Život a doba soudce A. K.

• angličtina The Life and Time of Judge A.K.
Česko, (2014–2017), 24 h 11 min (Minutáž: 52–57 min)

Scénář:

Zdeněk Zapletal

David Švehlík, Daniela Kolářová, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Marek Daniel, Andrea Buršová, Igor Bareš, Ivana Uhlířová, Jaroslav Plesl, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Soudce je člověk, před kterého předstupují lidé se svými problémy a od kterého očekávají jejich řešení. Soudce je člověk, kterému soudní spory vstupují do soukromí a stávají se součástí jeho života, vědomí, konání i snů. Není lehké žít s cizími záležitostmi a den za dnem hledat unikající pravdu, nezbytnou pro spravedlivé rozhodnutí. I soudce má soukromí a snaží se v něm žít podle vlastních představ, ale ani tady pojmy jako láska, čest nebo pravda nelze jednoznačně definovat. Soudce Adam Klos se snaží pochopit nejen své případy, ale i sám sebe. Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. (Česká televize)

mcleod

Propracovaný, chytrý, trochu kafkovský a výborně natočený seriál s povedeným scénářem a se špetkou pěkného humoru představující mnohdy absurdní případy jednoho soudce v osobní i profesní krizi u soudu první instance a jeho reakce na projednávání případů a jejich rozhodování. To tvoří většinu celého seriálu a tu nejzajímavější část, nikoli však dramatické jádro točící se kolem několika životních problémů jinak profesionálního soudce. Na seriálu mi vadí asi jen jediná věc... ta strašná depresivnost s jakou je představena současná česká společnost. ()

ghatos

Zdařilá reflexe současnosti. Seriál klade trošku vyšší nároky na diváka, takže je pochopitelně spíše podprůměrně sledovaný. Filozofické polemiky soudce mají svou smysluplnou hloubku. Technicky je to natočeno velmi kvalitně a dosahuje to evropských parametrů. Dobrá cesta nastoupená ČT bude snad pokračovat...72%. ()

lofa

Poté, co jsem si přečetl kritiku od naší asi nejznámější filmové kritičky (ohodnotila 50% s mnoha negativy) musím přispět i já svojí troškou. Sice je brzy na objektivní hodnocení (seriál má 13 dílů a ČT1 odvysílala teprve 1. díl). Švehlík hraje výborně a vkusné mi připadají i jeho komentáře během přelíčení, schůzek adpod. Určitě se najde spousta kritiky na faktické chyby, ale nevím, co už by český divák chtěl. 1.díl - 78%. ()

Casablanca

Viděla jsem jeden díl... Zatím (? - ještě totiž nevím, jestli budu mít potřebu se na další dívat). Nebylo to zlé, ale vadila mi strojenost, paruka Kolářové, dlouhé scény od soudu... Mělo by to perspektivu, kdyby... Dodatek: Viděla jsem už i druhý díl! A pár vtipných momentů jsem našla. Otázkou je, nakolik to má být komediální seriál. Dodatek dva: Doháním zanedbané a musím říct, že vnitřní glosy Klose mě začínají bavit :-D ()

Gekacuk

Zpočátku jsem předpokládal, že půjde o nenápadný a nepříliš zajímavý projekt. Postupně však přicházím tomuto seriálu na chuť. Hlavní hrdina musí rozhodovat o případech, které jsou mu většinou proti srsti ne-li přímo odporné. Sarkasticky vše v duchu komentuje. Řeší své dilema za pomoci psycholožky. Navíc se musí vypořádat se skrytým nebezpečím. Pro mne je nejdůležitější, že seriál prostřednictvím probíraných kauz tvrdě kritizuje naši společnost zdeformovanou kriminálním řádem, který si ani nezaslouží pojmenování kapitalismus. Kdyby to byl kapitalismus, jako je například v Severní Evropě, tak by ovšem nebyl náš soudce dost vytížen. Postava, kterou představuje Igor Bareš, je ztělesněním všeho zla devadesátých a nultých let až po současnost. Patří mezi všechny ty zlosyny, kteří s požehnáním nejvyšších míst privatizovali, kradli a podváděli. Dnes je většina z nich váženými občany, jen ty nejhorší exempláře se občas objeví v černé kronice. A právě pseudo podnikatelská kriminální lůza způsobila, že slovo "podnikatel" bylo a pro někoho ještě je jedna z nejhorších nadávek. I kdyby tento seriál jen přinutil lidi přemýšlet, co se kolem nich děje a kdo je za to vinen, přispěje k postupné očistě naší společnosti od všech těch šmejdů a parazitů. ()

skinny

One man show Davida Švehlíka trpícího sarkastickou samomluvou, nicméně tento seriál patří k těm mimořádně lepším, co domácí půda nabízí ()

civrss

Švehlíka v současnosti považuji za jednoho z nejtalentovanějších mladých televizních herců. Má příjemný hlas, zajímavý zamračený výraz a celý seriál na něm pochopitelně stojí. Linka z prostředí soudu je více než dobrá, střídají se zde kvalitní herci a cynické poznámky hlavní postavy jsou vtipné a na místě. Bohužel je v seriálu opět vidět spousta zbytečných vyplňovacích scén, linku s obtloustlou terapeutkou Čvančarovou považuji za vyloženě trapnou. Jako celek ovšem na české televizní poměry vysoce nadprůměrné. ()

netahlo

David Svehlik je prisnej fest, o tom zadna. Mozna by se obcas mohl i usmat, nicmene role vyseptaleho soudce mu az prekvapive sedla. To same se bohuzel neda rict o Cvancarove v roli psycholozky, to je fakt spatny vtip. Nehlede na to, ze cela ta zapletka s ni az prilis kopiruje Terapii. Dejova linie s anonymnim vyhrozovanim je uplne zbytecna a rekl bych, ze az rusiva. K tomu Marek Daniel pusobi ve sve roli kriminalisty spis komicky. Za to kauzy ze soudni sine a zejmena problematicky vztah mladeho soudce se svymi rodici - pravniky me bavi velice a diky tomu jsem s timto pocinem CT velmi spokojen. ()

insurgentes

Soudce A.K. se schovává za paragrafy, za znalce, a rozhoduje nikoliv srdcem, nýbrž v souladu s "právními trendy". Právním trendem míním například to, že si desetiletej fakan řekne, co chce, a podle současného výkladu je právě taková varianta v souladu s jeho zájmy. Všechny tyhle "nemoci práva" seriál mapuje mistrovsky, ale nejsem si tak docela jist, že ví o tom, že jsou to nemoci. Proto ta jedna hvězda dolů. P.S. tak jsem to dokoukal, a i když s některými rozhodnutími vysloveně nesouhlasím, stejně mě seriál dostal a nemůžu jinak než za plný počet (taky díky skvělé hudbě Petra Marka). ()

keoma26

Zivot a doba soudce mi pripomina tu slovenskou inscenovanou reality show Soudni sin,akorat ze ty vykony nepodavaji amateri,ale profesionalni herci...a pak samozrejme spolecensko-kritickej podton,ten tomu dava asi hloubku ()

HiddenDragon odpad!

Asi prehanim, ale videt pet minut mi stacilo. Neco tak straaaasne nudneho se jen tak nevidi. Par lidi sedelo v soudni sini a cucelo na sebe. Potom prohodili par slov. Pak nejaky stejne nezazivny radoby dulezity dialog venku... Boze jestli tohle je pravnicina, tak je jasny, jak by me to ani za mak nebavilo :) Ale priznejme si, kazdy "realny" serial z nejakeho pracovniho prostredi je priserna nuda. Americane to vedi a uz dane profese nepodavaji presne, nybrz zabavne (zlatej Perry Mason). Cechum to jeste nedoslo. Takze jakasi "Ordinace v Ruzovce"...akorat v talarech. ()

DonQ

Za fušérství, co se práva týká. Těžko to lze pochopit. Předpokládám, že tvůrci měli konzultace s odborníky, tak proč tolik paradoxů a chyb? Zde se tedy bohužel promítá profesní úchylka, kdy nemohu hodnotit jinak než negativně. Po pár dílech znechucení a rozčarování jsem nad tím zlomil hůl. ()

Chmur

Ke konci série je hodnocení nasnadě. Ze seriálu mám rozporuplné pocity. Nějaké ty nesmysly ze soudní síně, které dokonce vidí i laik, bych snad ani moc neřešil, i když zamrzí. Přeci jen dodávají seriálu punc amatérismu. Mnohem víc mi vadí divná strojenost a sterilnost většiny dialogů. Nevím, jestli je chyba na straně herců nebo spíš neodvedli dobrou práci scénáristé, ale takhle se prostě normální lidé nebaví. Jakoby aktéři byli podivně naprogramovaní roboti, kteří říkají slova a věty, aniž bych z nich vyzařovaly jakékoliv pocity. Drobnou výjimkou jsou možná Bartoška a Kolářová. Švehlík, Čvančarová i Norisová působí hodně nepřirozeně. Vnitřní dialogy jsou někdy fajn, ale po čase začnou spíš nudit. Hlavní hrdina je ke konci série čím dál tím méně sympatický a na jeho lehký úsměv na tváři začínám být alergický. Myslím si, že seriál měl celkem dobrý a přitažlivý námět, bohužel se vinou špatného scénáře a nepříliš přesvědčivých hereckých výkonů hlavních protagonistů nepodařil naplnit jeho potenciál. ()

CSSML

Nevyužitý a místy zabitý potenciál, vydržel jsem deset dílů. Soudce A. K. je sympatický svými automatickými a sarkastickými poznámkami (oboje jsou moje oblíbené) a snahou soudit podle přirozeného zákona a spravedlnosti (což snižuje uvěřitelnost), méně sympatický, když sám sebe považuje za spravedlnost, a odporný, když po opuštění jednou souložnicí zoufale hledá jinou (ty dnes není problém najít) a když svou dřívější kurvu potká, hned s ní zasouloží. Soudní pře jsou poměrně zajímavé a dokázaly by upoutat, ovšem soudcovo problémy s rodiči jsou nezáživné a jeho seance u nepohledné psycholožky jsem přeskakoval. Trochu zamrzí, že nejsou u soudu dodržovány právní náležitosti, nicméně právní poradce by při dnešní cenách jistě rozpočet seriálu zněkolikanásobil. Za zásadní považuji díly Střelec a Odlišnost. První je o člověku, který bránil před zloději svůj majetek a život se střelnou zbraní v ruce, což je v tomhle marxistický státě trestný čin. Druhý o šikaně ve škole, která skončila umístěním oběti v blázinci. – Osobně považuji za nejlepší lék na šikanu ten z Kukačky v temném lese: pár esesáků s pendreky, aby si chlapci trochu zablbli, a fakani poznali, co znamená, ubližovat slabším. ()

patrikus

Nedokážu ohodnotit seriál po stránce tématické ( právní ) a vlastně ani mě to tolik nezajímá. Sleduji jen - že je to typická "sedláčkovinka". Vypadá to velmi intelektuálně a nevím, jak to náš hloupý národ skousne. Scénář i herci jsou mi sympatičtí a vůbec mi nevadí, že je to chladné a netváří se to nijak lidově. Seriál na mě působí, jako Sedláček sám !! Tedy velmi dobře a těší mě i přítomnost ostatních dvou pánů režiséru :-) Není to tak vlezlé a tenhle způsob vyprávění je mi blízký, jak po obrazové, tak po herecké i literární stránce. A dosud nejlepší scénář pana Zapletala !! Děkuji ČT !! ()

ti88na

Také lepšie príbehy zo súdnej siene. Jednotlivé spory boli vyberané veľmi dobre, boli pútavé, ale aj človeku blízke a skutočne typické pre dnešnú dobu. David Švehlík pôsobil ako sudca charizmaticky dokonca by sa dal označiť za fešáka a herecky to tiež zvládal bez problémov. Inak seriál pôsobil strašne uzatvorene, lebo mimo súdnej siene to bolo už len Klos a rodičia, Klos a policajt - kamarát, Klos a terapeutka, čo bolo asi najhoršie, lebo Jitka Čvančarová mi je hrozne nesympatická. Pričom všetky tieto linky boli nezaujímavé a nedotiahnuté. ()

Paity

Začátek vypadá slibně, problé je, že i když se David Švehlík na to hodí, hraje pořád stejně. Není schopen vystoupit z role soudce v soudní síni a mám pocit, že soudí i na záchodě nebo s holkou v posteli, ba dokonce když je pod vlivem. A tam právě nastává ta nuda. Jitka Čvančarová, kterou obyčejně nijak nemusím, hraje vlastně lépe. Bartoška vysoký standard. Chybí tomu ale větší zápletka. Občas to vyplní jeho asistentka, občas Laura, která nestojí za řeč, občas kamarád policajt, který pobaví. Je to ale málo, přitom se dalo ze seriálu vytlouct tolik. ()

Piškotka

Seriálu dávám velké šance. Zaujal mě. David Švehlík hraje zdařile člověka s vírou, kterou profesně i vztahově ztrácí. Trápí se výčitkami a dilematy, které ho přivádí vyhledat terapeuta. Tato vsuvka mi tu ale moc nesedí, i když vede k potvrzení faktu, že každý z nás je zranitelný. Líbí se mi myšlenkové pochody hlavního hrdiny jako soudce i člověka. ()