Endeavour (TV seriál)

Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2012 - 2019, 39 h 4 min (Minutáž: 16x89 min)

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay, Genevieve O'Reilly, Flora Montgomery, Louise Dylan, Jack Roth, Andrew Gower, David Oakes, Bronson Webb, Patrick Malahide, Fiona Ryan, Jessica Ellerby, Oliver Lansley, Lloyd McGuire, Craig Parkinson, Gina Bramhill, Nell Tiger Free, Vincent Riotta, Cécile Paoli, Anya Taylor-Joy, Daisy Head, Luke Allen-Gale, Martin Jarvis, Lex Shrapnel, Maimie McCoy, Beth Goddard, Hilton McRae, Lisa Backwell, Darwin Shaw, Sophie Stuckey, Lucy Boynton, Jonathan Coy, Crystal Leaity, Hugh O'Brien, Struan Rodger, Richard Dixon, Celyn Jones, David Westhead, Chris Barnes, Michael Shannon, Pooky Quesnel, Clive Wood, Sonya Cassidy, Adrian Schiller, Amelia Clarkson, Gordon Kennedy, Ian Gelder, Lasco Atkins, Lynn Farleigh, Greg Bennett, Alexandra Doyle, Matthew Wilson, James Bradshaw, Guy Williams, Jamie Glover, Edmund Kingsley, Richard Dillane, Martyn Mayger, Rob Callender, Albert Welling, Sara Vickers, Gala Gordon, Daniel Ings, Caroline O'Neill, Richard Banks, Jessie Buckley, Olivia Grant, Rita McDonald Damper, Martin Hancock, Sarah Winter, Sheila Hancock, Dakota Blue Richards, Chris Coghill, Grahame Fox, Sam Hoare, Alex Wyndham, Adam Levy, Celine Buckens, Robert Wilfort, Glen Davies, Phoebe Nicholls, David Yelland, Edward MacLiam, John Hopkins, Sion Alun Davies, Paul Bown, Sylvestra Le Touzel, Michael Fox, Jonathan Barnwell, Will Payne, Matthew Needham, David Sturzaker, Katherine Kingsley, Tristan Sturrock, Gillian Saker, Robert Lučkay, Mark Bazeley, Jack Bannon, Iain McKee, William Houston, Joanna Cassidy, Jenny Seagrove, Richard Hawley, Kelly Adams, John Hollingworth, Liam Garrigan, James Palmer, Jamie Parker, Emily Plumtree, Diane Fletcher, Rob Jarvis, James Doherty, Sarah Woodward, James Wilby, Samuel Barnett, Ben Mansfield, Jemima West, Margaret Clunie, Hermione Corfield, Mark Heap, Kevin Trainor, Robin Soans, Samantha Colley, Robin McCallum, Max Bennett, Adam James, Stefanie Martini, James Laureson, Rebecca Lacey, Tom York, Ian Peck, Geff Francis, Sarah Beck Mather, Sophie Simnett, Simon Meacock, Ella Hunt, Alan Williams, Geoffrey Streatfeild, Jack Ashton, Maya Gerber, Amy Marston, Dario Coates, Susy Kane, Ian Pirie, Edwin Thomas, Jonathan Guy Lewis, Abigail Thaw, Shvorne Marks, Nick Court, Poppy Miller, Jacob Fortune-Lloyd, Amy McCallum, Darrell D'Silva, Ben Lambert, Tom Mothersdale, Elisabeth Hopper, Leo Hatton, Louis Ashbourne Serkis, Imogen Gurney, Emma Hiddleston, Ciara Charteris, Iain Stuart Robertson, Colin Mace, Fiona Skinner, Caroline Martin, Aldo Maland, Andrew Buckley, Phil Daniels, Andrew Paul, David Reed, Richard Durden, Brendan Patricks, Nico Rogner, Paul Ready, Ellie Haddington, Greg Austin, Tanya Fear, Caroline Goodall, William Scott-Masson, Rebecca Saire, Dominic Carter, Dominic Thorburn, Steven Elder, Cassie Clare

Režie, styl a postupy si berou to nejlepší z klasického detektivního žánru. Je to poměrně dost zašmodrchané a divák musí dávat pozor, aby mu něco podstatného neuniklo. Potěšily také odkazy na politické souvislosti (vnitřní i zahraniční), jenž se různě v jednotlivých dílech prolínaly. Pilot - 74%. 1. díl - 74%.(16.9.2014)

Tyhle kriminálky máj angláni prostě v krvi. Nikdy neomrzí. Ještě když je z doby, kde není srovnání DNA a vyhledávání mobilu. V čele je mladý polda Morse, inteligentní, zvláštní a jeho dedukce nemaj chybu. Avšak má ho nastarost detektiv Čtvrtek, co je ze staré školy, hází jednu hlášku za druhou a anglický humor tu nechybí (jeho svačiny neomrzí). Ale je tu mnoho dalších zajímavých postav a každá má co říct a dostatek prostoru. V jednotlivých díle se řeší nové případy a trable Morseho, to vše je geniálně zamotáno do sebe, že na každém konci dílu jsem čuměl a nechápal co vše je možné :) Za mě super překvapení 9/10 a chci další sérii!!!(19.1.2015)

Docela far-fetched (nebo hezky česky zavlasypřitažené, chcete-li), hlavně první dva díly (pilot nepočítám). Na ITV mám rád, že nešetří na komparzu a výpravě obecně. Zahráno solidně, i když mě ten opakující se zmatený výraz Morse začínal postupně víc a víc iritovat. Ale řešené případy jsou zajímavé a 90 minut uteče rychle.(28.10.2013)

Tento seriál je detektivním drahokamem zasazeným do krásného britského prostředí. První série: První dva díly seriálu jsou výbornými detektivkami, o chlup lepšími než úvodní film. Skvěle kombinují operní hudbu, v díle Fuga dokonce i operní motivy, s ovzduším hádanek a intelektuálních výzev. Třetí díl má také kvalitní zápletku, dojem však kazí Morse, který skončí v posteli se starou známou. Čtvrtý díl je celkově slabší. Druhá série: Slabší než první s výjimkou dílu Nokturno, který se kvalitou řadí mezi první díly seriálu. Před druhou sérii byli tvůrci zřejmě posednuti nějakým politicky korektním duchem, že nechali Morse navázat „postelový vztah“ s černoškou. Je nepravděpodobné, že by si Morse takovou dívku vybral. Působí zde nepatřičně. Třetí série: Je kvalitním pokračováním předchozích dvou. Černoška zmizí bez vysvětlení ze scény, což jen potvrzuje její nadbytečnost v ději. Díly Jízda a Kořist jsou slabší, Arcadia a Coda jsou velmi dobré s pořádně zapletenými nitěmi příběhu. Zejména díl Arcadia s mírným protipotratovým vyzněním mě potěšil. Čtvrtá série: Dívali jsme se na ni s manželkou, hned jak vyšla. První tři díly poskytují vícenásobné až sériové vraždy v podání jednoho vraha. Je škoda, že ve všech je motivem nějaké trauma a následná pomsta, působí to poněkud jednotvárně. Poslední díl je vrcholem celé série a možná celého seriálu. Skvělá zápletka i režie. 1. řada: 90 % | 2. řada: 80 % | 3. řada: 85 % | 4. řada: 90 %(10.11.2015)

Jednoduše parádní detektivní seriál s okouzlující britskou atmosférou, nostalgií a dobovými detaily. Každá epizoda začíná z několika směrů, nesouvisejících osob a příběhových linií, aby se při vyšetřování záhadných vražd zapotil nejen detektiv Morse, ale i já, erudovaný přemýšlivý divák. Potěšilo mě i vykreslení několika (přesněji tří) vedlejších postav a že to vše klapalo i bez zjevného násilí a sprostých nadávek, mně při hodnocení ponechalo jen jednu možnost.(29.3.2016)

• - Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)