Černý anděl (TV seriál)

Dark Angel

Drama / Sci-Fi

USA, 2000, 42x60 min

Joel McNeely

Jessica Alba, Michael Weatherly, J.C. MacKenzie, Jensen Ackles, John Savage, Alimi Ballard, Kevin Durand, Ashley Scott, Lawrence Pressman, Byron Mann, Sarah Carter, Natassia Malthe, Stephen Lee, Chris Gauthier, Jodelle Ferland, Nana Visitor, Peter Williams, Lauren Lee Smith, Joshua Alba, Nicki Aycox, Emily Holmes, Grace Park, Aaron Douglas, Missy Peregrym, Rainn Wilson, Valarie Rae Miller, Keith Dallas, Ken Kirzinger, Kristin Bauer van Straten, Suleka Mathew, Sarah Strange, Andrew Francis, Kate Luyben, Donavon Stinson, Christine Willes, G. Michael Gray, Catherine Lough Haggquist, Odessa Munroe, Antonio Cupo, Sonya Salomaa, Dominika Juillet, Tahmoh Penikett, Keegan Connor Tracy, Zak Santiago, Ashley Crow, Jesse Moss, Christine Chatelain, Cameron Bright, Paul Popowich, Paul Anthony, William Gregory Lee, Alessandro Juliani, Peter Kent, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Nicki Clyne, Samantha Smith, John Cassini, Ty Olsson, Kett Turton, Salvator Xuereb, Jorge Vargas, Rodney Rowland, Callum Keith Rennie, Hiro Kanagawa, Sam Witwer, Stanley Kamel, Donny James Lucas, James Kirk, Tiffany Lyndall-Knight, Jeffrey Ballard, Rick Worthy, Enuka Okuma, Sarah Jane Morris, Chris Kramer, Martin Cummins, Ben Cotton, Emily Tennant, Rob Freeman, Richard Gunn, Terry Chen, Jennifer Blanc-Biehn, Daniel Boileau, Anita Brown, Brian Markinson, Camille Sullivan, Meghan Ory, George Cheung, John DeSantis, Douglas O'Keeffe, Kim Hawthorne, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, James Kidnie, Susan Hogan, Matthew Currie Holmes, Kendall Cross, A.C. Peterson, Jesse Hutch, Colin Cunningham, Claude Duhamel, Peter Shinkoda, Kyle Alisharan, Michelle Goh, Devin Douglas Drewitz, Peter Benson, Lucia Walters, Michael Kopsa, Rob LaBelle, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Todd Stashwick, Peter Bryant, Darren E. Scott, Michael Benyaer, J.J. Johnston, Paul Becker, Leslie Jones, John Dennis Johnston, Jim Thorburn, Alejandro Rae, Joey Aresco, Alex Zahara, D. Neil Mark, Darren Moore, Link Baker, Jason Diablo, Garfield Wilson, José Vargas, Angela Moore, Cameron McDonald, Peter New, Steve Makaj, Tony Perez, Mark Gibbon, Scott Heindl, Kwesi Ameyaw, Jim Shield, Rick Dobran, Noah Beggs, Tony Alcantar, Rick Tae, Michael Teigen, Henri Lubatti, Sean Campbell, Rekha Sharma, Jaren Brandt Bartlett, Lorena Gale, L. Harvey Gold, Robert Weiss, Danny Dworkis, Adrian McMorran, Ron Selmour, Jaron Albertin, Amy Dumas, Brian Jensen, Josh Byer, Malcolm Stewart, Scott Bellis, Vince Crestejo, Warren Takeuchi, Zahf Paroo, Darcy Laurie, Michasha Armstrong, Alison Matthews, Daniel Bacon, Craig Veroni, Simon Longmore, Mark Houghton, Paul Moniz de Sa, Ralph Alderman, Mark Burgess, Leanne Adachi, Troy Ruptash, Brenda James, Kristian Messere, David Gianopoulos, Sean Amsing, Brett Le Bourveau, Shireen Crutchfield, Oscar Goncalves, Greg Kean, Paul Perri, Judith Maxie, Alana Husband, Winnie Hung, Kurt Max Runte, Gardiner Millar, Dee Jay Jackson, Michael David Simms, David Kaye, Glen Gould, Brendan Beiser, Dalias Blake, Stephen Chang, Desiree Zurowski, Nicole Bilderback, Nicole G. Leier, Carolyne Maraghi, Shawn Stewart

Vízia blízkej pochmúrnej budúcnosti je fajn len škoda kvalitatívnej nevyváženosti seriálu. Zatiaľ čo prvá séria si až do konca drží stabilne slušnú úroveň, druhá začina veľmi pozvoľna variáciou na Mutanta X a aj napriek neskoršiemu výraznému zlepšeniu kvalít začiatkov bohužiaľ nedosahuje. A ako to už tradične býva, zrušenie prišlo v čase, keď to začalo byť naozaj zaujímavé. Ale na to sme si už pri Foxe zvykli. Inak životná rola Jessicy Alby, ktorá možno hereckých kvalít veľa nepobrala ale práve v Dark Angelovi ukazuje, že jej kariéra ponúka aj svetlé výnimky. 70%(18.11.2007)

Obsahuje SPOILERY!!! Pohodovka, ze které číší vše dobré i špatné z 90. let. Hlavní hrdinka Mex byla vytvořená geneticky v laboratořích Manticory, ale jako dítě s 12 dalšími utekla. Nyní je jí kolem 20 let, žije ve špinavém a zbídačeném Seattlu roku 2019, ve Spojených Státech, které se díky katastrofě staly něčím mezi zemí třetího světa a policejním státem. Díky kočičí DNA má téměř nadpřirozené schopnosti, ale živí se jako poslíček v Jam Pony, s kamarády chlastá v baru a občas něco ukradne. Pak ale poznává Logana, idealistického boháče a začíná mu pomáhat proti nejrůznějším zločinům. A také utíká před fanatikem Lydeckerem, který vede Manticory své uprchlé děti chce zpět. Toť první řada, za kterou bych dal i 4*. Druhá řada je ale o dost slabší, bez vysvětlení mizí jedna z postav, objevuje se nový záporák a také spoustu opravdu debilních dílů ve stylu příšera týdne. Když se začíná objevovat zajímavá mytologie, začínají se přiostřovat vztahy mezi lidmi a transgeniky, seriál končí. Končí vynikajícím, ale nic neřešícím finále, která nedá žádné odpovědi a které nabízí spoustu otázek co bude dále. Přesto ale tři hvězdičky bez problémů dám - za pohodové postavy (hlavně hláškující Alex nebo psí mutant Joshua, nebo hajzlíka Normala), krásně béčkovou atmosféru i místy skvělou akci.(21.3.2011)

ale jo...serial ma nekolik dobrych napadu, scenaristicky a rezisersky nevyrovnane dily (stejne jako kazdej jinej), megakocku jako hlavni predstavitelku a pro mne neprilis povedene digitalni triky. Kdyz vezmu v uvahu jak je stary, sem ochoten to prekousnout. Nemuzu si pomoct, ale mne se druha serie libila. Je sice uplne jina nez prvni, ale mnozstvi mantikoranu na svobode dalo tvurcum otevrene moznosti na ulitle napady. Navic Joshua a hlavne Alec okorenili nemastnou a neslanou plejadu postav o humor. Alec je pro mne nejsympatictejsi postava v serialu vubec. A malem bych zapomnel na genialni halloweensky dil. :)(5.1.2008)

Přesně takhle si představuji postapokalyptickou budoucnost. Chaos, špína, bída... a jako jediná obrana proti tomu všemu je všudypřítomný černý humor. Sci-fi moc nemusím, kvůli tomu, jak se vždycky snaží brát smrtelně vážně a důležitě, i když se na scéně odehrávají kraviny nejtěžšího kalibru (nemluvě o trapných kostýmech a rekvizitách) - ale DA je oproti tomu civilní a místy i komorní příběh o přežívání lidského druhu - mezi který se přimíchají geneticky upravení jedinci a snaží se zapadnout... Oni za svůj "mutantní stav" nemůžou, přesto je lidi odsuzují a nenávidí - a TOHLE není sci-fi, ale bohužel každodenní realita. Zvláštní věc je, že i přes své nesporné kvality, má seriál poměrně nízké hodnocení - a přitom jeho tvůrcem je "veleslavený" James Cameron.(16.7.2009)

PROLOGUE: Ženská smrteľná (a nesmrteľne dokonalá J.A.) Vrana. Spojenie s hlavnou hrdinkou v dokonalých metamorfózach. Krvavé oči, kožená pásová bunda, mokré stredne dlhé vlasy. Čo viac si má hriešnik a luhár priať viac. Baby, priblíž sa, doráňaj ma saskou tradíciou, pošli do parareleného sveta, vyžmýkaj emócie a city. Nemyslím, nejem, bdiem, bojujem. Dark Angel action. Neviem čo robiť, žalúdok zviera pocit strachu. Pristupuj tvrdo a citlivo zároveň. Pomykov, približuje sa ako duch E.A. Poea. Kriste, tá červená. Páni, krvacajúce pery, maskáče do snehu? nerob zo mňa posadnutého. Šaliem. To nie je dobré. Odchádzam. Watch tower to Alba. http://www.youtube.com/watch?v=B8_pgxLU5Q8&playnext=1&list=PL41482C1C7B588CFB&index=65 // ALBA DESCENDS: Ak vychádzam s Poeovej filozofie skladby (na naše účely) nielen básne ale všetkého, umocnenie pocitu jednak beznádeje, trúchlenia a na druhej strane rešpektu, bojaschopnosti vyvoláva seattleský anjel. Netuším, či anjeli budúcnosti, ktorá je vždy zdecimovaná, takto konajú a vyzerajú, v nebi však takíto povedzme presne spievajú, či lietajú. Teda v to dúfam. Pomykov a strádanie všeobecného, nutkanie zažiť spirituálny nádych, osvojenie si myslenia a pocitov X-452 mi nedáva potrebné odpovede na otázky „ako zachrániť svet“, nutká však vzkriesiť pocity blahosklonnosti k nevinnej žene (slečne), ktorá nie je reálna a preto spôsobuje to prekliatie uvedomenia si obrovskej diaľky, ktorá medzi nami je. Môžem ju ako Vrana pozorovať zo striech, z okna môjho dobre skrytého domu, je to ale dobré na jednu vec – ešte viac sa zmáram a nutne otváram ďalšiu fľašu lacného Beaujolais. Ľahostajnosť, NIE však k DUCHOVNÝM otázkam, nezbednosť, krajná nedospelosť, trúfalosť 452ky nesú v sebe inšpirácie pohľadu ďalej, za horizont. Vymyslená obludnosť a charakter nemôže mať vplyv na zmýšľanie v súčasnosti, a hoci som nebol na napr. Aljaške, viem že existuje. Neopunková anarchia je vstrýcnym momentom možného usporiadania budúcnosti, zasiahla(ne) ale celý svet? Chlieb a hry sa zmenia na boj o vodu a chlieb, no ja neviem či zvíťazím. Po nociach ju sledujem. Tomu stvoreniu, ktoré vymyslel otec T-800, nemôžem byť na príťaž. S bratmi dominikánmi mám priateľské vzťahy, našťastie, inak by som nemal kde spať, a tí mi občas poradia hľadať odpovede v kaplnke. Často som tam, pár krát tam zašla aj ona, no ako som si ju ukotvil v hlave, je aj vtedy ak unikám nočnými ulicami pred bandou opilcov. Zvládol by som ich, ale nemôžem riskovať. Nechať ju tu opustenú....sám nemám usporiadané myšlienky. Nepotrebujem od nej úklony, uznania, pohladenie, stačilo mi ak som v čase jej súboja 1 na 1 stopol v bočnej ulici 3 ďalších, ktorí jej mali nakopať jej fantasticky tvarované telo. Stopou sú vždy zuby pri soche Nepoškvrnenej Panny Márie. Vtedy sa niečo stane, a hoci sa väčšinou ubrániť vie, snažím sa byť na pomoci niekde blízko. Za stĺpom ma v kaplnke nemôže vidieť, hoci som tam párkrát v jej prítomnosti bol. Ju nezaujíma nehospodárnosť atrapy štátu, hladní a opustení...K nej ešte len spejeme. Nie rýchlo, načo sa ponáhľať, rozvrat však nemáme pod kontrolou. Prudko mystickú ženu (slečnu) dokáže na určitý čas zatlačiť naučená skladba Verdiho Nabucca, tá krvavá stopa na jej perách, kožené rukavice bez prstov spúšťajú stav mantichorskej mysle, pocity zjavujúce sa odnikiaľ, a opäť zanikajúce len čo utekám pred betlehem. Psychický vzruch je krátky ale o to intenzívnejší, pohlcujúci, že netrénovaný a neveriaci by som iste upadol do stavu marazmu. Keď prší je najlepšie. Vtedy sa cenťákom odvďačujem človeku na okraji spoločnosti menom Orwel, ktorý zmočeným prstom ukazuje na vševidiace oko. Je nad cintorínom. Hm. V duchu si hovorím - rovní sme si len pri narodení a smrti. Ak prídeš, ty bezcitná smrť po ňu -452ku alebo po mňa, stretneme sa niekedy? Obávam sa odpovede čierneho stvorenia, s beznádejným veru nie. ANGEL NEVER: Neboj sa vrany, som priateľ. Darovať srdce jej nemôžem, nech akokoľvek by som chcel. Kliatba Ecovho kyvadla je neústupná, a jedinou útechou zostávajú špinavé pozadie stien, ulíc a domov odkiaľ ju môžem sledovať. A kaplnka....nezabudni na kaplnku....//(2.1.2011)

• - Datumu narozenin Jamese Camerona si můžete všimnout na poznávací značce Maxiného motocyklu. (TomikZlesa)

• - První sezona končí a začíná stejnými větami "Sometimes it seems like it happened to someone else, like maybe it was a story I heard. Even though I know it happened." Max ji říká v prvním dílu na vrcholu Space Needle a na tom samém místě ji řekne Lohan v posledním dílu. (TomikZlesa)

• - V souvislosti se seriálem bylo vydáno několik knih Maxe Allana Collinse. Titul „Před úsvitem“ mapuje období zasazené do doby před seriálem, události následující finále druhé sezony popisuje kniha „Hra o kůži“ a celou ságu uzavírá „After the Dark“. (CBD)