Stíny nad Stockholmem (TV seriál)

• Švédsko

• Německo

Kommissar Beck

• Dánsko

• Norsko

Krimi / Mysteriózní

Švédsko / Německo / Dánsko / Norsko, 1997–2018, 56 h 41 min (Minutáž: 83–105 min)

Předloha:

Per Wahlöö (kniha), Maj Sjöwall (kniha)

Peter Haber, Ingvar Hirdwall, Mikael Persbrandt, Michael Nyqvist, Mina Azarian, Ottfried Fischer, Anna Ulrika Ericsson, Gunilla Röör, Kalled Mustonen, Yohanna Idha, Angela Kovács, Johan Hallström, Ulricha Johnson, Marianne Sand Näslund, Michael Kallaanvaara, Susanne Thorson, Sten Ljunggren, Lena Carlsson, Rakel Wärmländer, Cecilia Ljung, Gustav Levin, Eva Fritjofson, Malin Morgan, Frederik Nilsson, Jens Hultén, Tomas Laustiola, Fredrik Hammar, Dubrilla Ekerlund, Ingela Olsson, Ylva Lööf, Peter Carlberg, Pia Halvorsen, Per Morberg, Niklas Falk, Lotti Törnros, Thomas Hedengran, Stefan Roos, Kirsti Eline Torhaug, Lars Amble, Sven Ahlström, Jan Mybrand, Stig Engström, Kemal Görgü, Anders Eriksson, Ann-Charlotte Franzén, Alida Morberg, Peshang Rad, Ingrid Luterkort, Tomas Norström, Sara Sommerfeld, Hassan Brijany, Jarmo Mäkinen, Andreas Kundler, Alexi Carpentieri, Björn Wahlberg, Gerhard Hoberstorfer, Claes Hartelius, Ia Langhammer, Lena B. Eriksson, Johannes Albin Alfvén, Rebecka Englund Teper, Peter Parkrud, Zardasht Rad, Pierre Tafvelin, Janne Lindqvist, Anna Sarnholm, Duncan Green, Ester Sjögren, Sofia Helin, Magnus Krepper, Hampus Nyström, Rebecka Hemse, Per Graffman, Jesper Malm, Marie Robertson, Johan Hedenberg, Mats Blomgren, Kerstin Steinbach, Moa Gammel, Marall Nasiri, Catherine Hansson, Christopher Wagelin, Stefan Marling, Fredrik Dolk, Björn Granath, Fredrik Hiller, Tobias Hjelm, Siw Erixon, Ingar Sigvardsdotter, Figge Norling, Sebastian Hiort af Ornäs, Gustav Lindh, Sandra Huldt, Anki Lidén, Niklas Engdahl, Jan Nyman, Erik Ehn, Mikaela Ramel, Rikard Svensson, Robert Fransson, Livia Millhagen, Chatarina Larsson, Anna Godenius, Ulf Friberg, Jimmy Lindström, Nina Sand, Annika Hallin, Stephen Rappaport, Kassel Ulving, Leif Silbersky, Gustav Deinoff, Ardalan Esmaili, Lena T. Hansson, Ann-Sofie Rase, Jakob Tamm, Philip Martin, Malin Birgerson, Rudi Cerne, Molly Nutley, Alexej Manvelov, Omid Khansari, Albin Grenholm, Jan-Erik Emretsson, Jarinja Thelestam-Mark, Max Lapitskij, Mia Benson, Sannamari Patjas, Marika Lindström, Daniel Larsson, Tommy Andersson, Magnus Ehrner, Magnus Mark, Sofia Zouagui, Inga Ålenius, Cecilia Nilsson, Pelle Seth, Ewa Carlsson, Ulric von der Esch, Göran Thorell, Lasse Haldenberg, Peter Hüttner, Stina Rautelin, Dan Johansson, Vladimir Dikanski, Johan Lindell, Göran Ragnerstam, Johan Rabaeus, Sten Johan Hedman, Axelle Axell, Boy Wiberg, Raymond Nederström, Lennart Hjulström, Gunilla Abrahamsson, Anna Lindholm, Steve Kratz, Magnus Roosmann, Jonas Uddenmyr, Fredrik Egerstrand, Katarina Ewerlöf, Cecilia Häll, Donald Högberg, Bengt Magnusson, Kajsa Ernst, Anders Johannisson, Shanti Roney, Lars Andersson, Mårten Klingberg, Marie Göranzon, Martin Aliaga, Jimmy Endeley, Hugo Emretsson, Hanns Zischler, Anna von Rosen, Harald Hamrell, Gustaf Hammarsten, Gunvor Pontén, Anders Ahlbom, Leif Andrée, Michalis Koutsogiannakis, Stina Ekblad, Amir Barghashi, Mattias Silvell, Lennart Persson, Marie Richardson, Thomas Hanzon, Mikael Rundquist, Rafael Edholm, Basia Frydman, Mats Rudal, Roland Hedlund, Georgi Staykov, Anne-Li Norberg, Björn Bengtsson, Källa Bie, Måns Nathanaelson, Dieter Pfaff, Jan Tiselius, Björn Gustafsson, Tomas Köhler, Linda Källgren, Karin Bogaeus, Max Vobora, Ivan Mathias Petersson, Mylaine Hedreul, Nanna Blondell, Pale Olofsson, Jonatan Blode, Ing-Marie Carlsson, Anastasios Soulis, Nour El Refai, Anders Beckman, Philip Zandén, Niki Nordenskjöld, Jan Malmsjö, John Axel Eriksson, Margreth Weivers, Anki Larsson, Harald Lönnbro, Robert Panzenböck, Kardo Razzazi, Ann Petrén, Henrik Dahl, Felix Engström, Dan Ekborg, Per Ragnar, Albin Flinkas, Utas, Mika-Christer Mäenpää, Tobias Aspelin, Suzanna Dilber, Erik Johansson, Camilla Larsson, Peter Järn, Jessica Zandén, Anita Wall, Niki Gunke Stangertz, Ida Engvoll, Pia Oscarsson, Micke Spreitz, Emil Almén, Moa Zerpe, Anu Sinisalo, Philip Oros, Elmira Arikan, Filip Berg, Niklas Hjulström, Rikard Björk, Karin Bjurström, Åsa Göransson, Jonas Karlsson, Ulf Stenberg, Ola Wahlström, Arvin Kananian, Anna Asp, Lisa Henni, Camilla Bendix, Johan Holmberg, Bengt C.W. Carlsson, Gunilla Backman, Peter Schildt, Niclas Gustafsson, Gunilla Nyroos, Amanda Renberg, Henrik Norlén, Lo Kauppi, Johan Berg, Annika Olsson, Samuel Huhmarniemi, Kristofer Hivju, Sascha Zacharias, Simon Norrthon, Richard Sseruwagi, Niklas Jarneheim, Olle Sarri, Dominik Henzel, Jacob Nordenson, Fredrik Wagner, Madeleine Martin, Johan Paulsen, Joakim Wirström, Simon J. Berger, Richard Ulfsäter, Jessica Liedberg, Stefan Sträng, Claes Ljungmark, Robert Luomala, Evabritt Strandberg, Tanja Lorentzon, Anders Berg, Jörgen Bergmark, Erik Bolin, Elisabet Carlsson, Henrik Knutsson, Lisette Pagler, Stefan Gödicke, Peter Franzén, Paloma Winneth, Charlotta Jonsson, Richard Forsgren, Leif Ahrle, Mahmut Suvakci, Cedomir Djordjevic, Magdalena Ritter, Johannes Brost, Björn Andersson, Antti Reini, David Lindström, Thomas Holmin, Nadja Weiss, Pia Tjelta, Jennie Silfverhjelm, Per Grytt, Peter Eggers, Alexander Stub, Siham Shurafa, Anna Asp, Louise Ryme, Eric Ericson, Tobias Zilliacus, Oskar Thunberg, Kristofer Kamiyasu, Pernilla Göst, Roland Møller, Joel Spira, Jamil Drissi, Zeljko Santrac, Oscar Töringe, Juan Rodríguez, Zinat Pirzadeh, Karin Holmberg, Freddy Åsblom, Sten Elfström, Mats Flink, Kåre Mölder, Thomas Roos, Saro Zandi, Sofia Bach, Elsa Wörmann, Per Svensson, Tomas Mayer, Henrik Johansson, Emma Broomé, Stefan Granlund, Alexandra Alegren, Berit Sarvisé, Axel Aubert, Mårten Svedberg, Sally Frejrud Carlsson, Francisco Sobrado, Johanna Wilson, Sara Askelöf, Matti Boustedt, Mikaela Ardai Jennefors, Anders Palm, Göran Berlander, Daniel Sjöberg, Robert Pukitis, Jeanette Holmgren, Nadine Kirschon, Franceska Löfgren, Mohamed Said, Anders Ljum Olsson, Veronica Rocque, Letitia Ward, Ida Wahlund, EvaMaria Oria

Centimův komentář je více než výstižný, za sebe dodám, že ač jsem se obával, jak dopadne adaptace mé oblíbené literární série přenesená do od předlohy padesát let vzdálené doby, výsledek mne potěšil. Z hlavních čtyř či pěti postav z knih tu zbyly pohříchu jen dvě, zato ty nejvýraznější a celé televizní "Stíny..." jsou důstojným protipólem svého předobrazu.(14.10.2018)

• klima777

Herečtí gumídci. Přesto celkem snesitelné.(22.9.2018)

• Monicina

Slabota. Pár dielov za niečo stálo. Beck aj Larsson sú úplne ináč vykreslení ako v skvelých knihách od autorov a bohužiaľ vo filme im nesiahajú ani po päty.(28.10.2018)

Ze slavné švédské knižní série (10 románů o zločinu) si tento seriál propůjčuje v podstatě pouze dvě hlavní postavy (Martina Becka a Gunvalda Larssona) a to i s jejich základními povahovými vlastnostmi. Vše ostatní je zasazeno do současnosti, tedy doby kdy se seriál natáčel. Podobně jako knihy i seriál má krom jednotlivých případů také drobné background story, které se objevuje v každém díle a většinou se týká života hlavních hrdinů. V některých dílech je možné najít určitou podobnost s případy z knih. Jednou z nejsilnějších stránek seriálu (stejně jako knih) je velice důkladné vykreslení charakterů hlavních postav. Asi nejvíc se povedl Mikael Persbandt v roli Gunvalda Larssona, který mu svým pojetím přidává celkem vtipný rozměr. I přes dlouhou stopáž kolem 90 ti minut vás jednotlivé díly dokáží udržet celkem v pozoru, mají spád i napětí. První série se rozjíždí poměrně pomalu, ale s každým dalším dílem je lepší a lepší. Ve druhé sérii je mírně znát navýšení rozpočtu na výrobu seriálu a je možné si všimnout i vystřídání scénáristů a výrazného zlepšení doprovodné hudby. Vůbec nejpropracovanější je zřejmě třetí série, která je takovým vrcholem celého seriálu. Čtvrtá série byla ukončena po dvou dílech v roce 2009. Seriál byl obnoven v roce 2015 s oběma hlavními hrdiny. Hodnocení: první série: ****, druhá série: ****, třetí série: *****(19.6.2013)

Jednotlivé případy mě dost zaujaly, díly mi připadaly dostatečně napínavé a přehnané jen minimálně, skoro vůbec. Hlavní představitelé mi byli do jednoho nesmírně sympatičtí, takže Stíny nad Stockholmem se mi sledovaly vážně dobře.(12.2.2019)

• - V prvním díle se Martin Beck (Peter Haber) zmíní o svém nejlepším příteli z knižní série Lennartu Kollbergovi, bývalém policajtovi, který se však v seriálu nikdy neobjeví. (Centime)

• - Martin Beck (Peter Haber) a Gunvald Larsson (Mikael Persbrandt) jsou jediné dvě postavy, které se objevují ve všech dílech seriálu a zároveň v knižní sérii 10 románů o zločinu. Kromě nich se v seriálu i v knihách objevují ještě Benny Skacke (Figge Norling) a Inger (Rebecka Hemse). (Centime)

• - V seriálu je Martin Beck (Peter Haber) rozvedený, jeho bývalá žena se jmenuje Kerstin a má s ní dceru Inger (Rebecka Hemse). S jinou ženou má navíc ještě syna Mickeho, se kterým se nestýká. V knihách se Martin Beck taktéž rozvedl, jeho žena se však jmenovala Inga a měl s ní kromě Inger ještě syna Rolfa. (Centime)