Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál)

• Kanada

Stargate: Atlantis

Hviezdna brána: Atlantída

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Kanada / USA, 2004 - 2009, 71 h 51 min (Minutáž: 100x45 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Francks, Mitch Pileggi, Chuck Campbell, Jewel Staite, Kavan Smith, Amanda Tapping, Christopher Heyerdahl, James Lafazanos, Connor Trinneer, Blake Stadel, Richard Dean Anderson, Sam Charles, Dean Marshall, Chris Gauthier, Michael Boisvert, Reece Thompson, Pascale Hutton, Beau Bridges, Robert Davi, Richard Kind, Leonor Varela, Erin Chambers, David Ogden Stiers, Don S. Davis, Robert Patrick, Michael Shanks, Danny Trejo, Christopher Judge, Leela Savasta, Jodelle Ferland, Michael Beach, Dominic Zamprogna, Michelle Morgan, Tammy Hui, Aaron Abrams, Colm Meaney, Colby Johannson, Chiara Zanni, Ona Grauer, Frank Collison, Brandy Ledford, Alan Ruck, Kyla Wise, Holly Elissa, Lisa Marie Caruk, Alexis Kellum-Creer, Matthew Harrison, Niall Matter, Jonathon Young, Richard Kahan, Christina Cox, Heather Doerksen, Jaime Ray Newman, Conan Graham, Paul Anthony, Jill Wagner, Panou, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Dan Payne, Cory Monteith, Caroline Cave, Kari Wuhrer, Kate Hewlett, Kaaren de Zilva, Lauro Chartrand, David Orth, Kimberley Warnat, Gildart Jackson, Janina Gavankar, Meredith McGeachie, Julia Benson, Daniella Alonso, Ross Hull, Dawn Olivieri, Joel Goldsmith, Chelan Simmons, Sean Rogerson, Ari Cohen, Nicole Muñoz, Lara Gilchrist, Ben Cotton, David Richmond-Peck, Agam Darshi, Dan Shea, Daniel Boileau, Martin Jarvis, Mark Dacascos, David Quinlan, David Dayan Fisher, Anne Openshaw, Frank Vincent, Allison Hossack, Kimani Ray Smith, Graham Kosakoski, Allison Graham, Brendan Penny, Emma Lahana, Joris Jarsky, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Johann Helf, William MacDonald, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Casey Dubois, Robert Moloney, Ellie Harvie, Kyra Zagorsky, Douglas Chapman, Bill Nye, Lucia Walters, Neil deGrasse Tyson, Mike Dopud, Garwin Sanford, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Calum Worthy, Lanette Fugit, Andrew Moxham, Crystal Lowe, Nels Lennarson, Patrick Gallagher, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Matthew Del Negro, Adrian Hough, Michael Coleman, Peter Graham-Gaudreau, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Paul Jarrett, Aleks Paunovic, Joel Polis, Ryan W. Smith, Jana Mitsoula, Steve Schirripa, Josh Blacker, Artine Brown, Joseph May, Jason Diablo, Elias Toufexis, Lindsay Collins, D. Harlan Cutshall, Jenn Bird, Christopher Pearce, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, David-Paul Grove, James Bamford, Darren Dolynski, Mark Gibbon, Scott Heindl, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Bill Dow, Scott E. Miller, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Paul Lazenby, Adam Lolacher, Colin Corrigan, Sharon Taylor, Ryan Jefferson Booth, John Innes, Sean Campbell, Richard Stroh, Christian Sloan, David Bloom, Sean Tyson, Aaron Craven, Terence Kelly, Robert Weiss, Sarah Deakins, Claire Rankin, Ron Selmour, Carmen Moore, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Geoff Redknap, Johnny Cuthbert, Michael Puttonen, Matthew Walker, Jeremy Jones, Megan Leitch, Christian Bocher, Kirby Morrow, Daniel Bacon, Courtenay J. Stevens, Gary Jones, Peter Flemming, Craig Veroni, Simon Longmore, Shane Meier, Alan Scarfe, Richard Ian Cox, Paul Magel, Melia McClure, Laura Mennell, Brenda McDonald, Mark Burgess, Leanne Adachi, Marshall Bell, G. Michael Gray, Neil Jackson, Jody Thompson, Brendan Gall, David McNally, Karin Konoval, Peter Woodward, Jay Brazeau, David Bloom, Sonja Bennett, Tamlyn Tomita, Dexter Bell, David Neale, Laura Harris, Kenneth Welsh, Dave Foley, Anna Galvin, Jay Williams, Steven Culp, Patrick Gilmore, Dylan Neal, Ken Kirzinger, Nicole de Boer, Chelah Horsdal, Alan Blumenfeld, Joseph May (a.z.), Kirby Morrow (a.z.), Robert Patrick (a.z.), Erin Chambers (a.z.), James Lafazanos (a.z.), Dan Payne (a.z.), Robert Davi (a.z.), Colin Corrigan (a.z.), Jason Diablo (a.z.), Allison Hossack (a.z.), Paul Magel (a.z.), Scott Heindl (a.z.), Torri Higginson (a.z.), David Ogden Stiers (a.z.), Rainbow Francks (a.z.), Dean Marshall (a.z.), Paul McGillion (a.z.), Brent Stait (a.z.), Connor Trinneer (a.z.), Douglas Chapman (a.z.), Mitch Pileggi (a.z.), Patrick Sabongui (a.z.), Colm Meaney (a.z.), Christopher Heyerdahl (a.z.), Brendan Penny (a.z.), David Nykl (a.z.), Amanda Tapping (a.z.), Michael Beach (a.z.), Trevor Devall (vyp.), Connor Trinneer (vyp.), Christopher Heyerdahl (vyp.), Martin Wood (vyp.), Brenda James, Noel Johansen, Tanya Champoux, Michelle Brezinski, Michael Cram

Začalo to tím, že jsem vyrostla na mateřském seriálu Hvězdná brána, který je doteď jedním z mých nejoblíbenějších. Ale jakmile jsem se jednou začala koukat na Atlantidu, bylo rozhodnuto, že pro mě bude v položce Nejlepší scifi seriál všech dob jedině SGA. Je v něm brilantní jednoduše všechno. V žádném jiné seriálu nemám tolik oblíbených postav a v žádném jich není tolik sympatických. Promyšlený a napínavý děj, střídající se s klidnějšími epizodami, výborné efekty, prostředí Země, vesmíru, bájného města Atlantidy, (kanadské) přírody a dalších planet, to vše zapřínilo mou lásku k tomuhle seriálu. Našla jsem si zde i nejoblíbenějšího herce - Davida Hewletta alias Rodneyho McKaye. A odstartovalo to mou už teď posedlost, nejen oblíbenost, sci-fi seriálů a filmů. PS: Kdo by nemiloval českou stopu ve světě aka Davida Nykla v roli dr. Zelenky a jeho dnes už kultovní hlášky?? :)(29.1.2011)

Seríál už mám celý shlédnutý a můj názor je, že když se všechny dobré díly sečtou a vydělý celkovým počtem, tak vyjde průměrný výsledek. Mám pocit, že Atlantida je vykrádání staré Hvězdné brány. Ano sice je to v jiné galaxii a v městě Atlantidě, ale ty díly byly skoro všechny vo hovnu. To samé co bylo u staré Hvězdné brány po 4. řadě, kdy už mě i tato série přestala bavit. Atlantida se mi opravdu začala líbit až v té době kdy na scénu nastoupil Ronon Dex a objevil se i pořádný záporák vreith Michal a spojenec Tod. doktorka Wierová mě pěkně lezla na nervy, škoda, že moje oblíbenkyně Carterová tu moc dlouho nevydrřela a pak jí vystřídal charismatický a občas směšný Dr. Vulsi se Star Treku. Bohužel tato sestava na starou SG1 nemá a Goaldy jsme hltal daleko více než vreithy a replikátory o tom je vlastně celý série a díly typu kdy se plukovníkovi přisál brouk ke krku a typu kde lidé po 25 dobrovoně umíraly jsem rovnou přeskakoval. Bohužel většina dílů se odehrává v jehličnatých lesích, všechny civilizace jsou téměř stejné středověk s antickými troskami, opravdu hloupost. Představoval jsem si galaxii Pegas trochu jinak. Dále potěší to, že na Atlantidě je i Čech Radek Zelenka, který je tady pouze do počtu, spíše je tu jako šašek ani dr . McKaye jsem si nikdy neoblíbil. Nejlepší team všech dob byl v čele s O'neallem, Carterovou, Tealcem a doktorem Jacksonem. Tato série potěší ale spíše člověka, který nesledoval starou Bránu a nevidí tady to vykradačství a trapnosti.Jednou vzhlédnout a smazat.Závěrčný díl Nepřítel před branami mohl dopadnout lépe a díl Vegas tam být nemusel mohli udělat dvoj díl s daleko větším potenciálem.55%(24.11.2010)

Toliko oddychovka a zabíječ času, který se mě osobně zdá atraktivnější než SG-1, neb se odehrává kompletně mimo zem, technické provedení je také o dost lepšejší, a který má zajímavější a hlavně zábavnější postavy - obzvláště v podobě McKaye, Becketta a Zelenky. Brutální likvidace na konci 3. a začátkem 4. série mi však sympatické už nejsou vůbec (BTW z Weirové se konečně mohla stát zajímavější postava, přišlo mě to jako promrhaný potenciál). 65% - hodně tomu pomáhá povrchní slabost pro televizní kanadskou provenienci, sci-fi braky všeobecně a ignorace 5. série, která je naprosto neslaná nemastná.(17.9.2009)

• raffspIn

Nechci být hnidopich, ale tohle je naprostá hrůza! Není v ničem zajímavější, nebo originálnější než závěrečné série SGC a to byl fakt kabaret. Stále to samé, stejný styl děje (zápletka, krize, řešení (něco modifikujeme, použijeme ztracenou technologii a ta nás zachrání). A co mě nejvíc vadí... Hlavní postavy jak vystřižené z reklamy na nový kondicionér.(11.11.2007)

SG1 jsem viděla 3krát všech 10 řad, z čehož určité řady i víckrát, podle toho, jak to v televizi opakovali a vždycky přidali jednu řadu. Myslela jsem si, že Atlantida bude nudný odvar. Bože, předčilo to moje očekávání. Zdálo se mi to mnohem vtipnější. Herci byli všichni vážně skvělí. Jen herecký projev Rachel Lutrell se mi zdál trochu...prkený, vadila mi taková ta uvědomělá povaha její postavy. A doktoru Weirovou jsem taky zrovna nemusela, byla jsem ráda, když tam nastoupila Sam z SG1. V porovnání s SG1, kde bylo vtipných jen pár dílů, sem tam, se mi tohle zdálo vtipné od prvního do posledního dílu. Dokonce se přiznám, že jsem u toho i párkrát uronila slzičku. Dát Čecha do posádky celého "výsadkového" týmu na Atlantidě...to byl výbprný tah. Jen na to ale člověk musí koukat v originále, aby jeho vtipy a hlášky vyzněli. Wraithové mě bavili a zároveň děsili. Což se nedalo říct u SG1, kde mně už příšerně lezli na nervy s replikátorama (btw dobrá učební pomůcka společně s goauldi do bilogie - osobně vyzkoušeno!). Příchod Ronona ve druhé řadě byl parádní...mám ho mnohem raději než T'ealca...je drsný, tvrdý, ale zároveň pln energie a humoru. Plukovník John Sheppard ... bez výtek. Líbí se mi, že to není prostě ten...klaďas, něco jako Limonádový Joe, prostě takový ten sladký přeslušný. Má svoje mezery a svoje chyby, které se tam taky projeví. Je to taky jenom člověk, proč z něj dělat pana dokonalého. A že to je ještě ke všemu pastva pro oči...to je třešnička na dortu.(1.1.2012)

• - Řeč Asgarda Hermioda jsou ve skutečnosti anglické věty mluvené pozpátku. (AAnubis)

• - Radek Zelenka (David Nykl) si od fanoušků vysloužil přezdívku "Mr. Bad News". (AAnubis)

• - Jedna z vystřižených scén obsahuje i dialog mezi Radkem Zelenkou (David Nykl) a Rodneym McKayem (David Hewlett), kde probírají funkci 9. zámku na bráně. Tato scéna měla být nástinem seriálu Stargate: Universe, avšak nakonec byla vystřižena. (AAnubis)