Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011–2019, 21 h 37 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney, Nicholas Agnew, James Larkin, Sope Dirisu, Maya Gerber, Jenny Raven, Billy Magnussen, Osy Ikhile, Aaron Paul, Kirsten Dunst, Abigail Thaw, Jackson Bews, Paul Braunstein, Mckayla Twiggs, Edie Inksetter, Anthony Welsh, Claire Rushbrook, Joshua James, Brian Pettifer, Jamie Michie, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Ævar Örn Jóhannsson, Gina Bramhill, Gwyneth Keyworth, Jessie Cave, Aldis Hodge, Alexandra Roach, Amanda Warren, Daniel Eghan, Brenna Harding, Elisabeth Hopper, Ivanno Jeremiah, Abby Quinn, Amber Anderson, Kerrie Hayes, Hammed Animashaun, Milanka Brooks, Babs Olusanmokun, Pamela Betsy Cooper, Josh Wichard, Daniel Kendrick, Kola Bokinni, Anjana Vasan, Jeffry Wickham, Ariane Labed, Raj Paul, Dempsey Bryk, Anthony Mackie, Miley Cyrus, Yahya Abdul-Mateen II, Topher Grace, Damson Idris, Andrew Scott, Nicole Beharie, Pom Klementieff, Angourie Rice, Madison Davenport, Ludi Lin, Greg Kriek, Frances Sholto-Douglas, Crystal Clarke, Sam Hardy, Fola Evans-Akingbola, Monique Cynthia Brown, Jordan Carlos, Monica Dolan, Quincy Dunn-Baker, Daniel Ings, Caitlin Innes Edwards, Tobias James-Samuels, Conrad Khan, Ruibo Qian, Ambreen Razia, Mirirai Sithole, Marc Menchaca, Susan Pourfar, Daniel Stewart Sherman, Clayton Evertson

--- PRVNÍ SÉRIE --- The National Anthem Hodně zajímavý a absurdní námět zpracovaný poměrně povrchně. Působí to dost přitažené za vlasy, protože pokud vím, vláda s teroristy nevyjednává. Po stránce myšlenek ale je to poměrně trefné vyobrazení "co by kdyby", ale těch 44 minut je málo. Šel bych po psychologické stránce více do hloubky a situaci ještě víc vyhrotil. Herecký výkon Roryho Kinneara je ovšem bezchybný. 3/5 15 Million Merits Oproti první epizodě více sci-fi epizoda. Příběh zkoumající popkulturu, jistou prázdnotu současného konzumního života a stádové myšlení člověka. Epizoda je o více jak 20 minut delší než ta předchozí a působí uceleněji. Daniel Kuluuya je sympaťák. 4/5 The Entire History of You Vztahové drama stojící na technologii okamžitého vyvolávání vzpomínek a problémy s tím spojenými. Oproti předchozím dvěma epizodám působí třetí díl naopak mrazivě reálně a řekl bych i velmi výstižné. Tato technologie by nejednoho člověka dohnala až do blázince. 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Be Right Back Na úvod dost silná káva, která se z minuty na minutu stává divnější a divnější. Problematiku transhumanismu přímo miluju a Be Right Back se dotýká velice aktuálních témat, byť do realizace tak, jak byla zobrazena v této epizodě, mají současné technologie ještě velmi daleko. Jak je u Black Mirror zvykem, mrzí mě jistá dávka naivity a neúplnosti (výrobce AI je z příběhu úplně vystřižen apod.). Ale asi bych si měl zvyknout, že se v takto krátké stopáži realističnost poddává myšlenkám. 4/5 White Bear Promyšlený thriller a poměrně odlišný zážitek než doposud. Tvůrci tentokrát pořádně přitlačili na pilu a přináší divákovi hotový survival. Škoda jen přehnaně hysterické hlavní hrdinky, která byla místy až trochu otravná, byť kdo by se jí v její situaci divil. Jinak ale bezchybný herecký výkon! 4/5 The Waldo Moment Podobně jako úvodní díl Black Mirror, The Waldo Moment je spíše politická satira. Poměrně dobře vykreslená a realistická ukázka toho, jak lehce lze strhnout dav - toť oblíbená taktika politiků. A vůbec k tomu nemusí mít animovaného modrého medvěda. 4/5 White Christmas To nejlepší na konec. Speciální vánoční epizoda tak trochu remixuje již vyřčené myšlenky z předchozích epizod, ale vkládá je do mnohem komplexnějšího vyprávění, které mi v tomto případě takřka vyrazilo dech. White Christmas je parádním završením celé série a pokud bych měl doporučit jednu epizodu Black Mirror, byla by to právě tahle. 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Nosedive Zpočátku neskutečně otravný, ale nakonec velice vystihující příběh o tom, co mi na sociálních sítích, Instagramu zejména, vadí nejvíce: přetvářka. Zpracování výborné, dějovou výstavbou je to klasický "blackmirrorovský" absurdní příběh. Závěr vtipně mrazivý. #fuckyou 4/5 Playtest Ze začátku zajímavé, po chvíli hodně nepříjemně a místy skutečně děsivé (arachnofobikové, buďte připraveni!). Dějově sice dost předvídatelné, ale jinak parádní díl. Do takovéhle VR by mě nikdo ani za mák nedostal a to říkám jako fanoušek her. 5/5 Shut Up and Dance Námět je sice neoriginální, ale samotné provedení vysoce adrenalinové a i na menším prostoru dokáže epizoda rozjet hutnou paranoiu. Herecký výborné jak ze strany mladého kluka, tak ze strany Bronna z GoT. Pointa úderná. 5/5 San Junipero Narozdíl od předchozích epizod je tohle čistá pocitovka a nikoli satira strefující se moderních technologií, jak je u této série zvykem. Tentokrát je to více příběh o lidech. Vizuálně i myšlenkově to je hodně nápadité, námět samotný by se chytal i klasickém celovečeráku. Ovšem padesátiminutová stopáž je tak akorát, průběh to má pomalejší a postupná odhalení jsou super. Závěr vyloženě povznášející. 5/5 Men Against Fire Zbytečně dlouhé, ale myšlenkově stále poměrně bohaté. Zpracováním to ale na předchozí epizody nemá, hlavně proto, že je to trochu utahané a polovinu stopáže to působí jako levné vojenské sci-fi drama. Chybí tomu ten silný tah na branku, byť z některých scén dokáže solidně zamrazit. 4/5 Hated in Nation Parádní příběh na závěr, který začíná jako klasická britská detektivka a končí jako sci-fi thriller se silným X-Files feelingem. Námět je už filmovějšího rázu a není to "jen" absurdní povídka. Odpovídá tomu i 90minutová stopáž. Herečky v hlavních rolích přesvědčivé, atmosféra správně tísnivá a hudební podkres bezchybný. Netflix téhle antalogii hodně prospěl a už se těším na další sérii. 5/5(25.7.2016)

Protože mě víc dílů potěšilo než nepotěšilo, přikloním se k lepšímu hodnocení. Film začíná spíš průměrným příběhem o tom, jak jsme schopní tak důležitou věc jako politika vidět optikou zábavy, která nakonec tak zábavná není. Fifteen Million Merits je cynická sranda o tom, co všechno člověk neudělá pro slávu. The Entire History of You zase emotivní příběh o tom, že někdy je lepší nevědět. Be right back vypráví o ztrátách, které ani moderní technologie nenahradí, a The Waldo Moment o znechucení politikou a slepotě ke stejně nechutným vlivům. Nejslabší jsou u mě díly White Bear a White Christmas, které jsou až moc nesofistikované a neslavný konec u nich není nic víc než hra na efekt.(27.7.2015)

SEASON 1 - Episode 1: The National Anthem = 3,5* (7/10) / Episode 2: Fifteen Million Ments = 3,5* (7/10) / Episode 3: The Entire History of You = 3* (6/10) / SEASON 2 - Episode 1: Be Right Back = 4,5* (9/10) / Episode 2: White Bear = 5* (10/10) / Episode 3: The Waldo Moment = 2* (4/10) / Christmas Special Episode 4: White Christmas = 4* (8/10) / SEASON 3 - Episode 1: Nosedive = 4* (8/10) / Episode 2: Playtest = 4* (8/10) / Episode 3: Shut Up and Dance = 4* (8/10) / Episode 4: San Junipero = 3* (6/10) / Episode 5: Men Against Fire = 4,5* (9/10) / Episode 6: Hated in the Nation = 3,5* (7/10) / SEASON 4 - Episode 1: USS Callister = 4,5* (9/10) / Episode 2: Arkangel = 4* (8/10) / Episode 3: Crocodile = 4* (8/10) / Episode 4: Hang the DJ = 3,5* (7/10) / Episode 5: Metalhead = 1* (2/10) / Episode 6: Black Museum = 3* (6/10) / SEASON 5 - Episode 1: Striking Vipers = 3* (6/10) / Episode 2: Smithereens = 3* (6/10) / Episode 3: Rachel, Jack and Ashley Too = 3* (6/10)(5.5.2018)

Po prvých dvoch dieloch dávam zatiaľ štyri. Mimoriadne zaujímavý projekt, ktorý si zobral za úlohu skutočne veľké sústo a darí sa mu spracovať ho vcelku obstojne. Alegorické poňatie je miestami vyhrotené síce až do extrémov, ale nazdávam sa, že tým chcú tvorcovia vysvetliť pointu aj menej chápavému obecenstvu, pretože niektoré scény vyznievajú príliš doslovne a vyhroteno, až je zaťažko uveriť, že by sa v danej chvíli jedinec daným štýlom zachoval, čo je aj trocha na škodu. Nedá sa ale určite uprieť, že Black Mirror je naozaj úprimný v tom čo predstavuje - odvrátenú stranu reality a v rámci nej ľudskú zlobu, ješitnosť, pretvárku, malichernosť (doplnte si všetko nepekné čo vás napadne) a nepriaznivé následky moderných technológií. Nejedná sa ale o ľahký seriál, je zaťažujúci jak na mozgové závity, z dôvodu konceptu, ktorý vyžaduje zamyslieť sa po každej jednej časti nad tým, čo nám chcel básnik vlastne povedať, no taktiež je náročný aj po stránke emotívnej, pretože vyvoláva v divákovi pocity, ktoré nepatria do kategórie radostných. A vzhľadom na to, že je každý diel odlišný od nového, čiže na seba nenaväzujú, rozhodol som sa ich hodnotiť jednotlivo a nie po sériách, ako to robievam pri iných seriáloch. P.S. posledná epizóda prvej sezóny vylepšila hodnotenie na piatu hviezdu. S01E01 (80%), S01E02 (90%), S01E03 (90%), S02E01 (85%)(9.12.2016)

Lepší 4*, 5* a 4*. Konfrontační kladení otázek, na které pravděpodobně nechceme znát odpovědi, ledva však můžeme předstírat, že se nás netýkají. Každý ze tří příběhů je postaven na dilematu, jaké lidstvo ZATÍM řešit nemuselo a každý z nich zároveň řeší, nakolik jsme ještě schopni uchovat si tváří tvář „černému zrcadlu“ zdravý úsudek. Navenek není důvod, aby obsah médií podléhal jiným morálním kritériím než žitá skutečnost. Média, zejména televize, jsou ale na prezentaci vzdálených světů, jež se nás netýkají a jichž se zřejmě nikdy nedotkneme (někdy bohužel, jindy bohudík), založená. Dávka syrové reality, obrazů, které nejenže se nás bezprostředně dotýkají, ale na jejichž vzniku máme podíl (byť jenom ten, že jsme nedokázali říct „ne“), drsným, bohužel jen krátkodobým nahlédnutím do světa za zrcadlem, do světa, který přece neubližuje. Druhá povídka ve svém vrcholném okamžiku zároveň poukazuje na postmoderní znevažování veškerých hodnot. Náznak závažného musí být v zárodku proměněn v součást hry, jejíž pravidla jsou široce akceptována. Pohlcení opozičního hlasu jednolitým televizním tokem tak znemožňuje skutečnou a trvalejší změnu. Všechno je legrace a kdo to tak nebere, nepochopil, jak má hrát. Třetí epizodu hodnotím jako nejslabší, přesto stále nadprůměrnou, pro její komorní měřítko (díky němuž má ale šanci zarýt se hloub pod kůži) a podobnost technologie záznamu prožívaného s hračkou ze Zvláštních dnů, kde šlo právě o onen prostředek dalekosáhlejších společenských změn. 90% Zajímavé komentáře: DaViD´82, fmash, r3plicator(16.7.2012)