Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál)

• Kanada

Stargate: Atlantis

Hviezdna brána: Atlantída

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Kanada / USA, 2004 - 2009, 71 h 51 min (Minutáž: 100x45 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Francks, Mitch Pileggi, Chuck Campbell, Jewel Staite, Kavan Smith, Amanda Tapping, Christopher Heyerdahl, James Lafazanos, Connor Trinneer, Blake Stadel, Richard Dean Anderson, Sam Charles, Dean Marshall, Chris Gauthier, Michael Boisvert, Reece Thompson, Pascale Hutton, Beau Bridges, Robert Davi, Richard Kind, Leonor Varela, Erin Chambers, David Ogden Stiers, Don S. Davis, Robert Patrick, Michael Shanks, Danny Trejo, Christopher Judge, Leela Savasta, Jodelle Ferland, Michael Beach, Dominic Zamprogna, Michelle Morgan, Tammy Hui, Aaron Abrams, Colm Meaney, Colby Johannson, Chiara Zanni, Ona Grauer, Frank Collison, Brandy Ledford, Alan Ruck, Kyla Wise, Holly Elissa, Lisa Marie Caruk, Alexis Kellum-Creer, Matthew Harrison, Niall Matter, Jonathon Young, Richard Kahan, Christina Cox, Heather Doerksen, Jaime Ray Newman, Conan Graham, Paul Anthony, Jill Wagner, Panou, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Dan Payne, Cory Monteith, Caroline Cave, Kari Wuhrer, Kate Hewlett, Kaaren de Zilva, Lauro Chartrand, David Orth, Kimberley Warnat, Gildart Jackson, Janina Gavankar, Meredith McGeachie, Julia Benson, Daniella Alonso, Ross Hull, Dawn Olivieri, Joel Goldsmith, Chelan Simmons, Sean Rogerson, Ari Cohen, Nicole Muñoz, Lara Gilchrist, Ben Cotton, David Richmond-Peck, Agam Darshi, Dan Shea, Daniel Boileau, Martin Jarvis, Mark Dacascos, David Quinlan, David Dayan Fisher, Anne Openshaw, Frank Vincent, Allison Hossack, Kimani Ray Smith, Graham Kosakoski, Allison Graham, Brendan Penny, Emma Lahana, Joris Jarsky, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Johann Helf, William MacDonald, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Casey Dubois, Robert Moloney, Ellie Harvie, Kyra Zagorsky, Douglas Chapman, Bill Nye, Lucia Walters, Neil deGrasse Tyson, Mike Dopud, Garwin Sanford, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Calum Worthy, Lanette Fugit, Andrew Moxham, Crystal Lowe, Nels Lennarson, Patrick Gallagher, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Matthew Del Negro, Adrian Hough, Michael Coleman, Peter Graham-Gaudreau, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Paul Jarrett, Aleks Paunovic, Joel Polis, Ryan W. Smith, Jana Mitsoula, Steve Schirripa, Josh Blacker, Artine Brown, Joseph May, Jason Diablo, Elias Toufexis, Lindsay Collins, D. Harlan Cutshall, Jenn Bird, Christopher Pearce, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, David-Paul Grove, James Bamford, Darren Dolynski, Mark Gibbon, Scott Heindl, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Bill Dow, Scott E. Miller, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Paul Lazenby, Adam Lolacher, Colin Corrigan, Sharon Taylor, Ryan Jefferson Booth, John Innes, Sean Campbell, Richard Stroh, Christian Sloan, David Bloom, Sean Tyson, Aaron Craven, Terence Kelly, Robert Weiss, Sarah Deakins, Claire Rankin, Ron Selmour, Carmen Moore, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Geoff Redknap, Johnny Cuthbert, Michael Puttonen, Matthew Walker, Jeremy Jones, Megan Leitch, Christian Bocher, Kirby Morrow, Daniel Bacon, Courtenay J. Stevens, Gary Jones, Peter Flemming, Craig Veroni, Simon Longmore, Shane Meier, Alan Scarfe, Richard Ian Cox, Paul Magel, Melia McClure, Laura Mennell, Brenda McDonald, Mark Burgess, Leanne Adachi, Marshall Bell, G. Michael Gray, Neil Jackson, Jody Thompson, Brendan Gall, David McNally, Karin Konoval, Peter Woodward, Jay Brazeau, David Bloom, Sonja Bennett, Tamlyn Tomita, Dexter Bell, David Neale, Laura Harris, Kenneth Welsh, Dave Foley, Anna Galvin, Jay Williams, Steven Culp, Patrick Gilmore, Dylan Neal, Ken Kirzinger, Nicole de Boer, Chelah Horsdal, Alan Blumenfeld, Joseph May (a.z.), Kirby Morrow (a.z.), Robert Patrick (a.z.), Erin Chambers (a.z.), James Lafazanos (a.z.), Dan Payne (a.z.), Robert Davi (a.z.), Colin Corrigan (a.z.), Jason Diablo (a.z.), Allison Hossack (a.z.), Paul Magel (a.z.), Scott Heindl (a.z.), Torri Higginson (a.z.), David Ogden Stiers (a.z.), Rainbow Francks (a.z.), Dean Marshall (a.z.), Paul McGillion (a.z.), Brent Stait (a.z.), Connor Trinneer (a.z.), Douglas Chapman (a.z.), Mitch Pileggi (a.z.), Patrick Sabongui (a.z.), Colm Meaney (a.z.), Christopher Heyerdahl (a.z.), Brendan Penny (a.z.), David Nykl (a.z.), Amanda Tapping (a.z.), Michael Beach (a.z.), Trevor Devall (vyp.), Connor Trinneer (vyp.), Christopher Heyerdahl (vyp.), Martin Wood (vyp.), Brenda James

Snad ještě lepší než SG-1. Opět skvělý casting, skvělá znělka, a lepší triky, než ve starším bratříčkovi. No a málem bych zapoměl na ZELENKU!!! Čech v jiné galaxii! Schválně kdo tohle překoná!? ^-^ V čtvrté a páté řadě nám seriál trošku upadl, ale první tři řady, a kousek z té čtvrté vám to bohatě vynahradí. No a to finále! SG-1si může nechat zdát!(31.1.2007)

• Phobia

V SG-1 mě bavil O'Neill, v SG-Atlantis mě nebaví nikdo. Dějové schéma je sice podobné (tedy jednoduše pitomé:-)), ale zkrátka nemám motivaci ke sledování, když jsem si neoblíbila žádnou postavu (charakter Davida Hewletta má určitý potenciál, ale ne natolik, aby mě udržel u televize). Možná tomu někdy ještě dám šanci, ale bez sympatických hrdinů stěží zábavnost vystoupá nad průměr. Koukatelná oddychovka se slabým obsazením. 40%(15.6.2009)

***Celkem 93%***TV/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// PLUS: Ronon Dex nebo-li Jason Momoa je nejlepší casting potažmo postava universa Stargate, oblíbil jsem však skoro každého (Joe Flanigan, Jewel Staite, David Nykl, Christopher Heyerdahl, Paul McGillion a samozřejmě nesmím zapomenout na Davida Hewletta), seriál má výborně napsaný scénář i dialogy postav, skvělé efekty, které daleko předčí ty v původním seriálu, a rozhodně je hodně dobrá i hudba a režie, zajisté taky potěší comeback našich známích a oblíbených postav MÍNUS: první řada určitě nejslabší, má to dlouhý rozjezd, je těžší si zvyknout na nové postavy než v předešlém seriálu, postava kterou hraje Rainbow Francks je jednoznačně nejslabší a nejzbytečnější postavou, nedivím se že byl po první řadě vyřazen, a největším mínusem je potom fakt že to má jen 5 řad, které uběhli jak nic a seriál skončil v tom nejlepším, přitom bych dalších 5 řád rozhodně uvítal./// Shrnutí: Seriál Stargate: Atlantis jsem si natolik šetřil že jsem ji celou viděl až tento rok. Byla to však neuvěřitelná jízda, plná efektů, vesmírných soubojů, technologických udělátek, nepředstavitelně dobře napsaných postav a jejich dialogů. Když to porovnám s původní Hvězdnou bránou, tak Atlantida měla méně excelentních dílů, za to je měla vyrovnanější. Rozdíl bych našel i v tzv. spojovacích částech, které jsou prostě v tom původním seriálu dodnes nepřekonatelné. Naopak na Atlantidu se lépe kouká, je o něco reálnější, je to vidět víc krve, je akčnější a možná i občas dramatičtější. Chybí mi tu více dílů odehrávající se na zemi, ale to už je jen drobnost. Celkově jsem prostě nadšený, byla to obrovská zábava a já jdu zkusit Stargate: Universe, už se těším. PS: Někde jsem slyšel, že se údajně chystá áčkový celovečerní film. Těžko říct, které postavy se v něm objeví nebo jestli to bude zcela nový start tohoto universa, či jen chtějí navazovat dějově na první film a tím nám znovu odvyprávět děj, který známe se seriálu jen tentokrát na velkém plátně. A má vůbec svět Stargate ještě co nabídnout, něco co tu nebylo? Za sebe říkám, že by mi cokoliv nového nevadilo. Vždyť Star Trek běží už nějakých 50 let.(12.1.2013)

První řada - 90%: Ještě před pár týdny jsem zastával stanovisko, že spin-offy z univerza StarGate jsou mnohem více ke škodě, než užitku (viz. Universe). Po shlédnutí první série Atlantidy musím toto tvrzení dementovat a možná i připojit dodatek, že spin-off dokáže překonat originál. SGA je žrádlo! Jako kdyby jste napěchovali prvních polovinu SG-1 ságy do dvaceti perfektně gradujících dílů a svou celoživotní výplatu investovali do trikového studia. Nová rasa nepřátel je stylová až to bolí, lehká naivita z počátečních epizod původního seriálu je nahrazena syrově temnou atmosférou s napínavými cliffhangeremi na konci každé části. Největším plusem jsou ale ve finále opět hlavní postavy. O'Neil dostává více než solidního nástupce, ženská část výrazně upgraduje a tolik populární hlášky jsou vypečenější jako nikdy předtím. Před měsícem bych nad tímhle seriálem ohrnoval nos... teď tomu mám chuť nejraději napálit plné hodnocení. Druhá řada - 80%: Prvních deset napínavých a značně temnějších epizod patří snad k tomu nejlepšímu, co pod záštitou StarGate vzniklo. Udělat z nejkladnější postavy záporáka s dobře vymyšlenou psychologií je brilantní nápad. O to víc zamrzí druhá polovina, v které se seriál (vyjma dvou dílů s čistě wraithskou=atraktivní tématikou) vrací k typicky epizodním dílům, z nichž většina nemá nijak zásadní dopad na ústřední dějovou linku. Škoda. Dialogy jsou sice lepší, nové postavy tomu dodávají šťávu a technická stránka se o stupínek polepšila, ale chybí tomu pořádně kulervoucí finále, jaké nabídla první řada. V paměti mi tak nakonec uvízly hlavně Sheppardovy eskapády s ženami (ať už sexuální nebo platonické) v každém druhém díle a části zabývající se životy-sajícím nepřítelem.(11.6.2010)

Seríál už mám celý shlédnutý a můj názor je, že když se všechny dobré díly sečtou a vydělý celkovým počtem, tak vyjde průměrný výsledek. Mám pocit, že Atlantida je vykrádání staré Hvězdné brány. Ano sice je to v jiné galaxii a v městě Atlantidě, ale ty díly byly skoro všechny vo hovnu. To samé co bylo u staré Hvězdné brány po 4. řadě, kdy už mě i tato série přestala bavit. Atlantida se mi opravdu začala líbit až v té době kdy na scénu nastoupil Ronon Dex a objevil se i pořádný záporák vreith Michal a spojenec Tod. doktorka Wierová mě pěkně lezla na nervy, škoda, že moje oblíbenkyně Carterová tu moc dlouho nevydrřela a pak jí vystřídal charismatický a občas směšný Dr. Vulsi se Star Treku. Bohužel tato sestava na starou SG1 nemá a Goaldy jsme hltal daleko více než vreithy a replikátory o tom je vlastně celý série a díly typu kdy se plukovníkovi přisál brouk ke krku a typu kde lidé po 25 dobrovoně umíraly jsem rovnou přeskakoval. Bohužel většina dílů se odehrává v jehličnatých lesích, všechny civilizace jsou téměř stejné středověk s antickými troskami, opravdu hloupost. Představoval jsem si galaxii Pegas trochu jinak. Dále potěší to, že na Atlantidě je i Čech Radek Zelenka, který je tady pouze do počtu, spíše je tu jako šašek ani dr . McKaye jsem si nikdy neoblíbil. Nejlepší team všech dob byl v čele s O'neallem, Carterovou, Tealcem a doktorem Jacksonem. Tato série potěší ale spíše člověka, který nesledoval starou Bránu a nevidí tady to vykradačství a trapnosti.Jednou vzhlédnout a smazat.Závěrčný díl Nepřítel před branami mohl dopadnout lépe a díl Vegas tam být nemusel mohli udělat dvoj díl s daleko větším potenciálem.55%(24.11.2010)

• - Herec Ben Browder měl původně ztvárnit postavu major Johna Shepparda. Joe Flanigan byl vybrán poté, co Browder roli odmítl, jelikož natáčel film Farscape: The Peacekeeper Wars. Browder později dostal roli podplukovníka Camerona Mitchella v seriálu Stargate SG-1. (SG-1)

• - V 8. epizodě 3. řady s názvem "Pan McKay a paní Millerová" je ve 31. minutě vidět pokoj nadplukovníka Johna Shepparda (Joe Flanigan), ve kterém můžeme na stěně vidět plakát zpěváka Johnnyho Cashe s kytarou v ruce. V 19. díle 5. řady si pak John plakát odnáší. Flanigan je jeho velkým fanouškem. (Terva)

• - Wraith Todd má rovnaké tetovanie na tvári ako rockový gitarista Paul Daniel Frehley, známy ako Ace Frehley zo skupiny KISS. (hemoglobin)