Živí mrtví: Počátek konce (TV seriál)

Fear the Walking Dead

FTWD

(neoficiální název)

Fear of The Walking Dead

(pracovní název)

Horor / Drama / Thriller

USA, 2015–2019, 54 h 32 min (Minutáž: 40–65 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Kim Dickens, Frank Dillane, Alycia Debnam-Carey, Mercedes Mason, Colman Domingo, Rubén Blades, Cliff Curtis, Danay Garcia, Lorenzo James Henrie, Daniel Sharman, Sam Underwood, Lisandra Tena, Michael William Freeman, Michael Greyeyes, Justin Rain, Dayton Callie, Matt Lasky, Elizabeth Rodriguez, Lynn Chen, Sandrine Holt, Keith Powers, Patricia Reyes Spíndola, Artine Brown, Maestro Harrell, Scott Lawrence, Leon Thomas III, Christopher Pearce, Noah Beggs, Toby Levins, Arturo del Puerto, Howie Lai, Lexi Johnson, Donald Agnelli, Carlos E. Campos, B.J. Clinkscales, Jack Donner, Micah Fitzgerald, Gavrielle Harris, Angelyna Martinez, Andrew Patrick Ralston, Lak Rana, Lincoln A. Castellanos, Kevan Ohtsji, Rubén Blades (a.z.), Mercedes Mason (a.z.), Michelle Ang, Brendan Meyer, Regen Wilson, Catherine Dent, David Warshofsky, Jake Austin Walker, Dougray Scott, Veronica Diaz-Carranza, Marlene Forte, Jesse McCartney, Daniel Zovatto, Diana Lein, David Fernandez Jr., Alfredo Herrera, Roman Mitichyan, José Sefami, Ramón Medína, Jamie McShane, Jared Abrahamson, Paul Calderon, Ramses Jimenez, Brenda Strong, Kelly Blatz, Ashley Zukerman, Israel Broussard, Schuyler Fisk, David Grant Wright, Kenny Wormald, Adolfo Madera, Darcy Laurie, Ben Bray, Shawn Hatosy, Mark Kelly, Mark Kubr, Edgar Wuotto, Alejandro Edda, Karen Bethzabe, Raul Casso, Rubén J. Carbajal, Andres Londono, Aria Lyric Leabu, Ross McCall, Noel Fisher, Lindsay Pulsipher, Dominic Bogart, Emma Caulfield Ford, Hugo Armstrong, Justin Deeley, Daniel Moncada, Jackson Robert Scott, Nathan Sutton, Omar Ynigo, Bill Clinton (a.z.), Jesse Borrego, Ricardo Chacon, Tait Fletcher, Rocky McMurray, Rae Gray, Itza Sodi, Jason Manuel Olazábal, Sarah Benoit, Luke Spencer Roberts, Jorge-Luis Pallo, Kalani Queypo, Eddie Diaz, Eileen Grubba, Linda Gehringer, Edwina Findley Dickerson, Travis Johns, Ray McKinnon, Miguel Pérez, Josh Clark, Bobby Naderi, Garret Dillahunt, Jenna Elfman, Maggie Grace, Lennie James, Andrew Lincoln, Melissa McBride, Tom Payne, Clint James, Jackson Beals, Rob Mello, Anthony Lucero, Eric Arthur Martinez, Matthew James, Kevin Zegers, Sebastian Sozzi, Evan Gamble, Rhoda Griffis, Alexa Nisenson, Kenneth Wayne Bradley, Jason Liebrecht, Isaiah Cox, Tonya Pinkins, Aaron Stanford, Daryl Mitchell, Mo Collins, Charles Harrelson, Stephen McKinley Henderson, John Eric Bentley, Jim Lau, Graham Sibley, Hal Havins, Brennan Keel Cook, Teya Patt, Austin Amelio, Karen David, Matt Frewer, Cooper Dodson, Ethan Suess, Bailey Gavulic, Megan Danso, Sydney Lemmon, Trenton Rostedt, Cory Hart, Colby Hollman
  • tragicus

Abych rozřešil rozpory mezi fanoušky Walking Dead a Fear the Walking Dead: ve WD nesmyslnost a úpadek postav krystalizuje až v pozdějších fázích první a hlavně během druhé série, zatímco tento seriál už měl tento zárodečný krystal k dispozici a zbytečné postavy (tj. všechny) se tedy chovají nesmyslně už od samého začátku. Tvůrcům očividně nestačí zombie apokalypsa a musí dávát pompézně najevo, že největší kurva je stejně nakonec člověk a největší strach byste měli mít stejně z něj a název by měl být spíše: Fear the walking/standing/lying Man, or whatever else is he doing. Není komu fandit, otravnost postav jde od 10 k pěti a i celkem sympatický Daniel Salazar se nakonec zachová jako naprostý imbecil. Takže je to ve své podstatě stejný shit jako WD, nicméně FtWD k tomuto stavu nespějí během času, ale začínají v něm.(12.10.2015)

První série se mi líbila hodně a to hlavně tou temnější atmosférou. A i přes menší vlnu kritiky, jsem byl na druhou dost zvědavý. První půlka byla hodně utahaná a zdlouhavá a prakticky se nic velkého nestalo, ale pokud jste se dostali k té druhé půlce tak tam nám tvůrci servírují luxusní nálož , která už se dost podobá Walking Dead feelu. Doufám, že si to takovou laťku udrží i nadalé, jelikož potenciál tahle show stále má. We found this place, and we'll find another. (5.10.2016)

--- PRVNÍ SÉRIE --- První tři epizody měly sakra dobrou atmosféru, zejména ten pocit, že hlavní postavy ví, že se něco děje, ale svět jakoby žil dál ve své bublině a snažil se blížící se zkázu nevidět. Jakmile se do děje zaplete armáda, už je to takové tradičnější The Walking Dead, ale pořád mě to baví víc, než původní série. Zejména proto, že postavy se chovají více jako lidé a nejsou tak charakterově zkarikaturizované. A i ten rozpočet tam je vidět, davové scény v závěru série byly supr. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Začátek na vodě paráda. Oproti původnímu TWD diametrálně odlišné prostředí táhne a je to prostě napínavé. Jakmile však hlavní postavy nechaly moře za sebou, cosi se hrozně zvrtlo a z dílu na díl jako kdyby začal psát scénář někdo nekompetentní. Postavy jednaly bezdůvodně stupidně a logika dostávala pořádně na prdel. Naštěstí se scénář postupem zase z této demence vymanil a závěrečné epizody jsou opět skvělé. Jako celek tedy druhá řada dobrá a to hlavně proto, že postavy mě baví víc než ty z TWD (zejména Alycia Debnam-Carey a v závěru i Cliff Curtis). Snad se ale pro příště scénáristé podobným výkyvům vyhnou. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- FTWD sice nemá Negana, ale ani to nezabránilo celému seriálu hravě překonat jeho staršího bratříčka. FTWD je svižnější, má dravější a živější režii, též má zajímavější a uvěřitelnější postavy, které se rychle vyvíjí a obsahuje i něco, čemu se dá říkat příběh. Určitě to není na čistých 5*, na to má FTWD až příliš mnoho rezerv na několika frontách (logika některých rozhodnutí dost skřípe), ale pořád je to velmi zábavná a hodně nekompromisní podívaná. Hodnocení série: 4,5/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Tentokrát se dá celá série rozdělit na dvě diametrálně odlišné poloviny. Dočkali jsme se masivního časového skoku, kdy jsem si první dvě-tři epizody připadal dost mimo a měl pocit, jako kdyby mi někde ušla celá série. Seriál se totiž chtěl časově srovnat s původním TWD, aby si tvůrci mohli přizvat putujícího Morgana. Celá první půlka je vyprávěná retrospektivně a postupně zjišťujeme, co se s celou skupinou Madison stalo. Nechybí napětí, nekompromisní zvraty a celkově ty ingredience, které máme na seriálu rádi. Zato druhá polovina je tak trochu restartem, do seriálu přichází nové postavy a víc než kdy jindy se putuje z místa na místo. Osobně mám cestovací epizody velmi rád, ale seriál v tuto chvíli až moc trpí jakousi bezdějovostí a nelogickým chováním postav. Ta bezdějovost mi nevadí, osobně mám rád focus na survival a vztahy mezi postavami, takže mi nějaký Negan-like záporák nijak zvlášť nechybí. Postupně ale začne tempo hodně upadat a v momentě, kdy měla série vrcholit, dostáváme utahané a tak trochu vtipně nelogické finále. Takže ve výsledku zklamání, byť na dobré momenty (a že jich 4. série měla dost) nezapomínám. Hodnocení série: 3/5(12.10.2015)

Je tu spin-off a zároveň prequel k tomuto známému zombie seriálu. Kvalita ale není taková jako u svého předchůdce. Hlavním problémem jsou docela nesympatické postavy. Takže děj se odehrává v L.A. roce 2010. Zaměřuje se na samotný začátek celé apokalypsy. Vždycky mě zajímalo, jak to celé začalo. Příběh nám představuje tři rodiny. Dvě jsou propojené stejným otcem a ta další je tvořená Hispánci, kteří se k nim přidají. Snaží se přežít v tomto šíleném světě, ale vláda jim to neulehčuje. Drží je v jejich domovech. Nakonec se dá na ústup a oni mohou utéct. Zombíci jsou opravdu všude. Oproti původnímu seriálu je to o dost slabší. 2. série je o něco lepší. Je dost temnější a odehrává se v Mexiku. Naši hrdinové jsou rozdělení do několika skupin. Společně se snaží přežít a někteří umírají. Jejich hlavním cílem je zůstat pohromadě. Finále je opravdu drsné a docela otevřené. Jsem zvědavý na další sérii a její vývoj. Ve 3. sérii se objeví nové postavy a problémy. Konec je poněkud drsný. Pár postav nás opět opustí. 4. série propojuje seriál s jeho předchůdcem a je tu pár let časový posun. "Vy jste lékárník, já feťák." :D(25.8.2015)

Podobně jako staršímu bratru to tomuto seriálu šlo skvěle na začátku. Doufal jsem, že dostaneme odlišný pohled na celí vývoj nákazy. Ten jsem na začátku vskutku dostali a přes první zdlouhavé díly první řada skončila velice nadějně. Další dvě řady se povedly možná ještě o něco víc. Nicméně čtvrtá na mě zatím působí tak, že tvůrců. Řekly tvůrci staršího bráchy: „Hele my jsem to už úplně zkazil. Musíte to taky zkazit, aby nikdo neříkal, že jste lepší seriál.“ To se bohužel stalo. Dostali jsem naprosto nelogický a zbytečný časový posun který nikdo pořádně nevysvětlil a nejlogičtější vysvětlení je, protože prostě Morgan je magor a my ho v TWD nechceme. Tak si ho vmete časovou osu si nějak polaďte a hotovo. Nerozumím tomu, proč oba seriály z tohoto světa začaly víceméně “realisticky“ a postupem času se z toho stává čím dál tím větší absurdita a surová akce za použití výdobytků kultury před nákazou stoupá. To je potřeba se opravdu hnát za akcí za každou cenu?(2.6.2018)

• - Pilotný diel sa stal s viac ako 10 miliónmi zhliadnutí v prvý večer vysielania, najsledovanejším v histórii televízneho vysielania. (Marceloo)

• - V epizodě Pach krve (2010) seriálu Živí mrtví (od r. 2010) vidíme chodce přelézat plot, používat kámen, běhat a nebo částečně lézt na žebřík. V 1. sérii Živí mrtví: Počátek konce se setkáváme již s chodci, jenže jsou pomalí jako v ostatních sériích Živí mrtví. První série Živí mrtví: Počátek konce se má odehrávat ve stejném čase jako první série Živí mrtví, ale chodci se chovají v obou seriálech jinak. (PatrikP4)

• - Ačkoli seriál Živí mrtví: Počátek konce představuje typický žánrový příklad dramat o přežití, objevily se dohady, že motivem uprchlíků na lodi se nepřímo vyslovuje i k současné migrační krizi. [Zdroj: iDnes.cz] (Bioscop)