Černý anděl (TV seriál)

Dark Angel

Drama / Sci-Fi

USA, 2000–2002, 31 h 10 min (Minutáž: 43–86 min)

Joel McNeely

Jessica Alba, Michael Weatherly, Richard Gunn, J.C. MacKenzie, Valarie Rae Miller, John Savage, Jensen Ackles, Alimi Ballard, Martin Cummins, Kevin Durand, Ashley Scott, Lawrence Pressman, Byron Mann, Sarah Carter, Natassia Malthe, Stephen Lee, Chris Gauthier, Jodelle Ferland, Nana Visitor, Peter Williams, Lauren Lee Smith, Joshua Alba, Nicki Aycox, Emily Holmes, Grace Park, Aaron Douglas, Missy Peregrym, Rainn Wilson, Keith Dallas, Ken Kirzinger, Kristin Bauer van Straten, Suleka Mathew, Sarah Strange, Andrew Francis, Kate Luyben, Donavon Stinson, Christine Willes, G. Michael Gray, Catherine Lough Haggquist, Odessa Munroe, Antonio Cupo, Sonya Salomaa, Dominika Juillet, Tahmoh Penikett, Keegan Connor Tracy, Zak Santiago, Ashley Crow, Jesse Moss, Christine Chatelain, Cameron Bright, Paul Popowich, Paul Anthony, William Gregory Lee, Alessandro Juliani, Peter Kent, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Nicki Clyne, Samantha Smith, John Cassini, Ty Olsson, Birkett Turton, Salvator Xuereb, Jorge Vargas, Rodney Rowland, Callum Keith Rennie, Hiro Kanagawa, Sam Witwer, Stanley Kamel, Donny James Lucas, James Kirk, Tiffany Lyndall-Knight, Jeffrey Ballard, Rick Worthy, Enuka Okuma, Sarah Jane Morris, Chris Kramer, Ben Cotton, Emily Tennant, Rob Freeman, Terry Chen, Jennifer Blanc-Biehn, Daniel Boileau, Anita Brown, Brian Markinson, Camille Sullivan, Meghan Ory, George Cheung, John DeSantis, Douglas O'Keeffe, Kim Hawthorne, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, James Kidnie, Susan Hogan, Matthew Currie Holmes, Kendall Cross, A.C. Peterson, Jesse Hutch, Colin Cunningham, Claude Duhamel, Peter Shinkoda, Kyle Alisharan, Michelle Goh, Devin Douglas Drewitz, Peter Benson, Lucia Walters, Michael Kopsa, Rob LaBelle, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Todd Stashwick, Peter Bryant, Darren E. Scott, Michael Benyaer, J.J. Johnston, Paul Becker, Leslie Jones, John Dennis Johnston, Jim Thorburn, Alejandro Rae, Joey Aresco, Alex Zahara, D. Neil Mark, Darren Moore, Link Baker, Jason Diablo, Garfield Wilson, José Vargas, Angela Moore, Cameron McDonald, Peter New, Steve Makaj, Tony Perez, Mark Gibbon, Scott Heindl, Kwesi Ameyaw, Jim Shield, Rick Dobran, Noah Beggs, Tony Alcantar, Rick Tae, Michael Teigen, Henri Lubatti, Sean Campbell, Rekha Sharma, Jaren Brandt Bartlett, Lorena Gale, L. Harvey Gold, Robert Weiss, Danny Dworkis, Adrian McMorran, Ron Selmour, Jaron Albertin, Amy Dumas, Brian Jensen, Josh Byer, Malcolm Stewart, Scott Bellis, Vince Crestejo, Warren Takeuchi, Zahf Paroo, Darcy Laurie, Michasha Armstrong, Alison Matthews, Daniel Bacon, Craig Veroni, Simon Longmore, Mark Houghton, Paul Moniz de Sa, Ralph Alderman, Mark Burgess, Leanne Adachi, Troy Ruptash, Brenda James, Kristian Messere, David Gianopoulos, Sean Amsing, Brett Le Bourveau, Shireen Crutchfield, Oscar Goncalves, Greg Kean, Paul Perri, Judith Maxie, Alana Husband, Winnie Hung, Kurt Max Runte, Gardiner Millar, Dee Jay Jackson, Michael David Simms, David Kaye, Glen Gould, Brendan Beiser, Dalias Blake, Stephen Chang, Desiree Zurowski, Nicole Bilderback, Nicole G. Leier, Carolyne Maraghi, Shawn Stewart, Brad Loree, Tyler Labine, Garry Chalk, Fulvio Cecere, Sarah-Jane Redmond, Erin Karpluk, Gabrielle Rose, Fred Ewanuick, Russell Ferrier, Branden Williams, Abraham Benrubi, Michael Eklund, Mike Weinberg, John MacDonald, Robert Gossett, Patrick Kilpatrick, Master P, Brenda Bakke, Mark Rolston, Ian Tracey, Alex Carter, Robert Floyd, Dexter Bell, Sebastian Spence, Steve Bacic, Martin Budny, Veena Sood, Kevin Conway, Janet Wright, Mike Dopud, Patrick Gallagher, Garwin Sanford, Kandyse McClure, Taayla Markell, Laara Sadiq, Bobby Stewart, Eileen Pedde, Adam Henderson, Raugi Yu

Vízia blízkej pochmúrnej budúcnosti je fajn len škoda kvalitatívnej nevyváženosti seriálu. Zatiaľ čo prvá séria si až do konca drží stabilne slušnú úroveň, druhá začina veľmi pozvoľna variáciou na Mutanta X a aj napriek neskoršiemu výraznému zlepšeniu kvalít začiatkov bohužiaľ nedosahuje. A ako to už tradične býva, zrušenie prišlo v čase, keď to začalo byť naozaj zaujímavé. Ale na to sme si už pri Foxe zvykli. Inak životná rola Jessicy Alby, ktorá možno hereckých kvalít veľa nepobrala ale práve v Dark Angelovi ukazuje, že jej kariéra ponúka aj svetlé výnimky. 70%(18.11.2007)

No a já se to jako čtvrtý v řadě pokusím shrnout: mně se to pro změnu líbilo hodně, Jessica je skutečně nehorázně nehorázná kost, na kočičí DNA nevidím v době kdy do prasat a myší rveme lidský geny nic tak v zásadě neuvěřitelného, a navíc vidět Jessicu, jak se 2x do roka “mrouská“ je pohled k nezaplacení :) Temný a depresivní to pro mě naopak bylo pohříchu málo, ovšem na pracovníky TV NOVA asi zase až až, jinak si těžko vysvětlit proč tento seriál, v podstatě pro teenagery, vysílala v neděli o půl druhé v noci, kdy už snad spí i ti nejhorší spratci. No budiž, horší ale je, že jako většina seriálů trpí i tento nevyrovnaností jednotlivých dílů, jsou zde momenty, za které by se nemusel stydět ani nablýskaný velkofilm a naopak věci, které by jste nečekali ani v ošuntělém “béčku“- což se ale dá lehce vysvětlit, když se podíváte na výčet režisérů, ti se snad střídali po půl hodině. Ale i přes tyto nedostatky je celkový dojem spíše kladný : děj nepostrádá napětí, akční scény jsou dobře zvládnuté, aby taky ne s kočičí DNA se to poskakuje, sem tam se objeví i humor a ten poslední díl vám musel vyloženě rvát srdce, takovej doják už jsem dlouho neviděl.(bez ironie!!) Edit k 2. serii: je až neuvěřitelné jak se dá tak dobře rozehraný děj viz poslední díl 1.serie zprasit nebo spíš zepsit?? Ani jsem se nedodívál..(26.6.2005)

• Deftie

Päťkrát požuvaný a niekoľkokrát použitý námet. Nehovoriac o absolútne neschopnej Jessice, ktorá sa síce epizódu od epizódy lepšila, ale nevydržala som to bohužiaľ dovtedy, kým som jej aj to herectvo uverila. Čo môže povedať ešte človek ku seriálu, ktorého zvučku doslova neznášal? No, občas sa tam mihli aj schopnejší herci...(17.9.2010)

Přesně takhle si představuji postapokalyptickou budoucnost. Chaos, špína, bída... a jako jediná obrana proti tomu všemu je všudypřítomný černý humor. Sci-fi moc nemusím, kvůli tomu, jak se vždycky snaží brát smrtelně vážně a důležitě, i když se na scéně odehrávají kraviny nejtěžšího kalibru (nemluvě o trapných kostýmech a rekvizitách) - ale DA je oproti tomu civilní a místy i komorní příběh o přežívání lidského druhu - mezi který se přimíchají geneticky upravení jedinci a snaží se zapadnout... Oni za svůj "mutantní stav" nemůžou, přesto je lidi odsuzují a nenávidí - a TOHLE není sci-fi, ale bohužel každodenní realita. Zvláštní věc je, že i přes své nesporné kvality, má seriál poměrně nízké hodnocení - a přitom jeho tvůrcem je "veleslavený" James Cameron.(16.7.2009)

Geneticky vyšlechtěné Jessice Alba to neskutečně sekne v jakékoliv poloze jejího omezeného hereckého rejstříku (ovšem postupně se do role vpravuje a topornost mizí). Opravdu se vyplatí koukat i jenom kvůli ní. Jinak se jedná o slušné (podvyživené) akční sci-fi z postkatastrofické budoucnosti (vypadající jako devadesátková "slumová" současnost, kromě špinavého Seattlu se jinam víceméně nepodíváme), které se povětšinou i svými epizodními zápletkami nějak točí kolem hlavního příběhu uprchlé / hledané supervojandy, snažící se žít normální "mladický" život s kámoši v doručovací cykloslužbě. Jako OK, ale v dnešní seriálové době už nemá moc co nabídnout. [Zkouknuta 1. série a nebudu pokračovat.](4.8.2020)

• - Carlos Trillo a Carlos Meglia, tvůrci komiksové série Cybersix, podali na Jamese Camerona a společnost Century Fox žalobu pro plagiátorství. Pro nedostatek financí však žalobu později stáhli. (Terva)

• - V tomto seriálu se Jessica Alba seznámila s Michaelem Weatherlyem, se kterým byla později zasnoubená. (Ozo)

• - V souvislosti se seriálem bylo vydáno několik knih Maxe Allana Collinse. Titul „Před úsvitem“ mapuje období zasazené do doby před seriálem, události následující finále druhé sezony popisuje kniha „Hra o kůži“ a celou ságu uzavírá „After the Dark“. (CBD)