Lucifer (TV seriál)

Lucifer

Fantasy / Mysteriózní / Komedie

USA, 2016–2021, 61 h 43 min (Minutáž: 42–62 min)

Tvůrci:

Tom Kapinos

Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, Scarlett Estevez, D.B. Woodside, Lesley-Ann Brandt, Rachael Harris, Aimee Garcia, Tricia Helfer, Kayla Ewell, AnnaLynne McCord, Lochlyn Munro, Tina Grimm, Evan Arnold, Adam Bartley, Colman Domingo, Teach Grant, Manny Montana, Eddie Shin, Harrison Thomas, Alessandra Torresani, Isiah Whitlock Jr., Nelson Wong, Aria Ostrander, Paul Lazenby, Bri Neal, T. Michael Morris, Aatash Amir, John Specogna, Bailey Chase, Tomiwa Edun, John Pankow, Isaac Keys, Jeremy Davies, Robert Ri'chard, Greg Vaughan, Jodi Lyn O'Keefe, Grant Harvey, Richard T. Jones, Sofia Vassilieva, Dawn Olivieri, Chris Marquette, Kelly Blatz, Jason William Day, Darcey Johnson, Lanny Joon, Alyssa Diaz, Shaun Omaid, Howard Siegel, Tara Summers, Christina Chang, Philip Granger, Michael Welch, Patrick Sparling, Tom Sizemore, Sean Tyson, Danny Dworkis, Grant Harvey, Steven Lee Allen, Kevin Rankin, Heather Tom, Julianne Christie, Lance Broadway, Charles Edward Bae, Jeremiah Birkett, Matty Finochio, Rusty Schwimmer, Michael A. Goorjian, Emily Maddison, Devielle Johnson, Charisma Carpenter, AnnaMaria Demara, Nicole LaPlaca, Ronnie Gene Blevins, Alex Fernandez, Chris Payne Gilbert, Barry Nerling, Vik Sahay, Anne Leighton, Robert Picardo, Donavon Stinson, Shelene Yung, Robin Givens, Matthew MacCaull, Jessica Sula, Ted Cole, Eric Ladin, Colin Egglesfield, Michael Imperioli, Mark Dacascos, Phil LaMarr, Karen Holness, Andrea Bogart, Ryan Alosio, Michelle Arthur, Chelsea Hobbs, Nick Jandl, Veena Sood, Karin Konoval, Elfina Luk, Lindsey Gort, Charles Halford, Lobo Sebastian, Garfield Wilson, Tim DeKay, Farrah Aviva, Alison Becker, Ryan Bittle, Joshua Pak, Danny Wattley, Michasha Armstrong, Kirsten Robek, Pippa Mackie, Jonathan Togo, Geoffrey Owens, Emily Holmes, Kwesi Ameyaw, Alimi Ballard, Timothy Omundson, Adrian Petriw, Carolina Gómez, Marcus Coloma, Shannon Chan-Kent, Bailey Noble, Greg Collins, Felisha Terrell, Tom Welling, Michael Gladis, Pej Vahdat, Chris McKenna, Erica Cerra, Haig Sutherland, Brad Kelly, Kevin Christy, Camille Chen, Kevin Carlson, Orson Chaplin, John Posey, Antonio Jaramillo, Saxon Sharbino, Robert Merrill, Ashton Moio, Suzanne Cryer, Ian Reed Kesler, Omar Leyva, Lauren Holly, Andy Milder, Patrick Fabian, John Billingsley, Shelley Robertson, Fiona Vroom, Henry Mah, Christopher Pearce, Adil Zaidi, Marco Sanchez, Debs Howard, Angie Teodora Dick, Jordan Connor, Michael Rady, Mikaela Hoover, Kevin Carroll, Britt Baron, Lissa Neptuno, Taylor Black, Goldie Hoffman, James Rittinger, Cynthia Mendez, Bryan Adrian, Chris McNally, Audrey Moore, Liam Hall, Karishma Ahluwalia, Andrew Leeds, Chris Mulkey, John Charles Meyer, Kate Beahan, Donny Boaz, Sonya Balmores, David Grant Wright, Paul Fitzgerald, Marcus Anderson, Wesley Mann, Rey Valentin, Edward Kerr, Jackie Geary, Russell Wong, Austin Basis, Trevor Donovan, Julie Gonzalo, Chasty Ballesteros, Francesca Santoro, Caryn Ward, Lauren Lapkus, Jacqueline Obradors, Jillian Rose Reed, Tom Gallop, Kelly Mantle, Anastasia Dextrene, Fiona Gubelmann, Joshua Gomez, McNally Sagal, Patrick Gallagher, Becky Wu, Fred Mancuso, Brandon Barash, Katherine Boecher, Rane Jameson, Lidia Porto, Robert Curtis Brown, Greg Ellis, Jessica Lee Keller, Eric Nenninger, Victoria Gabrielle Platt, Aloma Wright, Kevin Covais, Christian Gehring, Sean Harris, David Labrava, Sari Sanchez, Doug Savant, Emma Bell, Aidan Gail, J. Anthony Pena, Tory N. Thompson, Charlyne Yi, Nadine Ellis, Jonathan Goldstein, Jose Yenque, Louis Herthum, Brian Tee, David Meunier, Neil Gaiman, Rocky Myers, Rachele Schank, Gonzalo Menendez, Morgan Benoit, Darren O'Hare, Nathan Barnatt, Danielle Kremeniuk, BJ Harrison, Joe Williamson, Matthew Yang King, Billy Malone, Kue Lawrence, Aiden Lewandowski, Christian Convery, Cardi Wong, Chelsea Gilson, Ashley Ross, Jaime M. Callica, Lisseth Chavez, Amy Tsang, Latonya Williams, Marco Soriano, Stephi Chin-Salvo, Brian Kimmet, Nikolai Witschl, Justin Chu Cary, Dusty Sorg, Maddie Phillips, Caitlin Stryker, Doug Hurley, Celeste Ziegler, John Prowse, Tammy Dahlstrom, Denny Love, Doreen Gordon, Caroline Kwan, Steven Daniel Brun, Julian Haig, Raquel Pomplun, Terrell Tilford, Jon Chaffin, Maria Turner, Graham McTavish, Sasha Roiz, Bruno Amato, Lyndon Smith, Cameron Gharaee, Dave Davis, Clint Culp, Madylin Sweeten, Inbar Lavi, Stephen Schneider, Elizabeth Bond, Mario Perez, Chris McGarry, Mike Cochrane, Rigo Sanchez, Jessy Schram, Erik Stocklin, Sean Carrigan, Amy Anderson, Kathy Christopherson, Jere Burns, Owen Harn, Antwon Tanner, Anna Grace Barlow, Anisha Adusumilli, Andrew Patrick Ralston, Cassi Thomson, Keith Powell, Hannah Barefoot, Alexa Alemanni, Jules Bruff, Anna Ross, Blake Shields, Madeleine Coghlan, Danielle Hoetmer, Enid-Raye Adams, Jermaine Love, Raylene Harewood, Joshua Bitton, Adam Pateman, Joy Osmanski, Nicole Major, Donnie MacNeil, Kwasi Thomas, Stefania Indelicato, Giovanni Bejarano, Joel Semande, Susan Berger, Livia Treviño, Ryan Bruce, Chasten Harmon, Michael Graziadei, Philip Alexander, Erik Aude, Mark Elias, Sharon Osbourne, Coby Bell, Erin Cummings, Devin Crittenden, Paul Hansen Kim, Mariana Paola Vicente, Alex Quijano, Brianne Davis, Guilford Adams, Veronika Dash, Jamal Duff, Phil Kruse, Dennis Haysbert, L. Scott Caldwell, Ivonne Coll, Chaley Rose, Annie Funke, Matt Gerald, Louisa Abernathy, Betsy Baker, Valerie Yu, Justin Bruening, Alexander Koch, Alveraz Ricardez, Joel Swetow, Nancy De Mayo, David Figlioli, Charley Rossman, Stephen Monroe Taylor, Nikea Gamby-Turner, Andy Davoli, Philip Labes, Sade Katarina, Michael Provost, Matt Corboy, Antonio Cayonne, Bernardo Cubria, Aadila Dosani, Cleveland Berto, Kevyn Bashore, John Tague, Eric Sweeney, Darion Basco, Cynthia Kania

13/83 Seriálový Lucifer může být kupodivu stravitelnější než seriálový Constantine. Je to úplně něco jiného, než komiksová předloha, čistá generická krimi s nadpřirozenými prvky, jedním pomalu budovaným vztahem a super charismatickým hlavním hrdinou. Ale líbí se mi, že si na Luciho vzpomněli v Arrowversi.(31.8.2015)

• MoiJe

Pilot: Heh kdo by povedal, ze doktor Rush bude viest akcnejsi zivot nez Lucifer? Celkovo ale pohodicka, Ellis sa na rolu vylozene hodi, modelkovskej policajtke jednoducho vymysleli jednoduchy pribeh ktory to trochu ospravedlnuje a chvalim aj absenciu magickych vizulanych a zvukovych pomocok vo chvilach vyuzivania jeho nadania. A jeho pristup "co riesis, proste ideme dalej" je osviezujuci. Jedna vec mi ale neda pokoj (trochu spoileroidne z pilotu) - ak ho tak stve, ze zli ludia nebudu potrestani, ako by sa mohol uspokojit s popijanim a riesenim nejakych beznych zlocinov z casu na cas, ked jedine co by musel urobit, je odskocit si domov a uzit si ich hromadne? :) Ep02: Jezisku na krizku to je nuda. A Ellis nuteny. Co sa sakra stalo? Nakoniec Luciferovi zda sa odolam. :((13.8.2015)

Seriálová bomba. Úžasná jízda plná skvělých hlášek. Hlavní představitel zde je strašně sympatický jak vystupováním, tak vyjadřováním. Jeho humor je prošpikován k dokonalosti. Ostatní postavy také ujdou, třeba takový Malcolm se mi také dost líbil. Nechci spoilerovat, tak se jen nepřímo pochlubím, že jsem určitou věc dokázal odhadnout správně. Jsem velice zvědav, jak se tvůrci popasují s další řadou. Laťku totiž nasadili velice vysoko.(2.5.2016)

Je v penzi, má britský přízvuk, schopnost vytáhnout z lidí jejich skryté touhy, vysmívá se morálce a má hromadu času, i když je žádán, aby se vrátil do podsvětí. On ovšem sekl s peklem, protože ho nebavilo skákat, jak on (vlastní otec) pískal. A nekonečné prázdniny v Los Angeles jsou přesně tím, co ho baví. Snaží se trestat ty zlé, ovšem začíná se mu líbit rovněž vymáhat spravedlnost pro ty dobré. Otevřel si luxusní klub a navíc se ještě připletl do vyšetřování vražd: po boku sličné i skeptické detektivky Chloe. Jenže ta, když vidí, jak někdo koupí šest kulek, a neztratí nic ze svého šarmu, hledá odpovědi. Patrná zvědavost tam byla, ovšem záhy jsem se obával, aby v podstatě nešlo jen o obyčejnou kriminálku s poměrně nezajímavými případy. Stalo se. Tom Kapinos se už kultovním seriálem Californication rozhodl zacílit na mužského diváka, a i když zejména v přibývajících sériích látka zevšedněla a její dialogy místy sklouzávaly k nějakému průměrnému sitcomu, pořád Lucifera strká do kapsy. Tady se totiž průměrnost objevuje velmi záhy. Tom Ellis je docela fajn, ale brzy se jeho kreace okoukají, mnohé zženštilé prvky (kupříkladu jeho vlnivé pohyby a mimika) mi navíc nesedly. Za mě tak první série zapadla jen do lehce nadprůměrných čísel.(8.9.2020)

1. série - 75% - Byl jsem si jistý, že v pilotní epizodě do mrtě vytěžený koncept charismatického ďábelského hláškaře po boku skeptické detektivky musí hned záhy přestat fungovat, ale naštěstí jsem se pletl. Tom Ellis sice sází všechny fóry ve většině případů na stále tu samou, Bohu a morálce se vysmívající notu, ale nějakou záhadou mu to bez jediného zaváhání věřím a díky jeho neutuchajícímu poživačnému pohledu vypínám každý díl s téměř až povznesenou náladou. Právě ústřední hrdina a jeho dynamika se všemi postavami (v čele s Amenadielem v podání nestárnoucího televizního veterána D.B. Woodsideho) jsou tím hlavním důvodem, proč je reálné, že se Lucifer může na obrazovkách držet pěkných pár let. Snad se nezbytné epizodické kriminální zápletky zbaví své otravné průhlednosti a zbytečnosti, protože pak by pekelný klavírista mohl dorůst do pozice zasloužené nadpřirozené trvalky. 2. série - 85% - Mnohem větší prostor pro nadpřirozenou rodinku znamená i nemalý skok v kvalitě směrem nahoru. Způsob, jakým hlavní hrdina dokáže shodit i ten nejklišovitěji vypadající případ z libovolného prostředí, si v ničem nezadá s nejlepšími hláškami zlatých sérií Castla a v kombinaci s božskou linkou se jedná o dost možná nejvtipnější podívanou této sezóny, které hledí drtivá většina sitcomů jen hladově zírá na záda. Vyšetřovací peripetie se dobrovolně minimalizovaly do pozice sotva viditelného nutného zla a díky neutuchajícímu elánu všech zúčastněných zase o něco víc věřím tomu, že tady se narazilo na zlato. 3. série - 90% - Ve svých začátcích vyprávěl seriál souvislou linku v kriminálním duchu, loni se naplno začal věnovat nadpřirozeným kulisám a letos se mu to povedlo zkombinovat. Nejdůležitější ale je, že se to týká i kvality. Jak pátrání po identitě Hříšného muže, tak všechny eskapády, které z něho vzešly, mě utvrdily v tom, že Lucifer dozrál. Do počinu, který ustojí všechny nezbytné propriety epizodické kriminálky, aby zároveň dokázal být spolehlivou zábavou s dostatečně emocionálními momenty (vede po všech stránkách povedená epizoda The Angel of San Bernardino a samozřejmě i finálová A Devil of My Word). Henderson a Modrovich zkrátka vědí, kam seriál vést a nebýt toho, že na (vzhledem k pozdějšímu foxovskému zrušení) nepochopitelně štědré ploše čtyřiadvaceti, potažmo šestadvaceti (!) epizod k hluchým místům chtě nechtě dojít musí, sahal bych po drobné úvaze po nejvyšším hodnocení. I takhle pro mě ale třetí Luciferův rok zůstává nejpřekvapivější událostí sezóny a to, že se přeci jen dočkáme vymodleného pokračování na Netflixu, značí, že kvalitativní růst nemusí být u konce. 4. série - 90% - Možná jsem po všech slibech, kdy se na křídlech streamovací služby mělo startovat div ne s R-kovým ratingem, čekal až přílišný odpich od dosud viděných témat a schémat. Ve výsledku se totiž po pauze vracíme víceméně tam, kde jsme se s hlavními hrdiny rozloučili. Takového přirozeného navázání si cením, na druhou stranu s odstupem nechápu úlevná prohlášení tvůrců o tom, že se nemusí za každou cenu držet konceptu epizodické kriminálky, protože snad kromě dvou výjimek od ní není upuštěno ani tentokrát. Na ploše pouhých deseti epizod se ani nestačím nadechnout radostí, že je Tom Ellis zpátky ve svém živlu a už příběh spěje k neodvratnému konci. Spěje tam ovšem s tak silnou posilou, že svoje původně střídmé hodnocení opět nadhazuji na obvyklou devadesátku. Zatímco ostatní se poctivě drží dobře známých charakterových mantinelů (Chloe) nebo jen mírně vybočí stranou (Amenadiel), nováček Eva je zázrakem, který prosvítí doslova každou scénu. Obsazení Inbar Lavi je tak nakonec překvapivě tím nejlepším, co se mohlo seriálu stát. S rozhodnutím udělat pátou sezónu tou poslední rozhodně nesouhlasím, protože právě Lucifer je jedním z mála seriálů, u kterých si dokážu představit, jak kráčí dál ještě mnoho let, ale za možnost uzavřít všechno podle dlouhodobého plánu klobouk dolů vstříc Netflixu.(9.10.2016)

• - V epizodě je zmíněn film Saw: Hra o přežití (2004). (SONY_)

• - V pilotním díle je odkaz na seriál Californication (od r. 2007), který také, stejně jako Lucifer, napsal scenárista Tom Kapinos. Když Lucifer (Tom Ellis) řekne, že Trixie je jméno pro šlapku, odkazuje tím na prostitutku Trixie (Judy Greer), pro kterou měl hlavní hrdina seriálu Californication Hank Moody (David Duchovny) slabost. (Miro_CZ)

• - V epizodě hraje na konci Lucifer (Tom Ellis) na piano „All Along the Watchtower“. Je to odkaz na ústřední melodii seriálu Battlestar Galactica (od r. 2004), kde hraje jednu z hlavních postav Tricia Helfer. Herečka se vzápětí objeví ve výtahu jako Luciferova matka. (Trippple81)