Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Riddick77

Opravdová pecka zasazená do neskutečně atraktivního prostředí a zajímavé "prohibiční" doby. Steve Buscemi je bezkonkurenční a ačkoliv zde vystupuje ve značně ambivalentní roli (dobrý x špatný) - a většinu času je spíše za šmejda - tak si mě zcela získal svým charismatem a absolutním vžitím se do role. Je pravdou, že toto období ve Spojených státech patří k mým nejoblíbenějším, nicméně vybudovaná atmosféra je podmanivá a dobový feeling velmi příjemný. Taktéž precizní charakteristika postav, velmi pozvolné vykreslení jejich osudů, vlastností a vztahů je báječné a poskytuje divákovi prostor k nahlednutí za povrchní slupku každodennosti. Po první sérii nelze jinak než "full house". 9/10! ()

zipper111

Výborná žánrovka, dokonalý Steve Buscemi, skvělá režie od všech zůčastněných pánů a výprava, ta je prostě boží. Duch dvacátých let na vás dýchne už při prvním záběru a po celou sérii neopustí. Děj je zajímavý, mapuje různé životy několika postav, uvidíme zde několik známých osobností historie, nejznámější je asi Al Capone, který je zde ještě velmi mladý a teprve se rozkoukává, Graham ho hraje výborně. Až na drobné výtky, jako třeba některé nedořešené události z jedné epizody, které se ve druhé už jaksi vyřešily samy... a trošku pochybné jednání Margaret, u které si do teď nejsem jistý, co je vlastně zač... tak až na tyto menší detaily, je to výborná záležitost a fanouškům gangstarek jenom doporučuji. Btw nevím proč, ale snad každá žena, která se ve filmu objeví, musí ukázat minimálně prsa, nevím jestli to byly podmínky castingu... ale já si nestěžuju. :) 5* ()

Macejko

1. séria: Dobovo veľmi atmosférický a parádne zahraný (Buscemi, Macdonald, Shannon) seriál, ktorý však zásadne zlyháva, keď má diváka nejakým spôsobom strhnúť pri sledovaní ľubovoľnej dejovej línie. Konfliktov a podzápletiek je mnoho, avšak všetky zostávajú iba v rovine "zaujímavé, ale nič viac". Jednoducho to nikam negraduje (či už v jednotlivých scénach alebo v rámci celku) a vlastne ani poriadne nesmeruje, o čom ma presvedčil odbitý záverečný diel. Absencia orchestrálnej hudby (soundtrack pozostáva výhradne z dobových songov) tiež ničomu nepomáha. Relatívne vysoké hodnotenie dávam za hercov a za fakt, že som sa pri sledovaní ani raz nenudil. (7/10) ()

erased

Steve Buscemi se konečně dočkal té pravé ikonické role, a nemám nejmenších pochyb o tom, že mu až do smrti zůstane Nucky přišitej. K tomu bohatě stačilo, že ve svém Boardwalk Empire táhl jen dvě série, tedy první a poslední. Ne, že by v pokračováních chyběl nebo byl ve své ikonické roli nahrazen, ale s přibývajícími díly stále více slouží jako prostředník mezi jednotlivými mafiánskými příběhy, než jako jejich hlavní aktér. A není to vůbec na škodu! Druhou sérii vedl s přehledem a specifickým charismatem sobě vlastním Michael Pitt v roli jeho synovce, třetí zase dokonalý oponent Gyp a čtvrtou konečně starý dobrý známý Omar/Chalky. Těmito vedoucími příběhy se parádně proplétají i eskapády dalších postav, mimo jiné excelujícího Stephena Grahama v roli prťavého Al Pacina a právě zde prorážejícího Michaela Shannona. Je proto škoda, že poslední série kvůli upadající sledovanosti působí svým časovým posunem na konec prohibice podivně uspěchaně a téměř po všech ohledech rozporuplně. Očekávané a kýžené uzavirání všech příběhových linek je i přes jejich povedenost jaksi nucené. Jednotlivým řadám, včetně této, lze sice jednoduše vyčíst rozmělněnou prostřední část, ta ale vždy slouží jako příprava pro jednoznačně parádní finále. Jen závěr je namísto obvyklé vylkoleposti spíše střízlivý, ale díky tomu a jeho uzavření kruhu Nuckyho kariéry a života je hlavně neobvykle důstojný. Čím však zpětně vyniká Boardwalk Empire nejvíc je, jak stylově se tento výlet do dob prohibice podařilo zpracovat. Jen škoda, že i když má každý díl alespoň jednu scénu plnou téměř groteskně neohrabaného a brutálního, a o to víc uvěřitelného násilí, pletichaření mezi nimi nejednou dokáže nudit. Naštěstí platí, že kdykoli se to to stane, stačí znovu začít sledovat parádní a dost možná bezkonkurenční kostýmy a kulisy. Minimálně v tomto ohledu se tento seriál nemůže nikdy vyčerpat. Já na něj však budu v první řadě vzpomínat jako na mého průvodce jiným světem, se kterým jsem léta páně 2010 ztratil seriálovou poctivost, a jehož společnost mě za celých pět let ani na chvíli neomrzela. Terence Winter, Timothy van Patten, Martin Scorsese a zbytek tvůrčího týmu ode mě za tvorbu jedné malé kapitoly mého života zaslouží neutuchající dík. Nakonec ještě nutno dodat, že úvodní znělka patří mezi ty nejlepší vůbec a ještě i po těch více než padesáti epizodách ve mě pravidelně probouzí hudební euforii. No one goes quietly. ()

gogos

1. serie První epizoda suvéreně nejlepší a našlápnutá, ale celá první řada si jako celek drží laťku vysoko. Boardwalk Empire je přehlídkou vynikající práce scénáristů a režisérů, prefektních hereckých výkonů i technické stránky, co se týče kostýmů a vůbec zpracování atmosféry. Boardwalk Empire má vysoký potenciál i do budoucna! 4,5* 2. serie Druhá sezóna je bohužel značně horší. Hodně nevyvážené díly, absolutní absence jasného klaďase či záporáka, divák prakticky nemá možnost někomu "fandit" ve více dílech po sobě. Druhá série je plná zbytečných kliček, zvratů, až moc hraje na city, v mnoha případech vyniká neskutečnou tupostí atd. Zkrátka co se nastavilo v první řadě se bohužel udržet nepodařilo. I tak si ale seriál zachovává poměrně solidní tempo, vyniká perfektní výpravou, efekty, kostými hereckými výkony (Van Alden, Nucky, Darmody a další) a hlavně má neskutečně silný závěr, který je snad jediným prvkem, ve kterém druhá řada předčí tu první... 3 *3. serie Třetí sezóna se táhne ve velkém stylu. Podařilo se vyvarovat chyb ze druhé řady a aktuální série se pyšní skvělou dějovou linkou, ústředními záporáky, vynikající intrikářskou scénou a tradičně skvělými hereckými výkony (Rossetti, Nucky, Chalky, Harrow a další). Tradičně skvělá je výprava, masky, hudba a celkově atmosféra Atlantic City. Třetí řada mě nadchla a bez nadsázky lze říct, že se jedná o zatím nejlepší sérii! 5* ()

Kaluž

(možné spoilery) Nejlepší televizní seriál roku 2010. Jeden z nejlepších televizních seriálů posledních let. Námět a scénář nemají jediné slabé místo, herecké výkony jsou fantastické (naprosto všechny!), výprava, hudba, režisérské vedení jsou vysoustruženy téměř k dokonalosti. Pokud má pan Terence Winter a jeho parťáci z cechu mafiánských scenáristů v rukávě schováno ještě nějaké pokračování, máme se nač těšit. /// I po druhé sezóně nejlepší současný seriál široko daleko, moj bojčik. /// 3. sezóna /// Stále nejlepší seriál široko daleko. Gyp Rossetti (Bobby Cannavale) je výtečný ultrazáporák, trošku mě mrzelo jeho závěrečné propíchnutí při chcaníčku na pláži, bude mi chybět, kluk jedna taliánská. Každopádně Nucky Thompson (Steve Buscemi) stále ruluje, vraždy mu už nesmrdí, bokem si zašpásuje se sexy kreaturkou (jo, narážím na ten "nosík") a když jde do tuhého, neváhá použít těch nejšpinavějších intrik. Přerod postavy prohibičního agenta Van Aldena (výtečný Michael "Generál Zod" Shannon) v pokoutného prodejce lihovin je úsměvné. Vrcholem je pak finální nájezd Richarda "Two-Face" Harrowa (Jack Huston) a masakr v bordelu. Ústa dokořán a obrovské těšení na další sérii! Terence Winter je mafiánský bůh. /// 4. sezóna /// Ve čtvrté sérii jsme si opět prošli stokou plnou špíny, vražd a korupce v dobovém kabátku ušitém na míru. Tentokrát zazářili dokonce dva "záporáci" - psychopatický federální agent Knox a heroinový magnát v rouše Matky Terezy, doktor Narcisse. Nucky Thompson se usadil v letovisku u moře a sem tam využije "pohostinství" přítelkyně z branže (ta sexy šťabajzna z devadesátých let zestárla k nepoznání), jeho bráchovi hoří pořádná koudel u zadku (k sirkám se dostal sám J. Edgar Hoover), charismatem obsidiánu oplývající Chalky White dostal nebývale velký prostor k manévrování (bohužel jej z valné části využil jen statickým zíráním na čokoládový objekt jeho touhy), Nelson Van Alden dělá do květin tak dlouho až se ucho utrhne (konečně!) a malý horkokrevný muž se zjizvenou tváří přebírá otěže nad Chicagem (máme se nač těšit). V samotném závěru i slzička ukápla. Když vám tvůrci zabijí nejoblíbenější postavu, končí veškerá sranda. Soudruzi z HBO by se měli mít na pozoru, každou chvíli může přijít bombový útok. /// 5. sezóna /// Byla to spanilá krasojízda… klaním se a smekám. ()

Remedy

V posledních letech platí, že co seriál z originální produkce HBO, to velká a očekávaná událost. Fakt, že celý projekt produkčně zastřešuje sám Martin Scorsese (a taky režíruje pilotní díl), jen dokazuje, že i „pouhá“ televizní produkce se dá dělat kvalitně, profesionálně a že dokáže přilákat i taková jména jako jsou právě Martin Scorsese, Steve Buscemi nebo třeba Michael Pitt. Co mi vyrazilo dech hned napoprvé, byla dobová stylizace: do detailů vypiplané a propracované kulisy, nádherné exteriéry (ta promenáda!), úžasně švihácké kostýmy a opravdová retro atmosféra. Postavy jsou fantasticky napsané a možná ještě lépe zahrané - ohromně zajímavé je zejména sledovat jejich vývoj (Van Alden). Pekelně hustá záležitost plná spousty krve, sexu a neuvěřitelného množství ohromně silných scén. ()

slunicko2

Freska ze zločineckého paralelního vesmíru. 1) Lidé se milují a nenávidí, závidí, umějí být velkorysí i malicherní, mají své radosti i svá zklamání. Liší se jenom tím, jak si vydělávají na živobytí. Tato koncepce mi normálně vadí, zde jsou však postavy a prostředí podány tak barvitě, že jsem skousl i nedostatek pozitivních vzorů._____ 2) Seriál nepředkládá dějiny mafie ve faktografickém smyslu, je jen inspirován některými postavami a událostmi. Připadá mi, že mafiánské duše a prostředí jsou vystiženy skvěle._____ 3) Epizody i řady jsou správně strukturované. Filmaři pracovali kultivovaně a s vkusem. Děj i prostředí působí neobyčejně autenticky._____ 4) Poslední řada se od předchozích liší ve třech bodech: a) odehrává se s několikaletým odstupem b) je kratší, c) představuje i minulost hlavní postavy Nuckyho Thompsona a ukazuje, proč se stal tím, čím byl._____ 5) Seriál pěkně demonstruje, že národnostní, rasové či jiné předsudky nemají váhu, když jde o byznis. Dělají ho všichni - bílí i černí, různého náboženství. Jeden z mafiánských šéfů je otevřeně homosexuální, aniž by to vzbudilo víc než jen udivené pohledy._____ 6) Mimořádně zdařilý je i výběr dobových songů, které děj provázejí._____ 7) Výborné herecké výkony umocňují příjemný dojem. Hrají zde 53letý Steve Buscemi (hlavní role Nucky Thompson), 29letý Michael Pitt (Buscemiho chráněnec Jimmy Darmody), 42letý Bobby Cannavale (horkokrevný gangster Gyp Rosetti), 34letý Vincent Piazza (černovlasý "italský" gangster Lucky Luciano, Rothsteinův spojenec). 28letý Jack Huston (Richard Harrow se znetvořenou tváří), 28letý Charlie Cox (mafián Owen Sleater, chodí se služebnou) a spousty dalších. Věk herců se vztahuje k roku 2010. Nemohu opomenout ani mnoho svěžích mladých kluků v epizodních rolích. ()

italka63

Tenhle seriál se tvůrcům mimořádně povedl po všech stránkách. Scénář, obsazení, žádná série nenudila, ba naopak. Vynikající postava Buscemiho, který Nuckyho nehrál, on jím zkrátka doopravdy byl, a dále Shannon a Pitt, ti byli taktéž výborní. Bylo to zkrátka skvělé. ()

Helo

Chvíli jsem přemýšlel jestli 4* nebo 5*, nakonec jsem dal těch 5*. A ptáte se proč? Protože tomuto seriálu snad ani není co vytknout. měl bych jen jedno doporučení do další řady - tvůrci by si měli trošku pohrát s napětím. Jinak prostě paráda. Atmosféra, hudba, košatý příběh (až jsem se chvilkama ztrácel) a hlavně skvělý Steve Buscemi v roli Nuckho Thompsona! "And who the fuck are you?" Edit: Druhá řada se rozjela a třetí už byla absolutní masakr. Po druhé řadě pár postav ubylo a udělalo se místo pro nové, kterým absolutně kraluje postava Gypa Rosettiho - vysokého hováda, který ""by našel urážku i v kytici růží". Intriky mezi jednotlivými bossy jsou zde přivedeny do naprosté dokonalosti, stejně jako ochota scénáristů zabíjet, mučit či jinak trápit všechny hlavní, vedlejší, oblíbené i neoblíbené postavy. Hladově vyhlížím 4. řadu. ()

Thomassi

SEASON 1: Broadwalk Empire byl jeden z nejočekávanějších seriálů roku 2010. Já se k němu dostal ale až nyní a je to možná dobře, protože na podzim se začne vysílat druhá řada, a po pravdě, už se jí nemůžu dočkat. Když se vezme něco pod dohled HBO, obzvlášť, když to má historický podtext, vždy se na to krásně dívá a divák si z takových událostí vždy něco odnese. Já osobně jsem nečekal, že to bude až tak parádní. Intro krásně nabudí a pak ve dvanácti dílech je to přehlídka a naprosto reálné a dokonalé zobrazení Ameriky počátku dvacátých let dvacátého století, známé jako začátek období prohibice. Ta atmosféra, výprava (ono se taky není čemu divit, když za tím stojí muž jako Martin Scorsese) a dobová hudba, to vše mě naprosto pohltilo. Je pravda, že na rozdíl od jiných seriálů, zde na konci každého dílu se prakticky nestalo nic závratného, co by mě navnadilo na další díl. Ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo, protože ten seriál je dokonalý i bez toho. Téma mafie zbožňuji, proto je Broadwalk Empire přesně stvořený pro mě. Jinak co se týče hereckých výkonů, nemám slov. Z každé postavy vyzařovala energie, každá postava byla charakterově jiná a přesto se právě kvůli nim utvořil skvělý příběh. Nechybí ani postavy jako Al Capone nebo Lucky Luciano, pro mě ale nejoblíbenější postavou je Jimmy Darmody, konec konců i další postavy. Takže já jsem od tohoto seriálu dostal dokonce víc, než jsem čekal a už se nemůžu dočkat druhé řady. SEASON 2: Druhá řada pojednává podroběji o samotném obchodu s alkoholem a zaobírá se více vztahem Jimmyho a Enocha, kteří skříží své kordy proti sobě a rozpoutají tak společnou válku o ovládnutí Atlantic City. Více prostoru dostávají také AL Capone, Lucky Luciano, Comodor, či Jimmyho matka. Druhým větším příběhem je pak vztah mezi Enochem a Margaret. Tempo ze začátku není hektické, ale postupně se to vyvíjí a poslední asi tři díly mě bezkonkurenčně položily. Některé postavy zemřou, pro mě bohužel i ta nejoblíbenější. Nicméně kvalitu první řady si to rozhodně ponechalo. Uvidíme, co přinese třetí řada. ()

reqiuem

Říkal jsem si, mafiánskej filmům už přeci dávno odzvonilo..natož nějakýmu seriálu a hle-něco mě zezadu pořádně nakoplo do zadku..kouknu se a tam Buscemi, kterej si následně nechává svoje dost drahý botky čistit od několika patolízalů, kterejm při tom klepe na hlavu popel ze svýho doutníku..prej musim vypít celou bednu jeho na černo pálený kořalky, abych zjistil, že si s nim nemám zahrávat..po několika doušcích zjišťuju, že kopanců bych za svou prostořekost zasloužil daleko víc..prosim ho u nohou o odpuštění, ale ten bastard prostě nemá slitování..jsem obětí krátkozraký prohibice a abstinence. ()

Fanucci

Zatím to vypadá velmi slibně! Příběh se totiž netočí jen kolem Atlantic City, ale (poměrně věrně historicky) sleduje osudy gangsterských velikánů té doby. Fanoušci mafie si přijdou na své - Colosimo, Torrio, Lucky Luciano, Rothstein, Al Capone...:-) Ještě se těším na Meyera Lanskyho, Costella, Genoveseho a další postavy, které začaly být mimořádně důležité v 20 letech a tudíž by neměly chybět! Seriál bohužel velmi sráží "počítačovost" prostředí:-( EDIT: je to bomba! I proto, že seriál se ještě víc soustředí na postavy na jejich vývoj a vzájemné vazby, které se drží historických faktů. už jsem se dočkal i Lanskyho:-) Buscemi je geniální. ()

Sheldra

Naprosto luxusní mafiánská série, u které ke konci dílu trpím jak zvíře, ponevadž se nemůžu dočkat pokračování. Zarytí kmotrovci mi asi vzkážou "go fuck yourself", ale já to risknu a nebudu se rozpakovat říct, že mi Boardwalk Empire Coppolův meisterstück silně připomíná - atmosférou, famózními výkony, dokonalým řemeslem režisérským i scénáristickým a všemi těmi mafiánskými serepetičkami, bez kterých se dobrá gangsterka prostě neobejde. Irituje mě jen jedno: prasečí ksicht Michael Pitta se silně idiotským výrazem. Ten kluk hraje slušně, ale nemá špetku charisma... ()

Parlay

Bravo, bravissimo - po první zhlédnuté sezóně rozhodně nehodlám šetřit slovy chvály... Seriálový opus, který se v rámci filmové mafiánské rodiny nemusí nijak stydět před svými staršími a již legendárními „sourozenci“. Je tomu tak především díky autenticky vylíčené dobové atmosféře, mnoha propracovaným dějovým motivům, které vhodně doplňují a oživují „mocichtivou“ ústřední linii a v neposlední řadě uvěřitelným, po psychologické stránce do hloubky prokresleným postavám, kterým vdechli život přesně obsazení a kvalitní herečtí představitelé. Zajímavých charakterů seriál nabízí opravdu nemalé množství, zmíním jen některé, avšak zmínku by si zasloužily všechny – vedle famózního Steva Buscemiho mám na mysli zejména Michaela Shanona v roli vskutku „neortodoxního“ prohibičního agenta Van Aldena, Michaela Stuhlbarga jako „pána“ New Yorku Rodsteena, M. K. Williamse v roli Mr. Whita a šerifa Eliho Thompsona v podání Shea Whighama. Další doklad pro diváctvo potěšující skutečnosti, že seriály z produkce HBO jsou zárukou prvotřídní filmařské kvality. ()

fmash

Mafiánům a jiným gaunerům obecně nefandím, což mi během prvních dílů první série o to víc komplikovalo sžívání se s postavami, které samy jako by ani neměly touhu diváka k sobě přitáhnout. To se však posléze mění a zklamání se naštěstí nekoná. Výrazných „hrdinů“ je hned několik a Nucky Thompson, který, i když mu nateče do bot, nakonec stejně vždycky odchází v suchých polobotkách, tak ten se Buscemimu vylíhnul na míru. ()

Kopik

Miluji mafiánskou tématiku a Boardwalk Emprie má rozhodně něco do sebe. Co malinko tento seriál sráží je dle mě až přílišná rozvleklost a přílišný důraz na sex (nic proti němu :-D). Každopádně jde ale o skvělou stylovku z dob prohibice s velice zajímavým hereckým obsazením. Al Capone je výborný. Každopádně zatím po dvou sériích hodnotím čtyřmi hvězdičkami, uvidíme dále... ()

dee-key

Pro fandy mafie, chlastu a golden age rozhodně nutnost. První dvě série mě dost bavily, i když ne tolik, abych netrpělivě čekal na další díl. Každopádně příběh to má chytlavý, postavy se vyvíjejí a jsou zajímavé a rozhodně si máte z koho vybírat, pokud jde o oblíbence (nebo neoblíbence). Mimo jiné je to i důkaz toho, že můžete hrát pět sezón hlavní roli a přitom být škaredý jak pracovní sobota. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)