohol však dostať ešte viac priestoru. Posledné tri časti boli najlepšie časti celého seriálu. ()

adam9

Gangsterský seriál jak se sluší a patří. Podle mě svým způsobem docela odlišný od normálních filmů/seriálů z této oblasti. První díly vás silným nádechem dvacátých let vtáhnou do dění v Atlantic City. Je to takové seznamování s postavami a vůbec celá první série mi přišla ve stylu "less action, more talking", ale to mi vůbec nevadilo, neboť především hlavní postava si okamžitě získala můj zájem. Od druhé série se to pak rozjíždí na plné obrátky a potenciál je využíván na maximum. To vše nakonec korunováno parádním koncem jak u druhé, tak i u třetí řady. Seriál má toho stále ještě hodně k nabídnutí, vývoj některých postav rovněž ještě zdaleka není rozvitý. HBO může tento klenot brousit ještě několik sezon předtím, než jej uschová do vitríny těch nejzářivějších ve svém žánru. NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVY: Nucky Thompson, Arnold Rothstein, Nelson van Alden. ()

Frakira

Ačkoli to tak zpočátku nevypadalo, musím dát pět* - neskutečný Buscemi, kterému jsem věřila každé slovo, každou grimasu, každej kostkovanej oblek i klobouk! skvělá atmosféra, žádný patos ani typická americká uslzenost, van Alden - skoropostavička ala Twin Peaks...no proste libilo :o) po třetí sérii: nemůžu si pomoct, ale tenhle seriál má stoupající tendenci! čtvrtá byla taky zásadní a pořád na své úrovni...ovšem ta poslední mi naprosto nesedla, proto ji raději do celkového hodnocení ani počítat nebudu, jinak skvělý seriál ()

B4TM4N

Kvalitní...ale netáhne. Především vám bude chybět jediný sympatický charakter a to se u gangsterky opravdu moc často nevidí. ()

Druby

Steve Buscemi tomu prostě vládne..a to doslova, a nejen v Atlantic City..!! Po první sérii nemůžu jinak než 95%. ()

Hanys_

První tři série jsou perfektní. Čtvrté chyběl záporák Rossetiho formátu a poslední pátá (a jen osmidílná) mi už přišla chvilkama scénaristicky bezradná. Celkově ale zatraceně návyková pecka, po které mi bude celkem smutno. S01 9/10, S02 9/10, S03 8.5/10, S04 7/10, S05 7/10. ()

arexam

po grandiozním finále nemužu hodnotit jinak než za 5! sice se dá hodně předpovídat dopředu, ale vůbec mi to nevadí! Masec! ()

CarlosX

Borci za prohibice uměli spojit příjemné s užitečným, o tom žádná:)...ale vážně: Po konci druhé série je jasné, že Buscemi byl kurevská trefa do černého! Pro mě jeden z top hereckých výkonu EVER!!! Vždycky když kopne panáka a vyklepe cigáro ze své stříbrné tabatěrky, tak to je znamení, že na 56 minut se pro mě zastavil čas:) Bože díky za Volstead Act, protože bez něho by si Nucky neměl z koho dělat prdel, a nevyrostla by kolem něho celá plejáda prvotřídních mafiánu jako Al nebo Lucky Luciano...:) Produkce HBO to je filmařina z jiného světa..... ()

Paity

Steve Buscemi jako politik-gangster se mi hodně zamlouvá, i když by možná mohl být větší šmejd, to kvůli autentičnosti. Jinak výprava, respektive kostými, respektive množství dobových automobilů, to je pastva pro oči. ()

Milan25

Po první sérii dávám po čtyřech - Skvělí Buscemi a Shannon. Po kompletním shlédnutí: Není mnoho seriálů, které by si udržely kvalitu po všechny sezony. Boardwalk je naštěstí jeden z nich. Celkově nemám seriálu moc co vytknout, až na několik scenáristických nesmyslů. ()

HonzysKISS

Mafiánský seriál v období prohibice přesně takový, jaký ho chcete mít. Každý milovník starých gangsterek tohle musí vidět. Připadalo mi, jako kdyby to bylo opravdu z té doby. Má to snad naprosto vše. Výborná dobová hudba, krásný vraždící scény, ženský na správném místě, pašování chlastu, Ku-klux-klan, černoši jako sluhové a největší zásluhou na tom jsou bezesporu postavy. Nuckyho Thompsona si zamilujete. Jeho neustálé počítání peněz mu budete žrát po celou dobu. Lucky Luciano, Johny Torio, Arnold Rothstein, Mayer Lansky, všechny tyhle budete zbožňovat. Ala Caponeho budete milovat. Jiného herce bych si pro něj nemohl představit. Na ten jeho smích s doutníkem už nezapomenu. Akorát nečekejte, že se motá seriál kolem něj, to bohužel moc ne. Parádní jsou i ostatní charaktery. Kompletně každá postava by si zasloužila vyprávění na celé dny. Frajer s půlkou ksichtu, nejoblíbenější černoch mezi lidmi, nebojácný agent Nelson, sluha Thompsona a tak dále… Teda až na Nuckyho holku, ta jediná se mi hnusila v celém seriálu. Co se týče řad, tak první dvě série jsem až neuvěřitelně hltal scénku za scénkou. Třetí je o krapet horší. Nadobro zmizel Ku-klux-klan (nechápu proč, prostě se už jenom neobjevuje) a málo kdy se objevil Al Capone. Naštěstí na druhou stranu má tahle řada výborného záporáka. Čtvrtá série mi přišla nejslabší. U ní si nejvíc pamatuji záporného negra, kterého kvůli jeho úsměvu budete opravdu nenávidět. No a pátá je výborné rozloučení s celým seriálem. Dokonce má jednu skvělou stránku v příběhu, ale to uvidíte sami. Jinak Zaslouží si to víc dílů. Protože je v tom jednou posun o několik let dopředu, kterého je hrozná škoda. ()

jasiska

Čítala som o BE veľa kritík - že Steve Buscemi nie je ten charismatický a živelný "don", na akého sme zvyknutí, že tempo seriálu je pomalé, že doba nie je dostatočne vizuálne zachytená a pod. Všetky tie kritiky však tvrdili, že BE je výborný seriál. Z toho mi vyplýva, že všetky tieto kritiky sú len kaleráby, aby kritici mali čo kritizovať. Samozrejme, Nucky Thompson nie je ani zďaleka Tony Soprano. Ale robí ho to menej uveriteľným, či horšie pozerateľným ako postavu v seriáli? Rozhodne nie. Naopak, preto je možno ešte zaujímavejší. A tempo je pomalé len pre toho, kto si pod dejom predstavuje iba prestrelky. Pre diváka, ktorý vidí dej aj v dialógoch a hereckých výkonoch, nebola v 1. sérii BE ani minúta nudy. Nedá mi nepochváliť postavy i obsadenie Jimmy Darmodyho a Margaret Schroeder - okolo nich sa odvíjali vedľajšie dejové línie, niekedy zaujímavejšie ako Nuckyho. A agent Van Alden bol taký šibnute divný a do krajnosti puritánsky, že divák nemohol držať palce strane zákona ani keby chcel:-) U historických filmových/seriálových počinoch si vždy všímam aj kostýmy a kulisy a tie v BE boli parádne. Celkovo musím uzatvoriť, že BE bolo jednoznačne seriálovou udalosťou roku 2010. ()

_ksilt

Po prvnich trech dilech jsem zatim spokojen, neni to uplne muj zanr, ale mistra Martyho ve spojeni s HBO si prece nemuzu nechat ujit. *Edit 02/2011. Po dvanacti dilech jsem velmi spokojen. Brilantne natocene dilko s velmi dobre vybudovanou atmosferou. Pri sledovani kazdeho dilu se vzdy na hodinu prenesu do tricatych let minuleho stoleti a zapomenu na moderni svet kolem. To se nestava tak casto. Doporucuji tez shlednout skoro hodinovy dokument, ktery vznikl tez v produkci HBO s nazvem Atlantic City:The Original Sin City. Dozvite se od historiku jak napr. vznikl Boardwalk a k cemu puvodne slouzil a svuj komentar tu ma i Martin Scorsesee. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)