Daredevil (TV seriál)

Marvel's Daredevil

Akční / Krimi / Mysteriózní

USA, 2015 - 2018, 34 h 56 min (Minutáž: 46–61 min)

Tvůrci:

Drew Goddard

Předloha:

Stan Lee (komiks)

John Paesano

Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Vincent D'Onofrio, Jon Bernthal, Elodie Yung, Geoffrey Cantor, Toby Leonard Moore, Vondie Curtis-Hall, Bob Gunton, Ayelet Zurer, Peter Shinkoda, Rosario Dawson, Michelle Hurd, Peter McRobbie, Matt Gerald, Scott Glenn, Nikolai Nikolaeff, Adriane Lenox, McCaleb Burnett, David Vadim, Katt Masterson, Alex Webb, D.K. Bowser, Gideon Emery, Peter Gerety, Wendy Moniz, Ben Livingston, Domenick Lombardozzi, Cole Jensen, Phyllis Somerville, Richard Bekins, Clancy Brown, Carrie-Anne Moss, Tony Curran, John Bianco, Andy Murray, Doris McCarthy, Neil Grayston, Joe Forbrich, Michael Pantozzi, Christian Keiber, Brian Distance, William Forsythe, Gilles Marini, Nicholas Tucci, Laurence Mason, Gameela Wright, Josh Philip Weinstein, John Patrick Hayden, Skylar Gaertner, Wai Ching Ho, Rob Morgan, Alex Morf, Amy Rutberg, Chris Tardio, Daryl Edwards, Judith Delgado, Royce Johnson, John Leonard Thompson, Jasson Finney, Jessica Park, Angel Rosa, John Pirkis, Cliff Moylan, Michael Abbott Jr., Stephen Rider, Vic Noto, James Yaegashi, Tonya Glanz, Keenan Jolliff, Kassia Miller, Jonathan Walker, Danny Johnson, Mike Carlsen, Agneeta Thacker, Allison Winn, Wilson Bethel, Joanne Whalley, Faith Logan, Jay Ali, Stephen Rowe, Fajer Al-Kaisi, Dina Shihabi, Elodie Yung (a.z.), Deirdre O'Connell, Peter Halpin, Antoni Corone, Elisabeth Ness, Max Baker, Meredith Salenger, Andrew Sensenig, David Roberts, Heidi Armbruster, Conor Proft, Gary Hilborn, Joe Jones, Kimberli Flores, Lee Tergesen, Anthony Salvador Lewis, Francis Benhamou, Bill Buell, Annabella Sciorra, Jack DiFalco, Will Stout, Gregg Prosser, Lesley Ann Warren, Ezra Knight

1. série - 90% - Je pořádný nezvyk zaplout zpátky do světa Marvelu a nemít na každém kroku zvláštní efekt nebo správně přidrzlou hlášku. Funguje to přece na výbornou ve filmech s těmi nejslavnějšími oblíbenci z rudého nakladatelství, na stejnou výbornou pak v seriálových Agents of S.H.I.E.L.D. A pak si přijde nenápadný chlapík se slepeckou hůlkou, který se o volných večerech navléká do tmavé teplákovky a všechno je jinak. A přesto pořád na onu výbornou. Zvěsti nelhaly a z Daredevila se vyklubala temně vystínovaná omalovánka, kde každá rvačka končí krví jednoho (či klidně obou) protivníků, porazit nepřítele nutně neznamená z něj vymlátit duši a kde si můžete být jistí, že za každou chybu zatraceně draze zaplatíte. A díky dokonale napsaným dialogům si tím jistý opravdu jsem. Proto i v epizodách, kde se zdánlivě stojí na místě a Matt zrovna nepronásleduje zločinný živel libovolné národnosti, není radno nechat se ukolébat opravdu velmi pozvolným tempem, jakkoli byste třeba raději uvítali vyšší kadenci rvaček, mysteriózních náznaků nebo brilantně zahraných monologů Vincenta D'Onofria. Finální čtvrtina je totiž natolik smrtonosnou katarzí, že je čekání na další hrdinské kolegy najednou více než náročné. Vítej, ďáble strážný. 2. série - 100% - Hell's Kitchen jen čeká, až vysoké teploty zažehnou nevyhnutelnou jiskru a hlavní postavy jsou v nastalém dusnu jen figurkami na děsivě velké šachovnici. Nevěřil jsem, že se měřítko seriálu může zvětšit téměř exponenciálně, ale je to tak. Všichni mají co ztratit, každý čin má nevyhnutelný následek a vztahy mezi hlavními charaktery přinášejí jednu vyhrocenou chvíli za druhou, ať už v pozitivním či negativním smyslu. Největší devízou jsou hlavně pochyby a rozhodování všech zúčastněných. Proto si užívám sledování hlavního hrdiny, jak je vláčen tu směrem ke Karen jakožto Matthew a tam směrem k Elektře jakožto Daredevil. Jednoduchý rébus a jednoduché vrstvení identit má za následek o to vypjatější divákův zážitek. Ještě o stupeň výš je pak sama Karen, na jedné straně spjata citem k Matthewovi, na té druhé tažena ideovou souhrou k Punisherovi. A právě tam, v osobě Franka Castla, se nachází eso celého druhého dobrodružství z Rudochova světa. Jon Bernthal prostoupil mstitele s největším zbraňovým arzenálem tak hmatatelnou aurou, že si pro sebe celou sezónu bez problémů ukradl. Všechny postavy mě zajímají, všem držím palce do poslední vteřiny, ale u Punishera zapomínám dýchat. Jeho sólový seriál je už teď hlavní událostí některého z příštích let.(17.10.2015)

Ze začátku velice komorní záležitost, která s přibývajícím dějem nabírá na intenzitě. Hrdina, právník a katolík, záporák se skutečnými city, kterého chceme chápat a městská čtvrť, u které nevíme, jestli jsou v ní všichni opravdu opravdu tak zkorumpovaní a koupení. A do toho všeho ninjové. Drží to pohromadě a na závěrečný díl, ve kterém se nám hlavní postava ukáže tak, jak ji známe, bere dech. 90%.(17.3.2016)

Už to vyzeralo beznádejne, ale konečne sa podarilo! Tam kde komixovky, prevažne zo stajne Marvelu, v posledných rokoch valcujú kiná s jedným superhrdinom za druhým, ich prienik do televízie bol zatiaľ bieda. Až musel nastúpiť Netflix a ukázať všetkých tým priemerným Arrowom, Agentkám Carter, Gothamom, Flashom a podpriemerným Constantinom alebo Agentom S.H.I.E.L.D-u ako sa to robí. Daredevil je tak konečne vydarený komixový televízny projekt, ktorý je viac než infantilnou zábavkou pre násťročných, práve skutočne vyzretou, v rámci možnosti realistickou komixovkou pracujúcou s čisto dospelými témami. Zároveň dostatočne temnou a nekompromisnou, kde ten R-kový rating nie je opodstatnený zbytočným násilím, ale hlavne ponurou atmosférou, v ktorej sa kladie dôraz na morálne dilema postáv, či už tých hlavných alebo aj skvelo rozpracovaných vedľajších. Keď už aj dôjde na akčné scény, tak v žiadnom prípade nepôsobia tak ako sme u Marveloviek zvyknutí, že titulný superhrdina má takmer neobmedzenú silu a porazí všetkých navôkol, ale každý súboj je dostatočne zemitý, s dôrazom na uveriteľnosť a titulný hrdina to schytáva z každej strany. V žiadnom prípade sa nehrá na „wow efekt“, ale aj napriek tomu nechýba pútava forma – napríklad záverečný fight druhej epizódy v úzkej chodbe zostrihaný tak, aby pôsobil ako natočený na jeden záber! Navyše potešil aj Charlie Cox, ktorý u mňa budil malé obavy, ale nakoniec sa z neho v tých správnych rukách stal charizmatický hrdina, ktorý hravo utiahne celú sériu. Vo výsledku je tak Daredevil nadpriemerným projektom, ktorý je viac serióznou akčnou kriminálnou drámou/thrillerom, než rozjarenou komixovkou, jednoducho taká „depka po komixovsky“ o tej odvrátenej strane superhrdinstva. Jasne, má pár chýb ako možno až priveľké nadužívanie flashbackov, v ktorých sa stane presne to čo každý očakáva alebo niekedy až zbytočne otravnú postavu parťáka Foggyho Nelsona, ale pokiaľ budú v podobnom duchu pokračovať všetky chystané projekty Netflix/Marvelu, ktoré sa neskôr spoja do Defenders, máme tu jeden z najambicióznejších počinov na poli televíznej zábavy. A porovnávanie s filmovým Daredevilom s Affleckom tu snáď ani nie je na mieste, toto je úplne iná liga, či už filmársky alebo kvalitatívne. Teší ma, že sa Marvel, jemne po vzore DC, konečne nebojí predstaviť aj niečo iné než pestrofarebných, hláškujúcich superhrdinov pre celú rodinu! Snáď niečo podobné postupne prenesú aj na plátno, pretože ich klasické blockbusterové popcornovky už začínajú pôsobiť ako na jedno kopyto. Season 1 = 4,5* (9/10) / Season 2 = 4* (8/10) / Season 3 = 4,5* (9/10)(17.4.2015)

První série za 7/10. Druhá za 9/10, i s drobnými zaškobrtnutími a ve výsledku přeci jen trochu moc zašmodrchaným dějem se jedná o to nejlepší z MCU. Už žádné zdlouhavé rozjezdy, rovnou se to bez okolků řeže a neustále se přitápí pod kotlem. Výborné postavy (jak staré, tak nové), propracovaný scénář a zřejmě nejtemnější podtóny, jaké v marvelovském vesmíru zazněly.(20.3.2016)

Seriál nabušený skvělou akcí (ani Scott Adkins by se nemusel stydět za zdejší výkony), hodně krvavými scénami a celkově temnějším pojetím, než jsme u Marvelu zvyklí. Takhle nějak bych si představoval třeba Punishera. Obsazení hlavních hrdinů se taky skvěle vydařilo a dokonce i W. Fisk má zatím nepřekonatelnou podobu. 1. série je našláplá od prvního dílu a graduje skvělým finále. Prostě PECKA 100% :)(20.5.2015)

• - Daredevil je prvním ze seriálů Netflixu, který je propojený s MCU (Marvel Cinematic Universe) a měl by by vyústit v týmovku The Defenders, kde se objeví Iron Fist, Luke Cage a Jessica Jones. (UM3L3C)

• - Matt Murdock v seriáli spomína, že vyrastal v sirotinci St. Agnes, v ktorom vyrastala aj ďalšia postava zo seriálového Mravel Universe – Skye (Daisy Johnson) zo seriálu Agents of S.H.I.E.L.D (od r. 2013). (Martin45)

• - Postava Wilsona Fiska (Vincent D'Onofrio) se v komiksech objevuje nejen jako protivník Daredevila, ale také Spider-Mana a Punishera. Většinou si nechává říkat "Kingpin." (UM3L3C)