Endeavour (TV seriál)

Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2012 - 2018, 33 h 4 min (Minutáž: 16x89 min)

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay, Genevieve O'Reilly, Flora Montgomery, Louise Dylan, Jack Roth, Andrew Gower, David Oakes, Bronson Webb, Patrick Malahide, Fiona Ryan, Jessica Ellerby, Oliver Lansley, Lloyd McGuire, Craig Parkinson, Gina Bramhill, Nell Tiger Free, Vincent Riotta, Cécile Paoli, Anya Taylor-Joy, Daisy Head, Luke Allen-Gale, Martin Jarvis, Lex Shrapnel, Maimie McCoy, Beth Goddard, Hilton McRae, Lisa Backwell, Darwin Shaw, Sophie Stuckey, Lucy Boynton, Jonathan Coy, Crystal Leaity, Hugh O'Brien, Struan Rodger, Richard Dixon, Celyn Jones, David Westhead, Chris Barnes, Michael Shannon, Pooky Quesnel, Clive Wood, Sonya Cassidy, Adrian Schiller, Amelia Clarkson, Gordon Kennedy, Ian Gelder, Lasco Atkins, Lynn Farleigh, Greg Bennett, Alexandra Doyle, Matthew Wilson, James Bradshaw, Guy Williams, Jamie Glover, Edmund Kingsley, Richard Dillane, Martyn Mayger, Rob Callender, Albert Welling, Sara Vickers, Gala Gordon, Daniel Ings, Caroline O'Neill, Richard Banks, Jessie Buckley, Olivia Grant, Rita McDonald Damper, Martin Hancock, Sarah Winter, Sheila Hancock, Dakota Blue Richards, Chris Coghill, Grahame Fox, Sam Hoare, Alex Wyndham, Adam Levy, Celine Buckens, Robert Wilfort, Glen Davies, Phoebe Nicholls, David Yelland, Edward MacLiam, John Hopkins, Sion Alun Davies, Paul Bown, Sylvestra Le Touzel, Michael Fox, Jonathan Barnwell, Will Payne, Matthew Needham, David Sturzaker, Katherine Kingsley, Tristan Sturrock, Gillian Saker, Robert Lučkay, Mark Bazeley, Jack Bannon, Iain McKee, William Houston, Joanna Cassidy, Jenny Seagrove, Richard Hawley, Kelly Adams, John Hollingworth, Liam Garrigan, James Palmer, Jamie Parker, Emily Plumtree, Diane Fletcher, Rob Jarvis, James Doherty, Sarah Woodward, James Wilby, Samuel Barnett, Ben Mansfield, Jemima West, Margaret Clunie, Hermione Corfield, Mark Heap, Kevin Trainor, Robin Soans, Samantha Colley, Robin McCallum, Max Bennett, Adam James, Stefanie Martini, James Laureson, Rebecca Lacey, Tom York, Ian Peck, Geff Francis, Sarah Beck Mather, Sophie Simnett, Simon Meacock, Ella Hunt, Alan Williams, Geoffrey Streatfeild, Jack Ashton, Maya Gerber, Amy Marston, Dario Coates, Susy Kane, Ian Pirie, Edwin Thomas, Jonathan Guy Lewis, Abigail Thaw, Shvorne Marks, Nick Court, Poppy Miller, Jacob Fortune-Lloyd, Amy McCallum, Darrell D'Silva, Ben Lambert, Tom Mothersdale, Elisabeth Hopper, Leo Hatton, Louis Ashbourne Serkis, Imogen Gurney, Emma Hiddleston, Ciara Charteris

Tento seriál je detektivním drahokamem zasazeným do krásného britského prostředí. První série: První dva díly seriálu jsou výbornými detektivkami, o chlup lepšími než úvodní film. Skvěle kombinují operní hudbu, v díle Fuga dokonce i operní motivy, s ovzduším hádanek a intelektuálních výzev. Třetí díl má také kvalitní zápletku, dojem však kazí Morse, který skončí v posteli se starou známou. Čtvrtý díl je celkově slabší. Druhá série: Slabší než první s výjimkou dílu Nokturno, který se kvalitou řadí mezi první díly seriálu. Před druhou sérii byli tvůrci zřejmě posednuti nějakým politicky korektním duchem, že nechali Morse navázat „postelový vztah“ s černoškou. Je nepravděpodobné, že by si Morse takovou dívku vybral. Působí zde nepatřičně. Třetí série: Je kvalitním pokračováním předchozích dvou. Černoška zmizí bez vysvětlení ze scény, což jen potvrzuje její nadbytečnost v ději. Díly Jízda a Kořist jsou slabší, Arcadia a Coda jsou velmi dobré s pořádně zapletenými nitěmi příběhu. Zejména díl Arcadia s mírným protipotratovým vyzněním mě potěšil. Čtvrtá série: Dívali jsme se na ni s manželkou, hned jak vyšla. První tři díly poskytují vícenásobné až sériové vraždy v podání jednoho vraha. Je škoda, že ve všech je motivem nějaké trauma a následná pomsta, působí to poněkud jednotvárně. Poslední díl je vrcholem celé série a možná celého seriálu. Skvělá zápletka i režie. 1. řada: 90 % | 2. řada: 80 % | 3. řada: 85 % | 4. řada: 90 %(10.11.2015)

V zásadě stále platí, co jsem napsal k pilotu. Nejsem příliš velkým fanouškem klasických detektivek, většinou bývají příliš odtržené od reality a když tak dám příležitost těm, které se co možná přibližují reálu jako naše Případy 1. oddělení. Zde mě ovšem jde o třídu vysoustruženou k dokonalosti po stránce formální. Jediná drobná výtka je, že vlastně samotné případy (nebo jejich rozuzlení) často nejsou tak zajímavé jako to časté nakoukávání do stylu života různých lidí. Hlavním tahounem jsou však pro mě postavy, především tedy ani ne tak Morse, ale detektiv inspektor Thursday. Když si v posledním díle první série nabíjí doma revolver, člověk mu vyloženě přeje, aby se mu dostalo zadostiučinění vyřídit si to s tou mafiánskou chátrou hezky od podlahy. A právě škoda toho, že zápletka pak uhne jinam, protože vedle toho náběhu na řež jsou všechny současné gangsterky jen večerníčky pro děti. Mimochodem třetí epizoda je zcela zjevně inspirovaná Fincherovým Se7en. Update po 2. sérii: Po dokoukání druhé sezóny. Musím zmínit, co mi na tom vadí, a to mnohdy velmi nerealistické motivy jednání nejen pachatelů, ale i jiných postav, snad nejvíc je to poznat ve třetí epizodě, kdy místního gigola nějak vůbec netankuje, že jedna z jeho známostí za druhou se odebírají do hrobu. Je to takový ten případ, kdy se lidi zastaví v čase, dokud je nedožene nějaká scéna z děje. Pokud o tom člověk nepřemýšlí, zůstává mu pořád takřka dokonalé prostředí, ale můj problém je právě to přemýšlení. Na druhou stranu geniální hláška: "Copak jste nikdy nepřemýšlel o tom, co přijde po smrti? - Dle mých zkušeností policie." Update po 3. sérii: Bohužel trend nepravděpodobných motivů a podivného chování pokračuje i nadále. Navíc nevím proč náhle mizí ze scény Morseova milá, když už měli tu potřebu ji tam v předchozí sérii přidat, a stejně tak podivné bylo loučení s Thursdayovou dcerou. Čím dál víc mám pocit, jako by se scénáristovi na začátku rozjely nápady a pak mu došla inspirace, než epizoda resp. celá řada skončí, tak to pak vždycky musí nějak uplichtit. Update po 4. sérii: Případům stále vytýkám ne moc uvěřitelná rozuzlení, není to tu ovšem tak tragické jako v minulé sérii. Osobní rovina je tu ovšem zajímavější, to je konec konců to hlavní, co mne u seriálu drží. Hlavní postavy a prostředí. Jen finále bylo tentokrát trochu podivné a useknuté víc než jindy. Ovšem můj favorit Thursday dal krásně po hubě tomu slizkému šamstrovi své dcery, to bylo zadostiučinění pro každého otce. Update po 5. sérii: Tak tohle ne. S politickou korektností to vždycky hodně koketovalo, ale takovou nálož jsem nečekal. Se seriálem končím.(26.7.2015)

Milujem UK kriminálky. Či už Poirot, najnovšie Maigrat a po absťáku a dobrej rade som dostal doporučenie na Endeavoura. Hlavne to prostredie Anglicka, upravené parky, old school štýl, atmosféra ma vždy dostanú. Trošku som bol prekvapený situovaním deja do Oxfordu, ktoré je pre mňa centrom vysokých škôl. Až som bol zaskočený, že v takom študentskom mesta sa budú konať vražebné plány. Aké, že to bolo moje prekvapko premilé, že som sa mýlil??? Staré jaguáry, super príbehy aspoň prvá séria a polovica druhej ma vhodná dĺžka ma nútia to sledovať ako štofera ten pocit keď si na lyžičke ohrieva heroín. Postava Morsa je výborne vykreslená aj keď sa musím priznať, že som starého Morsa nevidel. Hlavne skôr registroval zo seriálu TOP GEAR, kde často spomínajú na jaguáry, ktorými jazdí miestna polícia. Fakt doporučujem pre každého kto má rád tieto filmové počiny.(20.9.2017)

Zatímco většina čeká až a kdy se BBC vytasí s dalšími díly Sherlocka, mě mučí představa, že další serie Endeavour se teprve natáčí. Narozdíl od jiných policajtských seriálů se zatraceně chytrým,ale trošku divným hlavním hrdinou jsem si tenhle neoblíbila hned od prvního dílu. Tohle se rodilo pomalu, s kažým dalším dílem až mi to pomalu ale jistě zalezlo pod kůži. A májí na tom podíl Evansův mladý záhadný Morse, Allamův charismatický Thursday i Lesserův často překvapivý a ne tak ušlápnutý Bright. Přidejte k tomu krásné místo, ještě lepší hudbu a i když rozuzlení bývá často překombinované, pro děj samotný tomu odpouštím. Kde jinde takhle potkáte Velkého Gatsbyho?(1.6.2016)

První dvě série vynikající. Skvělý hlavní hrdina, výborné (a místy mrazivé) zápletky, zajímavé vedlejší postavy, Oxford na pozadí, i ta opera se snese. Pro milovníky inspektora Morse povinné, pro ostatní doporučené. Jen neudělejte tu strašnou chybu a nekoukejte se na sérii 3! Netuším, jestli změnili scénáristu nebo se jen opil či zbláznil, to jsem nezkoumala. Nicméně ze dvou sérií velmi slušné krimi se stal absurdní paskvil, u kterého člověk netuší, jestli se má smát nebo plakat, ale co by měl především udělat, je včas vypnout televizi. Série 3 opravdu NE!(6.9.2016)

• - Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)