Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál)

• Kanada

Stargate: Atlantis

Hviezdna brána: Atlantída

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Kanada / USA, 2004 - 2009, 71 h 51 min (Minutáž: 100x45 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Francks, Mitch Pileggi, Chuck Campbell, Jewel Staite, Kavan Smith, Amanda Tapping, Christopher Heyerdahl, James Lafazanos, Connor Trinneer, Blake Stadel, Richard Dean Anderson, Sam Charles, Dean Marshall, Chris Gauthier, Michael Boisvert, Reece Thompson, Pascale Hutton, Beau Bridges, Robert Davi, Richard Kind, Leonor Varela, Erin Chambers, David Ogden Stiers, Don S. Davis, Robert Patrick, Michael Shanks, Danny Trejo, Christopher Judge, Leela Savasta, Jodelle Ferland, Michael Beach, Dominic Zamprogna, Michelle Morgan, Tammy Hui, Aaron Abrams, Colm Meaney, Colby Johannson, Chiara Zanni, Ona Grauer, Frank Collison, Brandy Ledford, Alan Ruck, Kyla Wise, Holly Elissa, Lisa Marie Caruk, Alexis Kellum-Creer, Matthew Harrison, Niall Matter, Jonathon Young, Richard Kahan, Christina Cox, Heather Doerksen, Jaime Ray Newman, Conan Graham, Paul Anthony, Jill Wagner, Panou, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Dan Payne, Cory Monteith, Caroline Cave, Kari Wuhrer, Kate Hewlett, Kaaren de Zilva, Lauro Chartrand, David Orth, Kimberley Warnat, Gildart Jackson, Janina Gavankar, Meredith McGeachie, Julia Benson, Daniella Alonso, Ross Hull, Dawn Olivieri, Joel Goldsmith, Chelan Simmons, Sean Rogerson, Ari Cohen, Nicole Muñoz, Lara Gilchrist, Ben Cotton, David Richmond-Peck, Agam Darshi, Dan Shea, Daniel Boileau, Martin Jarvis, Mark Dacascos, David Quinlan, David Dayan Fisher, Anne Openshaw, Frank Vincent, Allison Hossack, Kimani Ray Smith, Graham Kosakoski, Allison Graham, Brendan Penny, Emma Lahana, Joris Jarsky, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Johann Helf, William MacDonald, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Casey Dubois, Robert Moloney, Ellie Harvie, Kyra Zagorsky, Douglas Chapman, Bill Nye, Lucia Walters, Neil deGrasse Tyson, Mike Dopud, Garwin Sanford, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Calum Worthy, Lanette Fugit, Andrew Moxham, Crystal Lowe, Nels Lennarson, Patrick Gallagher, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Matthew Del Negro, Adrian Hough, Michael Coleman, Peter Graham-Gaudreau, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Paul Jarrett, Aleks Paunovic, Joel Polis, Ryan W. Smith, Jana Mitsoula, Steve Schirripa, Josh Blacker, Artine Brown, Joseph May, Jason Diablo, Elias Toufexis, Lindsay Collins, D. Harlan Cutshall, Jenn Bird, Christopher Pearce, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, David-Paul Grove, James Bamford, Darren Dolynski, Mark Gibbon, Scott Heindl, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Bill Dow, Scott E. Miller, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Paul Lazenby, Adam Lolacher, Colin Corrigan, Sharon Taylor, Ryan Jefferson Booth, John Innes, Sean Campbell, Richard Stroh, Christian Sloan, David Bloom, Sean Tyson, Aaron Craven, Terence Kelly, Robert Weiss, Sarah Deakins, Claire Rankin, Ron Selmour, Carmen Moore, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Geoff Redknap, Johnny Cuthbert, Michael Puttonen, Matthew Walker, Jeremy Jones, Megan Leitch, Christian Bocher, Kirby Morrow, Daniel Bacon, Courtenay J. Stevens, Gary Jones, Peter Flemming, Craig Veroni, Simon Longmore, Shane Meier, Alan Scarfe, Richard Ian Cox, Paul Magel, Melia McClure, Laura Mennell, Brenda McDonald, Mark Burgess, Leanne Adachi, Marshall Bell, G. Michael Gray, Neil Jackson, Jody Thompson, Brendan Gall, David McNally, Karin Konoval, Peter Woodward, Jay Brazeau, David Bloom, Sonja Bennett, Tamlyn Tomita, Dexter Bell, David Neale, Laura Harris, Kenneth Welsh, Dave Foley, Anna Galvin, Jay Williams, Steven Culp, Patrick Gilmore, Dylan Neal, Ken Kirzinger, Nicole de Boer, Chelah Horsdal, Alan Blumenfeld, Joseph May (a.z.), Kirby Morrow (a.z.), Robert Patrick (a.z.), Erin Chambers (a.z.), James Lafazanos (a.z.), Dan Payne (a.z.), Robert Davi (a.z.), Colin Corrigan (a.z.), Jason Diablo (a.z.), Allison Hossack (a.z.), Paul Magel (a.z.), Scott Heindl (a.z.), Torri Higginson (a.z.), David Ogden Stiers (a.z.), Rainbow Francks (a.z.), Dean Marshall (a.z.), Paul McGillion (a.z.), Brent Stait (a.z.), Connor Trinneer (a.z.), Douglas Chapman (a.z.), Mitch Pileggi (a.z.), Patrick Sabongui (a.z.), Colm Meaney (a.z.), Christopher Heyerdahl (a.z.), Brendan Penny (a.z.), David Nykl (a.z.), Amanda Tapping (a.z.), Michael Beach (a.z.), Trevor Devall (vyp.), Connor Trinneer (vyp.), Christopher Heyerdahl (vyp.), Martin Wood (vyp.), Brenda James, Noel Johansen

Přiznám se, že ze začátku jsme byl dost skeptický, ale postupem času si mě parta kolem Sheparda získala natolik, že tvrdím, že je to stejně kvalitní jako SG - 1 možná ještě lepší. Výborný příběh, napínavost, dobrodružnost, horor a humor, který vede Rodney MacKay a dr.Zelenka - mimochodem nejlepší! Tento seriál je prostě dobrý a fanoušek Sci - fi se nemusí vůbec bát ztráty času!(23.8.2009)

No, ve zkratce...Kdybych měl větší stupnici než od 1 do 5, tak nevim jak rozhodovat, jest-li pro SG-1 nebo pro SGA... Ve výsledku se zdá, že SGA je lepší... Grafika, celistvější děj a dokonalé postavy... Jenomže to mělo leckdy i SG1... Je to kvalitní sestřička a třeba si ji hýčkat... Hlavně když doktor Zelenka má co dodat... :)(25.12.2007)

První řada - 90%: Ještě před pár týdny jsem zastával stanovisko, že spin-offy z univerza StarGate jsou mnohem více ke škodě, než užitku (viz. Universe). Po shlédnutí první série Atlantidy musím toto tvrzení dementovat a možná i připojit dodatek, že spin-off dokáže překonat originál. SGA je žrádlo! Jako kdyby jste napěchovali prvních polovinu SG-1 ságy do dvaceti perfektně gradujících dílů a svou celoživotní výplatu investovali do trikového studia. Nová rasa nepřátel je stylová až to bolí, lehká naivita z počátečních epizod původního seriálu je nahrazena syrově temnou atmosférou s napínavými cliffhangeremi na konci každé části. Největším plusem jsou ale ve finále opět hlavní postavy. O'Neil dostává více než solidního nástupce, ženská část výrazně upgraduje a tolik populární hlášky jsou vypečenější jako nikdy předtím. Před měsícem bych nad tímhle seriálem ohrnoval nos... teď tomu mám chuť nejraději napálit plné hodnocení. Druhá řada - 80%: Prvních deset napínavých a značně temnějších epizod patří snad k tomu nejlepšímu, co pod záštitou StarGate vzniklo. Udělat z nejkladnější postavy záporáka s dobře vymyšlenou psychologií je brilantní nápad. O to víc zamrzí druhá polovina, v které se seriál (vyjma dvou dílů s čistě wraithskou=atraktivní tématikou) vrací k typicky epizodním dílům, z nichž většina nemá nijak zásadní dopad na ústřední dějovou linku. Škoda. Dialogy jsou sice lepší, nové postavy tomu dodávají šťávu a technická stránka se o stupínek polepšila, ale chybí tomu pořádně kulervoucí finále, jaké nabídla první řada. V paměti mi tak nakonec uvízly hlavně Sheppardovy eskapády s ženami (ať už sexuální nebo platonické) v každém druhém díle a části zabývající se životy-sajícím nepřítelem.(11.6.2010)

Spin-off Hvězdné brány je oproti SG:1 ze začátku seriálu hodně průměrný, ale po čase se najdou velmi světlé chvilky, které přinesou něco nového, co nebylo v SG-1. Chybí zde jasně O'Neill, který by tomu dával šťávu, zachraňuje to občas český vědec Zelenka:)). Sestava hlavní SG skupiny je tak 50 % (major je dost v pohodě a doktor je občas vtipný, ale ta ženská a poručík Ford mi moc nesedli - i když sestava se po čase změní). Celkově 4 hvězdy, 75 %. Alespoň Česká republika má svého hvězdného zástupce:o))).(14.12.2007)

__Stargate Atlantis: 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,248,919 //počet predaných kusov 62,142 ║ __Stargate Atlantis: 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,299,090 //počet predaných kusov 70,763║ __Stargate Atlantis: 4.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $4,018,392 //počet predaných kusov 125,614 ║ __Stargate Atlantis: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $5,294,008 //počet predaných kusov 179,473 (18.1.2011)

• - Opravdové křestní jméno doktora McKaye je Meredith. (SG-1)

• - Postavu Radka Zelenky (David Nykl) nadaboval pro české znění Tomáš Juřička a to včetně českých hlášek. (AAnubis)

• - Richard Kin, který hraje postavu Luciuse Lavina, měl se Hvězdnou bránou již zkušenosti, když se objevil v původním snímku Hvězdná brána (1994). Tenkrát ale hrál postavu doktora Meyerse. (O´Neill)