Scrubs: Doktůrci

(seriál)
USA, (2001–2010), 66 h 26 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvůrci:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio (více)

VOD (1)

Série(9) / Epizody(182)

Mladý doktor John „JD“ Dorian si hned v první pracovní den ve fakultní nemocnici Sacred Heart uvědomí, že ho ani dlouhá léta na lékařské fakultě nepřipravila na střet s realitou. Tváří tvář svérázným pacientům se cítí bezradný, ostatní lékaři ho urážejí a znepříjemnit život se mu snaží i zlomyslný údržbář. JD si dokonce není jistý, jestli tenhle chlapík není jen výplodem jeho bujné představivosti. Zato jeho nejlepší kamarád a spolubydlící – chirurgický praktikant Chris Turk – je přesný opak a mezi elitářské kolegy snadno zapadne. A pak je tu ještě krásná mladinká doktorka Elliot Reidová, která Johnovi padne do oka. Na tři začátečníky dohlížejí přísný a občas zákeřný primář Bob Kelso, pohledná vrchní sestra Carla Espinosová a mrzutý doktor Perry Cox, jemuž však v skrytu duše na svěřencích záleží. Cox se postará o většinu vtipných situací. JD každou epizodu komentuje jako vypravěč. Slyšíme jeho úvahy a surrealitu seriálu dodávají momenty, kdy se dostaneme přímo do jeho hlavy. Hrdinové zažívají lásky a problémy, musejí čelit rodinným povinnostem, nekonečnému papírování a neustálému proudu pacientů. V nemocnici plné nevypočitatelných existencí není o zábavu nouze, i když se občas mísí s tragickými situacemi, které k životu zkrátka patří. (oficiální text distributora)

Jara.Cimrman.jr

Oddalování smrti pacientů je někdy úspěšné jindy ne až tolik, ale málokdy je tak zábavné jako ve Scrubs. Dr. Dorian je pro mne ve funkci vypravěče sice poněkud fádní, ale ostatní postavy to vynahrazují. Kámoš Turk skvěle kryje záda, Ellliot s Carlou mají i oblečené svoje kouzlo, těžko hledat lepšího šéfa než hbitě taktizujícího Dr. Kelsa, nenávistný údržbář je originální figura, ale bezkonkurenčním esem je otrávený sarkasmus chrlící Dr. Cox. Přínosné je pak hlavně zjištění, že na operačním sále je nejdůležitější výběr hudby, že rozdíl mezi nehodou a žalobou tvoří jen milimetry řezu skalpelem a pokud po chodbách vozíte mrtvolu, tak po vás nikdo nic nechce. ()

BoPo

Je tu osobitý nemocničný humor, ale nedokázal som si vytvoriť to najzákladnejšie. Vzťah k postavám. Nejako som si neobľúbil ani jednu natoľko, aby som sa tešil na jej chvíľky. Navyše na Carlu je naozaj škaredý pohľad. Už len dodám jeden postreh. Tie ozvučené pohyby mi pripomínali seriál Parker Lewis musí vyhrát. Toť dojem po dopozeraní prvej série. S odstupom pomaly dvoch rokov som náhodne narazil na 7. sériu a netradičné nemocničné chvíľky ma začli dosť baviť. Zoznam mojich obľúbencov: Dr. Cox, Jordan, Údržbář, Dr. Bob Kelso, Ted. ()

bouncer

Místy neskutečně vtipný seriál, který ač je z nemocničního prostředí, tak to nebere jako hlavní výhodu a nestojí na moralizování a ubrečených scénách. Tedy většinou...je to docela nevyrovnaný seriál, úžasné scény střídají některé slabší až trapné, které jako by se sem vloudily z jiného seriálu. Už mám za sebou všechny díly do 7x06 a stále platí to samé. Postavy jsou mi sice čím dál bližší, ale nevyrovnanost i v rámci jednotlivých dílů tu je stále. Navíc některé blbosti jsou už přehnané. ()

MikeCool

TV-seriál. Taková vtipnější a více odlehčenější verze Dr. House z nemocničního prostřední. Skvělý humor, výborné a originální myšlenkové vsuvky. Prostě prvotřídní sitcom z nemocnice. Bohužel zhruba od 4. série se humor začínal trošku deformovat a každou sérií to bylo čím dál více vtipné a začaly se projevovat prvky trapnosti, které naopak od humoru, každou sérií gradovaly. Ovšem nepochopil jsem smysl natočení 9. série. Tato série byla velkým výkřikem do tmy. | 1.série (85%), 2.série (80%), 3.série (80%), 4.série (75%), 5.série (75%), 6.série (75%), 7.série (70%), 8.série (70%), 9.série (30%) > Průměr: 71% (4*) | ()

zdepapepa

4 hvězdy za příjemně strávené 4 série. Poté jako kdyby se vyměnili scénáristi z těch absurdně vtipných na feministicky nevtipné. Z "quirků" hlavní party mi najednou bylo špatně a spíš než smích to na mé tváři vyvolávalo křenění. Přesto ale musím ocenit do té doby kvalitní sérii kvalitních epizod, ze kterých jsem si rád odnesl ponaučení (ať už přednesené Dr. Coxem v průběhu nebo JDm na konci). Co ovšem řadí tento sitcom nad dost ostatních (resp. řadilo) - celkové podání, které je nahony vzdálené klasickým "tříkamerovým" sitcomům a v jedné epizodě dokonce hezky napodobeno a na konci epizody hezky prohozeno oknem s dost pravdivým vysvětlením. Dále tu také máme sympatické a hezké herce i herečky v čele s Ms Fanservice Sarah Chalke, Třetí věc jsou životní příběhy. Původně jsem chtěl napsat pouze JDho a Dr. Coxe, ale prostřednictvím stálého personálu a občasnou výpomocí guest stars (koukám na tebe, Brendane Frasere) scénáristi dokážou ukázat opravdu pestrou škálu lidských vztahů a osudů. Čtvrtá věc je hudba, počínaje úvodní znělkou (pouze tou krátkou rychlou, ne tou ušmudlanou ze začátku 2. série) a výběrem písní napříč díly. Pátá věc je absurdita některých představ a občasný metahumor, skvěle mísící se se strastmi a slastmi smutné rutiny doktorů bojujících se smrtí. Nelituju času stráveného u tohohle seriálu stejně jako nelituji toho, že jsem sledování vzdal po zhlédnutí premiérového dílu páté série. ()

• Bill Lawrence chtěl 9. sérii pojmenovat jako Scrubs Med. Stanice ABC mu to ovšem zakázala, ale povolila mu dát nápis "[Med School]" na rentgenový snímek v úvodní znělce. (Larry12)

Související novinky

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake

17.12.2017

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, Američané už stihli předělat desítky britských seriálů. Určitě jste slyšeli minimálně o House of Cards a Kanclu, a nyní je na řadě The IT Crowd. Televizní kanál NBC ho… (více)