Arrested Development (TV seriál)

Komedie

USA, 2003–2018, 33 h 40 min (Minutáž: 22–37 min)

Tvůrci:

Mitchell Hurwitz

Jason Bateman, Portia de Rossi, Will Arnett, Michael Cera, Alia Shawkat, David Cross, Jeffrey Tambor, Jessica Walter, Armie Hammer, Ron Howard, Judy Greer, Charlize Theron, Sarah Scott, Bob Odenkirk, Andy Samberg, Patricia Velasquez, Simon Helberg, Rob Corddry, Bradley Stryker, Julia Louis-Dreyfus, Pat Crawford Brown, Amy Poehler, Ed Helms, Kate Luyben, Pej Vahdat, Jack McBrayer, Mae Whitman, Henry Winkler, Michael Naughton, Dale Waddington, Andy Richter, Christine Taylor, Leonor Varela, Ben Stiller, Zach Braff, Liza Minnelli, Craig Robinson, Justine Bateman, John Michael Higgins, Christopher T. Wood, Cedric Yarbrough, Michael Hitchcock, Don Perry, James Lipton, Carrie Preston, Paul Feig, Heather Graham, Jeff Garlin, Alan Tudyk, Tracy Howe, Ione Skye, Alessandra Torresani, Kevin Heffernan, J.K. Simmons, Shane Ryan, Rob Riggle, Nathalia Ramos, Jordan-Claire Green, Eduardo Palomo, Jesse Heiman, Phyllis Smith, Arick Salmea, John Ross Bowie, Toši Toda, Jonathan Penner, Bashar Rahal, Dave Attell, George Cheung, Brian Baumgartner, Rob Huebel, Mousa Kraish, Meghan Stansfield, Iqbal Theba, Jennifer Gonzalez, Matt Walsh, Peter Jason, Tony Hale, Kristen Wiig, Olivia Dudley, John Slattery, Joe Russo, Lauren Bowles, Andy Buckley, Falk Hentschel, Mather Zickel, Larry Thomas, Terry Crews, Isla Fisher, Seth Rogen, Antonio Jaramillo, Baron Vaughn, Nancy Criss, Lauren Weedman, Debra Mooney, Adam Devine, Jake Hoffman, Andrew Santino, Bernie Kopell, Eric Zuckerman, Nelson Franklin, Marc Cherry, Carrie Kemper, Dan Harmon, Timothy Brennen, Brian Huskey, Maria Thayer, Eric Edelstein, Zoe Levin, Mary Lynn Rajskub, Jillian Armenante, Sam Richardson, Kevin Mukherji, Ping Wu, Parvesh Cheena, Trevor Larcom, Anders Holm, William Bassett, Bob Einstein, Victor Campos, Steve Zissis, Natasha Leggero, Beck Bennett, Dan Warner, Teddy Lane Jr., Tom Schmid, Brant von Hoffman, Andrew Vo, Jeffrey Nicholas Brown, James Pumphrey, Bashir Salahuddin, Tom Virtue, Jessica Chaffin, Joe Damian Daly, Carter Hastings, Rizwan Manji, Peter Michael Goetz, Scott Atkinson, Rocky McMurray, Peter Allen Vogt, Tom Kiesche, Charleigh Harmon, Mo Collins, Robb Skyler, Blake Anderson, Karen Maruyama, Brandon Killham, Lobo Sebastian, Lamarcus Tinker, Omi Vaidya, Alan Maxson, Kathy Kolla, Kenneth Kimmins, Kevin J. Walsh, Scott Vance, Pedro Lopez, Becky Thyre, LaMonica Garrett, Phil Proctor, Bruce Holman, Greg Wrangler, Lynne Marie Stewart, John Ennis, Rodney J. Hobbs, Michael Blieden, Harrison Samuels, John Farley, Toby Holguin, Eddie Perez, Steve Stapenhorst, Zitto Kazann, John Hartmann, Joe Nunez, Brad Morris, Craig Cackowski, Hugh Davidson, Eugene Cordero, Brian Gattas, Hasan Minhaj, Keith Lucas, Kenneth Lucas, Tuffy Williams, Jerry Minor, Sujata Day, Christopher Gehrman, Dana Powell, Greg Worswick, Beau Wirick, Jonathan Schmock, Mark Blankfield, Regi Davis, Marc Evan Jackson, Mel Gorham, Lillian Hurst, Ron Howard (vyp.), Abraham Higginbotham, Daniel Amerman, Sara Chase, Steven Shaw, Ian Roberts, Monty Bane, David Reynolds, Jim Titus, Willam, Steve Seagren, Scott Rosenfeld, Frances Conroy, Christian Vincent, Sam Pancake, Patrice O'Neal, Michael Bartel, Karly Rothenberg, Adam Ray, Clint Howard, James Howell, Jim Ishida, Kelly Sry, Nicholas Roget-King, Dan Horton, Jill Ritchie, John Rothman, Carl Weathers, Michael Paul Chan, Jesus Nebot, Tommy Savas, Jane Lynch, Newell Alexander, Anthony Wong, Jay Ward, Tarah Paige, Jeffrey Doornbos, Justin Lee, Ethan Phillips, Dave Allen, Ian Roberts, Steve Tom, Tom Konkle, Christian Duguay, Richard Simmons, Thomas Jane, Martin Mull, Malik Yoba, Ed Begley Jr., Steve Bannos, Martin Short, Rick Hall, Amy Poehler (a.z.), Marc Grapey, Robert Smigel, Dan Castellaneta, Mario Joyner, Dick Van Patten, Jeff Garber, Dave Thomas, Harry Hamlin, Scott Baio, Asante Jones, Justin Grant Wade, Jamie Kennedy, Saemi Nakamura, Frankie Muniz, Hector Atreyu Ruiz, Anne Bellamy, Richard Belzer, Andy Dick, John Larroquette, Judge Reinhold, Bud Cort, Michael Byrne, Bronwen Masters, Mitsu, Gary Cole, Robert Michael Morris, Larry Udy, John Beard, Erik Griffin, Chris Diamantopoulos, Allan Wasserman, Max Winkler, Busy Philipps, Maria Bamford, Mac Brandt, Raja Deka, Thushari Jayasekera, Brian Grazer, Conan O'Brien, John Krasinski, Kyle Bornheimer, Trace Beaulieu, Thomas Robinson, Josh Trank, Tim Ryan, Ben Schwartz, Asif Ali, Wyatt Russell, Bruce McCulloch, Trevor Einhorn, Evie Ryland, Jess Rowland, Elise Robertson, Tommy Tune, Alan Blumenfeld, Lonny Ross, Josh Lawson, Amy Hill, Suzanne Whang, Bobby Lee, Christine Dunford, Keri Russell, Jordan Black, Tim Russ, Nadine Velazquez, Ithamar Enriquez, David Henrie, Jake Martin, Garcelle Beauvais, Brian Patrick Wade, Josh Stamberg, Zach Woods, Lennon Parham, Diedrich Bader, Rebekka Johnson, Rebecca Drysdale, Gloria Sandoval, Jorge Diaz, Ilyse Mimoun, Lidia Porto, David Saucedo, Moses Storm, Anthony De Longis, Cort McCown, Kevin Crowley, Kristin Vahl, Michael Blum, Zack Evans, Kimmy Shields, Justin Tan, Kyle Mooney, Christopher Avila, Breezy Eslin, Dermot Mulroney, Adhir Kalyan, Van Epperson, Ben Levin, Steve Witting, Myra Turley, Doc Farrow, Bryce Dallas Howard, Paige Howard, Rance Howard, Brandon Molale, Exie Booker, Stelio Savante, Jill Remez, Gil Glasgow, Chris Witaske, Mekai Curtis, Andrew Secunda, Marques Ray, Alejandro Patiño, Jordan Feldman, Kunal Sharma, Spencer Baik, Guru Singh, Roberto 'Sanz' Sanchez, Jackson Odell, Steve Ryan, Timothy Davis-Reed, Owen Daniels, Joel Hodgson, Eddie Pepitone, Sophi Bairley, Cici Lau, Kyra Oser

Je to strašně - v tom nejlepším smyslu slova - debilní. Do absolutního extrému vyhnané zápletky plné neuvěřitelných kreatur, z nichž žádná z nich jednoduše nemůže být označena jako "normální", a to platí pro zápletky i kreatury. Spoustu hříček založených na podobné výslovnosti nebo různých významech slova, které bych za žádnou cenu nechtěl a ani nedoporučoval překládat do češtiny. Věci jako analrapist nebo anustart jsou pak jen třešničkou na dortu. Tři série si tak nějak jedou to svoje co se týče vývoje děje, ale návrat po letech do čtvrté řady s nejnechronologičtějším vyprávěním v historii videa donutí rezignovat na jakoukoli návaznost a brát to jen jako sled scének. Nedokážu si představit, že bych na to koukal jenom jednou tejdně, když jsem se ztrácel i při sledování několika dílů po sobě.(4.6.2014)

1. – 3. série – 85% - Uhozené téměř přes čáru, při větší divákově nepozornosti pravděpodobně nepochopitelné a díky gradujícím zápletkám a tvůrčí odvaze čím dál originálnější. Někdo si stejně jako já zamiluje rádoby důmyslného iluzionistu Goba, někdo chladný krk rodiny Lucille a někdo třeba věčně rozpačitého George Michaela. Tak jako tak je ale radost sledovat rodinu, kde ryze obyčejného člena aby pohledal. Některé scénáristické finty jsou u Bluthových pravými diamanty (průběžné vtipy v čele s chicken dance) a jediné, co mi kazí radost, jsou opletačky s uvězněním George staršího či Oscara a s tím související řešení nejrůznějších rodinných podvodů. Jinak jsou ale tyhle tři zbytečně krátké sezónky pravým pokladem pro všechny, kteří v sitcomech hledají něco dosud nepoznaného. 4. série – 70% - Vymodlený návrat, který určitě není pro každého. Koncept propletenosti je doveden na hranici divácké snesitelnosti, některé hlavní postavy působí spíše jako vedlejší (což v pozdějších epizodách nejvíc ubližuje mojí favoritce Lindsay) a Mitchell Hurwitz si pro jistotu rozehrává několik stop pro budoucí počiny. Nové sezóně tak proto chybí ucelenost starších dílů, ale neznamená to, že by s Bluth family nebyla legrace. Jen je zkrátka jiná a velmi, velmi specifická - a s fenomenální Islou Fisher jako novým, téměř již neoddělitelným novým charakterem. 5. série - 60% - Labutí píseň, u níž bylo nejvtipnější čekání na ni a neustálé ujišťování, že se co nevidět začne točit. Tedy to samé ujišťování, které nakonec trvalo několik let. Způsob jejího naservírování ve dvou částech se nakonec ukázal poněkud macešským rozhodnutím, ale to je ta nejmenší starost. Navazování na původní poetiku je totiž plné křeče, za kterou může jak spousta problémů v zákulisí z posledních let, které ani při největší snaze nejdou zcela odfiltrovat (chování Jeffreyho Tambora vůči Jessice Walter, rasista Cross, alkoholem očividně čím dál zničenější Will Arnett). Dlouhodobé linky jsou buď natažené příliš (Fakeblock, zeď, Lucille Austero) nebo zoufale nudné a mám chuť je přetáčet (bohužel víceméně cokoli s Tobiasem). Naštěstí ani tohle smutné trápení nedokáže zabít potenciál vděčných running joků (The Final Countdown je dokonalá, i kdyby byla použitá stokrát) nebo chemii hlavního ansámblu. O to víc mě mrzí násilně roubované flashbacky nebo nepřítomnost Lindsay a s tím související do očí bijící green screen. Arrested se tak loučí po svém rozhodně nejslabším období, které ale nedokáže zničit vzpomínky na původní koncept - a stejně tak nutí diváka posmutněle přemítat, kam až mohl seriál růst, kdyby při svých začátcích dostal takovou šanci, jakou dostat měl.(23.3.2014)

Arrested Development patří mezi tu hrstku seriálů, kterým ani není pořádně co vytknout, protože děj, postavy a jejich obsazení, to vše je na velmi vysoké úrovni - pro standardní sitcom snad nedosažitelné - a humor samotný se tu vyskytuje v opravdu mnoha podobách; od naprosto seriózně se tvářících bizarních situací i celých zápletek přes spoustu skrytých detailů a narážek či několik running joků až po vyloženě groteskní gradování některých epizod. A skvělý vypravěč k tomu! Je jen otázkou, jestli jednomu svým stylem sedne nebo ne, pročež doporučuji vyzkoušet prvních pár dílů, ze kterých se dá získat slušná představa, jaké to bude až dokonce (tedy s tím, že absurdita díl od dílu, série od série stoupá). Obsahem i formou každopádně jeden z nejoriginálnějších komediálních seriálů, jaký jsem kdy viděl (nezapomeňte koukat na "On the next..."). Justice is Blind, Afternoon Delight, Mr. F. 10/10(6.5.2010)

1. séria : 80% Parádna oddychovka, ktorá ma ale donúti zasmiať sa nahlas len raz za čas. Priestor na zlepšenie tam tak ešte stále je. Postavy som si už ale teraz celkom zamiloval, a to úplne všetky. 2. séria : 90% Lepšie, bláznivejšie, vtipnejšie. Rodina Bluthovcov sa nedá nemilovať. 3. séria : 90% 4. séria : 65% K čomu bol AD obnovený na Netflixe? Aby sme dostali toto? Tie diely sú údesné dlhé (30 minút), čo spôsobuje absencia vtipu, gagov, a všetkého, čo robilo pôvodné AD komediálnym kráľom. Aj tu sa dajú nájsť skvelé gagy, no ich početnosť je tak 1 na 3 diely. A to sa nedá odpustiť. Vo výsledku som sa musel už len nútiť, aby som dopozeral všetko do konca. Jediným plusom je tak previazanosť deju v jednotlivých dieloch, ktorá je naozaj obdivuhodná. Seriál mal ale radšej skončiť po skvelej tretej sérii.(19.7.2014)

První 3 série představují kultovní seriál s dost specifickým humorem, na který je potřeba si zvyknout a určitě není pro každého, ovšem když na něj přistoupíte, čeká vás neskutečná jízda, která je s každým znovu-shlédnutím vtipnější a vtipnější. Největšími přednostmi jsou určitě originalita, žádný laugh track, ale hlavně a především geniální postavy a herci. Za mě rozhodně vede Gob, ale také jsem si hodně oblíbila i obě Lucille a Lindsay. 9/10 |||||| 4. série mění celý koncept a sleduje v každém díle vždy jen jednu postavu, což samo o sobě ještě není tragédie, protože jednotlivé příběhy se postupně začnou proplétat dohromady a právě v těchto momentech to bývá nejzábavnější. Ne, největším záporem je celkový ústup humoru, který se objevuje jen místy a už to prostě není ta nenáročná pohoda (upřímně některé díly jsou celkem dost depresivní). I tak nemůžu říct, že by se mi tato řada vyloženě nelíbila, ale jednou nejspíš stačilo. 6/10(30.6.2018)

• - Ve finále první řady si přítelkyni George Michaela (Michael Cera) Ann zahrála herečka Alessandra Toreson, později ji ale hrála Mae Whitman, která vypadá úplně jinak. Tato změna obsazení je pravděpodobně žertík, protože Michael (Jason Bateman) pořád zapomíná, jak Ann vypadá, a Maeby (Alia Shawkat) jí ze žárlivosti říká „No Face“ („Bez tváře“). (Tom Riddle)

• - Spoiler: Jason Bateman je jediným členem castu, který se objeví v každé epizodě. (Tom Riddle)

• - Kamera, kterou Gob používá při výrobě svých triků, a která je vidět i při mnoha jiných příležitostech, je Canon XL-2. (Tom Riddle)