One Tree Hill (TV seriál)

Drama / Sportovní

USA, 2003, 187x42 min

James Lafferty, Chad Michael Murray, Bethany Joy Lenz, Hilarie Burton, Sophia Bush, Moira Kelly, Craig Sheffer, Paul Johansson, Barbara Alyn Woods, Barry Corbin, Lee Norris, Jackson Brundage, Antwon Tanner, Lisa Goldstein Kirsch, Austin Nichols, Shantel VanSanten, Robert Buckley, Danneel Ackles, Jana Kramer, Stephen Colletti, Kate Voegele, Bevin Prince, Brett Claywell, Rick Fox, Sheryl Lee, Michael Harding, Michael Copon, Melissa Claire Egan, Stacey J. Aswad, Evan Peters, Michael May, Sprague Grayden, Kieren Hutchison, Nick Zano, Paula Trickey, Amanda Baker, Rhoda Griffis, Huey Lewis, Vaughn Wilson, Samantha Shelton, Burgess Jenkins, Robert Pralgo, Traci Dinwiddie, Maria Menounos, Daphne Zuniga, Joe Manganiello, Sean Faris, Torrey DeVitto, Richard Burgi, Andrea Powell, Mitch Ryan, Elisabeth Harnois, Katherine Landry, Summer Altice, Sean Young, Sheryl Crow, Julianna Guill, Ashley Rickards, Corri English, Daniella Alonso, Scott Holroyd, Johann Urb, Emmanuelle Vaugier, Shawn Shepard, Bryan Greenberg, Sam Anderson, Lorna Raver, Matt Barr, Amanda Schull, Peyton List, Michael Trucco, Bradley Evans, Katherine Bailess, Daniel Newman, Le Ann Cheri', Drew Seeley, Kate French, Blake Bashoff, Kristy Swanson, Rey Valentin, Cullen Moss, Susie Abromeit, Allison Scagliotti, Sasha Jackson, David Sherrill, Kassie Hight, Kelsey Chow, B.J. Britt, Allison Munn, Tyler Hilton, Michaela McManus, Robbie Jones, Ann Cusack, Lindsey McKeon, Dawnn Lewis, Mark Schwahn, Scott Mescudi, Ken Arnold, Logan Anderson, Andrea Moore, Mekia Cox, Landon Ashworth, Phillip DeVona, Brad James, IronE Singleton, India de Beaufort, Angels & Airwaves, Joe Chrest, Andrea Bowen, Jeryl Prescott, Katie Garfield, Jonathan Frappier, Mark Joy, Juan-Carlos Guzman, R. Keith Harris, John Kapelos, Brendan Kirsch, Joseph Gallison, Edwin Hodge, Pierce Gagnon, Gregory Harrison, Sam Horrigan, Rus Blackwell, Jessie Ward, Peggy Sheffield, Tom Nowicki, Scott Poythress, Quinton Aaron, Haviland Morris, Conrad Goode, Marcus Hester, Brittany Madelynn Daniels, Melissa Ponzio, Steve Coulter, Gregory Alan Williams, Timothy Woodward Jr., Natalie Alyn Lind, Jessica Rose Smith, Stuart Lafferty, Carissa Capobianco, Brian George, Cassandra Jean, Johnny Alonso, Kevin Kilner, Lauren Crawford, Alex Sgambati, Nicole Travolta, Candice Patton, Linsey Godfrey, Shane Callahan, Greg Perrow, Steven Howell, Brandy Blackmon, Mark Robert Ellis, Angela Oh, Taylor Kowalski, Kim Wall, Marcus Coloma, Jacob Latimore, Jelly Howie, Henry Darrow, Robert Hy Gorman, Tamara Feldman, Beth Keener, Elizabeth Bond, Phillip Troy Linger, Joshua Snyder, Anna Colwell, Lance Tafelski, Dikran Tulaine, Hannah Kasulka, Chandler Massey, Jennifer Gatti, Suzanne Quast, Gavin DeGraw, Pete Wentz, Lonzo Liggins, Zach Hanner, Michael Beasley, Elisa Delson, Brian Patrick Clarke, Lee Spencer, Jaden Harmon, Alex ter Avest, E. Roger Mitchell, Wilbur Fitzgerald, Anthony Reynolds, Patrick Stump, Jenny Gulley, Mark Jeffrey Miller, Adam Minarovich, David Norona, Stephen Caudill, Estes Tarver, Colin Fickes, Michelynne McGuire, Dave Navarro, Tilky Jones, Joe Montanti, Ron Clinton Smith, Amy Parrish, Marquand Ragland, Kelley Davis, Deja Dee, Karen Ceesay, Meredith Sause, Quentin Kerr, Rodney Roldan, Dylan Kussman, Taylor Blackwell, Jason Davis, William Haze, LaMonica Garrett, Tripp Green, Jason Giuliano, Patricia Selznick, Gerald McRaney, Mike Pniewski, Andrew Hurley, Shauna McLean, Aerli Austen, Tim Parati, Manu Intiraymi, Tony Gonzalez, Mitchell Laurance, Tim Powell

Jestli existuje televizní žánr, ke kterému se pojí největší předsudky ohledně (ne)kvalit, je to jednoznačně teen drama. Mezi obvyklé výhrady patří nerealističnost vztahů i situací, strojenost dialogů, věk herců hrajících teenagery… No, proti tomu poslednímu ani Tunteet Pelissä neuspěje, ve zbytku ale směle převyšuje většinu konkurence, a to i navzdory tomu, že taktéž zastupuje žánr, který pro změnu nesnáším já (sportovní). Před nějakými sedmnácti lety proutník a hajzlík Dan Scott zhruba ve stejné době oplodnil dvě dívky, jednu opustil, u druhé zůstal. Dnes jsou jeho synové téměř na prahu dospělosti, z opuštěného Lucase vyrostl správný teen hrdina, z Nathana zlomyslný fracek. Bratrská rivalita (o post basketbalové star, o lásku otce, o nejsmutnější roztleskávačku světa Peyton) je jednoduše nejdůležitějším hnacím motorem děje, seriál nicméně zároveň stejně dobře zvládá veškeré nevyhnutelné romantické linky hlavních postav. Tou nejzajímavější pro mě paradoxně ovšem není ani jeden z bratrů, ani matky, ani otec, dokonce ani ona smutná roztleskávačka, nýbrž její BFF Brooke (skvělá Sophia Bush), správná mrška i holka do nepohody s úžasně sexy chraplákem, která drží seriál nad vodou i ve slabších chvilkách. Těch bohužel přijde hned několik, většinou kvůli až nesnesitelné otravnosti některých vedlejších postav (Jamie, Millie) nebo vyloženě zbytečným linkám (Mouth s09 anyone?). S Brooke, vynikající finálovou řadou, pohodovou muzikou a cool vizuálem navíc to ale i tak TP utáhne na solidní čtyři hvězdy.(25.11.2013)

Sama se dost divím, že mě tenhle seriál příliš nenadchnul, ale je to tak .. ano, byly chvíle, které mi vyrazily dech (např v úplně prvním díle jízda autobusem vs jízda v autě a Chad Michael se sluchátkama v uších), ale takových tam pro mě bylo málo, těžko říct, kde se stala chyba, ale tenhle seriál určitě už sledovat nebudu ..(21.2.2009)

Zklamání. Zvládla jsem jen jednu a kousek série, poněvadž se počalo vytrácet, co mě u obrazovky drželo: Paytoniny duchaplné kresby (!), konfrontace "zlýho a hodnýho bráchy" a poměrně racionální jednání postav. Každopádně za příjemnou hudbu, občasně povedenou komiku a literární citáty palec nahoru.(16.1.2015)

Musím říct, že od prvního dílu mě tenhle seriál uchvátil a první sérii jsem zkoukl v podstatě bez přestávky. Postavy byly velice zajímavé a jejich životy zrovna tak. Bavilo mě zjišťovat, jakou povahu postavy mají a sledovat jejich vývoj. Druhá sezóna začala přesně tak jako první přestala a stále to byla neuvěřitelná zábava. Tyto série hodnotím 100%. Ve třetí a čtvrté dochází z mého pohledu k určitému zvratu.Nejsem si jistý, jestli se opravdu snížila kvalita seriálu a nebo je to pouze moje subjektivní záležitost, ale postupně jsem si začínal uvědomovat, že už mě OTH nebaví tak jako dřív. Kladnými body hodnotím epizody s Jimmym Edwardsem a psycho-Derekem. Třetí série 90%, čtvrtá 75%. V páté sérii došlo k posunutí děje o 4 roky dopředu, což mi celkem vadí. Postavy jsou výrazně jiné, mají jiné cíle, jiná přání, jsou na tom jinak finančně, s prací.. Především ze začátku série pak díly obsahují jakési flash-backy do různých situací z těch čtyř let i z předchozích čtyř sérií. Ale co.. Brooke je furt tady, ten malej prcek je taky vtipnej a Skills je sympaťák.. 70%.(30.5.2012)

Jako jeden z mála seriálů si One Tree Hill i přes úctyhodný počet natočených dílů stále drží poměrně slušnou úroveň. Nicméně čistě „objektivně“ pro mě byly první čtyři série obrovskou srdcovkou a ztělesněním toho, jak jsem si zhruba představoval seriál o své generaci – britští Skins http://www.csfd.cz/film/229075-skins/ jdou v tomto ohledu ještě mnohem dále a zobrazují podobná témata otevřeněji a reálněji (upřímně si ta syrová a místy až drastická líčení osudů teenagerů ani nedovedu v americkém pojetí dost dobře představit). Celkově je z OTH cítit, jak je americké – dějově místy vlažnější, co do otevřenosti sexuálních scén třeba oproti zmíněným Skins dosti přízemní a v NĚKTERÝCH (zdaleka to neplatí u všech postav) okamžicích „osobních proher“ i lehce naivní. Žádné z těchto zmíněných negativ ale nic nemění tom, že je zde několik výborně napsaných postav, které je velmi těžké si nezamilovat a minimálně první čtyři sezony vás opravdu vtáhnou a nepustí. Pátá a šestá série se pak nesou v duchu „skutečnějších“ a „dospělejších“ problémů a zároveň postupně zbavují své hrdiny i těch nejposlednějších ideálů. Ačkoli se od páté série kvalita postupně snižuje (to „reálné“ prostředí dospělého života už zkrátka není tak přitažlivé, velké množství nových postav spíš vadí a i když je to samozřejmě zcela logický vývoj, tak je pro diváka, který si postavy zamiloval, dost těžké některé změny vstřebat – zvyknout si je zkrátka obtížné.), nelze upřít tvůrcům častou snahu o rozvinutí různých motivů z minulých sezón; minimálně v tomhle je One Tree Hill podstatně hodnotnější než jeho žánroví zástupci – psychologie postav zde není plochá a je schopna nabídnout více než jen sentimentální výlevy či typicky afektované archetypy běžných Američanů.)) Sedmá sezóna vinou absence dvou hlavních postav ztrácí v celkovém srovnání ještě více, ale i přesto jde stále o velmi „koukatelnou“ záležitost, i když nepopírám, že svou roli už hraje i notná dávka nostalgie.) Uvidíme, co ta osmá a snad už i poslední série přinese.) 1.řada - 90% 2. řada - 95% 3.řada - 95% 4.řada - 90% 5.řada - 80% 6.řada - 85% 7.řada - 75%(12.10.2010)

• - Nahrávací studio, které vlastní Peyton, se jmenuje "Red Bedroom Records". (Redík)

• - Přezdívky, které postavy používají na IM klientech: Lindsey Strauss (Lindsey), Scott23 (Nathan), BDavis (Brooke), Marv (Mouth), JunkYrdDog (Junk), Fergielicious (Fergie), BigFtHunterHJS (Haley) a Lucas Scott (Lucas). (Redík)

• - Po skoku do budoucnosti mezi sériemi 4. a 5. mohli herci konečně hrát za svůj skutečný věk. (zuzu1056)