Inspektor Taggart (TV seriál)

Taggart

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1983–1997, 75 h 44 min (Minutáž: 77–153 min)

Tvůrci:

Glenn Chandler

Neville Kidd

Blythe Duff, Mark McManus, Alastair Duncan, James MacPherson, John Michie, Iain Anders, Ashley Jensen, Therese Bradley, Andrew Lee Potts, Andrée Bernard, Graham McTavish, David O'Hara, Sara Stewart, Shauna MacDonald, Shauna Macdonald, Edita Brychtová, Neil Connery, Alex Norton, Frances Grey, David Schofield, Eve Pearce, Jeremy Clyde, Simone Lahbib, Sarah Winman, Cal MacAninch, Amanda Redman, Joe McFadden, Tony Osoba, Pollyanna McIntosh, Iain De Caestecker, Peter O'Brien, Clare Grogan, Paul Barber, Paul Luebke, Brian McCardie, Bryan Larkin, Julie Graham, Stuart McQuarrie, Ian McElhinney, Paul Higgins, Florence Guérin, Ronald Fraser, Brian Pettifer, Maimie McCoy, Struan Rodger, Vivien Heilbron, Frances Low, Mandy Matthews, Sandy McDade, Alison Sterling, Diane Keen, Tony Red Richards, Nicholas Coppin, David Rintoul, Velibor Topic, Lewis Howden, Daniela Nardini, Harry Jones, Angela Walsh, Tony Rohr, Bill Little, Robert James, Ross Finbow, Matthew Pidgeon, Norman Gregory, Malcolm Rennie, Michelle Gomez, Richard Lintern, Ann Mitchell, Ian Hogg, Ronnie McCann, Duncan Bell, Georgie Glen, Eric P. Caspar, Larry Lamb, Don Gallagher, Sandra Voe, Phil McCall, Daniel Healy, Christopher Robbie, John Duttine, Murray McArthur, Mark Bonnar, Stuart Bowman, Norman Eshley, Eileen Nicholas, Richard Rankin, Jessika Williams, Christian Rodska, Gordon Kennedy, Ken Hutchison, James Telfer, Vaughan Sivell, Jenny Runacre, John Stahl, Vivienne Harvey, Isla Blair, Susan Brown, Robert Yates, Michael Carter, Kirsten Hazel Smith, Gordon Fulton, Forbes Masson, Forbes KB, Jamie Michie, Herbert Trattnigg, Stuart Martin, Sheila Reid, Derek Lord, William Scott-Masson, Wendy Wason, Michael Cochrane, Kal Weber, Caroline Langrishe, Colette O'Neil, Alan Cumming, Marc Buckland, Simon Donald, Michael MacKenzie, Erika Wackernagel, Lucy Akhurst, Kathleen McDermott, Sian Thomas, Sara Vickers, Claire Nielson, Michael Nardone, Darren Tighe, Maurren O'Brien, Meg Johnson, Tom Mannion, Rob Spendlove, Ellie Haddington, Mitch Mitchell, Iain Robertson, Julid Peasgood, James McKenna, Gerard Kelly, Brian Capron, David Roper, Ian McColl, Simon Weir, Michael Troughton, Kim Thomson, Alexandra Gilbreath, Briony McRoberts, Valerie Edmond, John Cairney, Bernard Holley, Jake D'Arcy, Barbara Rafferty, Siobhan Redmond, Stuart McGugan, John Mcglynn, Alex Mccrindle, Georgine Anderson, Tom Watson, John Carlin, Harmage Singh Kalirai, Jon Croft, Russell Hunter, Jill Melford, John Salthouse, Jonathan Battersby, Gawn Grainer, John Ringham, Janet Key, Andrew Neil, Jack Galloway, James Cairncross, Paul Ireland, John Grieve, John Kazek, John Grillo, Annie Louise Ross, Derek Riddell, David Crellin, George Rossi, Roy Hanlon, John Murtagh, Gerda Stevenson, James Laurenson, Valerie Lush, Jan Wilson, Kika Mirylees, George Anton, Iris Russell, Mary Macleod, Juliet Cadzow, Charles Kearney, Tony Roper, Elizabeth Sinclair, Edmund Bierling, George A. Cooper, Anneika Rose, Geoffrey Beevers, Hugh Ross, Edward Clayton, June Watson, Freddie Earlle, Gray O'Brien, Gareth Thomas, Fiona Bell, David Ireland, Sheila Ruskin, Grant O'Rourke, Joan Scott, Alexander Morton, Ken Stott, Andrew Keir, Ian McCulloch, Ralph Riach, Iain Glen, Rod Culbertson, Ron Donachie, Annette Crosbie, James Cosmo, Anne Raitt, Alison Peebles, Kenneth Glenaan, Celia Imrie, Robert Cavanah, Stuart Davids, Peter Mullan, Ewen Bremner, David Robb, Douglas Henshall, Duncan Duff, Robert Carlyle, John Hannah, Paul Blair, Arturo Venegas, Jason Isaacs, Meera Syal, Jeremy Young, Dougray Scott, Hannah Gordon, Francis Matthews, Henry Ian Cusick, Jacqueline McKenzie, David Lyon, John Bluthal, Caroline Paterson, Donald Douglas, Hugh Fraser, Tommy Flanagan, Gary Bakewell, Sharon Small, Phyllida Law, Greg Wise, Alice Macdonald, Louise Goodall, Tomasz Borkowy, Julian Glover, Andrew Tiernan, Billy Boyd, Elaine Collins, Gary Lewis, Laura Fraser, Pauline Turner, Trevor Martin, Nicholas Clay, Tony Curran, Alec Newman, Frank Gallagher, Lorna Heilbron, Ryan Fletcher, Geraldine Alexander, James Martin, Molly Innes, Kevin O'Loughlin, Kerry Lynn Hamilton, Sharon MacKenzie, Simon Tait, Finlay McLean, Colin McCredie, Billy Hartman, Jimmy Yuill, Brian Ferguson, Claus Elßmann, Frances Healy

Scénografie:

Mike Gunn

Nejlepší detektivky jsou ty britské. Po vzoru Agathy Christie pekelně zamotané, s co nejvíce podezřelými, a to je to, co se mi na nich líbí. Nejsou předvídatelné. Ještě se mi nestalo, že bych dopředu věděla, kdo je vrahem. Další plus je, že nikdy nezůstane jen u jedné mrtvoly, a většinou se jedná o zločiny z vášně, či něco více ušlechtilého. A k seriálu - hlavní představitelé jsou civilní, jsou jedni z nás, se svými životy. Když bych srovnávala s americkými detektivními seriály, tam jsou hlavní postavy pečlivě vybrané, a co do kvality jednotlivých dílů, je to vykompenzováno tím, že je alespoň na co, resp. na koho, se dívat. U britských detektivek je to jiné, jde tam hlavně o děj, a co díl, to skvost. Abych se nemusela vyjadřovat ke každému seriálu zvlášť, tak k Taggartovi bych přidala ještě Dalziela a Pascoa a Vraždy v Midsomeru. Každý seriál má své, ale jak jsem uvedla na začátku, není lepších detektivek, než těch britských..:-)(26.1.2012)

Jsem moc rád, že ČT začala dávat stará díly od počátku seriálu, s vynikajícím dabingem dua Haničinec/Svoboda (díly, které jsou dabovány jinými herci tak dobře nepůsobí). Staré díly jsem nikdy neviděl, nemůžu se tedy dočkat čtvrtečního večera. Novější díly, od 43. epizody, jsem viděl všechny až po ten úplně poslední. Taggart je naprostá špička krimi seriálů, původně v podstatě celovečerních filmů. Každý z dílů by si zasloužil své vlastní hodnocení, na to ovšem není prostor. Zajímavostí také je, že autoři nechali zemřít 2x hlavní postavu, není to rozhodně obvyklé. Zejména smrt Mike Jardina v epizodě The Death Trap byl pro mě neskutečně silný zážitek. Přestože posledních pár epizod je na můj vkus už hodně moderně pojatých a nejsou mým šálkem čaje, v celkovém hodnocení nemůžu dát jinak než absolutní hodnocení. P2t hvězd a 100%(10.10.2016)

Sleduji původní sérii s Markem McManusem. Ten chlap je obrovsky charimsatický sympaťák, inspektor Taggart je nesmírně zajímavý a drsný charakter, atmosféra je nesmírně hutná a scénáře a zápletky velice realistické, což je jedině dobře (taky to psal Glenn Chandler, že jo). Zahráno na jedničku, se skvělou hudbou, prostě další anglická (skotská) detektivka, která stojí za pozornost a i teď dovede zaujmout. Těším se na další díl, je to neskutečně podmanivá paráda, které pomalejší tempo a rozdělení jednotlivých případů na tři části velmi prospívá a přínáší ještě lepší zážitek. Zatím jsem nadšen a hodlám pokračovat dál, ale ten McManus je fakt perfektní, nemá konkurenci. Velmi silných 85%.(6.2.2016)

Anglické klenoty v podobách seriálových detektivek, pro mě vždy znamenaly a stále znamenají vysokou úroveň kvality a nacházím v nich takovou prazvláštní energii. První série Taggerta tuto zažitou skutečnost potvrzuje a příběhy mě vždy dokázali nejen potěšit, ale i občas zamyslet se. Tato série není tolik cítit tv produkcí, respektive není cítí tv produkcí 21.století. Neumím si to vysvětlit, jelikož ztvárnění není nějak světaborné. Jde prostě jen o tu atmosféru, snad o bezpečí teplých kámen, u kterých obrazně člověk při sledování sedí. Toť vše. Tuším, že hodnocení nebylo vůbec objektivní, ale při neustále snaze toto dodržovat, mám občas chuť, jako v tomto případě, nechat se unést i blbostí a takříkajíc zalibovat si v těch slovech.(19.12.2009)

Prvních 10 let se postupně vytvořil tým Mark McManus, James MacPherson, Blythe Duff a superintendant Iain Anders. Díly z 80ých let jsou za 4 frčky a pro mě je to nostalgická záležitost okořeněná songem k závěrečným titulkům. Detektivkové seriály z osmdesátek jsou príma, ještě za komoušů na našich TV obrazovkách v Itálii řádil Cattani, v Západním Německu Schimanski a ve Skotsku Taggart. Seriál se v novém obsazení točí i po roce 2010, ale o už je jen odvar toho původního. Z nostalgie 4 frčky a 70%(11.4.2017)

• - Taggart je nejdéle vysílaným detektivním seriálem v britské televizi (25 let). (xerno)

• - Seriál Taggart se stal slavným také díky velkému charisma ústředního hrdiny, zásadového a tvrdého šéfinspektora skotské kriminálky Jima Taggarta, zosobněného hercem Markem McManusem. Ten však během roztočených dílů - prakticky na počátku seriálu - zemřel v Glasgow na akutní zápal plic jen osm měsíců po své milované ženě. Jeho postava se tak objevuje jen v prvních 5 epizodách. Seriál byl tomuto herci věnován. (LiVentura)

• - Skutečný manžel Blythe Duff, která v seriálu hraje policistku Jackie Reid, jenž se objevuje v nejvíce epizodách, je policista. Pro tuto herečku je tato role zároveň jedinou, kterou doposud před kamerami ztvárnila. (Chamyl)