Scrubs: Doktůrci

(seriál)
USA, (2001–2010), 66 h 26 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvůrci:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio (více)

VOD (1)

Série(9) / Epizody(182)

Mladý doktor John „JD“ Dorian si hned v první pracovní den ve fakultní nemocnici Sacred Heart uvědomí, že ho ani dlouhá léta na lékařské fakultě nepřipravila na střet s realitou. Tváří tvář svérázným pacientům se cítí bezradný, ostatní lékaři ho urážejí a znepříjemnit život se mu snaží i zlomyslný údržbář. JD si dokonce není jistý, jestli tenhle chlapík není jen výplodem jeho bujné představivosti. Zato jeho nejlepší kamarád a spolubydlící – chirurgický praktikant Chris Turk – je přesný opak a mezi elitářské kolegy snadno zapadne. A pak je tu ještě krásná mladinká doktorka Elliot Reidová, která Johnovi padne do oka. Na tři začátečníky dohlížejí přísný a občas zákeřný primář Bob Kelso, pohledná vrchní sestra Carla Espinosová a mrzutý doktor Perry Cox, jemuž však v skrytu duše na svěřencích záleží. Cox se postará o většinu vtipných situací. JD každou epizodu komentuje jako vypravěč. Slyšíme jeho úvahy a surrealitu seriálu dodávají momenty, kdy se dostaneme přímo do jeho hlavy. Hrdinové zažívají lásky a problémy, musejí čelit rodinným povinnostem, nekonečnému papírování a neustálému proudu pacientů. V nemocnici plné nevypočitatelných existencí není o zábavu nouze, i když se občas mísí s tragickými situacemi, které k životu zkrátka patří. (oficiální text distributora)

zdepapepa

4 hvězdy za příjemně strávené 4 série. Poté jako kdyby se vyměnili scénáristi z těch absurdně vtipných na feministicky nevtipné. Z "quirků" hlavní party mi najednou bylo špatně a spíš než smích to na mé tváři vyvolávalo křenění. Přesto ale musím ocenit do té doby kvalitní sérii kvalitních epizod, ze kterých jsem si rád odnesl ponaučení (ať už přednesené Dr. Coxem v průběhu nebo JDm na konci). Co ovšem řadí tento sitcom nad dost ostatních (resp. řadilo) - celkové podání, které je nahony vzdálené klasickým "tříkamerovým" sitcomům a v jedné epizodě dokonce hezky napodobeno a na konci epizody hezky prohozeno oknem s dost pravdivým vysvětlením. Dále tu také máme sympatické a hezké herce i herečky v čele s Ms Fanservice Sarah Chalke, Třetí věc jsou životní příběhy. Původně jsem chtěl napsat pouze JDho a Dr. Coxe, ale prostřednictvím stálého personálu a občasnou výpomocí guest stars (koukám na tebe, Brendane Frasere) scénáristi dokážou ukázat opravdu pestrou škálu lidských vztahů a osudů. Čtvrtá věc je hudba, počínaje úvodní znělkou (pouze tou krátkou rychlou, ne tou ušmudlanou ze začátku 2. série) a výběrem písní napříč díly. Pátá věc je absurdita některých představ a občasný metahumor, skvěle mísící se se strastmi a slastmi smutné rutiny doktorů bojujících se smrtí. Nelituju času stráveného u tohohle seriálu stejně jako nelituji toho, že jsem sledování vzdal po zhlédnutí premiérového dílu páté série. ()

verbst

Ultimátní hodnocení povinností. 100% edit 10.05.2009 Tak a je konec. Smál jsem se jako v nejlepších sezónách a pak mi ukápla slzička. U Gabrielova Book of Love jsem se ale rozbrečel jak želva. A na krajíčku mám i teď když píšu tenhle komentář. Good bye JD. So long Sacred Fart (tohle jsem si nemohl odpustit). SCRUBS you will be missed ()

Tom Riddle

Nemocniční seriály jsem nikdy nemusel, až na pár výjimek (Nip/Tuck, Grey’s Anatomy) se totiž jedná o jedno a to samé. Scrubs na to jde trochu jinak, místo očekávané řezničiny a dramatu se vydává po cestičce komedie, vzhledem k prostředí se ale nevyhne mnoha vážným chvilkám. Převážně vynikající scénář balancuje přesně na hraně, kdy není neobvyklé v rámci jednoho dílu ronit slzy smíchu i smutku. Vypravěč JD (sympaťák Zach Braff) svými vnitřními monology, charakterem i divokou fantazií připomíná mužskou verzi nejhubenější televizní právničky Ally McBeal, se všemi špatnými i dobrými vlastnostmi, na rozdíl od ní má ovšem poměrně výstřednější doprovodnou partičku kolem sebe. Mou nejoblíbenější je JDho osudovka, nekonečně neurotická Elliot (skvělá Sarah Chalke), k srdci ale v průběhu seriálu stejně přirostou i všichni ostatní, od vyloženě trhlého údržbáře přes dobrosrdečného protivu Dr. Coxe až po mateřsky ochranářskou Carlu. V průběhu sice tempo i kvalita párkrát zakolísá a poslední série je jako celek relativně velkým selháním, díky nezapomenutelným postavám a nesčetným running jokům je ale i tak Scrubs chtě nechtě prakticky srdcovkou. ()

ArsenalEagle

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Scrubs mě zaujali už několik let zpátky, kdy ještě Prima Cool vysílala různé seriály a neopakovala dokola jen Simpsonovi a TBBT. Každopádně jsem nějak potřeboval zabít prvák medicíny, no a Scrubs, sitcom z nemocničního prostředí, si navíc dokážu i důvodně obhájit. Jde o skvělý seriál, nebojím se říct, že jde o KULT. Doktůrci totiž kromě zábavy nabízejí skvělé charaktery, do kterých se člověk prostě zamiluje a co víc, sám se v některých z nich, nebo dokonce časem v každém z nich, najde. Každá postava dostane svůj prostor a využije dokonale svůj potenciál, ať už jde o JDho, Chrise, Coxe, údržbáře, Elliot, Kelsa nebo Teda, nejde se denním patáliím nesmát. Bez nadsázky jeden z nejlepších sitcomů, co kdy vznikly. PS: někde jsem četl, že jde podle profesionálů o nejpřesnější zobrazení nemocničního prostředí včetně diagnostiky, přístrojů a chování personálu vůbec. A já si myslím, s mými zanedbatelnými znalostmi medicíny, že na tom sakra něco je. ()

golfista

Na špičce komediálního sitcomu byli pro mě až do teď bez větších konkurentů "FRIENDS". ... Ze "SCRUBS" jsem viděl zatím jenom první serii, ale zatím je každý díl jedna vtipná jednohubka (20 min.) za druhou. Jestli to půjde takhle i dál, pak se na "bednu" začíná hlásit velmi silný účastník .... Musím ovšem přiznat svoji slabost pro Zacha Braffa, ale není to jenom on, kdo je v tomhle seriálu vynikající..... ()

• Zach Braff (J.D.) ztvárnil po většinu epizody jednu ze svých pacientek, protože v ní chtěl vidět sám sebe. Její příjmení Zeebee je narážkou na hercovy iniciály. (ČSFD)

Související novinky

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake

17.12.2017

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, Američané už stihli předělat desítky britských seriálů. Určitě jste slyšeli minimálně o House of Cards a Kanclu, a nyní je na řadě The IT Crowd. Televizní kanál NBC ho… (více)