Hvězdná brána: Atlantida

• Kanada Stargate: Atlantis (více)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (více)

Série(5) / Epizody(98)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

Tartalus

Povinnost pro fandy Stargate. Krásný vizuál, velmi dobré postavy a herci (Radek Zelenka je legendární). Samotné prozkoumávání města a objevování nových technologií je velmi zábavné. Na druhou stranu seriál má dost slabých dílů a celkový děj je dost nezáživný. ()

husak_k

Jako už to není tak dokonalý, jak mi to přišlo ve dvanácti letech. Ale pořád je to seriál se srdíčkem a mnoho dobrými sci-fi nápady, což já cením. 80% ()

Skrivan

Atlantida je více než důstojnou pokračovatelkou původního seriálu, který dokonce (zejména v jeho pozdějších sériích) často i předčí. Většina hlavních postav si dokázala velmi rychle získat mé sympatie, Wraithové jsou dost zajimavým nepřítelem. Mrzí mě poměrně nijaký konec, Atlantida by si rozhodně zasloužila něco lepšího. ()

cubiczech

lehce povrchní a naivní sci-fi seriál... podle mne je spíče vhodný pro nefanoušky hvězdné brány, co nemají tak poleptaný žaludek nekončícím přísunem desítek (bohužel už dost natahovaných) SG1 epizod, stačí vědět o co jde a už jste v obraze... stačí překousnout pár věcí: každý v cizí galaxii mluvi americkou angličtinou, podivné plastové vizuálni efekty (star wreck: in the pirkining je amatérksý film, a i tak má lepší), seriál vás nenutí vážit si postav, jako by vám nevadilo že někdo umře... ale dlouho budu vzpomínat na Dr. Zelenku a jeho hlášku "ježiš jás s těma hercema nemůžu hrát" .. patrně mu nikdo z produkce nerozumněl :-D ()

Xavy

Jak stargate,tak stargate atlantis a Battlestar galactica patří mezi špičku sci-fi seríálů. Atlantis dostává nový nádech, nové postavy, nová dobrodružství. Tento typ seriálu může být nekonečný :) ()

Entfak

Když jsem poprvé viděl náhodný díl Atlantis v Tv, tak jsem měl spíše dojem, že se jedná o velice slabý odvar SG-1. Nicméně, asi nic se nemá pozorovat od poloviny a tak jsem se pustil do první série. A jelikož jsem seriálový magor, tak za týden jsem měl již 1., 2. i 3. sérii zasebou. Toto navázání mne prostě oslovilo. I přesto, že se místy objevily velice slabé epizody, tak stále převažují ty lepší a kvalitnější, které mají co říci. Pravdou také je, že převládající středověké civilizace po čase nudí, ale postupné detailnější rozebírání postav a ras tento nedostatek znatelně vyrovnává. A to nemluvím o dr. Zelenkovi, který svými hláškami, ať už v dabované, nebo originální verzi, celý seriál znatelně oživuje. A to, že v americkém seriálu zazní i poměrně dost češtiny je taktéž velice sympatické. 4+ a těším se na universe. ()

kedluben

To je přesně ten typ seriálu, od kterého čekám ten opravdový "odpočinek". A nutno říct, že se mi ho dostává vrchovatě (v dobrém slova smyslu). Občas stále stejné hlášky, gesta,... ale to nevadí, to není Bunuel. Já si tenhle seriál docela užívám. Otevřu si pivo a nechám se bavit, napínat (to vlastně ani tak ne) a tak podobně. Splnil tenhle seriál moje očekávání? Splnil. ()

jukyn

Dlouho jsem se rozhodoval co,nejdříve jsem zvolil 4* a nyní pět*. Musím diametrálně jinak hodnotit první sérii a druhou...první mě nezaujala a myslel jsem že je to slátanina.Ale druhá mě chytla a příchodem Ronana Dexe je to úplně jiné,postavy si hodlám říct jsou lepší,viz.McKay(který se mimochodem stal nejlepší postavou současného seriálového dění),dále Ronana,který mě v nějkolika ohledech připomíná Riddicka. Ale co je hlavní:"Oproti SG1 jsem nenašel v druhé sérii jedinný slabší díl."To u ěm rozhodlo... ()

AxusNalim

Spin-off SG-1, který se nese víceméně ve stejném duchu. Polovina týmu připomíná členy SG-1: John, kopie Jacka; Opičák, kopie Teal'Ca; Jennifer, kopie Janet; Teyla, kopie libovolného smrku na libovolné planetě... V 1. sezóně slibné začátky - trochu "jinak-než-v-SG1" nepřáteli poznamenané civilizace, Wraith jako roj hmyzu bez vyčnívajících jednotlivců, žádné spojení se SGC, obří město na prozkoumání (a možnost hraní v pořád stejných kulisách místo obvyklých "různých" planet porostlých kanadským lesem), atd... Postupně se z Wraithů stala kopie GoaUldů - reprezentuje je pár "šéfů," kteří mezi sebou válčí. Ale stejně se v každé řadě najde pár dobrých dílů. Čímpak to bude, že ve většině z nich hostuje někdo ze SG-1? ()

RomaS

Při hodnocení jsem na rozpacích. Jde samozřejmě o povedené pokračování původní Hvězdné brány, ale v podstatě je to stejné. Nebezpečný nepřítel, co ohrožuje celou galaxii a hrstka lidí, kteří se tomu snaží zabránit, jen je jiná galaxie, což kdybych nevěděl, nemám šanci to poznat. Nejenže všichni obyvatelé planet jsou stejní jako lidé ze Země, všichni taky umí výborně Anglicky s perfektním přízvukem, sociálně a společensky se liší taky jen minimálně. V podstatě na těchto minimálních rozdílech (když už tam jsou) je většinou postavený celý díl a většinou končí tak, že pokud je společnost morálně "posunutá" do jiných kolejí než je současný obecný předpoklad správné morálky, vždycky na to doplatí, že si nenechali poradit, jak se to správně dělá. Seriál taky trpí stejnou linearitou téměř všech dílů. Ta je nastavena jako: vyskytl se velký problém - nevíme co s tím - neviní umírají - vše vypadá beznadějně - v posledním okamžiku někdo něco spásného napadne a vše je vyřešeno. Taky mi je vždycky úplně jasné, že když na začátku je něco úžasného objeveno, co by mohlo narušit tzv. status quo a dát rozhodující převahu lidem, pokaždé jen čekám, kde se to pos...e. A že jsem nebyl ani jednou zklamán. Je taky škoda, že téměř na všech světech se setkávají s lidmi, kteří jsou pokrokem někde mezi objevení ohněm a motyky. Veškerá vegetace je taky identická. Když se náhodou potkají s moderními lidmi, musíte zase čekat jenom problémy. Mimo jiné, nejsem taky přesvědčen, že byl šťastný výběr charakterů postav. Pořád se nemůžu s žádnou postavou ztotožnit nebo jí fandit. Byl jsem, ale příjemně překvapený začleněním do týmu Čechem Dr. Zelenkou, který je jednou z hlavních postav. Má českou vlajku na rameni a dokonce občas mluví česky. Kdyby to byl, ale např. Ukrajinec, tak by mi to bylo jedno. Vypadá to, že seriál díky této kritice moc rád nemám, ale momentálně jsem v půlce 2. série a hltám jeden díl za druhým s tím, že se na každý těším. Ale kvality svého předchůdce nedosahuje. (pozn.) **** Po shlédnutí posledního dílu páté série musím přidat hvězdu. Celkově se v půlce seriál zvedl a držel se. Hlavně přibylo akce a hlášek u kterých jsem se skvěle bavil. Pátá řada ovšem už linii neudržela a vrátila se k paběrkování - co dál. ()

schwejk

Nápad za všechny peníze - doplnit úspěšný seriál o paralelní a velmi kvalitní dějovou linii. Atlantis se mi od začátku moc líbilo a Joe Flanigan a jeho hlášky mě nezřídka dostávaly do kolen. David Hewlet je taky skvělý a výraz Jasona Momoy je k nezaplacení. To vše korunuje dr. Zelenka se svým "I'm trying, doprdele!" - mít tohle chybu... Vlastně má. Po prvních dvou skvělých řadách přišla úžasná třetí, kde se odehrály zásadní události i ty nejvtipnější díly. Prostřední dvoudíl s božským R. D. Andersonem stál za to. Nicméně, čtvrtá řada byla totální propadák a pátá byla do poloviny o ničem a pak už se jelo honem honem, aby se stihlo všechno uzavřít. A závěr mě hodně zklamal. I tak to ale stačí na čtyři hvězdičky - první tři řady si je zaslouží! ()

The_God

Velmi vydařený spin-off. Hodně jsem se obával, že to bude pouze a jen ždímání peněz z fenoménu SG, ale není tomu tak. SGA se nese v podobném duchu jako SG-1, ale noví nepřátelé, nové technologie a vlastně samotné město Atlantis dávají seriálu odlišný "šmrnc". Je tu opět klasický problém dobrých/špatných epizod, ale to se u seriálů stává. Opět, jako většinou, doporučuji pustit v originále. Pár epizod jsem viděl dubovaných a byl jsem hodně zklamanej. ()

Shadoww

Poněkud prkenné prostředí středověkých vesnic, které si seriál přináší už z předchozí série je snad jedinou mou výraznější výtkou, jinak seriál po všech směrech příjemně překvapil.Sice zde máme tradiční schéma boje s vyspělým zdánlivě nepřemožitelným nepřítelem, nicméně děj je poměrně poutavý a hlavní postavy - především McKay si dokáží získat sympatie. Nelze čekat, že se seriál zavděčí všem, nicméně fanouškovskou základnu, jak je vidno, si vždycky najde. ()

Akyno

NA SG1 sa to nechyta....sterilne, studiove, jediny charakter kt. si ma ziskal bola Dr. Weir....bola fantasticka...zvysok nestal za vela. ()

aluminius

Pilotny diel bol fajn. Dalsie diely ma unavuju, nicim nesokuju, predvidatelna dejova linia. Herecke vykony slabe...urovnou a spracovanim by som tuto odnoz serialu prirovnal ku Xene alebo Herkulovi...ak sa budem chciet "zasmiat" pozriem si sitcom, ak budem chciet "plakat" ,tak nejaku dramu...ak nemam co s casom,pustim Atlantis. ()

pursuer

Nevím, zdali je můj názor dostatečně objektivní, jelikož jsem viděl pouze pár dílů, ale podle toho, co jsem dosud vypozoroval, ani nechci vidět víc. Tvůrci mají plnou hubu o tom, jak je seriál neuvěřitelně inteligentní a intelektuálně na výši, ovšem fakt, že 80% úkazů v seriálu je vysvětleno "protože bagr" a zbytek je snůškou nesmyslů s maximálním obsahem pseudo-vědecké terminologie, mě spíše vrací ke vzpomínkám na StarTrek ze 70. let, kde věci dávaly smysl, protože tomu diváci chtěli věřit. Co mohu s klidným svědomím říci, je, že tento trapný derivát už rozhodně nepůsobí tak profesionálně jako originální SG-1. Na první pohled ťamanské kostýmy z recyklovaného mikrotenu, kamera ala Sony Handycam, mimozemské artefakty s diodou uvnitř (protože když to nesvítí, není to mimozemské), masky z klovatiny a hromada debilních "inside" keců jsou srovnatelné leda tak s kombinací zmíněného StarTreku a Power Rangers. Kdyby to pak bylo alespoň vtipné, tak bych snad odpustil i ty mizerné herecké výkony. Místo toho jako bych se nedíval na multimilionový seriál, ale na nepříliš nacvičovanou divadelní inscenaci Modrého modelu. Škoda peněz. ()

KatkaMach

Opravdu povedený seriál. Jako fanouškovi SG1 mi tak 2-3 díly trvalo, než jsem si zvykla, ale stálo to za to. Skvěle vybraní herci, dobře napsané dialogy a spousta akce. Já osobně zbožňuji postavu Rodneyho McKaye, za kterou patří velká poklona Davidu Hewlettovi. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (více)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (více)