Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011 - 2016, 12 h 1 min (Minutáž: 18x42-62 min)

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique

Kvalitatívne jeden z najvyrovnanejších seriálov, aké som kedy videl. Paradoxne mám tento pocit pri seriáloch, kde je každá epizóda zasadená do iného fikčného sveta, ako napríklad pri Dobrodružstvách kriminalistiky. Niektoré diely majú svoje muchy, niekedy hapruje logika, vždy je ale nad čím premýšľať. Som zvedavý, kam sa posunieme v štvrtej sérii niekedy o rok alebo neskôr, osobne by som privítal aj nejaké tie adaptácie klasických SF poviedok známych autorov minulého storočia.(19.12.2016)

Varovný sci-fi seriál blízké budoucnosti ukazující kam může společnost a technologie zajít a jaké neduhy jsou s takovým technologickým pokrokem spojeny, když je špatně užíván. Britská seriálová produkce thumbs up, Black Mirror disponuje zejména inteligentním scénářem a temným, mrazivým napětím. Druhá série už nestřílí náboje jakým pro mne byl The Entire History of You a proto zatím pouze velmi silné 4*.(17.4.2013)

Do tolika různých psychických stavů mě ještě žádnej seriál nedostal. Zlehka a naprosto nerušivě futuristický alegorie na současnou společnost, který veskrze pobavěj v detailech ("stárnoucí" manželskej sex) a šokujou při vyznívání celku (rychlokvašky ze superstar), doplňuje zejména vyčerpávající lynč bílýho medvěda a všehovšudy jedinej slabší díl, zařazenej (ne)příhodně na úplnej závěr. Čim mě osobně Black Mirror asi nejvíc překvapilo, že i přes tu minimálně podpovrchovou nevraživost divákovi nabízí hned několik vyloženě sympatických postav (Jessica Brown Findlay!!); ve čtvrtý "curtisovský" povídce, která by mimochodem zasloužila regulérní filmovou stopáž, rovnou dvě naráz. --- "Drying my hands" - "Impressive"(20.12.2013)

--- PRVNÍ SÉRIE --- The National Anthem Hodně zajímavý a absurdní námět zpracovaný poměrně povrchně. Působí to dost přitažené za vlasy, protože pokud vím, vláda s teroristy nevyjednává. Po stránce myšlenek ale je to poměrně trefné vyobrazení "co by kdyby", ale těch 44 minut je málo. Šel bych po psychologické stránce více do hloubky a situaci ještě víc vyhrotil. Herecký výkon Roryho Kinneara je ovšem bezchybný. 3/5 15 Million Merits Oproti první epizodě více sci-fi epizoda. Příběh zkoumající popkulturu, jistou prázdnotu současného konzumního života a stádové myšlení člověka. Epizoda je o více jak 20 minut delší než ta předchozí a působí uceleněji. Daniel Kuluuya je sympaťák. 4/5 The Entire History of You Vztahové drama stojící na technologii okamžitého vyvolávání vzpomínek a problémy s tím spojenými. Oproti předchozím dvěma epizodám působí třetí díl naopak mrazivě reálně a řekl bych i velmi výstižné. Tato technologie by nejednoho člověka dohnala až do blázince. 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Be Right Back Na úvod dost silná káva, která se z minuty na minutu stává divnější a divnější. Problematiku transhumanismu přímo miluju a Be Right Back se dotýká velice aktuálních témat, byť do realizace tak, jak byla zobrazena v této epizodě, mají současné technologie ještě velmi daleko. Jak je u Black Mirror zvykem, mrzí mě jistá dávka naivity a neúplnosti (výrobce AI je z příběhu úplně vystřižen apod.). Ale asi bych si měl zvyknout, že se v takto krátké stopáži realističnost poddává myšlenkám. 4/5 White Bear Promyšlený thriller a poměrně odlišný zážitek než doposud. Tvůrci tentokrát pořádně přitlačili na pilu a přináší divákovi hotový survival. Škoda jen přehnaně hysterické hlavní hrdinky, která byla místy až trochu otravná, byť kdo by se jí v její situaci divil. Jinak ale bezchybný herecký výkon! 4/5 The Waldo Moment Podobně jako úvodní díl Black Mirror, The Waldo Moment je spíše politická satira. Poměrně dobře vykreslená a realistická ukázka toho, jak lehce lze strhnout dav - toť oblíbená taktika politiků. A vůbec k tomu nemusí mít animovaného modrého medvěda. 4/5 White Christmas To nejlepší na konec. Speciální vánoční epizoda tak trochu remixuje již vyřčené myšlenky z předchozích epizod, ale vkládá je do mnohem komplexnějšího vyprávění, které mi v tomto případě takřka vyrazilo dech. White Christmas je parádním završením celé série a pokud bych měl doporučit jednu epizodu Black Mirror, byla by to právě tahle. 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Nosedive Zpočátku neskutečně otravný, ale nakonec velice vystihující příběh o tom, co mi na sociálních sítích, Instagramu zejména, vadí nejvíce: přetvářka. Zpracování výborné, dějovou výstavbou je to klasický "blackmirrorovský" absurdní příběh. Závěr vtipně mrazivý. #fuckyou 4/5 Playtest Ze začátku zajímavé, po chvíli hodně nepříjemně a místy skutečně děsivé (arachnofobikové, buďte připraveni!). Dějově sice dost předvídatelné, ale jinak parádní díl. Do takovéhle VR by mě nikdo ani za mák nedostal a to říkám jako fanoušek her. 5/5 Shut Up and Dance Námět je sice neoriginální, ale samotné provedení vysoce adrenalinové a i na menším prostoru dokáže epizoda rozjet hutnou paranoiu. Herecký výborné jak ze strany mladého kluka, tak ze strany Bronna z GoT. Pointa úderná. 5/5 San Junipero Narozdíl od předchozích epizod je tohle čistá pocitovka a nikoli satira strefující se moderních technologií, jak je u této série zvykem. Tentokrát je to více příběh o lidech. Vizuálně i myšlenkově to je hodně nápadité, námět samotný by se chytal i klasickém celovečeráku. Ovšem padesátiminutová stopáž je tak akorát, průběh to má pomalejší a postupná odhalení jsou super. Závěr vyloženě povznášející. 5/5 Men Against Fire Zbytečně dlouhé, ale myšlenkově stále poměrně bohaté. Zpracováním to ale na předchozí epizody nemá, hlavně proto, že je to trochu utahané a polovinu stopáže to působí jako levné vojenské sci-fi drama. Chybí tomu ten silný tah na branku, byť z některých scén dokáže solidně zamrazit. 4/5 Hated in Nation Parádní příběh na závěr, který začíná jako klasická britská detektivka a končí jako sci-fi thriller se silným X-Files feelingem. Námět je už filmovějšího rázu a není to "jen" absurdní povídka. Odpovídá tomu i 90minutová stopáž. Herečky v hlavních rolích přesvědčivé, atmosféra správně tísnivá a hudební podkres bezchybný. Netflix téhle antalogii hodně prospěl a už se těším na další sérii. 5/5(25.7.2016)

|| Scenár: Charlie Brooker | Hudba: - | Distribúcia: Channel 4 || Vizuálne i obsahovo úchvatná filmárčina, ktorá už vôbec nenesie znaky televíznej produkcie. Spolu so Sherlockom je Black Mirror nový mílnik v kinematografii, ktorý svojou britskou eleganciou predurčuje svetlú budúcnosť pre nezávyslých tvorcov. S01: E01 - 85%, E02 - 100%, E03 - 90%, S02: E01 - 80% E02 - 70% E03 - 100%. Po 6. epizódach: 90% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(5.5.2014)

• - V 1. epizodě 3. série Nosedive nastoupí hlavní hrdinka do vozu v autopůjčovně a palubní systém začne hlásit česky: "Ahoj, řiď opatrně!" Následně se na předním skle objeví ukázka ze seriálu Kutil Tim (od r. 1991), opět česky. (Lukoboss)

• - Když hlavní hrdinka (B. D. Howard)  jede vypůjčeným autem ,na ktere jí zbyly kredity, je zmatená, protože v originálním anglickém znění na ni mluví navigace česky. (honza1205)