Arrested Development (TV seriál)

Komedie

USA, 2003 - 2018, 34 h 2 min (Minutáž: 22–37 min)

Tvůrci:

Mitchell Hurwitz

Jason Bateman, Portia de Rossi, Will Arnett, Michael Cera, Alia Shawkat, David Cross, Jeffrey Tambor, Jessica Walter, Armie Hammer, Ron Howard, Judy Greer, Charlize Theron, Sarah Scott, Bob Odenkirk, Andy Samberg, Patricia Velasquez, Simon Helberg, Rob Corddry, Bradley Stryker, Julia Louis-Dreyfus, Pat Crawford Brown, Amy Poehler, Ed Helms, Kate Luyben, Pej Vahdat, Jack McBrayer, Mae Whitman, Henry Winkler, Michael Naughton, Dale Waddington, Andy Richter, Christine Taylor, Leonor Varela, Ben Stiller, Zach Braff, Liza Minnelli, Craig Robinson, Justine Bateman, John Michael Higgins, Christopher T. Wood, Cedric Yarbrough, Michael Hitchcock, Don Perry, James Lipton, Carrie Preston, Paul Feig, Heather Graham, Jeff Garlin, Alan Tudyk, Tracy Howe, Ione Skye, Alessandra Torresani, Kevin Heffernan, J.K. Simmons, Shane Ryan, Rob Riggle, Nathalia Ramos, Jordan-Claire Green, Eduardo Palomo, Jesse Heiman, Phyllis Smith, Arick Salmea, John Ross Bowie, Toši Toda, Jonathan Penner, Bashar Rahal, Dave Attell, George Cheung, Brian Baumgartner, Rob Huebel, Mousa Kraish, Meghan Stansfield, Iqbal Theba, Jennifer Gonzalez, Matt Walsh, Peter Jason, Tony Hale, Kristen Wiig, Olivia Dudley, John Slattery, Joe Russo, Lauren Bowles, Andy Buckley, Falk Hentschel, Mather Zickel, Larry Thomas, Terry Crews, Isla Fisher, Seth Rogen, Antonio Jaramillo, Baron Vaughn, Nancy Criss, Lauren Weedman, Debra Mooney, Adam Devine, Jake Hoffman, Andrew Santino, Bernie Kopell, Eric Zuckerman, Nelson Franklin, Marc Cherry, Carrie Kemper, Dan Harmon, Timothy Brennen, Brian Huskey, Maria Thayer, Eric Edelstein, Zoe Levin, Mary Lynn Rajskub, Jillian Armenante, Sam Richardson, Kevin Mukherji, Ping Wu, Parvesh Cheena, Trevor Larcom, Anders Holm, William Bassett, Bob Einstein, Victor Campos, Steve Zissis, Natasha Leggero, Beck Bennett, Dan Warner, Teddy Lane Jr., Tom Schmid, Brant von Hoffman, Andrew Vo, Jeffrey Nicholas Brown, James Pumphrey, Bashir Salahuddin, Tom Virtue, Jessica Chaffin, Joe Damian Daly, Carter Hastings, Rizwan Manji, Peter Michael Goetz, Scott Atkinson, Rocky McMurray, Peter Allen Vogt, Tom Kiesche, Charleigh Harmon, Mo Collins, Robb Skyler, Blake Anderson, Karen Maruyama, Brandon Killham, Lobo Sebastian, Lamarcus Tinker, Omi Vaidya, Alan Maxson, Kathy Kolla, Kenneth Kimmins, Kevin J. Walsh, Scott Vance, Pedro Lopez, Becky Thyre, LaMonica Garrett, Phil Proctor, Bruce Holman, Greg Wrangler, Lynne Marie Stewart, John Ennis, Rodney J. Hobbs, Michael Blieden, Harrison Samuels, John Farley, Toby Holguin, Eddie Perez, Steve Stapenhorst, Zitto Kazann, John Hartmann, Joe Nunez, Brad Morris, Craig Cackowski, Hugh Davidson, Eugene Cordero, Brian Gattas, Hasan Minhaj, Keith Lucas, Kenneth Lucas, Tuffy Williams, Jerry Minor, Sujata Day, Christopher Gehrman, Dana Powell, Greg Worswick, Beau Wirick, Jonathan Schmock, Mark Blankfield, Regi Davis, Marc Evan Jackson, Mel Gorham, Lillian Hurst, Ron Howard (vyp.), Abraham Higginbotham, Daniel Amerman, Sara Chase, Steven Shaw, Ian Roberts, Monty Bane, David Reynolds, Jim Titus, Willam, Steve Seagren, Scott Rosenfeld, Frances Conroy, Christian Vincent, Sam Pancake

George Bluth (Jeffrey Tambor), hlava bohaté rodiny i rodinného byznysu, spáchal všelijaké podvody, jejich vinou tak rodina přišla o všechno. Její jediný svědomitý člen, syn Michael (Jason Bateman), proto nemá jinou možnost, než v zájmu rodiny i podniku převzít otěže. Jeho snahy ovšem (byť většinou neúmyslně) hatí barvitá sorta ostatních zábavných příbuzných, od matky, manipulativní alkoholičky a profesionální urážečky Lucille (Jessica Walter), přes sourozence – zakomplexovaný starší bratr, mág poloamatér a vášnivý řidič segwaye Gob (Will Arnett), rozmazlený dětinský mamánek Buster (Tony Hale), nejistá, líná a povrchní sestra-dvojče Lindsay (Portia De Rossi); přes rodinu Lindsay – její manžel, věčnými dvojsmysly mluvící neúspěšný herec a první světový analrapist Tobias (David Cross), jejich dcera, natvrdlá a přitom vyčůraná, o pozornost rodičů žadoníci Maeby (Alia Shawkat); až po jeho vlastního syna George Michaela (Michael Cera), který je sice zdánlivě vzorem ctnosti, zároveň ale tajně chová milostné city ke své sestřence Maeby. Charaktery jsou do jednoho pokřivené, sobecké a ve svojí podstatě nesympatické, což je paradoxně činí sympaticky upřímnými a lidskými. Herecky se potom jedná snad o tu nejnadanější sitcomovou sortu, Walter, Arnett, De Rossi či Cross předvádějí nezapomenutelné kreace, a ani takový Cera, kterého jsem nikdy neměl rád, za nimi v Arrested Development nijak výrazně nezaostává, zaryté seriálové a filmové fandy navíc potěší neobyčejně hvězdné obsazení vedlejších rolí či camea (výborná Liza Minnelli, Carl Weathers, Julia Louis-Dreyfus, Zach Braff, Charlize Theron). S čím ale AD stojí a padá, čím se odlišuje od ostatních, to je jeho koncept a humor. Sitcom jako žánr je všeobecně považovaný za učebnicovou definici odpočinkové podívané, sledující formulku „vypnout mozek, polechtat bránici“. AD ovšem bránici s největší pravděpodobností nepolechtá, dokud nebude mozek pracovat na plné obrátky. Slovní hrátky, fraška, satira, držkopády, dvojsmysly, trapasy, chicken dance, a hlavně přehršel odkazů a narážek na vlastní děj a dřívější vtípky, AD kombinuje všechny druhy humoru, nic mu není cizí, a nikdy nepřestává zahrnovat návalem nečekaných zvratů děje ani osvěžujícími pointami vtipů. Spolu s opakovaným sledováním tak nejeden vtip dostane další rozměr, je totiž jednoduše nemožné všechno stihnout napoprvé, byť se ostrovtipný vypravěč (Ron Howard) snaží diváka zuby nehty udržet v obraze. Zkrátka a dobře, Arrested Development nemá na seriálovém poli konkurenci jednoduše proto, že se jedná o tak specifický výtvor. Po třech komplet zopakováních seriálu jasná srdcovka. PS pokud neumíte výborně anglicky, tak se o to radši nepokoušejte, domnívám se, že by to celé vyznělo jako jeden velký neúmyslný trapas.(27.5.2008)

Arrested Developement je dost možná ten nejoriginálnější nový americký sitcom. Postavy a vtipy, jakkoli povedené, sice nijak nepřekvapí, celkově jsou spíš výběrem těch nejlepších archetypů, které se v žánru vyskytují odnepaměti, avšak teprve samotným pojetím vyprávění a jeho výsledným podáním si těžko hledá konkurenci. Už první epizoda se s vyprávěním nepáře: bez doprovodného smíchu představí celou rodinu Bluthových prakticky najednou, což jednoduchosti vůbec nepomáhá. Zbytek prvních tří původních sérií se sice poměrně umravní, ale autorský rukopis na nich jde pořád znát. Nelineární vyprávění je přesně v takové podobě asi ideální, kvanta flashbacků pomáhají prokreslovat postavy, a zároveň nijak nebrzdí samostatné epizody. Po náhlém ukončení produkce FOXem a následném návratu rodinky o několik let později pod křídly mnohem odvážnějšího Netflixu se však vypravěčské peklo rozjede na plné obrátky. Nové epizody jsou stejně jako ty předchozí promyšlené do posledního puntíku, jenže kvůli tomu, že se každý díl zaměřuje na jednotlivé postavy, přičemž se jejich akce prolínají, ať už v záběru nebo mimo něj, už AD není ani zdaleka tak odpočinkové jako bývávalo v televizi. Co je ale nejdůležitější, vtipu ani samotným postavám to neškodí, naopak. Pouze děti rodiny, tedy George Michael a Maeby, ztrácí na zajímavosti. Jak rád jsem jim věřil ty podivné pubertální výrostky, tak jsou jako odrostlí často až nesnesitelní (ano, Michael Cera byl před nějakými desíti lety dokonce i sympaťák!). Ostatní jedou naplno od začátku do konce. A to především mí oblíbenci GOB a Pop-Pop/Oscar. První, nejstarší syn rodiny, největší životní tragéd bez přátel a opravdového života, nejlepší jezdec na Segway, ale hlavně věčně mizející "velkolepý" mág a iluzionista. Druhý, otec rodiny, milovník žen, ale hlavně lhář a podvodník, který je vždy na útěku/jeho vždy zkouřené identické dvojče. Jejich epizody jsou v poslední řadě tím nejlepším, co se v celém seriálu vyskytne, ale i to jen těsně. Tato těžce nepovedená rodina si mě svým vyhnáním trapnosti sitcomového vtipu do absurdity a využíváním právě té trapnosti získala a s čistým svědomím můžu říct, že o ní nevznikla jediná špatná epizoda. Už aby byl film.(15.11.2013)

Arrested Development patří mezi tu hrstku seriálů, kterým ani není pořádně co vytknout, protože děj, postavy a jejich obsazení, to vše je na velmi vysoké úrovni - pro standardní sitcom snad nedosažitelné - a humor samotný se tu vyskytuje v opravdu mnoha podobách; od naprosto seriózně se tvářících bizarních situací i celých zápletek přes spoustu skrytých detailů a narážek či několik running joků až po vyloženě groteskní gradování některých epizod. A skvělý vypravěč k tomu! Je jen otázkou, jestli jednomu svým stylem sedne nebo ne, pročež doporučuji vyzkoušet prvních pár dílů, ze kterých se dá získat slušná představa, jaké to bude až dokonce (tedy s tím, že absurdita díl od dílu, série od série stoupá). Obsahem i formou každopádně jeden z nejoriginálnějších komediálních seriálů, jaký jsem kdy viděl (nezapomeňte koukat na "On the next..."). Justice is Blind, Afternoon Delight, Mr. F. 10/10(6.5.2010)

Další nenápadné, avšak geniální dílko - nijak vtírávý, inteligentní a decentní sitcom, který nepotřebuje okatě a křečovitě tlačit na divácké bránice a přesto dokáže královsky pobavit. Síla AD tkví především v charakterech, jejich originalitě a různorodosti, každý je něčím výrazně specifický, avšak i při své ujetosti zůstává věrohodný a přirozený. O nejlegračnější momenty se určitě postará Tobias a k zahození není ani právník Barry jako předobraz Dr. Spacemana z 30 Rock. Dohromady se tato nezaměnitelná rodinka skvěle doplňuje, či naopak konfrontuje v neobvykle důmyslně vypointovaných scénách... 9/10(7.11.2009)

První 3 série představují kultovní seriál s dost specifickým humorem, na který je potřeba si zvyknout a určitě není pro každého, ovšem když na něj přistoupíte, čeká vás neskutečná jízda, která je s každým znovu-shlédnutím vtipnější a vtipnější. Největšími přednostmi jsou určitě originalita, žádný laugh track, ale hlavně a především geniální postavy a herci. Za mě rozhodně vede Gob, ale také jsem si hodně oblíbila i obě Lucille a Lindsay. 9/10 |||||| 4. série mění celý koncept a sleduje v každém díle vždy jen jednu postavu, což samo o sobě ještě není tragédie, protože jednotlivé příběhy se postupně začnou proplétat dohromady a právě v těchto momentech to bývá nejzábavnější. Ne, největším záporem je celkový ústup humoru, který se objevuje jen místy a už to prostě není ta nenáročná pohoda (upřímně některé díly jsou celkem dost depresivní). I tak nemůžu říct, že by se mi tato řada vyloženě nelíbila, ale jednou nejspíš stačilo. 6/10(30.6.2018)

• - Ve finále první řady si přítelkyni George Michaela (Michael Cera) Ann zahrála herečka Alessandra Toreson, později ji ale hrála Mae Whitman, která vypadá úplně jinak. Tato změna obsazení je pravděpodobně žertík, protože Michael (Jason Bateman) pořád zapomíná, jak Ann vypadá, a Maeby (Alia Shawkat) jí ze žárlivosti říká „No Face“ („Bez tváře“). (Tom Riddle)

• - Postava strýčka Jacka (Martin Short) je volně založená na skutečném devadesátiletém fitness guru Jacku LaLanneovi. Styl mluvy, oblékání a uhlově černé vlasy jsou všechno LaLanneovy poznávací znaky. Ovšem narozdíl od seriálového Jacka, LaLanne byl v době natáčení stále velice hbitý a plně pohyblivý. (Tom Riddle)

• - Epizody končí klasickým „v příštím díle uvidíte“, ovšem obvykle se naznačený děj v dalším díle neobjeví, ale je součástí návaznosti příběhu. (Tom Riddle)