Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál)

• Kanada

Stargate: Atlantis

Hviezdna brána: Atlantída

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Kanada / USA, 2004–2009, 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi, Chuck Campbell, Jewel Staite, Kavan Smith, Amanda Tapping, Christopher Heyerdahl, James Lafazanos, Connor Trinneer, Blake Stadel, Richard Dean Anderson, Sam Charles, Dean Marshall, Chris Gauthier, Michael Boisvert, Reece Thompson, Pascale Hutton, Beau Bridges, Robert Davi, Richard Kind, Leonor Varela, Erin Chambers, David Ogden Stiers, Don S. Davis, Robert Patrick, Michael Shanks, Danny Trejo, Christopher Judge, Leela Savasta, Jodelle Ferland, Michael Beach, Dominic Zamprogna, Michelle Morgan, Tammy Hui, Aaron Abrams, Colm Meaney, Colby Johannson, Chiara Zanni, Ona Grauer, Frank Collison, Brandy Ledford, Alan Ruck, Kyla Wise, Holly Elissa, Lisa Marie Caruk, Alexis Kellum-Creer, Matthew Harrison, Niall Matter, Jonathon Young, Richard Kahan, Christina Cox, Heather Doerksen, Jaime Ray Newman, Conan Graham, Paul Anthony, Jill Wagner, Panou, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Dan Payne, Cory Monteith, Caroline Cave, Kari Wuhrer, Kate Hewlett, Kaaren de Zilva, Lauro Chartrand, David Orth, Kimberley Warnat, Gildart Jackson, Janina Gavankar, Meredith McGeachie, Julia Benson, Daniella Alonso, Ross Hull, Dawn Olivieri, Joel Goldsmith, Chelan Simmons, Sean Rogerson, Ari Cohen, Nicole Muñoz, Lara Gilchrist, Ben Cotton, David Richmond-Peck, Agam Darshi, Dan Shea, Daniel Boileau, Martin Jarvis, Mark Dacascos, David Quinlan, David Dayan Fisher, Anne Openshaw, Frank Vincent, Allison Hossack, Kimani Ray Smith, Graham Kosakoski, Allison Graham, Brendan Penny, Emma Lahana, Joris Jarsky, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Johann Helf, William MacDonald, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Casey Dubois, Robert Moloney, Ellie Harvie, Kyra Zagorsky, Douglas Chapman, Bill Nye, Lucia Walters, Neil deGrasse Tyson, Mike Dopud, Garwin Sanford, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Calum Worthy, Lanette Fugit, Andrew Moxham, Crystal Lowe, Nels Lennarson, Patrick Gallagher, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Matthew Del Negro, Adrian Hough, Michael Coleman, Peter Graham-Gaudreau, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Paul Jarrett, Aleks Paunovic, Joel Polis, Ryan W. Smith, Jana Mitsoula, Steve Schirripa, Josh Blacker, Artine Brown, Joseph May, Jason Diablo, Elias Toufexis, Lindsay Collins, D. Harlan Cutshall, Jenn Bird, Christopher Pearce, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, David-Paul Grove, James Bamford, Darren Dolynski, Mark Gibbon, Scott Heindl, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Bill Dow, Scott E. Miller, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Paul Lazenby, Adam Lolacher, Colin Corrigan, Sharon Taylor, Ryan Jefferson Booth, John Innes, Sean Campbell, Richard Stroh, Christian Sloan, David Bloom, Sean Tyson, Aaron Craven, Terence Kelly, Robert Weiss, Sarah Deakins, Claire Rankin, Ron Selmour, Carmen Moore, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Geoff Redknap, Johnny Cuthbert, Michael Puttonen, Matthew Walker, Jeremy Jones, Megan Leitch, Christian Bocher, Kirby Morrow, Daniel Bacon, Courtenay J. Stevens, Gary Jones, Peter Flemming, Craig Veroni, Simon Longmore, Shane Meier, Alan Scarfe, Richard Ian Cox, Paul Magel, Melia McClure, Laura Mennell, Brenda McDonald, Mark Burgess, Leanne Adachi, Marshall Bell, G. Michael Gray, Neil Jackson, Jody Thompson, Brendan Gall, David McNally, Karin Konoval, Peter Woodward, Jay Brazeau, David Bloom, Sonja Bennett, Tamlyn Tomita, Dexter Bell, David Neale, Laura Harris, Kenneth Welsh, Dave Foley, Anna Galvin, Jay Williams, Steven Culp, Patrick Gilmore, Dylan Neal, Ken Kirzinger, Nicole de Boer, Chelah Horsdal, Alan Blumenfeld, Joseph May (a.z.), Kirby Morrow (a.z.), Robert Patrick (a.z.), Erin Chambers (a.z.), James Lafazanos (a.z.), Dan Payne (a.z.), Robert Davi (a.z.), Colin Corrigan (a.z.), Jason Diablo (a.z.), Allison Hossack (a.z.), Paul Magel (a.z.), Scott Heindl (a.z.), Torri Higginson (a.z.), David Ogden Stiers (a.z.), Rainbow Sun Francks (a.z.), Dean Marshall (a.z.), Paul McGillion (a.z.), Brent Stait (a.z.), Connor Trinneer (a.z.), Douglas Chapman (a.z.), Mitch Pileggi (a.z.), Patrick Sabongui (a.z.), Colm Meaney (a.z.), Christopher Heyerdahl (a.z.), Brendan Penny (a.z.), David Nykl (a.z.), Amanda Tapping (a.z.), Michael Beach (a.z.), Trevor Devall (vyp.), Connor Trinneer (vyp.), Christopher Heyerdahl (vyp.), Martin Wood (vyp.), Brenda James, Noel Johansen, Tanya Champoux, Michelle Brezinski, Michael Cram, Clayton Landey, Curtis Caravaggio, Bruce Dawson, Alana Husband, BJ Harrison, Amanda Burke, P.J. Prinsloo, Meghan Black, Brendan Beiser, Chad Morgan, John Tierney, Blaine Anderson, Linda Ko, Chris Nowland, Julie Patzwald, Doron Bell, Morris Chapdelaine, Nimet Kanji

Mladší braček kultového sci-fi seriálu. Aj napriek odlišným postavám, inému prostrediu a novému nepriateľovi sa v podstate nesie v rovnakom duchu a ešte aj preberá podobné neduhy. Vizuálne ale už začiatku na úrovni a výrazne ubudlo aj menej vydarených dielov. Čo sa však týka toho naj, v cieľovej rovinke Atlantis na SG1 nejakých pár metrov stále stráca. Rozhodne vyváženejší a takmer porovnateľný popcornový zážitok ako Hviezdna brána a slovo popcornový zdôrazňujem, kto čaká niečo viac, zákonite bude sklamaný. A pre mňa v globále aj o niečo zábavnejší. Čo na tom, že tu nehrá O Neill, Sheppard či McKay sú slušnou náhradou.(21.10.2007)

Za ty roky si na ně stejně zvyknete a můžete si říkat co chcete a beztak je máte rádi. Ale u mě stále top1 zůstává původní Stargate. Nebýt dr. Zelenky a jeho hlášek, které v originálním znění mimořádně vyniknou, tak jsem možná ani u tohoto "pokračování" nezůstal. No naštěstí tam byl a já s tímto seriálem mohl strávit ve finále hodně večerů. Bohužel zakončení mě velice zklamalo :( Tolik otázek nezodpovězených zůstalo a fanouškům zbývá jen doufat, že někdy možná někdy bude film ... Za dr. Zelenku ale nechávám 4*(16.5.2011)

Nejlepší SG. To město je prostě úžasné. A Wraiti jsou pěkně nebezpeční. Občas se to protne s SG1, ale minimálně. Mají dost svých starostí. Hodně se mi líbil ten mezigalaktický most. Ale Wraity stejně úplně neporazili. Škoda, že to zatím neuzavřeli třeba nějakým filmem. Todd byl celkem sympatický. Zelenka to tam vždycky zabíjel svými hláškami. Ty jeho věčné hádky s Rodneym. "Zelenka, solve it! I'm trying do prdele!" :D(2.2.2013)

První řada - 90%: Ještě před pár týdny jsem zastával stanovisko, že spin-offy z univerza StarGate jsou mnohem více ke škodě, než užitku (viz. Universe). Po shlédnutí první série Atlantidy musím toto tvrzení dementovat a možná i připojit dodatek, že spin-off dokáže překonat originál. SGA je žrádlo! Jako kdyby jste napěchovali prvních polovinu SG-1 ságy do dvaceti perfektně gradujících dílů a svou celoživotní výplatu investovali do trikového studia. Nová rasa nepřátel je stylová až to bolí, lehká naivita z počátečních epizod původního seriálu je nahrazena syrově temnou atmosférou s napínavými cliffhangeremi na konci každé části. Největším plusem jsou ale ve finále opět hlavní postavy. O'Neil dostává více než solidního nástupce, ženská část výrazně upgraduje a tolik populární hlášky jsou vypečenější jako nikdy předtím. Před měsícem bych nad tímhle seriálem ohrnoval nos... teď tomu mám chuť nejraději napálit plné hodnocení. Druhá řada - 80%: Prvních deset napínavých a značně temnějších epizod patří snad k tomu nejlepšímu, co pod záštitou StarGate vzniklo. Udělat z nejkladnější postavy záporáka s dobře vymyšlenou psychologií je brilantní nápad. O to víc zamrzí druhá polovina, v které se seriál (vyjma dvou dílů s čistě wraithskou=atraktivní tématikou) vrací k typicky epizodním dílům, z nichž většina nemá nijak zásadní dopad na ústřední dějovou linku. Škoda. Dialogy jsou sice lepší, nové postavy tomu dodávají šťávu a technická stránka se o stupínek polepšila, ale chybí tomu pořádně kulervoucí finále, jaké nabídla první řada. V paměti mi tak nakonec uvízly hlavně Sheppardovy eskapády s ženami (ať už sexuální nebo platonické) v každém druhém díle a části zabývající se životy-sajícím nepřítelem.(11.6.2010)

SG Atlantis nikdy nemůže být lepší než SG1. Osobně nechápu, proč je SGA na vyšší příčce než SG1. Chybí tu charismatický hlavní hrdina (jako O´Neill v SG1), záporáci jsou šikmooký elfové co nebyli dlouho na slunci, trapná herečka hrající Teylu (naprosto nesympatická) a jediné co drží tenhle seriál nad vodou je Rodney McKay a Dr. Radek Zelenka, když už jsme češi. SG jako takovou mám rád, ale SGA už nemá to kouzlo.(5.1.2009)

• - Herec Christopher Heyerdahl si v seriálu zahrál hned dvě role. První je postava Athosiana Hallinga, druhou je pak Wraith, se kterým se setkal Sheppard v epizodě Commnon Ground a nyní se objevuje ve 4. sérii. (artuš)

• - Protože v seriálu hraje Čech David Nykl, který pronesl několik monologů v češtině (například 4. epizodě 2. série), je český jazyk uveden společně s angličtinou jako řeč, ve které byl seriál nafilmován. (Eluap)

• - V 8. epizodě 3. řady s názvem "Pan McKay a paní Millerová" je ve 31. minutě vidět pokoj podplukovníka Johna Shepparda (Joe Flanigan), ve kterém můžeme na stěně vidět plakát zpěváka Johnnyho Cashe s kytarou v ruce. V 19. díle 5. řady si pak John plakát odnáší. Flanigan je jeho velkým fanouškem. (Terva)