Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011–2019, 21 h 37 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney, Nicholas Agnew, James Larkin, Sope Dirisu, Maya Gerber, Jenny Raven, Billy Magnussen, Osy Ikhile, Aaron Paul, Kirsten Dunst, Abigail Thaw, Jackson Bews, Paul Braunstein, Mckayla Twiggs, Edie Inksetter, Anthony Welsh, Claire Rushbrook, Joshua James, Brian Pettifer, Jamie Michie, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Ævar Örn Jóhannsson, Gina Bramhill, Gwyneth Keyworth, Jessie Cave, Aldis Hodge, Alexandra Roach, Amanda Warren, Daniel Eghan, Brenna Harding, Elisabeth Hopper, Ivanno Jeremiah, Abby Quinn, Amber Anderson, Kerrie Hayes, Hammed Animashaun, Milanka Brooks, Babs Olusanmokun, Pamela Betsy Cooper, Josh Wichard, Daniel Kendrick, Kola Bokinni, Anjana Vasan, Jeffry Wickham, Ariane Labed, Raj Paul, Dempsey Bryk, Anthony Mackie, Miley Cyrus, Yahya Abdul-Mateen II, Topher Grace, Damson Idris, Andrew Scott, Nicole Beharie, Pom Klementieff, Angourie Rice, Madison Davenport, Ludi Lin, Greg Kriek, Frances Sholto-Douglas, Crystal Clarke, Sam Hardy, Fola Evans-Akingbola, Monique Cynthia Brown, Jordan Carlos, Monica Dolan, Quincy Dunn-Baker, Daniel Ings, Caitlin Innes Edwards, Tobias James-Samuels, Conrad Khan, Ruibo Qian, Ambreen Razia, Mirirai Sithole, Marc Menchaca, Susan Pourfar, Daniel Stewart Sherman, Clayton Evertson

Seriál předvádí vynikající využití vcelku jednoduchých sci-fi nápadů zasazených do našeho světa, mezi lidi jako jsme my a to tak, aby vznikl myšlenkový experiment, v němž studujeme naprosto reálné/realistické lidské chování, kterému se nestačíme divit. Nestačíme se divit, jak děsivě pravdivě a logicky působí, jak to vše dává smysl - jak určitá vědecká vymoženost dokáže vytáhnout z povahy člověka to nejhorší. Černé zrcadlo našlo způsob, jak chytrou a aktuální záležitost sdělit publiku srozumitelným a nesmírně poutavým způsobem. Speciálně díl White Christmas je vyloženě geniální! 9/10(12.5.2015)

Britský seriál s poměrně zajímavým námětem. Trochu mi to připomíná krajní meze. Každý díl je o něčem jiném a má trochu jiný žánr. Všechno se to odehrává ve stejném světe, akorát v jiné době. Objevují se tu jak britští, tak později i američtí herci. Seriál má poměrně málo dílů a od 3. série ho vlastní Netflix. Kvalita jednotlivých dílů je dost rozdílná. Některé jsou výtečné, jiné slabší. Každý přichází s určitou filozofickou otázkou, kam až nás může dovést naše technologie. Většina ale končí špatně. Herecké obsazení většiny dílů je vskutku výtečné. Teď zas jen čekat na další sérii. "Volte Walda!"(2.1.2018)

Jeden z mála seriálů/antologií, kde by to podle hodnocení epizod bylo objektivně na čtyři hvězdičky. Tady se však naprosto subjektivně nechám unést celkovým dojmem, nápadem, atmosférou, i jednotlivými zvraty, které nám Black Mirror tak skvěle servíruje. Tolik "kopanců do koulí" a kritiky moderní lidské společnosti nenajdete snad nikde jinde. Epizody mají navíc skvělé obsazení a ono "vypointování" je ve většině případů naprosto omračující. Své o tom mohou říct i tyto nejlepší epizody, aneb božská sedmička (chronologicky): The National Anthem, The Entire History of You, White Christmas, Shut Up and Dance, Hated in the Nation, USS Callister, Hang the DJ.(6.8.2018)

Co se tak bavím s kamarády, tak je zajímavé, jak se liší názory na to, jaké epizody jsou geniální a jaké slabší. Mně osobně připadá cca každý šestý díl jako opravdu vypiplaný geniální kousek (talentová reality show, lesbická retro romance, seznamovaní přes appku...) a každý šestý díl jako slušná kravina, která si hraje na něco, co není (lovná zvěř, psí robot...). Mezi tím je vysoký nadprůměr. Všem dílům ale musím přiznat výbornou produkci, luxusní herecké výkony a dobře vybudovanou atmosféru. Bohužel kvůli těm slabším dílům nemůžu dát plnou palbu, ale i tak se jedná o významný hororový seriál 21. století, který vřele doporučuju všem s trochu silnějším žaludkem. (8/10)(15.9.2018)

1. série - 5*/4*/4* » moc zajímavá, těžce znepokojivá a velmi originální třídílná podívaná.. nejvíc se mi líbil první díl, nejméně třetí.. hodně silná čtyřka (2.11.2012) | 2. série - 4*/5*/3* » seriálu se i ve druhé sezóně víceméně podařilo udržet vysoko nastavenou laťku.. po v poklidnějším tempu se nesoucím (ovšem opět hodně znepokojujícím) prvním dílu přichází vrchol druhé série v podobě epizody White Bear, která má tempo, šokující zvraty a geniální závěrečné titulky.. třetí díl je opět nejslabší, jelikož jeho zápletka možná skrývala ještě o něco větší potenciál, ale celkově jsou všechny tři nové díly opět vysoce nadprůměrné.. (5.3.2013) | White Christmas (2014 Christmas special) - 5* » parádní záležitost s odzbrojující pointou, které na působivosti neubírá ani skutečnost, že jsem ji vytušil už asi v polovině.. doufám, že se v brzké době dočkáme dalších dílů! (7.1.2015) | 3. série - 4*/5*/5*/4*/4*/4* » jsem hrozně rád, že vzal tuhle britskou vizionářskou pecku pod svá křídla Netflix, jelikož by byla moc velká škoda, kdyby tento projekt představující možná rizika související s technologickým pokrokem lidstva nepokračoval dál.. nová šestice epizod je rozhodně vydařená a každý díl má co říct, takže za mě velká spokojenost a už se nemůžu dočkat další série.. (7.12.2016) | 4. série - 5*/4*/3*/5*/4*/5* » Brooker se už sice místy dost opakuje, ale všechny ty zápletky ohledně virtuálních realit, transferů vědomí či jiných (doslova) mindfucků mají pořád co říct, takže to vlastně vůbec nevadí.. závěrečná epizoda je pak moc povedenou metaforou na celé Black Mirror jako takové, takže dávám jednoznačný palec nahoru a chci víc! (10.1.2018) | 5. série - 4*/4*/3* » zatím asi nejslabší řada, které se sice daří být v prvním a druhém díle místy mrazivě aktuální a celkově hraje na o něco realističtější strunu než předcházející série, ale bohužel díky tomu trochu postrádá náboj a zejména pak šokující pointy.. (6.6.2019) ||| průměr = 4,2*(6.6.2019)

• - Navzdory četným odkazům v různých příbězích, které naznačují, že se všechny epizody odehrávají ve stejném vesmíru, tvůrce seriálu Charlie Brooker uvedl, že každá epizoda se odehrává ve svém„vlastním světě“ (s výjimkou možných pokračování konkrétních příběhů). (Kaktusak12)

• - Technologie v této epizodě, která zaznamenává vše viděno něčíma očima, je velmi podobná paměťovým kotoučům z epizody The Entire History of You (2011). Je možné, že jde o jiné využití téhož vynálezu. (hansel97)

• - Na Kennyho (Alex Lawther) notebooku je nalepená samolepka s animovaným medvědem Waldo, který vedl politickou kampaň v epizodě The Waldo Moment (2013). (hansel97)