Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

hobbitko

Co epizoda, to zásah do černého. Doslova. Nejlepší zrcadlo naší doby a hodnověrně zobrazené nebezpečí, které vývoj a stále větší implementace nových technologií do naších životů skýtají. Seriál nabízí správně kladené otázky a velice možné odpovědi na ně. Akorát ty odpovědi poněkud děsí. ()

molcan2

Milujem tento seriál. Zmenilo to môj pohľad na FB alebo správanie? Nie ale, aby som pravdu povedal, mal by som to sledovať kútikom oka... ()

joudas

K mému překvapení to není typický seriál, ale spíše jen šest povídek (vždy jiné postavy, herci a téma) odehrávající se v blízké budoucnosti a zaměřené převážně na vliv moderních technologií. Docela zajímavé a často děsivé nebo přinejmenším znepokojivé myšlenky, ale občas jsou bohužel podané trochu nezáživně. ()

kijifa

Technologické a společenské hrozby dotažené až do té nejextrémnější, místy absurdní, podoby. Neskutečně baví a přivádí na otázku, může to tak jednou být? Novodobé pojetí příběhů ve stylu 1984. ()

Extrakritik

Většinou se v dílech setkáme s antiutopickou budoucností.Někdy mě z toho až mrazilo při představě,že by tak skutečně mohla naše civilizace dopadnout ,jako v některém z dílů tohoto seriálu. ()

Saur.us

Závada není na Vašem přijímači, nesnažte se srovnat obraz, nastavili jsme černé zrcadlo současné společnosti. Ohromná kritika fungování současné společnosti, především pak z toho technologického hlediska, která nás nutí zamyslet se nad možným vývojem v (zatím) šesti řadách, velmi často hnaná až do extrémního znázornění mnohdy s fatálními konci. A je jedno, zda se jedná o velice blízkou nebo neurčitě vzdálenou budoucnost, podobnost je zde stále. Až na tři příběhy velice depresivní, pro diváka až drtivá podívaná, která si nebere servítky a i přes všechny vymoženosti ukazuje, že člověk je stále jen zvíře, akorát oblečené. Příběhy, skvěle vymyšlené, plné neotřelých scifi nápadů, jsou navíc často podpořené finálními plot twisty, které z už tak dobrých dílů dělají už úplné pecky. Přidanou hodnotu vidím v občasném výskytu hereckých hvězd a hostování slavných režisérů. Jak ale série ubíhají, celá ta původní myšlenka kriticky-varovného podobenství současného životního stylu se vytrácí a seriál se transformuje na jakési Krajní meze pro 21. století. Ne, že by to bylo špatně, kvalita je stále na vysoké úrovní (až na dva slabší a jeden vyloženě zpackaný díl). Každopádně jde o seriál, který není pro slabé povahy nebo pro diváka s malým technologickým rozhledem, který by pak nemusel tolik ocenit nápady, které nám tým kolem Ch. Brookera nabízí. Jestli se Netflix uvolí pro další série, nebudu vůbec proti. ()

Everyone

U ktereho serialu se vam stane, ze i po x mesicich, pri pohledu na jediny obraz z galerie, se vam vybavi celicka epizoda s dejovymi zvraty a nacernalym poselstvim? U ktereho serialu je minimalni hodnoceni tri silne hvezdy? U ktereho serialu jsou/je ctyri hvezdy vlastne pet jen pro potreby nuancialni rozlisitelnosti? Favorit - silnych 5 hvezd - S01E02 a S03E04. ()

Bozvav

Moc mě tento seriál nechytnul. Jestli si všichni pošuci světa a magoři najdou jako nástroj moderní technologie, nebo něco jiného je jedno. problém je v lidstvu, ne v technice. Některé díly lepší, jiné méně, po první řadě končím. 40% ()

Kesiak

Výborný, vizionársky, epizodicky na seba nenadväzujúci seriál, ktorý nastavuje zrkadlo negatívnemu vplyvu technológií na náš život. Hodnotenie sérií: 1 *****, 2 ****, 3 ****, 4 ***(*), 5***(*). Celkovo tomu dávam 4*, pretože v zatiaľ poslednej 4. sérií už badať mierny pokles v kvalite, vyčerpanosť, menej inovácie a istú predvídateľnosť. V 5. sérii je opäť značný pocit vyčerpania v poslednej časti. Napriek tomu prvé tri série sú bravúrne, v niektorých častiach ponúkli mimoriadny, scenáristicky aj emocionálny zážitok. Moje top epizódy sú: S01E03, S02E04, S03E01, S03E04. ()

theSaint

Nevzpomenu si na žádný jiný seriál, který dokáže vaši mysl natolik rozvýřit a mozek zapnout na plné obrátky. Tam, kde nejlepší seriály "pouze" brilantně baví, tam jde Black Mirror o kus dál a dává tomu všemu přesah, nutí diváka skutečně přemýšlet. Ohýbání mysli, v podobě bizarních scénářů, je geniální a hrátky s psychologií diváků jsou vskutku obdivuhodné. Tvůrci zaslouží metál. ()

Cermbo

Konečně mám za sebou všechny epizody tohoto revolučního seriálu a hrdě můžu prohlásit, že se jedná o nejkvalitnější seriálovou tvorbu aktuálních let. Samozřejmě, najde se zde pár slabších článků a tvůrci se časem bohužel začínají opakovat, nicméně struktura a myšlenka celého Black Mirror se můžu chlubit dokonalostí. Téměř každá epizoda vás nutí se zamyslet nad sebou či nad světem jako takovým a zanechá ve vás kolikrát nemalé emoce. Silně doporučuju všem divákům. ()

lada-k

Přínos médií a technologií pro lidstvo je tady podanej v tak růžových barvách že by se člověk nejradši odstěhoval někam na salaš a spokojeně tam dožil za svitu petrolejky. A nejhorší na tom je jak pravděpodobně to zní. Jo, hrozný, ale moc zajímavý ke sledování... televizní produkce, ale za tohle bych klidně v kině zaplatil. Není to moc pohodová podívaná, ale těším se na další díly, snad budou. ()

Ben Nevis

Černé zrcadlo je nastaveno naší bezprostřední budoucnosti. Anebo spíš současnosti? Pomocí černého humoru a absurdna vidíme v zrcadle, co se z nás stává. A není to lichotivý odraz. Národní hymna je typický britský černý humor. Na absurdním tématu se ukazuje moc internetu, proti kterému je i sedmá velmoc krátká. Jak poznáme v umění hranici špatného vkusu? Patnáct milionů meritů Zatímco první příběh byl jenom úvod, tady se téma rozvíjí naplno. Člověk je tu doslova otrokem obrazovek a je jedno, co na nich běží, důležité je, aby se lidé koukali a vraceli našetřené "peníze" nazpět do systému. A když někdo zkusí změnit systém? Veřejné mínění, zpracované mediálními lídry, ho semele. Jak moc se ten vymyšlený svět liší od toho našeho, kdy člověk tráví většinu volna u bedny nebo na internetu? Celá tvá minulost Moderní technologie vedou k tomu, že místo bychom život prožívali, přehráváme si ho ze záznamu. Přiznejte se, že na dovolené víc fotíte a filmujete než pozorujete a vstřebáváte zážitky. :-) Zápletka mi připadá nejslabší z celé trojice epizod, protože většina lidí si ve vztahu dokáže udělat peklo i bez absolutní paměti, které zde slouží jako berlička. Hned jsem zpátky Tahle epizoda mi přišla slabší, i když se zabývá tak citlivým tématem, jako je smrt blízkého člověka. Sociální sítě člověka nenahradí, i kdyby se vytasili se sebedokonalejším avatarem. Bílý medvěd Tady si tvůrci berou na paškál oblíbenost reality show a touhu plebsu po krvi, kterou tak dobře znali staří římané, ale tahle budoucnost nám, imho, nehrozí. Lázeňské pobyty odsouzených skončí až se zánikem naší civilizace a muslimové zavedou jiný - víc středověký než starověký - pohled na zločin a trest. :-) Waldo Vracíme se po dvou sezónách zase do politiky. Nejen v ČR jsou lidi z politiků zhnuseni a raději dají svůj hlas kreslené figurce. (Stejně jako v ČR občané chtěli za prezidenta Cimrmana nebo Avatara) Lidi neřeší, že i tomu vtipnému modrému medvídkovi někdo musí tahat za nitky. A nevědí, kdo, stejně jako my doopravdy nevíme, kdo tahá za nitky našim populárním politickým postavičkám. ()

Eluin

Žijeme ve světě, jehož současná epocha se někdy nazývá "věk sociálních sítí". Pojem soukromí nabyl zcela jiného významu. A nový věk vždy nabízí nové výzvy... Přesně tomuto tématu se věnuje britská minisérie Black Mirror (festivalový překlad do češtiny zní Černé zrcadlo), která na třech na sobě vzájemně nezávisejících příbězích přibližuje potenciální rizika z velmi blízké budoucnosti. Každý příběh staví hlavní postavy před velmi silná morální rozhodnutí, k jejichž existenci by ale v době před "věkem sociálních sítí" s největší pravděpodobností ani nedošlo. Black Mirror v každé své části nabízí strhující zápletku, důsledně vystavěné charaktery a takovou tu těžko popsatelnou vnitřní dynamiku, díky které jsem všechny tři části s radostí sledoval až do jejich konce. Je trochu smutné když si uvědomíme, že celý projekt asi nebyl nijak závratně drahý a že česká tvorba je na tomto poli bohužel někde úplně jinde. Ve financích evidentně problém nebude, podle mého názoru je to patrně dáno mentalitou, kdy v našich končinách bývá neustále zvykem hrabat se (trochu sentimentálně) v minulosti (něco jako Pelíšky) a poukazovat na problematiku, která s dneškem už skoro vůbec nesouvisí, kdežto inspirace ze současných problémů, témat přichází většinou bohužel vniveč. Black MIrror je každopádně velmi podnětná minisérie a já osobně ji řadím mezi to nejlepší, co jsem kdy viděl. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál