Směr jih (TV seriál)

Un tandem de choc

Smer juh

Dobrodružný / Krimi / Komedie / Drama

Kanada / USA, 1994, 40x45 min

Paul Gross, David Marciano, Tony Craig, Beau Starr, Daniel Kash, Ramona Milano, Camilla Scott, Gordon Pinsent, Leslie Nielsen, Brendan Kelly, Carrie-Anne Moss, Peter Williams, Kristin Lehman, Quancetia Hamilton, Ron Lea, Ken Foree, Shanna Moakler, James Allodi, Aaron Ashmore, Christina Cox, Kim Schraner, Michael A. Miranda, John S. Davies, Linda Griffiths, Marc Donato, Vince Corazza, Sherry Miller, Lisa Houle, Lisa Jakub, Maria Rangel, Rod Wilson, Lee Purcell, Melina Kanakaredes, Aidan Devine, Tom McCamus, Mark Lutz, Philip Granger, Ellen Dubin, David Campbell, Karyn Dwyer, Douglas O'Keeffe, Raye Birk, K.C. Collins, Conrad Dunn, James Kidnie, Hugh Thompson, Yanna McIntosh, Wayne Robson, Eugene Clark, Dick Anthony Williams, Tyrone Benskin, Deborah Rennard, A.C. Peterson, Natalie Radford, Mark L. Taylor, Mackenzie Gray, Max Gail, Wanda Cannon, Clarice Taylor, Tsai Chin, Brooke Johnson, Anne Marie DeLuise, David Taylor, Jennifer Dale, Susan Gibney, George Buza, Kate Trotter, Dan Lett, Nick Sandow, Mark Ruffalo, Robert Eaton, Denis Forest, Marisol Nichols, Frank Crudele, Elisabeth Rosen, Francie Swift, Richard Fitzpatrick, Kaye Ballard, Paulino Nunes, Jason Blicker, R.D. Reid, Jeff Pustil, Brent Stait, Clare Coulter, Gary Reineke, Richard Yearwood, Susan Douglas Rubes, Frank Moore, Cedric Smith, Fab Filippo, Gene Mack, Jason Barbeck, Bruce Beaton, Angela Moore, Harvey Atkin, Doug Murray, Eric Christmas, Martha Burns, Vladimir Jon Cubrt, Ron White, Matt Birman, Tony Nappo, Joseph Ziegler, John Jarvis, Eric Woolfe, James Binkley, Tony Munch, Matthew Bennett, Sarain Boylan, Keith Dinicol, Kedar Brown, Sam Coppola, Tony Rosato, Jonathan Whittaker, Miguel Fernandes, Maria Vacratsis, Aron Tager, Michele Scarabelli, Shawn Thompson, Charles Dennis, Judah Katz, Johnie Chase, Billy Otis, Michael Rhoades, Maria Ricossa, Mike Hodge, Louis Del Grande, Louis Di Bianco, Stewart Arnott, Joseph Scoren, Marvin Kaye, James Purcell, Sean Sullivan, Joe Lisi, Shay Duffin, Scott Gibson, Cali Timmins, Phillip Jarrett, Judith Scott, Helen Hughes, Arthur French, Garry Robbins, Oliver Becker, Frances Hyland, Tomas Chovanec, Paul Miller, Warren Sulatycky, Kathryn Kirkpatrick, Merwin Mondesir, Susan Coyne, Walker Boone, Ernie Grunwald, Justine Campbell

Detektiv NYPD Ray Vecyo je nejlepší vyšetřovatel všech dob!!! A Jessica se může zahrabat i se svým psacím strojem. Některé zápletky jsou sice při nejmenším naivní, ale jsou plně vyváženy Kanadskou dvojicí “slušný jízdní policista a hluchý vlk Diefenbaker“. A mimochodem, na rozdíl od ostatních, mě se prdící konstábl Leslie Nielson zdál velmi směšný.(29.12.2006)

Byť chlapom, tak ním, byť ženou /a Rayom/, tak jedine s ním.....Som staromódna a páčia sa mi klasickí slušní a skromní hrdinovia, páči sa mi takýto druh humoru a soundtrack je nádherný.Jeden z mála seriálov,keď som sa nemohla dočkať ďaľšej časti, dostala chuť kúpiť si psa, odísť do Kanady, chcela zabiť Viktóriu a bolo mi fakt ľúto,keď ho tá mrcha oblafla /pretože tým pre mňa skončilo aj čaro seriálu a viac som nepozerala/. P.S.Neviem,či len mne Ben strašne pripomína Karotku z "Discworld"....(1.4.2009)

Moj absolutny vrchol serialoveho neba. Je mojou Severkou. Ak sa stratim v mori rias serialov, ktore sa na nas valia s kazdej strany, vzdy si pomyslim na Frasera, co by robil on. Vosiel do skrine a ocitol sa pred nim uplne iny svet. Domov. Je Pokojom. Je Inspiraciou. Je Modlitbou. Je Vychovou. Je Ukazovatelom. Je Nadherou a Cistotou. Fraser bol moj prvy v podstate filmovy idol, ktoremu som sa chcel podobat. Slusnost, pevnost, dobrodruznost, vytrvalost, gentlemen. Kto by nim nechcel byt? :) Okrem toho ved len ta podstata - kostra pribehu. Kanadan, vlk (dobre mozno polo...ale ja som vzdy vravieval ze je to vlk) po jeho boku, navyse k tomu hluchy a American - so vsetkym co k tomu patri. Ich vzajomna interakcia na poli osobnom ale aj profesnou je vrcholom scenaristickych orgii a ukazkovy model toho, ako to moze vyzerat medzi dvoma odlisnymi hlavnymi postavami. To doplnanie sa, hadky, spolocny postup, podpora v akciach, vymyslanie si, priatelske gesta, odlisne nazory, nahlady, myslienky, zaroven pevneho priatelsva su jasnym dokazom vynimocnosti Haggisa, ze velmi dobre vie kam svoje postavy vedie. Scenar je absolutnou devizou tohto serialu a doteraz pre mna neprekonanym pribehom. Vsetky casti su pretkane skvelou a opojnou hudbou Sary MacLachlan, bez hudobnej odozvy ktorej si neviem atmosferu tohto serialu predstavit. Hoci akcia sa neprejavuje v buracani budov, masivnej strelby a nahanaciek s demolaciou polky mesta, na ackiu sa tesite, vychutnate si ju. Je uprimna a cista, nemoze byt nezavisla od ducha serialu, musi kracat s nim. Je potrebne vnimat kazdu epizodu s pokojom, s radosotu, s takym tajomnym ocakavanim mysticizmu, ktory uzasne doplna Frasrou mrtvy otec. Je humorny prvok, ale zaroven nevyhnutny pre dokazanie Haggisa udrzat tajomny vanok vanuci celym serialom.Tento sreial nemozno pozerat len z nudy, lubovole, ako nahradu za cosi ine. To by mysticno degradovalo. Postupuje takto: Pevne sa zakrutim do deky ako Inuita, zalejem zeleny caj, ulozme polovlka spat, nabijem Winchester ´73 a tuzobne ockavam prichod dalsieho skveleho pribehu.(1.11.2009)

Jedna z mála dobrých kanadských filmových/seriálových vecí (okrem Jamesa Camerona a Neve Campbellovej). Milá a vydarená televízna šou, ktorá uspokojí fanúšikov kriminálok i zábavného buddy movie pošťuchovania (Gross a Marciano výborná dvojka). Len občas to bol omyl (hosťovanie aj tu uprdeného Leslieho Nielsena mňa osobne urazilo) a smaozrejme časom to troška stagnovalo.(23.12.2004)

Bentan Fraser, mrtvý otec, dva Rayové (i když Marciano byl nenahraditelný), hluchý vlk a spoustu rozumu vs. džungle velkoměsta. Do toho krásná piano-kytarová hudba a občasné výkvěty od Sarah McLachlan. Osobně mi nejvíc sedí přelom první a druhé série; nejsilnější epizody 20 a 21 - Viktoriino tajemství. Scénáře ale nebyly slabé ani potom. Asi nejlepší kanadský seriál v historii. 90 %.(31.1.2008)

• - Přestože je děj zasazen do Chicaga, natáčení probíhalo v Kanadě. Tvůrci dali přednost exteriérům Toronta, které se od těch Chicagských příliš neliší. (Little bear)

• - Seriál byl vysílán ve více než 100 zemích světa. (Little bear)

• - Diefenbaker, pes konstábla Bentona Frasera (Paul Gross), je bílý vlk arktický. (Skyfall)