Domek z karet

• Česko Dům z karet (více)
USA, (2013–2018), 63 h 6 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Beau Willimon

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara (více)

Série(6) / Epizody(73)

Francis Underwood (Kevin Spacey) vás vezme na dlouhou cestu, během níž si vybírá svou pomstu na těch, kteří ho zradili – včetně členů jeho vlastní vlády i prezidenta Spojených států osobně. Elegantní, prohnaný, metodické a zlý Frank Underwood spolu se svojí manipulativní manželkou Clair (Robin Wright) berou Washington útokem. Příčku po příčce stoupají po hierarchickém žebříku, aby dosáhli toho, po čem tak zoufale touží – po moci. (AXN)

Likan7

Vysoká hra politiků. Kevin Spacey dost možná ve své životní roli, stejně tak neméně ďábelská Robin Wright. Ostatně bych ale řekl, že drtivá většina herců, kteří se v HoC objevili, zde zažili svůj kariérní vrchol. Jistá řežie, obvykle skvělej scénář, plnokrevný postavy. Jen je obrovská škoda aféry Metoo, protože bez Kevina byla závěrečná šestka šíleností, která udělala těm skvělým pěti sériím pořádnou ostudu. Pro člověka, co se moc neorientuje v politice USA (jako já), tak je sice občas problém se orientovat ve všech těch zákonech, uličkách a situacích, které se v seriálu řeší, ale i přesto, že jsem se někdy ztrácel, byla to jízda. ()

gemi

Upřímné Poddřevo a jeho choť. Dva psychopati, kteří se tak dlouho hledali, až na sebe zbyli. Skvěle promyšlené zákulisní politické hrátky, jejichž hlavní slabinou je uvěřitelnost. Tu a tam se po haluzi něco jistě podaří, ale aby to vycházelo pořád, to prostě není možné. Frankovi tu a tam scénáristé přichystají nějaký ten fail, ale je to jenom na oko, aby si méně pozorný divák neklepal na čelo. Seriál, ve kterém není JEDINÁ sympatická postava, se kterou by se bylo možné ztotožnit. A když se náhodou někdo takový objeví, tak je zase brzy zmizen, případně se ukáže, že je to jenom další bezpáteřní šmejd. 1. série: *** Galerie psychopatů. Ani jedna jediná sympatická postava. Prvních deset dílů je to nepříliš zábavný sled politické zákulisní manipulace a intrik, při kterých jeden psychopat převeze jiného, ještě většího. Do desátého dílu jsem přemýšlel, proč s tím ztrácím čas, ale pak to začalo být zajímavé. Musím uznat, že scénář je fakt chytrý, stejně jako dialogy a konstrukce různých intrik. Celkově to ale není nic, z čeho bych se posadil na zadek. Uvidíme, co bude dál. 2. série: *** Když si sociopatickou ženskou vezme socipatickej chlap... To je teda dvojka! Frank pokračuje ve svém zákulisním manipulativním koncertu tak dlouho, až se promanipuluje do oválné pracovny. Všechny díly druhé série jsou vcelku průměrné, ale poslední je stejně jako v první sérii strhující. Při první sérii jsem přemýšlel, proč s tím seriálem ztrácím čas. Teď se už vcelku těším na třetí řadu. 3. série: *** Neměl jsem se tolik těšit. O čem byla třetí série? Frank usiluje v primárkách o nominaci na obhajobu. A je to celé nuda a šeď. Dokonce ani strhující poslední díl tak jako v prvních dvou sériích se nekoná. Ze setrvačnosti pokračuji na čtvrtou sérku. 4. série: *** Lepší než třetí, tentokrát se to motá okolo bitvy o prezidentské křeslo a Upřímného dohání jeho minulost. Ukazuje se, že zdánlivý sympaťák protikandidát je ze stejného těsta. 5. série: *** Lehkost dialogů a brilantně promyšlené konspirace jsou ty tam. Vaří se z vody, rozpracovávají se vedlejší postavy a roubují se do hlavní dějové linie, aby se něco dělo. V závěru se "kreativita" (čti: zoufalost) scénáristů úplně vymkne z kloubů a míra zamotanosti intrik překročí únosnou mez, což sice zvýší napětí, ale zcela rezignuje na uvěřitelnost. Zatím nejslabší série a divím se, že z té řady dvouhvězdičkových dílů nakonec vzešel tříhvězdový průměr. 6. série: *** Po prvních dvou třech dílech jsem nechápal kritiku šesté řady. Nebyly tak špatné! OK, byly špatné, ale ne tak, jako pátá řada. A navíc tu není Upřímné Poddřevo, jehož pozérství mě poslední dvě tři řady docela iritovalo. Čtvrtá stěna se tady prolamuje výrazně častěji než dřív (což nevadí). Jenže pak to přišlo. Pochopil jsem, proč se to jmenuje Domek z karet. Přesně tak se totiž rozsypal scénář. Poslední dva díly už jsou vyložená zoufalost. Lidé dělají věci, kterým nerozumíte a jejichž význam se nikdy nedozvíte, rozjíždění se tu divné dějové linie (jaderný konflikt), které se nikdy nedotáhnou... No děs. Někdejší brilance intrik z úvodních dvou řad je ta tam, intriky už jsou jenom únavné. () (méně) (více)

balcazar

Na House of Cards si spomeniem zakaždým, keď sledujem dianie v politike u nás. Napriek tomu, že americký politický systém nemám zďaleka naštudovaný, mi seriál pomohol v pochopení toho, ako to v politike a v politických vzťahoch funguje. Seriálu dominuje dvojica Spacey - Wright, medzi ktorými to parádne funguje, obaja (a nielen oni) podávajú skvelé výkony. Bisexualita Franka Underwooda ma spočiatku dosť rušila, ale po čase som to bral ako dôležitú súčasť postavy a rozvíjania príbehu. Šiesta séria je dačo podobné ako časy po Charliem Harperovi v Dva a pol chlapa. Do svojho hodnotenia ju radšej nezahrňujem a sústredím sa v ňom len na prvých päť. ()

Paviozo

Spacey mi tam na začátku moc neseděl, ale po pár dílech si to sedlo a teď už si tam nedovedu představit nikoho jiného, camera look excelentní. Mám rád hajzly v hlavní roli, kterým prostě musíte fandit. ()

Franche

Netřeba ani dlouze popisovat, že celému seriálu kraluje Kevin Spacey. Věřím mu každé slovo. A když už jsme u postav, výběr se celkově opravdu povedl. Stejně jako celý seriál, který nelítostně odhaluje špinavé praktiky vrcholové politiky. A opravdu věřím tomu, že na podobné bázi to funguje i v realitě (alespoň v USA). Jestli je to dobře nebo ne, to je už otázka na jiné téma, které by se mělo řešit na jiném webu. Prozatím jasných 5*. Jsem zvědavá na 2. sérii. ()

vetsinezobri

Spacey zastiňuje všechny okolo. Na jednu stranu je to super, jakým způsobem to celé táhne, na druhou stranu je škoda, že seriálu schází ženská hrdinka, ke které by divák pociťoval jakoukoliv empatii. Na promlouvání hlavní postavy k divákovi jsem si tady tak zvykl, že mi u ostatních seriálů chybí. Je to skvělý způsob, jak udržet člověka uprostřed dění a držet ho tam tak, aby se v ději neztratil... Po shlédnutí druhé řady dávám 5 hvězd. Bomba. ()

sunfreedom

Normálně v polovině první série nehodnotím, ale tady si dovolím udělat výjimku. Nedokážu si představit nikoho jiného, než Kevina Spaceyho v hlavní roli. Jeho letmé pohledy do kamery jakoby pro diváky jsou často bezeslovnou výpovědí o stavu věcí. Prostě geniální. Pro výsledek je třeba v politice zkrátka udělat vše. Po shlédnutí zbytku se vrátím a třeba hodnocení upravím, ale spíš o tom pochybuji. /// Ok, takže po konci první série hodnocení nechvávám, zůstává ve mně ale pachuť toho, že to opět není nic nového, jenom poameričtění britské verze. Na druhou stranu, viděli jsme už TOLIK britských a evropských originálů zmršených v USA, že tohle je příjemné překvapení. EDIT po polovině 3. série: Trochu nám to upadá, málo silných scén a celkově takový nijaký pocit. Uvidíme, jak to půjde dál, ale už teď se bojím 4. série. ()

Shredder

Za poslednych 20 rokov sa najma v literature, ale tiez na obrazovkach uchytil novy trend, anti-hrdina. House of Cards, vsak zachadza este dalej a prinasa nam pribeh kongresmana Franka Underwooda. Tohoto muza mozeme nazvat idealnym politikom (v realnom ponimani). Je ambiciozny, schopny, inteligentny, bravurny v retorike aj neverbalnej komunukacii a predovsetkym genialny manipulator. Frank sa vam moze hnusit, pretoze tento jesitny, autoritativny alfa samec, je vsetko len nie decentna ludska bytost. Zaroven vsak obdivujete jeho odhodlanie, famoznost s akou vykonava svoje plany a tiez schopnost adaptovat sa na zmeny a akukolvek, hoci aj negativnu situaciu obratit vo svoch prospech. Treba podotknut, ze velka cast uspechu stoji na pleciach eminentneho Kevina Spaceyho, ktoremu rola sadla ako obliek usity na mieru. Netflix vyprodukoval vysoko kvalitny a zaujimavy serial, ktory sa vsak iba snazi dotknut sa pomyselneho serialoveho neba. Chyba tomu fatalita a epickost, ktorou disponuje Breaking Bad, rovnako ako hlboky socialny rozmer The Wire. Herecke vykony su vacsinou dobre, ale postavy su nacrtnute len plytko. K dokonalosti ma House of Cards rozhodne daleko, ale stoji zato si ho pozriet. ()

PerG

Nemám slov. Nejpropracovanější seriálové dílo posledních 5 let. Zdatně tomu dokáže sekundovat snad jen Homeland. Seriál nabere na rychlosti a efektu závislosti až od 3. dílu, ale pak to stojí za to. Navalte druhou sérii !!! ()

Nešpi

Hlavním tahákem je zde bezpochyby Kevin Spacey alias Francis Underwood coby kongresman co si dokáže najít cestu k čemukoliv a komukoliv. Seriál ukázal politiku z té strany o který málo kdo ví o vší tý špíně a nechutnostech co jsou lidi schopni udělat jen proto, aby si dokázali jít za svým. ()

smajliss

Dexter je o zabijákovi bez emocí. Dr. House byl arogantní doktor. Seriál House of Cards sází na manipulátora. Stejně jako v Dexterovi nebo Housovi se všechno velmi silně točí kolem hlavního hrdiny. V některých filmech se stává, že hlavní postava není tolik zajímavá a film se stává průměrným. To ovšem není případ House of Cards. Kevin Spacey to zvládá na jedničku a i když je na scéně téměř neustále, tak nepřestává bavit. Je to politické drama plné intrik, které může skončit velmi nečekaně a vůbec netuším, na co se těšit v příští serii. (psáno po shlédnutí první serie) ()

goodnic

Předsudky jsou špatná věc a já jich mám co se týče filmů a seriálů docela dost. Třeba že politická dramata musí být zákonitě nudné blbosti. Myth busted! Tak si říkám, že když se mi začínají ty moje předsudky rozpadat, jestli mám dát šanci i těm komediím. Mám z toho strach. ()

DjangoDoe

"Choosing money over power is a mistake almost everyone makes. Money is the big mansion in Saratoga that starts falling apart after ten years. Power is that old stone building that stands for centuries. I cannot respect someone who does not see the difference." David Fincher je mašina na filmovú kvalitu, ktorý tentokrát prestúpil do inej ligy. A aj keď sa zmenili pravidlá, hra ostala rovnaká. Dá sa povedať, že svojím režijným talentom spolu so Spaceym a pár fakt dobrými scenáristami nám pripravil kvalitný politický seriál. Hlavnou úlohou seriálu je poukázať, aké je ľahké ovládať celú politickú scénu s perfektným plánom, ktorý sa zrodil v hlave jedného odpísaného kongresmana. A jediné ponaučenie, ktoré plynie z celkovej politickej situácie v seriály je, že s Kevinom Spaceym sa proste nevyjebáva. ()

3mates33

Tak tento seriál ma úplne dostal. Najlepšia vec čo som videl zatiaľ z politického prostredie. Spacey ako chladnokrvný politik Frank Underwood, ktorý si ide za svojím cez mŕtvoly, len aby dostal to čo chce, vo svojej vrcholnej forme, ktorému skvelo sekundujú ostatný herci. Seriál, zatiaľ, po všetkých stránkach TOP! a dúfam že problémy ohľadne ďalšej série sa vyriešia. ()

J.e.r.e.c

Do seriálových vod se poslední roky uchyluje hodně velkých ryb a do Domečku z karet se podařilo nalákat žraloka v podobě Kevina Spaceyho. A za režijní pultík dokonce Davida Finchera, což je snad ještě větší úlovek. Notičky k tomu všemu poslal Beau Willimon, o němž jsem až dodatečně zjistil, že napsal scénář k Ides Of March, kterýžto film držím ve značné oblibě. Karty tedy byly rozdány na hodně vysokou hru a můžu potvrdit, že tohle není korunovej mariáš. I když ne každá partie má, jak by řekl Pavel Čapek, „gólové parametry“. Série trochu trpí nevyrovnaností, některé epizody jsou až zabijácky dobré, jiné hrají na lehce falešnou notu překombinovanosti. Fincher, který se ujal pouze úvodních dvou dílů, to má nejjednodušší. Začíná na zelené louce, kterou zastaví impozantní konstrukcí, všechno je nové, neokoukané, vír dění vás okamžitě vtáhne a pohltí. Dál už to taková sláva není. Doufal jsem, že House se vyhne klišé zamotaných vztahů, což se bohužel nestalo. Nicméně, tvůrcům můžu připsat body alespoň za docela invenční pojetí (manželé, co nemají vůbec žádné tajnosti). Závěrečné díly jsou opět strhující, začíná jít do tuhého, nervozita roste a sázky se zvyšují až k all-inu ... Přes velmi silné dojmy cítím lehoulinký závan zklamání, po skvělém nástupu jsem čekal víc. Politika mě baví, a proto bych se raději, než profláklým milostným kličkám a kolotoči intrik, věnoval právě jí. Doufal jsem, že nahlédnu hlouběji do bublajícího kotlíku pod pokličkou Capitolu, ale nedostal jsem se dál, než k základním organizačním schématům. Vůbec by mi nevadilo sledovat místo machiavelistických hrátek sáhodlouhé diskuse o řešení politických problémů. Většinu lidí by to asi nudilo, ale já mám problém v tomhle nalézt hlubší vrstvu, záznam reality, něco ze života. Mám věřit tomu, že se všechna klíčová politická rozhodnutí Spojených států točí kolem jednoho muže ? A tím mužem není samozřejmě prezident, ale někdo v pozadí, chladný a bezskrupulózní manipulátor ? V jistou chvíli jsem si říkal, že tomu už chybí jen vražda. Spletl jsem se asi tak o díl ... Třetí řada The Wire byla z hlediska reálné politiky daleko objevnější, než House, kde prostředí kongresmanů a stranických sekretariátů tvoří pouhé kulisy pro hru o trůny. 1.série – 85 % Rozdělení na řady je pouze symbolické, jedná se o nepřetržitý proud děje, bez nějakého vyvrcholení, a hned úvodní díl druhé série mi celkem nakopal prdel. Zároveň se ještě vyostřil můj předchozí náhled a já definitivně přestal House vnímat jako politické dílo. Dá se říct, že to pomohlo, jakmile člověk přehlédne chatrnější základy a soustředí se pouze na dramatickou klenbu, vystoupí monumentálnost Bílého domku z karet v celé své kráse. Tomu pomáhá kupa vážně silných momentů, mezi kterými vyniká televizní interview Claire v epizodě č.4. Platí to, co v první řadě – síla jednotlivých dílů je nevyrovnaná, některé zatloukají do podlahy, jiné vás pouze přemostí o pár dnů dál. A stejně jako prve, i tentokrát ke konci spolu se stahujícími se mračny roste i úroveň seriálu. Zakončení je ovšem ještě ultimátnější a finální záběr prostě stojí za to ! 2.série – 85 % Mám tenhle seriál rád, ale když ohlásili třetí řadu, byl jsem na rozpacích. Lepší závěr, než finále dvojky, už stejně nevymyslí, tak proč neodejít na vrcholu? Pokračování jsem si ale nenechal ujít, samozřejmě. Zvědavost, kam se celý ten bíledomácký ansámbl pohne, zvítězila bez většího odporu. Hned první díl je z hlediska tradiční struktury zajímavý; má jednoho hlavního hrdinu, a není jím nikdo z ústředního páru. Sázka na osobní příběh třetí osoby byl bezpochyby dobrou volbou, stejně jako nadhození (až neskutečně adresné!) problému se jménem Rusko. Polovina politické agendy se přesunula ze stranických sekretariátů a kuloárů na úroveň mezinárodní diplomacie a záchodky OSN. Ale přes veškerou snahu, včetně poněkud samoúčelné blasfemie, mi začalo připadat, že seriál už jede dál pouze setrvačností (která ovšem při pohledu zvenčí pořád vypadá jako nebezpečná až zběsilá rychlost). A pak přišel blesk. Neskutečným impulsem byl díl č.6, v tu chvíli jsem si poprvé řekl: „Wow!“ A na konci následující epizody mě dokonce ti hanebný prezidentský pancharti donutili k slzám (ovšem nemyslím, že použili neregulérní vyděračské metody, čímž je to celé ještě obdivuhodnější). Intrikánství se dostalo na druhou kolej a tvůrci se zaměřili na to, co je v centru celé série, vztah Claire a Franka. Výborný nápad, ale z jeho podchycení postupem času vychází až příliš mnoho rozporů. Jakoby se v touze zaujmout/šokovat občas přimotalo do děje něco, co nezapadá do celkové kompozice, naopak tam působí rušivě. Snaha dostat se těm dvěma víc pod kůži, ukázat, že jsou to jen lidé, je v ostrém kontrastu s tím, co se stane v posledních epizodách. Zejména finální konfrontace vyznívá fakt mimoňsky, v porovnání se všemi těmi 38 předchozími díly. Na druhou stranu, sama o sobě je to možná nejsilnější scéna celé série, a vidět, jak by Kevin Spacey zahrál Palpatina, není vůbec k zahození. 3.série – 80 % Rozepisovat se o hereckých výkonech nebo filmařině považuji za zbytečné, v těchto ohledech je House of Cards na vrcholu potravního řetězce televizní tvorby. 85 % () (méně) (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

07.08.2022

Dříve jeden z nejváženějších herců v Hollywoodu, dnes chodící černá kaňka, která se v prestižním filmovém či televizním projektu možná už nikdy neobjeví. Kevina Spaceyho v roce 2017 alespoň patnáct… (více)

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

24.11.2021

Filmové servery obletěla čerstvě zpráva, že herci Kevinovi Spaceymu (Americká krása) bylo v loňském roce nezávislým arbitrem přikázáno zaplatit produkční společnosti zodpovědné za tvorbu seriálu Dům… (více)

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem