Domek z karet

• Česko Dům z karet (více)
USA, (2013–2018), 63 h 6 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Beau Willimon

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara (více)

Série(6) / Epizody(73)

Francis Underwood (Kevin Spacey) vás vezme na dlouhou cestu, během níž si vybírá svou pomstu na těch, kteří ho zradili – včetně členů jeho vlastní vlády i prezidenta Spojených států osobně. Elegantní, prohnaný, metodické a zlý Frank Underwood spolu se svojí manipulativní manželkou Clair (Robin Wright) berou Washington útokem. Příčku po příčce stoupají po hierarchickém žebříku, aby dosáhli toho, po čem tak zoufale touží – po moci. (AXN)

hroubek

S01 - Parádní dramatický seriál z politického prostředí v USA. Už od úvodního záběru a Spaceyho monologu víte, že koukáte na něco jiného, než jste zvyklí. A seriál Vás bude o tom po dobu třinácti epizod neustále přesvědčovat. Seriál má skvěle napsané postavy, které žijí svoje role a to nejen hlavní, ale i ty vedlejší. A ke všemu parádní příběh bez přetvářky, který se nebojí uhnout pohledem stranou, když se objeví něco nekorektního. Kevin Spacey tady vládne pevnou rukou. Je to právě on, komu budete fandit a bude ho sledovat s nadšením a případně i zhnusením to co bude dělat, aby dostal to, co chce. Seriálová pecka, které byste měli dát šanci, aby Vás dostala. S02 - Druhá série se vrátila ve velkém stylu, přibývají nové postavy a nové linie, ale zároveň se zbavujeme starších postav, které by mohly zpomalit děj. Hodně moc se mi líbilo, že tvůrci dali mnohem více prostoru Robin Wright, která jasně dokazuje, že seriál nestojí jen na Spaceym. Její vývoj ve druhé sérii je perfektně zahraný a napsaný. A do třetice bych rád zmínil Michaela Kellyho, který není tak výrazný jako v první sérii, ale i jeho dějový vývoj mě moc bavil. Druhá řada dojíždí na komplikovanost a jistou nepřehlednost, ale pořád si drží svoji kvalitu a já už se nemůžu dočkat třetí řady. S03 - Změna je život. Underwood na konci druhé řády dosáhl toho čeho chtěl a teď se to snaží udržet. Třetí řada má úplně jiné tempo, klade mnohem větší důraz na vztahy, manželství a přestává si hrát na písečku jménem USA, a přesouvá se do i na jiné kontinenty a řeší reálné problémy. Tento úkrok je velmi příjemný a dává velké možnosti jak si pohrát s příběhem. Spacey hraje trochu umírněně a oproti předchozím řadám krotce, ale všechno vychází z logického vývoje situace. Wright dostala mnohem více prostoru a je skvělá, jelikož se její postava posunula směrem, kterým jsem to nečekal. Kelly si prošel zajímavý dějový vývojem a jeho finále je perfektně natočené a napínavé. To samé by se dalo říci i samotné řadě, která není bezchybná, ale nenudí a je napínavá a samotné finále se povedlo na maximum. ()

chubaka

Naprosto famózní serial s naprosto famózním Kevinem Spacey v hlavní roli. Propracovanost scénaře je vybroušena do nejmenších detailů a nemilosrdnost s jakou si jde F. J. Underwood pro svou tolik milovanou moc, až bere dech. Už teď se hrozně těším na další sezonu. ()

VanTom

Úžasné vyobrazení vysoké politiky jako náročné řehole plné smlouvání, vyjednávání, kompromisů, polopravd, nátlaku, prospěchářství, špíny, falše, podrazů, pomluv, lží a vydírání. Hodnotil-li bych jednotlivosti, brzy vyplýtvám svou zásobu superlativů, tak vyzdvihnu jenom tu nejočividnější, tzn. herce: Dokonalou roli ušitou pro Kevina Spaceyho, jehož mocichtivý cynický manipulátor, přesně odhadující momenty, kdy musí zatlačit a kdy naopak povolit, aby dosáhl svého (což nám spiklenecky neváhá osvětlit do kamery), je postavou tak "šťavnatou", zároveň obdivu i opovržení hodnou, že stále nevím, jestli mu fandím nebo přeji hořký konec. Krok s ním drží jeho elegantní manželka v podání Robin Wright, ve výsledku snad ještě chladnější a vypočítavější, jejichž láskyplný (později spíše pracovně partnerský), chápavý, podporující, a přesto otevřený vztah jim poskytuje tolik důležité "zlidšťující" zázemí. S1, S2, S3, S4 *****, S5 ****, S6 neexistuje. ()

Eleanor05

"Lžeme už dlouhou dobu, Francisi..." - "Samozřejmě, jak by to asi vypadalo, kdybychom voličům říkali pravdu?" Promyšlené a chytré, zároveň však chladné jako kus ledu a značně jednotvárné. Hlavní postavě a jeho ženě se divák nemůže dostat pod kůži, takže vyvolávají dojem psychopatických supermanů, bez jakékoli slabiny. A po polovině první série už se těm dvěma nelidským monstrům pod kůži ani dostat nechcete, jen si přejete, aby se jim stalo něco hodně ošklivého. Jenže to se nestane. Ošklivé věci se v tomto seriálu stávají jen postavám, co nehrají podle pravidel Franka Underwooda... Neskutečně odtažitý a nad míru "ukecaný" seriál, naprosto postrádající jakýkoli lidský cit a naopak oplývající až nevídaným cynismem a výšklebkem všem těm "hloupým malinkým" lidem, jejichž hlavní životní prioritou není honba za mocí a postavením. Nečekejte ovšem, že by to byla kdovíjaká zábava - místo činů se tu jenom neustále řeční. Nicméně nelze "Domečku z karet" upřít dobré herce ani slušné filmové provedení... 1. série - 60%., 2. série - 50%, 3. série - 55% ()

L_A_D_A_S

Po 8 dílech, absolutní spokojenost. Co jiného taky, politické dramata, thrillery miluji. Režie David Fincher (aspoň některé díly, občas je hodně znát které) a hlavní role Kevin Spacey. Obsazení je absolutně skvělé, děj také, žádné nelogické nesmysly, postavy se chovají tak jak by se měly chovat. Hodně připomíná např. Ides of March. Pro mě také rozhodně lepší než víceménně konkurenční "Boss". ***** Dokoukáno, popravdě, poslední díly mi dojem trochu zkazily ale stále, seriálů jako je tento je bohužel opravdu málo, rád proto zůstávám na 5* a těším se na druhou sezónu pokud někdy přijde. ***** Druhá sezóna přišla a byla lepší než ta první, nicméně tenhle komentář píšu po dokoukání třetí série která je nudnější než House of Cards Božka Sobotky. Kvůli třetí sérii snižuji hodnocení na 4*, třetí série neměla nikdy vzniknout. ()

ghatos

Viděl jsem jen tři díly, takže mé hodnocení je pouze orientační. Spacey je samozřejmě perfektní. Na politické hry ideální volba. Vše funguje, ale mě se nechtělo dál koukat. 68%. ()

V.Silver

Naprosto vynikající seriál z prostředí té nejvyšší světové politiky, který s divákem i dějem pracuje opět trochu jinak, než jsme zvyklí. Komentované kroky šedé eminence Underwooda doplňuje naprosto brutální audiovizuální požitek, Fincherův "obraz" prostě miluju, stejně jako jeho volbu hudebního doprovodu. No a zmiňovat, že zde máme plejádu naprosto vynikajících herců, kteří do toho dávají vše... Krásných, čistých 100%. ()

Ichabod

Fenomenální cesta za mocí Kevina Spaceyho v doprovodu jeho krásné Robin Wright diváka okamžitě přiková k ději tohoto politického dramatu. Naprosto žeru jakýkoliv komentář hlavní postavy směrem na kameru, kdy Spacey říká co si jeho postava myslí (protože zcela určitě na plátně prezentuje opak v rámci svých intrik). David Fincher nastavil laťku, styl i formu vyprávění v prvním díle této své produkce originálně a jasně (rozhodně si nejde zplést tenhle seriál s jiným na první pohled je mi jasné, že tohle není Západní křídlo, News room nebo cokoliv jiného. Vizuál je prostě bez citu, obraz bez teplých barev nádhera ála Fincher (LOVE IT!!!) a ostatní díly jen pokračují v tomto stylu bez ohledu na režiséry. Fantastické úvodní titulky s krásnou hudbou mi vždy přivodily husí kůži. Těším se na další sezónu, tahle je téměř bez slabších dílů. ()

horacko

Spacey ako sympatický hajzlík, ktorý má pod palcom celý Biely dom, to hrá až podozrivo skvele. Scenáristický masterpiece, kde sa nám Netflix snaží ukázať ( a ide mu to výborne), ako to v politike funguje, a že tí páni, ktorý sedia na svojich teplých miestečkách a sľubujú nám pred každými voľbami veľké sľuby, to vlastne nemajú až také ľahké....a byť politikom je v skutočnosti veľká drina (teda po psychickej stránke). Zatiaľ veľmi príjemne pozerateľná vec.... ()

JoseBenes

Brilantní filmařina, ale rovněž případ seriálu, ve kterém není sympatická téměř ani jedna postava (možná Claire?). Dokoukal jsem první sérii, po Frankově činu jsem to zabalil. Není komu přát, není proč se dívat. ()

KASUGI odpad!

Tři důvody pro odpad: 1) je to seriál o politice. 2) je to seriál o americké politice 3) je to seriál o americké politice se zápornou postavou v hlavní roli. Strčte si někam kecy o tom, jak si tuhle zápornou postavu "prostě musíte zamilovat". Nemusím. Nejsem prase. V životě nepochopím, jak taková pičovina může v žebříčku šlapat na paty Hře o trůny. Kdyby mi chtěl někdo implantovat vkus, že tomuhle dám víc hvězd jak Hrám, tak bych se zastřelil. Bez nadsázky. ()

vyfuk

2. série: Druhá série se hned první epizodou osvědčila jako něco, co nejen perfektně naváže na první sérii, ale bude hrdě pokračovat v následujícím odkazu. Pravdou je, že první díl je hodně tučný špek, na které budete jet a mazat skoro až do osmého dílu, kde vás zbytek nějak pomalu a jistě přestane bavit tím, že ani sami nevíte, co se tam děje a proč něco, co by mohlo být na deset minut se hrne a švihá do deseti i více epizod. Kevin Spacey s diváku komunikuje méně, což je škoda, protože to je hlavní tahoun a traidmark seriálu, místo toho spíše do kamery kouká s tím svým zadostiučiněným pohledem. Vše se to ale zkompenzuje poslední epizodou, která je téměř v každém ohledu masterpiece. Looking forward to season 3 and 4. 3. série: Třetí série dle mého disponuje dokonalostí gargantuovských proporcí. Mnoha lidí tuto série z oněch tří zatím hodnotí jako nejslabší, ale kupodivu mne přišla nejsilnější. Nevím jestli se lidé vyžívají v politických smyčkách, kterým bych neporozuměl ani kdybych to viděl na potřetí. Někteří tomu asi hold rozuměli více než já a proto se jim druhá série tolik líbila. Ale tahle série dominovala především tím, že jsem ani jedné epizodě nedal méně než pět hvězd. Proč? Protože třetí série disponovala jednoduchým příběhem, který byl hladký a přímý, což se mi líbilo mnohem více. Jo beru, je to spíše trochu politika for dummies, ale i tak se mi spíše líbí to, když se mohu dívat na jednu sérii s tím, že vše chápu a přijde mi příjemné sledovat každou epizodu, než abych půlku série ani nevěděl o co se jedná. Take your vote for America Works. Take your vote for Frank Underwood. Take your vote for season 4! 4. série: Ouuuu shiit. No dobrá, předem asi musím říct, že čtvrtá série je takový lehký kompromis mezi druhou a třetí sérií. Kombinuje vyšší politiku a intriky druhé série a jednoduchost a kouzlo prostého příběhu ze třetí série. To z této série dělá něco speciálního, ale zároveň i lehké zklamání. Každá série má prostě nějaký trademark a tady je v podstatě už zastaralý aspekt. Ale to není zase taková katastrofa. Joel Kinnaman hezky oživil děj, ve kterém se politika konečně dostává i jinam než mezi demokraty. Trochu mne mrzí, že Kevin ztrácí kontakt s diváky. Je čím dál menší, což je v celku smutné, jelikož je na tom postavený celý seriál. Stalo se toho hodně a proto je hodnocení a kritika této série o to těžší. Každopádně já jsem spokojen a natěšen na pátý počin. Finále se lehce vyrovnává s tím nepřekonatelným z druhé sérky. That's right. We don't submit to terror. We make the terror. 5. série: Jako smaženice neuvěřitelného rozměru. Natěšenost samo o sobě a k tomu celému jde ruku v ruce. Končí to hlavně úžasnou dávkou akce, politikaření a Kevina Spaceyeho. Ten ze začátku opět moc s diváky nekomunikuje, ale poté se dostane klasicky ke slovu a stojí to za to. Clair se taky ke slovu párkrát dostane. Celé se to ale v negativním slova smyslu točí okolo voleb, rezignací, náhrad, voleb... je to trochu na palici a člověka to brzy omezí. A opět je v tom kliček jak na háčku na ryby. Rozhodně bych nehodnotil negativně. Ale problém je asi primárně to, že se tam omývají věci, kterým ne každý rozumí a zdají se být monotónní. I tak já mám u sebe spokojenost. Takže sláva! 6. série: Co na to říci? Asi to, co řekne každý. Že bez Francise to už není ono. A je to úplná pravda. Claire, který navíc promlouvala k divákovi asi jednou za uherský rok, nyní komunikuje za epizodu s divákem více než Francis za celou sezónu. Což dokáže ještě víc nasrat, protože všechny zajímal jenom Francis. House of Cards samozřejmě už není to co bývalo. Ale mně to takový problém nedělalo, protože já se necítil ve stejné staré a dobré kůži už asi od 4. série. Konec je sám osobně uspěchaný už od prvopočátku. Asi jako když tvůrci chtějí udělat ještě třeba čtyři série, ale hlavní hrdina, konkrétně herec se dostane do křížku se skandály. Možná legitimními, nechť rozhodne soud. Netflix, ale tuto roli převzal za justici a postavu vyhodil. Tady je asi problém. Že normálně se seriál ukončuje skoro dvě série pomalu a jistě dopředu. Tady se to stalo ze dne na den a vy musíte žít s tím, že poslední série je bez jakéhokoliv vysvětlení bez hlavního hrdiny, který prostě skapal. A všichni vědí, proč to takhle divně udělali. Krom toho je celá šestá série jen čistá propagace samostatnosti žen a feminismu. Asi hádáte proč. Celé to režíruje Claire a snaží se to vypadat nenuceně, ale když vlastně všechny postavy, co v seriálu opravdu něco dělají jsou ženy a navíc se rozhodně pro první plně ženskou vládu... není to nic jiného než alibismus proti bývalé vyhozené hvězdě. Krom toho se rychle museli vymyslet nové postavy do seriálu jen kvůli tomu, aby se tam mohlo dít něco zajímavého. Spíš mě trochu mrzí, že poslední série je černou tečkou na bílé klopě seriálu i jenom kvůli tomu. On je totiž natočen normálně i velmi dobře. Ale všichni se dívají na tu jednu jednou věc. A já se jim ani upřímně nedivím. () (méně) (více)

Sklepkan

Komentář založený na porovnání dvou postav, které ani neexistují.. Francis Underwood nemá s Johnem Doem ze Se7en společné jen to očividné (stejného herce, stejného režiséra (aspoň prvních pár dílů)), ale překvapivě mnoho charakterových vlastností a mistama i podobný pohled na svět. A vzhledem k tomu, že John Doe patřil (patří) k jedním z nejlepších záporáků všech dob, dává tušit, že jeho odlehčená verze bude podobně oblíbena. Zaslouženě. ()

Masrii

Po Suits další seriál z "vyšších vrstev", který se objevil v mém seznamu. Nyní to není sféra právnická, ale politická, ale když se na to podívám s nadhledem, je to podobné. Kariéru nejde vybudovat bez určitých intrik a podvodů. Kevina Spaceyho jsem si i přes jeho záporné vlastnosti oblíbil a jeho flegmatický postoj se do seriálu velmi hodí. Naopak mi do oka nepadla jeho manželka Robin Wright, která je na můj vkus příliš záludná a chladná. Další herci se do svých rolí dobře vžili, z vedlejších postav mám nejradši Douga, který je velmi loajální a řeší Frankovy problémy bez výjimky. Co se týče děje, ze začátku mi přišlo, že všechno půjde jako po másle a seriál tak bude jen velmi málo zajímavý. Od zhruba 3. dílu mi ale bylo jasné, že jsem se spletl, jelikož čím se seriálem dostáváte dál, tím se věci míň daří a hrozby jsou čím dál větší. I v dalších sezónách se seriál drží velmi vysoko, ač se pomalu zaměření přesunuje od politiky k osobnímu životu hlavního páru. 90% ()

VAC0

Povím vám příběh o tom, jak jeden cynický, pokrytecký a extrémně manipulativní jedinec jednoho krásného dne po moci a odplatě toužiti začal a pro dosažení svých cílů neštítil se udělati cokoliv. Lžu, nepovím. Podívejte se sami. Toto dílko je, želbohu, odrazem nejen americké, ale i naší společnosti. Což je přinejmenším smutné, ale v seriálové podobě mi to vůbec nevadí, ba naopak vítám to s otevřenou náručí. Kevin (na stará kolena) hraje svou životní roli spolu s neodolatelnou Kate a výbornou (Kevinovou přisluhovačkou) Robin. To co Kevin v první sérii započal to v druhé dorazil až do úplného konce. Bez ztráty kytičky a s grácií, jak jinak. Cg Frank, you astute bastard! ()

Elwin1

Pilotní díl v podání Finchera byla další filmová extáze. Kvalitu ale House of Cards neztratil ani v dalších dílech. Kevin hraje skvěle, ale životní role to určitě není. Sedm, LA nebo Keyser Söze v Obvyklých podezřelých, tam je geniální. Hodně se mi líbila Robin Wright, Kate Mara je na mě až moc sladká a v některých scénách mi vadí. Rád jsem si zavzpomínal na Michela Kellyho a jeden z nejlepších výkonů podal taky Corey Stoll, který kvůli roli rapidně zhubl (alespoň já to tak vidím). Celkově hodně solidní drama na pokračování, ale chyběla mi tam třešnička na dortu.----->A ta s druhou sérií opravdu přišla. Takže přidávám i poslední star. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

07.08.2022

Dříve jeden z nejváženějších herců v Hollywoodu, dnes chodící černá kaňka, která se v prestižním filmovém či televizním projektu možná už nikdy neobjeví. Kevina Spaceyho v roce 2017 alespoň patnáct… (více)

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

24.11.2021

Filmové servery obletěla čerstvě zpráva, že herci Kevinovi Spaceymu (Americká krása) bylo v loňském roce nezávislým arbitrem přikázáno zaplatit produkční společnosti zodpovědné za tvorbu seriálu Dům… (více)

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem