Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011 - 2017, 18 h 1 min (Minutáž: 18x42-62 min)

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney

1. série - 4* » moc zajímavá, těžce znepokojivá a velmi originální třídílná podívaná.. nejvíc se mi líbil první díl, nejméně třetí.. hodně silná čtyřka (2.11.2012) | 2. série - 4* » seriálu se i ve druhé sezóně víceméně podařilo udržet vysoko nastavenou laťku.. po v poklidnějším tempu se nesoucím (ovšem opět hodně znepokojujícím) prvním dílu přichází vrchol druhé série v podobě epizody White Bear, která má tempo, šokující zvraty a geniální závěrečné titulky.. třetí díl je opět nejslabší, jelikož jeho zápletka možná skrývala ještě o něco větší potenciál, ale celkově jsou všechny tři nové díly opět vysoce nadprůměrné.. (5.3.2013) | White Christmas (2014 Christmas special) - 5* » parádní záležitost s odzbrojující pointou, které na působivosti neubírá ani skutečnost, že jsem ji vytušil už asi v polovině.. doufám, že se v brzké době dočkáme dalších dílů! (7.1.2015) | 3. série - 4* » jsem hrozně rád, že vzal tuhle britskou vizionářskou pecku pod svá křídla Netflix, jelikož by byla moc velká škoda, kdyby tento projekt představující možná rizika související s technologickým pokrokem lidstva nepokračoval dál.. nová šestice epizod je rozhodně vydařená a každý díl má co říct, takže za mě velká spokojenost a už se nemůžu dočkat další série.. (7.12.2016) ||| průměr hodnocení jednotlivých epizod = 4,3*(7.12.2016)

Black Mirror je jiný a originální a nebojí se provokovat. A já to tvůrcům žeru. Nejenže vyprávějí skvělé příběhy (každý díl je samostatný), ale nastavují společnosti zrcadlo - temné zrcadlo. Vezmou nějaký fenomén dnešní doby - ať už to je posedlost veřejným míněním, honba za lajky, touha zaznamenat si každé uprdnutí atd. - a posunou ho o kousek dál. A takhle má fungovat společenská kritika, což je něco, čeho si spousta diváků vůbec nevšimne. Skvělý a důležitý seriál. 90 %(25.1.2017)

• Ony

První epizoda mi byla puštěna s tím, že je to "film, kde se šukají prasata", což mě naladilo do naprosto špatného režimu vnímání. Až zpětně jsem pak zjistila, jak to vlastně bylo skvělé. Druhý díl vypadá dobře, ale straší věcmi, kterých se zas tolik nebojím. Zato ve třetím jsem se viděla i se svým zrnem.(23.6.2012)

Šest detailních studií dekadence společnosti a lidského ducha nebo spíše šest sugestivních variací na téma pročvšechnostojízahovno. Sám jsem vždycky tušil, že dotykové telefony jednou způsobí zkázu civilizace a nejen proto bych radši ojel čuníka v přímém přenosu, než abych pro nějaký takový multifunkční výtěr ze satanášova rekta vychrchlal víc než jeden pohrdavý sopl. Krása této minisérie tkví v kontroverzní skutečnosti, že se chudák divák musí v každé epizodě ponimrat klacíkem, aby si zodpověděl základní otázku "Čí je to chyba?". Ve svém vyznění je Black Mirror až otravně nejednoznačné. Nazývejte mě postiženým orangutanem, který bez pomocné ruky nedokáže ani hodit hovňouse po japonském turistovi, ale zoufale jsem potřeboval, aby seriál na někoho namířil prstem. Abych měl na koho nasměrovat svůj hněv, své spravedlivé rozhořčení nad mizerným stavem věcí a hlavně abych měl koho podrobit nenávistnému lynčování. Jenomže výsledek ve mně vyvolal akorát další otázky. Co se dá dělat? Zkrátka šest epizod kvalitativně na stejné výši, jež přetékají emocemi a mozkové zákruty u nich rozhodně nezakrní.(25.8.2013)

• fmash

První epizoda: Vtipný, nadupaný a dechberoucí kousek, který umí z hovna uplést bič. Bohužel se závěr zbytečně rozmělňuje, když z celé aféry vidí jenom licoměrné a zapomětlivé veřejné mínění a předsedův rodinný život. V reálné geopolitické situaci by totiž popsané důsledky vepřové zápletky zcela zapadly mezi důsledky východní revoluce. Ale o tom to asi být nemělo. 3½.           Druhá epizoda: Humánní verze Matrixu, která kromě viditelné spjatosti se současnou módou různých facebooků nese také hlubší podtexty. Přesněji řečeno skvěle a dmsn hluboce odráží málo diskutovanou teorii neudržitelného rozvoje. Totiž že s poklesem hodnoty lidské práce, jdoucím se stále propracovanější automatizací a efektivizací celého spektra činností, pozvolna přichází problém, jak lidi zaměstnat. Naše civilizace se stává civilizací volného času, průmyslové společnosti se mění ve společnosti služeb, výdělky se přesouvají do sféry patentů a autorských práv. Potíž je v tom, že valná většina lidí nic zajímavého neumí, ba naopak je současný systém do značné míry od pracovitosti, individualizace a intelektuální aktivizace odrazuje. (Mluvím ovšem obecně a také je třeba zohlednit, které části světa se tento problém aktuálně týká – v tomto filmu se nicméně poloha úlu a jeho rozlehlost blíže nespecifikuje.) Jak to pak dopadne s penězi, které si už teď národní ekonomiky tisknou zcela dle libosti, krmí jimi nezaměstnatelné, zaplácávají iracionálně vysoké dluhy, to vše v systému, který je založen na „důvěře“?            Odosobněný život, povrchnost, mentální a intelektuální odevzdanost a apatie mas v kontrastu k ďábelsky netečné manipulativnosti moci, které nic není svaté. Pohodlné šedé uniformy otroků, uměle vytvořený kastovní systém, ve kterém si otroci paradoxně připadají mocní a důležití, na oko korektní diktatura, která si pro každý svůj svévolný čin vyžádá souhlas rabů. Fatální prodejnost veškerých hodnot, kdy člověk nakonec zůstává pouze sám se sebou... Atd. atp., totální nářez a šest hvězdiček, které někomu mohou připadat nepochopitelné.(20.6.2012)

• - Když hlavní hrdinka (B. D. Howard)  jede vypůjčeným autem ,na ktere jí zbyly kredity, je zmatená, protože v originálním anglickém znění na ni mluví navigace česky. (honza1205)

• - V 1. epizodě 3. série Nosedive nastoupí hlavní hrdinka do vozu v autopůjčovně a palubní systém začne hlásit česky: "Ahoj, řiď opatrně!" Následně se na předním skle objeví ukázka ze seriálu Kutil Tim (od r. 1991), opět česky. (Lukoboss)