Scrubs: Doktůrci (TV seriál)

Scrubs

Komedie / Drama

USA, 2001–2010, 66 h 26 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvůrci:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio, Masi Oka, Ricky Schroder, Eliza Coupe, Michael Mosley, Travis Schuldt, Kerry Bishé, Nicky Whelan, Nicole Sullivan, Paul Adelstein, Julianna Margulies, Torrey DeVitto, Allison Smith, Amy Smart, Elizabeth Banks, Lindsay Hollister, Mary Kate Schellhardt, Kerris Dorsey, Elizabeth Bogush, Scott Foley, Michael Copon, Tara Reid, Heather Graham, Brendan Fraser, Freddy Rodríguez, Mandy Moore, Michael J. Fox, Colin Farrell, Matthew Perry, Tom Cavanagh, Fred Stoller, Bonita Friedericy, Sarah Lancaster, Heather Locklear, Zach Mills, Lauren Stamile, Meredith Roberts, Mary Mouser, Sean Whalen, Mona Weiss, Eric Laneuville, Kathryn Joosten, Nathan Lee Graham, J.B. Ghuman Jr., medvěd Bart 2, Mircea Monroe, David Blue, Troy Kotsur, Bellamy Young, Martin Klebba, Michael Weston, Alan Ruck, Gillian Vigman, Angel Oquendo, Carole Goldman, James Michael Tyler, Rebecca Metz, Cheryl Hines, Maria Menounos, Phill Lewis, Sean Hayes, William Brent, Dick Van Dyke, John Ritter, Yara Brighton, Marshall Manesh, Ryan Reynolds, Nestor Carbonell, Jon Polito, Keri Russell, Louie Anderson, David Copperfield, Jay Leno, George Takei, Gary Busey, Courteney Cox, Aziz Ansari, Lynn A. Henderson, Colin Hay, Mindy Sterling, Liliana Mumy, Don Perry, Julian Berlin, Trevor Wright, Kevin Rahm, Matt Bush, Cayden Boyd, Kareem Abdul-Jabbar, Embeth Davidtz, Dave Franco, Richard Kind, R. Lee Ermey, Kate Micucci, Carter Jenkins, Molly Shannon, Josh Hammond, Bill Lawrence, Sam Jaeger, Sarah Lilly, Libby Hudson, Bob Clendenin, Josh Randall, Glynn Turman, Yvonne Arias, David Weidoff, Michael Mitchell, Jeff Witzke, Linda Tomassone, André Gordon, Kelli Williams, Gabrielle Allan, Amanda Thorp, Sarah Ramos, Lane Davies, Maureen McCormick, Marcus Ashley, Scott Holroyd, Toši Toda, Alexander Chaplin, Matthew Moy, Jim Hanks, Josh Cooke, Joe Sabatino, Evelina Oboza, Patrick Macmanus, Taran Killam, Rachel Winfree, Gerald Downey, Leslie David Baker, Marcus Folmar, Callard Harris, Ed Brigadier, Jennifer Jostyn, Greg Allen Johnson, Maree Cheatham, Jay Kenneth Johnson, Reno Wilson, David Warshofsky, Windell Middlebrooks, Michael Hagerty, Candice Coke, Jim Hazelton, Betsy Beutler, Shanola Hampton, Jennifer Lothrop, Tyler Poelle, Benton Jennings, Michael Boatman, David Clennon, Jimmie Walker, Monte Hunter, Lee Thompson Young, Steve Susskind, Larry Thomas, Jason-Shane Scott, Ken Lerner, Katie Gill, Stephanie Brown, Sterling Beaumon, Bernie Kopell, Ted Lange, Kateri DeMartino, Mercy Malick, Noel Arthur, Marielle Jaffe, Natalina Maggio, Houston Rhines, Candace Kroslak, Kellie Madison, Vanessa Marshall, Andy Kreiss, Patrick Mulderrig, Keith Allan, Jill Basey, Jeremy Howard, John Ducey, Bruce Kirby, Jennifer O'Dell, Julia Campbell, William Bassett, Benjamin King, Scott Weinger, Ellen Albertini Dow, Dean J. West, David Cade, Tom Schmid, Larry Sullivan, Ravi Patel, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Marjorie Lovett, Jerry Shea, Time Winters, Caroll Spinney, Mike Peebler, Linda Porter, Julian Acosta, Alicia Fusting, Frank Maharajh, Al Harrington, Helen Siff, Debra Wilson, Carole Davis, John Bennett Perry, Debbie Heimowitz, Tim Conlon, Matt Winston, Barry Kivel, Eve Brent, Myra Turley, Lak Rana, Lindsey Stoddart, Arthur Roberts, Jessica Kate Meyer, Brett Gillen, Janet Carroll, Mary Passeri, Ming Lo, Charles C. Stevenson Jr., Brian Oerly, Wes Robinson, Ric Sarabia, Tate Hanyok, Robert Noble, Troy Christian, Garrett Donovan, Debra Azar, John Balma, Timmy Deters, Carol Herman, Annie Little, Susan Leslie, John O'Brien, Hayley Holmes, Jack Axelrod, Tim Haldeman, Phyllis Applegate, Kyle Sullivan, Gabriel Pimentel, James Carraway, Beverly Polcyn, James M. Connor, Christopher Gehrman, Jeanette Miller, Van Epperson, Christopher Darga, Carlos Jacott, Susan Bolles, Mark Ankeny, Jack Walsh, Paul Connor, Jack Grinnage, Jack Shearer, Jordan Murphy, Walter Addison, Pamela Dubin, Edith Fields, Robert Pierce, Sean Carrigan, David Martelleur, Travis Wester, Jack Thomas Smith, Paul Collins, Michael McDonald, Scott 'Carrot Top' Thompson, Ken Jenkins, DJ Qualls, Markie Post, Hattie Winston, Ed Begley Jr., William Daniels, Stephen Furst, Britta Erickson, Kevin Cooney, Don Tiffany, D.L. Hughley, Eric Bogosian, Jay Mohr, Adam Harrington, Verne Troyer, Lee Arenberg, Brad Koepenick, Shelley Malil, Christopher Meloni, Erik Estrada, Barry Bostwick, Mike Starr, Jason Baumgardner, Ned Bellamy, Julie Warner, Michael Coleman, Zaid Farid, Jennifer Anderson, Marc Alaimo, Jordi Caballero, Buff Brady, Cullen Douglas, Tony Perry, Mike Weinberg, Ed McMahon, Trev Broudy, Jesús Pérez, Joel Souza, Michael Learned, Dylan Bell, Jason Bateman, Peter Jacobson, Andrew Miller, Billy Dee Williams, Dave Foley, Michael Janík, David St. James, Paul Hipp, Jerod Mixon, Huston Hunter, Bill J. Stevens, Tori Welles, Blue Man Group, Kevin Craig West, Lauren Bencomo, Stephanie D'Abruzzo, Rick Irwin, Godfrey Ho, Victoria Tennant, Joe Manganiello, George Wallace, William Brent Bell, Michael McMillian, Scott Menville, Michael Gross, Efren Ramirez, Jack Angelo, Michael Spiller, Frank Novak, Tim DeKay, Tim Moore, Barry Williams, Cabot McMullen, John Billingsley, Antonio Sabato Jr., Anya Engel-Adams, Paul Dooley, Nadine Velazquez, Brian McGovern, Al Checco, Charles Rahi Chun, Gina Morelli, Frank Novak, Beans Morocco, Loren Lester, Stacey Hinnen, Warren Munson, Brent Weber, Paul Tigue, Scott Damian, Steven Shaw, Kymberly Newberry, Duke Stroud, Anthony Russell, Gary Rubenstein, Amy Ferguson, Stacy Barnhisel, Ben Kronen, Aseem Batra, Nancy Daly, Adam Biesk, Chrystee Pharris, Mike Henry, Kevin West, Kit Pongetti, Judy Jean Berns, Monica Garcia, Peter Holden, Cheyenne Haynes, Cheryl White, Sulekha Ebelle, Whitney Rydbeck, Rochelle Robinson, Josh David Jordan, David Pressman, Andre B. Blake, Scott Peacock, Terricka Rogers, Kiran Rao, Angee Hughes, Michael Patrick McGill, J.P. Manoux, Jeff Griggs, Jeffrey Hutchinson, Marc D. Wilson, Dakota Sky, Jordan Feldman, Fred Berry, Adam Zolotin, Andrew Friedman, Matty Cardarople, Cantrell Harris, Robert Khakh, Biff Yeager, Steve Nguyen, Alison White, Timothy Davis-Reed, Ron Ostrow, Jerry Kernion, Lenore Thomas Douglas, Rachel Avery, David Goryl, Barry Cutler, Dayo Ade, John Siciliano, Elizabeth Tippet, Arthur R. Botham, Jody Carter, Meredith Bishop, Earl Schuman, J.J. Nolan, Jean St. James, Holly Kaplan, Paul Raci, Stephon Fuller, Michael Merton, Carl J. Johnson, Thomas Bankowski, Joel Hurt Jones, Chris Hogan, Ana Rey, Reggie Currelley, Michael Bunin, Marisa Petroro, Tony Tambi, Randy Crowder, Roshawn Franklin

4 hvězdy za příjemně strávené 4 série. Poté jako kdyby se vyměnili scénáristi z těch absurdně vtipných na feministicky nevtipné. Z "quirků" hlavní party mi najednou bylo špatně a spíš než smích to na mé tváři vyvolávalo křenění. Přesto ale musím ocenit do té doby kvalitní sérii kvalitních epizod, ze kterých jsem si rád odnesl ponaučení (ať už přednesené Dr. Coxem v průběhu nebo JDm na konci). Co ovšem řadí tento sitcom nad dost ostatních (resp. řadilo) - celkové podání, které je nahony vzdálené klasickým "tříkamerovým" sitcomům a v jedné epizodě dokonce hezky napodobeno a na konci epizody hezky prohozeno oknem s dost pravdivým vysvětlením. Dále tu také máme sympatické a hezké herce i herečky v čele s Ms Fanservice Sarah Chalke, Třetí věc jsou životní příběhy. Původně jsem chtěl napsat pouze JDho a Dr. Coxe, ale prostřednictvím stálého personálu a občasnou výpomocí guest stars (koukám na tebe, Brendane Frasere) scénáristi dokážou ukázat opravdu pestrou škálu lidských vztahů a osudů. Čtvrtá věc je hudba, počínaje úvodní znělkou (pouze tou krátkou rychlou, ne tou ušmudlanou ze začátku 2. série) a výběrem písní napříč díly. Pátá věc je absurdita některých představ a občasný metahumor, skvěle mísící se se strastmi a slastmi smutné rutiny doktorů bojujících se smrtí. Nelituju času stráveného u tohohle seriálu stejně jako nelituji toho, že jsem sledování vzdal po zhlédnutí premiérového dílu páté série.(6.4.2013)

Když se zamyslíte, zjistíte, že kterýkoli komediální seriál staví na několika základních stereotypech. Nemůžete očekávat dramatický vývoj postav a skutečně zlomové, život měnící okamžiky tam, kde tyto stereotypy fungují. Proto i Scrubs drží v zajetých kolejích po mnoho sezón a je jen na vašem pocitu, zda je vám v takovém vlaku dobře. Pokud je, potom i v posledních sériích dokážou nabídnout čerstvý a aktuální humor, příjemnou zápletku a občas i chutnou melancholii. Mně Scrubs sedí, nechci a nebudu přemýšlet, co bych jim mohl vytknout. Děkuji.(13.9.2009)

Byl jsem docela okouzlen všudypřítomným humorem a velmi originálně napsanými postavami. Kam se hrabe Dr. House. Všechny postavy jsou vtipně napsané a některé mi budou hodně dlouho chybět. Mé hodnocení jednotlivých sezón: První série se velmi svižně rozjela a dokázala skvěle nalákat. 90% Druhá série byla v mých očích možná nejlepší. Pomohly tomu díly s Brendanem Fraserem a pronikání do nitra jednotlivých postav (závěrečná rána Perryho Coxe vede). Druhá sezóna nastavila vysoko laťku. 100% Třetí série byla ze začátku o něco slabší, ale postupně zase získala na síle. 85% Ve čtvrté, páté a šesté sérii se hlavně komplikují vztahy a díly překypují vtipem. 90% Se sedmou sérií přišel menší pokles kvality a je to znát hlavně i kvůli samotné délce sezóny, která je oproti ostatním poloviční. Stále je to ale dobrá podívaná. 75% A nakonec osmá série předznamenává připravované finále, a i když zde tvůrci sázeli více na dramatickou rovinu než humor, ukončení stojí za to. 80%. Seriál jsem dokoukal do osmé série, která původně měla být konečná a její poslední díl podle toho vypadá. Vzhledem k tomu, že v devítce je podle všeho samé vaření z vody, nechám si konečný dojem udělat posledním dílem osmičky.(25.2.2013)

Lekárske prostredie býva pre filmárov vďačným lákadlom. Seriály ako MASH, ER či Dr. House ( a mnoho ďaľších ) sú odeté do bielych plášťov a je fuk či nás bavia humorom alebo dramatickými situáciami. Scrubs patrí do tej prvej skupiny a humor je to poriadne čierny. Spôsob rozprávania je podobný HIMYM - u, má švih a tempo.(17.6.2009)

Slabších chvíľok je pomerne málo, väčšinou je stále na čo pozerať a na čom sa baviť i zamýšľať. Pri druhej sezóne mám dojem, že je celkovo ešte o niečo lepšia ako prvá. Dr. Cox je môj idol - kúlovejšieho seriálového doktora som ešte nevidela. Jeho cynické hlášky nemajú chybu, je pohotový ako piraňa a drsný ako šmirgeľ. Proste ho žeriem ;-) (V tesnom závese za ním je sestra Baileyová z Grey's Anatomy, aj keď má trochu iný štýl.) Mimo doktorov je najlepší maskot samozrejme Údržbár :-D --- Po šiestej sezóne stále platí starý komentár aj plných 5*. Grey's Anatomy som odvtedy nevidela, ale Scrubs som zostala verná.(27.12.2006)

• - Od ôsmej série je možné na konci epizód sledovať nepodarené alebo vystrihnuté scény. (Johnny.ARN)

• - Turk (Donald Faison) v 5. episodě 7. série soupeří o asistenci u údajně první transplantace srdce v nemocnici. Přitom v 19. epizodě 2. sérii J.D. (Zach Braff) během své praxi u chirurgů vyoperuje staré srdce a z rozhovoru vyplývá, že bude nahrazeno novým. (immortalitas)

• - Autorem písně "Superman", která hraje při úvodních titulcích, je Lazlo Bane. Zach Braff (JD) zrežíroval pro tuto píseň videoklip. (rrobertek)