Černý anděl (TV seriál)

Dark Angel

Drama / Sci-Fi

USA, 2000, 41x60 min

Joel McNeely

Jessica Alba, Michael Weatherly, J.C. MacKenzie, Jensen Ackles, John Savage, Alimi Ballard, Kevin Durand, Ashley Scott, Lawrence Pressman, Byron Mann, Sarah Carter, Natassia Malthe, Stephen Lee, Chris Gauthier, Jodelle Ferland, Nana Visitor, Peter Williams, Lauren Lee Smith, Joshua Alba, Nicki Aycox, Emily Holmes, Grace Park, Aaron Douglas, Missy Peregrym, Rainn Wilson, Valarie Rae Miller, Keith Dallas, Ken Kirzinger, Kristin Bauer van Straten, Suleka Mathew, Sarah Strange, Andrew Francis, Kate Luyben, Donavon Stinson, Christine Willes, G. Michael Gray, Catherine Lough Haggquist, Odessa Munroe, Antonio Cupo, Sonya Salomaa, Dominika Juillet, Tahmoh Penikett, Keegan Connor Tracy, Zak Santiago, Ashley Crow, Jesse Moss, Christine Chatelain, Cameron Bright, Paul Popowich, Paul Anthony, William Gregory Lee, Alessandro Juliani, Peter Kent, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Nicki Clyne, Samantha Smith, John Cassini, Ty Olsson, Kett Turton, Salvator Xuereb, Jorge Vargas, Rodney Rowland, Callum Keith Rennie, Hiro Kanagawa, Sam Witwer, Stanley Kamel, Donny James Lucas, James Kirk, Tiffany Lyndall-Knight, Jeffrey Ballard, Rick Worthy, Enuka Okuma, Sarah Jane Morris, Chris Kramer, Martin Cummins, Ben Cotton, Emily Tennant, Rob Freeman, Richard Gunn, Terry Chen, Jennifer Blanc-Biehn, Daniel Boileau, Anita Brown, Brian Markinson, Camille Sullivan, Meghan Ory, George Cheung, John DeSantis, Douglas O'Keeffe, Kim Hawthorne, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, James Kidnie, Susan Hogan, Matthew Currie Holmes, Kendall Cross, A.C. Peterson, Jesse Hutch, Colin Cunningham, Claude Duhamel, Peter Shinkoda, Kyle Alisharan, Michelle Goh, Devin Douglas Drewitz, Peter Benson, Lucia Walters, Michael Kopsa, Rob LaBelle, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Todd Stashwick, Peter Bryant, Darren E. Scott, Michael Benyaer, J.J. Johnston, Paul Becker, Leslie Jones, John Dennis Johnston, Jim Thorburn, Alejandro Rae, Joey Aresco, Alex Zahara, D. Neil Mark, Darren Moore, Link Baker, Jason Diablo, Garfield Wilson, José Vargas, Angela Moore, Cameron McDonald, Peter New, Steve Makaj, Tony Perez, Mark Gibbon, Scott Heindl, Kwesi Ameyaw, Jim Shield, Rick Dobran, Noah Beggs, Tony Alcantar, Rick Tae, Michael Teigen, Henri Lubatti, Sean Campbell, Rekha Sharma, Jaren Brandt Bartlett, Lorena Gale, L. Harvey Gold, Robert Weiss, Danny Dworkis, Adrian McMorran, Ron Selmour, Jaron Albertin, Amy Dumas, Brian Jensen, Josh Byer, Malcolm Stewart, Scott Bellis, Vince Crestejo, Warren Takeuchi, Zahf Paroo, Darcy Laurie, Michasha Armstrong, Alison Matthews, Daniel Bacon, Craig Veroni, Simon Longmore, Mark Houghton, Paul Moniz de Sa, Ralph Alderman, Mark Burgess, Leanne Adachi, Troy Ruptash, Brenda James, Kristian Messere, David Gianopoulos, Sean Amsing, Brett Le Bourveau, Shireen Crutchfield, Oscar Goncalves, Greg Kean, Paul Perri, Judith Maxie, Alana Husband, Winnie Hung, Kurt Max Runte, Gardiner Millar, Dee Jay Jackson, Michael David Simms, David Kaye, Glen Gould

Přesně takhle si představuji postapokalyptickou budoucnost. Chaos, špína, bída... a jako jediná obrana proti tomu všemu je všudypřítomný černý humor. Sci-fi moc nemusím, kvůli tomu, jak se vždycky snaží brát smrtelně vážně a důležitě, i když se na scéně odehrávají kraviny nejtěžšího kalibru (nemluvě o trapných kostýmech a rekvizitách) - ale DA je oproti tomu civilní a místy i komorní příběh o přežívání lidského druhu - mezi který se přimíchají geneticky upravení jedinci a snaží se zapadnout... Oni za svůj "mutantní stav" nemůžou, přesto je lidi odsuzují a nenávidí - a TOHLE není sci-fi, ale bohužel každodenní realita. Zvláštní věc je, že i přes své nesporné kvality, má seriál poměrně nízké hodnocení - a přitom jeho tvůrcem je "veleslavený" James Cameron.(16.7.2009)

Vízia blízkej pochmúrnej budúcnosti je fajn len škoda kvalitatívnej nevyváženosti seriálu. Zatiaľ čo prvá séria si až do konca drží stabilne slušnú úroveň, druhá začina veľmi pozvoľna variáciou na Mutanta X a aj napriek neskoršiemu výraznému zlepšeniu kvalít začiatkov bohužiaľ nedosahuje. A ako to už tradične býva, zrušenie prišlo v čase, keď to začalo byť naozaj zaujímavé. Ale na to sme si už pri Foxe zvykli. Inak životná rola Jessicy Alby, ktorá možno hereckých kvalít veľa nepobrala ale práve v Dark Angelovi ukazuje, že jej kariéra ponúka aj svetlé výnimky. 70%(18.11.2007)

ale jo...serial ma nekolik dobrych napadu, scenaristicky a rezisersky nevyrovnane dily (stejne jako kazdej jinej), megakocku jako hlavni predstavitelku a pro mne neprilis povedene digitalni triky. Kdyz vezmu v uvahu jak je stary, sem ochoten to prekousnout. Nemuzu si pomoct, ale mne se druha serie libila. Je sice uplne jina nez prvni, ale mnozstvi mantikoranu na svobode dalo tvurcum otevrene moznosti na ulitle napady. Navic Joshua a hlavne Alec okorenili nemastnou a neslanou plejadu postav o humor. Alec je pro mne nejsympatictejsi postava v serialu vubec. A malem bych zapomnel na genialni halloweensky dil. :)(5.1.2008)

Dark Angel je kontrastní v mnoha aspektech počínaje samotnou Jessicou Albou. Rozhodně se na ní dobře dívá a hlavně ve vážnějších scénách ji docela i sedne role, ale ty její rádoby badass hlášky a pózy hlavně v první sezóně jí poslají na úroveň 14tiletého parchanta ze základky. To, že při každé akční scéně létají kulky těsně před a za ní, výbuchy za patami, každý padouch s výstřelem čeká do té doby, než se stane nějaká záchranná náhoda, také k věrohodnosti zrovna nepřidává. Postapokalyptické prostředí je rozmanité, barevné, špinavé a to znamená přesně takové jaké já rád. Všude jsou nepřátelští, policie buzeruje a mlátí a nebýt tam takové množství logických kiksů, chrochtal bych si blahem. Zejména flashbacky a všechno související s výchovou v mantikoře je působivé. V čele s hlavním záporákem. V druhé serii to scénáristi s těmi mutacemi a schopnostmi trochu přepískli a tak byl docela problém se prokousat první půlkou, ale ta druhá je oproti tomu dobře vyeskalovaná a i když jsem možná neskákal radostí, byl jsem docela spokojený. // Nejoblíbenější postava: Lydecker // 1.serie: 70% // 2.serie: 60%(18.4.2011)

• Deftie

Päťkrát požuvaný a niekoľkokrát použitý námet. Nehovoriac o absolútne neschopnej Jessice, ktorá sa síce epizódu od epizódy lepšila, ale nevydržala som to bohužiaľ dovtedy, kým som jej aj to herectvo uverila. Čo môže povedať ešte človek ku seriálu, ktorého zvučku doslova neznášal? No, občas sa tam mihli aj schopnejší herci...(17.9.2010)

• - Během natáčení druhé série si hostující hvězda Amy Dumas zranila krk, když ji kaskadérka špatně držela při triku „Litacanrana“ a spadla hlavou na zem. (TomikZlesa)

• - V souvislosti se seriálem bylo vydáno několik knih Maxe Allana Collinse. Titul „Před úsvitem“ mapuje období zasazené do doby před seriálem, události následující finále druhé sezony popisuje kniha „Hra o kůži“ a celou ságu uzavírá „After the Dark“. (CBD)

• - Logan má narozeniny 11. listopadu 1988. (TomikZlesa)