Endeavour (TV seriál)

• Česko

Detektiv Endeavour Morse

Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2012–2020, 47 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay, Genevieve O'Reilly, Flora Montgomery, Louise Dylan, Jack Roth, Andrew Gower, David Oakes, Bronson Webb, Patrick Malahide, Fiona Ryan, Jessica Ellerby, Oliver Lansley, Lloyd McGuire, Craig Parkinson, Gina Bramhill, Nell Tiger Free, Vincent Riotta, Cécile Paoli, Anya Taylor-Joy, Daisy Head, Luke Allen-Gale, Martin Jarvis, Lex Shrapnel, Maimie McCoy, Beth Goddard, Hilton McRae, Lisa Backwell, Darwin Shaw, Sophie Stuckey, Lucy Boynton, Jonathan Coy, Crystal Leaity, Hugh O'Brien, Struan Rodger, Richard Dixon, Celyn Jones, David Westhead, Chris Barnes, Michael Shannon, Pooky Quesnel, Clive Wood, Sonya Cassidy, Adrian Schiller, Amelia Clarkson, Gordon Kennedy, Ian Gelder, Lasco Atkins, Lynn Farleigh, Greg Bennett, Alexandra Doyle, Matthew Wilson, James Bradshaw, Guy Williams, Jamie Glover, Edmund Kingsley, Richard Dillane, Martyn Mayger, Rob Callender, Albert Welling, Sara Vickers, Gala Gordon, Daniel Ings, Caroline O'Neill, Richard Banks, Jessie Buckley, Olivia Grant, Rita McDonald Damper, Martin Hancock, Sarah Winter, Sheila Hancock, Dakota Blue Richards, Chris Coghill, Grahame Fox, Sam Hoare, Alex Wyndham, Adam Levy, Celine Buckens, Robert Wilfort, Glen Davies, Phoebe Nicholls, David Yelland, Edward MacLiam, John Hopkins, Sion Alun Davies, Paul Bown, Sylvestra Le Touzel, Michael Fox, Jonathan Barnwell, Will Payne, Matthew Needham, David Sturzaker, Katherine Kingsley, Tristan Sturrock, Gillian Saker, Robert Lučkay, Mark Bazeley, Jack Bannon, Iain McKee, William Houston, Joanna Cassidy, Jenny Seagrove, Richard Hawley, Kelly Adams, John Hollingworth, Liam Garrigan, James Palmer, Jamie Parker, Emily Plumtree, Diane Fletcher, Rob Jarvis, James Doherty, Sarah Woodward, James Wilby, Samuel Barnett, Ben Mansfield, Jemima West, Margaret Clunie, Hermione Corfield, Mark Heap, Kevin Trainor, Robin Soans, Samantha Colley, Robin McCallum, Max Bennett, Adam James, Stefanie Martini, James Laurenson, Rebecca Lacey, Tom York, Ian Peck, Geff Francis, Sarah Beck Mather, Sophie Simnett, Simon Meacock, Ella Hunt, Alan Williams, Geoffrey Streatfeild, Jack Ashton, Maya Gerber, Amy Marston, Dario Coates, Susy Kane, Ian Pirie, Edwin Thomas, Jonathan Guy Lewis, Abigail Thaw, Shvorne Marks, Nick Court, Poppy Miller, Jacob Fortune-Lloyd, Amy McCallum, Darrell D'Silva, Ben Lambert, Tom Mothersdale, Elisabeth Hopper, Leo Hatton, Louis Ashbourne Serkis, Imogen Gurney, Emma Hiddleston, Ciara Charteris, Iain Stuart Robertson, Colin Mace, Fiona Skinner, Caroline Martin, Aldo Maland, Andrew Buckley, Phil Daniels, Andrew Paul, David Reed, Richard Durden, Brendan Patricks, Nico Rogner, Paul Ready, Ellie Haddington, Greg Austin, Tanya Fear, Caroline Goodall, William Scott-Masson, Rebecca Saire, Dominic Carter, Dominic Thorburn, Steven Elder, Cassie Clare, Chris Fulton, Jack Bannon, Simon Dutton, Joe Sims, Sophie Karl, Jojo Macari, Jimmy Walker, Angela Terrence, Raj Paul, Mike Grady, Ava Masters, Colin Tierney, Tom Canton, Roger May, Richard Riddell, Michael Parkhouse, Benjamin Wainwright, Oliver Chris, Sophie Winkleman, Mary Stockley, Alice Orr-Ewing, Ross Boatman, Blake Ritson, Joe Bone, Oliver Farnworth, Olivia Chenery, Ben Lamb, Christopher Bowen, Carol Royle, Tilly Blackwood, Michael Jenn, Paul Jesson, Aidan McArdle, Joanna Horton, Emily Barber, Nathalie Buscombe, Harry McEntire, Anson Boon, Natalie Burt, Michael Matus, Desmond Barrit, Robert Blythe, Ian Saynor, Naomi Battrick, Lucy Briers, Ryan Gage, Holli Dempsey, Richard Harrington, Stephanie Leonidas, Reece Ritchie, Angus Wright, Nicola Duffett, William Mannering, Jason Merrells, Harki Bhambra, Shane Zaza, Emma Cunniffe, Marianne Oldham, Lucy Black, James Northcote, David Jonsson, Zaris-Angel Hator, Sam Crane, Michael Simkins, Richard Lintern, Jenna Harrison, Danny Webb, Terence Harvey, Lewis Rainer, Sam Reid, Charlie Creed-Miles, Emma Stansfield, Graham Curry, Jamie Blackley

Nejsem moc velkým fanouškem detektivek, zejména britských. Vždycky mi to pinožení po anglickém venkově a pátrání po zločincích přišlo docela nudné. Tady ovšem je to asi nějak jinak. Ne, že by ti Angláni nějak ožili a byli najednou méně škrobení, ale podané je to věcně, dialogy jsou smysluplné a postavy mají náležitý a hlavně pochopitelný vývoj. Zkrátka jsem s těmi detektivy srostl a nerad se s nimi loučím. Je to skvěle natočený seriál, takových je na výběr docela malinko...85%(15.5.2020)

Jednoduše parádní detektivní seriál s okouzlující britskou atmosférou, nostalgií a dobovými detaily. Každá epizoda začíná z několika směrů, nesouvisejících osob a příběhových linií, aby se při vyšetřování záhadných vražd zapotil nejen detektiv Morse, ale i já, erudovaný přemýšlivý divák. Potěšilo mě i vykreslení několika (přesněji tří) vedlejších postav a že to vše klapalo i bez zjevného násilí a sprostých nadávek, mně při hodnocení ponechalo jen jednu možnost.(29.3.2016)

Skvělý seriál s geniální dobovou atmosférou, který střídá různé vražedné motivy stejně jako stupně napětí a ponurosti až po téměř hororový nádech 2. epizody 2. sezóny. Potěší řada přímých i nepřímých narážek na původní seriál "Inspektor Morse" (jednu z výrazných rolí si tu ostatně zahrála i dcera představitele samotného titulního (šéf)inspektora Abigail Thaw) i na jiná známá díla příbuzných žánrů (za všechny jmenujme třeba 2. díl 1. sezóny, kde se do výčtu známých sériových vražd dostaly i fairvaleské bažiny z filmu Psycho). Co ovšem nepotěší je několik cliffhangerů jako kráva na konci 2. sezóny, kdy zůstává až příliš motivů otevřených. Vzhledem k tomu, že příprava 3. sezóny začala již před rokem a o datu jejího uvedení dosud není vidu ani slechu, nejeden fanoušek série si může připadat jako čtenář Písně ledu a ohně G.R.R. Martina. Tak jo, už to natočili (3. a 4. sezónu) a furt je to paráda (2018) :-).(18.9.2015)

První dvě série vynikající. Skvělý hlavní hrdina, výborné (a místy mrazivé) zápletky, zajímavé vedlejší postavy, Oxford na pozadí, i ta opera se snese. Pro milovníky inspektora Morse povinné, pro ostatní doporučené. Jen neudělejte tu strašnou chybu a nekoukejte se na sérii 3! Netuším, jestli změnili scénáristu nebo se jen opil či zbláznil, to jsem nezkoumala. Nicméně ze dvou sérií velmi slušné krimi se stal absurdní paskvil, u kterého člověk netuší, jestli se má smát nebo plakat, ale co by měl především udělat, je včas vypnout televizi. Série 3 opravdu NE!(6.9.2016)

Nesmírně příjemný seriál s geniálním detektivem, který se teprve rozkoukává a který působí trochu jako autista a sociopat v jednom. Jednotlivé vraždy jsou strašlivě zašmodrchané a v drtivé většině případů nebudete až do konce ani tušit, která bije. Co Endeavour vystřeluje vysoko nad průměr, je Oxford, šedesátá léta, móda, dobří herci a hlavně opera. Cože, opera? Ano, Morse miluje opery, jeden díl je celý operní a i díky tomu patří mezi to nejlepší ze současných detektivek.(20.4.2014)

• - Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)