Hvězdná brána: Atlantida

• Kanada Stargate: Atlantis (více)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (více)

Série(5) / Epizody(98)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

batik

Druhý z rodiny seriálov Stargate Atlantis. Plus oproti SG-1 je v na prvý pohľad v lepších efektoch celkovo sa vizuálna stránka zlepšila. Herci už niesu až tak nesympatický, ale hrať aj tak veľmi nevedia, proste kanadská seriálová klasika. Horšie to už s charakterom postáv, ktoré sú až príliš čierno - biele a posun v tomto smere, ktorý je v SGU, by som radšej privítal v SGA. Prvá séria ma naozaj bavila a povedal by som, že ide o najlepší počin v televíznom svete SG. Lenže potom začala originalita jednotlivých častí upadať, dostavil sa syndróm nesmrteľnosti z predchádzajúceho SG-1. V 2. a 3 séria išla kvalitou dole a 4. a 5. už naozaj len varili z vody. Za veľkú chybu považujem odchod Dr. Weir a Dr. Becketa, ale za úplne najväčšiu, obsadenie Jasona Monou, ktorého opičí výraz a machovské správanie mi hrozne liezli na nervy. Celkovo Atlantída postupne strácala a tvorcovia sa ju rozhodli po piatej sezóne ukončiť, čo bolo podľa môjho názoru aj neskoro, pretože lepšia by bola záverečná už po tretej sezóne. Dr. Zelenku naším českým kolegom doprajem, ale za výrazné plus ho nepovažujem. Za zmienku stojí epizóda Vegas, ktorá bola však už len posledným kŕčovitým kopnutím pred neodvratným koncom. 50% ()

Redhead

Nejdriv jsem se nemohla dokopat ke sledovani Atlantis, mela jsem SG-1 za svoji srdcovku, ale tohle predcilo moje ocekavani, ze nejaky spin-off muze stat za to. Je tu sarkasticky McKay, John, Beckett s tim jeho uzasnym prizvukem atd..atd..no nezapomenu zminit Zelenku, ktery to pro nas Cechy jeste vysperkuje nejakou tou hlaskou... Jedina postava, ktera mi vadila byla Teyla, te bych s tim jejim soucitnym vyrazem a omilanim dokola ohledne “my people“ brzo asi vlitla do usmevu. Celkove se mi to hodne, hodne libi, akorat ten konec byl takovy dost narychlo. Oh, and I love Ronon, ten si hvezdicku navic zaslouzi, protoze si u nej aspon zaslintam, jak je to pekny chlap.. ()

Nevena

Velmi povedený spin-off k původní Star Gate a dokonce podle mého názoru mnohem lepší. Jediné, co bych seriálu vytkla je Rachel Luttrell aka Teila. Její dokola se opakující strach o "své lidi" mě přestal bavit po několika dílech a co se týče těch jejich "ksichtíků", to by se herečce nemělo stávat. Moje nejoblíbenější postava je rozhodně Tedd nebo Rodney. Tento seriál stojí a padá právě na Rodnym, sice po pár dílech zjistíme že Rodney umí opravit všechno a tím pádem nejsme překvapeni a ubírá to na napětí, ale nevadí je stejně boží! Efekty super, pozorný divák občas najde chybku. Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi. Nemůže zklamat ()

stargate17

Měl jsem z toho strach, obrovský strach, že to podělají. Ale naštěstí se tohle může bez problémů srovnávat se Stargate. Stejně jako originál držel R. D. Anderson, tady takhle funguje J. Flanigan. Mnohem více technické, ale to mi vůbec nevadí, právě naopak. I Wraithi mi celkem sedí. Snad bude film... ()

Sadova302b50

Zajímavá odnož, taková vtipnost, která si nehraje na to, čím není, a hned od prvního dílu na mě křičí, abych si udržela nadhled, protože se vzápětí dobře pobavím. Více méně měla pravdu. 75% P.S.: žádný závěrečný film se na rozdíl od mateřského seriálu nekonal, sice jsem vyčetla několik zaručených zvěstí o jeho scénáři, nad všemi jsem kroutila hlavou, ale stejně je to škoda. ()

Socirel

Spin-off k SG-1 se velmi povedl, v některých směrech dokonce převyšuje původní seriál. Postava Johna Shepparda celkem obstojně nahradila Jacka O'neilla. ()

onden85

Chabý odvar původního seriálu. Má to světlé stránky, ale není to ono. Flanigan je fešný ale bez charisma, Rachel Luttrell je divná, Momoa je svůj (žádný herecký talent)... ()

Blablador

Podobně jako u SG1, některé díly jsou na pětku, některé na odpad! Bohužel s každou novou sérií počet slabých dílů rostl a ta ezoterická hlupaňa Teyla to tahala dolů tak, že jsem se na to u třetí série přestal dívat. ()

Hunt3r

Pokračovaniu pôvodného seriálu Hviezdna brána som sa dlho bránil s tvrdením, že nič nemôže prekonať skupinu okolo plukovníka O´Neila. Po dlhých dňoch som sa však odhodlal i k nahliadnutiu do galaxie Pegas a zistiť či môj skeptický postoj je oprávnený. S radosťou som však musel konštatovať, že práve tento seriál v mojich očiach pôvodnú sériu i predčil. Nový nepriateľ v podobe život vysávajúcich Wraithov mi príde miestami až strašidelne. No i napriek mnohým nedostatkom, považujem tento seriál za výborné pokračovanie pôvodnej SG. ()

Wiceman

Očekávanej spin off ke Stargate SG-1 dopadnul ..... velmi dobře. Postavy až na jednu výjimku jsou sympatický (z hloubi duše nesnášim Teylu) drsňák se srdcem ze zlata Sheppard, prudič McKay, nemluvnej Ronon ale hlavně skvělej doktor Beckett a věčně česky nadávající doktor Radek Zelenka, jsou opravdu sympatičtí lidé, co jsou tak trochu uvěznění v jiný galaxii než protagonisti týmu SG-1, ale i přesto si svoje seriálové role doslova užívaj. Trochu mě ale štvalo to věčný střídání velitelů expedice Atlantida, od doktorky Weirové, přes Samanthu Carterovou (vhlnoucí úsměv je zpět = YAAAAAAAY!!! ), až po Richarda Woosleyho. Ne, že by těch sérií bylo tolik, ale prostě než si zvyknete na jednoho už ho střídá druhej. Hlavní tým naštěstí na tyhle neduhy netrpí takže pohoda jazz (ale Teyly se měli zbavit už po první sérii jako Forda :D ) Goa'uldy vystřídala rasa Wraithů, kteří leč nejsou tak cool jako hadi v hlavách, ale pořád jsou děsivý jako svině (obvzláště v prvních dílech a v dílech s Michaelem). Škoda jen, že seriál nakonec zrušili, takže Vám přijde poslední série taková trochu zrychlená a to, co nešlo v sériích předtim najednou jde rychlostí světla :D Škoda no, naběhnuto to mělo dobře. Lepší čtyři hvězdy. ()

PsenickaR

To co pilot naznačil, tak se děje po celou dobu. Seriál je jednoduše skvělý a to prakticky ve všem, lokace skvělé, noví nepřátelé ( wraithové i replikátoři ) jsou skvělí, Sheppard, Rodney a Zelenka jsou skvělí, hostování známých členů původní Star Gate jsou také skvělá. Za mne spin off, který se vyrovnal hlavnímu seriálu. Našel bych vlastně jen dva mínusy, prvním je hodně divný konec seriálu, který prostě zamrzí, protože se nedočkáme porážky wraithů, tak jako jsme se dočkali poražení goauldů, opravdu škoda, že to bylo tak ukončeno. A druhým mínusem je zasraná Teyla a ta její sebranka z vesnice. Chápu, že byla snaha okopírovat schéma z původní brány a dát ženskou hrdinku do hlavního týmu, ale tady to byl prostě krok vedle, protože kam se hrabe na Carterovou. Ale v paměti mi jinak uvízly i dva skvělé momenty, kterým se směju pořád : nadávky Zelenky a poté setkání 3 plukovníků na Atlantidě, to nemělo chybu : „ plukovníku, plukovníku, plukovníku, plukovníku, plukovníku, plukovníku“ a do toho Rodney  ()

CZechi

Fuckin' hell, to je nářez. Ze všech StarGatů jednoznačně ten nejlepší. SGU - piece of shit. SG-1 fuckin' legend. SGA oooooh man. Toto zlato má cenu tisíců orgasmů s pořádným facesplashem dohromady. ()

modrapapaja odpad!

V porovnání se skvělou SG-1 (alespoň mezi 2. a 8. řadou) je to jasný odpad. Málo funkčního humoru, nesympatický a z 2/3 zbytečný tým, hromada nelogičností. Spousta nudy. Poslední dvě řady byly jeden extra dlouhý idiot-plot. Z Antiků udělali blbce a jejich technologii 200× degradovali. Třetina hvězdičky za Zelenku. Pořád nevím, co bylo cílem expedice po vytvoření spojení se Zemí. Rozhodně to nebyl boj s Wraithy ani těžení technologií, to by vypadalo jinak. ()

Mariooo

Koukat se na to dá, ale podle mne je Atlantis jen stínem původního seriálu. Jsou zde peckové díly, promyšlené, vtipné, napínavé, ale jsou zde také díly, které bych klidně oželel. S každou další řadou je úroveň podle mne horší a horší. Úroveň tomu pak nevrací ani Carterová, ani Woolsey. Co se mi ale opravdu líbí, je doktor Zelenka se svými hláškami, které byly povoleny česky v původní verzi. ()

Jirkacek

Dlouho jsem považoval kultovní seriál o deseti řadách Hvězdná brána za nejlepší, téměř dokonalý a nepřekonatelný ve všech směrech. A pak jeho tvůrci dostali nápad vytvořit druhý seroš, který bude vycházet z Hvězdné brány a do názvu mu dali mu dodatek Atlantida. A já poznal, že jsem se ve svém úsudku zmýlil a že může být natočeno něco minimálně stejně kvalitního a v jistých ohledech ještě lepšího než originál. Zkrátka tento seriál o 100 epizodách jsem si okamžitě po dvojím shlédnutí zařadil mezi nejoblíbenější. Je pravda, že mi ze začátku vadilo, že v něm hrají jiní herci a ne ten starý dobrý O Neill, Jackson, Tiel ´c či Carterová. Musel jsem si zvykat na doktorku Elizabeth Weirovou jako velitelku na Atlantidě, jejího zástupce a velitele průzkumného týmu podplukovníka Johna Shepparda, jeho kolegyni Teylu Emmagan jenž pocházela s galaxie Pegas, dalšího člena týmu a odborníka kterým byl doktor Rodney McKay známý už z několika dílů Hvězdné brány a poručíka Aidena Forda, kterého od druhé série nahradil Ronon Dex, vlasatý urostlý bojovník. Zvykl jsem si docela rychle i na ostatní hlavní postavy, třeba lékaře Carsona Becketta, kterého vystřídala od čtvrté série Jennifer Kellerová či českého vědce Zelenku. Jsem rád, že v Atlantidě bylo minimum politických dílů, žádný opakovací a minimum těch, které by se odehrávaly na Zemi. Téměř všechny se totiž děly v již zmíněné galaxii Pegas, kde tým v létající antické lodi opět navštívil několik planet při hledání ZPM, což byl zdroj energie, který by umožnil spojení hvězdnou bránou mezi základnou antiků Atlantidou a starou modrou planetou. Expedice ale narazila hned v prvních dílech na nepřátelskou rasu Wraithů, se kterou bojovali Antikové před více než deseti tisíci lety. A protože Antikové válku prohrávali, svou základnu Atlantidu potopili na dno oceánu, aby jej zachovali pro svůj případný návrat. No a o tom to bylo. Válka s Wratihy, později replikátory, hledání ZPM, poznávání nových světů a hlavně spousta dobré sci-fi zábavy, to bylo na tomto seriálu naprosto skvělé a úžasné. Proto nemohu jinak a uděluji seriálu Hvězdná brána: Atlantida plný počet pěti atlantických hvězdiček *****. ()

darius1706

Tomuto seriálu jsem se dlouho vyhýbal. Říkal jsem si, co může překonat SG-1. Nakonec se ukázalo, že překonat sice nelze, vyrovnat těžko, ale důstojný pokračovatel, proč ne? Každopádně tomuto seriálu uškodily výrazně 2 věci. První je, že mu od čtvrté série došel výrazně dech. Bylo tam pár fajn dílů, ale v zásadě se řešily vztahy, problémy na Atlantidě, nicméně celkově to vražedné tempo šlo do háje. A od toho se odvíjí druhý, výrazně větší průšvih, totiž totální absence jakéhokoliv finále. Většina zásadních nitek nebyla uzavřena a je to škoda. Třeba po zaříznutí Firefly (které mimochodem dodnes nechápu), přeci jen natočili uzavírací film. Tady ne, a to je obrovská škoda. Za uzavření prostě pokoukání z terasy fakt nejde považovat. ()

hmyzovrah

Stalo se nečekané, tento seriál zcela podle mého zastínil SG-1. Partička kolem Shepparda má říz a jediná postava co mi tam vadila, byla Sheyla. Také Wrightové tam jsou cool namaskovaní borci. Jako správnej fanda scifi dávám za ***** ()

trollfjord

Naprosto vynikající. Je škoda, že producenti se stále nemohou dohodnout na pokračování celého projektu. Rozhodně by to bylo hodně zajímavé. ()

teekanee

Do dnes s láskou vzpomínám na časy, když jsem přišel v jednu ze školy. Zahodil tašku do kouta a naladil na Nově Atlantidu. Nejprve jsem si říkal, že tento spin-off staré dobré SG jedničky nebude stát za nic, ale stačilo vidět pár episod a byl jsem lapen jak mravenec v medu. Velkou devízou Atlantidy je její konzistetní kvalita. Opravdu slabé episody by se dali spočítat na prstech jedné ruky, což je velký rozdíl oproti SG1. Dále tu máme za mě mnohem lepší a děsivější záporáky, lepší zasazení do cizí galaxie a za mě dokonce i sympatičtější charaktery. Těm vévodí sympatický skoro sebevražedný hrdina John Shepard a geniální arogantní vědec Meredith Rodney McKay. Právě jejich vztah a dynamika je alfou a omegou seriálu a funguje naprosto dokonale. Jejich slovní přestřelky jsou dialogové dokonalost a často neskutečně vtipné. Samotný McKay je mi mnohem sympatičtější postavou než jeho protějšek v SG1 Carterová, která je opravdu až moc bezchybná a dokonalá. McKayovo neustále brblání a stěžování, arogantní chování a výstřelky jsou za prvé neskutečně vtipné a dodávají postavě hloubku a prostor k vývoji. Nutno podotknout, že ani zbytek postav moc nezaostává. Máme tu drsňáka Ronona Dexe, který nastartoval kariéru Jasona Momoy, chytrou a nebojácnou Teylu Emagan a opravdu hodně zajímavou Elizabeth Weir v roli vedoucí expedice a civilistky, což je další svěží změna oproti SG1. Korunu tomu všemu zasazuje skvělá postava Radka Zelenky a jeho neskutečné hlášky v češtině, kdy 90% z nich jsou nadávky a to nejčastěji na McKaye. Opravdu tedy doporučuji Atlantidu sledovat v originálním znění. Jestli mám najít nějakou výtku, tak to musím zmínit zakončení seriálu, které je silně antiklimatické, ale za to nemůžou scénáristi, ale krach společnosti, která vlastnila tuto značku. 95% ()

Meriol

Druhý seriál ze světa Hvězdné brány se tentokrát povětšinou odehrává v bájném městě Atlantida, v jiné galaxii. Opět je tu čtyřčlenný tým vysílaný na mise běžného charakteru, nebo za účelem záchrany galaxie. Kvalita odpovídá původnímu seriálu, na který toto pokračování v pozdějších sériích navazuje. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (více)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (více)