Reklama

Reklama

Endeavour

(TV seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2021), 53 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scénář:

Russell Lewis

Hrají:

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, (více)
(další profese)

Série(8) / Epizody(33)

Detektiv Endeavour Morse je britský detektivní seriál, který dějově předchází slavnému seriálu Inspektor Morse. Byl sice natočen o 25 let později, ale Morse se v něm představuje jako mladý detektiv teprve zahajující svou kariéru (jedná se o tzv. prequel). Hlavní postavy seriálu mají své předobrazy v díle britského spisovatele Colina Dextera (jeho knihy byly přeloženy i u nás), jeho romány sloužily jako předlohy pro původní seriál Inspektor Morse. Mladý detektiv Endeavour Morse, v podání Shauna Evanse, začíná svou kariéru v roce 1965 jako detektiv konstábl u policie v Oxfordu (Oxford City Police CID). Po příchodu k policii je deziluze mladého Morse tak velká, že už má v zásuvce napsanou výpověď. Naštěstí ho v této rozhodné chvíli podrží policejní matador detektiv inspektor Fred Thursday (vynikající Roger Allam), který ihned rozpozná Morsův brilantní úsudek a tudíž jeho přínos pro policii a konec konců i pro sebe, v Morsovi získá jedinečného spolupracovníka. Obhájí si ho před nadřízenými a Morsovi rozmluví jeho akademickou dráhu, neboť: „Svět je plný akademiků, ale schází mu detektivové.“ Mladý Endeavour Morse je na první pohled spíš plachý, ale ve skutečnosti pevný a hrdý policista, který si nedá hned tak něco líbit, ani od nadřízených. Protiváhou policejní práce je pro něj opera, kterou vášnivě miluje a jejíž znalost mu paradoxně občas pomůže i při vyšetřování. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (74)

Aky 

všechny recenze uživatele

Promyšlený a řemeslně precizně provedený seriál z Anglie 60-tých let. Dokonale vystavěné příběhy jednotlivých epizod zpravidla až do posledních minut skrývají závěrečné tajemství. Všechno je navíc skvěle zrežírované a zahrané, a to včetně oněch nepředimenzovaných vhledů do soukromí protagonistů. Opravdu příjemné zážitky. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Oxford šedesátých let. Doba, kdy policisté byli lidé z nižší sociální třídy, na které se aristokracie dívala svrchu. Doba klobouků (zvlášť Rogeru Allamovi fedora sekne), dýmek, sendvičů, piv a aut s proklatě malými zpětnými zrcátky. Doba, kdy bylo nediskrétní naznačit, že by někdo mohl mít milenku, ale kdy vám zmlácení mafiána nebo podezřelého mohlo projít, pokud si na vás nikdo nestěžoval. Inspektor Morse mě nikdy nezajímal, takže jsem se na tento prequel aneb “jak se stal mužem, kterým je,” dívala asi trochu jinýma očima, než ti, kteří hltají momenty, kdy se v Endeavour objeví něco, na co Inspektor Morse odkazuje, nicméně nutno říct, že mě i tak Endeavour baví. Baví mě hezkou kamerou a výborně vybranou vážnou hudbou, která děj doprovází. Baví mě vývojem vztahu mezi mladým Morsem a jeho mentorem, inspektorem Thursdaym, který je se svým otcovským přístupem a sarkastickými poznámkami podle mě nejzajímavější postavou příběhu. A nejvíc mě baví, když detektivní případy přerostou nečekaně v cosi osobního jako tomu bylo u posledního dílu první řady a předposledního a posledního dílu řady druhé. (A vlastně dodnes nechápu, proč zajímavá dějová linie, která případy první a druhé série proplétala a která na pozadí naznačovala korupci na policejním oddělení, byla ve třetí sérii docela zapomenuta.) 1. řada: 90 % | 2. řada: 100 % | 3. řada: 70 % ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

V zásadě stále platí, co jsem napsal k pilotu. Nejsem příliš velkým fanouškem klasických detektivek, většinou bývají příliš odtržené od reality a když tak dám příležitost těm, které se co možná přibližují reálu jako naše Případy 1. oddělení. Zde jde o třídu vysoustruženou k dokonalosti po stránce formální. Jediná drobná výtka je, že vlastně samotné případy (nebo jejich rozuzlení) často nejsou tak zajímavé jako to časté nakoukávání do stylu života různých lidí. Hlavním tahounem jsou však pro mě postavy, především tedy ani ne tak Morse, ale detektiv inspektor Thursday. Když si v posledním díle první série nabíjí doma revolver, člověk mu vyloženě přeje, aby se mu dostalo zadostiučinění vyřídit si to s tou mafiánskou chátrou hezky od podlahy. A právě škoda toho, že zápletka pak uhne jinam, protože vedle toho náběhu na řež jsou všechny současné gangsterky jen večerníčky pro děti. Mimochodem třetí epizoda je zcela zjevně inspirovaná Fincherovým Se7en. Update po 2. sérii: Po dokoukání druhé sezóny. Musím zmínit, co mi na tom vadí, a to mnohdy velmi nerealistické motivy jednání nejen pachatelů, ale i jiných postav, snad nejvíc je to poznat ve třetí epizodě, kdy místního gigola nějak vůbec netankuje, že jedna z jeho známostí za druhou se odebírají do hrobu. Je to takový ten případ, kdy se lidi zastaví v čase, dokud je nedožene nějaká scéna z děje. Pokud o tom člověk nepřemýšlí, zůstává mu pořád takřka dokonalé prostředí, ale můj problém je právě to přemýšlení. Na druhou stranu geniální hláška: "Copak jste nikdy nepřemýšlel o tom, co přijde po smrti? - Dle mých zkušeností policie." Update po 3. sérii: Bohužel trend nepravděpodobných motivů a podivného chování pokračuje i nadále. Navíc nevím proč náhle mizí ze scény Morseova milá, když už měli tu potřebu ji tam v předchozí sérii přidat, a stejně tak podivné bylo loučení s Thursdayovou dcerou. Čím dál víc mám pocit, jako by se scénáristovi na začátku rozjely nápady a pak mu došla inspirace, než epizoda resp. celá řada skončí, tak to pak vždycky musí nějak uplichtit. Update po 4. sérii: Případům stále vytýkám ne moc uvěřitelná rozuzlení, není to tu ovšem tak tragické jako v minulé sérii. Osobní rovina je tu ovšem zajímavější, to je konec konců to hlavní, co mne u seriálu drží. Hlavní postavy a prostředí. Jen finále bylo tentokrát trochu podivné a useknuté víc než jindy. Ovšem můj favorit Thursday dal krásně po hubě tomu slizkému šamstrovi své dcery, to bylo zadostiučinění pro každého otce. Update po 5. sérii: Tak tohle ne. S politickou korektností to vždycky hodně koketovalo, ale takovou nálož jsem nečekal. Se seriálem končím. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Skvělý seriál s geniální dobovou atmosférou, který střídá různé vražedné motivy stejně jako stupně napětí a ponurosti až po téměř hororový nádech 2. epizody 2. sezóny. Potěší řada přímých i nepřímých narážek na původní seriál "Inspektor Morse" (jednu z výrazných rolí si tu ostatně zahrála i dcera představitele samotného titulního (šéf)inspektora Abigail Thaw) i na jiná známá díla příbuzných žánrů (za všechny jmenujme třeba 2. díl 1. sezóny, kde se do výčtu známých sériových vražd dostaly i fairvaleské bažiny z filmu Psycho). Co ovšem nepotěší je několik cliffhangerů jako kráva na konci 2. sezóny, kdy zůstává až příliš motivů otevřených. Vzhledem k tomu, že příprava 3. sezóny začala již před rokem a o datu jejího uvedení dosud není vidu ani slechu, nejeden fanoušek série si může připadat jako čtenář Písně ledu a ohně G.R.R. Martina. Tak jo, už to natočili (3. a 4. sezónu) a furt je to paráda (2018) :-). ()

Radek99 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Nestává se to zrovna moc často, aby byl prequel k nějakému úspěšnému seriálu po všech stránkách vydařenější než původní seriál sám, tohle je ovšem ten vzácný případ - prequel k seriálům Inspektor Morse a Vraždy v Oxfordu se tvůrcům opravdu povedl... Inspektor Morse je legenda (v Británii zjevně větší než u nás) a tak je pokračování logickým vyústěním...usazení do policejních začátků známého televizního detektiva bylo opravdu šťastným tahem - u prequelu je to samozřejmě naprosto logické a ani to nemůže být jinak, tady ovšem do hry vstupuje dobové zasazení do 60. let, skvělá výprava (hodně typická pro tvorbu BBC), velmi sympatický představitel mladého inspektora Morseho a především skvěle napsané scénáře epizod - trochu to celé připomíná mladého Sherlocka Holmese...plus ta nádherná vážná hudba... Klasická britská detektivka oldschoolového střihu, co si jen milovník žánru může přát více? Série 1: 95%, Série 2: 95%, Série 3: 85%, Série 4: 85%, Série 4: 80% ()

Galerie (689)

Zajímavosti (1)

  • Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)

Reklama

Reklama