Daredevil (TV seriál)

Marvel's Daredevil

Akční / Krimi / Mysteriózní

USA, 2015 - 2016, 23 h 29 min (Minutáž: 26x60 min)

Předloha:

Stan Lee (komiks)

John Paesano

Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Vincent D'Onofrio, Jon Bernthal, Elodie Yung, Geoffrey Cantor, Toby Leonard Moore, Vondie Curtis-Hall, Bob Gunton, Ayelet Zurer, Peter Shinkoda, Rosario Dawson, Michelle Hurd, Peter McRobbie, Matt Gerald, Scott Glenn, Nikolai Nikolaeff, Adriane Lenox, McCaleb Burnett, David Vadim, Katt Masterson, Alex Webb, D.K. Bowser, Gideon Emery, Peter Gerety, Wendy Moniz, Ben Livingston, Domenick Lombardozzi, Cole Jensen, Phyllis Somerville, Richard Bekins, Clancy Brown, Carrie-Anne Moss, Tony Curran, John Bianco, Andy Murray, Doris McCarthy, Neil Grayston, Joe Forbrich, Michael Pantozzi, Christian Keiber, Brian Distance, William Forsythe, Gilles Marini, Nicholas Tucci, Laurence Mason, Gameela Wright, Josh Philip Weinstein, John Patrick Hayden, Skylar Gaertner, Wai Ching Ho, Rob Morgan, Alex Morf, Amy Rutberg, Chris Tardio, Daryl Edwards, Judith Delgado, Royce Johnson, John Leonard Thompson, Jasson Finney, Jessica Park, Angel Rosa, John Pirkis, Cliff Moylan, Michael Abbott Jr., Stephen Rider, Vic Noto, James Yaegashi, Tonya Glanz

Po shlédnutí posledního dílu první série jsem přesvědčen, že se jedná o jeden z nejlepších komiksových seriálů vůbec. Daredevil je naprosto nepřekonatelný svou atmosférou. Divák opravdu nemá problém uvěřit, jak na tom Hell's Kitchen je. Vše podporují bezchybné herecké výkony. Obzvláštní poklonu zaslouží Vincent D'Onofrio, jehož Wilson Fisk je skutečně dokonalý. Ostatní herci jsou ale také takřka bezchybní. Pochvalu pak zaslouží skvěle zvládnutá choreografie soubojů (konec druhé epizody). Věřím, že menší útlum v poslední epizodě je způsoben kostýmem, který do druhé řady ještě upraví. Série 1 - 100 % Edit Už první série byla skvělá, ale druhá ji ještě o kus překonala. Mám opravdu problém najít na ní nějakou chybu (jen ten Foggy mě občas iritoval). Staré postavy opět skvělé (Fisk už je opravdu záporák a Stick má konečně o něco více prostoru). Skvěle ale fungují i obě nové postavy. Punisher Jona Bernthala je výborný. A pak je tu Elektra, která je naprosto božská. Série 2 - 100 %(11.4.2015)

Už to vyzeralo beznádejne, ale konečne sa podarilo! Tam kde komixovky, prevažne zo stajne Marvelu, v posledných rokoch valcujú kiná s jedným superhrdinom za druhým, ich prienik do televízie bol zatiaľ bieda. Až musel nastúpiť Netflix a ukázať všetkých tým priemerným Arrowom, Agentkám Carter, Gothamom, Flashom a podpriemerným Constantinom alebo Agentom S.H.I.E.L.D-u ako sa to robí. Daredevil je tak konečne vydarený komixový televízny projekt, ktorý je viac než infantilnou zábavkou pre násťročných, práve skutočne vyzretou, v rámci možnosti realistickou komixovkou pracujúcou s čisto dospelými témami. Zároveň dostatočne temnou a nekompromisnou, kde ten R-kový rating nie je opodstatnený zbytočným násilím, ale hlavne ponurou atmosférou, v ktorej sa kladie dôraz na morálne dilema postáv, či už tých hlavných alebo aj skvelo rozpracovaných vedľajších. Keď už aj dôjde na akčné scény, tak v žiadnom prípade nepôsobia tak ako sme u Marveloviek zvyknutí, že titulný superhrdina má takmer neobmedzenú silu a porazí všetkých navôkol, ale každý súboj je dostatočne zemitý, s dôrazom na uveriteľnosť a titulný hrdina to schytáva z každej strany. V žiadnom prípade sa nehrá na „wow efekt“, ale aj napriek tomu nechýba pútava forma – napríklad záverečný fight druhej epizódy v úzkej chodbe zostrihaný tak, aby pôsobil ako natočený na jeden záber! Navyše potešil aj Charlie Cox, ktorý u mňa budil malé obavy, ale nakoniec sa z neho v tých správnych rukách stal charizmatický hrdina, ktorý hravo utiahne celú sériu. Vo výsledku je tak Daredevil nadpriemerným projektom, ktorý je viac serióznou akčnou kriminálnou drámou/thrillerom, než rozjarenou komixovkou, jednoducho taká „depka po komixovsky“ o tej odvrátenej strane superhrdinstva. Jasne, má pár chýb ako možno až priveľké nadužívanie flashbackov, v ktorých sa stane presne to čo každý očakáva alebo niekedy až zbytočne otravnú postavu parťáka Foggyho Nelsona, ale pokiaľ budú v podobnom duchu pokračovať všetky chystané projekty Netflix/Marvelu, ktoré sa neskôr spoja do Defenders, máme tu jeden z najambicióznejších počinov na poli televíznej zábavy. A porovnávanie s filmovým Daredevilom s Affleckom tu snáď ani nie je na mieste, toto je úplne iná liga, či už filmársky alebo kvalitatívne. Teší ma, že sa Marvel, jemne po vzore DC, konečne nebojí predstaviť aj niečo iné než pestrofarebných, hláškujúcich superhrdinov pre celú rodinu! Snáď niečo podobné postupne prenesú aj na plátno, pretože ich klasické blockbusterové popcornovky už začínajú pôsobiť ako na jedno kopyto. Season 1 = 4,5* (9/10) / Season 2 = 4* (8/10)(17.4.2015)

Najlepší Temný rytier v seriálovom brnení.___ To čo dlhé roky jednotlivý superhrdinovia vynechávajú či už v dlhometrážnom celovečerňáku alebo v komplikovanejšom seriáli je precíznosť vyrozprávania ich (neľahkého) života. Ich prvé kroky k sebapoznaniu, pád na samotné dno a postupný prechod k rozhodnutiu, chrániť si niečoho či niekoho za určitú cenu. Chopiť sa okov spravodlivosti a učiniť lepšie miesto pre ľudí, ktorí si ho zaslúžia. Stať sa symbolom v temnote s ohňom v očiach a neustále si chrániť to najcennejšie. Nie každí hrdina si berie voľbu úprimnosti, nie každí volí cestu lemovanú nástrahami, hrdina sa stane hrdinom iba vtedy, keď svetu odovzdá všetko zo seba. Zloží pokoru pre lepšiu vec, vzdá sa prepychu byť na očiach a byť verejné známym hrdinom, stane sa temným ochrancom.___ Daredevil spĺňa všetky náležitosti k tomu, aby sa mohol svojou pochopiteľne reálnou dejovou kontúrou rovnať Nolanovmu Batmanovi. Nie preto, že má premakané triky v rukáve, či vizuálne dobre zvládnuté strihy a ich oživenie s unikátnym ozvučením, ale preto, že sa nehrá na efektného hrdinu, nehraje na inšie klišové husle a stará sa o svojho slepého hrdinu tak, ako sa Nolan staral o svojho Batmana. S citom, s predpokladom naplniť svoj osud, no predovšetkým s úctou ku koreňom komiksu. Daredevil poodomknul dvere k lepšiemu komiksovému zajtrajšku, predstavil novú tvár zaprášenú starším úprimným sebezdokonolovaním, tvár, ktorú sme roky nevideli a neverili, že ju ešte uvidíme. Netflix má zaručené eso v rukáve, seriál s tak obrovským potenciálom nemôže sklamať. Proste to nejde... 100%(19.4.2015)

Daredevil je vskutku podařeným dílem! I když první dva díly mi nepřišli až tak skvělé, třetí díl mě navnadil a ve čtvrtém s příchodem Wilsona Fiska, bylo zpečetěno, že se tento seriál stane mým oblíbeným. Daredevil má výbornou temnou atmosféru a příběh vás zkrátka baví. Řekl bych, že 13 dílů je jen tak tak akorát, protože, sem tam se objeví nějaká malá nedotaženost nebo lehké opakování stejných věcí, ale to se dá vcelku v poklidu přejít. Asi úplně největší dojem na mě dělá padouch Kingpin, protože v podání Vincenta D'Onofria je absolutně bezchybný! Velmi se těším na druhou sérii a zároveň se trochu obávám, jelikož ta první, nastavila laťku neobyčejně vysoko.(4.5.2015)

Hm, zaujímavé, tu už prvá séria bola dobrá a jemne nadštandardná, ale skutočná bomba vybuchla až v druhej sérii. Mnohí v prvej sérii ospevujú akčné scény. Neviem kde, ja som si všimol len "chodbovú bitku" a tá sa odohrala v jednej z úvodných častí; potom už len tma, hnusná výprava a dvaja mlátiaci sa chlapi. To v druhej sérii bolo množstvo akčných prepracovaných periel a pribudli dve výrazné postavy: Elektra a predovšetkým démon Punisher, ktorý to "Čertovi z Hell´s Kitchen" riadne skomplikuje. Druhá séria je oveľa prepracovanejšia a celistvejšia a vlastne sa možno ani nič hrozné nestane, ak si pozriete rovno tú a na prvú sa vybodnete. Má to pár mínusov (obecne Elektra mnohých bavila, ale mňa moc nie a ani finále ma príliš neuspokojilo, po akčnej stránke som od neho čakal viac). Otázny je aj miestami dosť bizarný mix "rodinne teplého vľúdneho pojatia" verzus detailných krvavých výjavov.(7.12.2016)

• - Spoiler: Hlavním záporákem série je Wilson Fisk (Vincent D'Onofrio), známý také jako Kingpin. Tato postava se poprvé objevila v roce 1967 v komiksovém sešitu "The Amazing Spider-Man #50". (Bube1)

• - Poprvé se Daredevil objevil roku 1964 v komiksovém sešitu "Daredevil #1". (Bube1)

• - V 5. díle 2. série "Kinbaku" lze na stěnách novin, kam jde Karen (Deborah Ann Woll), zahédnout zarámované novinové články o útoku na New York z filmu Avengers (2012) a zničení věže Tonyho Starka během tohoto útoku. (spacemaster)