Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál)

• Kanada

Stargate: Atlantis

Hviezdna brána: Atlantída

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Kanada / USA, 2004 - 2009, 71 h 51 min (Minutáž: 100x45 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Francks, Mitch Pileggi, Chuck Campbell, Jewel Staite, Kavan Smith, Amanda Tapping, Christopher Heyerdahl, James Lafazanos, Connor Trinneer, Blake Stadel, Richard Dean Anderson, Sam Charles, Dean Marshall, Chris Gauthier, Michael Boisvert, Reece Thompson, Pascale Hutton, Beau Bridges, Robert Davi, Richard Kind, Leonor Varela, Erin Chambers, David Ogden Stiers, Don S. Davis, Robert Patrick, Michael Shanks, Danny Trejo, Christopher Judge, Leela Savasta, Jodelle Ferland, Michael Beach, Dominic Zamprogna, Michelle Morgan, Tammy Hui, Aaron Abrams, Colm Meaney, Colby Johannson, Chiara Zanni, Ona Grauer, Frank Collison, Brandy Ledford, Alan Ruck, Kyla Wise, Holly Elissa, Lisa Marie Caruk, Alexis Kellum-Creer, Matthew Harrison, Niall Matter, Jonathon Young, Richard Kahan, Christina Cox, Heather Doerksen, Jaime Ray Newman, Conan Graham, Paul Anthony, Jill Wagner, Panou, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Dan Payne, Cory Monteith, Caroline Cave, Kari Wuhrer, Kate Hewlett, Kaaren de Zilva, Lauro Chartrand, David Orth, Kimberley Warnat, Gildart Jackson, Janina Gavankar, Meredith McGeachie, Julia Benson, Daniella Alonso, Ross Hull, Dawn Olivieri, Joel Goldsmith, Chelan Simmons, Sean Rogerson, Ari Cohen, Nicole Muñoz, Lara Gilchrist, Ben Cotton, David Richmond-Peck, Agam Darshi, Dan Shea, Daniel Boileau, Martin Jarvis, Mark Dacascos, David Quinlan, David Dayan Fisher, Anne Openshaw, Frank Vincent, Allison Hossack, Kimani Ray Smith, Graham Kosakoski, Allison Graham, Brendan Penny, Emma Lahana, Joris Jarsky, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Johann Helf, William MacDonald, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Casey Dubois, Robert Moloney, Ellie Harvie, Kyra Zagorsky, Douglas Chapman, Bill Nye, Lucia Walters, Neil deGrasse Tyson, Mike Dopud, Garwin Sanford, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Calum Worthy, Lanette Fugit, Andrew Moxham, Crystal Lowe, Nels Lennarson, Patrick Gallagher, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Matthew Del Negro, Adrian Hough, Michael Coleman, Peter Graham-Gaudreau, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Paul Jarrett, Aleks Paunovic, Joel Polis, Ryan W. Smith, Jana Mitsoula, Steve Schirripa, Josh Blacker, Artine Brown, Joseph May, Jason Diablo, Elias Toufexis, Lindsay Collins, D. Harlan Cutshall, Jenn Bird, Christopher Pearce, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, David-Paul Grove, James Bamford, Darren Dolynski, Mark Gibbon, Scott Heindl, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Bill Dow, Scott E. Miller, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Paul Lazenby, Adam Lolacher, Colin Corrigan, Sharon Taylor, Ryan Jefferson Booth, John Innes, Sean Campbell, Richard Stroh, Christian Sloan, David Bloom, Sean Tyson, Aaron Craven, Terence Kelly, Robert Weiss, Sarah Deakins, Claire Rankin, Ron Selmour, Carmen Moore, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Geoff Redknap, Johnny Cuthbert, Michael Puttonen, Matthew Walker, Jeremy Jones, Megan Leitch, Christian Bocher, Kirby Morrow, Daniel Bacon, Courtenay J. Stevens, Gary Jones, Peter Flemming, Craig Veroni, Simon Longmore, Shane Meier, Alan Scarfe, Richard Ian Cox, Paul Magel, Melia McClure, Laura Mennell, Brenda McDonald, Mark Burgess, Leanne Adachi, Marshall Bell, G. Michael Gray, Neil Jackson, Jody Thompson, Brendan Gall, David McNally, Karin Konoval, Peter Woodward, Jay Brazeau, David Bloom, Sonja Bennett, Tamlyn Tomita, Dexter Bell, David Neale, Laura Harris, Kenneth Welsh, Dave Foley, Anna Galvin, Jay Williams, Steven Culp, Patrick Gilmore, Dylan Neal, Ken Kirzinger, Nicole de Boer, Chelah Horsdal, Alan Blumenfeld, Joseph May (a.z.), Kirby Morrow (a.z.), Robert Patrick (a.z.), Erin Chambers (a.z.), James Lafazanos (a.z.), Dan Payne (a.z.), Robert Davi (a.z.), Colin Corrigan (a.z.), Jason Diablo (a.z.), Allison Hossack (a.z.), Paul Magel (a.z.), Scott Heindl (a.z.), Torri Higginson (a.z.), David Ogden Stiers (a.z.), Rainbow Francks (a.z.), Dean Marshall (a.z.), Paul McGillion (a.z.), Brent Stait (a.z.), Connor Trinneer (a.z.), Douglas Chapman (a.z.), Mitch Pileggi (a.z.), Patrick Sabongui (a.z.), Colm Meaney (a.z.), Christopher Heyerdahl (a.z.), Brendan Penny (a.z.), David Nykl (a.z.), Amanda Tapping (a.z.), Michael Beach (a.z.), Trevor Devall (vyp.), Connor Trinneer (vyp.), Christopher Heyerdahl (vyp.), Martin Wood (vyp.), Brenda James, Noel Johansen, Tanya Champoux, Michelle Brezinski, Michael Cram, Clayton Landey, Curtis Caravaggio, Bruce Dawson, Alana Husband, BJ Harrison, Amanda Burke, P.J. Prinsloo

První sezóna **** Z počátku nic moc, ale postupem času si "Atlantisku" zamilujete. Hlavně pokud jste předtím byli příznivci původního Stargate. Seriál jde, dá se říci, ve vyšlapané cestičce svého staršího bratra a propojen je s ním dokonale, protože se začal natáčel v době, kdy původní Stargate natáčel 8.sezónu. Tam, kde byl ale starší brácha často /na můj vkus až moc často/ kostrbatý a natahováný až k Oriům, tam je mladší uhlazený, pěkně zabalený a podaný s naprosto perfektně využitým potenciálem. Postava českého vědce Radka Zelenky /David Nykl/ ještě podtrhuje svými českými hlody typu: ty vole já tady s těma hercema nemůžu dělat" :-D humornou stránku a nadhled seriálu. Když k tomu přidáte sakra nabušenýho protivníka, jakým jsou Wraithové, jenž jsou po Replikátorech konečně pořádným protivníkem, ne jako trapní Oriové, sympatickou posádku, kvalitní galaktické řežby a kouzlo Atlantidy samotné, dostanete řádnou porci sci-fi zábavy! Druhá sezóna **** Zatím se to zdatně drží. Je tu daleko více záživnějších dílů a také se to celé drží více kostry příběhu, tedy Wraithů. 3.sezóna **** ALE NARAZIL JSEM NA PRVNÍ 2 POPELNICOVÝ DÍLY!!! Je to 13. díl, kdy opět narazí na Lucia Luvina, který už není neodolatelný, ale je nepřemožitelný. Bože, proč??!! A ten 2. brakový je 15. 13. díl je plný neuvěřitelných stupidit, takového kalibru, že máte pocit, že to někdo nechal napsat a zrežírovat svému desetiletému synkovi. Navíc se to odehrává naprosto v té samé vesnici, jako jeden díl původního stargate, kdy sonda projela branou, zjistila otrávené prostředí, najednou projela do krásného světa, oni se tam vydali a zjistili, že onen krásný svět chrání silové pole, které se ale zmenšuje. Vzpomínáte?? Tak přesně v týhle vesnici je i tenhle brakový díl 1. třídy. No a 15. díl je něco zase s nějakýma vidlákama, co dlouho válčí proti sobě navzájem a je to natáčené čistě ve studiu v naprosto, ale naprosto příšerných kulisách! Nemám ve zvyku hodnotit jednotlivé díly, ale tohle sem napsat musel. Jestli totiž ještě párkrát zahlídnu v tomhle seriálu tak hnusnou epizodu, budu hodně uvažovat, jestli si to pak ve finále zaslouží vůbec 3 hvězdičky.4. sezóna *** Zde bych již zakončil, témata začínají být velmi ohraná a nezáživná. 5.sezóna ** Neskutečný, jak takovýmu seriálu může dojít dech! Něco neuvěřitelného, co bylo z počátku na vrcholu momentální sci-fi, zklouzlo do totálního šedýho nudařskýho shitu, zakončenýho debilním paskvilem, jenž neměl absolutně ŽÁDNOU atmosféru a bylo mi v ten moment TOTÁLNĚ u prdele, jestli celá planeta půjde to háje nebo ne, protože takhle odfláknutý konec měl pouze další jiný seriál........ano, původní hvězdná brána. Takže v obou případech to, co původně hýřilo nápadem a gradovalo do naprostých orgií, končilo trapným pokusem o mega zakončení jinak úspěšných seriálů. Měli jste si vzít ponaučení z tvůrců Farscapu, to byl panečku závěrečňák!!! Tohle bylo opět pouze a jen velmi trapně zakončené!!!(17.3.2010)

• Frajer42

Tak jsem si dal ten jeden 80 minutový díl a dal tomuto seriálu kopačky. Je zarážející, že angličtina je tak skvělý jazyk, že se s její pomocí dá domluvit v celém vesmíru a prakticky jinak se nikde ani nemluví. Ani jedna z hlavních postav mi k srdci nepřirostla a přitom sympatie k některé z postav jsou v seriálu velmi důležité pro nějaké pravidelné sledování. Docela mi vadily propastné rozdíly v jednotlivých odvětvích technologie. Zde uvedu příklad. Zatímco se postavičky vesele přemisťují na napopsatelné vzdálenosti hvězdnými branami, tak po sobě stále stříli zbraněmi soudobého charakteru. Efekty jsou na seriálové poměry slušné. Hudba seriálu neubližuje. Prostě si však myslím, že k tomuto seriálu se dají najít dvě rozdílné cesty. Zamilujete si ho a stanete se jeho fanouškem, nebo ho začnete po chvíli nesnášet. Jak asi správně tušíte, tak já se řadím do druhé skupiny. ODPAD!(8.2.2012)

Přiznám se, že jsem v počátku přistupoval k tomuto mladšímu bratříčkovi slavné SG-1 se značnou nechutí. Ale časem jsem pochopil, že když dva dělají totéž, nemusí to nutně být totéž. To je totiž přesný popis vztahu SG-1 a SGA. Proč bych porovnával, když oba můžou být děsně cool, každý jiným způsobem. Hrůzu nahánějící Wraithové možná neměli kouzlo a charisma Goa´uldů, ale jako protivníci nově se formující expedice na Atlantis byly rozhodně trefou do černého. To samé lze říci o postavách – nejde se nezmínit o Davidu Hewlettovi, který hraje Rodneyho s takových zápalem, že jsem si málem i já sám vypěstoval alergii na jeden nejmenovaný citrusový plod, Radek Zelenka dokazuje, že i malá země uprostřed Evropy, může ovlivňovat prostřednictvím svého vyslance dění v historii jedné vzdálené galaxie. Za zmínku stojí i Jason Mamoa pomalu si probíjející svou cestu do Hollywoodu a samozřejmě John Sheppard, který byl původně zamýšlen jako mladší kopie Jacka O´Neilla, ale i on vyrostl v právoplatnou postavu. I tady ale byly oběti. Válka si koneckonců nevybírá. Posádka ztraceného města Antiků během let strávených obranou legendárního města poznala, že s velkou mocí přicházejí těžká rozhodnutí a s nimi následky, které si v sobě neseme po zbytek života. Dějiny Pegasu nezapomínají na činy hrstky odvážných, ani já nikdy nezapomenu. Díky za úžasných pět let! Nejoblíbenější postavy: Dr. Rodney McKay, Dr. Jennifer Keller, Todd, Radek Zelenka. 1. Série: 95%, 2. Série: 85%, 3. Série: 85%, 4. Série: 90%, 5. Série: 75%, (14.3.2016)

Po dlhej sérii SG-1 som rozmýšlal, čo sa dá ešte na stargate napísať.?? Odpoveď: predsa celý svet atlantídy. Najprv som sa bál hereckého obsadenia, ale potom ako som pozrel prvé dve série, som to už videl celé asi 5x. Najlepšia postava pre mňa bol Rodney McKey as. David Hewlett, ktorý ho dokázal zosobniť neskutočne dobre. A tie jeho hlášky a inteligentné reči a aký je on dokonalý. Proste malo to humor, akciu, pekné prepojenie deja z SG-1, veď sa to natáčalo skoro naraz a súvisle. Bol som veľmi milo prekvapený. 5* - 95%.(5.12.2011)

HVĚZDNÁ BRÁNA ATLANTIDA Pilot - VYNOŘENÍ. CITÁT - No, vlastně tam jeden symbol chybí. Je jich totiž osm........... Cesta do bájné Atlantidy neprobíhá tak, jak bylo smýšleno. Ale nic není ztracené. Nové symboly, nové brány, nový přátelé i nepřátelé a nové hrozby. Jiný tím, ale ten klasický humor tomu zůstal a to je dobře. CITÁT - Použitím brány jsme se už jednou dostali do maléru....... Zatím jsem spokojen a pilotní snímek nové řady jsem si užil. Následuje dalších pět řad a já se už těším. Tak jak jsem se tomu původně vyhýbal, tak teď jsem viděl skoro v jednom zátahu všech deset řad Hvězdné brány, teď tento pilotní snímek a hned rozjíždím Atlantidu. CITÁT - Držte se!!!!!....... K první sérii jsem byl hodně skeptický, v druhé řadě jsem to začal brát, u třetí řady jsem se královsky bavil, u čtvrté řady jsem jen zíral a po páté řadě jsem se zbavil svých bohů a začal vzývat Atlantidu. Tak tady je jen pár postřehů ze všech sérií: HVĚZDNÁ BRÁNA ATLANTIDA SERIÁL. PRVNÍ ŘADA - CITÁT - Některé Atosianky jsou kočky.......... Otěže cestování zde přebírá nový tým a někteří původní aktéři prvotního seriálu. Zde to jsou Joe Flanigan jako Major John Sheppard, Torri Higginsonová jako Doktorka Elizabeth Weir, Rachel Luttrell jako Atosianka Teyla Emmagan, Rainbow Francks jako Aiden Ford a David Hewlett jako kanadský doktor Rodney McKay. A zatím jim to šlape dobře. DIALOG: RODNEY - A nasaďte i toho Čecha. Nikdy si nemohu zapamatovat jeho jméno! WEIROVÁ - Doktor Zelenka? RODNEY - Jo ten........ Doktora Zelenku si zahrál David Nykl. CITÁT - Nemůžeme nasytit váš stravovací návyk......... DIALOG 5 DÍL: WEIROVÁ - Nemůžeme navštívit planetu, sebrat jejich obranu, vykořenit kulturu a pak je sem všechny přestěhovat!!!! McKAY - Proč ne? Máme přeci prázdné město a celou planetu.......... DIALOG 6 DÍL SHEPPARD - Doktor Beckett (Paul McGillion) se nabýdl, že pomůže. WEIROVÁ - Beckett se nabídl? SHEPPER - Se nabídne, určitě. BECKETT - Ne, že bych vám nechtěl pomoc... McKAY - Jsi šlechetný. BECKETT - Nemůžete za někoho rozhodnout, že se stane dobrovolníkem. SHEPPARD - No, je horší než doktor McKay. EMMAGAN - Kdo? SHEPPARD - Postava z jednoho seriálu, kterou doktor hraje v životě....... A ještě jeden DIALOG ze šestého příběhu - WEIROVÁ - Víte, že Ženevská dohoda nám brání používat vězně k vědeckým pokusům. SHEPPARD - Bez urážky doktorko, kdyby se Wreitové zúčastnili Ženevské konvence, bez řečí by tam všechny použili jako večeři........... CITÁT (Díl č.7) A to jsem vás původně poslala pro jídlo a teď....atomovka....... CITÁT - (Díl č.8) - Na večeři jsme zpátky......... CITÁT - (14 DÍL) - Nenávidím jistotu, že zemřu (McKay).......... Tak konec první řady a začátek prvních dojmů - Není to sice tak dobré jako prvotní Hvězdná brána, ale Atlantida se hodně snaží. Zatím jsem spokojen. CITÁT - (20 díl) - Podepsáno generálem O´Nielem.......... DRUHÁ ŘADA - CITÁT - (díl 1) - Udělají vás silnějším, aby vás mohli déle jíst.......... DIALOG - (dÍL 1) WEIROVÁ - Tak jaké máme možnosti??!! RODNEY McKAY - Máme tady pomalou smrt, rychlou smrt, bolestivou smrt a nebo osamělou smrt........ Ve druhém díle první řady zazářil mimozemšťan s Azgardu jménem HERMIOD, kterého namluvil Trevor Devall. Jeho hlášky jsou úžasné a v mnohém se podobají suchému humoru Džafy Tielca. Tady jsou dvě: CITÁT - To jsou dneska lidi....... a ještě jeden CITÁT - Do hajzlu!!! Vskutku!!!....... Sice trochu vytržené z kontextu, ale neva. Kdo má zájem o víc, ať se na seriál podívá. CITÁT - Vzbudili jsme mnoho hladových krků....vlastně rukou.........povídá podplukovník Sheppard ve čvrtém díle druhé řady, na úkor Wreitů, kteří vysávají z lidí život pomocí rukou. Taky je tu nová znělka a nové hlavní obsazení. Z úvodních titulků byl odstraněn Rainbow Francks alias Aiden Ford a jako nováčci tu jsou doktor Carson Beckett, kterého hraje Paul McGillian, doktor Rodney McKay, kterého hraje David Hewlett a hlavně je tu úplně nová postava se jménem Ronon Dex, kterého hraje Jason Momoa. Osobně se mi moc Ronon nelíbí, je křečovitý, impulsivní a dle mého je to jen lákadlo pro ženskou část diváků. CITÁT - (Díl 4) - Chci tady okamžitě Zelenku, máme tady problém......... CITÁT - (Díl 5) - Jak to, že nás sestřelila technika komparsistů na Statečné srdce!!!!!!!...... CITÁT - (Díl 7) - RONON - To je celý příběh? Jeden Wreit? Faj, já ho vyřídím, počkejte tu........ DIALOG - (Díl 9) - McKAY - No, jak se nám to tady všechno aktivovalo, poslal počítač signál na válečnou Antickou vesmírnou loď, aby se vrátila na Atlantidu. WIEROVÁ - Faj, a kdy se vrátí? McKAY . Momentíček (klepe do klávesnice) Jo už to mám, asi za....za....za...42 milionu let. Počkáte si na verandě?........... Ve třináctém díle druhé řady nazvaném Critical Mass zazní z úst Rachel Lutrell (Teyla) píseň Beyond The Night. Je to velmi emociální song. CITÁT - (14 DíL) - McKAY - Moje vlastní halucinace mi říká NE??!! Halucinace už nejsou to, co bývaly!!.......... V tomto příběhu si velké cameo zahraje Amanda Tapping alias Carterová s SG-1. CITÁT - (Díl 18) - Tohle by mohl být začátek problémů.......... a ještě jeden za stejného příběhu - Proč je lepší být člověk, než Wreit?.......... DIALOG - (Díl 19) - McKAY - Musíme tu loď přejmenovat! Třeba.... SHEPPARD - Ne, ne, ne, nebude ji pojmenovávat a nebude se jmenovat Interprise!!!! McKAY - Ale pane??!! SHEPPARD - Bude se jmenovat Orion. McKAY - Ach jo. Když myslíte....... Konec druhé řady přinesl Wreití překvapení a děj se trochu posunul jiným směrem bádání. Ale stále je to dobrý a humorný seriál, plný dobrodružství a technických zajímavostí. TŘETÍ ŘADA - CITÁT - (Díl 1) - Je to tu docela teplé. Žádná zátěž na záda a pěkný výhled na zánik Země.......... DIALOG - (Díl 2) - SHEPPARD - Tak jak jsou na tom zbraně doktore? McKAY - Netrefíme ani stodolu. SHEPPARD - Wreitská loď je velká stodola. McKAY - Ani tu obrovskou létající stodolu netrefíme!!!....... V díle číslo 3 je borec se jménem Lucius Lavin (Richard Kind) a dostal na kolena celou posádku Atlantis. Respektive z nich udělal šašky - je borec. Nejlepší a nejsrandovnější příběh třetí řady. CITÁT - Chce aby jsi byla jeho sedmou ženou........ DIALOG - (Díl 4) - McKAY - Proč tady tak ležím?? BECKETT - Máš zabodnutý šíp ve svém Gluttimus Maximus. McKAY - Glůůttimůůs Mááximůůůs?? BECKETT - Ano. McKAY - Glutt....to je můj zadééék!!!!. CITÁT - (Díl 4) - McKAY - Co kdybys nechal geniální nápady mě a dál se zabýval jen vtipy?!?!........CITÁT - (Díl 5) - To je to, co potřebujeme!!! Dalšího nepřítele!!....... DIALOG - (Díl 8) - CARTEROVÁ (Amanda Tapping) - Meredith? Ona vám řekla Meredith? McKAY (David Hewlett) - Ale to je dlouhý příběh. CARTEROVÁ - Vy se tak jmenujete? McKAY - Ano, Meredith Rodney McKay......... V díle č.8 třetí řady s názvem "Pan McKay a paní Millerová" je ve 31 minutě vidět pokoj nadplukovníka Johna Shepparda (Joe Flanigan) ve kterém můžeme na stěně vidět plakát zpěváka Johny Cashe s kytarou v ruce. CITÁT - (Díl 10) - DR. RADEK ZELENKA (David Nykl) - Asi se vrátím na Masarykovi universitu........ DIALOG - (Díl 11) - RICHARD WOOLSEY (Robert Picardo) - To znělo jako výbuch. JACK O´NEIL (Richard Dean Anderson) - Ano, to byl výbuch. WOOLSEY - Co to znamená? O´NEIL - Že něco bouchlo? WOOLSEY - Ale znamená to, že Sheppard útočí na replikanty, nebo replikanti na Shepparda? O´NEIL - Sedím tu s vámi už několik hodin. Myslíte, že vím víc než vy? WOOSLEY - Ale Sheppard slíbil, že se vrátí za dvě hodiny a ne, že bude bombardovat. O´NEIL - Jo, a má na to ještě plných jedenáct...........vteřin....... CITÁT - Cokoliv uvidíte, nevolejte na to, zastřelte to!!!!!......... Tento jedenáctý příběh třetí řady je hodně zábavný, je plný vtipů a originálních dialogů. Strašně jsem se u toho bavil. CITÁT - (Díl 14) - McKAY - No, nevím, ale asi jsem chytřejší, ale to se nedá posoudit, protože před tím jsem byl hodně chytrý..........a ještě jeden CITÁT od stejného člověka - Budeme tým. Něco jako Batman a Ronon....... Hodně mrazivá a zajímavá situace nastala v díle č.15 třetí řady z názvem HRA. Tento velmi dobrý námět by určitě stál za celovečerní film. Naopak velmi smutný je díl č.17, tady jsem i uronil slzu. V příběhu č.18, který se odehrává pod mořskou hladinou na vrtné plošině je dvakrát zmíněn film The Abyss (Propast) a děj této epizody jej hodně připomíná. Ostatně skoro v každám díle všech sérií Atlantida je připomínán nějaký film. Nejvíce však Star Trek. CITÁT - (Díl 18) - Nedokážeme to ani za milion let. A my máme (podívá se na hodinky) asi o milion let méně plus mínus půl hodiny.......... V díle 19 nazvaném "Vengeance" jsem se poprvé v této sérii opravdově lekl. Příběh je hororově laděný a silně připomíná film Vetřelec od Ridleyho Scotta. DAILOG - SHEPPARD - Je to jako ve Vetřelci. Používá vzduchové šachty k pohybu po lodi. McKAY - A pak zabije celou posádku. To je fajn, žes to řekl!!!........ Chcete-li si užít křížence brouka a člověka z čehoš se vylíhne tvor velmi podobný PredAlienovi, kterého bych já osobně nazval PredWrait, tak prosím. CITÁT - (Díl 20) - Atlantida se potápí, kruh se uzavírá.......... Schrnutí třetí řady - Zatím nejlepší řada, spousta nápadů, akce a hlavně srandy. Bohužel i smutku . Odchází doktor Carson Beckett (Paul McGillion) a Atlantida se potápí - pokračování příště. ČTVRTÁ ŘADA: DIALOG - (Díl 1) - SHEPPARD - Střílejte na všechny asteroidy, co uvidíte!!! McKAY - Je to jako ta hra Asteroidy. SHEPPARD - No vidíš, alespoň to znáš. McKAY - Ta hra mi nikdy nešla. Jednou jsem nastřílel nula bodů!! SHEPPARD - Tak máš co zlepšovat......... V této čtvrté řadě již není Weirová, ale zastupuje ji Samanta Carterová alias Amanda Tapping. CITÁT - Čerpej z minulosti, ale nedovol aby tě minulost vyčerpala.......... Ve čtvrtém díle čtvrté řady je celkem podrobně rozebírán film Vetřelec od Scotta, hlavně ta pasáž, kdy vyleze vetřelec z břicha. Je to dlouhý dialog, nebudu jej psát, podívejte se sami, určitě to za to stojí. CITÁT - RONON - Ten film musím vidět........... DIALOG: (Díl 5) LARRIN (Jill Wagner) Řekl vůbec něco? VYSLÝCHAJÍCÍ - Jen jméno. Jmenuje se James Bond. LARRIN - Ne, jmenuje se Sheppard......... CITÁT - (Díl 5) - McKAY - Mě vždycky zajmou jen Wreiti. Chci být taky zajat sexy mimozemšťankou!!!....... V díle sedm čtvrté řady si zahrál Danny Machte Trejo a to postavu Omala a slušelo mu to. CITÁT - (Díl 9) - McKAY- I já podceňuju někdy svou genialitu.......... 10 díl této řady přináší další zajímavé vyústění situací a možná se zde setkáváme z dalším možným spojencem v boji proti Wreitů i Replikátorům. CITÁT - Díl 10 ) - SHEPPARD - Bezva. Když jsem se naposled setkal sám se sebou, skončilo to rvačkou......... CITÁT - (Díl 13) - ZELENKA - No, ty vole!!!!......... V díle č.17 z názvem "Přestupní stanice" se utkají Ronon (Jason Momoa) s Tael´cem (Christopher Judge) a je to vskutku super zábava. CITÁT - To "vskutku" říkáš dost často......... Poslední díl čtvrté řady je opět o cestování časem a je zde zmíněn příběh SG - 1 , který nesl název "1969". CITÁT - (Díl 20) - Jsem 48 000 let v budoucnosti a ty mi říkáš, že mám ještě 700 až 1 000 let počkat?!?!....... A ikdyž je to poslední díl, věřte, že nese podtitul - POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ - Vskutku!!!! PÁTÁ ŘADA Hned v úvodních titulcích spatříme pár změn. Nově je v nich navíc doktorka Jennifer Keller (Jewel Staite) a Richard Woolsey (Robert Picardo) a naopak tu není Samantha Carterová (Amanda Tapping). CITÁT - CALDWELL (Mitch Pileggi) - Obvykle dělám jen jednu šílenost denně.......... CITÁT - (Díl 3) - Zatím se můžeme utěšovat tím, že vždycky přežil......... CITÁT - (Díl 5) - Jeden už je mrtvej!! Tak že kecy typu "Přicházíme v míru" vám nežerem............ DIALOG - (Díl 6) - McKAY - Je mi horko a přece se klepu zimou. TEYLA - Měl jsi horečku, než si odešel na M445IN? McKAY - Já nevím. Možná. Já furt něco mám............ Šestý díl s názvem Svatyně je hodně smutný. CITÁT - Už jsem zapomněl víc, než se někteří lidé naučí za celý život........... DIALOG - (Díl 8) - McKAY - Předchozí zkušenost říká, že nás teď zajmou a zavřou do cely. TEYLA - Ale oni nás pozvali. McKAY - A to mě má uklidnit?........... CITÁT - (Díl 8) - TODD WRAIT (Christopher Heyerdahl) - Áno, ovoce. Doufám, že bude tak dobré, jako ti farmáři............ CITÁT - (Díl 9) - Tohle je nový, laskavější, soucitnější a lepší Rodney McKay......... DIALOG - (Díl 10) - WOOLSEY - Do mého návratu tady velíte vy! SHEPPARD - Nóó, tak teda jo. WOOLSEY - Jo, a nevyhoďte to tady do vzduchu! SHEPPARD - Pokusím se, ale nic neslibuju............. V desátém díle si zahrál doktor Daniel Jackson (Michael Shanks) po boku doktora McKaye. A je to celkem slušný duet. CITÁT - JACKSON - Budete ve všem se mnou závodit doktore?......... CITÁT - (Díl 11) - Ta dobrá zpráva je, že asi za pět dní zemřeme žížní......... DIALOD (Díl 15) - McKAY - Zelenko, pod tou mořskou hladinou nic nenajdeš! Co tedy chceš? ZELENKA (David Nykl) - Tvé povolení. McKAY - Dobrá, máš ho mít. ZELENKA - Díky. McKAY - Stejně tam nic nenajdeš. ZELENKA - Tak to ztratím hodinu času a ty pak můžeš říci "Já ti to říkal", ale to co tam eventuelně najdu mohu pojmenovat po sobě............ CITÁT - (Díl 17) - RONON - Funguje to, zabíjí to přece Wreity........ CITÁT - Tomu říkáš porucha?!?! Ona mě pobodala!!!.......... Díl 19 - Převlékání a kamufláž Wreita v desáté minutě příběhu nazvaném "Vegas" je boží. Ta gotika mu sluší na 100% plus hudba a je to vskutku nejlepší scéna celé série. Potlesk. Devatenáctý díl se celkem vymyká celé sérii, protže se odehrává v jiné realitě a je tak trochu odtržen od konceptu, ale později to dává smysl. Parkourové skákání na schodech "Planet Hollywood" je také nádherné. CITÁT - Doba sklizně nadchází. Wreiti nikdy neskončí........... ZAJÍMAVOST - 1 - Když se v devatenáctém díle páté řady okolo 28 minuty detektiv Sheppard (Joe Flanigan) baví s agentem FBI Woolseym (Robert Picardo) stojí oba u dveří na kterých je vizitka znějící na jméno David Magee. Což je jméno scénáristy, který napsal scénář třeba k filmům Hledání Země nezemě (2004), Život Pí (2001) nebo Letopisy Narnie: Stříbrná židle (1999). 2 - (19 Díl páté řady) Detektiv John Sheppard (Joe Flanigan) si ze své kanceláře bere plakát Johny Cashe, stejný který má ve svém pokoji na Atlantidě v jiné realitě. 3 - (19 Díl Pátá řada) - Ve 38 minutě opouští detektiv Sheppard (Joe Flanigan) město Vegas a pouští si v rádiu píseň "Solitary Man" od Johnyho Cashe. V devatenáctém díle páté řady mimo jiné zazní Marilyn Manson se songem "The Beautiful People" a Rolling Stones se songem "Sympathy For The Devil". Desátý a poslední díl celé řady pak krásně navazuje ne devatenáctý příběh. Situace je vážná a Nepřítel je před branami. Poslední příběh je hodně dramatický a dopadne přesně jako........inu.......bylo nebylo. CITÁT - A bude ještě někdy nějaké příště??..................(13.6.2014)

• - Radek Zelenka (David Nykl) si od fanoušků vysloužil přezdívku "Mr. Bad News". (AAnubis)

• - Richard Kin, který hraje postavu Luciuse Lavina, měl se Hvězdnou bránou již zkušenosti, když se objevil v původním snímku Hvězdná brána (1994). Tenkrát ale hrál postavu doktora Meyerse. (O´Neill)

• - Herečka Kate Hewlett hrající McKayovu sestru Jeanie Millerovou je skutečnou sestrou Davida Hewletta, ztvárňujícího právě Rodneyho McKaye. (artuš)