Daredevil (TV seriál)

Marvel's Daredevil

Akční / Krimi / Mysteriózní

USA, 2015 - 2016, 23 h 29 min (Minutáž: 26x60 min)

Předloha:

Stan Lee (komiks)

John Paesano

Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Vincent D'Onofrio, Jon Bernthal, Elodie Yung, Geoffrey Cantor, Toby Leonard Moore, Vondie Curtis-Hall, Bob Gunton, Ayelet Zurer, Peter Shinkoda, Rosario Dawson, Michelle Hurd, Peter McRobbie, Matt Gerald, Scott Glenn, Nikolai Nikolaeff, Adriane Lenox, McCaleb Burnett, David Vadim, Katt Masterson, Alex Webb, D.K. Bowser, Gideon Emery, Peter Gerety, Wendy Moniz, Ben Livingston, Domenick Lombardozzi, Cole Jensen, Phyllis Somerville, Richard Bekins, Clancy Brown, Carrie-Anne Moss, Tony Curran, John Bianco, Andy Murray, Doris McCarthy, Neil Grayston, Joe Forbrich, Michael Pantozzi, Christian Keiber, Brian Distance, William Forsythe, Gilles Marini, Nicholas Tucci, Laurence Mason, Gameela Wright, Josh Philip Weinstein, John Patrick Hayden, Skylar Gaertner, Wai Ching Ho, Rob Morgan, Alex Morf, Amy Rutberg, Chris Tardio, Daryl Edwards, Judith Delgado, Royce Johnson, John Leonard Thompson, Jasson Finney, Jessica Park, Angel Rosa, John Pirkis, Cliff Moylan, Michael Abbott Jr.

1. série - 90% - Je pořádný nezvyk zaplout zpátky do světa Marvelu a nemít na každém kroku zvláštní efekt nebo správně přidrzlou hlášku. Funguje to přece na výbornou ve filmech s těmi nejslavnějšími oblíbenci z rudého nakladatelství, na stejnou výbornou pak v seriálových Agents of S.H.I.E.L.D. A pak si přijde nenápadný chlapík se slepeckou hůlkou, který se o volných večerech navléká do tmavé teplákovky a všechno je jinak. A přesto pořád na onu výbornou. Zvěsti nelhaly a z Daredevila se vyklubala temně vystínovaná omalovánka, kde každá rvačka končí krví jednoho (či klidně obou) protivníků, porazit nepřítele nutně neznamená z něj vymlátit duši a kde si můžete být jistí, že za každou chybu zatraceně draze zaplatíte. A díky dokonale napsaným dialogům si tím jistý opravdu jsem. Proto i v epizodách, kde se zdánlivě stojí na místě a Matt zrovna nepronásleduje zločinný živel libovolné národnosti, není radno nechat se ukolébat opravdu velmi pozvolným tempem, jakkoli byste třeba raději uvítali vyšší kadenci rvaček, mysteriózních náznaků nebo brilantně zahraných monologů Vincenta D'Onofria. Finální čtvrtina je totiž natolik smrtonosnou katarzí, že je čekání na další hrdinské kolegy najednou více než náročné. Vítej, ďáble strážný. 2. série - 100% - Hell's Kitchen jen čeká, až vysoké teploty zažehnou nevyhnutelnou jiskru a hlavní postavy jsou v nastalém dusnu jen figurkami na děsivě velké šachovnici. Nevěřil jsem, že se měřítko seriálu může zvětšit téměř exponenciálně, ale je to tak. Všichni mají co ztratit, každý čin má nevyhnutelný následek a vztahy mezi hlavními charaktery přinášejí jednu vyhrocenou chvíli za druhou, ať už v pozitivním či negativním smyslu. Největší devízou jsou hlavně pochyby a rozhodování všech zúčastněných. Proto si užívám sledování hlavního hrdiny, jak je vláčen tu směrem ke Karen jakožto Matthew a tam směrem k Elektře jakožto Daredevil. Jednoduchý rébus a jednoduché vrstvení identit má za následek o to vypjatější divákův zážitek. Ještě o stupeň výš je pak sama Karen, na jedné straně spjata citem k Matthewovi, na té druhé tažena ideovou souhrou k Punisherovi. A právě tam, v osobě Franka Castla, se nachází eso celého druhého dobrodružství z Rudochova světa. Jon Bernthal prostoupil mstitele s největším zbraňovým arzenálem tak hmatatelnou aurou, že si pro sebe celou sezónu bez problémů ukradl. Všechny postavy mě zajímají, všem držím palce do poslední vteřiny, ale u Punishera zapomínám dýchat. Jeho sólový seriál je už teď hlavní událostí některého z příštích let.(17.10.2015)

Najlepší Temný rytier v seriálovom brnení.___ To čo dlhé roky jednotlivý superhrdinovia vynechávajú či už v dlhometrážnom celovečerňáku alebo v komplikovanejšom seriáli je precíznosť vyrozprávania ich (neľahkého) života. Ich prvé kroky k sebapoznaniu, pád na samotné dno a postupný prechod k rozhodnutiu, chrániť si niečoho či niekoho za určitú cenu. Chopiť sa okov spravodlivosti a učiniť lepšie miesto pre ľudí, ktorí si ho zaslúžia. Stať sa symbolom v temnote s ohňom v očiach a neustále si chrániť to najcennejšie. Nie každí hrdina si berie voľbu úprimnosti, nie každí volí cestu lemovanú nástrahami, hrdina sa stane hrdinom iba vtedy, keď svetu odovzdá všetko zo seba. Zloží pokoru pre lepšiu vec, vzdá sa prepychu byť na očiach a byť verejné známym hrdinom, stane sa temným ochrancom.___ Daredevil spĺňa všetky náležitosti k tomu, aby sa mohol svojou pochopiteľne reálnou dejovou kontúrou rovnať Nolanovmu Batmanovi. Nie preto, že má premakané triky v rukáve, či vizuálne dobre zvládnuté strihy a ich oživenie s unikátnym ozvučením, ale preto, že sa nehrá na efektného hrdinu, nehraje na inšie klišové husle a stará sa o svojho slepého hrdinu tak, ako sa Nolan staral o svojho Batmana. S citom, s predpokladom naplniť svoj osud, no predovšetkým s úctou ku koreňom komiksu. Daredevil poodomknul dvere k lepšiemu komiksovému zajtrajšku, predstavil novú tvár zaprášenú starším úprimným sebezdokonolovaním, tvár, ktorú sme roky nevideli a neverili, že ju ešte uvidíme. Netflix má zaručené eso v rukáve, seriál s tak obrovským potenciálom nemôže sklamať. Proste to nejde... 100%(19.4.2015)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nečekaně opravdu kvalitně natočená krimi marvelovka zasazená do špinavého a krvavého podsvětí a úplně odlišný styl, než doposud komiksárny od Marvelu přinášely. Ačkoli mi tohle pomalé a temné tempo, charakteristické spíše pro DC komiksy, sedí méně, než oddychový, barevný až lehce komediální Marvel, Daredevil mě chytl a nepustil až do konce, byť nedostatky určitě má a těch 90% mi přijde opravdu přestřelených. Tempo je i na těch 13 epizod dost pomalé a příběh není natolik výživný, aby spolehlivě vydal na takřka 13 hodin stopáže. Obrovská péče je věnována na podrobné vykreslení hlavního záporáka, Fisk má opravdu charisma a člověk je často na vážkách, zda mu má fandit či nikoli. Epizody jsou protkány mnoha flashbacky a to jak ze života hlavní trojky, tak ze života Fiska. To všechno je fajn, ale přibližně v polovině série děj dost stagnuje a rozjíždí se až se závěrečnými díly a tudíž nemůžu říct, že bych se po celou dobu 100% bavil. Na druhou stranu potěší fakt, že je první série uspokojivě uzavřená a nekončí žádným trapným cliffhangerem, byť nějaká ta dvířka si samozřejmě otevřená nechává a nemůžu říct, že bych se na pokračování netěšil. Hodnocení série: 4/5(4.7.2015)

Daredevil je vskutku podařeným dílem! I když první dva díly mi nepřišli až tak skvělé, třetí díl mě navnadil a ve čtvrtém s příchodem Wilsona Fiska, bylo zpečetěno, že se tento seriál stane mým oblíbeným. Daredevil má výbornou temnou atmosféru a příběh vás zkrátka baví. Řekl bych, že 13 dílů je jen tak tak akorát, protože, sem tam se objeví nějaká malá nedotaženost nebo lehké opakování stejných věcí, ale to se dá vcelku v poklidu přejít. Asi úplně největší dojem na mě dělá padouch Kingpin, protože v podání Vincenta D'Onofria je absolutně bezchybný! Velmi se těším na druhou sérii a zároveň se trochu obávám, jelikož ta první, nastavila laťku neobyčejně vysoko.(4.5.2015)

1. Séria - 89% Bolo na čase aby sa aj Marvelacky Daredevil pohol dopredu. A je to pekný posun od filmového spracovanie s Affleckom. Seriálový Daredevil vsádza rovnako ako Nolanov Batman na reálnejšie spracovanie, čo je hlavný dôvod prečo ma to bavilo. Charile Cox (ale aj ostatný) fajn zapadli a sledovať zrod slepého hrdinu, ktorý v noci bojuje ako maskovaný nindža proti zločinu a cez deň zas háji občanov ako právnik bol v podstate dvojitý zážitok. Akciu sa nadmieru vydarila, úvodné titulky, hudba, príbeh, postavy a hlavne záporák (Wilson Fisk / Kingpin) príjemne prekvapili. Som zvedavý ako chlapíci od Marvelu zakomponujú ostatné známejšie postavy (Elektra, Punisher) po bok Daredevila. Oblúbený soundtrack: Main Title, Fogwell's Gym. 2. Séria - 100% Už prvú sériu som porovnával s Batman Begins, no a táto druhá ako už niekto povedal je ako The Dark Knight. A ja s tým plne súhlasím. Až na to, že toto ma lepšie akcie, ale dosť bolo porovnávania. Už prvá séria ponúkla výborný príbeh, záporáka a postavy a tu v druhej sérii je to ešte všetko dva krát lepšie. Akcie sú stále oku lahodiace, no tento krát sú ešte viac vygradovanejšie. Samotná postava Daredevila je znova výborná, ale čo prevyšuje túto sériu nad tu predošlú je perfektný Frank Castle a nádherne akčná Elektra. Doslova strhujúci zážitok. Vynikajúce, bravo, tlieskam.(18.7.2015)

• - V 5. díle 2. série "Kinbaku" lze na stěnách novin, kam jde Karen (Deborah Ann Woll), zahédnout zarámované novinové články o útoku na New York z filmu Avengers (2012) a zničení věže Tonyho Starka během tohoto útoku. (spacemaster)

• - V této epizodě se Marci (Amy Rutberg) zmiňuje Foggymu (Elden Henson) o strážkyni města jménem Jessica Jones (Krysten Ritter). Tato zmínka byla prvním náznakem budoucího propojení seriálů Daredevil a Jessica Jones (od r. 2015). (Krub)

• - Všech 13 epizod seriálu bylo vypuštěno 10. 4.  2015 na Netflixu. (JORDY)