New Amsterdam (TV seriál)

USA, 2018–2021, 41 h 45 min (Minutáž: 43–54 min)

Tvůrci:

David Schulner

Předloha:

Eric Manheimer (kniha)

Ryan Eggold, Freema Agyeman, Janet Montgomery, Jocko Sims, Anupam Kher, Tyler Labine, Clifton Davis, Cindy Cheung, Zabryna Guevara, Lisa O'Hare, Gary Perez, Megan Byrne, Donnetta Lavinia Grays, Michael Medeiros, Anthony Ruiz, Christopher Cassarino, Laila Robins, Ron Rifkin, Joanna Adler, Linda Thorson, P.J. Sosko, Vandit Bhatt, José Zúñiga, Matthew Bellows, Margot Bingham, Mike Doyle, Olga Merediz, Ethan Phillips, James Saito, Lusia Strus, Sean Nelson, Wai Ching Ho, George Wyner, Roscoe Orman, Anna Suzuki, Andrea Syglowski, Sendhil Ramamurthy, Michael Pemberton, Teddy Cañez, Michael Cullen, Christopher Rivas, Adam Wade McLaughlin, Lisann Valentin, Kate Nowlin, Dale Soules, Jamar Greene, Debra Monk, Alice Kremelberg, Sheila Tapia, Frankie J. Alvarez, Arthur French, Alex Morf, Joseph Siravo, Erica Hernandez, Christine Chang, Quincy Dunn-Baker, Ólafur Darri Ólafsson, Judith Ivey, Zack Robidas, Shirley Rumierk, Leslie Fray, Chuck Cooper, Hayley Lovitt, Lauren Ridloff, Gameela Wright, May Hong, Tina Chen, Josh Philip Weinstein, Cherise Boothe, Eric Sheffer Stevens, Leslie Uggams, Tye Alexander, Ruibo Qian, Aneesh Sheth, Rose Bianco, Poppy Liu, Vicky Jeudy, Adriane Lenox, Ana Villafañe, Aaralyn Anderson, Emma Ramos, Jake Hanson, JJ Feild, Eden Marryshow, Ramon Nuñez, Abigail Dylan Harrison, Salvatore Inzerillo, Darren Pettie, Marcus Callender, Kathleen Chalfant, Kevin Daniels, Kedrick Brown, Adam LeFevre, Emma Hong, Bhavesh Patel, Kristen Sieh, James Yaegashi, Denise Dowse, Jonathan M. Parisen, Hunter Emery, Eileen Grubba, Anthony Michael Lopez, Nana Mensah, Raquel Dominguez, Ashlie Atkinson, Murphy Guyer, Shawna Hamic, Austin Pendleton, Marissa Matrone, Zach Appelman, Stacie Greenwell, Johnathan Nieves, Marylouise Burke, Veanne Cox, Ivory Aquino, Jasmine Batchelor, Johanna Day, Patricia R. Floyd, Becca Lish, Louis Carbonneau, Ari Barkan, Johnny M. Wu, Gregory Diaz IV, Abri, Jaden Jordan, David Iacono, Troy Iwata, Annette Mia Flores, Ann Harada, Andres Munar, Alanna Blair, April Hernandez Castillo, Marceline Hugot, Jacob Ming-Trent, Rosal Colon, Nadia Dajani, Gina Gershon, Andrew Polk, Lucy Taylor, Jennifer Ikeda, Justin H. Min, Daniel Dae Kim, Joel de la Fuente, David Furr, Natalie Gold, Jojo Gonzalez, Alex Hurt, Kersti Bryan, Catherine Mary Stewart, Rachel Alana Handler, Cameron Mann, Andrea Sooch, Soraya Kelley, Peter Jay Fernandez, Raphael Sbarge, Erica Camarano, Jenna Bosco, Naaji Kenn, Arash Mokhtar, Shaquita Smith, Grayson Berry, Shiva Kalaiselvan, Aidan Pierce Brennan, John P. McGinty, Lynn Marocola, Ken Holmes, Gina Jun, Mike Cabellon, Ian Duff, Alison Luff
  • lake-lake

extrémně nesympatické postavy, schopné odoperovat deset transplantací jatýrek a ještě k tomu přidat jeden pajšl, deset deka, dvacet deka, jeden rohlík, jedna veka, hlavní šestice létá nemocnicí jako nezastavitelné Fantastic Six komando a přes všechny osobní, profesní, etické, etnické, politické i jiné překážky podává výkony hodné prémiového zdravotního pojištění, ačkoli jsme v zemi, kde se lidé nepojišťují a namísto zdravotního pojištění si kupují bouchačku(4.3.2021)

Dobře se na to dívá, ale je to strašná blbost. Už vidím, jak ve velké nemocnici chodí ředitel (Max) v lékařských kalhotech a košili, běhá po celé nemocnici a kontroluje každého pacienta, což by nedělal ředitel ani v malé nemocnici a už vůbec ne těžce nemocný ředitel. Naproti tomu lékaři chodí v civilu a bílém nezapnutém plášti. Kdykoliv jim dovezou jakéhokoliv pacienta, volají lékaři "Zavolejte Maxe". Sami asi léčit neumí. Opravdová bomba: "Pacientka má celulitidu a mykózu, uděláme odběr krve". V nemocnici mají prakticky jen pohotovost a všichni pacienti se léčí na pohotovosti. Onkolog léčí na pohotovosti, neurolog taky, dokonce i kardiolog. Ale kardiolog má navíc operační sál a onkoložka místnůstku pro 4 pacienty s kapačkou chemoterapie. Mají tam asi tak 5-6 doktorů, kteří jsou primáři, ale žádní další lékaři, jen sem tam rezident. Na pohotovosti zruší čekárnu a všichni pacienti jsou ukládáni přímo na lůžko na pohotovosti, i když je pak pošlou třeba domů. Nechce Vám pojišťovna zaplatit plastiku povislé kůže na pažích po zhubnutí? Nevadí, napíšeme, že máte rakovinu. V té nemocnice nevládne socialismus, ale přímo komunismus. Ředitel nemocnice obchází holiče, kam chodí černoši, učí ty holiče měřit tlak, dá mu léky na tlak a holiči měří zákazníkům tlak a ordinují a přidělují jím léky na tlak. Prostě kupa nesmyslů.(18.3.2021)

• sunshine29

Nic moc, dívat se na to dá, když chcete vypnout hlavu. Zezačátku to nebylo úplně debilní, ale hrozně tomu chybí to vtažení do děje a postav - například na rozdíl od Chirurgů - toto je dost slabá napodobenina. Jak se dostávám dál, musím říct, že je to čím dál horší. Nejvíc mě udivuje, že je to podáváno, jakoby taková velká nemocnice fungovala pouze na řediteli, někdy asistentce, děkanovi - a doktorech v oborech pohotovost, kardio, onko, neurolog a hlavněěěě psychiatr. Protože nejdůležitější při transportu pacienta - ředitele po kolabsu v důsledku rakoviny do nemocnice je přece informovat o jeho zdravotních komplikacích místního psychiatra že. A nejdojemnější scéna? Když psychiatr se svou vanou místo břicha vyprošuje zavedení zdravého jídla do kantýny. Některé scény jsou dosti nepochopitelné. Naštěstí ale celý seriál zachraňuje multi, kulti, trans a všechny aktuální hybače světa, pardon, USA, bez nich by dneska už nic nešlo. Shrnutí - Taková slátanina napůl Greys a napůl Private Practice - akorát v obou to dává mnohem větší smysl.(19.4.2021)

• Vesprem

Seriál z lékařského prostředí, ale totálně mimo jakoukoliv logiku nebo realitu. Přesto se na něj dobře dívá, ale musíte vypnout hodnocení logiky. Proto dva body. A proč mimo realitu? Kde začít? Asi hlavní postavou - v seriálu je plno pacientů s rakovinou. Ale pouze hlavní postava se po celou dobu léčby vůbec nemění. jen si vezme čepici. A překvápko, jak to dopadne? Všichni primáři včetně ředitele jsou neuvěřitelně přetíženi, přesto jsou neustále k dispozici a mohou se věnovat komukoliv z kolegů nebo pacientů nebo komukoliv na ulici nebo odejít kamkoliv, aniž by to mělo nějaké následky. Veliká hvězda je primářka onkologie - jako všechny doktorky super kost a ještě k tomu celý den na 15ti centimetrových podpatcích. Ve scénách, kdy si stěžuje, že není na nic čas a musí jednat rychle většinou jen stojí a jen zírá z okna. A polekaně se dívá. Další zajímavá věc - jde o největší nemocnici v USA. Přesto se všichni potkávají náhodou na chodbě právě v moment, kdy se potkat potřebují. že by asi 10to podlažní budova měla jen jednu chodbu? A jedna z nejzajímavějších - sehnat miliony na zlepšení péče a procesů je v seriálu hračka. Nikdy nezabere déle než den, někdy se ani neřeší. Nicméně většina příběhů končí dobře a proto jsem je všechny viděla :)(21.3.2021)

Po nějaké době zase konečně seriál, který mám problém vůbec vypnout. Hltám jednu epizodu za druhou a čas plyne tak, že bych potřeboval delší dny a třetí sérii. Všechny postavy snesu (což je zázrak) a obzvláště duo Kapoor a Frome je skvělé. Ti mě baví neustále. Takové zvraty v náladách jsem dlouho neměl. Smích střídá pláč, každá epizoda má zajímavé mini děje a nejvíce musím ocenit, že to není laciná telenovela a divákům se nic nevnucuje. Velké plus také za poměrně kritický přístup k US zdravotnictví. Že mě takovým způsobem zaujme seriál z nemocničního prosředí bych opravdu nečekal. Všem doporučuji.(21.3.2021)