Reklama

Reklama

Černé zrcadlo

(seriál)
 • Česko Black Mirror (více)
Trailer
Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller
Velká Británie, (2011–2023), 24 h 37 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Hrají:

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan (více)
(další profese)

Série(6) / Epizody(25)

Obsahy(1)

Projekt britského Channel 4 Černé zrcadlo je antologií samostatných televizních povídek, zasazených do blízké budoucnosti. Tak blízké, že se v mnoha ohledech prolíná s dobou, kterou právě prožíváme. Mrazivě černohumorná série se prostřednictvím technologicko-paranoidního podobenství zamýšlí nad nečekanými a často nezamýšlenými důsledky prudkého rozvoje technologií a velmi trefně zachycuje těkavý neklid současného moderního světa. Jejím duchovním otcem a autorem je proslulý enfant terrible britské televizní tvorby Charlie Brooker (*1971), pro jehož tvorbu je charakteristický vždy přítomný prvek kontroverze. Brooker však rozhodně není žádný bezduchý prvoplánový provokatér a jeho promyšlené a inteligentní scénáře prozrazují bystrého pozorovatele, který vždy přesně ví, co chce k současnému světu říci. A že to zpravidla nebývá nic lichotivého, již patří k Brookerově naturelu. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (76)

 • Navzdory četným odkazům v různých příbězích, které naznačují, že se všechny epizody odehrávají ve stejném vesmíru, tvůrce seriálu Charlie Brooker uvedl, že každá epizoda se odehrává ve svém„vlastním světě“ (s výjimkou možných pokračování konkrétních příběhů). (Kaktusak12)
 • Název Černé zrcadlo odkazuje na efekt vypnuté obrazovky televizoru nebo počítače. (Kaktusak12)

Černé zrcadlo - Série 3 (2016) (S03)

 • Vzhledem k tomu, že seriál se dostal na Netflix, tak tato série měla větší rozpočet než ty předchozí. (griph)

Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (S03E01)

 • První zkušenost herečky Bryce Dallas Howard s Černým zrcadlem byla spíše negativní, přesto na ni ale ráda vzpomíná. Tou dobou se ona sama nacházela v Anglii, zatímco její rodina byla ve Spojených Státech. Na doporučení svého manžela (Seth Gabel) si pustila epizodu Patnáct milionů meritů (2011) a vzhledem ke své citlivé povaze se z toho psychicky zhroutila. Svoji reakci natočila na video, které mu poslala, končící slovy: „I just took a really bad nosedive.“ Tou dobou ještě nebyla šance, že by se na seriálu mohla podílet, o to více je pozoruhodné, že její výrok s názvem epizody Nosedive vůbec nesouvisí a herečka si to uvědomila až později. (imanicornyt)

Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (S03E01)

 • Herečka Bryce Dallas Howard musela pro svoji roli Lacie Pound přibrat 11 kilo. Epizoda se začala natáčet ve stejném roce, kdy vyšel Jurský svět (2015), kde si zahrála hlavní roli. S ohledem na scénář si ale musela udržovat kondici a když ji poté režisér epizody Joe Wright požádal, aby se pokusila přibrat na váze, odpověděla: „Consider it done,“ v překladu: „Jako by se stalo.“ (imanicornyt)

Černé zrcadlo - Striking Vipers (2019) (S05E01)

 • Znovu se v epizodě objevují malá kulatá zařízení, které se postavy umísťují na spánky, aby vstoupili do virtuální reality. Podobná technologie byla použita již v epizodách USS Callister (2017), Black Museum (2017) a Crocodile (2017) například ke hraní her, svědecké výpovědi či extrakci vzpomínek. (hansel97)

Černé zrcadlo - Striking Vipers (2019) (S05E01)

 • Hra, kterou dostane Danny (Anthony Mackie) jako dárek, je vyráběna společností TCKR. Jedná se o stejnou společnost, která stála za lékařským objevem umožňujícím cítit pacientovu bolest v epizodě Black Museum (2017). Ta samá firma také vymyslela systém pro komatózní pacienty, který se používá v epizodě San Junipero (2016), zde se zkratka propašovala i do názvu baru, ve kterém se dvě hlavní postavy pohybovaly – Tucker's (bez samohlásek TCKR). Tato firma se objevila také v epizodě Playtest (2016), kde je zmíněna na obalu časopisu. (hansel97)

Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (S03E01)

 • Velmi podobný systém budování sociálního statusu bude v Číně spuštěn od roku 2020. Na základě tohoto společenského statusu budou lidé následně v různých sférách života zvýhodňování či naopak znevýhodňováni. [Zdroj: Česká televize.cz] (Frajer42)

Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (S03E01)

 • Tento díl dvakrát odkazuje na první epizodu seriálu - The National Anthem (2011), když Lacie (Bryce Dallas Howard) projíždí svá sociální média, objeví se mezi nimi příspěvek od Michaela Callowa (Rory Kinnear), který hrál premiéra v této epizodě. Ve svém příspěvku píše: „Zase mě vyhodili ze ZOO. :(“, což je odkaz na akt, který musel spáchat na praseti. Dále se pak setkává Lacie s fanoušky fiktivního seriálu „Sea of Tranquility“ od HBO, kteří jedou na fanouškovskou událost. Specialista přes vizuální efekty, kterého si Michael Callow najal v již zmíněné epizodě, pracoval právě na tomto seriálu. (hansel97)

Černé zrcadlo - Arkangel (2017) (S04E02)

 • Natáčení epizody probíhalo především v kanadském Hamiltonu a trvalo tři týdny. Pouze interiéry kliniky Arkangel byly natočeny v torontském hotelu Thompson. (IvcaSammet)

Černé zrcadlo - Smithereens (2019) (S05E02)

 • Prosklená vila se nenachází poblíž Utahu a dokonce ani ve Spojených Státech, ale ve Španělsku v poušti Gorafe spadající do provincie Granada. A právě zde se nejen fanoušci seriálu mohou ubytovat za necelé 4 tisíce korun na noc. [Zdroj: czechcrunch.cz] (Duoscop)

Související novinky

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál

17.09.2021

Streamovací služba Netflix v roce 2018 nabídla divákům svůj první interaktivní zážitek pomocí epizody Black Mirror s názvem Bandersnatch. V té si lidé mohli na obrazovce sami vybírat, jak má hlavní… (více)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (více)

Netflix nabídne interaktivní zážitek

Netflix nabídne interaktivní zážitek

03.10.2018

V nové řadě netflixovského seriálu Černé zrcadlo se diváci dočkají speciální interaktivní epizody. Tzv. „choose-your-own-adventure“ typ vyprávění spočívá v tom, že tvůrci natočí několik… (více)

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

03.07.2018

Jordan Peele má po svém debutovém hitu Uteč najednou plné ruce práce. Na jedné straně tu jsou projekty pro Amazon, dále jeho vlastní filmy pro studio Universal, a teď se čerstvě upsal epizodní sci-fi… (více)

Reklama

Reklama