Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

Recenze uživatele majec4 k tomuto seriálu (19)

Národní hymna (2011) (S01E01)

Wau. Serial si ziskal moju pozornost od pilotu. Sice ide o prvy diel, takze fakt netusim az kam nas tvorcovia zavedu. Toto bolo ale tak bizarne, az to bolo dokonale. Uplne uleteny namet, no realisticky prevedeny. Miestami mate pocit, ze sa to fakt deje. Som toho nazoru, ze takto by sa to presne odohralo v realite. Po finale je tato tema vhodna na pokec pri pive, s poriadne otvorenou myslou. Tesim sa na dalsie diely. ()

Patnáct milionů meritů (2011) (S01E02)

Podobne super natocene ako prva cast. Ocenujem realizaciu tejto temy. Bolo to zachytene opat verne a bez zbytocnej korektnosti. Ten "cynicky" zaver ma dostal. Verim, ze plno z nas by nedokazalo odolat. Otazka preto znie: "Ako by som sa zachoval ja?" ()

Celá tvá minulost (2011) (S01E03)

Aj posledna cast prvej serie ma oslovila. Myslienkou a taktiez spracovanim. Pribeh je fakt zo zivota a musi zaujat. Celu cast som premyslal ako by som takyto vynalez vyuzival sam. Nakoniec som dospel k zaveru, ze by som si to asi nekupil. Zaujal ma aj herecky vykon Kebella, ziarlivca zahral dobre. Opat ocenujem ako realisticky to je natocene. Mam na mysli chovanie ludi zasadenych do "univerza" jednotlivych casti. Rovno pokracujem na druhu seriu. ()

Přijdu hned (2013) (S02E01)

Cely serial sa nesie viac menej na takej pochmurnej vlne a tento diel v tomto smere nevybocil. Mam pocit, ze to bolo trochu inak ponate ako predchadzajuce casti. Bolo to asi tym, ze islo o konkretnu osobu, nie len o nieco technologicke. Mozno sa nevyjadrujem najspravnejsie, ale proste som sa citil inak pri tejto casti. Serial si nadalej drzi svoju kvalitu, to treba uznat. Pacilo sa mi ako so vzniknutou situaciou Martha najskor bojovala, potom tomu prepadla, az ma opat raz zaskocil zaver. Clovek by cakal ze to skonci trochu inak. Ocenujem aj to ako tvorcovia poukazali na malickosti, ktore ani zo socialnej siete nevyzistite a predsa vas urcuju viac ako cokolvek ine, co zazdielate v snahe zapacit sa ludom. ()

Lovná zvěř (2013) (S02E02)

Zatial suverejne najsilnejsia cast. Ten zvrat je proste pecka. Oko za oko, zub za zub dohnane do maxima. Milujem tento serial, lebo tie zavery su proste waaaa. Samozrejme aj od zaciatku to ma grady. A hlavne tato cast bola celkom naslapana, ci uz kvoli tempu, alebo atmosfere, ktora ma pohltila. Spominany koniec cez zaverecne titulky bol mrazivy. Velmi tazko sa mi v tomto serialy hladaju nejake negativa. Sice jedna vec ma s odstupom casu trochu hneva. Tento diel bol trosku kratsi ako by som chcel. Zaver mi prisiel trochu uponahlany, zrazu sa dej totalne zvrtol a nejako som s tym nestihal. Aspon tie titulky dokreslili spolocnost v ktorej sa to odohravalo. Snad sa nedozijeme takeho niecoho. ()

Medvídek Waldo (2013) (S02E03)

Trochu som sa bal tejto casti, lebo hodnotenie to ma poslabsie, no nakoniec ma to velmi bavilo. Mam rad taketo politicke natahovacky a tu to bolo okorenene samotnym Waldom, ktory toho fakt vela neponuka, no zaujme. Necudujem sa naslednemu vysledku, ktory nasledoval. Keby je v sucasnosti nieco taketo mozne, tak verim tomu, ze to dopadne podobne. Jedine negativum, ak sa to tak da nazvat, je podla mna len jedna vec a to ta, ze neviem koho si tvorcovia brali na musku tento krat - politikov a ich pochybne potreby, alebo volicov a ich ignoranstvo? ()

Bílé Vánoce (2014) (S02E04)

Tato cast je dovolim si tvrdit dokonala. Ci uz nametom alebo samotnym prevedenim. Nepamatam sa kedy som mimo tohto serialu videl nieco podobne originalne. Najskor som ani nevedel o kom ta cast vlastne bude, lebo zaciatok bol tak trochu nejasny. Tento priestor bol ale vyuzity velmi dobre, lebo aspon sme sa stihli oboznamit s tym ako to v opisovanom svete funguje. Dej sa nasledne nenasilne vyvinul. Tie hodiny ma trochu naviedli na vysledok. Zaver mi vsak prisiel trosicku uponahlany, lebo by som chcel vidiet viac o institucii, ktora rozhodovala o trestoch. Nesuhlasil som uplne s tymi trestami. No to uz velmi vrtam do niecoho tak skvele natoceneho. ()

Pád střemhlav (2016) (S03E01)

Nejdem zbytocne mudrovat, ktore prvky sa mi pacili, ktore nie, nemalo by to aj tak ziaden efekt na moje hodnotenie. Ved kazda cast je vhodna na temu k pivu. Vela detailov by sme mohli rozobrat a mozno by sme zistili, ze takto existujuca spolocnost by proste nemohla normalne fungovat. Co sa tyka ale prevedenia, tak to bolo vskutku podarene. Mozno som ale na zaver cakal trochu vacsi zvrat v ramci prihovoru na svadbe. Vysvetlil som si to tym, ze kazda cast v ktorej cakam nejaky zvrat s citatom, ktory by som si ihned vycapil na Facebook (ironia), skonci tak nejako nemastno neslano - osobnym zlyhanim daneho jednotlivca. Tu to vsak okorenil aspon uplny zaver, kde par presne mierenymi vetami vyjadrili celkove rozpolozenie hlavnej postavy. ()

Zkušební verze (2016) (S03E02)

Musim uznat ze fakt skvely napad. Casto pisem ze nieco tak originalne som mimo tohto serialu davno nevidel no a v tomto pripade to plati duplicitne (Inception ale ukazal cestu). Ihned po dopozerani epizody som si vsak povedal, ze z tohto plny pocet nebude. Presiel den a rozlezalo sa mi to. Na tejto epizode mi vadila jedna vec, hlavna postava. Ale ze fakt mi vadil. Cudoval by som sa, keby to ale nie je zamer tvorcov. Ako fanusika hororov ma mrzelo, ze ta hororova linka bola trochu nezvladnuta - to jeho bla bla ma nebavilo. Zaver bol dost smutny, no zahralo sa to na riadnu tragikomediu, asi preto sa nam hrdina nemal pacit. 0,04sek, lol. ()

Sklapni a tancuj (2016) (S03E03)

Zatial asi jedina cast kde sa popisovana spolocnost prakticky uplne podobala tej nasej. Takze z tejto stranky nezaujimava cast. Pri tom mnozstve roznych prikladov spolocnosti ma to ale hned od zaciatku oslovilo a fakt som bol plny ocakavania co bude vo veci. Celym dejom som presiel so zaujmom, lebo pointa bola jasna, atmosfera bola gradujuca, uz sa len dockat zaveru. A ten bol teda dost kruty. Opat mozeme polemizovat co bolo spravne, co nie, no cast ktora musi zaujat. Herci boli skveli, takze aj vdaka tomu idem do plneho poctu. ()

San Junipero (2016) (S03E04)

Trochu nestandartne ponata cast. Az niekde v 3/4 pribehu to uplne pochopite. Bolo zaujimave predpokladat co bude premisou. Postavy sem tam nieco naznacia, no odhalit to ide tazsie. Esteze som necital obsah, lebo uzivatel Maslord to plno ludom urcite zbytocne pokazil. Bolo to sice zaujimave, hlavne ten zaver, kde sa uz trochu pritlaci aj na emocie, no na plny pocet to aj tak nestaci. Natocene super, ale ta tema dvoch dam ma az tak nechytila. A najviac ma sklamalo to, ze to nebolo az take kontroverzne. Po titulkach sme s kockou nemali obvyklu potrebu vyrozpravat si pocity z danej epizody. ()

Muži pod palbou (2016) (S03E05)

Bolo to dobre, no asi ide o jednu z najslabsich casti, hlavne co sa tyka tejto serie. Co je vsak v ramci Black Mirror slabe, tak vo vysledku to nemusi byt az tak zle. Nemozem ist na 3*, lebo koniec koncov ta premisa nema chybu. Tvorcovia to trochu zabili tym konecnym vysvetlenim, naco som v ramci Black Mirror nie az tak zvyknuty. Cudujem sa trochu, lebo by som povedal, ze v tejto casti to praveze vobec nemuseli robit. Pri inych epizodach som bol trochu aj sklamany, ked ten zaver nebol dokonale vysvetleny, no vdaka tejto casti vidim, ze lutovat uz nebudem. Mozno by ma zaujimalo, koho to vlastne chceli vyhladit? Ceresnickou na torte bola pre mna ucast Michaela Kellyho, ktory akoby zahral svoju rolu z House of Cards, prisiel, videl, vyriesil. ()

Nenávist národa (2016) (S03E06)

Dobre detektivky mam rad a toto sledovat bol celkom zazitok. Myslim si, ze ide o vhodny zaver celej serie. Bolo to sice trochu feministicke, ale namet bol skvely a realizacia tiez. Dokazat take nieco tak polka zapadneho sveta by si vyskrabala dieru do hlavy. Trochu ma vsak mrzi ten uplny zaver. Zbytocne to tam tlacili do "akcie". Otvorenejsie konce su krajsie pre nasu fantaziu. ()

USS Callister (2017) (S04E01)

Farebna "startrekovska parodia", ktora proste musi zaujat. Zaciatok bol trochu vlazny podla mna, no neskor to bolo velmi dobre. Pacilo sa mi ako som pocas deja musel prehodnotit nazory na jednotlive postavy. Najviac vsak samozrejme zaujme Plemons, ktoreho som v kratkej dobe videl v dvoch filmoch a v oboch hral trhleho magora. Musim uznat, ze sa na podobne role hodi. Aj vdaka jeho ucasti idem do plneho poctu, lebo musim priznat, ze som nasiel par momentov, nad ktorymi sa dalo lepsie zamysliet. Zaver bol svojsky, v ramci zanru sa neoplati riesit logickost celej tej situacie, ale vysledok bol nadherny, pre posadku USS Calister. ()

Arkangel (2017) (S04E02)

Zaujimavy diel, ktory sa tyka prehnanej starostlivosti o dieta. Od odkrytia hlavnej myslienky to vsak uz nema cim prekvapit, takze z mojej strany mierne sklamanie. Zaver bol presne taky ako som predpokladal, takze dnes to na plny pocet nie je. Skoda tej priamociarosti, chcelo to nejaky lepsi zvratik. Tento diel by som bral ako skolenie pre sucasne matky. ()

Krokodýl (2017) (S04E03)

Super cast, ktora sa povenuje teme, ktoru sme tu uz mali. No trochu z ineho uhla. Zaver bol fakt desivy, no nie tym cim obvykle. Chybalo mi kus vyssie tempo. Z casti som neni ohureny, ale latku tento diel nepodliezol. Aspon podla mojho skromneho nazoru. ()

DJ na odstřel (2017) (S04E04)

Tento diel radim medzi tie najlepsie co tento serial priniesol. Cely diel je nenarocny, so zaujimavym pribehom, v ktorom sa hlavnym postavam neda nefandit. Sem tam sa pritrafi aj svojska davka humoru. No a v zavere je behom par sekund vsetko vysvetlene, bez slov, jednym usmevom. Najvacsi for je to, ze ak ste vsimavi, tak vysledok odhalite mozno v polke pribehu. Do konca som este zo dva krat uvazoval tym smerom, az sa to na zaver vsetko potvrdilo. Plny pocet s hviezdickou navyse za skvely casting. ()

Železná vůle (2017) (S04E05)

Ako zanrovka celkom fajn, no do BM mi to velmi nesadlo. Nejde o tu kameru, ta sa mi celkom pacila. No nechytil ma sposob akym bol vyrozpravany dej. Povedal by som, ze to bolo az zbytocne velmi priamociare. A nemalo to nejaku hlbsiu myslienku. Chybal mi v tom nejaky "hacik". Odkaz na moralnost, alebo cosi podobne vaznejsie. Zaver bol, da sa povedat prekvapivy, necakal som podobny obsah krabice, no co tym vysvetlili? Prakticky nic. ()

Černé muzeum (2017) (S04E06)

Skvele finale. Dufam, ze neslo o uplne poslednu cast serialu, aj ked mam pocit, ze nas tvorcovia pripravili aj na tuto variantu. Tie minipribehy boli super. Hlavne ten s doktorom. Ale cele to bolo velmi silne, kedze sme sa mohli stretnut s artefaktmi aj z inych casti. Zaver vyplynul celkom prirodzene, no nieco podobne som aj ocakaval. Cely serial je super napad a tato cast je len ceresnicka na torte. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál