Hvězdná brána: Atlantida

• Kanada Stargate: Atlantis (více)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (více)

Série(5) / Epizody(98)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

Piri

Tento seriál ma bavil. Normálne sa mi zdá lepší ako predošlý seriál, asi kvôli lepším efektom, scenériám a svižnejšiemu deju. Síce stále je tu prítomný banálny scenár, ktorý viac-menej vychádza z predošlej série len v menšej obmene. Protagonisti riešia občas obdobné problémy ako predošlý SG-1 tím a spomenú si na ich riešenie, niekedy sú zápletky a problémy až detinské. Výber hercov je tu veľmi dobrý. Sympatická a príťažlivá Dr. Weirová v podaní Torri Higginsonovej je lepšia vizuálna verzia Sigourney Weaverovej, sexi amazonka Teyla Emmagan (Rachel Luttrell) a ďalšie sympatické dámy Brenda James a Jewel Staite. Seriál na krátku dobu oživila aj samotná Amanda Tapping, ktorá nič nestratila zo svojho šarmu, práve naopak. Úlohu veliteľa tímu prebral Joe Flaniganm, ktorý svojím charakterom pripomína Richarda D. Andersona. Dej seriálu je obstojný, avšak s dedičným klišé, že na planétach v celom vesmíre je len pár tisíc až stotisíc ľudí, ktorí vedia automaticky po anglicky. Nepamätám si príbeh, kde by bola nejaká planéta aspoň so 100 miliónmi ľudí... Zem je jediná planéta s gigantickým počtom cez 7 miliárd obyvateľov, ktorí ani netušia o existencii hviezdnej brány a nemôžu ňou ani slobodne cestovať... Tento seriál dosť poškodil odchod Dr. Weirovej a Sam Carterovej, scenár zániku sa opakoval ako v predošlom seriáli. Musím povedať, že je veľká škoda, že seriál nepokračoval ďalej a skončil pri piatej sérii. Český dabing bol výborný. Len škoda, že známe postavy z predošlej série nedabovali vždy pôvodní dabéri. Najviac sa mi páčil dabing Dr. Rodneyho McKaya (Libor Hruška) a Teyly Emmagan (Martina Randová). ()

Cement73

Fantastický seriál... Na postavy som si musel po SG1 zvykať, ale nakoniec to stálo zato. Dr. Becketta, mojho obľúbenca mi síce "zabili" ale či už Rodney, alebo Teyla udržiavali moju pozornosť na maxime. Iba Ronon nevedel úplne nahradiť Tealc a. Ja som v každom prípade nadšený. Nápad s Wraithami, či Antickými replikátormi bol super a napriek niekoľkým slabším častiam je celkový dojem absolútne vynikajúci... a to ma ešte čaká koniec 4ej a celá 5ta sezóna :) ()

H4ku11

Veľmi dôstojný nástupca pôvodného seriálu. Bolo mi ľúto, že to malo len 5 sérii. Partiu okolo Shepparda som si zamiloval a zniesol by som oveľa viac dielov. ()

loco

neni to spatne pokracovani SG-1, ale ty postavy jsou tam obcas fakt na pest, obzvlast jejich notoricke cumeni jak puk nez je oddelaj a zajmou, s vyjimkou dvojky dr. McKay a Radek Zelenka diky kterym jsem vydrzel se na to dokoukat, proste tomu chybi ta skvela davka vtipu kterou jsem hltal na SG-1 ()

dr.block

Perfektní seriál navazující na Stargate SG-1, jenom je škoda že si tvůrci nedali větší práci s výběrem herců (někteří jsou opravdu nesnesitelni), co se triků týče, tak ty jsou nepochybně mnohem lepší než v SGC. Scénáristům to až na pár dílů docela šlo a česky hláškujíci Nykl mi opravdu vyrazil dech. Jen tak dál. ()

TheGunner

Když jsem si Atlantidu poprvé pustil, nikterak mě to nezaujalo. Raději jsem dokola koukal na klasické díly SG-1. Nicméně po čase jsem tomu dal šanci. A dobře jsem udělal! Okamžitě jsem si tenhle seriál zamiloval a troufám si tvrdit, že je i lepší než původní díly SG-1. Navíc postavy doktorů McKaye a Becketta jsou tak charizmatické, že vás okamžitě vtáhnou do sebe a vy žijete jejich seriálový život. Škoda jen, že natáčení bylo zrušeno kvůli podprůměrnému Universe. ()

maty39

Dlouho jsem váhal, jestli má cenu vůbec sledovat tento spin off - jelikož jsem viděl pouze několik dílů SG1 v TV a to ještě nevím v jakém pořadí a kterou sérii to zrovna dávali. Nakonec jsem si přeci jen našel čas (chřipka si zase našla mě). Po třech týdnech (jeden týden nemoci) jsem skončil s posledním dílem. A teď malinko váhám s hodnocením. Kvalitativně to není nic extra. Výplňové díly jsou často otravné a hlavní dějové lince se věnujeme na můj vkus málo. Ale ta más zase na druhou stranu celkem grády. Kdyby někdo ztratil výplňovou část SGA, tak jsme mohli mít výborný scifi seriál o dvou sériích. Konceptem mi to připomíná novější Star Trekovské seriály (sem objevil Ameriku, se mi zdá) a pár postav se dá označit za sympatické a některé díly za vychytané. A díkybohu za vesmírné lodě, jejichž absence mě odradila od SG1 (opakuji, viděl jsem tak 20 dílů z bůhvíkolikáté série). 7/10 PS: Zelenka neni takovej frajer, jak tady půlka lidí v komentářích tvrdí. Tak 10 dobrých hlášek je na 5 séríí málo. Rodney vede!! PS2: Když tak o tom přemýšlím, tak je možné, že dám znovu šanci i SG1. Uvidíme .... ()

Greg25

95% Hvězdná brána byl výborný seriál s vynikajícím Richardem Deanem Andersenem jako plukovníkem O´Neillem, ten je bezkonkureční, stejně jako postava Carterové, to jsou dvě nezapomenutelné postavy, které tomuhle seriálu chybí (tedy Carterová mu nechybí, protože si zahrála ve čtvrté a páté sérii) a plukovník O´Neill se tam taky párkrát mihnul. I když postavy jsou tady také výborné, fungují na trochu jiném principu, zatímco v SG skvěle fungovaly postavy jednotlivě, v Atlantis fungují postavy zejména v kolektivním kontextu. Shepard s McKeyem, Teila s Rononem, jako tým stoprocentní. Mou nejoblíbenější postavou je právě McKeye a pak samozřejmě česká vlaječka - vědec Zelenka. :-) Atlantis je točen v trochu jiném duchu než původní Stargate - s mnohem větší lehkostí, menší temnotou, s nadhledem a mnohem větším vtipem. A možná právě proto mám Atlantis radši než původní SG. ()

Camulator

Velmi povedený spin-off, který ale i tak jede podle stejného schématu - silný protivník, zlý, nelítostný, objevování nových světů a technologií pro boj s nepřítelem, hláškující hlavní hrdinové, a hlavně středověké vesničky. Ty hlášky ale jsou povedené, Sheppard dokonce ani moc nepřipomíná O'Neilla a McKay by se už mohl stát literárním typem. Bitvy na koncích a začátcích řad, někdy i v průběhu, taky nejsou k zahození. ()

Patrac999

velice dobrý seriál, jenom ta 5. série už byla o ničem. Naštěstí autoři uznali, že už jim došli nápady a včas ho ukončili ()

Simgal

SGA by se dalo přirovnat k vašemu druhému koupenému autu. Nevíte moc co očekávat, ze začátku se s ním snažíte sžít a časem si na ně zvyknete a oblíbíte si ho. A ikdyž může být v nějakých ohledech třeba i lepší, pořád to není to první auto. Touto metaforou jsem se vám pokusil přiblížit své pocity k SG Atlantis. Je jiná než SG1, v něcem horší, v něčem lepší, ale SG1 tu prostě byla první. I tak jsem se ale u Atlantis královsky bavil. Joe Flanigan v roli majora Sheparda skvěle zastupuje za plk. O'Neilla a David Hewlett je jako dr. Rodney MacKay perfektní. Navíc pro českého diváka je v Atlantis jeden krásný bonus. Čeština je zde totiž po angličtině asi nejvíce používaný jazyk a to díky postavě českého vědce Radka Zelenky, kterého hraje David Nykl (doporučuju: http://www.youtube.com/watch?v=rzj90p338M8). Škoda že byl seriál po 5. řadě ukončen. Snad co nevydět dorazí slibovaný celovečerní film, který by měl být důstojným zakončením tohoto skvělého spin-offu. ()

Blue.Shark

O něco modernější a vytříbenější sourozenec Stargate: SG-1. Atlantis se mi zdá příběhově o mnoho atraktivnější, ale možná je to jen proto, že naše TV Nova do nás SG-1 hustila několik let. Každopádně jsou v tomto seriálu opět velice sympatičtí herci (David Nykl je skvělý a věty panikařícího McKaye jsou nezapomenutelné :) ). Na digitální triky je radost pohledět, zápletky jsou leckdy dokonce epické a i epizodické díly mají jakousi šťávu. Jediné, co mi tu trochu vadí, je Rachel Luttrell, která mi mezi ostatními připadá jako skutečný neherec...prostě taková hodná teta, co ve volných chvílích drží v ruce P-90. I tak je to ale seriál, na který v žádném případě nedám dopustit. ()

Tichošlápek

Sestra SG-1, která se nad moje očekávání velmi povedla. :-) S SG-1 se to navzájem i doplňuje v několika věcech. Tvůrci opět předvedli nové nápady, nového nepřítele i technologie, které stojí velmi za to. Jen škoda, že to má jen 5 sérií a ne 10 jak SG-1. :-) ()

Ole92

Podle mě nejlepší Stargate serial s výbornými herci a díly. V každém dílu jsem si našel něco zajímavého,něco čemu jsem se zasmál a něco nad čím jsem kroutil hlavou. A Doktor Zelenka to byla prostě klasa a supr počin od tvůrců když občas sem tam prohodil nějaké to české slovíčko. ()

Tochal odpad!

Jak pravil Komixák: "Star Gate je z hvězdných sérií Star Wars, Star Trek, Star Gate jasně na třetím místě." ()

Vitaminy

Desetkrát lepší uhlavní nepřátelé - krvežízniví Wrightové, než nařáchlí Jaffové a středověcí Orájové. Myslel jsem, že s SG1 se nebude dát rovnat, ale místy originální seriál předčil. ()

IsaacNewton

Na starou dobrou SG-1 to prostě nemá, já vím, změna je život, ale život bez Noxů, T´ealcova "Vskutku" v každém díle, ostatně i bez ostatních členů SG-1, prostě nemá smysl. Postavy mi připadají nudné, některé slušné by se našly, dr. Elizabeth Weirová, český vědec Zelenka nebo protivný McKay, ale jinak? Zlo už není tak hrozivé a strašlivé, já vím, Wraithové nejsou asi zas tak špatní, Replikátoři, dobře, ale jinak? Tři Hvězdy to ale dá, stále je to Hvězdná brána, jen o fousek horší... ()

Mortemiss odpad!

Tady je ukázka toho, jak z perfektního seriálu dokáží udělat MEGA PRASEČINU!!!!!! Tohle vážně američani posrali. Seriál je nuda s velkým N, hlavními postavami jsou ubohé náhražky předešlých hrdinů. Nespravíto ani nějaká kozatá mimozemšťanka ;) ()

Hadati

Úžasný úvod do prvních dílů seriálů a stejně tak dobré zakončení (grrr, až na ten hnusně otevřený konec série). Českého diváka potěší český vědec Robert Zelenka s nášivkou naší vlajky na uniformě a úžasnýma českýma hláškama, které rozesmějí snad každého. Jednu hvězdičku však musím strhnout za pár dílů, ve kterých se prakticky nic neděje a za nevýraznou osobu velící vědecké pracovnice, která mi tam připadá důležitá jako je důležitý chrup pro Wraithy. To naštěstí vyrovnává otravný, nepříjemný a na vše si stěžující Rodnick, který je prostě dokonalý. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (více)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (více)