Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (34)

Černé zrcadlo (2011)

Maximálne absurdný seriál, ale pritom tak reálny! Prvé dve série, teda skôr trilógie musí vidieť povinne každý. Po šiestich častiach som uvažoval, že si Čierne zrkadlo hodím do svojej topky. Škoda, že s nástupom tretej série sú časti už nevyrovnané. Ale veľký kloobúk dole pred scenáristami, takto naozaj môže vyzerať blízka budúcnosť ľudstva, všetko napojené na technike, ľudia závislí na mobiloch, ľudskosť neexistuje. Bravó! Seriál určený naozaj ale len tým, čo chcú myslieť, čo nesúhlasia s dehumanizáciou tejto doby. Ovce ho nepochopia. ()

Série 1 (2011) (S01)

Niekedy tri časti stačia, aby seriál sa stal už legendou a človek ho nikdy neprestal pozerať. Toto je ten prípad. Totálne nastavenie zrkadla hlavne v časti 15 miliónov meritov, ktorá sa stáva z dnešného pohľadu takmer neprekonateľnou. Vstaneš, naješ sa, pracuješ a okolo teba sú televízory, telefóny, stále nejaké obrazovky. A keďže nikto nechce byť odvrhnutý spoločnosťou a naopak rád si užije 15 minút slávy, zatiaľ čo dav požaduje chlieb a hry, tak rád obetuje "biedny život“ v ústraní a svoje ideály, aby sa na chvíľu stal "hviezdou". Silná myšlienka. ()

Národní hymna (2011) (S01E01)

Čo by politik neurobil pre svoj super mediálny a verejný obraz. I sviňu pojebe. Dnešný londýnsky starosta by možno mal s tým trocha problém, ale aj ten by sa otriasol. A médiá zarábajú ďalej na ovciach, tým stačí, že si niekto kľudne v prime time aj kravským lajnom ksicht natrie a hneď je to zábava hodná pozornosti. ()

Patnáct milionů meritů (2011) (S01E02)

Ako píše Trevor, krásny pľuvanec do držky tým konzumentom, ktorí sa nevedia dočkať, ako zarazení v kresle budú sledovať nejaké primitívne reality show a ešte sa v kresle budú tupo hihňať, že akí hlupáci sú účastníci tej sračky, pritom sám tých komediantov podporuje ich sledovaním. Black Mirror ide vždy až do absurdity a nemusí byť jeho formát dokonalý divácky, ale myšlienku vie predať vynikajúco. Kto rozmýšľa, chápe. Len aby takých bola väčšina. ()

Celá tvá minulost (2011) (S01E03)

"Len žiadne spovede, lepšie nič nevedieť." Takto presne to odhadol Elán v pesničke Amnestia na neveru a táto výborná časť je presne dôkazom toho, že človek radšej to zlé vytesní, než aby sa mal k tomu vracať. Ale ak by už bola taká možnosť. A ešte si možno pozrieť aj spomienku cudzích. To by bola svetová katastrofa. Veď ani svoje vlastné nevie poriadne zvládnuť. ()

Série 2 (2013) (S02)

Druhé séria prináša viac filozofie než tá prvá, najmä v poslednej bonusovej časti. Pre mňa je Najlepšia Lovná zver a medvídek Waldo hoci ostal s malým hodnotením dáva predsa len silný úder hlúpovoličom, ktorých oklame akýkoľvek pán v obleku, čo má talent na pekné reči. ()

Přijdu hned (2013) (S02E01)

Aj s telom bez duše sa dá žiť. Nie je to ono, ale tak človek si zvykne a lepšie ako prázdnota? Zaujímavý námet, mohol priniesť ale väčšie šoky. ()

Lovná zvěř (2013) (S02E02)

Diskusie o tom, či trest smrti áno, či nie, vyriešené. Vynikajúci nápad, ktorý je blízko môjmu stredovekému, zaostalému mysleniu.. Už len sa zase vyhnúť tomu justičnému omylu... 😆 ()

Medvídek Waldo (2013) (S02E03)

Napriek tomu, že medveď je sakra nesympatický až otravný a dokonca aj politici pri ňom vyzerajú, ako príjemní ľudia, tak táto časť má významné posolstvá. Ľudia sa nechajú a veľmi radi vypláchnuť akoukoľvek vulgárnosťou. A kľudne to aj zvolia, veď nech je sranda. A potom dáva v parlamente prednášky profesor Pročko... ()

Bílé Vánoce (2014) (S02E04)

Najvyššie hodnotená epizóda doteraz, no stále si nemyslím, že je najlepšia. Vytvára určité očakávania v spletitosti príbehov, prináša otázky etiky blokovania, nosenia si svojho "cejchu" a adekvátneho pomeru trestania za zločin. Epizóda je viac filozofická, než šokujúca či prekvapujúca. ()

Série 3 (2016) (S03)

Pád strmhlav je úplná špička odhaľujúca, ako to už v systéme sociálnych kreditov môže vyzerať. Jedna z top epizód vôbec. A Skúšobná verzia je zas časť , ktorá má asi najlepšie hororové prvky. Blen na jayk priniesol len Juniper, ktorý veľmi svätý nebol. ()

Pád střemhlav (2016) (S03E01)

Napriek spackanému záveru jedna z top epizód, čo sa týka myšlienky. Číňania sa už inšpirovali - veď tam je systém sociálnych kreditov úplne normálny. Už sa len dočkať toho, že sa inšpirujú aj súdruhovia z EÚ. Budeme sa hodnotiť, ale nie navzájom, radšej podľa toho, či sme zjedli veľa mäsa, alebo príliš málo hmyzu, pretože taká krava to je rúhanie proti uhlíkovej stope! ()

Zkušební verze (2016) (S03E02)

Svojou myšlienkou ma až tak epizóda neoslovila, ale určite ma oslovilo jej hororové spracovanie, ktoré mohlo byť aj silnejšie, ale na tento formát to úplne stačí. Splývanie virtuálne reality s realitou bolo ukázané nadmieru dobre a v podstate je táto idea kruto pravdivá. Veď reálne je vlastne to, čo si "myslí" naše vedomie. Viď Matovič. ()

Sklapni a tancuj (2016) (S03E03)

Pripomína to úryvok z Landovej piesne: "Pavouk jen vylepšuje sítě. Ví všechno o lidech, jak žijí. V úkrytu číhá na tvý dítě." Toto už totiž nie je žiadna fikcia a technofóbia už nie je žiadna schiza, čím sa rastúce obmedzenie súkromia stáva stále väčším nebezpečenstvom pre každého onanistu. ()

San Junipero (2016) (S03E04)

Namiesto raja cloud a ten raj znamená byť s niekým, s kým budeš do mŕtva flámovať až kým ten mrak blackout nerozdelí. Hlavne nech ten niekto nie je hetero! Pôvodne aj epizóda bola písaná pre normálny pár, ale potom to tvorcovia zmenili - veď ako si dnes poriadne nahrabať body? Klasická romantická story, nech aj má sci-fi prvky, by bola predsa stredovek! ()

Muži pod palbou (2016) (S03E05)

Aj v Rwande nazývali ľudí švábmi, lebo mali iné nosy a skončilo to genocídou. A potom rôzni iné hovädá odporúčali posielať ľudí do tretích krajín, niekam zatvárať, lebo nemali dosť boostrov podľa marxistických regulácií. V Číne robili švábom tiež také mestečká, lebo test ukázal neželaný výsledok. Takže ten hon tu je permanentne, len niekde sa ešte nestrieľa. No a potom je tu tá otázka slobodnej vôle a úplné podriadenie sa príkazom. V podstate zaujímavá časť  tými ideami, spracovanie už také priemerné, a výsledok diskutabilný. Je treba ľuďom vôbec brať slobodnú vôľu, keď sa aj tak veľmi radi nechávajú zmanipulovať? ()

Nenávist národa (2016) (S03E06)

Už sa nikoho nepýtajte, či mu uleteli včely. Mohol by to namieriť proti vám a keď máte sociálne siete, to bude ešte len roj. Pretože anonymita a kyberšikana je dnes veľkou zbraňou v rukách frustrovaných zúfalcov. Myšlienka trestania takýchto hejterov je však nielen čiernym zrkadlom v ére sci fi, ale už aj regulérny nápad tých prebudených, woke, pokrokových a progresívnych. A ešte jednej hlupane, bývalej ministerky, čo nepozná rozdiel medzi DPH a HDP. Ale tí pokrokoví sú dnes na tom ešte horšie než ten včelár. Pretože oni za hejt považujú už aj iný názor. ()

Série 4 (2017) (S04)

Slabšie plechové časti pre mňa ako vesmírna loď a brechajúci kovový pes znamenali, že celá séria má priemerné hodnotenie u mňa. Ale taký krokodíl bola veľká pecka, kde mi ani vyplznutá herečka s pravdepodobnou poruchou porastu hlavy nevadila. ()

USS Callister (2017) (S04E01)

Pre mňa jedna z najhorších epizód seriálu vôbec. Asi preto, že nedáva také silné posolstvo, ako iné, a asi aj preto, že ja tie star treky fakt nemusím, ani v online či offline hrách, kde sa klonuje identita. Hoci ma oslovila myšlienka, že každý chce byť aspoň vo sne, vo virtuálnej realite, superhrdinom, hoci v bežnom živote mu čašník ani špinavý obrus nevymení. ()

Arkangel (2017) (S04E02)

Dobrá časť, ale naozaj v závere nedotiahnutá. Kľudne to mohlo ísť ďalej, následky pre jednu aj druhú stranu väčšie, priestoru na absurditu bolo veľmi veľa. Nevyrovnaná matka a ešte menej vyrovnaná dcéra, dosť opacha na prvý aj druhý pohľad. Zároveň posolstvo, že asi žiadny rodič by nielenže kontrolovať dieťa nemal až do morku kosti, ale že by to asi nechcel. To by sa len dozvedel informácie, čo za človiečika to vychoval! ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál