Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011 - 2017, 18 h 1 min (Minutáž: 18x42-62 min)

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney, Nicholas Agnew, James Larkin

Šest detailních studií dekadence společnosti a lidského ducha nebo spíše šest sugestivních variací na téma pročvšechnostojízahovno. Sám jsem vždycky tušil, že dotykové telefony jednou způsobí zkázu civilizace a nejen proto bych radši ojel čuníka v přímém přenosu, než abych pro nějaký takový multifunkční výtěr ze satanášova rekta vychrchlal víc než jeden pohrdavý sopl. Krása této minisérie tkví v kontroverzní skutečnosti, že se chudák divák musí v každé epizodě ponimrat klacíkem, aby si zodpověděl základní otázku "Čí je to chyba?". Ve svém vyznění je Black Mirror až otravně nejednoznačné. Nazývejte mě postiženým orangutanem, který bez pomocné ruky nedokáže ani hodit hovňouse po japonském turistovi, ale zoufale jsem potřeboval, aby seriál na někoho namířil prstem. Abych měl na koho nasměrovat svůj hněv, své spravedlivé rozhořčení nad mizerným stavem věcí a hlavně abych měl koho podrobit nenávistnému lynčování. Jenomže výsledek ve mně vyvolal akorát další otázky. Co se dá dělat? Zkrátka šest epizod kvalitativně na stejné výši, jež přetékají emocemi a mozkové zákruty u nich rozhodně nezakrní.(25.8.2013)

Stačí jednoduchý nápad, myšlenka, rýpnutí si do dnešní doby, konzumního světa v jakém žijeme ... a šokující, více či méně vážné zamyšlení nad tím, kam se jako biologický, technicko-sociální druh ubíráme. s01e01: rána pěstí přímo na solar; s01e02: super-mega-psycho-hyper-show; s01e03: hdd a iNet connection in your head; s02e01: nad dobrého androida není; s02e02: další supershow doby mírně budoucí; s02e03: mediální hvězdy dneška...(10.5.2012)

1. séria. Aj to, čo začína ako totálna absurdita, je napokon hlboká sonda do našej (vo veľkej miere britskej) spoločnosti. Pri SF epizódach sa dá lepšie hrať s prostredím a vizuálom, ale stále je pointa skrytá v ľudskej psychike. Trojica filmov, ktorá ma donútila premýšľať dosť dlho aj po dopozeraní...(1.9.2015)

Po veľmi dlhom čase excelentne spracovaný scifi seriál. V mnohom mi to pripomenulo moje obľúbené Krajní meze, avšak narozdiel od nich je táto britská mini séria monotematicky založená. V každom diely sa rozoberá téma vplyvu médií, sociálnych sietí a moderných technológií na človeka, každý diel ponúka rozdielnu variantu pohľadu a iné spracovanie tohto problému. Osobne sa mi najviac páčili 3 poviedky: 15 miliónov meritov (úžasná, námetovo originálna vízia utopistického sveta s veľkým posolstvom a reálnym zakončením), Celá tvoja minulosť (výborne spracovaná vzťahová dráma so zaujímavým scifi prvkom) a Lovná zver (výborný scifi thriller s originálnou predstavou futuristickej spravodlivosti). To však neznamená, že ostatné diely sú slabé, práve naopak, sú vysoko nadpriemerné, je to len otázka osobných preferencií, nič viac. Celkovo ide o jednu veľkú scifi mňamku :). Škoda, že to má aj žánrovú nálepku horor, veľa ľudí to len zbytočne odradí. Rozhodne tu nie nič hororové, takže snímok smelo odporúčam každému. 30.8.2017 - po 3. sérii - úžasné, že ani jeden diel v tomto seriály nie je vyslovene slabý, každý má niečo do seba a pointa väčšinou stojí za to. V tejto sérii boli najlepšie diely prvý a posledný, ten prvý bol teda riadne nepríjemný, totálna úzkosť ma prepadla, hlavne kvôli tomu, že vôbec neišlo o niečo nereálne. Proste aj po tretej sérii ide o super záležitosť.(20.1.2015)

The National Anthem je jako jediná ze současnosti, je obskurní a zajímavá, ale chyběla mi nějaká výraznější pointa, takto je to jen vcelku fascinující černá groteska. Fifteen Million Merits již posouvá sérii do science fiction rybníčku a dělá to velmi dobře, jako sociologická sonda do mixu Matrixu, reality show a fejetonu o tom, co v našich životech zůstalo a zůstane skutečné a smysluplné, jednoznačně boduje. The Entire History of You má na mě až příliš jasnou zápletku, která je rozvinuta do jediného myslitelného (a dosti předvídatelného) konce, přesto je hlavně zajímavým zamyšlením nad hranicemi intimity nejen ve vztazích a dobrou studií chorobné žárlivosti... Celkově dobrých 8/10 a hlavně hřejivý pocit z originální a záživné tvorby. Holt Britové uměj. Přivítal bych pokračování :)(15.9.2012)

• - Když hlavní hrdinka (B. D. Howard)  jede vypůjčeným autem ,na ktere jí zbyly kredity, je zmatená, protože v originálním anglickém znění na ni mluví navigace česky. (honza1205)

• - V 1. epizodě 3. série Nosedive nastoupí hlavní hrdinka do vozu v autopůjčovně a palubní systém začne hlásit česky: "Ahoj, řiď opatrně!" Následně se na předním skle objeví ukázka ze seriálu Kutil Tim (od r. 1991), opět česky. (Lukoboss)