Endeavour (TV seriál)

Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2012 - 2019, 39 h 4 min (Minutáž: 16x89 min)

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay, Genevieve O'Reilly, Flora Montgomery, Louise Dylan, Jack Roth, Andrew Gower, David Oakes, Bronson Webb, Patrick Malahide, Fiona Ryan, Jessica Ellerby, Oliver Lansley, Lloyd McGuire, Craig Parkinson, Gina Bramhill, Nell Tiger Free, Vincent Riotta, Cécile Paoli, Anya Taylor-Joy, Daisy Head, Luke Allen-Gale, Martin Jarvis, Lex Shrapnel, Maimie McCoy, Beth Goddard, Hilton McRae, Lisa Backwell, Darwin Shaw, Sophie Stuckey, Lucy Boynton, Jonathan Coy, Crystal Leaity, Hugh O'Brien, Struan Rodger, Richard Dixon, Celyn Jones, David Westhead, Chris Barnes, Michael Shannon, Pooky Quesnel, Clive Wood, Sonya Cassidy, Adrian Schiller, Amelia Clarkson, Gordon Kennedy, Ian Gelder, Lasco Atkins, Lynn Farleigh, Greg Bennett, Alexandra Doyle, Matthew Wilson, James Bradshaw, Guy Williams, Jamie Glover, Edmund Kingsley, Richard Dillane, Martyn Mayger, Rob Callender, Albert Welling, Sara Vickers, Gala Gordon, Daniel Ings, Caroline O'Neill, Richard Banks, Jessie Buckley, Olivia Grant, Rita McDonald Damper, Martin Hancock, Sarah Winter, Sheila Hancock, Dakota Blue Richards, Chris Coghill, Grahame Fox, Sam Hoare, Alex Wyndham, Adam Levy, Celine Buckens, Robert Wilfort, Glen Davies, Phoebe Nicholls, David Yelland, Edward MacLiam, John Hopkins, Sion Alun Davies, Paul Bown, Sylvestra Le Touzel, Michael Fox, Jonathan Barnwell, Will Payne, Matthew Needham, David Sturzaker, Katherine Kingsley, Tristan Sturrock, Gillian Saker, Robert Lučkay, Mark Bazeley, Jack Bannon, Iain McKee, William Houston, Joanna Cassidy, Jenny Seagrove, Richard Hawley, Kelly Adams, John Hollingworth, Liam Garrigan, James Palmer, Jamie Parker, Emily Plumtree, Diane Fletcher, Rob Jarvis, James Doherty, Sarah Woodward, James Wilby, Samuel Barnett, Ben Mansfield, Jemima West, Margaret Clunie, Hermione Corfield, Mark Heap, Kevin Trainor, Robin Soans, Samantha Colley, Robin McCallum, Max Bennett, Adam James, Stefanie Martini, James Laureson, Rebecca Lacey, Tom York, Ian Peck, Geff Francis, Sarah Beck Mather, Sophie Simnett, Simon Meacock, Ella Hunt, Alan Williams, Geoffrey Streatfeild, Jack Ashton, Maya Gerber, Amy Marston, Dario Coates, Susy Kane, Ian Pirie, Edwin Thomas, Jonathan Guy Lewis, Abigail Thaw, Shvorne Marks, Nick Court, Poppy Miller, Jacob Fortune-Lloyd, Amy McCallum, Darrell D'Silva, Ben Lambert, Tom Mothersdale, Elisabeth Hopper, Leo Hatton, Louis Ashbourne Serkis, Imogen Gurney, Emma Hiddleston, Ciara Charteris, Iain Stuart Robertson, Colin Mace, Fiona Skinner, Caroline Martin, Aldo Maland, Andrew Buckley, Phil Daniels, Andrew Paul, David Reed, Richard Durden, Brendan Patricks, Nico Rogner, Paul Ready, Ellie Haddington, Greg Austin, Tanya Fear, Caroline Goodall, William Scott-Masson, Rebecca Saire, Dominic Carter, Dominic Thorburn, Steven Elder, Cassie Clare, Chris Fulton, Jack Bannon, Simon Dutton, Joe Sims, Sophie Karl, Jojo Macari, Jimmy Walker

Jednoduše parádní detektivní seriál s okouzlující britskou atmosférou, nostalgií a dobovými detaily. Každá epizoda začíná z několika směrů, nesouvisejících osob a příběhových linií, aby se při vyšetřování záhadných vražd zapotil nejen detektiv Morse, ale i já, erudovaný přemýšlivý divák. Potěšilo mě i vykreslení několika (přesněji tří) vedlejších postav a že to vše klapalo i bez zjevného násilí a sprostých nadávek, mně při hodnocení ponechalo jen jednu možnost.(29.3.2016)

Nestává se to zrovna moc často, aby byl prequel k nějakému úspěšnému seriálu po všech stránkách vydařenější než původní seriál sám, tohle je ovšem ten vzácný případ - prequel k seriálům Inspektor Morse a Vraždy v Oxfordu se tvůrcům opravdu povedl... Inspektor Morse je legenda (v Británii zjevně větší než u nás) a tak je pokračování logickým vyústěním...usazení do policejních začátků známého televizního detektiva bylo opravdu šťastným tahem - u prequelu je to samozřejmě naprosto logické a ani to nemůže být jinak, tady ovšem do hry vstupuje dobové zasazení do 60. let, skvělá výprava (hodně typická pro tvorbu BBC), velmi sympatický představitel mladého inspektora Morseho a především skvěle napsané scénáře epizod - trochu to celé připomíná mladého Sherlocka Holmese...plus ta nádherná vážná hudba... Klasická britská detektivka oldschoolového střihu, co si jen milovník žánru může přát více? Série 1: 95%, Série 2: 95%, Série 3: 85%, Série 4: 85%(15.7.2018)

Docela far-fetched (nebo hezky česky zavlasypřitažené, chcete-li), hlavně první dva díly (pilot nepočítám). Na ITV mám rád, že nešetří na komparzu a výpravě obecně. Zahráno solidně, i když mě ten opakující se zmatený výraz Morse začínal postupně víc a víc iritovat. Ale řešené případy jsou zajímavé a 90 minut uteče rychle.(28.10.2013)

V zásadě stále platí, co jsem napsal k pilotu. Nejsem příliš velkým fanouškem klasických detektivek, většinou bývají příliš odtržené od reality a když tak dám příležitost těm, které se co možná přibližují reálu jako naše Případy 1. oddělení. Zde mě ovšem jde o třídu vysoustruženou k dokonalosti po stránce formální. Jediná drobná výtka je, že vlastně samotné případy (nebo jejich rozuzlení) často nejsou tak zajímavé jako to časté nakoukávání do stylu života různých lidí. Hlavním tahounem jsou však pro mě postavy, především tedy ani ne tak Morse, ale detektiv inspektor Thursday. Když si v posledním díle první série nabíjí doma revolver, člověk mu vyloženě přeje, aby se mu dostalo zadostiučinění vyřídit si to s tou mafiánskou chátrou hezky od podlahy. A právě škoda toho, že zápletka pak uhne jinam, protože vedle toho náběhu na řež jsou všechny současné gangsterky jen večerníčky pro děti. Mimochodem třetí epizoda je zcela zjevně inspirovaná Fincherovým Se7en. Update po 2. sérii: Po dokoukání druhé sezóny. Musím zmínit, co mi na tom vadí, a to mnohdy velmi nerealistické motivy jednání nejen pachatelů, ale i jiných postav, snad nejvíc je to poznat ve třetí epizodě, kdy místního gigola nějak vůbec netankuje, že jedna z jeho známostí za druhou se odebírají do hrobu. Je to takový ten případ, kdy se lidi zastaví v čase, dokud je nedožene nějaká scéna z děje. Pokud o tom člověk nepřemýšlí, zůstává mu pořád takřka dokonalé prostředí, ale můj problém je právě to přemýšlení. Na druhou stranu geniální hláška: "Copak jste nikdy nepřemýšlel o tom, co přijde po smrti? - Dle mých zkušeností policie." Update po 3. sérii: Bohužel trend nepravděpodobných motivů a podivného chování pokračuje i nadále. Navíc nevím proč náhle mizí ze scény Morseova milá, když už měli tu potřebu ji tam v předchozí sérii přidat, a stejně tak podivné bylo loučení s Thursdayovou dcerou. Čím dál víc mám pocit, jako by se scénáristovi na začátku rozjely nápady a pak mu došla inspirace, než epizoda resp. celá řada skončí, tak to pak vždycky musí nějak uplichtit. Update po 4. sérii: Případům stále vytýkám ne moc uvěřitelná rozuzlení, není to tu ovšem tak tragické jako v minulé sérii. Osobní rovina je tu ovšem zajímavější, to je konec konců to hlavní, co mne u seriálu drží. Hlavní postavy a prostředí. Jen finále bylo tentokrát trochu podivné a useknuté víc než jindy. Ovšem můj favorit Thursday dal krásně po hubě tomu slizkému šamstrovi své dcery, to bylo zadostiučinění pro každého otce. Update po 5. sérii: Tak tohle ne. S politickou korektností to vždycky hodně koketovalo, ale takovou nálož jsem nečekal. Se seriálem končím.(26.7.2015)

Pokud tu kdy běžel tv seriál Inspektor Morse, tak jsem ho nezaznamenala, ale jeho pokračování - na Primě běžící jako Vraždy v Oxfordu - a hlavně prequel Endeavour se mi moc líbí. Retro Oxford let šedesátých, sympatický hlavní hrdina i jeho mentor přebije i občas za vlasy přitaženou detektivní linku.(2.10.2018)

• - Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)