Endeavour (TV seriál)

Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2012 - 2019, 39 h 4 min (Minutáž: 16x89 min)

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay, Genevieve O'Reilly, Flora Montgomery, Louise Dylan, Jack Roth, Andrew Gower, David Oakes, Bronson Webb, Patrick Malahide, Fiona Ryan, Jessica Ellerby, Oliver Lansley, Lloyd McGuire, Craig Parkinson, Gina Bramhill, Nell Tiger Free, Vincent Riotta, Cécile Paoli, Anya Taylor-Joy, Daisy Head, Luke Allen-Gale, Martin Jarvis, Lex Shrapnel, Maimie McCoy, Beth Goddard, Hilton McRae, Lisa Backwell, Darwin Shaw, Sophie Stuckey, Lucy Boynton, Jonathan Coy, Crystal Leaity, Hugh O'Brien, Struan Rodger, Richard Dixon, Celyn Jones, David Westhead, Chris Barnes, Michael Shannon, Pooky Quesnel, Clive Wood, Sonya Cassidy, Adrian Schiller, Amelia Clarkson, Gordon Kennedy, Ian Gelder, Lasco Atkins, Lynn Farleigh, Greg Bennett, Alexandra Doyle, Matthew Wilson, James Bradshaw, Guy Williams, Jamie Glover, Edmund Kingsley, Richard Dillane, Martyn Mayger, Rob Callender, Albert Welling, Sara Vickers, Gala Gordon, Daniel Ings, Caroline O'Neill, Richard Banks, Jessie Buckley, Olivia Grant, Rita McDonald Damper, Martin Hancock, Sarah Winter, Sheila Hancock, Dakota Blue Richards, Chris Coghill, Grahame Fox, Sam Hoare, Alex Wyndham, Adam Levy, Celine Buckens, Robert Wilfort, Glen Davies, Phoebe Nicholls, David Yelland, Edward MacLiam, John Hopkins, Sion Alun Davies, Paul Bown, Sylvestra Le Touzel, Michael Fox, Jonathan Barnwell, Will Payne, Matthew Needham, David Sturzaker, Katherine Kingsley, Tristan Sturrock, Gillian Saker, Robert Lučkay, Mark Bazeley, Jack Bannon, Iain McKee, William Houston, Joanna Cassidy, Jenny Seagrove, Richard Hawley, Kelly Adams, John Hollingworth, Liam Garrigan, James Palmer, Jamie Parker, Emily Plumtree, Diane Fletcher, Rob Jarvis, James Doherty, Sarah Woodward, James Wilby, Samuel Barnett, Ben Mansfield, Jemima West, Margaret Clunie, Hermione Corfield, Mark Heap, Kevin Trainor, Robin Soans, Samantha Colley, Robin McCallum, Max Bennett, Adam James, Stefanie Martini, James Laureson, Rebecca Lacey, Tom York, Ian Peck, Geff Francis, Sarah Beck Mather, Sophie Simnett, Simon Meacock, Ella Hunt, Alan Williams, Geoffrey Streatfeild, Jack Ashton, Maya Gerber, Amy Marston, Dario Coates, Susy Kane, Ian Pirie, Edwin Thomas, Jonathan Guy Lewis, Abigail Thaw, Shvorne Marks, Nick Court, Poppy Miller, Jacob Fortune-Lloyd, Amy McCallum, Darrell D'Silva, Ben Lambert, Tom Mothersdale, Elisabeth Hopper, Leo Hatton, Louis Ashbourne Serkis, Imogen Gurney, Emma Hiddleston, Ciara Charteris, Iain Stuart Robertson, Colin Mace, Fiona Skinner, Caroline Martin, Aldo Maland, Andrew Buckley, Phil Daniels, Andrew Paul, David Reed, Richard Durden, Brendan Patricks, Nico Rogner, Paul Ready, Ellie Haddington, Greg Austin, Tanya Fear, Caroline Goodall, William Scott-Masson, Rebecca Saire, Dominic Carter, Dominic Thorburn, Steven Elder, Cassie Clare, Chris Fulton, Jack Bannon, Simon Dutton, Joe Sims, Sophie Karl, Jojo Macari

Oxford šedesátých let. Doba, kdy policisté byli lidé z nižší sociální třídy, na které se aristokracie dívala svrchu. Doba klobouků (zvlášť Rogeru Allamovi fedora sekne), dýmek, sendvičů, piv a aut s proklatě malými zpětnými zrcátky. Doba, kdy bylo nediskrétní naznačit, že by někdo mohl mít milenku, ale kdy vám zmlácení mafiána nebo podezřelého mohlo projít, pokud si na vás nikdo nestěžoval. Inspektor Morse mě nikdy nezajímal, takže jsem se na tento prequel aneb “jak se stal mužem, kterým je,” dívala asi trochu jinýma očima, než ti, kteří hltají momenty, kdy se v Endeavour objeví něco, na co Inspektor Morse odkazuje, nicméně nutno říct, že mě i tak Endeavour baví. Baví mě hezkou kamerou a výborně vybranou vážnou hudbou, která děj doprovází. Baví mě vývojem vztahu mezi mladým Morsem a jeho mentorem, inspektorem Thursdaym, který je se svým otcovským přístupem a sarkastickými poznámkami podle mě nejzajímavější postavou příběhu. A nejvíc mě baví, když detektivní případy přerostou nečekaně v cosi osobního jako tomu bylo u posledního dílu první řady a předposledního a posledního dílu řady druhé. (A vlastně dodnes nechápu, proč zajímavá dějová linie, která případy první a druhé série proplétala a která na pozadí naznačovala korupci na policejním oddělení, byla ve třetí sérii docela zapomenuta.) 1. řada: 90 % | 2. řada: 100 % | 3. řada: 70 %(25.1.2016)

“Byť dobrým policajtom dokáže byť ktokoľvek, byť dobrým detektívom je umenie.” Povedala by som, že tento výrok, ktorý odznel v jednej z častí tohto seriálu ho aj veľmi dobre vystihuje. Hlavný hrdina mladý policajt Morse má vynimočný pozorovací talent, výborný úsudok a dokáže klásť tie správne otázky, napriek tomu, že to v danej chvíli jeho nadriadeným “tým obyčajným policajtom” neveľmi vyhovuje. Z uvedeného dôvodu je neustále v nemilosti a nebyť ochrannej ruky jeho priameho nadriadeného dávno by rozdával len bločkové pokuty. Napriek nesporným kvalitám tejto série mi v nej žiaľ čosi chýbalo, možno by to chcelo pre mňa predsa len troška viac sympatického hlavného hrdinu. V každom prípade veľmi kvalitná “kriminálka”.(14.8.2014)

Režie, styl a postupy si berou to nejlepší z klasického detektivního žánru. Je to poměrně dost zašmodrchané a divák musí dávat pozor, aby mu něco podstatného neuniklo. Potěšily také odkazy na politické souvislosti (vnitřní i zahraniční), jenž se různě v jednotlivých dílech prolínaly. Pilot - 74%. 1. díl - 74%.(16.9.2014)

Milujem UK kriminálky. Či už Poirot, najnovšie Maigrat a po absťáku a dobrej rade som dostal doporučenie na Endeavoura. Hlavne to prostredie Anglicka, upravené parky, old school štýl, atmosféra ma vždy dostanú. Trošku som bol prekvapený situovaním deja do Oxfordu, ktoré je pre mňa centrom vysokých škôl. Až som bol zaskočený, že v takom študentskom mesta sa budú konať vražebné plány. Aké, že to bolo moje prekvapko premilé, že som sa mýlil??? Staré jaguáry, super príbehy aspoň prvá séria a polovica druhej ma vhodná dĺžka ma nútia to sledovať ako štofera ten pocit keď si na lyžičke ohrieva heroín. Postava Morsa je výborne vykreslená aj keď sa musím priznať, že som starého Morsa nevidel. Hlavne skôr registroval zo seriálu TOP GEAR, kde často spomínajú na jaguáry, ktorými jazdí miestna polícia. Fakt doporučujem pre každého kto má rád tieto filmové počiny.(20.9.2017)

Docela far-fetched (nebo hezky česky zavlasypřitažené, chcete-li), hlavně první dva díly (pilot nepočítám). Na ITV mám rád, že nešetří na komparzu a výpravě obecně. Zahráno solidně, i když mě ten opakující se zmatený výraz Morse začínal postupně víc a víc iritovat. Ale řešené případy jsou zajímavé a 90 minut uteče rychle.(28.10.2013)

• - Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)