Scrubs: Doktůrci (TV seriál)

Scrubs

Komedie / Drama

USA, 2001 - 2010, 66 h 26 min (Minutáž: 183x20–28 min)

Tvůrci:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio, Masi Oka, Ricky Schroder, Eliza Coupe, Michael Mosley, Travis Schuldt, Kerry Bishé, Nicky Whelan, Nicole Sullivan, Paul Adelstein, Julianna Margulies, Torrey DeVitto, Allison Smith, Amy Smart, Elizabeth Banks, Lindsay Hollister, Mary Kate Schellhardt, Kerris Dorsey, Elizabeth Bogush, Scott Foley, Michael Copon, Tara Reid, Heather Graham, Brendan Fraser, Freddy Rodríguez, Mandy Moore, Michael J. Fox, Colin Farrell, Matthew Perry, Tom Cavanagh, Fred Stoller, Bonita Friedericy, Sarah Lancaster, Heather Locklear, Zach Mills, Lauren Stamile, Meredith Roberts, Mary Matilyn Mouser, Sean Whalen, Mona Weiss, Eric Laneuville, Kathryn Joosten, Nathan Lee Graham, J.B. Ghuman Jr., Bart the Bear, Mircea Monroe, David Blue, Troy Kotsur, Bellamy Young, Martin Klebba, Michael Weston, Alan Ruck, Gillian Vigman, Angel Oquendo, Carole Goldman, James Michael Tyler, Rebecca Metz, Cheryl Hines, Maria Menounos, Phill Lewis, Sean Hayes, William Brent, Dick Van Dyke, John Ritter, Yara Brighton, Marshall Manesh, Ryan Reynolds, Nestor Carbonell, Jon Polito, Keri Russell, Louie Anderson, David Copperfield, Jay Leno, George Takei, Gary Busey, Courteney Cox, Aziz Ansari, Lynn A. Henderson, Colin Hay, Mindy Sterling, Liliana Mumy, Don Perry, Julian Berlin, Trevor Wright, Kevin Rahm, Matt Bush, Cayden Boyd, Kareem Abdul-Jabbar, Embeth Davidtz, Dave Franco, Richard Kind, R. Lee Ermey, Kate Micucci, Carter Jenkins, Molly Shannon, Josh Hammond, Bill Lawrence, Sam Jaeger, Sarah Lilly, Libby Hudson, Bob Clendenin, Josh Randall, Glynn Turman, Yvonne Arias, David Weidoff, Michael Mitchell, Jeff Witzke, Linda Tomassone, André Gordon, Kelli Williams, Gabrielle Allan, Amanda Thorp, Sarah Ramos, Lane Davies, Maureen McCormick, Marcus Ashley, Scott Holroyd, Toši Toda, Alexander Chaplin, Matthew Moy, Jim Hanks, Josh Cooke, Joe Sabatino, Evelina Oboza, Patrick Macmanus, Taran Killam, Rachel Winfree, Gerald Downey, Leslie David Baker, Marcus Folmar, Callard Harris, Ed Brigadier, Jennifer Jostyn, Greg Allen Johnson, Maree Cheatham, Jay Kenneth Johnson, Reno Wilson, David Warshofsky, Windell Middlebrooks, Michael Hagerty, Candice Coke, Jim Hazelton, Betsy Beutler, Shanola Hampton, Jennifer Lothrop, Tyler Poelle, Benton Jennings, Michael Boatman, David Clennon, Jimmie Walker, Monte Hunter, Lee Thompson Young, Steve Susskind, Larry Thomas, Jason-Shane Scott, Ken Lerner, Katie Gill, Stephanie Brown, Sterling Beaumon, Bernie Kopell, Ted Lange, Kateri DeMartino, Mercy Malick, Noel Arthur, Marielle Jaffe, Natalina Maggio, Houston Rhines, Candace Kroslak, Kellie Madison, Vanessa Marshall, Andy Kreiss, Patrick Mulderrig, Keith Allan, Jill Basey, Jeremy Howard, John Ducey, Bruce Kirby, Jennifer O'Dell, Julia Campbell, William Bassett, Benjamin King, Scott Weinger, Ellen Albertini Dow, Dean J. West, David Cade, Tom Schmid, Larry Sullivan, Ravi Patel, Juan Carlos Cantu, Art Frankel, Marjorie Lovett, Jerry Shea, Time Winters, Caroll Spinney, Mike Peebler, Linda Porter, Julian Acosta, Alicia Fusting, Frank Maharajh, Al Harrington, Helen Siff, Debra Wilson, Carole Davis, John Bennett Perry, Debbie Heimowitz, Tim Conlon, Matt Winston, Barry Kivel, Eve Brent, Myra Turley, Lak Rana, Lindsey Stoddart, Arthur Roberts, Jessica Kate Meyer, Brett Gillen, Janet Carroll, Mary Passeri, Ming Lo, Charles C. Stevenson Jr., Brian Oerly, Wes Robinson, Ric Sarabia, Tate Hanyok, Robert Noble, Troy Christian, Garrett Donovan, Debra Azar, John Balma, Timmy Deters, Carol Herman, Annie Little, Susan Leslie, John O'Brien, Hayley Holmes, Jack Axelrod, Tim Haldeman, Phyllis Applegate, Kyle Sullivan, Gabriel Pimentel, James Carraway, Beverly Polcyn, James M. Connor, Christopher Gehrman, Jeanette Miller, Van Epperson, Christopher Darga, Carlos Jacott, Susan Bolles, Mark Ankeny, Jack Walsh, Paul Connor, Jack Grinnage, Jack Shearer, Jordan Murphy, Walter Addison, Pamela Dubin, Edith Fields, Robert Pierce, Sean Carrigan, David Martelleur, Travis Wester, Jack Thomas Smith, Paul Collins, Michael McDonald, Scott 'Carrot Top' Thompson, Ken Jenkins, DJ Qualls, Markie Post, Hattie Winston, Ed Begley Jr., William Daniels, Stephen Furst, Britta Erickson, Kevin Cooney, Don Tiffany, D.L. Hughley, Eric Bogosian, Jay Mohr, Adam Harrington, Verne Troyer, Lee Arenberg, Brad Koepenick, Shelley Malil, Christopher Meloni, Erik Estrada, Barry Bostwick, Mike Starr, Jason Baumgardner, Ned Bellamy, Julie Warner, Michael Coleman, Zaid Farid, Jennifer Anderson, Marc Alaimo, Jordi Caballero, Buff Brady, Cullen Douglas, Tony Perry, Mike Weinberg, Ed McMahon, Trev Broudy, Jesús Pérez, Joel Souza, Michael Learned, Dylan Bell, Jason Bateman, Peter Jacobson, Andrew Miller, Billy Dee Williams, Dave Foley, Michael Janík, Mónica García, David St. James, Paul Hipp, Jerod Mixon, Huston Hunter, Bill J. Stevens, Tori Welles, Blue Man Group, Kevin Craig West, Lauren Bencomo, Stephanie D'Abruzzo, Rick Irwin, Godfrey Ho, Victoria Tennant, Joe Manganiello, George Wallace, William Brent Bell, Michael McMillian, Scott Menville, Mike Henry, Michael Gross, Efren Ramirez, Paul Webster, Jack Angelo, Michael Alan Spiller, Frank Novak, Tim DeKay, Tim Moore, Barry Williams, Cabot McMullen, John Billingsley, Antonio Sabato Jr., Anya Engel-Adams, Paul Dooley, Nadine Velazquez, Brian McGovern, Al Checco, Charles Rahi Chun, Gina Morelli, Frank Novak, Beans Morocco, Loren Lester, Stacey Hinnen, Warren Munson, Brent Weber, Paul Tigue, Scott Damian, Steven Shaw, Kymberly Newberry, Duke Stroud, Anthony Russell, Gary Rubenstein, Amy Ferguson, Stacy Barnhisel

excelentní kombinace životních mouder a pravd, specifického a místy roztomile dětinského humoru, skvěle napsaných a charismatických hlavních postav (za všechny bych jmenoval například Údržbáře) a výborného hudebního doprovodu.. dokonce i 9. série, které jsem se na základě ohlasů docela bál a říkal si, že je po tak bravurním zakončení 8. série zbytečná, se mi nakonec celkem líbila.. je škoda, že ji tak násilně utnuli.. no abych to shrnul - prostě se mi po téhle povedené bandě doktůrků bude stýskat..... :)(6.11.2010)

Nemocniční seriály jsem nikdy nemusel, až na pár výjimek (Nip/Tuck, Grey’s Anatomy) se totiž jedná o jedno a to samé. Scrubs na to jde trochu jinak, místo očekávané řezničiny a dramatu se vydává po cestičce komedie, vzhledem k prostředí se ale nevyhne mnoha vážným chvilkám. Převážně vynikající scénář balancuje přesně na hraně, kdy není neobvyklé v rámci jednoho dílu ronit slzy smíchu i smutku. Vypravěč JD (sympaťák Zach Braff) svými vnitřními monology, charakterem i divokou fantazií připomíná mužskou verzi nejhubenější televizní právničky Ally McBeal, se všemi špatnými i dobrými vlastnostmi, na rozdíl od ní má ovšem poměrně výstřednější doprovodnou partičku kolem sebe. Mou nejoblíbenější je JDho osudovka, nekonečně neurotická Elliot (skvělá Sarah Chalke), k srdci ale v průběhu seriálu stejně přirostou i všichni ostatní, od vyloženě trhlého údržbáře přes dobrosrdečného protivu Dr. Coxe až po mateřsky ochranářskou Carlu. V průběhu sice tempo i kvalita párkrát zakolísá a poslední série je jako celek relativně velkým selháním, díky nezapomenutelným postavám a nesčetným running jokům je ale i tak Scrubs chtě nechtě prakticky srdcovkou.(25.11.2013)

Pro mě absolutně nesrovnatelný s ostatníma seriálama, je to zaručeně nejvtipnější, tomu se vyrovná max první série Misfits, jenže narozdíl od toho je tady i skoro na každym konci dílu ponaučení, po kterym se i já sám zamyslim o životě, a zanechá to ve mě stopu. Taky jsem tady poprvý viděl Braffa, pro kterýho je jeho role jako šitá na míru (možná to je tim že se podílel z velký části na režii), a doktor Cox v podání Mcginleyho je taky bezkonkurenční.(30.9.2014)

Komediální sitcomy byli vždycky velkou částí mého 'diváckého života' a tenhle se mi vryl do paměti velmi dobře. Seriál nabitý vtipem a nezapomenutelnými hláškami, které se Dr. Coxovi, ale hlavně Údržbářovi neustále hrnou z pusy. Osobně považuji právě Údržbáře za nejlepší postavu celého Scrubs, která mě každou svojí větou rozesměje. Přidejte k tomu JD, Turka, Todda a Rowdyho a máte vyhráno. U mě za 100% s tím, že díl s úžasnou cameo rolí Colina Farrella je minimálně za 120%(9.6.2010)

90%. Po dlouholetém a trochu alibistickém odkládání jsem se do tohoto seriálu konečně odvážil pustit. Scrubs používá zvláštní formu humoru, která vás sice nenutí válet se scénu co scénu smíchy na zemi, ale originálním způsobem prezentuje atypické vztahy zajímavých a kupodivu (na sitcom) celkem sofistikovaných charakterů, jejichž humorná stránka se vymyká všemu, co americké televize doposud vytvářely. Dílčí gagy a provázanost JDho imaginací s charakteristickými rysy jednotlivých postav je velice jednoduchá, ale o to geniálnější, protože bez nich by ty humorné prvky nešlo rozvíjet. Narativně není Scrubs nijak zvlášť promyšleným seriálem, protože předkládá sitcomově primitivní zápletky většinou bez hloubky nebo katarze, stejně tak používá klasické sitcomové kličky v situacích, které bez následků vyznívají do ztracena a v zásadě tak každý další díl končí v mrtvém bodě bez nějakého strukturálního posunu. To ale vůbec nevadí, protože nejen že se to v situační komedii očekává a víceméně vyžaduje (sitcom si pouštíme, abychom se pobavili a odreagovali, nikoli abychom filozofovali nebo mysleli), ale především se daří ideální koncentrací vtipných gagů tyto "nedostatky" eliminovat. Netrvalo dlouho a mikrosvěty postav - a to především těch vedlejších, jejichž (minimálně humoristický) význam tady hraje paradoxně hlavnější roli, než u postav hlavních (Dr. Cox, údržbář) - mě uhranuly natolik, abych se v práci po celý den těšil na večerní dávku nemocničního sarkasmu a absurdity. Scrubs jako kdyby kombinovalo formu vyprávění z HIMYM (časté flashbacky, imaginární představy, velká část dvacetiminutové stopáže se pohybuje mimo přímou časovou linii), jednoduchost a tím i účinnost a sofistikovanost charakterů z Přátel (striktně archetypální postavy rozvrstvené do širších charakteristik) a absurditu a originalitu z Community (a to především znovu u vedlejších postav). Všechny tři zmiňované seriály patří mezi mé nejoblíbenější komediální televizní počiny vůbec, a tak do této elity nemůže nemít slušně nakročeno i Scrubs... EDIT: Vedle Přátel nejlepší komediální seriál všech dob. To myslím mluví za všechno v návaznosti na předchozí komentář, který jsem psal někdy v polovině první série. Od druhé řady to totiž byla jedna obří jízda zakončená špičkovým citlivě promyšleným závěrem, který jsem si musel pouštět několikrát, abych Scrubs dokázal dokoukat důstojně bez slzení. Samozřejmě je řeč o závěru osmé série, protože tu devátou, stejně jako každý fanoušek, považuji za jeden z největších omylů v dějinách televize, takže jí budu i pro potřeby hodnocení ignorovat. Ve prospěch předchozích osmi geniálních řad by totiž bylo nefér tu poslední v hodnocení zohlednit. Scrubs je seriál, který si vás buď získá, nebo nikoli, a pokud ano, nebudete chtít, aby skončil. A když pak skončí, uvědomíte si několik věcí - nejen, že Lawrence nějak, záhadno jak, dokázal negativně laděné dialogy (protože 90% dialogů je opravdu negativních až urážlivých) přetavit v dokonalou porci pozitivní zábavy; nejen, že dokázal ze skupiny zdánlivě obyčejných postav vytvořit něco tak osobního, že je lze po pár sériích považovat za rodinu, s kterou se naplno sžijete, dáte-li jí tu možnost; ale také objevil Zacha Braffa, který je neskutečně talentovaným a pravděpodobně jedním z nejnedoceněnějších herců Hollywoodu. A jestli jsem dříve psal, že se neválím scénu co scénu smíchy na zemi a že scenáristicky Scrubs postrádá hloubku a filozofické ladění, od druhé série mě díl po dílu Lawrence a spol. postupně vyváděli z omylu a každou další sérií postupně upevňovali ten kult, který ve mně vznikal, aby pak naprosto dokonalou závěrečnou (osmou) řadou smyli poslední střípky pochybností, že se Scrubs natrvalo zapíše na první příčky mých nejoblíbenějších seriálů. A John Dorian na první příčky nejoblíbenějších postav. Perfektní záležitost, kterou si dám okamžitě znovu. Jinak bych nespal.(13.9.2015)

• - Jméno záhadného údržbáře je Glenn Matthews. (cubajz)

• - John C. McGinley se musel o roli doktora Perryho Coxe ucházet pětkrát, než ji získal. (Cheeker)

• - Zach Braff a Donald Faison jsou nejlepšími přáteli nejen v seriálu, ale i ve skutečném životě. Braff byl Faisonovi za svědka na svatbě, je také kmotrem jeho syna. Braff na svém Twitteru pravidelně uveřejňuje fotografie z mnoha společných akcí, kterých se jako přátelé účastnili, ať už veřejných, či soukromých. Mnohokrát museli oba herci vyvrátit spekulace o tom, jestli nejsou homosexuálně orientovaní, také vzhledem k různým romanticky laděným fotografiím a bizarním fotomontážím, které má na svědomí většinou sám Zach Braff. (jerry12)