Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011 - 2018, 24 h 18 min (Minutáž: 42–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney, Nicholas Agnew, James Larkin, Sope Dirisu, Maya Gerber, Jenny Raven, Billy Magnussen, Osy Ikhile, Aaron Paul, Kirsten Dunst, Abigail Thaw, Jackson Bews, Paul Braunstein, Mckayla Twiggs, Edie Inksetter, Anthony Welsh, Claire Rushbrook, Joshua James, Brian Pettifer, Jamie Michie, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Ævar Örn Jóhannsson, Gina Bramhill, Gwyneth Keyworth, Jessie Cave, Aldis Hodge, Alexandra Roach, Amanda Warren, Daniel Eghan, Brenna Harding, Elisabeth Hopper, Ivanno Jeremiah, Abby Quinn, Amber Anderson, Kerrie Hayes, Hammed Animashaun, Milanka Brooks, Babs Olusanmokun, Pamela Betsy Cooper, Josh Wichard, Daniel Kendrick, Kola Bokinni

1. série - 5*/4*/4* » moc zajímavá, těžce znepokojivá a velmi originální třídílná podívaná.. nejvíc se mi líbil první díl, nejméně třetí.. hodně silná čtyřka (2.11.2012) | 2. série - 4*/5*/3* » seriálu se i ve druhé sezóně víceméně podařilo udržet vysoko nastavenou laťku.. po v poklidnějším tempu se nesoucím (ovšem opět hodně znepokojujícím) prvním dílu přichází vrchol druhé série v podobě epizody White Bear, která má tempo, šokující zvraty a geniální závěrečné titulky.. třetí díl je opět nejslabší, jelikož jeho zápletka možná skrývala ještě o něco větší potenciál, ale celkově jsou všechny tři nové díly opět vysoce nadprůměrné.. (5.3.2013) | White Christmas (2014 Christmas special) - 5* » parádní záležitost s odzbrojující pointou, které na působivosti neubírá ani skutečnost, že jsem ji vytušil už asi v polovině.. doufám, že se v brzké době dočkáme dalších dílů! (7.1.2015) | 3. série - 4*/5*/5*/4*/4*/4* » jsem hrozně rád, že vzal tuhle britskou vizionářskou pecku pod svá křídla Netflix, jelikož by byla moc velká škoda, kdyby tento projekt představující možná rizika související s technologickým pokrokem lidstva nepokračoval dál.. nová šestice epizod je rozhodně vydařená a každý díl má co říct, takže za mě velká spokojenost a už se nemůžu dočkat další série.. (7.12.2016) | 4. série - 5*/4*/3*/5*/4*/5* » Brooker se už sice místy dost opakuje, ale všechny ty zápletky ohledně virtuálních realit, transferů vědomí či jiných (doslova) mindfucků mají pořád co říct, takže to vlastně vůbec nevadí.. závěrečná epizoda je pak moc povedenou metaforou na celé Black Mirror jako takové, takže dávám jednoznačný palec nahoru a chci víc! (10.1.2018) ||| průměr = 4,3*(10.1.2018)

První povídka je tak absurdní, až ve mně zarážejícím způsobem definuje populistický směr, kterým se ubírá současná politika, aneb 80 % lidí si myslí, že byste to prase měl ošukat. Druhá povídka je moje oblíbená. Polemika nad dobrovolnou ztrátou soukromí a identity v blízké budoucnosti. Bezduché šlapání na rotopedu za účelem stát se součástí reality show, jež určuje naše ráno a náš večer. Působivé a navíc brilantně natočené. Poslední příběh komornějším způsobem upozorňuje na to, že přijetí technologie má své klady a zápory.(2.9.2012)

Britský seriál s poměrně zajímavým námětem. Trochu mi to připomíná krajní meze. Každý díl je o něčem jiném a má trochu jiný žánr. Všechno se to odehrává ve stejném světe, akorát v jiné době. Objevují se tu jak britští, tak později i američtí herci. Seriál má poměrně málo dílů a od 3. série ho vlastní Netflix. Kvalita jednotlivých dílů je dost rozdílná. Některé jsou výtečné, jiné slabší. Každý přichází s určitou filozofickou otázkou, kam až nás může dovést naše technologie. Většina ale končí špatně. Herecké obsazení většiny dílů je vskutku výtečné. Teď zas jen čekat na další sérii. "Volte Walda!"(2.1.2018)

Unikátny britský experiment, ktorý sa snaží názorne poukazovať na to, akým spôsobom môžu technológie na rôznych miestach a v rôznych časových obdobiach ovplyvňovať ľudský život. A že to väčšinou nie je príjemný pohľad. Seriál sa síce aj po presune na Netflix občas potýka s menšou nevyrovnanosťou jednotlivých epizód, ale i tak sa na neho nemôžem výraznejšie hnevať. San Junipero je navyše jedným z najlepších seriálových dielov, aké som kedy mohol vidieť.(7.11.2016)

PRVNÍ SÉRIE: E01: The National Anthem (85%): Pro mě asi nejlepší díl z první série. Velmi zajímavá myšlenka tak trochu jiného terorismu. E02 Fifteen Million Merits (65%): Rozhodně nejslabší epizoda první sérky. Sice dobrý nápad, zajímavé sci-fi prostředí, ale ta story se mi moc nelíbila. E03 The Entire History of You (80%): Opět velice zajímavý sci-fi nápad s tentokrát i poměrně úderným příběhem. ||| Celkově se určitě jedná o seriál, který stojí za zhlédnutí a to nejen kvůli tomu, že obsahuje pouze tři díly. Rozhodně jde o zajímavý pohled na lidskou společnost, co jí můžou přinést, a čím můžou hrozit, současné i budoucí moderní technologie a podobné vymoženosti. DRUHÁ SÉRIE: E01 Be Right Back (75%): Smutný příběh o tom, co nás možná čeká s budoucími technologiemi. Určitě to stojí za zamyšlení, ale nijak zvlášť mě to nedostalo. E02 White Bear (90%): Dosavadní vrchol tohoto seriálu. Tajemný příběh s hodně zajímavou myšlenkou, chytlavým průběhem a šokujícím, depresivním závěrem. Bravo! E03 The Waldo Moment (70%): Nejslabší z druhé série. Zdá se to být jako chytlavý nápad přisprostlé figurky, která dokáže strhnout dav, bohužel potenciál je podle mě značně promrhaný a ke konci to působí tak nějak divně. E04 White Christmas (80%): Speciální díl pro druhou sérii rozhodně nebyl špatný, má mrazivou myšlenku a dobrou atmosféru, nicméně jsem čekal vzhledem k ohlasům na tutu epizodu mnohem větší odvaz. ||| Druhá série si víceméně drží dobrý standard té první, všechny díly obsahují zajímavou myšlenku, a tak si tento seriál stále udržuje moji pozornost a těším se na další epizody... ||| TŘETÍ SÉRIE: Naprosto úžasná. Překonala veškerá očekávání. Jestli předchozí díly obsahovaly zajímavé myšlenky, tak to, co autoři předvádí v této sérii, je naprostá bomba! Unikátní sci-fi příběhy. E01 Nosedive (85%), E02 Playtest (90%), E03 Shut Up and Dance (95%), E04 San Junipero (95%), E05 Men Against Fire (75%), E06 Hated in the Nation (80%)(18.1.2013)

• - V této epizodě mají cameo dvě osoby blízké Jessemu Plemonsovi (Robert Daly), jeho snoubenka a herečka Kirsten Dunst, se kterou hrál v seriálu Fargo (od r. 2014), se mihne v kanceláři. Hlasem postavy Gamer691 je pak Aaron Paul, který se Plemonsem hrál v seriálu Breaking Bad (od r. 2008). (hansel97)

• - Při detailnějším pohledu na webový zpravodajský server, můžeme najít dokonce odkazy na čtyři epizody seriálu v pravém sloupci vedle zprávy „CEO in racist email scandal“. První s nadpisem „PM Callow to divorce“ informuje o rozvodu premiéra Michaela Callowa (Rory Kinnear) a odkazuje na hlavní postavu z epizody The National Anthem (2011). Stejná zpráva je zmíněna i v horní liště. Druhý nadpis „Victoria Skillane trial latest“ dále odkazuje na vražedkyni Victoriu Skillane (Lenora Crichlow) z epizody White Bear (2013), jejíž soud právě probíhá. Nad nimi je umístěna reklama inzerující „One Smart Cookie: the kitchen tech of tommorrow“, která odkazuje na vymoženost z epizody White Christmas (2014), která replikovala vědomí majitelů do jejich přístrojů. V novinkové liště je pak upozornění na premiéru show „15 Million Merits“, což je možná lehce pokažený odkaz mířený na stejnojmennou epizodu Fifteen Million Merits (2011), reality show představení v ní se ale jmenovala „Hot Shots“. (hansel97)

• - V tejto epizóde vystupujú len tri postavy- Bella, Clarke a Anthony. (Fugito)