Inspektor Taggart (TV seriál)

Taggart

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1983

Neville Kidd

Blythe Duff, Mark McManus, Alastair Duncan, James MacPherson, John Michie, Iain Anders, Ashley Jensen, Therese Bradley, Andrew Lee Potts, Andrée Bernard, Graham McTavish, David O'Hara, Sara Stewart, Shauna MacDonald, Shauna Macdonald, Edita Brychtová, Neil Connery, Alex Norton, Frances Grey, David Schofield, Eve Pearce, Jeremy Clyde, Simone Lahbib, Sarah Winman, Cal Macaninch, Amanda Redman, Joe McFadden, Tony Osoba, Pollyanna McIntosh, Iain De Caestecker, Peter O'Brien, Clare Grogan, Paul Barber, Paul Luebke, Brian McCardie, Bryan Larkin, Julie Graham, Stuart McQuarrie, Ian McElhinney, Paul Higgins, Florence Guérin, Ronald Fraser, Brian Pettifer, Maimie McCoy, Struan Rodger, Vivien Heilbron, Frances Low, Mandy Matthews, Sandy McDade, Alison Sterling, Diane Keen, Tony Red Richards, Nicholas Coppin, David Rintoul, Velibor Topic, Lewis Howden, Daniela Nardini, Harry Jones, Angela Walsh, Tony Rohr, Bill Little, Robert James, Ross Finbow, Matthew Pidgeon, Norman Gregory, Malcolm Rennie, Michelle Gomez, Richard Lintern, Ann Mitchell, Ian Hogg, Ronnie McCann, Duncan Bell, Georgie Glen, Eric P. Caspar, Larry Lamb, Don Gallagher, Sandra Voe, Phil McCall, Daniel Healy, Christopher Robbie, John Duttine, Murray McArthur, Mark Bonnar, Stuart Bowman, Norman Eshley, Eileen Nicholas, Richard Rankin, Jessika Williams, Christian Rodska, Gordon Kennedy, Ken Hutchison, James Telfer, Vaughan Sivell, Jenny Runacre, John Stahl, Vivienne Harvey, Isla Blair, Susan Brown, Robert Yates, Michael Carter, Kirsten Hazel Smith, Gordon Fulton, Forbes Masson, Forbes KB, Jamie Michie, Herbert Trattnigg, Stuart Martin, Sheila Reid, Derek Lord, William Scott-Masson, Wendy Wason, Michael Cochrane, Kal Weber, Caroline Langrishe, Colette O'Neil, Alan Cumming, Marc Buckland, Simon Donald, Michael MacKenzie, Erika Wackernagel, Lucy Akhurst, Kathleen McDermott, Sian Thomas, Sara Vickers, Claire Nielson, Michael Nardone, Darren Tighe, Maurren O'Brien, Meg Johnson, Tom Mannion, Rob Spendlove, Ellie Haddington, Mitch Mitchell, Iain Robertson, Julid Peasgood, James McKenna, Gerard Kelly, Brian Capron, David Roper, Ian McColl, Simon Weir, Michael Troughton, Kim Thomson, Alexandra Gilbreath, Briony McRoberts, Valerie Edmond, John Cairney, Bernard Holley, Jake D'Arcy, Barbara Rafferty, Siobhan Redmond, Stuart McGugan, John Mcglynn, Alex Mccrindle, Georgine Anderson, Tom Watson, John Carlin, Harmage Singh Kalirai, Jon Croft, Russell Hunter, Jill Melford, John Salthouse, Jonathan Battersby, Gawn Grainer, John Ringham, Janet Key, Andrew Neil, Jack Galloway, James Cairncross, Paul Ireland, John Grieve, John Kazek, John Grillo, Annie Louise Ross, Derek Riddell, David Crellin, George Rossi, Roy Hanlon, John Murtagh, Gerda Stevenson, James Laureson, Valerie Lush, Jan Wilson, Kika Mirylees, George Anton, Iris Russell, Mary Macleod, Juliet Cadzow, Charles Kearney, Tony Roper, Elizabeth Sinclair, Edmund Bierling

Scénografie:

Mike Gunn

Kostýmy:

Rhona Russell

V pořadí už šestý (začala jsem to počítat :-) ) britský seriál, u kterého jsem si ze začátku říkala Co tohleto propána je?!?, načež si mě úplně získal... - Nečekejte anglickou detektivku à la Agatha Christie - jednak by vám každý Skot řekl, že tahle detektivka je SKOTSKÁ :-))) a jednak jsou jednotlivé díly inspirované skutečnými případy a natáčené ve spolupráci s policií. - Pro prvních 11 sérií s Markem McManusem je typická jistá syrovost prostředí a tvrdost (ale ne drsnost) hlavního detektiva - inspektora Taggarta. Krátké náhledy do života podezřelých, výraznější smysl pro humor i pro realitu než v pozdějších sériích a také než v anglické detektivce. Díly se skládají z krátkých scén, které ukazují, co se kde děje, aniž by to vysvětlovaly - vlastně staví takovou mozaiku, ve které teprve postupně začínáte vidět smysl. Když navíc seriál sledujete ve skotské angličtině, je to úplná gymnastika pro mozek. - Díly z 90. let jsou kratší, jednodušší a přímočařejší, případy vypadají více jako vymyšlené. Někdy se docela podobají anglickým detektivním seriálům, třeba Vraždám v Midsomeru. - Díly po roce 2001 s Alexem Nortonem jsou zaměřené čistě na policejní vyšetřování, někdy hraničí s thrillerem a stylově se podobají anglickým seriálům z té doby - např. Waking the Dead a The Shadow Line. Celkově by se dalo říci, že dřívější díly si hrají s divákovým mozkem a pozdější díly spíše s jeho náladou a emocemi. - První díly obdivuji, je to opravdu kus mistrovské televizní a detektivkové práce a Mark McManus je dokonalý hlavní policajt. Některé z těch dílů jsou vůbec to nejlepší, co jsem kdy v detektivním žánru viděla. Na pozdější díly se zase příjemně kouká. Nejnovější díly jsou na mě už moc thrillerovité, ale ještě pořád zajímavé. Hodnotit celý seriál je tedy dost těžké, když se postupem času tak měnil. Ale bylo by to asi 70%. - P.S. Mimochodem, taky vám připadá, že Mark McManus nevypadá moc jako Skot - spíš jako Sibiřan nebo Laponec? :-)(3.2.2013)

Dnes už klasická anglická detektivní série..(27.3.2005)

Britské detektivky - ať už z Anglie nebo ze Skotska, jako v tomhle případě - zkrátka tvoří špičku žánru nejen v Evropě.(9.7.2007)

• IllIlIlIIl

Jen další z řad kriminálních příběhů...(29.11.2007)

Výborný britský seriál o jednom tvrdém policajtovi, který je však také smrtelným. Na tomto seriálu utrpěli autoři snad jen předčasnou smrtí, bohužel, hlavního představitele komisaře Taggarta.(25.6.2009)

• - Seriál Taggart se stal slavným také díky velkému charisma ústředního hrdiny, zásadového a tvrdého šéfinspektora skotské kriminálky Jima Taggarta, zosobněného hercem Markem McManusem. Ten však během roztočených dílů - prakticky na počátku seriálu - zemřel v Glasgow na akutní zápal plic jen osm měsíců po své milované ženě. Jeho postava se tak objevuje jen v prvních 5 epizodách. Seriál byl tomuto herci věnován. (LiVentura)

• - Skutečný manžel Blythe Duff, která v seriálu hraje policistku Jackie Reid, jenž se objevuje v nejvíce epizodách, je policista. Pro tuto herečku je tato role zároveň jedinou, kterou doposud před kamerami ztvárnila. (Chamyl)

• - Taggart je nejdéle vysílaným detektivním seriálem v britské televizi (25 let). (xerno)