Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál)

• Kanada

Stargate: Atlantis

Hviezdna brána: Atlantída

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Kanada / USA, 2004 - 2009, 71 h 51 min (Minutáž: 100x45 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Francks, Mitch Pileggi, Chuck Campbell, Jewel Staite, Kavan Smith, Amanda Tapping, Christopher Heyerdahl, James Lafazanos, Connor Trinneer, Blake Stadel, Richard Dean Anderson, Sam Charles, Dean Marshall, Chris Gauthier, Michael Boisvert, Reece Thompson, Pascale Hutton, Beau Bridges, Robert Davi, Richard Kind, Leonor Varela, Erin Chambers, David Ogden Stiers, Don S. Davis, Robert Patrick, Michael Shanks, Danny Trejo, Christopher Judge, Leela Savasta, Jodelle Ferland, Michael Beach, Dominic Zamprogna, Michelle Morgan, Tammy Hui, Aaron Abrams, Colm Meaney, Colby Johannson, Chiara Zanni, Ona Grauer, Frank Collison, Brandy Ledford, Alan Ruck, Kyla Wise, Holly Elissa, Lisa Marie Caruk, Alexis Kellum-Creer, Matthew Harrison, Niall Matter, Jonathon Young, Richard Kahan, Christina Cox, Heather Doerksen, Jaime Ray Newman, Conan Graham, Paul Anthony, Jill Wagner, Panou, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Dan Payne, Cory Monteith, Caroline Cave, Kari Wuhrer, Kate Hewlett, Kaaren de Zilva, Lauro Chartrand, David Orth, Kimberley Warnat, Gildart Jackson, Janina Gavankar, Meredith McGeachie, Julia Benson, Daniella Alonso, Ross Hull, Dawn Olivieri, Joel Goldsmith, Chelan Simmons, Sean Rogerson, Ari Cohen, Nicole Muñoz, Lara Gilchrist, Ben Cotton, David Richmond-Peck, Agam Darshi, Dan Shea, Daniel Boileau, Martin Jarvis, Mark Dacascos, David Quinlan, David Dayan Fisher, Anne Openshaw, Frank Vincent, Allison Hossack, Kimani Ray Smith, Graham Kosakoski, Allison Graham, Brendan Penny, Emma Lahana, Joris Jarsky, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Johann Helf, William MacDonald, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Casey Dubois, Robert Moloney, Ellie Harvie, Kyra Zagorsky, Douglas Chapman, Bill Nye, Lucia Walters, Neil deGrasse Tyson, Mike Dopud, Garwin Sanford, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Calum Worthy, Lanette Fugit, Andrew Moxham, Crystal Lowe, Nels Lennarson, Patrick Gallagher, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Matthew Del Negro, Adrian Hough, Michael Coleman, Peter Graham-Gaudreau, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Paul Jarrett, Aleks Paunovic, Joel Polis, Ryan W. Smith, Jana Mitsoula, Steve Schirripa, Josh Blacker, Artine Brown, Joseph May, Jason Diablo, Elias Toufexis, Lindsay Collins, D. Harlan Cutshall, Jenn Bird, Christopher Pearce, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, David-Paul Grove, James Bamford, Darren Dolynski, Mark Gibbon, Scott Heindl, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Bill Dow, Scott E. Miller, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Paul Lazenby, Adam Lolacher, Colin Corrigan, Sharon Taylor, Ryan Jefferson Booth, John Innes, Sean Campbell, Richard Stroh, Christian Sloan, David Bloom, Sean Tyson, Aaron Craven, Terence Kelly, Robert Weiss, Sarah Deakins, Claire Rankin, Ron Selmour, Carmen Moore, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Geoff Redknap, Johnny Cuthbert, Michael Puttonen, Matthew Walker, Jeremy Jones, Megan Leitch, Christian Bocher, Kirby Morrow, Daniel Bacon, Courtenay J. Stevens, Gary Jones, Peter Flemming, Craig Veroni, Simon Longmore, Shane Meier, Alan Scarfe, Richard Ian Cox, Paul Magel, Melia McClure, Laura Mennell, Brenda McDonald, Mark Burgess, Leanne Adachi, Marshall Bell, G. Michael Gray, Neil Jackson, Jody Thompson, Brendan Gall, David McNally, Karin Konoval, Peter Woodward, Jay Brazeau, David Bloom, Sonja Bennett, Tamlyn Tomita, Dexter Bell, David Neale, Laura Harris, Kenneth Welsh, Dave Foley, Anna Galvin, Jay Williams, Steven Culp, Patrick Gilmore, Dylan Neal, Ken Kirzinger, Nicole de Boer, Chelah Horsdal, Alan Blumenfeld, Joseph May (a.z.), Kirby Morrow (a.z.), Robert Patrick (a.z.), Erin Chambers (a.z.), James Lafazanos (a.z.), Dan Payne (a.z.), Robert Davi (a.z.), Colin Corrigan (a.z.), Jason Diablo (a.z.), Allison Hossack (a.z.), Paul Magel (a.z.), Scott Heindl (a.z.), Torri Higginson (a.z.), David Ogden Stiers (a.z.), Rainbow Francks (a.z.), Dean Marshall (a.z.), Paul McGillion (a.z.), Brent Stait (a.z.), Connor Trinneer (a.z.), Douglas Chapman (a.z.), Mitch Pileggi (a.z.), Patrick Sabongui (a.z.), Colm Meaney (a.z.), Christopher Heyerdahl (a.z.), Brendan Penny (a.z.), David Nykl (a.z.), Amanda Tapping (a.z.), Michael Beach (a.z.), Trevor Devall (vyp.), Connor Trinneer (vyp.), Christopher Heyerdahl (vyp.), Martin Wood (vyp.), Brenda James, Noel Johansen, Tanya Champoux, Michelle Brezinski, Michael Cram, Clayton Landey, Curtis Caravaggio, Bruce Dawson, Alana Husband, BJ Harrison, Amanda Burke, P.J. Prinsloo, Meghan Black

Spin-off Hvězdné brány je oproti SG:1 ze začátku seriálu hodně průměrný, ale po čase se najdou velmi světlé chvilky, které přinesou něco nového, co nebylo v SG-1. Chybí zde jasně O'Neill, který by tomu dával šťávu, zachraňuje to občas český vědec Zelenka:)). Sestava hlavní SG skupiny je tak 50 % (major je dost v pohodě a doktor je občas vtipný, ale ta ženská a poručík Ford mi moc nesedli - i když sestava se po čase změní). Celkově 4 hvězdy, 75 %. Alespoň Česká republika má svého hvězdného zástupce:o))).(14.12.2007)

Mladší sestra SG-1 za to rozhodně pořádně vzala - ale nutno podotknout, že tvůrci už po šesti sezónách SG-1 věděli přesně co a jak dělat, a mohli si taky leccos víc dovolit. Na Atlantidu je radost se dívat nejenom pokud jde o vizuální stránku - vyvážený tým se sympatickými postavami adekvátními žánru a cílové skupině, sem tam něco trošku hlubšího, zajímavé variace už viděného nejenom ve sci-fi žánru, no a samozřejmě David Nykl alias doktor Radek Zelenka a jeho občasné "se na to můžu vys..." a podobné drobnosti:) Byl jsem původně trochu skeptický, a nemůžu říct, že bych si cokoliv z SGA zamiloval, ale budu se opakovat - na řadu věcí byla radost se dívat. Ať už šlo o Colma Meaneyho nebo Roberta Daviho jako Geniiské záporáky, zajímavou postavu Michaela (v jeho prvních výskytech, pak už byl jak padouch z bondovky), nebo lahůdkového veterána Davida Ogdena Stierse, ze kterého nenávist přímo hmatatelně čišela. Sluší se vzpomenout i zajímavý vztah Sheparda s Toddem, ale co se lidskosti a těžkých rozhodnutí týká, jednoznačně vítězí doktorka Weirová (její poslední záběr - myslím skutečně poslední, ten s bránou, je nezapomenutelný). Byla to víc než slušná jízda a klidně bych ještě pár sezón snesl... možná bychom se pak vyhnuli omylu jménem Barbar Conan s Jasonem Momoou:) Mimochodem na Teal'ca stejně neměl;) Tak nebo tak, poslední epizoda působí navzdory dostatečné době na přípravu trochu odfláknutě, s SG-1 a její Unending se v žádném případě nemůže měřit. Jediné, co ji zachraňuje, je konverzace Carterové s Shepardem. A právě to je pro Atlantis příznačné - není to žádná vizionářská záležitost, jde už prošlapanou cestičkou a v zásadě jde "jen" o výtečně zvládnuté řemeslo. Ale nenechte se mýlit, to není málo. Sedmdesátka by byla při vzpomínce na nemálo okamžiků nefér, takže 80%.(3.1.2014)

SG: Atlantis pro mě bezesporu patří mezi to nejlepší, co sci-fi žánr přináší. Seriál mě chytnul hned od počátku - od děje, přes hlavní postavy až po nepřátele, kteří jsou ti nejlepší z celé SG. Hlavní postavy jsou skvěle napsané a ještě lépe zahrané (Davit Hewlett - Rodney McKay) a vztah mezi nimi se viditelně vyvíjí, takže máte pocit, že se seriál odebírá určitým směrem a nestagnuje. V pozdějších epizodách se objeví noví nepřátelé, kteří s sebou přinesou zajímavé zvraty. Díly jsou namíchány skvěle, střídají se "objevitelské" epizody s těmi akčními, ale i také vážnějšími a dokonce citovějšími. Je pěkné vidět, že i v jiné galaxii lidé zůstávají lidmi. Jedinou chybičku má tenhle seriál v počtu dílů, kterých vzniklo jen 100. Seriál ani zdaleka nevyčerpal všechny možnosti a tak ve skrytu duše doufám, že se třeba znova za pár let obnoví, nebo alespoň vznikne slibovaný film. Kéž by. Jinak se jedná o naprosto parádní sci-fi seriál ve všech směrech a který je hned po Přátelích mým nejoblíbenějším seriálem, a tak mu s radostí uděluji plný počet bodů a můžu ho všem vřele doporučit !(13.2.2011)

V podstatě "bratříček" SG-1. Opět nespočet výborných vtipů a hlášek, které jsou aspoň pro mě nezapomenutelné. Celý koncept mě uchvátil natolik, že jsem se na každý díl těšil a přemýšlel o tom, co se tentokrát stane a na bájné Atlantidě objeví. V druhé sérii příchod Ronona tomu ještě přidal a měli jsme zde "druhého" Teal'ca, ale řekněme si na rovinu, Teal'c je prostě Teal'c - Indeed. Postupem času se zde začne objevovat český věděc Radek Zelenka, který je schopný konkurovat i samotnému R. McCayovi. Jeho české hlášky, vtipy jsou výborné a pro mě to byla opravdu oblíbená postava. Bohužel i zde jsem se dočkal v podstatě neukončené série( stejně jako u SGU) a osud celé Atlantidy je otevřen.95%(15.3.2014)

Úžasný nástupce legendarní SG-1, to jest Atlantis. Rád si jej pustím, kdykoliv a kdekoliv, dokáže mi spravit náladu a povzbudit mě. Leč na Atlantis nemám takové nostalgické vzpomínky jako na SG-1 (jak bych taky mohl, vzhledem k novosti seriálu), má u mě po boku SG-1 místo, o které nikdy nepříjde, a bude patřit mezi TOP, a to se nikdy nezmění. Atlantis je právoplatným nástupcem SG-1, a jedinou vadou na kráse je počet sérii - aspoň ty dvě ještě mohli přidat.(18.8.2011)

• - Když Rodney McKay (David Hewlett) zadává adresu v 11. epizodě 2. série, je vidět, že se za DHD (zadávacím zařízením) schovává někdo z produkce. (AAnubis)

• - Předtím, než se expedice vydá na Atlantis, je generál Hammond (Don S. Davis) povýšen na tříhvězdičkového generála a novým velitelem programu Hvězdné brány se stane generál O'Neill (Richard Dean Anderson), avšak nikomu v 8. epizodě 1. série nepřijde divné, že je u brány vítá generál Hammond jen se dvěma hvězdičkami. (AAnubis)

• - V úvodním díle „Rising“ je možné hned v úvodu seriálu spatřit antickou dívku, kterou o několik milionů let později najde SG1 zmrzlou v oblasti Antarktidy. Jedná se tak o odkaz na 4. epizodu 6. série s názvem „Frozen“. (Jacinda)