Dobrodružství kriminalistiky

• Západní Německo Täter unbekannt - Sternstunden der Kriminalistik (více)
TV spot 21

Hudba:

Karel Svoboda

Série(4) / Epizody(26)

Martin741

Vyborna temna atmosfera, uvodna znelka. Spracovane a zrezirovane kvalitnou reziserskou rukou Moskalyka. A naviac, pribehy su pravdive ..... 95 % ()

cariada

Kriminální seriál ,kde každý díl byl o jedné kriminalistické metodě. Velikánská pleáda herců se tu vystřídala. ()

C0r0ner

Myslím si, že se tímhle seriálem nechali inspirovat Kanaďané a natočili podle něj detektiva Murdocha. To, že to je podle skutečných událostí, jenom přidává na kvalitě už tak dobrého seriálu, který byl ve své době jistě přelomový. Škoda jen toho laciného televizního zpracování, jinak tomu není co vytknout. 90% ()

MarekT

Asi nejlepší detektivka pocházející z českých zemí. Vzhledem k tomu, že mě Humoresky moc nechytly, si myslím, že tento seriál je patrně tím nejlepším, co kdy Moskalyk vytvořil. ()

pakobylka

Obsah - populárně vzdělávací ... forma - nadprůměrně atraktivní ... hudba - kromobyčejně výmluvná. Název mluví sám za sebe, neboť dějiny kriminalistiky spojené s objevováním nových vědeckých metod použitelných pro řešení kriminálních případů prostě a jednoduše JSOU velkým (a divácky vděčným) dobrodružstvím. ()

Machrovic

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY Z EPIZODY VLAS: "Jestli mě policie bude potřebovat najde mě v kuchyni." // "Láska je hezká věc, dokud nedojde na peníze." // "Klamat úřady se nevyplácí a dělat z nás blbce už vůbec ne." // "Vlasy nejsou u soudu nezvratným důkazem." "Tak se jím musejí stát." // "Ale jestli je to vaše další hovadina, tak si mě nepřejte." // "Vám se přirozeně omlouvám, což nadřízení nedělají často." // "Nechtěl jsem jí zabít, ale ona byla mrcha!" ()

blitzer

Dobrodružství kriminalistiky mapuje dějiny nejdůležitějších kriminalistických objevů, které posunuly tento obor o velký krok vpřed. Každý díl potom rekonstruuje určitý významný případ či představuje využití určité inovativní metody a jejího vynálezce. 1. díl Stopa - zakladatel moderní kriminalistiky Eugène François Vidocq (Francie 1816-17) ****, 2. díl Jed - vynálezce metody zjišťování přítomnosti arsenu James March (Francie 1840-41) *****, 3. díl Bertillonáž - průkopník využití antropometrie pro identifikaci pachatelů Alphonse Bertillon (Francie 1887) *****, 4. díl Otisk - jeden z průkopníků daktyloskopie Joseph Faurot (USA 1912) ****, 5. díl Střela - průkopník balastiky Robert Churchill (Anglie 1928) ****, 6. díl Krev - vynálezce metody rozlišení zvířecí a lidské krve Paul Uhlenhuth (Rakousko-Uhersko 1902) *****, 7. díl Rekonstrukce - průkopník metody rekonstrukce, patolog Bernard Spilsbury (Anglie 1915) ***, 8. díl Tým - vyšetřování dlouholetého, komplikovaného případu policejním radou Gustavem Schraepelem za pomoci týmu specialistů z různých oborů kriminalistiky (Německo 1928-36) ****, 9. díl Písmo - aplikace metody ověření totožnosti pomocí písma na případu Ludvíka de La Pivardière (Francie 1685-87) ****, 10. díl První detektivní sbor - spisovatel, právník a soudce Henry Fielding, který položil základy Scotland Yardu (Anglie 1747) *****, 11. díl Modus operandi - techniku dopadení pachatele na základě jeho charakteristického způsobu práce dokázal jako jeden z prvních využít inspektor Thomas Byrnes (USA 1877) ****, 12. díl Antropologie - zakladatel moderní fyziologické antropologie Rudolf Martin (Německo 1922) *****; 13. díl Krevní skupina - jeden z nejvýznamnějších vědců své doby Petr Arturovič Semjonovskij, který pomohl objasnit složitý případ pomocí určení krevní skupiny (SSSR 1923); 14. díl Mechanoskopie - zakladatel nauky o stopách a znacích řemeslných nástrojů Ladislav Havlíček (Československo 1927) *****; 15. díl Identifikační kresba - využití metody rekonstrukce pachatelovy podoby pomocí kresby za účelem odhalení pojistného podvodníka Giuseppe Bononciniho (Itálie 1932-33) ****; 16. díl Paprsek - využití infračervených paprsků v případu padělatele obrazů Hana van Meegerena (Holandsko 1946-47) *****; 17. díl Pinkertonova detektivní agentura - zakladatel první detektivní agentury na světě Allan Pinkerton, který mj. proslul v boji proti zločinnosti v dostihovém sportu (USA 1850) ***; 18. díl Poslední odvolání - zakladatel nezávislé instituce přešetřující justiční omyly Erle Gardner (USA 1925) ****; 19. díl Pes - zakladatel chovu služebních německých ovčáků Maxmilian Stefanitz Grafrath (Německo 1890) *****; 20. díl Duplikát - případ rozsáhlého padělání portugalských bankovek (Portugalsko 1924-25) ****; 21. díl Padělek - případ geniálního padělatele bankovek Czeslawa Bojaskiho (Francie 1952-63) ****; 22. díl Hon na rozhlasových vlnách - první případ, kdy bylo použito rádia při pátrání po pachateli trestného činu (Anglie 1933) ****; 23. díl Volavka - použití volavky jako pomůcky k dopadení organizované sítě obchodníků se ženami (Holandsko 1931) ****; 24. díl Portrét duše - jedno z prvních využití metody psychologického profilování pachatele tresného činu žhářství (Polsko 1955) *****; 25. díl Vlas - zakladatel kriminalistické metody analýzy vlasu, forenzní vědec Victor Balthazard (Francie 1910) *****; 26. díl Neznámý - případ Bruneri-Canella o muži, jehož skutečná totožnost nebyla nikdy s jistotou prokázána (Itálie 1929-31) ***** () (méně) (více)

otík

Skvělý český detektivní seriál, pro který je největším ohodnocením to, že i po 20ti letech nezestárl. ()

dr.fish

Ne všechny díly jsou na sto procent, ale to ani vlastně nejde, když každá část je v podstatě samostatný příběh. Většina je ale naprosto výtečná. Jediná nevýhoda je, že člověk se nestihne ztotožnit s hrdiny, další díl je o zase něčem jiném. V tom spatřuji hlavní klad Četnických humoresek, které následovaly, přesto pěkných.....90% ()

fantoci

Tento seriál o historii kriminalistiky se natáčel ve třech etapách. Považuji jej za jeden z nejlepších v naší (tento je vyráběn v kopodukci) tvorbě. ()

Decker

Timto pan Moskalyk vstoupil do zlate sine kriminalni tvorby, protoze takhle skvele natoceny serial z kriminalisticke oblasti vznikly v ceskych krajich neni a dlouho neli uz asi nikdy nebude. Presvedciva atmosfera, vyborni herci, naslapnutny scenar a hlavne uzasne tempo a gradace. Velmi poucne a velmi zajimave. Zkratka na tento serial nemohu se zdravym rozumem nikdy zanevrit. ()

haushinkaa

Výborný český seriál, jeden z mála, který jsem sledovala pravidelně. Výborná holmesovská atmosféra a nezapomenutelná úvodní melodie, která mi celkem nahání husí kůži... Moc se mi to líbí... ()

farmnf

Velmi krásné, poučné, dobře zahrané, bez hluchých míst. Není co dodat , viděl jsem to asi 6x. Nejvíc mě zaujal díl o Bertollonovi(nebo podobně) a o padělateli obrazů z Holandska. Škoda že toto a Hříšní lidé se už nikdy nebude opakovat. ()

M-arta

Velmi, VELMI příjemně zfilmovaná historie kriminalistiky s atmosférou, která by se dala krájet... Většina příběhů poctivě čerpá z knih "Šach zločinu" a "Století detektivů" o historii kriminalistiky. Těší mě, že se je podařilo převyprávět tak lidským a pokorným způsobem. ()

Mrkvič

Skvělý český! detektivní seriál. Z některých dílů ve svých třiceti i po dvaceti letech od shlédnutí stále čerpám poznatky a pravidla kriminalistiky. Když jsem nyní viděl díl, který jsem si nepamatoval, nemohl jsem ho nedokoukat. Ač v něm hráli moji nepříliš oblíbení herci, jeho obsazení dokonale sedlo. A na Ondru Havelku s otiskama atd nikdy určitě nezapomenu. ()