Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scénář:

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (více)

Série(9) / Epizody(36)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

vander19

Milujem UK kriminálky. Či už Poirot, najnovšie Maigrat a po absťáku a dobrej rade som dostal doporučenie na Endeavoura. Hlavne to prostredie Anglicka, upravené parky, old school štýl, atmosféra ma vždy dostanú. Trošku som bol prekvapený situovaním deja do Oxfordu, ktoré je pre mňa centrom vysokých škôl. Až som bol zaskočený, že v takom študentskom mesta sa budú konať vražebné plány. Aké, že to bolo moje prekvapko premilé, že som sa mýlil??? Staré jaguáry, super príbehy aspoň prvá séria a polovica druhej ma vhodná dĺžka ma nútia to sledovať ako štofera ten pocit keď si na lyžičke ohrieva heroín. Postava Morsa je výborne vykreslená aj keď sa musím priznať, že som starého Morsa nevidel. Hlavne skôr registroval zo seriálu TOP GEAR, kde často spomínajú na jaguáry, ktorými jazdí miestna polícia. Fakt doporučujem pre každého kto má rád tieto filmové počiny. ()

Garch

Klasicky vynikající dobová výprava. Zajímavý detektiv. Příběhy ale nemají dostatečnou sílu na celovečerní formát. Skvělý Pilot sliboval víc. ()

Illy

Pro mě absolutně příjemná záležitost, klasická old school britská krimi. Neznám původní seriál Morse, ale tenhle trochu podivín se smůlou na ženy a brilantním myšlením mě bavil. Vyklidněná záležitost na nedělní odpoledne jak dělaná. ()

warrenur

Urcite nadpriemerna britska old-schoolova detektivka s vybornymi ustrednymi predstavitelmi. Morse s jeho dedukciami slusne hviezdi. Miestami som sa sice neubranil pocitu prilisnej prekombinovanosti, ale v konecnom dosledku kazdy diel poskytol v zavere zadostucinenie. Prakticky kazda jeden a pol-hodinova cast je pripadom samym o sebe a na pozadi rozvijajuceho sa Morse-ovho zivota pekne don vzdy zapadne. Hoci mozno na zaciatku jednotlive udalosti nesuvia, Morse dokaze, za ano. :) Obcas sice naivne, ale kusok je vitanym vankom v krimi-serialoch poslednych par rokov. Chvala Bohu sa to nehra na Sherlock-a a odohrava sa vo vaznejsom duchu. Odporucam. EDIT: Po deviatej, zaverecnej serii musim pochvalit tvorcov s akou citlivostou v nej uzavreli este niektore linie. Znacna nostalgia v zavere. Odporucam ako celok, hoci niektore serie, ci epizody v nich su len nadpriemerne. 85% ()

matini

Výborná detektivní série. Líbí se mi, jakým způsobem jsou řešeny případy, vztahy mezi postavami a hlavně herecké výkony hlavních představitelů. Shaun Evans hraje toho chytrolína naprosto výborně. ()

Angelitos

Nádherné kostýmy, dobré obsazení, skvělé případy a zajímavá doba. Tahle britská série se opravdu povedla a vždycky se moc těším na další řadu. Naštěstí pátá měla alespoň o dvě epizody více . ()

lemonova

Hmm.. Niekedy sa zamilujete na prvý pohľad a inokedy postupným spoznávaním.. Endeavour je ten druhý prípad. Spočiatku som bola skeptická poznajúc dôsledne Morsa aj Lewisa, ale musím uznať, že mi najmä Shaun Evans učaroval. Potešila aj pôvodná hudba.... ()

verlit

První dvě série vynikající. Skvělý hlavní hrdina, výborné (a místy mrazivé) zápletky, zajímavé vedlejší postavy, Oxford na pozadí, i ta opera se snese. Pro milovníky inspektora Morse povinné, pro ostatní doporučené. Jen neudělejte tu strašnou chybu a nekoukejte se na sérii 3! Netuším, jestli změnili scénáristu nebo se jen opil či zbláznil, to jsem nezkoumala. Nicméně ze dvou sérií velmi slušné krimi se stal absurdní paskvil, u kterého člověk netuší, jestli se má smát nebo plakat, ale co by měl především udělat, je včas vypnout televizi. Série 3 opravdu NE! ()

crackonosh

Nesmírně příjemný seriál s geniálním detektivem, který se teprve rozkoukává a který působí trochu jako autista a sociopat v jednom. Jednotlivé vraždy jsou strašlivě zašmodrchané a v drtivé většině případů nebudete až do konce ani tušit, která bije. Co Endeavour vystřeluje vysoko nad průměr, je Oxford, šedesátá léta, móda, dobří herci a hlavně opera. Cože, opera? Ano, Morse miluje opery, jeden díl je celý operní a i díky tomu patří mezi to nejlepší ze současných detektivek. ()

Franc1s

Tyhle kriminálky máj angláni prostě v krvi. Nikdy neomrzí. Ještě když je z doby, kde není srovnání DNA a vyhledávání mobilu. V čele je mladý polda Morse, inteligentní, zvláštní a jeho dedukce nemaj chybu. Avšak má ho nastarost detektiv Čtvrtek, co je ze staré školy, hází jednu hlášku za druhou a anglický humor tu nechybí (jeho svačiny neomrzí). Ale je tu mnoho dalších zajímavých postav a každá má co říct a dostatek prostoru. V jednotlivých díle se řeší nové případy a trable Morseho, to vše je geniálně zamotáno do sebe, že na každém konci dílu jsem čuměl a nechápal co vše je možné :) Za mě super překvapení 9/10 a chci další sérii!!! ()

jafuska

Přesně tak souhlasím s komentářem od rejzanek, zase tak skvělé a úžasné to přeci jen není, klasická britská minisérie s prvky krimi na které jsme už od Britů zvyklé, sice docela velká zápletka, a je to docela složitě vysvětlováno, spíš by se to hodilo na odpolední čas, určitě ne na večer, to by mohlo i tak trochu někoho nudit ()

huzgi

Tato série je malým zázrakem. Dokonalá atmosféra, křehká citlivost, civilní herectví hlavních postav, scénář, který nikde nezaskřípe. Neznámí herci předvádí úžasné výkony a divák jen pláče, že nejsou další pokračování (zatím). ()

mac000

Klasická britská detektivka, spojující perfektní zápletky (s trochou politického pozadí), dokonalý retro styl 60. let a skvělé charaktery dvojice hlavních hrdinů. Vysílání (prozatím) dvou serií na ČT 2 by dokonale zapadlo k mírně "artovému" ladění - v tom nejlepším slova smyslu - většiny epizod.---- P.S.V lednu 2016 by měla běžet první epizoda třetí serie ()

akashisko

Objev roku co se seriálů týče. Zajímavě řešené příběhy, Oxford v 60. letech, skvělé obsazení a muj nový crush Morse :) ()

blowup

Střízlivý pravý britský seriál, neokázalý hlavní hrdina. Jak ten čas letí - šedesátá léta jsou už historie, což připomínají kostýmy. Vzpomněla jsem si na další můj oblíbený - Foylova válka. A taky na Klub přátel krásné literatury a bramborových koláčů, který se na plátno zatím nedostal...Těším se na další díly. ()

psychohippo

Vše, co miluji na Británii, pěkně pohromadě... Poklidné tempo děje, vše má svůj čas, vše má své místo, svou logiku. Zlaté období stability v 60. letech, kdy se teprve blýská na revoltující hippies časy. Jedinečná atmosféra Oxfordu, jeho domky, ulice a hospůdky, točený anglický pivo a skotská, policie jezdící v jaguárech a další nádherná auta tehdejší Anglie. Inteligentní a mysteriózní zápletky, suchý humor v dialozích, britské postavičky, které u nás nepotkáte. Výborný casting, herci v rolích sedí jak na míru šité britské polobotky. Moc prima záležitost, obzvlášť na deštivý večer, když máte dobrý single malt po ruce. To jediné, co není britské, je klasická evropská opera, která se všemi díly prolíná, ale nějak to do té ponuré a tajemné oxfordské atmosféry sedí... ()

jfaba

Perfektní klasické detektivky. Lepší než Midsomer. Fuj, co to srovnávám. Jen nechápu, že se to nevysílá, na nějaké naší skvělé televizi. Těším se na 3. sérii!!! 1.série 90%. 2.série 100%. 3. série 80%. 4. série 90%. 5. série 100%. 6. série 85% ()