Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011 - 2017, 18 h 18 min (Minutáž: 42–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney, Nicholas Agnew, James Larkin, Sope Dirisu, Maya Gerber, Jenny Raven, Billy Magnussen, Osy Ikhile, Aaron Paul, Kirsten Dunst, Abigail Thaw, Jackson Bews, Paul Braunstein, Mckayla Twiggs, Edie Inksetter, Anthony Welsh, Claire Rushbrook, Joshua James, Brian Pettifer, Jamie Michie, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Ævar Örn Jóhannsson, Gina Bramhill, Gwyneth Keyworth, Jessie Cave, Aldis Hodge, Alexandra Roach, Amanda Warren, Daniel Eghan, Brenna Harding, Elisabeth Hopper, Ivanno Jeremiah, Abby Quinn, Amber Anderson, Kerrie Hayes, Hammed Animashaun, Milanka Brooks, Babs Olusanmokun

Seriál božských námetov a nápadov, ktoré nemajú ďaleko od autentickej budúcnosti. Všetky príbehy obsahujú skvelé myšlienky a jediná moja výtka tkvie v tom, že sa vo väčšine príliš tlačilo a zachádzalo za hranice uveriteľnosti. Je to však zároveň čaro tohto seriálu, pretože čo ak... The National Anthem: Pre mňa osobne najlepšia časť s najzvrátenejšou požiadavkou únoscu vôbec - 5*. Fifteen Million Merits: Rozvláčna story ďalekej kreditovej budúcnosti s chuťou hlavného hrdinu zažiť aspoň nejaké vzrušenie. Záverečný prejav má neskutočnú silu - 3*. The Entire History of You: Ako prehrávanie reality minulej vie zapríčiniť prehru v realite súčasnej - 4*. Be Right Back: Strata najbližšej osoby je ťažko stráviteľné sústo. Dá sa to zvrátiť? - 4/5* White Bear: Podivná realita zvrátených obyvateľov klame telom a zadosťučinením sú enormne silné záverečné titulky - 3/4*. The Waldo Moment: Dosť bolo tradičných politikov a skutočných hodnôt. Poďme zmeniť svet! - 3*. White Christmas: Hlasy v hlave, koláčiky v mozgu, blokovanie reality... obávajme sa budúcnosti! - 5*. Nosedive: Desivo aktuálne hodnotenie ľudí a hrozba prepadu, respektíve možnosť zvýšenia ratingu, prinúti človeka robiť hlúposti. Umelý svet! - 4*. Playtest: Súčasný boom virtuálnej reality je ešte len chudobný príbuzný toho, čo môže herný priemysel ponúknuť. Pred nami sú ultimátne zážitky. - 3/4* Shut Up and Dance: Kamery, mobily, gps, človeka si nájdu hocikde. A ten je ochotný urobiť čokoľvek, len aby skryl svoje tajomstvá. To je však nemožné. - 4* San Junipero: Keď telo nevládze, ale mysel áno, je tu riešenie. Smrť nie je posledná stanica. V San Junipero sa dá zažiť všetko, i nemožná láska. - 5* Men Against Fire: Dôsledky vojny, zlomení vojnoví veteráni, depresie... všetko je minulosť. Bojujeme predsa proti netvorom! - 4*(17.8.2014)

Black Mirror je nadčasová britská miniséria, pozostávajúca zo šiestich od seba nezávislých príbehov. Každý z nich ponúka veľkú dávku emócií a podnetov na zamyslenie, a každý ma v sebe ukryté nejaké posolstvo. Rozoberajú vždy závažné otázky ohľadom morálky v spoločnosti, ktorá sa výrazne mení pod vplyvom veľkého technologického pokroku a vývoja nových IT hračiek, ktoré sa nakoniec vždy obrátia proti nám. Nebudem používať žiadne spoilery, ale najlepšie urobíte ak nebudete o jednotlivých dieloch vedieť vôbec nič, len si ich pozrite, popremýšľajte a vyvoďte si svoj vlastný záver. The National Anthem: Ako prvý je tu tento desivo reálny príbeh, v ktorom mi chýbalo akurát nejaké šokujúcejšie zistenie na konci, ktoré by to celé podčiarklo. Okamžitá celosvetová informovanosť nie je vždy na úžitok. 95 %. Fifteen Million Merits: Začalo sa to miernym šokom z nezvyčajného prostredia a deja, keď sa dosť dlho nič zaujímavé nestane, no vyústilo v môj najobľúbenejší diel prvej série. Geniálne vykreslenie stále pohodlnejšieho a prázdnejšieho života v súčasnosti a zároveň varovanie toho čo ešte horšie nás môže čakať v budúcnosti. Vynikajúci výkon Daniela Kaluuyu. Jeho záverečný monológ je jeden z naj momentov celého seriálu. 100 %. The Entire History of You: O veľmi aktuálnej téme. S príchodom Google Glass to nemusí byť až také sci-fi. Ako mínus sa mi zdal príliš priamočiary dej. 90 %. Be Right Back: Technika nikdy nenahradí pravé emócie, ale inak bol toto pre mňa ten menej zaujímavý diel. 85 %. White Bear: Dokonalosť sama. Jednoznačne najsilnejšia zo všetkých častí. Celý čas len pozeráte čo sa tam deje, snažíte sa v tom nájsť nejakú logiku, aby vás potom záver totálne položil. 100 %. The Waldo Moment: Verím, že niečo také nie je úplne nereálne, vlastne sa to už deje. Takýchto Waldov vídame na našich obrazovkách stále častejšie. 90 %. Na záver snáď už len citát Carla Sagana. „We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.“(3.7.2013)

Po veľmi dlhom čase excelentne spracovaný scifi seriál. V mnohom mi to pripomenulo moje obľúbené Krajní meze, avšak narozdiel od nich je táto britská mini séria monotematicky založená. V každom diely sa rozoberá téma vplyvu médií, sociálnych sietí a moderných technológií na človeka, každý diel ponúka rozdielnu variantu pohľadu a iné spracovanie tohto problému. Osobne sa mi najviac páčili 3 poviedky: 15 miliónov meritov (úžasná, námetovo originálna vízia utopistického sveta s veľkým posolstvom a reálnym zakončením), Celá tvoja minulosť (výborne spracovaná vzťahová dráma so zaujímavým scifi prvkom) a Lovná zver (výborný scifi thriller s originálnou predstavou futuristickej spravodlivosti). To však neznamená, že ostatné diely sú slabé, práve naopak, sú vysoko nadpriemerné, je to len otázka osobných preferencií, nič viac. Celkovo ide o jednu veľkú scifi mňamku :). Škoda, že to má aj žánrovú nálepku horor, veľa ľudí to len zbytočne odradí. Rozhodne tu nie nič hororové, takže snímok smelo odporúčam každému. 30.8.2017 - po 3. sérii - úžasné, že ani jeden diel v tomto seriály nie je vyslovene slabý, každý má niečo do seba a pointa väčšinou stojí za to. V tejto sérii boli najlepšie diely prvý a posledný, ten prvý bol teda riadne nepríjemný, totálna úzkosť ma prepadla, hlavne kvôli tomu, že vôbec neišlo o niečo nereálne. Proste aj po tretej sérii ide o super záležitosť.(20.1.2015)

Britský seriál s poměrně zajímavým námětem. Trochu mi to připomíná krajní meze. Každý díl je o něčem jiném a má trochu jiný žánr. Všechno se to odehrává ve stejném světe, akorát v jiné době. Objevují se tu jak britští, tak později i američtí herci. Seriál má poměrně málo dílů a od 3. série ho vlastní Netflix. Kvalita jednotlivých dílů je dost rozdílná. Některé jsou výtečné, jiné slabší. Každý přichází s určitou filozofickou otázkou, kam až nás může dovést naše technologie. Většina ale končí špatně. Herecké obsazení většiny dílů je vskutku výtečné. Teď zas jen čekat na další sérii. "Volte Walda!"(2.1.2018)

Několik vln vědeckotechnické revoluce sice výrazným způsobem pozvedlo naši průměrnou životní úroveň a umožnilo nám obklopit se zajímavými technologickými hračkami, vývoj společnosti ale za možnostmi technologií zaostává. Jsme stále otroky svých emocí a své biologické podstaty, čelíme velmi podobným problémům, s jakými se musely vyrovnávat předchozí generace. Korupce, zneužívání služebního postavení a populismus se objevovaly v politice starověkého Říma a čelíme jim i dnes. I nadále churavíme, stárneme a umíráme, i dnes se snažíme zakládat rodiny a obstát na pracovním trhu, zkrátka uspět v životě. Černé zrcadlo je seriál, který nastavuje obraz lidem v nepříliš vzdálené budoucnosti, zkoumá, kam nás mohou konkrétní vynálezy zavést, jak ovlivní naše životy a jak snadno mohou být zneužity. Technologie nemají morálku ani ideologii, vždy záleží na lidech, jak s nimi naloží. Protože ale k onomu zrcadlu přidali autoři seriálu přívlastek černé, je myslím jasné, že u nich převládá skepse, vize budoucnosti jsou znepokojivé a laděné do temných tónů. V některých dílech se sice objevují prvky ironie a komedie, ale je to humor jízlivý a černý. Úroveň jednotlivých povídek sice kolísá, jako celek si ale Černého zrcadla považuju a pokládám ho za jeden z nejzdařilejších počinů na poli televizní produkce sci-fi žánru. Celkový dojem: 90 %.(18.7.2017)

• - Když sleduje Karin Parke (Kelly MacDonald) televizi, je na ní zmínka o spuštění MASS Project armádou. Jedná se o projekt z epizody Men Against Fire (2016), který upravoval realitu vnímanou vojáky. (hansel97)

• - V této epizodě je opět zmíněna postava premiéra Michaela Callowa (Rory Kinnear) z epizody The National Anthem (2011). Jeho jméno je v trending hashtazích na Twitteru. (hansel97)

• - Recepční Elena (Milanka Brooks) používá stejnou dating aplikaci, jaká je později viděna v epizodě Hang the DJ (2017). (hansel97)